Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 17

Tema: Ture po Bjelasici

  1. #1
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano Ture po Bjelasici

    Za šetnju, ili turno skijanje , tema.. Pošto ja nemam pojma van Jezerina - gde kako da se dođe do vrhova, ima na ovim mapama stazica i staza, ali ne znam koje su provereno najbolje?

    Konkretno sam se zainteresovao za terene koje je Stit onako lepo prikazao na fotografijama . Bijelopoljski deo bi trebalo da se solidno vidi na ovoj slici (ovo je jedan sektor mape CG, ako treba neki sa strane - javite da okačim). E sad, mene interesuje kako se približiti (terenskim) vozilom što bliže tim terenima? Koja je najbolja putanja ići vozilom, tj. koji su to planinski putevi koji idu dolinama gde ima manje snega (april/maj)?

    Ima li tamo negde neki planinarski dom?

    Takođe, interesantan mi je i Mojkovački deo Bjelasice ("Džambas" valjda ima neki pl. dom?), ali o-tom-po-tom .

    Sliku sam okačio sa namerom, da ako neko zna (npr. Stit ), da nacrta putanju na njoj

  2. #2
    Member
    Datum registracije
    06.12.2005
    Poruke
    55

    Podrazumevano

    Na dio Bjelasice koji te interesuje možeš doći iz dva pravca. Prvi je onaj koji koristi Štit iz pravca Bijelog Polja, odnosno, Ravne Rijeke (na putu Mojkovac Bijelo Polje) i sela Majstorovina. Drugi je, kao što sam ti ranije predlagao, od Mojkovca (Varijanta 1: preko prevoja Krstac, Bojne Njive, Razvršja, Medenog guvna do planinarskog doma "Džambas" ili Varijanta 2: pored nekadašnje flotacije rudnika, sela Pržišta do planinarskog doma). Dalje se ide preko katuna Vrioca i izlazi na široki plato (oko 1700 metara n.v.) sa koga se lagano penje na sve vrhove koji se uzdižu u Blizini: Turjak, Mučnicu, Bjelogrivac, Ogorelicu...
    Ako se izabere Turjak tada se sa njega može nastaviti u predjele sa Štitovih fotografija. Ako se izabere Bjelogrivac (kao najveća kota budućeg istoimenog ski centra) sa njega je moguće se spustiti u katun Vragodo, obići Šiško jezero i vratiti se prema Mojkovcu. Bazna stanica može biti uvijek planinarski dom "Džambas" sa svojim domaćinom Mićom Sošićem i najboljim pasuljom. Da napomenem, da se skoro uvijek (osim u januaru kada je snijeg najveći) može i sa putničkim vozilom stići ili do samog doma ili do blizu njega, da se u domu može odmoriti, ručati i prespavati. Ambijent na vrhu je izvaredan sa ogromnim vidokrugom na sve strane. Možemo se, inače, dogovoriti da zajedno napravimo jedan izlet na pomenuti prostor.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano

    Vragodo, hvala puno na podacima, Džambas izgleda kao dobra "baza". Lepo bi bilo i da se završi onaj p.dom koji su započeli Bijelopoljci...

    Čim dobijem opremu i smislim se , zvaću te da se dogovorimo za izlet!

  4. #4
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano odgovor

    Wlad, da pokušam da ti dam neke osnovne informacije. Ne snalazim se baš najbolje u Fotošopu, ali se nadam da će ti ovo što sam postavio na mapi biti korisno:

    http://img222.imageshack.us/img222/4...radjenabd6.jpg

    S bjelopoljske strane planina kreće direktno iz doline Lima i Ljuboviđe već sa visine od 600-700m i nema tu neke manje rječne doline kojom bi se polako pelo uz planinu. Put direktno ide uzbrdo. Posljednjih desetak godina je sa ove sjeverne strane izgrađen čitav niz makadamskih puteva, praktično do svakog katuna. Većina su, nažalost, lošeg kvaliteta, ali za terensko vozilo u ljetnjim uslovima su OK. Zimi pogotovo, i u proljeće situacija je drugačija. Naime, nijedan od ovih puteva se ne čisti. Otuda mnogo zavisi kakva je zima. Ako je snjegovita kao 2005. ili 2006. čak ni za prvi maj se ne može dalje od 1400-1500m. Ova zima je, međutim, kao i prošla loša sa snijegom, pa bi već za prvi maj putevi mogli biti prohodni. S druge strane s planinom se nikad ne zna, u martu i aprilu mogu da zatrpaju veliki snjegovi. Najbolji ti je ovaj put iz Ravne Rijeke uz dolinu rječice Bistrice ka selu Majstorovina, koji sam označio na karti. On je asfaltni uski put sve do skoro 900m (crvena boja). Kasnije nastavlja makadam (plava boja), skoro pa solidnog kvaliteta (ovo ipak uzmi uslovno, sve zavisi od kriterijuma). Ovo je put koji se penje do vrha Turjak (1912m) i u gornjem dijelu (iznad 1500m) je širok čak 6m, dok je u donjem 3-4m. Naime, opština je ovaj put u punoj širini počela da gradi od vrha planine, a ne iz doline (kažu da je tako bolje). Sada kada sam bio na planini 20.01. (možeš da pogledaš kratku reportažu na ovom linku http://www.crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=4003), bilo je tragova terenskog vozila grupe lovaca do 1200m. Iznad toga jedino sa motornim sankama. U aprilu stanje može biti i bolje, ali i gore, s vremenom se nikad ne zna. Ovaj put se na oko 1450m račva (nacrtano je na karti, ali vodi računa da je ovo samo skica, dakle crtano je ''ofrlje'', ništa GPS) i jedan dio ide ka Turjaku i nezavršenom modernom planinarskom domu, koji gradi opština. Kad se završi biće to fantastično, ali zasada ne računaj na struju. Što se vode tiče iznad doma je izgrađena akumulacija, pa tu ne bi bilo problema, ali je dom nažalost zatvoren. Ovo je njegova slika:



    Lijevi krak puta ide za katune Omar i Bardov do i prolazi pored solidnog privatnog planinarskog doma koji je na fenomenalnom položaju. Vlasnik je Mile Vuković, koji u Bijelom Polju drži čuveni motel-restoran ''Durmitor''. Lično ga ne poznajem, ali znam da voli planinu i avanture, i mislim da bi se s njim moglo dogovoriti bez problema o boravku gore. Ja to nikad nijesam pokušavao, jer između ostalog, uvijek imam manjka love. Moguće da to zimi uz malo reklame i fotki ne bi koštalo ništa, uostalom ko pita ne skita. U domu takođe nema struje, a mislim da tekuće vode ima tek na katunu Omar koji je na 10 minuta hoda.Ovdje su telefoni motela: http://www.visit-montenegro.org/engl...taj/bpolje.htm. A evo i slika doma, nalazi se na 1770m:





    Nedaleko od ovog doma se nalaze katuni Omar i Bardov do, tu ima napuštenih koliba u kojima bi se moglo prenoćiti, takođe ima i vode. U Bardovom dolu je koliko sam čuo jesenas otvoren eko katun, kojim gazduje neka nevladina organizacija, pa bi se možda i tu moglo prespavati. Tu ima mnogo izvora odlične vode, ali na struju nemoj računati. Evo dvije slike Bardovog dola od 20.01. Nijesam prilazio, jer više nemadoh snage da prtim snijeg, ali na zumiranoj fotki katun izgleda baš lijepo:





    I to su otprilike mjesta gdje bi se mogao naći smještaj. Ali, ako si avanturista, šator ili neka napuštena koliba su sasvim OK. Takođe sam ti ucrtao i put koji vodi ka vrhu Štit (2050m), zapravo ka katunima ispod njega na oko 1600m. Put polazi iz sela Prijelozi, koje ja na oko pola puta između Bijelog Polja i Berana, do nekih 800m je asfalt, a kasnije vrlo loš makadam, pa ga ne preporučujem. Inače ovaj vrh na kartama je naveden kao Strmni pad iako se u narodu zove Štit. Moj username na ovom forumu je upravo po ovom vrhu. Znaš li zašto? Zato što bi gore za skijanje bio pravi raj, par puta sam gore hodočastio za prvi maj i zaista uživao (nažalost, bez skija). Fotki u digitalnom formatu nemam, biće ih nekom drugom prilikom. Eto toliko za ovaj put, ali ti za bilo kakvu dodatnu informaciju stojim na raspolaganju.
    Ipak evo još par napomena. Južnije od ovog bjelopoljskog dijela je centralni dio Bjelasice, koji je ipak najljepši, tu je Biogradska Gora, tu su jezera, tu su i najveći snjegovi, dio ovih ljepota možeš da pogledaš na ovom linku: http://www.crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=3019
    I naravno, ne bi bilo loše da povedeš računa o vremenskoj prognozi, kao i o fizičkoj kondiciji. Određeno iskustvo i fizička spremnost su ti najvažniji u planini tokom zime, oprema i sve druge fensi stvari tek poslije toga.

  5. #5
    Junior Member
    Datum registracije
    14.02.2008
    Godina
    57
    Poruke
    5

    Podrazumevano Lipka

    DA li neko zna kako je u hotelu Lipka. Da li neko yna pravu vremensku prognozu i stanje staza u narednih 10 dana. Da li neko zna hoce li uopste biti snega
    Izmenio/la agena; 23.02.2008 u 12:39. Razlog: naravno na Bjelasici

  6. #6
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    pa samo sto se vidi na ovim slikama
    pa tu ima skijanja za 2 zivota
    pa to je raj na zemlji
    pa jedna voznja ovdje vrijedi 10 dana skijanja po uredjenoj stazi

  7. #7
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    tesko potiskujem emocie

  8. #8
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.445

    Podrazumevano

    Stit, pretpostavljam da se ti potpisujes kao Snowhunter na crometeo forumu. Prelistao sam sve tvoje teme sa planinarenja. Slike su vise nego impresivne.
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano

    @Stit: svaka čast, i na opisu, i na mapi i na slikama

    Ja ako se organizujem, planiram da idem u jednu turu već na ovo proleće pa se javljam sa utiscima. Ako ne na proleće i skijanje onda ću na leto sa šetnje (leti sam obično mesec dana u okolini Bijelog Polja na selu, dalje od Bjelasice).

    Pominjem uvek proleće, pošto planiram da idem kada sve prođe što se snega tiče , prognozu ću gledati svakako, ne bih voleo da me uhvati nevreme posle duge šetnje .

    Hvala ljudi još jednom, trebaće mi dosta vremena da obiđem sve što ste "ponudili"

  10. #10
    Junior Member
    Datum registracije
    14.02.2008
    Godina
    57
    Poruke
    5

    Podrazumevano

    Flexonnnneeeeee ti si car ffffaaaallla ti do neba tj.Kluca
    Citirati Originalno postavljeno od Flexon Pogledati poruku
    tesko potiskujem emocie

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •