Strana 230 od 231 PrvaPrva ... 130180220228229230231 PoslednjaPoslednja
Rezultati 2.291 do 2.300 od 2308

Tema: Kolašin 1450 (Jezerine)

  1. #2291
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Od momenta privatizacije skijalište Kolašin 1450 je teška prevara. Vrhunski resurs (biseri) bačen svinjama (''podobnim pobjednicima tranzicije''). Čim je novi šestosjed pušten u rad, dvosjed je praktično stavljen ad acta. Na početku je radio samo u špicu sezone i vikendima, onda i vikendima jako rijetko uz stalne, lažljive izgovore. Sad su ga konačno raskačili, da ne moraju više da se pravdaju. Kada ne radi dvosjed nije moguć pristup ni ski liftu na Ključu (1786-1920 m), najljepšem i najatraktivnijem dijelu starog skijališta. A taj lift od privatizacije, a evo prođe 15 godina, nije radio uopšte.

    Citirati Originalno postavljeno od niipheus Pogledati poruku
    Dvosed je raskacen i ocigledno se ne planira njegovo ponovno stavljanje u pogon, time je prakticno odseceno 60% skijalista i to rekao bih ovako sa daljine daleko bolji deo nego ovaj koji jeste dostupan.
    Odsječeno je oko 2/3 skijališta - stari dvosjed je bio znatno duži, išao je na veću nadmorsku visinu i pokrivao duplo veći i atraktivniji prostor (ovo je vrlo lako provjeriti na google earth-u). Osim toga, otvarao je vršni dio gdje su odlični tereni za freeride. Staze na Vilinim Vodama su lijepe, ušuškane u šumi i odlične kao dopuna posebno u lošim vremenskim uslovima (vjetrovi i mećave). Kao jedini dio skijališta vrijede malo, u najboljem slučaju za vikend skijanje.

    Nažalost, rad državnog preduzeća Skijališta CG je vrlo problematičan u turbulentnim političkim vremenima u Crnoj Gori u posljednjih par godina. Stoga je i dalje neizvjesno šta će se od silnih obećanja u budućnosti ostvariti. Gradnja velikog broja hotela ipak daje nadu da će ovaj kolašinski dio, makar i sporije od očekivanog, doći do nivoa pristojnog skijališta. Što se tiče bjelopoljskog i mojkovačkog dijela mrka kapa trenutno. Na Cmiljači evo prođe skoro 3 godine od postavljanja stubova žičare i - skoro da je sve stalo. Po riječima bivšeg premijera Markovića novac je bio obezbijeđen, kupljena i dopremljena su tri šestosjeda - ovaj na Cmiljači (bjelopoljski dio), drugi na Bjelogrivcu (mojkovački dio) i treći koji je trebalo da ih poveže. To je po projektu već trebalo da bude gotovo. Sa tri šestosjeda radilo bi se o vrlo pristojnom skijalištu za ovdašnje prilike koje bi imalo svoje posjetioce i zaljubljenike. Ovako budućnost ostaje potpuno neizvjesna...

    Dio terena na Cmiljači na pozajmljenom snimku od prije nekoliko dana (na početku u desnom uglu se vidi izlazna stanica žičare) čisto da se stekne utisak o kakvim terenima se radi:

    https://www.facebook.com/Planinarski...27020822960107

  2. #2292
    Member
    Datum registracije
    27.10.2018
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    Jedino rješenje bi bilo da se i privatno nacionalizuje, jer rad državnog djeluje mnogo bolje nego privatnog. Dvosjed mora da se zamijeni boljom/novijom žičarom, a takođe su prokrčili staze sa Ćupova evo ima 5 godina i ništa više od toga nisu ni probali da urade (na te staze se ne može sa dvosjeda jer dvosjed izbacuje na bliži dio vrha, a ne na “centru brda”).

  3. #2293
    Junior Member
    Datum registracije
    18.11.2019
    Godina
    62
    Poruke
    16

    Podrazumevano

    Zaista tužno. Da li je moguće? Predivni dvosed koji je vodio na Ćupove je znači bukvalno prestao sa radom. Pa ako nisu mogli da ga zamene novim valjda su mogli da ga repariraju, osveže i održavaju. Dakle doviđenja Kolašin do boljih vremena.

  4. #2294
    Junior Member
    Datum registracije
    04.02.2017
    Godina
    44
    Poruke
    29

    Podrazumevano

    Bio 2 puta ovog mjeseca, prvi put na dan I odabrao sam 1450 jer je 1600 bio zaledjen i hitna je samo iznosila ljude. Guzva brzo raskopala plavu stazu crvene su se drzale dobro.
    Sledece nedelje sam bio 3 dana, prvi i treci dan je bilo bolje na 1600 uz dosta vecu guzvu, drugog uzasno stao oblak na pola staza pa sam skijao na 1450, tamo je sigurica a i manja guzva.
    Ko rentira opremu na 1600 imaju nove Fischer cipele i skije, i to ne samo pocetnicke nego ima progressor F17 i F18 i rc one koje sam vozio, toliko ostre da su mi dugog dana presjekle uzicu od stapova ko noz dok sam ih nosio.

  5. #2295
    Member
    Datum registracije
    14.02.2006
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Dobro se nose sa ovakovom zimom, staze su sređene vrlo profesionalno. Pohvale svima radnicima na skijalištu, sve rade šta treba. Ako ih vrijeme posluži biti će odlična sezona, oni su sve uradili.

  6. #2296

  7. #2297
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    I ja se pridruzujem cestitkama i pohvalama i pozeljujem da ih vrijeme posluzi jer oni su stvarno sve uradili. Eto tako.

  8. #2298
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    10 evra je realno s obzirom da od utorka krece K7 sa radom i cena ski pasa na 1600 ce ostati 15 evra.

    1450 dok ne osposobi deo skijalista koje je pokrivao dvosed nema kako da parira gornjem skijalistu sa cenom

  9. #2299
    Junior Member
    Datum registracije
    20.02.2022
    Godina
    45
    Poruke
    14

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od niipheus Pogledati poruku
    10 evra je realno s obzirom da od utorka krece K7 sa radom i cena ski pasa na 1600 ce ostati 15 evra.

    1450 dok ne osposobi deo skijalista koje je pokrivao dvosed nema kako da parira gornjem skijalistu sa cenom
    Malo o Bjelasici.

    Dolje je mapa skijališta 1600 sa K7 (novim šestosjedom koji je pušten u rad prije 5 dana).
    Pass za odrasle je 15€ a za klince do 14 godina je 10€. Poludnevni su 10 i 7€. Petodnevni za odrasle je 50€, za klince 37€.

    Ova kombinacija da ne postoji samo objedinjeni ski pass za 1600+k7+1450 je idealna jer za male pare u CG imamo oozbiljno skijanje. Bila je priča da će biti objedinjeni za 25€ dnevno, a sad ko želi može kupiti za 10€ dodatni od 1450 i voziti i te staze.

    Što se tiče plavih staza...

    Ima plavi ski put sa K7 koji se uključuje na dno crvene dvojke na 1600, a taj donji dio te crvene je svakako skroz blag, tako da mogu da voze i početnici.

    To je ova staza br. 9, a onda kad se spusti do početka korpe na 1600 ovom plavom br. 17 skroz do dolje.

    Tako da u principu mogu da se vrte sve korpe preko plavih staza. Na 1450 plava, pa se popne na k7, pa spustis devetkom ko što gore napisah, pa onda se popne na 1600 pa staze 1+17 i eto te opet na 1450. Neđe prije mjerih preko google eartha ova vožnja sa vrha 1600 do 1450, dakle staze 1+17 koje se nadovezuju, dođe otprilike oko 4.2 kilometra, što je ono vauuuu.

    Primjera radi na Kopaoniku mislim da nema ni jedne staze preko 2 km, a odvozio sam sve plave i crvene, a od crnih nisam samo Ledenice. Ne znam sad sa Pančića ako se skrene na sunčanu, a mislim da je to najduža varijanta vožnje iz cuga.

    Naravno Bjelasica se ne može još uvijek mjeriti sa Kopom, prije svega zbog smještaja pored staze koji se kod nas tek pravi, osnježavanja (najavljeno da će biti završeno do početka sledeće sezone), sadržaja pored i oko staze.

    Ono što je loše što je dvosjed van funkcije, ali kad bi ga revitalizovali bilo bi baš top, jer se njim ide na četvrti vrh tako da je to sad oozbiljan kompleks staza.
    .
    Plus na sve to ima još jedan šestosjed koji je u carinskom skladištu u PG, a koji je plaćen i koji je trebao na Žabljak da ide, ali je Unesco to zabranio i sad će i njega na Bjelasicu da postave. Priča se da će njim moći da se poveže i strana prema Beranama, tako da kad to urade biće 60+ km staza.

    Dogodine će se moći autoputem do gore iz Podgorice za cca 40 minuta, tako da se baš radujem.

    Eto, potrudio sam se da moj prvi post bude informativan.

    P.S. dodao sam i mapu 1450 koja je povezana sa ovim kompleksom 1600 sa K7 žičarom.




  10. #2300
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Tereni u Kolašinu su za mene bili iznenađenje.

    Staze odlično konfigurisane, dosta široke (uglavnom) i čak i dovoljno dugačke. Naročito važi za Kolašin 1450 - staze jesu nešto malo kraće ali zato kroz šumu, osećaj kao da ste u Italiji.

    Prošli vikend i narednih nekoliko dana je bilo snegovito, ali su staze ipak bile vrlo dobro, čak odlično pripremljene. Stekao sam utisak da kod redovnih posetilaca Kolašin 1600 (državni) uživa bolju reputaciju od Kolašina 1450 (privatni), ali ja nisam ustanovio razlog za to.

    Dakle, čisto sa skijaške strane, usuđujem se reći da Kolašin ulazi u klasu sa Kopaonikom i Jahorinom, kažem to kao neko ko nije isprobao pre neki dan otvorenu žičaru K7 koja povezuje državni i privatni ski centar i otvara mogućnost skijanja na još nekoliko staza. I tu ujedno počinje lošiji deo priče, koji se tiče organizacije ski-centra.

    Aranžmn je obuhvatao tri odvojena dana skijanja u Kolašinu 1600 i dva dana u Kolašinu 1450, jer domaćini nisu mogli da garantuju otvaranje žičare K7, koja je 15. februara tokom našeg boravka ipak trijumfalno otvorena uz prigodno prisustvo predsednika vlade sa pratnjom, za koje je bila rezervisana polovina jedine kafane pa su se skijaški stoga uglavnom smrzavali napolju, ali ako je za novu žičaru, istrpelo se.

    Ispostavilo se da je konverzija odvojenih ski pasova u jedinstveni (za oba skijališta) realno nemoguća, jer mogućnost doplate jednostavno nije predviđena. Veći deo grupe je čak bio spreman da kupi objedinjeni ski-pas za celo skijališta (iako u džepu već imaju za jednu njegovu polovinu) no i to se ispostavilo kao neizvodljivo jer se objedinjeni ski-pasovi prodaju samo u K1600 a ne i u K1450!?! Time su domaćini jednim potezom isterali sebi iz džepa nekoliko stotina evra, da ne govorimo koliko je praksa onemogućavanja skijaša da pristupe čitavom skijalištu sama po sebi sumanuta.

    Prateći sadržaji su vrlo oskudni, iznenađujuće je odsustvo ski-bifea - na stazama ne postoji NIJEDAN. Ako se ne računaju neke improvizacije u koje ubrajam inače dopadljivi katun Vranjak koji radi samo preko vikenda. Iznenađen sam da su smeštajni i drugi  ugostiteljski kapaciteti toliko zanemareni, pogotivu imajući u vidu da Kolašin predstavlja dobru bazu i za letnji planinski turizam sa mnogim atraktivnim terenima za planinarenje (lično isprobao). Najbolji hotel u gradu, Four Points, zatvoren je, i ne samo on.

    Kada prateći sadržaji budu postavljeni na odgovarajući nivo, i eventualno uz još neku novu žičaru i stazu, ne vidim nikavu prednost Kopaonika niti Jahorine, pogotovu ako se uzme u obzir da je Kolašin pristupačan i železnicom, što Kopaonik nije, a o Jahorini da i ne govorim.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 4 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 4)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •