Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 17

Tema: Canting

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    22.11.2008
    Poruke
    21

    Podrazumevano Canting

    Ljudi za sta sluzi Canting na pancerici.sta se tu podesava?

  2. #2
    Junior Member
    Datum registracije
    23.01.2009
    Lokacija
    Bg
    Godina
    31
    Poruke
    6

    Podrazumevano

    Na ovoj temi su pricali o cantingu, pa tu procitaj mada ima dva misljenja:
    http://www.skijanje.rs/forum/archive...php/t-293.html
    1)canting je podesavanje nagiba pancerice u odnosu na podlogu
    2)canting je bocno podešavanje pancerice koje otklanja problem ljudi sa krivim nogama (X ili O noge)

    Koliko sam ja video na nekim stranim sajtovima, ovo drugo je tacno, mada mnogo vise cujem da se canting koristi u ovom prvom znacenju (kod nas).

    http://www.howtoski.net/sub_boots4.htm <- ako ti engleski nije problem

  3. #3
    move any mountain daki avatar
    Datum registracije
    05.10.2005
    Lokacija
    dOOrmitor
    Skije / Bord
    Cheno pelepi
    Godina
    23
    Poruke
    658

    Podrazumevano

    to je za x&o noge

  4. #4
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    @shator: ako obratis paznju na temu koju si naveo, samo jedna osoba je govorila da je to podešavanje napred-nazad (pre 3-4 godine).

    Kod nas, kao i napolje, jedna je istina, to je podešavanje "levo-desno", tj. kao što si rekao pod 2) - ispravljanje X/O nogu. Sad, ne znam kako čovek koji ima X ili O noge može to da podesi (odoka) bez servisera / "uređaja" koji bi ti rekao koliko da cantuješ cipelu...

  5. #5
    Junior Member
    Datum registracije
    23.01.2009
    Lokacija
    Bg
    Godina
    31
    Poruke
    6

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    @shator: ako obratis paznju na temu koju si naveo, samo jedna osoba je govorila da je to podešavanje napred-nazad (pre 3-4 godine).

    Kod nas, kao i napolje, jedna je istina, to je podešavanje "levo-desno", tj. kao što si rekao pod 2) - ispravljanje X/O nogu. Sad, ne znam kako čovek koji ima X ili O noge može to da podesi (odoka) bez servisera / "uređaja" koji bi ti rekao koliko da cantuješ cipelu...
    ma znam, ali sam ja isto do juce mislio da je to prvo tacno, pa rekoh da navedem i to za svaki slucaj, ali eto...

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    22.11.2008
    Poruke
    21

    Podrazumevano

    Kako da namestim da pancerica bude prava,tj bez nagiba levo desno.ne znam bas dal moze od oka.mora da postoji neki sistem?

  7. #7
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Da prenesem moja iskustva
    Salzem se sa Shatorom odnosno canting se srece na dva mesta i to:
    1. Onaj prvi koi podesava nagib skijacke cipele u odnosu na podlogu - takve cipele ima moja cerka, rossignol r900, i isti ima tri stepena naklona ili tacnije nagiba i to za 14, 16 i 18stepeni. Isto funkcionise, a cilj cantinga je da drzi nogu u vecem ili manjem nagibu zavisno od stila-agresivnosti u voznji. Pocetnici ce biti u manjem nagibu a iskusnii ili tacnije agresivnii u vecem nagibu. Na danasnje sipele tesko se srece taj mexanizam a nalazi se tamo gde se nalazi onaj "prekidac" za hard i soft ali mislim da to nije isto jer hard/soft treba da utice na flex cipele a ovo je sasvim drugo.
    2. Bocni kanting (nalazi se sa strane) treba da utice na polozaj stajalista stapala a isto zavisi dali imate X ili O noge sto je slucaj sa mnom. Svi koi imaju X ili O noge mogu se sami testirati i utvrditi da ne staju na celo stopalo podjednako. A uostalom neka pogledaju dzonove svoih cipela ili patika i videce gde ih najvise trose. E to utice na pravilnom polozaju skija ili tacnije pravili skijacki stav. Podesavanjem tog cantinga to se moze poboljsati i to tvrdim jer to funkcionise kod mene mada mnogi forumasi kazu da su probali i da nisu osetili vecu ili pak bilo kakvu razliku.
    E sad kako tacno to podesiti je stvarno problem. Ja sam citao u knizicu za moju nordiku gts i nisam tacno prokuzio kako se tacno podesava ali kada sam kupovao cipelu (na sajmu stand onog servisa Salto ili tako nekako bese) insistirao sam na pomoc servisera i to da mi prvo lepo sve objasni pre nego sto bilo sta uradi jer sam negde ne secam se tacno gde procitao da se taj canting podesava samo jednom, tako da mi smo tada podesili to i ja mislim da je dobro. Nemora se niko sloziti sa mnom.
    Oni sto imaju dollbelo reflex znam sigurno da taj bocni canting funkcionise kako treba i da se moze podesavati vise puta jer sam probavao prosle godine u prodavnici i tacno se moze osetiti dali teziste ide na celo stopalo ili ne. tada nisam uzeo te cipele, a bile su jeftinije, ali nije mi zao jer ove su mi sasvim dobre i udobne, osecam teziste na celo stopalo sto se nije moglo reci za stare ski cipele a i bolje se odrzavam u pravilnom skijaskom stavu.
    Toliko od mene, UH umorih se

  8. #8
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Vasil, moram da se ne složim sa tobom. To prvo podešavanje se ne zove kanting.

    Mnogi od nas umjesto riječi "rubnik" kažu "kantna". U neskijaškom riječniku se često čuje: "okreni to na kant". Rub ili kant, ko kako voli. Vjerovatno je riječ germanskog porijekla, a njemački znam tek onoliko da razumijem šta piše na jednom sajtu koji počinje sa E.

    Kako god, kanting je podešavanje bočnog nagiba pancerice sa ciljem da se izbalansira pritisak na unutarnje i vanjske kantne (rubnike) skija za skijaše koji imaju naglašene X ili O noge.

    Prednji nagib je nešto drugo. Englezi ga zovu "forward lean", a švabe ga nekako zovu (al ne znam kako).

    Tvrdoća cipele ili flex cipele je nešto treće.

    Pancerice mogu da imaju i četvrto podešavanje, a to je visina pete, tj. uzdužni nagib podloge stopala.

    Sve su ovo fine stvari za podešavanje, ali ako ste odabrali odgovarajuću pancericu, ništa od ovoga vam ne treba. Postoji realna šansa da na jednoj pancerici nešto bude podešeno na jedan način, a na drugoj na suprotan (vidio svojim očima više puta). Sve se to jednom podesi (ili ostavi na fabričkom podešavanju) i više se ne dira.

    Znam i da mnogi cijene kvalitet pancerice na osnovu broja mogućih podešavanja, ali to nije mjerilo. Npr. X-Wave 9 je vrhunska rekreativna pancerica i ima samo kanting (koji naravno nisam dirao).

    Da se vratim (ispovraćam) na kanting. U standardnom položaju su obje pancerice nagnute bočno van, jer najveći broj nas ima potkoljenice u blagom O. Još nisam vidio pancerice koje su po pitanju bočnog ugla potpuno uspravne tj. paralelne.

  9. #9
    Ustajanjeeeeeeeeeeeeeeeee hehehe avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Kragujevac
    Skije / Bord
    Fischer AMC76
    Godina
    61
    Poruke
    807

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    ...a njemački znam tek onoliko da razumijem šta piše na jednom sajtu koji počinje sa E.
    E jes ti neki nemački... danima sa tog sajta pratim linkove... i kad se umorim kliktajući (il se kaže klikćući?) dobijem rečenicu za vežbanje...
    "In diesem Katalog sind momentan keine Artikel enthalten."

    Glede cantinga, 100% se slažem s tobom.

  10. #10
    Member
    Datum registracije
    07.02.2009
    Lokacija
    Leskovac/Novi Sad
    Skije / Bord
    Elan Flow 8.1
    Godina
    39
    Poruke
    48

    Podrazumevano

    Na Dalbello Axionu (a i Reflexu mislim) je onaj "prvi" canting (tako pise u knjizici), tj forward Stekanov lean.
    To zvuci smesno,to iksoks podesavanje...ne verujem da je moguce na nivou da zadovolji potrebe iks osobe.
    Ili oks,je li,osobe:-) jer nema toliko prostora u samoj pancerici.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •