Strana 106 od 205 PrvaPrva ... 65696104105106107108116156 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1.051 do 1.060 od 2041

Tema: Ski centar Tornik

  1. #1051
    Senior Member
    Datum registracije
    10.01.2013
    Poruke
    115

    Podrazumevano

    Zbog bolje informisanosti skijaša ili onih koji će postati, želim da kažem da u ski centru Tornik od instalacija rade :1. Pokretna traka, pored staze za početnike na kojoj licencirani ski instruktori mogu za nekoliko časova naučiti bilo koga ko prvi put staje na skije osnovama ovog sporta.2. Šestosed "Tornik" koji Vas vozi na najviši vrh Zlatibora , a koji osim za skijaše, mogu ga koristiti i ostali gosti za panoramsko razgledanje.
    Od staza, osim pomenute staze za početnike, trenutno su odlično od veštačkog snega pripremljene staze: 1.Tornik , 2.Ribnički ski put, 3.Čigota. Što se tiče prethodnih navoda na forumu, Činjenica jeste da se ove tri povezane staze mogu tretirati kao jedna jer se mogu skijati u "cugu", inače su ukupne dužine 2500 metara. Da ne bude zabune deo staze Tornik ka ukrštanju sa stazom Zmajevac ( deo koji mi lokalci zovemo "Levak" ne radi, al se zato skija ka Ribničkom ski putu i taj deo je slične dužine ka deo ka ukrštanju sa Zmajevcu ( vidi mapu).
    Na žalost ne radi staza Zmajevac, zbog nedostatka snega u donjem delu jer su uslovi za proizvodnju losi.
    Inače ako ne bude drastičnog pogoršanja vremena na ovim stazama koje rade i koje su odlično pripremljene bice skijanja bez problema i narednih dana.

  2. #1052
    Senior Member Dogac avatar
    Datum registracije
    10.02.2011
    Lokacija
    Užice
    Godina
    45
    Poruke
    110

    Podrazumevano

    Ispravka, dužina je 2,2 km, merio nekoliko puta

  3. #1053
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Zanimljivo,da su staze jedna pored druge,a ne da se "naslanjaju" jedna na drugu,i da nisu tako povezane,svi bi rekli da rade tri staze...eventualno dve i po.Duzina od 2500 metara,je u stvari duzina izmedju samog vrha,i one stare kucice u podnozju,na kojem je mestu ova sada kafana,ispod decije staze,a realna duzina jeste oko 2200-300 metara,kao sto je Dogac i napisao.A sto se tice ovoga sto je pisao Ledeni Finac,u vezi Zmajevca i "Banane",pa jedno 20 dana ima od kada je pocelo osnezavanje,ako su mogle da se srede ove staze do sada,i na vrhu i u podnozju,moglo je i podnozje Zmajevca,i svaku noc vise od 20 dana,temperatura se spusta na Zlatiboru u proseku oko minus 3-4 stepena,(na Torniku je jos i niza sigurno),i pitao bih Finca,jel` se pravio sneg svih ovih noci sa dobrim mrazom,evo i sinoc i preksinoc je je bio preko noci lep minus,i "vedrina" tako da verujem da je i vlaznost odgovarala,pa jel` su radili topovi gore?
    Izmenio/la HEROES; 24.12.2013 u 14:58.

  4. #1054

    Podrazumevano

    Da li je iznajmio neko opremu na Zlatiboru-Torniku i da li zna neko kojim slucajem cene ?

    Izvinite na malom off-u .

  5. #1055
    Senior Member
    Datum registracije
    10.01.2013
    Poruke
    115

    Podrazumevano

    Takodje, sto se tice bolje informisanosti, a s obzirom da sam u proseku 60/70 dana u toku sezone na skijanju i imam nekoliko prijatelja koji rade u ski centru, a ne zeleci bilo kakvu polemiku zelim da istaknem sledece:
    1. Ski centar Tornik ima petnaestak zirafa(lansera) za proizvodnju snega koji su instalirani na Ribnickom ski putu i ski putu od Plandista do Bandere.
    2. Ima pet fiksnih topova u gornjem delu Zmajevca , i
    3. Petnaestak-šesnaest prenosivih topova.
    Ovi prenosivi ( mobilni ) topovi treba da osneze staze: Tornik,Čigotu,deo Tornika ka ukrštanju sa Zmajevcem ( Levak ), Donji deo Zmajevca, staze 1a,1b, stazu za početnike pored trake gde je tjubing i novu stazu za pocetnike pored takodje nove staze za pocetnike. Znaci nema dovoljno topova koji bi istovremeno osnezavali sve staze.
    Trenutno se radi po ustaljenoj dinamici parcijalnog osnezavanja i delimicnog otvaranja skijalista. Upravo u trenutku kada je otvoren ski centar i pusteno u rad skijaliste sa gore pomenutim stazama koje rade, doslo je do pogorsavanja uslova za pravljenje snega.
    Naime, 1. nije merilo temperatura koju vidimo na medijima jer je to temperatura sa metereološke stanice na Palisadu. 2. Trenutno je prisutna pojava koja se zove " Temperaturna Inverzija", odnosno pojava kada je toplije u višim predelima nego u nizim po nadmorskoj visini. To nas je jos djedo ucio da je do Jovanjndana (20.januar) toplije u brdu nego u dolini, a posle toga se mraz seli u brdo a u kotlini postaje toplije. 3. Decembar 2013 je verovatno po statistici naj suncaniji decembar na Zlatiboru u zadnjih 100 godina. Bukvalno bez oblacka do sada. 4. Nocu temperatura na vrhu Tornika zadnjih sedam, osam dana se krece od 1 do 5 stepeni u plusu. u podnozju skromnih -1,-2. Neverovatno ali istinito.
    5. Vlaznost jeste niska, ali i uprkos tome kombinovana temperatura nije dovoljna za proizvodnju vecih kolicina kvalitetnog snega, nazalost.

    Ono sto je dobro, a takogje izgleda neverovatno kada se u gradu okrenemo oko sebe a ono sve kopno, na Torniku se tako dobro odrzava ono snega na stazama da bukvalno ne topi ni gram, tako da sve dok ne dune "Jug" najveci neprijatelj snega na Torniku nece biti apsolutno problema za skijase. Pogledajte da svuda kubure sa snegom. Durmitor ne radi, Jahorina, Bjelasica, u Alpima nedovoljno snega itd. Tako da ne moze se reci da je u pitanju bilo koji drugi faktor osim PRIRODA.

  6. #1056
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Odlicno znam kakve temperature mogu da budu u ovo doba godine, a za onu djedovu ja sam ucio do Savindana,ali ajde.Ja opet kazem, u pitanju je vise od 20 dana osnezavanja,ako je kod mene uvece temperatura na 1020 m na Zlatiboru,na primer -5,(zadnjih dva tri dana oko -2-3)nemoguce je da samo na par kilometara vazdusno odatle, temperatura u podnozju Tornika na 1100m,Zmajevac 1200 m bude za 4-5 stepeni toplije,a na vrhu 1497m bude i do 8-9 stepeni visa,ja ne gledam podatke o temperaturi na Zlatiboru iz medija,jer ne moram.Ta "inverzija" moze da bude sa vecom visinskom razlikom,na primer u Uzicu na 400 m,u kotlini, bude -2,dok na Torniku obasjanim suncem,i u proseku visim od Uzica za skoro 900m,bude 5 stepeni,to je u ovo doba moguce,i cesto,ali ne na ovoliko malim visinskim razlikama.Ja ne provodim 60-70 dana na skijanju,ali zivim ovde,i odlicno mogu da znam,kakav je odnos temperature izmedju Tornika i ostalih delova Zlatibora.Sto se tice nemogucnosti osnezavanja sa mobilnim topovima svih delova Tornika,za 20 i kusur dana,onda se moze zakljuciti da topova nema dovoljno,i da nije tacan podatak sto dolazi od strane Skijalista Srbije,da je celo skijaliste pokriveno sistemom za vestacko osnezavanje,bar ne adekvatno,jer ako za toliko dana "minusa",i pored onolikog jezera,ne mogu da se osneze, svega 4-4500 metara staza,ne moze se ni pricati o pokrivenosti celog skijalista vestackim sistemom osnezavanja,a da ne pricam o ceni ski pasa,koja je,slobodno mogu da kazem, ubedljivo najveca u okruzenju,u odnosu na kilometrazu staza,i jos kada pocne prava sezona u Januaru,sa pola staza koje rade, i sa tom cenom ski pasa,onda nije ni cudo, sto se ljudi konstantno zale.

  7. #1057
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano

    Ja usput da pitam ove redovne na Torniku za još jednu informaciju koja baš nema direktne veze sa skijanjem. Naime, dobila sam info za koji ne znam da li je tačan ili nije, da navodno u donjem restoranu (koji je ove godine promenio zakupca) nije dozvoljen ulazak u pancericama. Mi smo sedeli napolju pa nismo imali prilike lično da proverimo, ali ako je to tačno onda je totalno apsurdno! To je isto kao kada bi u plažnom baru zabranili ulazak u papučama.

  8. #1058
    Junior Member
    Datum registracije
    08.04.2012
    Godina
    47
    Poruke
    4

    Podrazumevano

    ovo me je nasmejao ledeni finac , pa da napisem za ovu inverziju da je tacna .

    da li je trenutna ne znam .

    recimo automatski hidro - meteorolski izvestaj srbije , koji ima stanicu na kosutnjaku i u pancevu , gde je vazdusna udaljenost 14 km izmedju panceva i kosutnjaka , a visinska razlika 170 m , temperatura izmerena u poslednjih par dana je toplija na na kosutnjaku i to recimo :

    kosutnjak 9 stepeni , pancevo 1 stepen u plusu .

    trenutno (25 dec. 2013, 21:00 h ) 9 stepeni kosutnjak , 5 stepeni pancevo .

    interesantno mi je i ovo sto je pisao hereos . ne bi bilo lose ispratiti te temperaturne anomalije .

    dosao bih za vikend na zlatibor , pa molim ljude koji su gore , da ukrako napisu sto vise korisnih informacija . sneg , zice , ski pas , rentiranje skija spavanje parking itd . dosta sam procitao, ali nikada nije na odmet ." iliti' od viska glava ne boli .

    naravno ako ih ne mrzi .

    hvala unapred

    pozdrav

  9. #1059
    Member steva avatar
    Datum registracije
    29.12.2007
    Lokacija
    Lazarevac
    Godina
    48
    Poruke
    51

    Podrazumevano

    Ima li neko da kaze kakva je situacija bila juce na otvaranju,sta radi od staza,ima li snega,guzve itd
    Poz

  10. #1060
    Super Member hallo avatar
    Datum registracije
    13.01.2012
    Lokacija
    Loznica, Srbija
    Skije / Bord
    Fisher Ranger 98
    Godina
    53
    Poruke
    913

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od steva Pogledati poruku
    Ima li neko da kaze kakva je situacija bila juce na otvaranju,sta radi od staza,ima li snega,guzve itd
    Poz
    Pa idi vidi pa javi da i mi znamo...
    S obzirom kakav jugo i kisa su "dogfatili" Jahorinu i skinuli i ono malo sto je bilo snega, ccccc uz ove temperature i jugo..
    Vo se vezuje za rogove a Covek za Rec!!!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •