Strana 1 od 8 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 75

Tema: Samoservisiranje skija

  1. #1
    no fear nidza avatar
    Datum registracije
    10.01.2006
    Lokacija
    N.B.G.
    Skije / Bord
    Head e-SL
    Godina
    47
    Poruke
    310

    Podrazumevano Samoservisiranje skija

    Da li da se upuštam u to? U kraju nigde ne radi nijedan od servira, tako da ne mogu ni da voskiram skije. Svratio sam do SC-a i video sam da imaju vosak, alate za oštrenje i obaranje kantni (2 alata, ovaj jedan ide od recimo 83 do 90 stepeni, drugi ima dve strane pola i jedan stepen - ako sam dobro skapirao, jer tamo niko nije bio da mi objasni). Imaju i ono drveno čudo koje se zove sunđer za poliranje, tj. skidanje voska.

    Ne zamerite mi, ja sam samo skijaš, ali nikad nisam servisirao skije.

    Izuzetno sam spretan i pedantan, da li bi mi preporučivali da se igram sa tim? Uopšte se ne bih zezao sa tim da znam pouzdano da će neko da mi sredi skije. Ni poštene pantalone ne mogu sad da se kupe, svi čekaju kraj godine, a dotle ću ja bar 4 vikenda da skijam. Voska na skiji nije ostalo ni trunke, tako da bar to valjda mogu sam da odradim?

    I poslednje pitanje, ima vosaka od 500 do 2500 dinara. Da li ima smisla dati brdo para na vosak? Ima i onih instant vosaka, na hladno što se stavljaju - to mi zvuči totalno debilno, s obzirom da je jasno kako sve to funkcioniše. Da li taj brzi vosak uopšte može da potraje i dan skijanja?

    Sorry ako se ponavlja nešto od pitanja, znam da je pre bila tema, koju ću konsultovati kada dođemo do toga kako stvari odraditi, mene sad samo zanima da li sam da se upuštam u to? Već sam imao loša iskustva sa servisima, možda nije loše imati alat i znanje i na planini, možeš pomoći i sebi i drugima!

  2. #2
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nekada davno smo na onim "starim" skijama radili sve . Sada se ne zezam sa oštrenjem - niti mislim da bih to mogao da uradim dobro kao serviseri (iskreno, jako retko i nosim kod servisera na oštrenje - 1 godišnje - pred sezonu ).

    Što se tiče voskiranja, to možeš da radi svako - ako vidi kako - ima linkova na ovom forumu ka video tutorijalima.

    Minimalno ti treba: pegla, vosak, plastična pločica za skidanje voska. Što se tiče vrste voska, ili uzmi neki univerzalni ili ono pakovanje od 2 komada (za toplo i hladno vreme), ja koristim ToKo (pegla, vosak, itd) i ne bacam pare na skupi vosak (mada ga ni ne trošim puno). Mislim da mi rekreativci ne bi osetili razliku u tim "takmičarskim" i običnim "voskovima" .

    Ja uglavnom sada "mažem" sam svoje skije, a ako baš nemam vremena ponesem kod majstora.

    Ako hoćeš i da krpiš skije, uzmeš i one ptex štapiče i metalnu pločicu za skidanje viška, isto je lako da pokrpiš, pa ako ti se ne sviđa kako si uradio možeš da poneseš kod majstora jednom godišnje da sve to uradi profesionalno .

  3. #3
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Potpuno se slažem sa Wlad-om po pitanju mazanja i krpanja skija.

    Rubnike oštrim u prosjeku svaka 3 -4 dana skijanja. Imam spravicu za ručno oštrenje rubnika i povremeno je koristim, ali samo ako u blizini nemam servis sa pravom mašinom za oštrenje rubnika. Pod tom mašinom ne podrazumijevam mašinu sa brusnom trakom gdje serviser iz ruke oštri rubnike. Po mome, neiskusan serviser će tako prije uništiti nego dobro naoštriti rubnike. Čak i kad ih tako naoštri, previše materijala je skinuto sa rubnika.
    Na pravoj mašini serviser stavi skiju na mašinu i mašina sama odradi sve od vrha do repova. Takve mašine skidaju izuzetno malu količinu materijala sa rubnika.

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Obrenovac
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL, K2 outlow
    Poruke
    198

    Podrazumevano

    Ne znam kako bi išlo oštrenje rubova sa ručnim alatom. Plašim se da bi to bio prilično težak posao da se naoštre kako treba( zato nisam nikad ni pokušavao, a možda se i varam ). Voskiranje nije problem sam da uradiš, naravno da vosak moraš topiti sa peglom, to na hladno nije ni za k. Kada kupuješ vosak obrati pažnju za koju temperaturu snega je. Ako se rešiš za servis ja nosim kod Đoleta u Mlatišuminoj ulici, a dobar je, a i blizu ti je Ciclodrom, Bul.Umetnosti 1.

  5. #5
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    58
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od patak Pogledati poruku
    Ne znam kako bi išlo oštrenje rubova sa ručnim alatom. Plašim se da bi to bio prilično težak posao da se naoštre kako treba( zato nisam nikad ni pokušavao, a možda se i varam ). Voskiranje nije problem sam da uradiš, naravno da vosak moraš topiti sa peglom, to na hladno nije ni za k. Kada kupuješ vosak obrati pažnju za koju temperaturu snega je. Ako se rešiš za servis ja nosim kod Đoleta u Mlatišuminoj ulici, a dobar je, a i blizu ti je Ciclodrom, Bul.Umetnosti 1.
    Evo ja svoje skije oštrim i mažem voskom sam.....Več dugi niz godina.....Prosto zbog toga, jer mi je to jeftinije i radim to na ruku (manje ide rubnika nego na mašini, tek toliko da znate. Sam paziš koliko skidaš, a ne neki kujoni u radionici kojim se prosto j....e za koliko če skinut rubnik). Na moje dane na snegu in na količinu skija kod kuče (radim iz za članove familije) na to si jednostavno prisiljen. Ako manje skijaš na sezonu onda je bolje dati majstoru, da uradi kako valja. Dobro je pogledati ovo: http://www.swixschool.com/ Oprema koju trebaš košta u SLO oko 200 e, ali to je sve što ti treba:

    -metalni pričvrščivači,
    -pegla (može obična.dobro je da ima temp. skalu),
    -gruba pila,(rašpla)
    -fina chrom pila,
    -diamantna pila(fina srednja i gruba),
    -vosak (univerzalni na kg),
    -kotnike u razponu 86 stepeni-90 (sam koristim 88-dovoljan je jedan),
    -kotnik za stranski kot od 0.5-2 stepena,
    -PVC štapovi za zalivanje mase,
    -krtače za glancanje (PVC i od Bakra),
    -ščipalka za pričvrstitev pile,
    -nož za odtranjevanje fenola,
    -metalno i PVC strugalo za odstranjivanje voska.....

    Ovo je na brzaka što se tiče opreme. Ono što stekan koristi, dobro dođe na skijalištu, da na brzinu malo poglancaš kantne, ali za naki ozbiljni servis to nije. Skija mora da bude non-stop mastna (a ne bijela, jer je to znak da je drsna podloga zažgana),kanti se bruse po potrebi (posle 3-4-dana na veštačkom snegu, manje na prirodnom). Ja si više ne znam predstavljati, kako bi skijao sa ne sređenom skijom na veštačkom snegu.
    Pogledajte i ovo, ovdje ima svega, o čemu sam pričao...
    http://www.briko.com/jspbriko/catego...&activeWorld=5

  6. #6
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Samo jedna primjedba. Konsekventni vlasnici freeride-skija, osim voska, ne koriste nista od ove gore nabrojane opreme za ostrenje. Dodje i puno jeftinije za odrzavanje

  7. #7
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    58
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sapa Pogledati poruku
    Samo jedna primjedba. Konsekventni vlasnici freeride-skija, osim voska, ne koriste nista od ove gore nabrojane opreme za ostrenje. Dodje i puno jeftinije za odrzavanje
    Ne verujem, najmanje što jim treba je OOOOOOOGROMNNNNNNAAAAA količina PVC štapića za zalijevanje mase........ Skiman

  8. #8
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Skiman, ne slažem se da se ručnim oštrenjem skida manje rubnika nego oštrenjem na ovakvoj mašini: http://www.wintersteiger.com/E/sp_content_trim71.html
    Na Gerlitzenu provodim u sezoni više od 20 dana i rubnike oštrim u servisu baš na takvoj mašini. S obzirom da je serviser moj zemljak, imao sam priliku da tu mašinu dobro upoznam. Keramičke brusne ploče skidaju izuzetno tanak (mikronski) sloj rubnika. O preciznosti podešavanja uglova ne treba ni govoriti.

  9. #9
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    58
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Skiman, ne slažem se da se ručnim oštrenjem skida manje rubnika nego oštrenjem na ovakvoj mašini: http://www.wintersteiger.com/E/sp_content_trim71.html
    Na Gerlitzenu provodim u sezoni više od 20 dana i rubnike oštrim u servisu baš na takvoj mašini. S obzirom da je serviser moj zemljak, imao sam priliku da tu mašinu dobro upoznam. Keramičke brusne ploče skidaju izuzetno tanak (mikronski) sloj rubnika. O preciznosti podešavanja uglova ne treba ni govoriti.
    Samo ti radi na mašini kod njega ako si zadovoljan (ipak je tu bilo govora o tome, šta može neko sam uraditi sa skijama), ali ja ču to uvek raditi onako klasično na ruke.......Jel si se ikad upitao, zašto serviseri u World cupu na voze sa sobom te mašine, nego rade onako klasično na ruke?? Zašto tata deteta koji trenira skijanje to radi u garaži porodične kuče? Po meni, ruka još uvek čuva rubnik i precizna je dovoljno..........Pa idi u neki Hervis ili Giga centar (gde baš ne radi tvoj prijatelj), lepo šuti i gledaj šta rade sa skijama........Imao sam priliku videti......BTW ako je dobra zima imam od 50-60 dana na skijama, ako bi oštrio na mašinama, moje bi skije izdržale maskimalno sezonu i po.....Na moj način izdrže 3 sezone....Pa sad ti sam presudi.....Ali ipak, to je bilo samo moje mišljenje..... Skiman

  10. #10
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Sve šta si napisao je tačno. Samo sam htio reći da ima mašina koje skidaju manje rubnika od ručnog oštrenja. U istom servisu sam gledao austrijanca kojem sam dao skije da ih naoštri, nadajući se da će uraditi isto šta i moj zemljak, kako je na drugoj mašini iz ruke provukao moje skije po brusnoj traci. Čovjeku je bilo brže i lakše, a izgleda i da ne zna rukovati ovom novom mašinom. Kasnije je zemljak morao 4 puta provući skije kroz "finu" mašinu da vrati uglove u prvobitno stanje.

    I ja isključivo ručno oštrim ako mi zemljak i mašina nisu pri ruci.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •