Evo par utisaka iz Sladminga u austrijskoj pokrajini Stajerska gde smo bili porodicno druge nedelje januara 2009.

Sam gradic nalazi se na nekih 900m nadmorske visine i prakticno iz samog centra krece gondola na brdo Planai. Skijanje takodje mozete zapoceti i sa drugom novom gondolom koja vas vodi na isto brdo ali je i pocetna stanica za susedno brdo Hochwurzen tako da se preko nje mozete prebaciti sa jednog na drugo brdo. Inace sve zajedno su spojena 4 brda na kojima vazi isti skipas koji vazi i za uspinjacu i skijanje na obliznjem gleceru Dachstein na kom se nalazi i zanimljiv muzej od leda sa motivima iz filma ledeno doba.

Samo skijanje u Sladmingu je super, staze se sredjuju cele noci, topovi na sve strane, tako da je dobro skijanje zagarantovano. Mi smo imali srecu pa je i vreme bilo odlicno svih dana, bez padavina i magle. Prirodnog snega je bilo prilicno blize vrhovima (oko 1900m) a nize je dodavan vestacki. Staze su uglavnom crvene, nekoliko plavih (koje doduse nisu u podnozju) i jedna crna (FIS staza) i vecinom su dugacke a posebno je zadovoljstvo spustiti se sa vrha do doline crvenim stazama i zasladiti na samom kraju crnom.

Sve je super organizovano, u podnozju gondola mogu se iznajmiti ormarici za opremu sa grejacima, parking je besplatan, ski skole su skupe ali dobre (oko 158€ za 5 dana u grupi) kao i oprema za iznajmljivanje (oko 130€ za 6 dana za solidne skijase), dok je skipas Amade oko 180 € za 6 dana za odrasle.

Za pocetnike nije bas zgodno ukoliko nisu smesteni u Rorhomosu koji se nalazi na pola brda Hochwurzen (ali je dostupno kolima 10 min. od grada) i gde ima najvise ski skola, poligona i plavih staza. U svakom slucaju skijaliste toplo preporucujem svim ljubiteljima belog sporta. Za one koje ne skijaju postoji i veoma dugacka staza za sankanje i pravo je zadovoljstvo spustiti se sankama sa samog vrha dugom i vijugavom stazom koja je otvorena i nocu.

Sam gradic je simpatican, ima nekoliko vecih samoposluga i restorana i zimi je sve posveceno skijanju. Glavni dogadjaj je FIS nocna trka slalom za zene krajem januara. Domacini su veoma ljubazni i predusretljivi i rado ce vam objasniti sve sto vas interesuje, a sto se gostiju tice u periodu kada smo mi bili pored domacih bilo je najvise gostiju iz Hrvatske i tu i tamo koji Rus. Mislim da smo bili jedini predstavnici iz Srbije .

Uskoro slede i fotke