Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Rezultati 21 do 25 od 25

Tema: Bjelasica i Komovi uskoro zimski centri

  1. #21
    Junior Member
    Datum registracije
    13.04.2010
    Poruke
    4

    Podrazumevano

    Poštovanje,ja sam iz Hr pa sam surfajući po planinama vaše zemlje zamijetio ovu raspravu pa ću nadodati par komentara. Ja osobno smatram da su komovi bolji od bjelasice,kao prvo viši su a unatoć obilatom snijegu dobro je da se ski centar razvije na što je moguće višoj visini zbog globalnog zatopljavanja,navodno svjetska banka više uopće ne daje kredite za ski centre ispod 2000 m,komovi imaju tri vrha sa skoro 2500 metara,nema razloga da se ne krene od vrha pa do 1800 m gdje je snijeg zagarantiran umjesto od 1500m do 1200m. Ja sam često na Kupresu gdje snijeg pravi probleme ispod 1200 metara i tad se bez topova ne može,naravno,unatoć prirodnom snijegu topovi su uvijek potrebni zbog kombinacije umjetnog i pravog snijega koji se teže topi.
    Komovi zbog visine pružaju šansu da se naprave i staze s južne strane ili na samom vrhu gdje je sunce cijeli dan a znamo da se s južne strane snijeg brže topi a sunce na skijalištu znaći jako mnogo.
    Sa komova kad bi na vrhu bili resttorani i kafići s onim ležaljkama kao u alpama s jedne strane ste okupani cijeli dan suncem a s druge vam puca pogled na prokletije pa i imate osjećaj da ste u alpama ili kanadi.
    Zašto je Bansko sad razvikano i popularno i zašto su uspjeli,vrlo je jednostavno,jeftini su. Ja bi se rado uputio iz Hr na komove ako bi mi ponudili isto za manje novca nego Slo ili Italija koje su mi znatno bliže,dakle ako Crna Gora misli uspjeti privući strance mora biti jeftinija ili ne skupa. Ja mislim da je stvar prvenstveno u novcu,netko iz Beograda mora proći pokraj Kopaonika da bi došao do vas i već mu je sve skuplje.
    Zemlje u okruženju nije da baš standardom garantiraju dolazak na Komove,onaj u Beogradu ili Sarajevu ili Skopju,Albaniju ne mogu raćunati ako imaju novca zaprašit će u Austriju,dakle to skijalište bi moralo biti dostupno obićnom čovjeku dakle da nije preskupo i ja samo čekam kad će kinezi poćeti nutiti jeftine ski aranžmane na himalajama za 200 EU:-)
    Još jedna stvar,jedina razvijena zemlja u okruženju vam je italija,na jugu italije živi brat bratu 20 miliona ljudi a s aranžmanima da odu do Barija ili dolete do Podgorice bliže im je nego u vlastite alpe ali mora im biti jeftinije,ima i na njihovom jugu skijališta al ako će oni kod vas 7 dana platiti 500 EU a kod njih samih 1000 onda ja mislim da će doći kod vas a vjerujte mi da je 20 miliona jako puno,ako ste ikad bili u Međugorju onda bi shvatili koliko se tisuća i tisuća talijana slijeva tamo svaki dan,kao da ste u italiji. Ako Francuska može nuditi aranžmane 6 dana za 300 Eu i biti debelo najjeftinija u alpama (imaju oni i skupih aranžmana) a nude isto kao i talijani i austrijanci (osim malih apartmana) onda može i Crna Gora za 400 ili 500,ja sam uvjeren da će se naći ekonomska raćunica ako gazde budu skromniji jer po meni drugačije neće ići.
    Crna Gora je prekrasna a da ne kažem da svaka planina ima po nekoliko jezera što osigurava akumulaciju vode za topove.
    Pozdrav.

  2. #22
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    568

    Podrazumevano

    Pozdrav drugaru iz Hrvatske. Meni je Bjelasica favorit, mada su i Komovi dobri. Ipak, mislim da je sve to jedno veliko maštanje i da će od toga teško nešto uskoro biti.
    Postojeće skijalište na Jezerinama je dobro, ne znam jesi li bio ove godine? Ono ima perspektivu za dalje širenje, najlakše kroz građenje manjih smještajnih kapaciteta, restorana i liftova gore blizu vrhova (oko Ključa, kao što reče wlad). Mislim da to nisu prevelika ulaganja. Ali problem je što ni to izgleda ne može da isfinansira postojeći vlasnik...

  3. #23
    Junior Member
    Datum registracije
    13.04.2010
    Poruke
    4

    Podrazumevano

    Matematička računica je vrlo jednostavna,ako za 1000 EU mogu na skijanje 6 dana u austriju ili italiju a komovi koštaju isto toliko teško da ću se uputiti na komove jer do ovih drugih ću po zimskim uvjetima voziti čistim autoputem i stići za 5 sati a do komova će to potrajati 10 sati,na više manje svakom alpskom skijalištu na raspolaganju je 100-tinjak km staza te ako komovi imaju u planu isto toliko staza onda oni moraju rčunati na skijaše iz šire regije tj drugih zemalja,dakle skijalište do 30 km staza posječivat će crnogorci al ako je 100 km staza onda treba dovući goste iz regije a onda se opet vraćamo na glavno pitanje,zašto bi netko iz Srbije,Hrvatske,Makedonije ili Bosne došao u komove ako za iste pare može npr u Austriju? Treba biti jeftiniji,ako bi bili jeftiniji ja bi prvi pretrpio put i došao na komove.Drugo na goste kojih zemalja iz regije se može raćunati,Bosanci imaju svoju jahorinu,bjelašnicu,vlašić,kupres,neće oni u većem broju tako lako na komove,Srbi mogu jeftino u bugarsku isto im je,makedonci ja mislim da nisu u kategoriji masovnih skijaša jer da jesu radili bi i oni skijališta jer imaju uvjete,zadnje skijalište novijeg datuma napravili su na granici s grčkom jer u biti računaju na grke a ne na makedonce,o albancima nećemo govoriti ni o kosovu,hrvatima je slovenija i austrija zaista blizu ali zaista cijena će biti najvažniji faktor,ako postupe poput pamporova i banskog i budu nuditi jeftine aranžmane uspjeh je zagarantiran ja sam uvjeren al ako budu bahati nisam siguran,nemojmo se zavaravati i pričati kao bosanci da nema planine do bosanske planine ili mi hrvati kad se bahatimo našim ljepotama,talijanske i austrijske alpe su također lijepe i nemojmo to podcjenjivati. U svakom slućaju nadam se da će se to ostvariti,Crna Gora ima stvarno što ponuditi i ljeti i zimi i nadam se da će za koju godinu biti vrhunska destinacija a ja ću doći na bjelasicu i komove prvi:-)

  4. #24
    Junior Member
    Datum registracije
    13.04.2010
    Poruke
    4

    Podrazumevano

    Evo vam jedan link sa predivnim fotografijama ali guta 200 MB zato oprez tko nema flat.

  5. #25
    Junior Member
    Datum registracije
    13.04.2010
    Poruke
    4

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od bere342 Pogledati poruku
    Evo vam jedan link sa predivnim fotografijama ali guta 200 MB zato oprez tko nema flat.
    http://crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=4639

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •