Strana 81 od 205 PrvaPrva ... 3171798081828391131181 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 801 do 810 od 2041

Tema: Ski centar Tornik

  1. #801
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    decko mi je rekao josh 2, 3 dana i progledace, ide topao talas...njegova pretpostavka i kaze salju ga dalje STara Pl ili nazad na Kop...
    Ne znam kako da objasnim ali skontacesh valjda. U nedelju, sidro ono sto izvlaci pa tu kod tih kucica prva zirafa je izbacivala vodu. prosao sam ispod i skije su mi stale nakon toga pola sata sedeo sam na zicari sa jednim sedim covekom zaposlenim u SS koji mi je to potvrdio i da ga je licno ugasio jer top nije pravio sneg, rece covek ubi temp i vlaznost vazduha...sto se vidjanja topova tice nebi da komentarisem...

  2. #802
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Njegova pretpostavka da ide topliji talas,jel to vazi samo za Tornik, a za ostale ski centre u Srbiji ne vazi,pitaj druga,pa sta i ako progleda,vec je i progledalo bilo na nekim mestima,ali nije samo na Torniku,i kakve to veze uopste ima,kada bude minusa bice i snega.Pricas da si bio u nedelju,tada je vec pocela temperatura da ide u plus,i nije mi jasno koje to sidro ne izvlaci,i sto si sedeo pola sata na zicari,i kako su ti stale skije,ugasile se sta!?...covek ti rekao da UBI TEMPERATURA(PRETPOSTAVLJAM DA JE OTISLA VEC U PLUS)!?...u prethodnom postu pises da TREBA NIZA OD -5,imas vidovite drugove iz GSS-a,koji BEZE na SP I Kopaonik,kao da idu na severni pol...i uopste sta si hteo da kazes?!

  3. #803
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Nisam strucnjak za vestacki sneg i topove, ali kapiram da je to funkcija vise promeljivih, od kojih temperatura vazduha i vlaznost imaju kljucnu ulogu. Takodje, kvalitet vode je bitan, odnosno postoji aditiv koji sadrzi bakteriju pseudomonas syringae:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pseudomonas_syringae

    koja pomaze stvaranju snega pri visim temperaturama, kao sto neko rece, kad temperatura "ubi" u plusu, a pritom je vlaznost vazduha mala. Ne znam kako se koriste topovi na Torniku, ali verujem da je svima jasno da je prilicno gadno ako umesto snega napravis kisu, jer topovi nisu jeftina stavka i trose dosta energije za svoj rad.

    Negde sam procitao da bez aditiva prag rada topova iznosi -2C uz odgovarajucu vlaznost (oko 50% i vise), a sa aditivima ide cak do +6C ali uz ekstremno malu vlaznost - 10% i manje... Mislim da se lepo vidi na nekom od grafika postovanih malopre.

    Koga zanima, evo kako to svedjani rade, kako testiraju i analiziraju pravljenje vestackog snega u svojim ski centrima i koliko to struje trosi, iz 2011:

    http://bachler.cms1.ch/Portals/41/do...snowmaking.pdf

    Jedno je jasno, sto je temperatura niza, sneg se lakse pravi, a uvek je najbolje i najlepse da sam padne...

  4. #804
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Na -2C može sa 100% vlažnosti nevezano kakva je voda, tj. čista, ne trebaju nikakve bakterije.

    A HEROES i Grimani kao mala deca, moj tata je jači od tvog i sl.

    Grimani je u pravu što se tiče kvaliteta, nije isti procenat vode u snegu itd.
    Npr. kada prave ledenu ploču, onaj prvi sloj, tu ide do 50-60% vode u snegu, kada je za skijanje onda je to 35-40% a da li ispod 30% ne možeš ni grudvu da napraviš.

    Ali je HEROES u pravu za -2C i GSS, ne može GSS da beži, jer GSS plaća SS i ako su oni njih platili, ima da budu gore makar kamenje bilo. Kada SS kaže da im nisu potrebni jer centar ne radi, onda može da ih prebaci na neku drugu planinu.

  5. #805
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od HEROES Pogledati poruku
    Njegova pretpostavka da ide topliji talas,jel to vazi samo za Tornik, a za ostale ski centre u Srbiji ne vazi,pitaj druga,pa sta i ako progleda,vec je i progledalo bilo na nekim mestima,ali nije samo na Torniku,i kakve to veze uopste ima,kada bude minusa bice i snega.Pricas da si bio u nedelju,tada je vec pocela temperatura da ide u plus,i nije mi jasno koje to sidro ne izvlaci,i sto si sedeo pola sata na zicari,i kako su ti stale skije,ugasile se sta!?...covek ti rekao da UBI TEMPERATURA(PRETPOSTAVLJAM DA JE OTISLA VEC U PLUS)!?...u prethodnom postu pises da TREBA NIZA OD -5,imas vidovite drugove iz GSS-a,koji BEZE na SP I Kopaonik,kao da idu na severni pol...i uopste sta si hteo da kazes?!
    Decko imash neki problem ocigledno. Ako vec treba da nacrtam onda ok. Pretpostavka je za Tornik(koliko vidim to je tema)a na drugim mestima ocigledno su sposobniji ili su im mogucnosti bolje za pravljenje vestaka i u to necu da ulazim.
    Dodao bi i ovo, za to sto je bilo snega na stazi za tri dana koja sam bio na Torniku zasluzna je kisa koja je pala nedelju dana pre i za njom minus(preko -10c) koji je napravio ledenu plocu od 10cm na stazi i koja je dobro drzala ta 3, 4 dana skijanja...
    Video sam da su tek u subotu poceli da prave vestacki sneg, zasto kad je temp dozvoljavala i pre da to urade?
    Ta tri dana koja sam bio vozio sam samo jednu stazum neku crvenu i pred kraj nje sa leve strane izbija neko sidro(nisam rekao da je sidro stajalo) e to govorim kao reper da objasnim na kojem delu su mi "zastale skije". Sneg se tu toliko nakvasio u jednom trenutku da me je ukocilo kad sam presao preko te povrsine...Nisam sedeo na zicari pola sata nego nakon pola sata od ovog sto sam doziveo sedeo sam na zici sa likom koji radi na Torniku i da rekao je ne za taj dan nego inace da ubija TEMP pravljenje vestaka i vlaznost vazduha rece kolika je najbolja! Oprosti decko molim te ako sam nesto nejasno napisao i sto se tice temp u prethodnom postu to sam mislio(negde procitao)da za dobar sneg treba tolika ali eto ispravili ste me i eto. Sto se tice ovog severnog pola stvarno te ne kapiram. Gss radi na ove tri planine pa jbg kaze ode dalje(salju ga dalje) ja sam se izrazio pogresno rekavsi da beze...

  6. #806
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od blackholemix Pogledati poruku
    A HEROES i Grimani kao mala deca, moj tata je jači od tvog i sl.
    slazem se, preterasmo oseca se nedostatak snega u vazduhu
    ziveli ljudi

  7. #807
    Senior Member
    Datum registracije
    28.05.2009
    Poruke
    136

    Podrazumevano

    Heroes, da li je danas padao sneg?

  8. #808
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Grimani Pogledati poruku
    Decko imash neki problem ocigledno. Ako vec treba da nacrtam onda ok. Pretpostavka je za Tornik(koliko vidim to je tema)a na drugim mestima ocigledno su sposobniji ili su im mogucnosti bolje za pravljenje vestaka i u to necu da ulazim.
    Dodao bi i ovo, za to sto je bilo snega na stazi za tri dana koja sam bio na Torniku zasluzna je kisa koja je pala nedelju dana pre i za njom minus(preko -10c) koji je napravio ledenu plocu od 10cm na stazi i koja je dobro drzala ta 3, 4 dana skijanja...
    Video sam da su tek u subotu poceli da prave vestacki sneg, zasto kad je temp dozvoljavala i pre da to urade?
    Ta tri dana koja sam bio vozio sam samo jednu stazum neku crvenu i pred kraj nje sa leve strane izbija neko sidro(nisam rekao da je sidro stajalo) e to govorim kao reper da objasnim na kojem delu su mi "zastale skije". Sneg se tu toliko nakvasio u jednom trenutku da me je ukocilo kad sam presao preko te povrsine...Nisam sedeo na zicari pola sata nego nakon pola sata od ovog sto sam doziveo sedeo sam na zici sa likom koji radi na Torniku i da rekao je ne za taj dan nego inace da ubija TEMP pravljenje vestaka i vlaznost vazduha rece kolika je najbolja! Oprosti decko molim te ako sam nesto nejasno napisao i sto se tice temp u prethodnom postu to sam mislio(negde procitao)da za dobar sneg treba tolika ali eto ispravili ste me i eto. Sto se tice ovog severnog pola stvarno te ne kapiram. Gss radi na ove tri planine pa jbg kaze ode dalje(salju ga dalje) ja sam se izrazio pogresno rekavsi da beze...
    Prvo nisam ti ja decko(o tome kasnije),da nisu pravili sneg, koliko su mogli,zbog vodostaja,uopste ne bi bilo ni skijanja,nisu pustali topove zato sto su bile prepirke sa vodovodom,u medjuvremenu se akumulacija dopunila topljenjem,predhodnog snega,pa su tek tada poceli sa "prskanjem" za vikend,za GSS me zabole jer su vecina njih kulovcici zreli za cupanje usiju,kazem vecina,ne i svi.Sto se tice toga "decko",obrati mi se na pp,pa mozda sa "deckom" odskijas koju voznju .Trenutno pada sneg,ovde na 1000 m je -2,verujem na Torniku i koji stepen, dva nize,trenutno napadalo 5-10 cm,ali i dalje dobro "trpa",toliko za sada.

  9. #809
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Ne znam kako ovo sa pp i to da odskijamo koju voznju da shvatim gospodine HEROES....ne pada mi na pamet da vas vise kontaktiram niti da polemisem ako nam se putevi ukrste verovatno cu skapirati sta ste hteli reci pod ovim svim...

  10. #810
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Kao sto ni ja ne znam kako da shvatim to potenciranje "decko",gospodine Grimani,ali ocigledno smo od "decka" do gospodina,napredovali dosta,sto se tice ophodjenja na forumu.I da dodam,na zalost na Torniku za sada nemaju te aditive o kojima je Macak govorio,mislim da sam cuo da na Kopaoniku, ih koriste.
    Izmenio/la HEROES; 28.12.2012 u 17:06.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •