Strana 58 od 205 PrvaPrva ... 848565758596068108158 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 571 do 580 od 2041

Tema: Ski centar Tornik

  1. #571
    Member
    Datum registracije
    23.02.2009
    Godina
    41
    Poruke
    42

    Podrazumevano

    Ja sam skijao na Torniku pre sestoseda,pa negde to skijaliste postoji od 82-83 godine,pisacu o tome ovde,ali drugi put,ocigledno je da je ovde dosta ljudi koji bas i nisu skijasi,sudeci po pisanju.Ja se ne bojim da ce Tornik da propadne kao skijalste,cak sta vise,ali zamerke koje ovde citam,kao losa priprema staza,ili uspon kod naplate parking...!?su u najmanju ruku smesne,i otkud hupseri na stazi u podne,na kojoj se skija 1500 skijasa,navode me da se pitam da li su neki ovde bili uopste na planini.
    I ja sam imao comodor pa sam kasnije uzeo pc jer vishe nije mogao da mi uradi ni pola posla, toliko o toj nekoj prici nekad i sad.

    Nije problem u usponu, ali je problem da ako neko naplachuje parking, valjda ima onda obavezu ocisti prilazni put, i parking, ja sam zbog autobusa hrvatskih skijasha koji je tu stao i zaglavio izgubio 15 minuta, a ne bi zaglavio da je put bio ociscen ili da je naplatna rampa bila na vrhu a ne na sred ne ociscenog uspona.

    Danas na Torniku na 100 ljudi, nije moglo da se skija nishta drugo sem zmajevca. Tornik iliti levak su klinci izrovali vezbajuci, a cigotu ne treba ni pominjati. I opet za zadrskom jer sam dosao od pola 1.

    A ja ne pricam o jednom dva hupsera vech o celoj stazi izrovanoj u santi leda.

    Isto tako, oko planina i da li su neki bili ili ne, reci cu samo da mozemo uzeti 3 najbliza ozbiljnija centra Zabljak, Kop i jahorinu, i da moje poredjenje pripreme staze uzimam sa ova 3 centra na 3 sata od zlatibora.
    Priprema staza na zlatiboru je ocajna u ovoj sezoni. I opet kazem za cenu ski pasa koja je ista kao na zabljaku, ili kopu od februara cini mi se. ocekujem bar korektno sredjenu stazu, nije mi cilj samo da se spustim, nego pre svega da uzivam i da malo vishe pustim bord, i da ne moram posle svake druge voznje da odmaram od silnog peglanja neravnina kolenima.

    Sad ne znam da li radish u ss, ili zivish od turizma na zlatiboru, ali valjda je svima u intresu da se gore srede neke stvari kao svake godine, a to je da se staza pegla sa 2 ratraka odjednom,a ne u 2 smene po jednim.

  2. #572
    Instruktor za uzivanje Symon avatar
    Datum registracije
    17.12.2005
    Godina
    61
    Poruke
    222

    Podrazumevano

    Naročito OZBILJNI skijaši...

    @hodac: slažem se sa tvojim mišljenjem i svašta ćeš ovde još pročitati ili si pročitao od nekih od juče članova a verovatno i skijaša
    Izmenio/la Symon; 21.01.2012 u 06:39.

  3. #573
    Senior Member
    Datum registracije
    28.05.2009
    Poruke
    136

    Podrazumevano

    Meni se cini da su ovi na Kopu postali bas majstori za sredjivanje staza tako da zlatiborci moraju jos mnogo da uce po tom pitanju a imaju i od koga sto je veoma dobro za sve i za zaposlene i za nas (naravno ako hoce).

  4. #574
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Stvarno su se sami prepoznali "skijasi".Kada stize da napises post, a sada kada ja ovo pisem je 12:10,a na stazi si od pola jedan.O hupserima,o tome koliko je ozbiljan ski centar Zabljak,koji ima samo ozbiljne mogucnosti,o tome ko cisti parking,i nesposobnosti iskusnih planinskih "vukova"koji ne umeju da voze auto sa 5-10 cm snega na njemu,o pripremi staza,i sa koliko tabaca treba da se taba staza i dr...pricati sa ljudima koji misle da sa 10 dana skijanja si dobar skijas,stvarno je smesno.Ne radim u ss,i ne bavim se turizmom,i gore koji me znaju,znaju da sam se ja najcesce svadjao sa ss u vezi skijalista,a kada citam neke postove ovde,vidim da ti ljudi znaju sta je planina i sneg,koliko i moja baba sto se razume u fudbal.Voleo bih da upoznam neke od vas "Kop skijasa",da zajedno odskijamo par puta,i da se na licu mesta uverimo o pripremi staza,lakom ili teskom skijanju,iskustvu,sta je za nekoga "izrovanost u santi leda"ili je samo za dobrog skijasa tvrdji deo staze,sta je strmo a sta ne...moze na pp,pa da zavrsimo sa ovim.

    @hodac...priprema staza na Zlatiboru je ocajna ove sezone. Voleo bih da procitam sta ti znas o pripremi staza,pa da vidimo nesto, da dodjes gore ljudima da objasnis,zarad dobrog skijanja na Torniku,sto je u interesu svih nas.

    Skijao sam i na Zabljaku i na Jahorini,skijao sam i na Kopaoniku(doduse davno),na svim tim planinama, sam u popodnevnim satima vec vozio po hupserima,u zavisnosti od broja skijasa na pojedinim stazama(i to vise od jedan ili dva hupsera,mada nikad nisam video stazu sa na pr jednim hupserom,ili ih ima, ili ih nema),a ako neko naziva usponom,mesto na kojem se nalazi naplatna rampa za parking na Torniku,onda ne znam sta reci,za Jocu iz Novog Sada,verujem da je to uspon.Jos bih pitao ove "skijase"prepoznace se oni,kako ide "klisko"?
    Izmenio/la Tadija_91; 21.01.2012 u 15:12. Razlog: 3 posta za redom

  5. #575
    Instruktor za uzivanje Symon avatar
    Datum registracije
    17.12.2005
    Godina
    61
    Poruke
    222

    Podrazumevano

    Ko provede 10 skijaških dana sa instruktorima skijanja SKI MANIJAKA ili SKI BUSA ima da odskija ski stazu Zmajevac i sve ostale staze ski centra Tornik iz zezanja , lagano. Dodao bih da mora da bude i malo fizički spreman.

    Staza Zmajevac je livada...

    Klisko skijaš

  6. #576
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Ha,ha,ha...Joco,sve si smesniji i smesniji!

  7. #577
    Senior Member
    Datum registracije
    28.05.2009
    Poruke
    136

    Podrazumevano

    Staza Zmajevac je za skijanje izvrsna, veoma lepa strmina, siroka dovoljno, ujednacena, zaklonjena od sunca, e sad doduse ni ja nisam prosao tu skolu sa tim instruktorima..., mada je cela ovo prica (mudrovanje) super jer ima snega, samo tako da nastavi.

  8. #578
    Instruktor za uzivanje Symon avatar
    Datum registracije
    17.12.2005
    Godina
    61
    Poruke
    222

    Podrazumevano

    O tome i pišem sve vreme, ne treba ni da prođeš jer je staza Zmajevac lepa i lagana,nije nikakav bauk od staze , skija se lagano i opušteno kao i čitavo skijalište, jedino sad za skijaša kome je frka da je odskija može malo da douči sa ski učiteljem da malo utvrdi znanje...
    Izmenio/la Symon; 22.01.2012 u 09:53.

  9. #579
    Senior Member
    Datum registracije
    28.05.2009
    Poruke
    136

    Podrazumevano

    Ja nemam nikakav licni odnos koji bi mi pomutio percepciju da nerealno napadam ili da branim staze na Torniku (ne kazem da ga drugi imaju vec zelim samo da se ogradim), prihvatam da je cinjenica da koliko ljudi ima ima toliko i misljenja, medjutim zbog mnogih zaljubljenika u ovaj sport (meni kao i vecini na forumu verovatno najlepsi ali nosi i rizike), koji se informisu na ovom forumu pre nego sto krenu na vikend skijanje (sto skijaliste Tornik po mom misljenju i jeste i za tu namenu je odlicna opcija), treba biti realan. Konstatacije (ne zelim da se bavim ko je rekao nego samim zapazanjima pa zato i ne citiram) tipa - staza 2a je za pocetnike i definitivno plava, zatim Zmajevac bi mogao da prodje kao crvena, skijaliste je za svaku preporuku za pocetnike, Zmajevac je livada, lagana itd. - iz perspektive nas rekreativaca ne stoje sigurno, a mislim da prevazilaze i one granice koliko ljudi toliko cudi jer ipak nekakva realnost postoji pa makar ona bila socijalna, zasnovana na intersubjektivnom usaglasavanju. Moje misljenje je da je i osnovni nedostatak ovog malog skijalista jedna lepa, lagana, duza staza kao npr Karaman Greben koja bi bila za pocetnike da mogu da se ko ljudi iskijaju i opusteno uzivaju kao i za decu pocetnike jer ih strmija staza od plavih po srpskim kriterijumima (mada su 2a i Zmajevac homologizovane crvena i crna staza) "tera" najcesce da sede i tako od starta kvare skijaski stav. S jedne strane bauk skijaliste - nema govora, ali s druge ok za pocetnike - bas i nije (mada uz iskusne ucitelje moze). Ko god je skijao na Torniku kada ima puno skijasa u to se i empirijski uverio jer je video veliki broj ljudi koji skijaju a da pritom slabo kontrolisu skije pa se desavaju i povrede sto je sigorno delom uticaj nesklada skijaske tehnike i odredjenog zahteva staze. E sad sta bi to po nasem misljenju trebalo da bude crna i crvena staza to je druga tema jer ima crnih i crnih staza, sta je za svakoga strma ili blaga itd, moje misljenje je da bi i najveci majstori rekreativci, u neskijaskim zemljama posebno, itekako uzivali skijajuci Zmajevac a i da mogu veoma lepa takmicenja da se tu organizuju. Ako se ovo dovede u pitanje cini mi se da se dovodi tek u pitanje obelezavanje staza na drugim skijalistima bar u Srbiji, ali za to ja nisam strucan jer nemam dovoljno znanja da bi se time bavio. Ono sto je sigurno sa dosta tehnike, kondicije i hrabrosti (kosto vec neko rece) na 2a a posebno na Zmajevcu bi se mogle postici velike brzine. I jos jednu stvar zelim da dodam, prilazni put od magistrale do Tornika je svaki dan ciscen u periodu od 9 do 15h (neznam kada), jer kad sam dolazio bilo je snega a kad sam se vracao put je bio potpuno cist. Tako da nije tacno da se put ne odrzava vec da se nedovoljno odrzavao ali je funkcionisao, treba imati na umu da dobar deo srbije je u to vreme bio zavejan, u mnogim selima ljudi ni do doktora nisu mogli da prodju, mnogi putevi do Kopa i drugih planina neprohodni itd., ja to kazem a ljudi salju slike od nedelje u toku dana (valjda 15 ili 16. 01.) kada je sneg i vise navrata veoma intezivno padao da bi dokazali da nije tacno i da se uopste ne odrzava ili sta vec. I tako baveci se ovakvim stvarima tesko imamo prostora da pricamo o stvarnim nedostatcima kako bi svima bilo bolje jer nije svaka kritika korisna pa onda kao oni sto kritikuju misle najbolje a oni sto "brane" ne zele da vide realnost i tako dodjosmo do uspona na naplatnoj rampi i drugih besmislenih stvari. Mozda sam malo vise filozofirao ali sam imao potrebu da sve ovo napisem (nadam se da u ovakvim raspravama vise necu ucestvovati), a i valjda je i to uloga nas matorih na ovom forumu. Pozdrav za sve i valjda ce nas vreme posluziti a mi svi uzivati.

  10. #580
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Nikada nisam rekao da je Zmajevac bauk,ali to vam je staza sa najvecim prosecnim nagibom u Srbiji, i to vam je cinjenica,39% nagib.Sad nisam siguran,ali mislim da sam negde procitao da je prosek od 40%, potreban za kategoriju crne.Staza Cigota,bi isto trebalo da se kategorise sa crvena(i tako i jeste),mozda bi negde i bila plava,ali kada se uzme u obzir kakve staze su na "Kopu" plave,onda je ona po tom obrascu,100% crvena,Staza Tornik je mislimo realno kategorizovana,tj crvena.Dejane,slozio bih se sa vecinom tvojih konstatacija,i to doprinosi da ovde imamo kvalitetnu razmenu misljenja,ali kada neke stvari procitas,jednostavno shvatis da je ipak razlika izmedju srati i misliti,velika(naravno, ne mislim tu na tebe).Ovde si pomenuo razne "skijase"koje mozes videti po Torniku,i njihovo budimo realni "mucenje",na zalost bas takvi su ovde najzesci u nekim kritikama,o uredjivanju staza,o kategorizaciji staza,o cistoci puta itd,a ti ljudi su drugi put na planini,tri puta su stali na skije,i drugi put su videli tabac u zivotu,i onda "klisko skijasi"pokusavaju da budu jos i duhoviti,i pokusavaju kao da provociraju,a u stvari oni slicne stvari pisu po raznim forumima,sa raznim temama,jer su zapravo "usamljeni mudroseri".Ja ovde iskreno pisem,pre svega sto veoma volim skijanje,i dosta godina se bavim time,i zivim pored jednog malog(nadam se uskoro i ne tako malog)ski centra,i kao dugogodisnji skijas,secam se godina kada je skijanje u Srbiji osim na "Kopu",bilo na tako niskom nivou,da je za nas koji volimo taj sport stvarno bilo tesko da se bavimo njime,a dovijali smo se na razne nacine,od uzeta na motoru,preko noznog tabanja staza,do skupljanja love da se ode do Jahorine,kada smo od bratske opstine Mozirje iz Slovenije dobili polovni tabac,negde 87-88 godine,bili smo srecni kao mala deca.A dva sidra koja su tada radila za nas su bila vrhunac,sa tabacem mi smo mislili da imamo odlican ski centar na Torniku,o putu,kamenju i korenju po stazama nismo ni razmisljali,vazno je bilo da samo padne sneg.Prva skijanja na Torniku smo imali tako sto bi ispred nas isao kamion iz komunalnog,cistio sneg na putu kroz selo "Ribnica",(jer drugog nije ni bilo)put koji nije asfaltiran,a mi svi za njim,pa na danasnju "Cigotu"postavimo do pola, kanap sa motorom,pa pola dana tabaj sa skijama,a pola dana se skijaj.Mnogi koji ovde pisu tih godina se nisu ni rodili i njih i razumem,ali oni koji jesu,i cak su i za desetak godina stariji od mene,nisu ni znali za skijanje kao sport,poceli su sa tim danas kada imamo Tornik kakav imamo,"Kop"kakav imamo,"SP"kakvu imamo,i skijanje se polako razvija kod nas,i onda oni koji misle da sa pet dana skijanja postajes skijas,kada 5cm snega koji pada na planini na putu je uzas,ili misle da im zica ide presporo,a ne umeju da sednu na istu ,pa cak i da ova stoji,pocinju da daju svoja "misljenja"o pripremi staza,kategoriji staza,i ne znam cemu sve,stvarno postane smesno.I sto je jos smesnije,to su oni isti,koje gledam kako na dupetu "drljaju" Zmajevac,pa se posle zale kako ima leda na stazi,jer boze moj kako oni sa pet dana skijanja sa ski manijacima,ne mogu da odskijaju jedan Zmajevac,pa im je led i "losa priprema" izgovor,a mi i oni koji znaju sta znaci skijati,sve to posmatramo i pitamo se "pa gde ste vi to posli".Na kraju bih dodao i to,da postovi kao tvoji Dejane ili Mackovi,doprinose da u Srbiji sutra pored "Kopa",dobijemo jos koji kvalitetan ski centar,mislim da je Stara Planina na dobrom putu,a pogotovo Tornik, da to na kraju i postane,na radost svih nas koji volimo skijanje i planinu.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •