U periodu od 26.01 do 02.02.2008. supruga, klinac 2,5 god i ja smo bili na skijanju u Austriji u Dorfgastain-u. Da ne pocinjem kao mnogi, teorijom da se skijanje na Alpima ne moze porediti sa onim u nasoj zemlji ili u BiH, to je valjda svima vec jasno,jel?!

Elem, kao i mnogi i ja sam proveo oko mesec dana na netu u potrazi za mestom i smestajem. Za one manje upucene, s obzirom da postoji ogroman broj ski centara i smestaja u njima, bez preporuke tesko da cete za krace vreme pronaci ono sto zelite...

Gastein dolina je okruzena sa sve cetiri str. planinama, sa ostatkom sveta komunicira kroz dva tunela. Na 10-ak km udaljenosti su smestena 3 mesta Dorfgastein, Bad Hofgastein i Bad Gastein.

Mi smo izabrali ovaj prvi jer je najmanje urban i nekako ima najvise tipicnog alpskog sarma. Uzeli smo predivan apartman od 55 m2, potpuno nov i opremljen po zaista visokim standardima. Naravno, u podrumu je i ski soba. Sama kuca je udaljena oko 100m od gondole. 7 nocenja sa zavrsnim ciscenjem i lokalnim taksama nas je izaslo oko 400 e.
U selu gotovo da i nema nekog mesta za izlazak ali su zato ostala dva mesta daleko veca i interesantnija za one koji vole nocni zivot.

Pored ski staza, atraktivni su i termalni bazeni po kojima je ova regija i dobila ime.

Sve vrste usluga, kako ski tako i termi, su poprilicno visoke za nase uslove (ulaz u terme je oko 40 e za dvoje a ski pas za 4 dana je 135 e). Medjutim, kao sto smo ne naviknuti na takve cene, tako definitivno nismo navikli ni na tako visok nivo sadrzaja i usluga. Tu posebno mislim na ski staze i liftove. Gastein je zaista ski raj, ima skoro 300 km staza u sva tri mesta. Bad Gastein i Bad Hofgastein , kao i Grossarl i Dorfgastein su i medjusobno povezani, tako da mozete skijati ceo dan iz jednog centra u drugi. Staze su prosecno dugacke oko 8 km, a kad uzmete u obzir da gondole, ili kako ih moj sin zove, avioncici, idu jedan za drugim, da nema cekanja i da im je potrebno samo par minuta do gore onda vam je jasno o cemu pricam.

Blizina Salzburga je jedan od razloga koji ovaj kraj cini jos atraktivnijim jer je steta ne videti ovaj prelapi grad.

Sve u svemu, putarine u dva smera Vas kostaju oko 90 e (Kroz Hrvatsku oko 110 kn, kroz Slo na tri mesta po 1,5 e, tunel Karavanke oko 6 e, Austriska vinjeta 7 e i jos jedan tunel u Austiji 9 e).
Kad tome dodate gorivo, ukupan trosak za put je otp. oko 200 e + 400 e za smestaj + 270 e ski pas za dvoje na 4 dana + otp. 180 e za hranu ( dorucak i veceru smo spremali u app. a rucali smo u restoranima posle skijanja) i plus extra troskovi- bazeni, put u Salzburg, suveniri...
Kad se sve sabere, tesko da se u Austriji mozete provesti za manje od 1500 e. I jos morate uzeti u obzir da je ovaj individualni odlazak najjeftinija opcija jer su hoteli daleko skuplji, u proseku oko 80 e hb pp.
Po mom skromnom misljenju, ipak vredi svaku paru!!!