Strana 6 od 15 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 51 do 60 od 143

Tema: Ski povrede

  1. #51
    Junior Member
    Datum registracije
    14.01.2008
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Worldcup SC
    Godina
    54
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Stekane, jesu li to oni sa manjim polarnim momentom inercije

    Nadam se da ce biti sve OK glede sudara sa Igorom

  2. #52
    Member
    Datum registracije
    02.12.2008
    Godina
    61
    Poruke
    42

    Podrazumevano

    @Stekan Povrede su vrlo nezgodne pogotovo kad neko ima godina ko" ti i ja .Zelim ti brz i bezbolan oporavak .

  3. #53
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Fala na željama za brz oporavak. Urodile su plodom, jer se jutros osjećamo 98% ko novi (naravno, sin se osjeća novijim od mene, ne znam zašto).

    Miltone, da, to su oni polarni štapovi bez momenta inercije. Osnovna prednost im je što se jednom rukom (ako imate dugačke prste) može ponijeti bar 4 para istih. Ovo nije bitno za one čiji je broj članova domaćinstva manji od 4.

  4. #54
    Super Member SnowBeliever avatar
    Datum registracije
    07.12.2009
    Lokacija
    Somewhere in The Alps
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 9+
    Godina
    42
    Poruke
    502

    Podrazumevano

    Jedinu povredu koju sam dobio je bilo na Zabljaku iliti Savinom Kuku pre jedno 12-13 god...mozda i vise...imao oko 12 -13 god... desilo se prvog dana skijanja pa cak i prvi spust...naime u jednom delu staze je radio raonik i ja da bi njega zaobisao krenem malo van staze u dublji sneg i vrhom skije nabodem stenu kaj je bila pod snegom i nije se videla...ta skija mi je otpala i krenula ispred mene...ja kao nesto pokusao da se odrzim na jednoj skiji i padnem preko ove, ali tako nezgodno da me je ivica skije posekla po cevanici, i ladno je isekla skafander i duge gace...ja taj dan skijao normalno, valjda rana bila topla, ali se vremenom bol povecavao, kada sam taj dan usao u apartman, i skinuo skafander imao sam sta i da vidim, ladno rupa na nogavici od skija od skija, i kvava fleka do stopala...trebalo je cak i da se sije, ali posto se to desilo ujutro a ja otisao u ambulantu tek predvece, a rana se smatra inficiranom posle 3-4 sata...tako da sam izgubio par dana skijanja, dok to malo nije zaraslo... eto...

  5. #55
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od trendo Pogledati poruku
    O dijagnozi cu kasnije pisati, i o procesu rehabilitacije.
    Evo proslo godina otkako se desila ta povreda, koja usput i nije bila tako naivna, pa da prenesem iskustva o saniranju i rehabilitacii.
    Tacnije posle pregleda kod ortopeda dobio uput da se uradi snimanje magnetnom rezonancom (MR) i da usput ne mirujem nego steznik na koleno (onaj sa rupom) i pesacenje ali samo po ravnom. MR je uradzena za 3 nedelje i ocitavanje kaze: prednji ukrsteni ligament napukao tacnije jedva se drzi, medijalni unutrasnji istegtnut i dva rogica na meniskusu. Opet kod ortopeda i, ne valja. On kaze znas to moze i tako da srasne ali zaboravi na trcanje, planinarenje, i naravno skijanje. Na to ja, ma ajde salis se a on ozbiljan i kaze ako oces sve to mora operacija. Posto sam se pripremao i za najgore, vec sam se raspitao ko u Mak bi bio najbolji za koleno (to ti je bilo mnogo opasno osetljiva stvar) i pronasao ne ortopeda do traumatologa. Bio na razgovor kod istog i odmah zakazali operaciju tako da 03.03.'09 operacija izvrsena atroskopijom (anestetik deluje od polovine na dole a gornja polovina svesna i kontaktibilna pa cujes svakakve price, izmedzu ostalog kakve se gacice nose u razlicitim prilikama) i pravi se jedan rez ispod kolena od 4-5 cantima za atroskop i jedan manji za kameru iznad kolena. Napuknut PU ligament ojacan uzorkom od nekog drugog ligamenta iznad kolena i pricvrscen sa dva bioloska srafa da bi srastao , medijalni zategnut sa jos jednim bioloskim srafom i strugnuti ti rogici na meniskusu. Posle dva dana dobio ispis iz bolnice a gips nisam nosio, tako da posle sedam dana ostranjeni konci i vec 12. dana krenuo na rehabilitaciju, tacnije fizikalnu terapiju. Mogu da kazem da najkorisnije od cele te fizikalije su vezbe u bazenu, stim da se ne ide na banju jer je tamo voda topla a to ligamenti na vole tacnije do 27 stepena. Fizikalna terapija je trajala mesec dana stim da zadnju nedelju sam poceo da vozim bicikl. I od tada sam propesacio na stotice i stotice kilometara i isto toliko izvozio biciklom. Naravno atrofirali mi misici te noge pa negde sredine maja poceo i da vezbam nogu u sali za body building i to jos uvek radim. Na prvu planinu sam se popeo u augustu i to je bio dobar test za mene (mada sam se do tada vec penjao na Vodno - planina odma pored Skoplja), a od tada i poceo da trcim i da vozim bicikl uz Vodno radi jos vise jacanja misica kvadricepsa a i sticanje kondicije. Do decembra sam bio u top formi a u teku prvog dana skijanja kada me cerka upitala "je li tata kako koleno" ja mahinalno "koje koleno" tacnije toliko sam bio zapaljen skijanjem da koleno mi nije dolazilo ni na kraj pameti.

  6. #56
    Super Member SRB_PI avatar
    Datum registracije
    26.01.2010
    Lokacija
    Пирот
    Skije / Bord
    NITRO ROOK
    Godina
    30
    Poruke
    638

    Podrazumevano

    ако се добро сећам то је била година 2003. боље што се не сећам године, ал шта се десило..... место: Пампорово, Бугарска... повреда(трећег дана): компликована фрактура голењаче(лат. tibia)....на зимовање отишо са ћалетом, маћехом и сестром..... ал ми ћале није био занимљив за скијање зато што је држао часове, а ја сам тад одавно прешао скијање у плугу.....све у свему, нашо сам друштво за скијање, ако се добро сећам имена, Вук, дечко из БГд-а, рођ. 1992.(да не лупам), можда се сети, ако га има на форуму..... ко је био на Пампорову, зна да је са платформе кретао четворосед који је извлачио до торња на врху одакле су полазиле све стазе......за четворосед нисмо имали живаца, па смо се возили сидром, које је ишло паралелно са четвороседом, уз други крај стазе......да не тупим много, него да прелазим на ствар (знам колко замара читање са монитора ) :Вук је био на левој половини сидра, ја на десној(гледајући правац кретања сидра).....договор је био да се он први откачи....тако је и било, он се откачио, а ја сам остао....наравно, намера ми је била да се и ја после пар метара, откачим.... то ми није пошло за руком: наиме како сам пустио сидро, оно је почело да се намотава, а на том путу се налазила моја јакна(део око струка, одакле крећу панталоне)...не знам како, ал сидро ме закачило за јакну...док сам ја схватио шта се дешава, сидро је било далеко, а ја сам био на стомаку, главом на доле, правећи се да возим скелетон...... шта се даље дешава??? лева скија ми отпада, а ја и даље настављам да се возим и убрзавам(црна стаза, стрма ко зид).... уплашио сам се и рефлексно забо десну скију, која је и даље била на месту(иако ту није требала да буде).....направила се полуга и довиђења....... после заустављања, јак и туп бол у потколеници....Горска служба ме спустила на руке(био клиња 3. разред (20 кила)), снимак, гипс, снимак, долазак тате..... пуно суза......пуно аутограма, од којих ми је ћалетов остао у сећању: нацртао је скијаша у заокрету(заокрет у спусту, та дисциплина му је омиљена), прецртао га и реко: ,, Аки, за тебе нема више скијања'' !
    рехабилитација: месец и по ,,тешког'' гипса(који је намештен у клиничком центру ,,Траума'' ) од врхова прстију до краја бутне кости ( до кука).....после тога неки гипс који ми је загорчао живот(намештен у државној болници).....још 2-3 недеље(не памтим тачно)......скидање гипса и почетак физикалне терапије.....биле су неке струје.....и активне вежбе....после тога 10 дана у бањи... сад немам никакве последице.....не осећам бол на промену времену.... ама баш ништа...... остале повреде су на терену за рукомет, па нећу да их стављам овде.....а што се тиче падова на стазама.....

  7. #57
    Senior Member
    Datum registracije
    03.03.2010
    Lokacija
    Kraljevo
    Skije / Bord
    Atomic SL-D2 Race
    Godina
    35
    Poruke
    110

    Podrazumevano

    jedne godine imao sam mozda 13 godina skijali smo na gocu kroz sumu i preko te uzane stazice je bilo drvo koje je palo sneg ga prekrio i naravno jedna noga mi je podvukla pod to drvo dok je druga presla preko njega uvrnuo sam decno koleno nisam moga da dodjem do daha od bola jedno 2 minuta ali srecom nista strasno nije bilo

  8. #58
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Interesantan tekst
    http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=13197
    mislim da svako treba da procita jer su to mnogo ceste povrede a pogotovo ove godine u svetskom kupu
    Ja sam se pronasao u delu gde objasnjava povredu prednjeg ukrstenog ligamenta (ACL) i sve je tako bilo kako je tamo napisano stim da je meni uzet dio sa kvadricepsa, jer je to bolje za bavljene sportovima koima se ja bavim, dok je uzorak iz tetive bolje za staticnije sportov kao boks i tome slicno
    Ta Metoda računalno asistirane rekonstrukcije ligamenata koljena sam cuo da od prosle godine pocela da radi neka doktorica is Srbije (Valjevo ili tako nesto) ali nije provereno, tako da ponovim samo cuo

  9. #59
    Junior Member free rider avatar
    Datum registracije
    10.11.2010
    Godina
    49
    Poruke
    20

    Podrazumevano

    Prije 7 god. na Bjelasici, iscasim rame, i od udarca mi naprsla dva rebra.
    Pred kraj dana, umoran, vozio sam bord kroz sumu, i zakucam se u panj prekriven snijegom. Bio sam u nesvijesti kratko, i mislio sam da mi je polomljena kljucna kost, toliko je bio jak bol od iscasenog ramena...

    Bio je vec kraj sezone, pa nijesam propustio mnogo

  10. #60
    Banned
    Datum registracije
    29.02.2004
    Lokacija
    Zemun
    Godina
    48
    Poruke
    133

    Podrazumevano

    Hteo sam da posavetujem one, koji kao ja, imaju problema sa krvarenjem ili oguljenom kožom na cevanicama usled trenja o jezik pancerica da kupe karate štitnik za potkolenicu. Ima u Intersportu, bar je bilo pre nekoliko meseci.

    Prvi put posle nekoliko godina, od kad sam prodao stare pance koje su bile zakon, nemam krvave cevanice jer sam preko čarapa nosio te štitnike. Ima jako tanku i osetljivu kožu, a znam da jedan broj skijaša ima isti problem kao ja. Pročitao sam ovde negde preporuku da se kupi steznik za potkolenicu, sa tom namerom sam i otišao u Intersport, ali kad sam video ove štitnike koji su jeftiniji i deluju bolje jer imaju debelu mekanu zaštitu za prednji deo cevanice, kupio sam to i pokazalo se efektno.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •