Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 36

Tema: Ski staza kod Planinarskog doma, 12 km od Pirota

  1. #1
    Member
    Datum registracije
    04.12.2008
    Skije / Bord
    Fischer RC4
    Poruke
    77

    Podrazumevano Ski staza kod Planinarskog doma, 12 km od Pirota


    Na 12 km od Pirota, na nekoliko metara od veoma dobrog asfaltnog puta, nalazi se ski staza priblizno na 1000 metara nadmorske visine. Odmah preko puta je zaista odlicni hotel “Planinarski dom” na 1070 m nadmorske visine. Staza je duzine oko 300 metara, na severnoj strani Vidlica, dobro zaklonjena od sunca. Medjutim, posto pirocanci imaju ski lift na dva kotura duzine samo oko 130 m, onda se koristi gornji deo staze. Do juce je bilo 15 cm snega, a ako danas padne jos desetak cm – staza pocinje sutra da radi.

    Napomena: Cena ski lifta je prosle godine trebalo da bude 100 dinara, ali obicno se to nije naplacivalo.
    -----------
    http://www.suvaplanina.com/
    http://www.suvaplanina.com/stara_planina.htm
    -----------

  2. #2
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    Hvala na ovim lepim vestima za skijase iz okolime Pirota...

    Predpostavljam da se radi o skijalistu kojeg sam opisao na strani sajta:
    http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri...dzor_pirot.htm

    Posalji ako imas neku fotografiju gde se vidi staza i lift...

  3. #3
    Member
    Datum registracije
    04.12.2008
    Skije / Bord
    Fischer RC4
    Poruke
    77

    Podrazumevano

    Da to je ta staza. Nazalost, nemam fotografije. Staza je prosle godine radila dobro i mislim da pre svega zahvaljujuci njoj Pirocanci imaju jednog mladog clana reprezentacije koji je sada bio na pripemama u Bugarskoj (Bansko), a ako se dobro secam preziva se Mincic.

    Kako stvari stoje, ove godine ce staza raditi jos bolje. Trenutno ima 25 -30 cm snega i danas pocinje sa radom.

    Zahvaljuci ovoj stazi za Pirocance je potpuno izvodivo da nakon posla odu na nekoliko sati skijanja. Staza radi i nocu, odnosno osvetljena je.


    U Vasem tekstu pise da je hotel na 1080 m n.m., sto se otprilike slaze sa podatkom koji se obicno iznosi – 1070 m. Medjutim, podatak da je staza na 800 m n.m. je delimicno tacan, odnosno trenutno netacan. Jer, gornji deo staze je na 1040 m n.v., a posto Pirocanci koriste samo prvih 150 m staze verovatno i ne idu ispod 1000 m. A kada bi imali duzi ski lift i ostalu potrebnu opremu, onda bi staza mogla da se spusti do 800 m n.v., jer nanize ima prostora dotle. Nagib staze je oko 15 %, odlicna za ucenje i za rekreativce. Ja sam pristalica kracih staza kada to pomaze da one bolje funkcionisu, pa smatram da stazu treba produziti da bude dugacka oko 300 m, ali ne vise.

    Staza se nalazi ispod vrha Basarski kamen 1376 m na Vidlicu. Vidlic je jedan od venaca Stare planine koji se odvaja od glavnog venca kod vrha Kom 2016 m. Tu izviru reke Nisava i Visocica, ali teku sa razlicitih strana Vidlica pre nego sto se spoje – ko zeli moze pogledati http://www.suvaplanina.com/stara_planina.htm .

  4. #4
    Member
    Datum registracije
    04.12.2008
    Skije / Bord
    Fischer RC4
    Poruke
    77

    Podrazumevano

    Evo nekoliko fotografija. Vidi se ski staza ispod puta i hotel u sumi iznad puta, kao i parkirana kola pored puta. Kotur oko koga je sajla za izvlacenje skijasa vidi se ispod bandere. Ova staza radi oko mesec dana godisnje, u zavisnosti od snega. Kada bi postojao jedan top za pravljenje vestackog snega i malo bolja zicara, bila bi to lepa staza za pocetnike.
    ----------------
    http://www.info747.com/
    --------------
    Priložene slike Priložene slike

  5. #5
    Member Nikola Milosavljevic avatar
    Datum registracije
    28.01.2009
    Lokacija
    Niš
    Godina
    44
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Sada tek vidim temu!!!
    Ja ovde imam vikendicu i prakticno sam odrastao tu. To podrazumeva moje prve skijaske korake sa 3-4 godine zivota, uz rad sa ljudima iz, tada vrlo solidnog, ski kluba "Midzor-Pirot".
    Tada (pre 25 godina) pod Basarskim kamenom je postojalo prilicno ozbiljno skijaliste. Bilo je tu 5-6 solidnih staza, sa, za to vreme, vrlo ozbiljnim ski liftovima. Ne treba napominjati da tada nije bilo nikakvih problema sa snegom, maltene od oktobra do aprila.
    Ja posedujem prilican broj ski-slika iz tog perioda, ali naravno u ne-digitalnom obliku.
    Poslednjih godina tamo odlazim da se izmaknem od gradske guzve, i uzivam u prirodi, ali uglavnom van zimske sezone. Poslednji put sam zimi bio 2005., pa sam cak i malo skijao, da se prisetim svojih ski-pocetaka. Naravno, staza je prilicno kratka i blaga ali jednina sacuvana iz starih vremena (kada je bilo i takmicarskih staza). Ima reflektore, koji lepo zavrsavaju posao, a posebno je interesantno skijati potpuno sam, nocu u apsolutnoj tisini...
    Evo i par slicica od tada (2005.)...(snega je bilo za izvoz)










  6. #6
    Super Member milos_pg_91 avatar
    Datum registracije
    28.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Elan Magfire 8
    Godina
    32
    Poruke
    1.275

    Podrazumevano

    Uvijek je fino vratiti se na mjesto svojih ski pocetaka.. Extra

  7. #7
    Member
    Datum registracije
    04.12.2008
    Skije / Bord
    Fischer RC4
    Poruke
    77

    Podrazumevano

    Vidim da je administrator izdvojio Vidlic iz Stare planine kao posebnu celinu. Mozda je tako dobro, to neka administrator sajta odluci. Ja cu samo istaci da Vidlic u podjednakoj meri pripada Staroj planini kao i Babin zub. Slicno kao sto se Babin zub nalazi na vencu Stare planine koji se od glavnog venca odvaja kod vrha Midzor, tako je Vidlic venac koji se od glavnog venca Stare planine odvaja kod vrha Kom (2016m). Vise o tome pisao sam na http://www.suvaplanina.com/stara_planina.htm

    Za mene licno znacajno je da je Vidlic kao neka pregrada kojom je deo Stare planine odvojen od ostatka sveta. Zahvaljajuci toj pregradi oblasti Arbinje, Kopren i Siroke luke verovatno su danas najocuvaniji deo prirode u Srbiji. Te tri oblasti meni deluju kao srce onog dela Stare planine koji pripada Srbiji. Voleo bih kada bi dobile najstrozi moguci stepen zastite, tim pre sto nisu pogodni za izgradnu ski staza. Kopren je visoravan nadmorske visine oko 1900 m oivicena sa tri vrha koji se takodje svi nazivaju Kopren. Jedan je visine 1963 m i nalazi se na granici, drugi je par km od granice i ima visinu 1935 m, treci takodje na granici, ali za visinu nisam siguran, negde oko 1910 m.

    Dodacu da po mom misljenju trenutno na Koprenu snega ima preko 150 cm. Ovo pretpostavljam zbog toga sto ga na Babinom zubu kod decje ski staze Markova livada, izmedju jelki, trenutno ima oko 100 cm. Na Koprenu je svaka kisa u stvari bio sneg, a gore se sneg tesko topi. Ako neko ima sposoban terenac i zeli da to proverimo, verovatno cu prihvatiti. Mada, prvo preporucujem svima masovni i tradicionalni zimski uspon na Trem, Suva planina, 1810 m, ove subote, o tome se moze videti na http://www.suvaplanina.com/ .

  8. #8
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    Posebna je celina, jer posmatramo svako skijaliste posebno, bez obzira sto se nalazi na istoj planini, A pritom se pojavilo nekoliko zanimljivih postova...

    Nadam se da to nije problem, pre svega prema tebi kao pokretacu ovog Thread-a

    Pozz

  9. #9
    Member
    Datum registracije
    04.12.2008
    Skije / Bord
    Fischer RC4
    Poruke
    77

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od admin Pogledati poruku
    Posebna je celina, jer posmatramo svako skijaliste posebno, bez obzira sto se nalazi na istoj planini, A pritom se pojavilo nekoliko zanimljivih postova...

    Nadam se da to nije problem, pre svega prema tebi kao pokretacu ovog Thread-a

    Pozz

    Naravno.

    A sto se tice one staze na Suvoj planini, ispod Sokolovog kamena, na Bojaninim vodama, iako sam rekao da cu nesto napisati i o njoj, stvarno nemam volju, jer tu stvarno nema sta da se napise. Mogu jedino reci vezano za tu stazu da nisam pristalica poslova koji deluju nemoguce, kao sto je sredjivanje i dovodjenje u red te staze, uzimajuci u obzir da zbog niske nadmorske visine je neophodan i vestacki sneg, a da tamo nema dovoljno vode.
    ------
    http://www.suvaplanina.com/
    http://www.info747.com/tennis_serve.htm
    ------
    Izmenio/la Sasha; 18.02.2009 u 00:26.

  10. #10
    Super Member SRB_PI avatar
    Datum registracije
    26.01.2010
    Lokacija
    Пирот
    Skije / Bord
    NITRO ROOK
    Godina
    30
    Poruke
    638

    Podrazumevano

    кад смо већ код репрезентативаца Србије, вреди поменути Божидара Живковића (неки га знају као Бакарди, неки као Божа Нога)....и колко знам од младих нада ту је и Јована Цветковић...а чуо сам неке гласине да се сређује ,,Рупа``, тј. да Тигар (који тачно део гиганта не знам; све је незванично); да ће се на доњем делу стазе поставити сидро, зато што одавно нема оних који би смели да возе стазу пуном дужином.....пуно поздрава из Пирота, видимо се на стазама!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •