Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 25

Tema: Bjelasica i Komovi uskoro zimski centri

  1. #1
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano Bjelasica i Komovi uskoro zimski centri

    Lepe želje & pusti snovi ili ?

    Bjelasica i Komovi uskoro zimski centri

    PREDSTAVNICI “GRAND VALIRE” IZ ANDORE, BORAVILI U BERANAMA

    Berane – Predstavnici firme “Grand Valira” iz Andore, koju je predvodio Žoan Valdomat, boravili su juče u Beranama, gdje su razgovarali sa predsjednicima opština Berane, Kolašin i Andrijevica Vukom Golubovićem, Miletom Bulatovićem i Veselinom Bakićem o mogućnostima ulaganja na području Bjelasice i Komova.
    Kako je saopštio Valdomat, firma se bavi turizmom i u Andoru, koja ima 70.000 stanovnika, dovodi 1.800.000 skijaša godišnje, ističući da se nada da je taj podatak dovoljna garancija da imaju iskustva da od Bjelasice i Komova naprave slične destinacije.
    On je istakao da je firma “Grand Valira” već odredila ekipe koje će stalno posjećivati to područje, kako bi se upoznali sa svim mogućim aspektima oko realizacije razvojnih projekata na Bjelasici i Komovima.
    - Od 1.300 zimskih centara u Evropi, centar u Andori je na 19 mjestu po veličini, sa 193 kilometra dužine ski staza i 63 kilometra ski liftova. Sličan projekat mogao bi se realizovati i na području pet opština koje gravitiraju Bjelasici i Komovima - kazao je Valdomat i istakao da njegova firma planira da ubrzano radi na izradi studije i u razumnom roku, izradi pretprojekat valorizacije ovih planina, a tokom narednog ljeta moglo bi nešto konkretnije da se uradi na realizaciji projekta. Kako je rekao Bakić, Bjelasica i Komovi su najveći potencijal pomenutih opština, ali i razvojni potencijal čitave Crne Gore.
    Bulatović je kazao da sevalorizacija Bjelasice i realizovanje pomenutog projekta na njoj ne može riješiti bez države, dok će lokalne uprave, u okviru svojih nadležnosti, potencijalnim investitorima u potpunosti izaći u susret.
    Prema riječima Golubovića, Bjelasicu i Komove treba gledati kao jednu cjelinu i sve opštine sa toga područja su živo zainteresovane za valorizaciju tog resursa. On je istakao da će podnožjem Bjelasice proći autoput, kao i da u Beranama postoji aerodrom kojeg treba posmatrati kao još jednu povoljnost u realizaciji razvojnih mogućnosti Bjelasice i Komova.
    Svi predsjednici opština su istakli da će uz pomoć firme “BWP Montenegro”, koja je inicirala sastanak, pokušati da u što kraćem roku organizuju sastanak firme “Grand Valira” i Vlade Crne Gore i predstavnika lokalnih uprava, kako bi se iznašlo najbolje rješenje oko moguće realizacije projekata za koje je zainteresovana firma iz Andore.
    Predstavici te firme, zainteresovani su i za pokretanje tekstilne proizvodnje u Beranama, tako da su obišli lokaciju koja im se čini najpovoljnijom za tu djelatnost.
    R.L.
    Izvor: Nezavisni dnevnik Vijesti

  2. #2
    Super Member milos_pg_91 avatar
    Datum registracije
    28.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Elan Magfire 8
    Godina
    32
    Poruke
    1.275

    Podrazumevano

    Sve ovo zvuci fino, ali.. .. Ma ko zna, ali djeluje to MNOGO daleko u svakom slucaju

  3. #3
    Super Member milos_pg_91 avatar
    Datum registracije
    28.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Elan Magfire 8
    Godina
    32
    Poruke
    1.275

    Podrazumevano

    Šansa za ekonomski bum na Komovima i Bjelasici

    PRI KRAJU IZRADA PROSTORNOG PLANA ZA REGION NA SJEVERU CRNE GORE

    Podgorica – Izrada dokumentacije za prostorni plan za Bjelasicu i Komove je u završnoj fazi i, kako je saopšteno iz Ministarstva za ekonomski razvoj, brzo se očekuju prve investicije u ovoj oblasti.
    Koordinator projekta Igor Noveljić kazao je da će turistička valorizacija regiona Bjelasice i Komova započeti u drugoj polovini ove godine.


    Detaljnije: http://www.vijesti.cg.yu/index.php?i...19&godina=2009

  4. #4
    braniX Powersports branix avatar
    Datum registracije
    16.02.2009
    Lokacija
    Windischgarsten, Linz, Novi Sad, Las Vegas, Denver
    Skije / Bord
    Polaris i to dve na sankama
    Poruke
    43

    Podrazumevano

    upoznao sam dva momka koji su dosli sa whistler mt. i imaju neki ugovor o planiranju skijaskog prostora (Mojkovac, Bijelo Polje i Berane) koliko sam ukapirao zele sve da spoje sa kolasinom.

    Srecom momci su iskreni tako da sam saznao neke detalje.

    Potencial je stvarno ogroman za skijanje ali posto je realnost nest a a masta drugo tako da u crnoj gori vole ljudi da mastaju o velikim ili bolje da kazem ogromnim stvarima.

    Sanse su velike da ce se to skijaliste napraviti preko cijele bjelasice. Ali sanse su veoma male da ce to skijaliste preziveti.

    Cist ljudski razum kaze:
    Zasto u CG preko Ibarske, preko Bosne ili jos gore preko kosova?
    Sanse da glavu izgubis na putu su velike.
    Crna gora nema puteve! (ima) ali nisu bas kako treba
    Srbija nece da napravi puteve do CG (ima ih) ali nisu bas kako treba
    Zasto putovati za CG kada su Austrija, Italija Bugarska, Rumunija blizu (barem vize nisu problem) za 5 sati si u Alpama. A o cenama da i nepricam.

    Austrija investira godisnje 2,5mrd euro u infrastrukturu za zimski sport, sto je veoma malo kada se razmisli da se u zimskom periodu okrene skoro 20mrd euro.

    Neznam koliki je budzet crne gore za zimski sport ali mislim da je malo manji nego u AUT.

    Interesuje me kome treba toliko skijaliste u CG?

  5. #5
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano

    Pa možda mogu da ti odgovorim na neka pitanja (logički ):

    - skijaša će biti, da li low cost letovima, kolima ili vozom ne znam, iz Austrije sigurno neće dolaziti u CG na skijanje, ako CG ne ponudi nešto spektakularno . Ali iz BG možeš spavaćim kolima noću stići do Bjelog Polja, Mojkovca ili Kolašina (ova tri mesta su na pruzi BG-Bar).

    - Srbija će da pravi autoput do granice CG, kada CG napravi isti do Srbije (Bar-Boljari autoput treba da se spoji na onaj [za sada propali] autoput BG-Čačak-granica CG), ovo nema veze sa skijanjem, ovo ima veze sa ekonomskom računicom , naravno, to će sve čekati neka bolja vremena;

    - Crna Gora (država) sigurno neće praviti ski centar na Bjelasici (pošto to ne bi bilo normalno). Da su želeli, ne bi prodavali Ski-centar Bjelasica.

    - Ti momci iz Whistlera, su iz firme EcoSign, i angažovani su da naprave prostorni plan Bjelasice & Komova, a to je podloga za investitore, koji ako su zainteresovani, imaju već planirane lokacije i mogu da dobiju brzo & lako dozvole za izgradnju centara;


    Isti odgovor i za autoputeve, i za ski centre, ne verujem da će ni Srbija, ni CG u budućnosti ulagati sama u ove velike projekte. Srbija je pokušala da nađe investitore za autoputeve, ali je ova kriza to uništila. CG za autoput ne može da nađe investitora, pošto frekvencija saobraćaja nije velika, ali će sama pokušati da napravi isti - naravno kada bude imala dovoljno para.


    Prost odgovor je u suštini, EcoSign/Horvat&Horvat/CG ministarstvo za planiranje rade prostorni plan. To je podloga za investitore, ako uspeju nekoga da "upecaju" super, potencijal Bjelasice je neosporan, ali za pronalaženje investirora je potrebno mnogo više od potencijala. Jasno je da je prošlo vreme kada je bilo mnogo viška novca i kada se ulagalo u sve i svašta, investitori će sada još (mnogo) više paziti u šta i gde ulažu.

    Tako da se ne bi baš složio u tvojoj i njihovoj konstataciji "Sanse su velike da ce se to skijaliste napraviti preko cijele bjelasice.", kao što svi znamo, snovi su veliki, slično i sa Starom Planinom, a realnost je surova .

    Voleo bih da grešim, ali videćemo.....


    P.S.
    Prednost CG u odnosu na npr. Srbiju ili Bosnu je da ima mnogo više snega, tj. snežnih padavina.

  6. #6
    braniX Powersports branix avatar
    Datum registracije
    16.02.2009
    Lokacija
    Windischgarsten, Linz, Novi Sad, Las Vegas, Denver
    Skije / Bord
    Polaris i to dve na sankama
    Poruke
    43

    Podrazumevano

    cao

    Dobar odgovor

    Nisam ni mislio na austrijance nego na SRB, BiH i HR
    - Ali onaj iz BG ce sesti u auto i ima Autoput do austrije! BG-ZG-SLO- i vec je na skijanju

    - Tvoj drugi odgovor je dobar. svidja mi se. Jos nemam decu ali nadam se da ce oni imati sansu (sa 10om godisnjim vozakim iskustvom) da se voze tim Autoputen (Jadran)

    - Koliko sam ja shvatio mora drzava da stoji iza toga da se pravi ski-centar. privatnik nigde na svetu nemoze sam da se probije kroz birokratiju.
    Rodjen sam i odrastan na skicentru (barem na zapadu je tako)
    Drzava mora da pogura i pomogne.
    Zar nije Bjelasica u CG polu drzavna? ili da nije vlasnik nesto pomesan sa drzavom?

    - Momci su cool. vozilo smo se sa sankama na bjelasici :-) kad sam bio tamo.

    Ostali teks ti je dobar.
    Slazem se sa tobom. Primetio sam da se u sustini sve svodi na "Investiranje" to je nesto specificno za region. Svi investiraju a para nigde.

    Imam osecaj da se dugo necemo u novom centru skijati. Ja se sankam tako i da me nedostaje.
    Mislim da bi bolje bilo da se bjelasica dobro razradi pa onda da se siri.

    I moram da priznam. obozavam bjelasicu. Presao sam je pre par dana sa sankama uzduz i popreko i za par dana sam opet tamo.
    jednostavno super mesto u regionu

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano

    Da postoji ski centar kao što se sanja, na Bjelasici, dolazili bi i iz Beograda, veruj mi. Kada sa ovim jednom 2sedom (i 3 tanjira) dolaze iz Beograda, Hrvatske, Rusije, Albanije, šta bi tek radili sa X 6seda?

    Pravi "recept" iz bliže okoline, kako se to radi je Bansko, taj centar pre 7-8 godina nije postojao, Bugari dali investitoru (Austriskom) mogućnost da napravi ski centar, i za 2-3 sezone su napravili sve od nule. Sada je drugo vreme, a i kod nas uvek ima sukobljenih interesa (čitaj: neko misli da može za džabe da dobije sve ).

    Što se tiče ski centra Bjelasica (sada Kolašin 1450) to je privatna firma, u većinskom vlasništvu firme Beppler & Jacobson (valjda sam ga dobro spelovao), baš prošle nedelje su prodali dobar deo akcija preko berze (i to po nominalnoj vrednosti - jeftino - offtopic ). Sa druge strane PLANINA Bjelasica je u vlasništvu i države, i privatnih lica i kompanija itd. Ali to nije problem nigde, pa ni kod nas (pare čine svoje )...

  8. #8
    braniX Powersports branix avatar
    Datum registracije
    16.02.2009
    Lokacija
    Windischgarsten, Linz, Novi Sad, Las Vegas, Denver
    Skije / Bord
    Polaris i to dve na sankama
    Poruke
    43

    Podrazumevano

    nadam se da su ljudi voljni iz BG ili NS da putuju u CG na skijanje

    mislim da ti je jasno da je za jedan skicentar potrebno dosta vise nego par zicara (x2, x4, x6) i par posecenih suma (staza)

    Infrastruktura naprimer je bitna
    putevi, prodavnice, banke, smestaji, bolnice, spasiocke sluzbe, itd.

    kada vec spominjes bansko, bansko ima za sada sigurno naj modernije skijaliste u regionu, meni se veoma dopada. narocito sto za bansko vaze standardi koji nevaze za ostalu bugarsku.


    To sa sukobom interesa je jedna veoma losa stvar u "nasoj" kulturi
    "A gde sam ja u svemu tome"

  9. #9
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Evo čisto i ja da dodam par svojih razmišljanja o ovoj temi.
    Kao prvo, velikih priča na ovim prostorima u poslednjoj deceniji smo se više nego naslušali, dok velikih rezultata uopšte viđeli nijesmo. Nažalost, ovo se odnosi na praktično sve oblasti života. Zato ne vidim ni jedan razlog zašto bi u ovom slučaju bilo drugačije, dok onih drugih po kojima od svega neće biti ništa ima koliko hoćeš! Mnogo ozbiljniji projekti (uostalom radila ih je ozbiljnija država) su postojali za ovaj prostor prije više decenija, pa nijesu realizovani. Zato šansa da budu realizovani ovi novi je vrlo mala, iako ne kažem da uopšte ne postoji. Nažalost, u našim malim, do srži korumpiranim državama, ovakvi projekti služe samo da se opere još koja parica, da se malo sastačni (pijanči) i šeta po lux hotelima, da se nabaci još poneka lijepa dnevnica, uostalom šta ih briga institucija odgovornosti, makar na simboličkom, moralnom nivou ovdje odavno ne postoji (o zakonskom ne vrijedi trošiti riječi). I tako to biva sa većinom stvari ovdje, projekti se naprave, parice se operu, za par godina se sve zaboravi, a relizacija istih – zaboga, šta to bješe? Mislim, volio bih ja da se varam...
    Kao drugo, i sami ste pomenuli infrastrukturu. Opštine na sjeveru Crne Gore koje gravitiraju Bjelasici, izuzev donekle Kolašina, su očajno siromašne, praktično bez hotela i drugih turističkih objekata, o stanju putne infrastrukture ne vrijedi ni govoriti. Nijedan normalan investitor na svijetu, bez obzira na fenomenalan potencijal ovog prostora, neće započeti izgradnju ozbiljnog ski centra u ovakvim uslovima. Da bi se ovi uslovi popravili, potrebna je izgradnja autoputa Bar – Boljare i aerodroma u Beranama, cijena ovih projekata je enormna, pa s obzirom na postojeću ekonomsku krizu, njihova realizacija za jedan duži period uopšte nije realna. U skladu s tim, ni eventualna izgradnja nekog većeg ski centra, takođe nije realna. Uostalom, i ovaj mali postojeći ski centar na Jezerinama (sa odličnim stazama) se, nažalost, pretvorio u vikend skijalište. Novi vlasnici su ionako kratku ski sezonu od stotinjak dana pretvorili u vikend sezonu od 30-40 dana, pa ne postoji ekonomska računica koja bi funkcionisanje ovog ski centra učinila isplativim. Ovim hoću da kažem da je vjerovatnije da se i ovaj postojeći ski centar ugasi, nego da se izgradi neki veći i bolji....
    Možda je logičnije bilo uložiti ovaj novac u stavljanje u funkciju nekoliko planinarskih domova, kao i bolju markaciju na samim planinama, čime bi se i u zimskim uslovima obezbijedilo da zaljubljenici u planine dolaze na turno ili freeride skijanje. Tek onda kada se jednog dana steknu uslovi trebalo bi razmišljati o izgradnji velikog skijališta...
    PS... Branix, nije valjda da si za par dana na motornim sankama obišao Bjelasicu uzduž i poprijeko!? Vjeruj mi, to što si vidio u okolini skijališta Jezerine je samo mali dio planine, ono najljepše i najatraktivnije na sankama ionako nijesi mogao da obiđeš... Pozdrav...

  10. #10
    braniX Powersports branix avatar
    Datum registracije
    16.02.2009
    Lokacija
    Windischgarsten, Linz, Novi Sad, Las Vegas, Denver
    Skije / Bord
    Polaris i to dve na sankama
    Poruke
    43

    Podrazumevano

    mislim da nisam ni 30% bjelasice obisao posto je ogromna alo do repetitora i uzbrdo nizbrdo oko okolnih planina sam prosao.

    momentalno imam problem da nemam partnera ili saputnika koji bi isli na bjelasicu na sankanje. posto sam ici u planine nije bas naj inteligentnije.

    otom potom. obozavam tu planinu. tamo gde civilizacija prestaje se pocinje raj na ovom svetu
    Branislav Stojakovic
    www.brani.org

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •