Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 12

Tema: Skije ili bord

  1. #1
    Junior Member Unicorn avatar
    Datum registracije
    17.03.2006
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Elan magfire 8
    Poruke
    11

    Podrazumevano Skije ili bord

    Pozdrav forumasima od jednog zenskog clana
    Imam jednu dilemu, tacnije, jako bih volela da cujem razmisljanja na tu temu, narocito od onih clanova koji imaju iskustvo i sa bordom i sa skijama.
    Naime, zanima me sta je to sto vas je privuklo da se odlucite za jedno od to dvoje, ili, sta je to sto vas je odbilo od onog drugog.
    Da li biste mogli da izdvojite prednosti i mane borda i skija i zasto je recimo voznja borda bolja, laksa, zanimljivija od voznje skijama i obrnuto (kako ko dozivljava).
    Zasto sve vise devojaka vidjam na bordu nego na skijama?
    Ja skijam tek par sezona i za to vreme sam mnogo zavolela skijanje. Na bord nikad nisam stala, ali definitivno uvidjam prednosti voznje na dasci, bez stapova, krzo dubok sneg, bez teskih i tvrdih pancerica, a opet, s druge strane, tu je nezaobilazno pesacenje na ravnijim delovima, cesto bauljanje na kolenima ilio zadjnici (izludjuje me malo obicaj vecine bordera da sednu da se odmaraju na sredini crne staze i to tik ispod ostrog nagiba gde otprilike neko moze glavu da im odfikari ako vozi dovoljno brzo ) i sl.
    Takodje, tu su 2 razlicite vrste padova, kada su u pitanju skije i bord, cini mi se da su bezopasniji kada su obe noge fiksirane, ali imam utisak da su tu na vecem udaru ledja i laktovi itd.
    Bilo bi lepo kada bi neko propustio krzo analizu i sa svoje tacke gledista objasnio svoju selekciju i razloge.
    Hvala unapred!

  2. #2
    no fear nidza avatar
    Datum registracije
    10.01.2006
    Lokacija
    N.B.G.
    Skije / Bord
    Head e-SL
    Godina
    47
    Poruke
    310

    Podrazumevano

    Skije definitivno otvaraju mnogo više opcija ljubiteljima snega.

    Borderi izgledaju kul, ali realno jedan od 99 i zna da ga vozi jedva prosečno, a verovatno jedan od 999 stvarno dobro. Drugo, borderi su postali velika opasnost na stazi, najviše zbog totalnog neznanja, najčešće neodgovarajuće podloge (uglavnom tvrda sređena pista i nije baš mesto gde bi border uživao), a takođe i zbog drugačiji putanja i nemogućnosti da brzo promeni putanju u slučaju moguće nezgode kako bi to mogao skijaš da učini.

    Eto, skijaš sam, bord za malo da probam, ali prosto mislim da bordom iz aktuelnih i džepu dostupnih skijališta ne možeš da izvučeš ni 2% iz planine.

    Siguran sam da je bord superzabavno voziti na adekvatnoj stazi, ali u poslednje vreme sve manje ima adekvatnih staza i za skije - prosto budi racionalna i izaberi skije.

  3. #3
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    Ma koji bord...nemoj to ni da probavas..sta ce ti bezveze da fiksiras obe noge i da suzis vidno polje. Ako hoces i kroz dubok sneg, onda pazaris neke sire twintip skije i uzivas...
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  4. #4
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Pusti analize, probaj i jedno i drugo pa sta ti se svidi. Ali budi spremna da se posteno ispadas na bordu na pocetku, malo je tezi za sam pocetak nego skije (ne mozes da stojis u mjestu sa bordom) ali su pokreti u principu dosta jednostavniji i brze se savlada tehnika. Moze bord super da se vozi i po tvrdoj stazi, ali mislim da se onda vise uziva sa race bordom+pancericama+tvrdim vezovima (nisam probao).

    Ja sam posljednje 2 godine mozda 80% dana na skijama i 20% na bordu, cisto zato sto skije vozim duze i bolje od borda pa je i manja frustracija A sto je sve vise djevojaka na bordu, pa isto sto je i sve vise momaka na bordu, to ti je sad kul (ba), natakaris bord i eto postao/la si "extrem" trenutno.

  5. #5
    Member dex7 avatar
    Datum registracije
    21.03.2007
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Race SC
    Godina
    51
    Poruke
    79

    Podrazumevano

    Jedna je cinjenica da bord kod nas nemas gde da vozis,to je najveci problem jer su sigurno na sredjenim i uskim stazama kod nas velika opasnost za skijase.

  6. #6
    Junior Member Unicorn avatar
    Datum registracije
    17.03.2006
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Elan magfire 8
    Poruke
    11

    Podrazumevano

    Zahvaljujem se na odgovorima, momci. Da, definitivno cu i sama probati bord, mada sam svesna da ce tesko moci da zameni naklonost prema skijama... a i nikad mi nije bio cilj da budem in, vise mi je bio cilj da skijam tehnicki ispravno.
    E sad, sredjene i uske staze... kod nas ima uskih, ali sredjenih vrlo tesko tako da se slazem da borderi prave problem kod ovih prvih, jedino sto mislim da kod nas oni bas mogu da pronadju staze koje su materijal za njih, zbog nesredjenosti koja je vise nego ocigledna.

  7. #7
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    bordanje je cisto modni trend
    ne kazem da nema dobrih bordera ali ti isti bi bili definitivno bolji skijasi
    neka neko navede jednu prednost borda u odnosu na skije
    bas me interesuje

  8. #8
    Member CianiD avatar
    Datum registracije
    13.12.2005
    Skije / Bord
    Flow Merc
    Godina
    41
    Poruke
    73

    Podrazumevano

    Eh sijashi, sijashi... Nemate pojma shta propushtate (sad ce linch ). Ne postoji odgovor na pitanje shta je bolje... To su dva odvijena sporta sa malo dodirnih tachaka. To je kao da se pitash: "shta je bolje kosharka ili fudbal"? Ja sam skijao godinama pa sam bord zavoleo na prvi dodir (ne zato shto je poslednji modni krik u Parizu). Od tada nikada vishe nisam stao na skije i kako stvari stoje verovatno nikada i necu. Ne moze ti niko otvoriti ochi po tom pitanju... Probaj pa vidi. Mada cesh se verovatno smoriti jer cesh prvih par dana biti vishe na boolji i kolenima nego na bordu. Kasnije kad uhvatihs osnove pochinje magija Izdrzi 5 dana na bordu pa donesi konachni sud...

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Kao što ti je već nekoliko ljudi ovde reklo, probaj i bord definitivno - čim si došla u situaciju da pitaš to pitanje, obavezno ga probaj - pa vidi sama.

    Niko ti neće odgovoriti ispravno ako ti kaže jedno ili drugo , naravno da su svi pristrasni.

    Argument nekih bordera, da su bili skijaši, a onda kada su probali bord - da se nikada više nisu vratili "nazad" možeš da ignorišeš, to nije validan argument. Što kaže CianiD, sad će linč takvih, ali moje mišljenje je sledeće po tom pitanju: da su zaista znali dobro da skijaju, ne bi tako odlučili .

    Jedina prednost borda, koju ja vidim je da totalni početnik može da se otisne u dubok sneg, i da preživi. Totalni ski početnik to ne može... Mora bar malo da nauči i da uzme široke skije.......

  10. #10
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Pratim ovu raspravu par dan i resio da i ja dam nekakav doprinos.
    Slazem se sa Wlad-om da oni skijasi sto su presli na bord i rekli da se nece nikad vratiti na skije (cast izuzecima) da ustvari oni nisu nikada ni znali dobro skijati, jar nauciti dobro skijati - recimo nivo 9, pa za to treba mnogo truda, rada, muke, oznojitise, i sta li vec, a da i par dobrih sezona. A za bord jedno 4-5 dan guza i kolena i ti se mozes upisati kao bordist. Uvazavam ko se ne slaze sa mnom.
    E sad bord je nastao kada u skijanju je nastao zastoj u razvoju a mladi ljudi su trazili neki novi predizvik, a taj predizvik su nasli u vecem uzivanju u freerajdu a to im nisu omogucavale stare skije (sa starom tehnologijom od oko 10 godina unazad), bar ne takav uzitak kao bord. E bas je to bio inspirativ proizvodzaca skija, i danas imamo mnogo lopata za skijanje koje daju isti ako ne i veci uzitak u freerajdu u odnosu na bord (a bordu je to bio jedini bolju argument u odnosu na skije) sto ne znaci da ne treba uzivati u bord ako se u njemu bolje osecas. Pravi bordist trazi freeride jer je bordu tamo mesto (za tamo je stvoren) sve je ostalo sminka, moda, pokazivanje, trend, i jos neka nepopularna rec.
    Zasto devojke vise vole bord ili tako nekako bese. Ovo moze zvuciti sovinisticki ali devojke po prirodi vole dobiti nesto sa manje truda nego momci (cast izuzetcima), sto se povezuje sa prvim delom ovog mog vec sirokog i dugackog izlaganja

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •