Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 58

Tema: Skijaši na žičari šest sati čekali pomoć 04.01.2008

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    15.10.2006
    Lokacija
    Osijek
    Skije / Bord
    Elan Speedwave 12
    Godina
    47
    Poruke
    5

    Podrazumevano Skijaši na žičari šest sati čekali pomoć 04.01.2008

    http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak...1,4,,103868.jl
    Skijaši na žičari šest sati čekali pomoć
    Foto: www.infousluge.com
    SARAJEVO - Oko 150 skijaša preživjelo je pravu dramu na Jahorini gdje je u četvrtak došlo do kvara na jednoj od dvosjednih žičara zbog čega je prekinut njen rad, prenijeli su u petak lokalni mediji u Bosni i Hercegovini.
    Žičara Skočine duga oko 1.200 metara pokvarila se oko 15 sati i 30 minuta a u tom trenutku prevozila je oko 150 skijaša među kojima su bila i djeca te nekoliko trudnica.
    "Pokušali smo otkloniti kvar i prilikom obilaska žičare utvrdili smo da to ne možemo sve dok su ljudi na njoj. Tada je naređena hitna evakuacija", kazao je Miro Kalem, šef službe spašavanja ski-centra na Jahorini.
    Trasa žičare uglavnom je na iznimno strmom i nepristupačnom terenu što je otežalo akciju spašavanja. Zatražena je i pomoć EUFOR-a no zbog loših vremenskih uvjeta helikopter koji je trebao biti angažiran nije mogao poletjeti. Spasilačkim timovima trebali su sati prije nego su uspjeli doći do skijaša na svim korpama pa su zadnji spušteni na tlo tek iza 21 sat.
    Svo to vrijeme temperatura je bila oko deset stupnjeva ispod ništice što je višesatno čekanje na pomoć skijašima učinilo još težim. Ozbiljnijih posljedica, osim manjih promrzlina ipak nije bilo. Brojni skijaši ipak su iskazali nezadovoljstvo učinkovitošću ekipa za spašavanje žaleći se na lošu organizaciju i nedopustivu sporost u provedbi cijele akcije.
    Sadašnja skijaška infrastruktura na Jahorini postavljena je još uoči zimskih olimpijskih igara 1984. godine i unatoč redovitom održavanju smatra se zastarjelom i nepouzdanom. (Hina)



    Evo malo za skijase koji idu na Jahorinu, btw idem i ja kroz par dana

  2. #2
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    ja idem na jahorinu 19.01...blago meni.strahujem da nece biti snijega a sad moram da mislim i na zicare...kakva su predvidjanja u vezi snijega u to vrijeme,zna li ko...?

  3. #3
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Ajde neko ko zna sta je to tacno bilo na Jahorini neka javi.

  4. #4
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    pa pise ti sve gore...meni se brat danas vratio sa jahorine i pricao mi...zicara je prestala sa radom oko 15:30 a na njoj su bili skijasi...posto je kvar na zici bio vece prirode,donesena je odluka da se ljudi na korpama evakuisu...tako je i bilo ali "malo" duze je potrajalo...sto i nije bas lijepo na -15 stepeni...

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Ko zna TAČNO. Pošto se ne dešava stalno da ljudi sede do neko doba noći na žici. Kakav je kvar. Kada će biti popravljen. Kako su ih to spasavali. Šta rade mnogoborjne trudnice na Prači na -10. Koja uzgred nije ni tako strma ni nepristupačna kao što piše. Na svu sreću, očito. I čisto sumnjam da se sve završilo samo sa gundjanjem nekoliko nezadovoljnih skijaša koji su smatrali da može to i bolje to spasavanje.

  6. #6
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    prije svega mi nije jasno sta trudnioce rade na liftu
    a pogotovo ne sta rade na liftu na minus 10
    i ne mogu da vjertujem da nemaju predvidjene mjere u slucaju kvara lifta
    mislim lift i ne mora da se pokvari dovoljno je da dodje do nestanka struje
    sto je lako moguce da se desi u svakom momentu
    zar nije moguce opremiti neki ratrak sa kakvim ljestvama ili sta se
    vec radi u tim situacijama ne mogu da vjerujem da se ne mogu naci pare za to i posto je vijest okruzila svijet kako sutra da se nadaju razvoju
    zimskog turizma ... a cijene nabiju ko da je aspen javasluk
    sta drugo reci

  7. #7
    Senior Member Milan NS avatar
    Datum registracije
    18.10.2005
    Godina
    49
    Poruke
    170

    Podrazumevano

    Ja sam bio gore.
    Do duše ne baš na žici. Ali mi je drugar ostao na njoj i njega su skinuli oko 20h i to na onom poslenjem usponu sa stenama pre izlaska na vrh Prače.

    Tačno :
    Pukao je točak preko koga prelazi sajla na stubu broj 6. sajla je spala sa njega. Prvo su mislili da će uspeti da poprave točak iako je žica opterečena i izgubili su jedno 2 sata... onda je krenulo evakuisanje... nije bilo bilo kakve panike, šta više svi koji su mogli-hteli su doćli da pomognu svi sa motornim sankama i baterijiskim lampama su osvetljavali žicu, pomogao je i MUP R.S. ... jeste dugo trajalo ali nije bilo panike niti povređenih. Oni koji su bili bliže zemlji su skočili posle pola sata-sat. ostali su čekali i sve je na kraju bilo o.k.

  8. #8
    Member
    Datum registracije
    12.01.2005
    Lokacija
    zg
    Skije / Bord
    head
    Godina
    51
    Poruke
    74

    Podrazumevano

    piše NEKOLIKO trudnica!
    ne piše da su svih 150 skijaša bile trudnice.
    a trudnice smiju i na skijanje - naravno, ne s trbuhom do zuba, ali prvih par mjeseci smiju.
    zašto i ne bi, ako je normlna trudnoća i sve je u redu?
    Izmenio/la jazz; 06.01.2008 u 12:10.

  9. #9
    Senior Member Milan NS avatar
    Datum registracije
    18.10.2005
    Godina
    49
    Poruke
    170

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Flexon Pogledati poruku
    prije svega mi nije jasno sta trudnioce rade na liftu
    a pogotovo ne sta rade na liftu na minus 10
    i ne mogu da vjertujem da nemaju predvidjene mjere u slucaju kvara lifta
    mislim lift i ne mora da se pokvari dovoljno je da dodje do nestanka struje
    sto je lako moguce da se desi u svakom momentu
    zar nije moguce opremiti neki ratrak sa kakvim ljestvama ili sta se
    vec radi u tim situacijama ne mogu da vjerujem da se ne mogu naci pare za to i posto je vijest okruzila svijet kako sutra da se nadaju razvoju
    zimskog turizma ... a cijene nabiju ko da je aspen javasluk
    sta drugo reci
    Isto sam i ja pomislio ...
    Ali jedno je nestanak struje koji se prevaziđe : agregatom kojis vaka žica ima. A drugo je pucanje točka i spadanje sajle na žici koja je opterećena 100%.
    Ratrak sa meredvinama ? Hmmm o.k. ideja ali šta on pomaže na mestu gde je gusta šuma ili stene na mestu koje sam opisao u postu iznad...

    Jednostavno : Dešava se i to.
    Ako je za utehu švajcarcima je čovek poginuo usled istog pada žice, dan kasnije...ovde niko nije ni povređen. Ne branim o.c. Jahorina jer nemam razloga za to ali sve je ovo malo naduvano od strane Srpskih medija...i kao da mi se čini da vetar duva sa J.P. Skijališta srbije

  10. #10
    Senior Member Milan NS avatar
    Datum registracije
    18.10.2005
    Godina
    49
    Poruke
    170

    Podrazumevano

    "trudnjače ? nikad ! ovde dolaze smao fine ribe..."

    :-) citat iz "mi nismo anđeli"

    Jedinu trudnicu koju sam video je moj drugar koji ima 130 kg... "žive vage" :-)

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •