Strana 7 od 9 PrvaPrva ... 56789 PoslednjaPoslednja
Rezultati 61 do 70 od 84

Tema: ZERMATT-Matterhorn

  1. #61
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ftj Pogledati poruku
    Ja sam odgovorio na ovu konstataciju. Ne mora staza imati 80% nagib da bi bila za ozbiljne skijaše. Ok, možda nema staze sa ekstremno velikim nagibom ali to nikako nije razlog da se kaže da mesto nije za ozbiljne skijaše. Ja ću na blažim ali širim stazama razviti mnogo veću brzinu nego na stazama sa velikim nagibom jer ću u prvom slučaju skijati dosta šire a u drugom sitan vez koji će činiti da idem sporije.

    Da li sam ozbiljniji ja koji vozim 100 km/h na blažoj ili neko ko ne ide ni 50 km/h na strmijoj stazi je već stvar iz kog ugla gledaš.
    Ja nisam ni neozbiljan skijas, ali nisam ni pro, a najvise volim siroku plavu stazu pa da legnem u krivini ko sumaher... Nije brzina merilo "ozbiljnosti", vec paznja na druge "ucesnike u saobracaju" i cuvanje glave na ramenima...tolko od mene, @ftj - slazemo se u potpunosti

  2. #62
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od nenadmak Pogledati poruku
    Da ne bude zabune, ja nisam komentarisao infrastrukturu, sredjivanje staza, broj kafana , prelep pejsaz i ostale detalje koji su na vrhunskom nivou. Ukazao sam da crnih staza NEMA, a ono sto je tako markirano tu ocenu ne zasluzuje.
    Apropo markiranja staza - na zalost, nisam imao prilike da vozim strana skijalista, ali mi je to zelja koja ce uskoro biti ispunjena, nadam se...

    Skoro svako skijaliste pokusava da nekom vrstom marketinga privuce sve klase skijasa, pa i one ekstremne - a to je broj i tezina crnih staza, naravno. Usled toga mnoge crne staze mozda su jace crvene, a neke crvene mogu ladno da budu crne, neke plave imaju crvenkaste delove, itd.. Sve je to posledica sirokog uslova da bi staza bila kategorisana u samo tri kategorije. Mislim, ne moze jedan harakiri po nagibu da se poredi sa gvozcem ili gran risom, to su sve razlicite stvari i svaka je na svoj nacin teska ili crna. Jedino moze sam nagib da se matematicki poredi, ali opet duzina strmog dela staze, zatim bocni nagib, upeglanost, sirina, temperatura vazduha i snega i svasta nesto jos moze dodatno da utice na tezinu same staze... Postoje pravila koja kazu koji su osnovni uslovi da staza nekog skijalista bude crna: zakon o skijalistu te drzave koji je na snazi i prosecni nagib staze, najcesce. Otud neke staze matematicki jesu crne, pa su tako i kategorizovane - itekako zasluzuju epitet...

    Zelja mi je da nekad proverim navode za Zermat i Cerviniju pa da se opet ukljucim u raspravu...

  3. #63
    Member
    Datum registracije
    11.01.2012
    Godina
    45
    Poruke
    39

    Podrazumevano

    @ftj
    Samo jedna mala ispravka, vrh koji pominjes pripada Zermattu i visok je 3889m i zove se Klain Matterhorn (mali Materhorn) i put do Zermatta je oko 14km sa visinskom razlikom od preko 2200m sto mislim da nigde u Evropi nema! Zvanicno ima oko 313km staza stim sto je preko 200km nalazi u Svajcarskoj a ostatak u Italiji!

    Jedne godine sam se zadesio tamo pocetkom septembra i odlucio da odem da skijam kad tamo se pripremaju Hrvatski i Svajcarski Ski Timovi s'obzirom da je njima tamo dobro i to na delu gde su staze najblaze onda mi je malo glupo da kazem kako za mene nije dovoljno izazovno!

  4. #64
    Member
    Datum registracije
    05.05.2008
    Poruke
    48

    Podrazumevano

    Bravo, cestitam!

  5. #65
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    Pa mozda nema bas neke strme staze (ima ona uska crna ide sa Furi ili Furgg). Vidi se iz one manje gondole(kabinske zicare) sto ide prema Zermatu( kada se spustis niz glecer i stazu, drzis levu stranu od prelaza granice). Ta staza je bas strma i uska ali nije radila jer donji deo staze kada smo bili nije imao dovoljno snega a i da je bilo nesto mi je delovala dugacko i ne zgodna i bas bi bila borba. Ma i ja nesto u poslednje vreme zaobilazim u sirokom luku crne staze. Plave i crvene, siroke, legnem na rubove i od kraja do kraja, mani me vise crnih tu uvek overim na stranu pa se posle cesem tamo i gde me nije ni svrbelo

  6. #66
    Member
    Datum registracije
    11.01.2012
    Godina
    45
    Poruke
    39

    Podrazumevano

    Ma ima i staza br. 8 ne znam kako se bese zove koja polazi sa Rothorna i one staze na koje vozi Gant gondola su solidno strme i dugacke oko 5km a vode se kao crvene pa ima i onih sa Stockhorna koje se ne uredjuju, ma jedno jako zanimljivo i raznovrsno skijaliste!

  7. #67
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    ne mora celo skijanje da se svede na crne staze pa da se uziva ili kaze da ski centar je dobar. Najlepse se skija na crvenim stazama, ja na crne ni neidem
    History is made by those who dare to break the rules.

  8. #68
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Bio za vikend. Po drugi put, ali ovaj put ne samo na gleceru, i po suncu, mada je ujutru izgledalo katastrofa. Snijeg u samom mjestu, i vec od 1600m se ulazi u oblak. Idemo gore, kontam ne moze biti 2km oblaka, nema sanse, mora da je sunce na 2500+. Medjutim, koliko god da smo se penjali, magla se nikako nije razilazila. Vec sam bio izgubio nadu, kad ono 100-njak metara ispod vrha (daklem skoro 3800mnv), puce vidik d'umres. Skijali Cerviniju, na toj strani je bilo sunce. Dnevni ski pas za oboje 86CHF (samo Cermat je 75). Isplatilo nam se ovaj put, u Cermat je sunce doslo tek poslije podne. Ubili smo se od skijanja. Staze su lijepe, uglavnom plave i plavo-crvene. Jedina zamjerka je povratak iz Valtournenche prema Cerviniji, gdje se morate prebaciti tanjirom (koji je svako malo stajao). U samo Cerviniji (na 2000) je bilo 14 stepeni, ali vec na Plain Meson (na 2500m) je bilo oko 0. Za off ima prostora koliko hoces, ali je dole vec bilo mokro, a po gleceru se nisam usudio. Dio iznad Cermata mi je jos ostao duzan...

    Najljepse skijaliste koje sam vidio u zivotu svome.

    Par slicica: klub 4000; glecer; dio Klein Matterhorna; pivo na kraju dana na Trockener Stegu (3000m); Matterhorn.
    Priložene slike Priložene slike

  9. #69
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Podrazumevano

    E nek si se i sjetio škrabnuti nešto ...

  10. #70
    Ski Magare CrazyKong avatar
    Datum registracije
    17.01.2005
    Lokacija
    BG
    Godina
    51
    Poruke
    910

    Podrazumevano

    Nesto mi se naherio na levo ovaj Matterhorn

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •