Strana 11 od 20 PrvaPrva ... 910111213 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 101 do 110 od 192

Tema: LAVINA - borba za život

  1. #101
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Smile

    nema za.ebavanja sa lavinama
    http://www.youtube.com/watch?v=_xGft3mERNM
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  2. #102
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    ... a kažu da su bosanci glupi.

  3. #103
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    U lavini poginuo snowborder

    Izvor:Novosti, Tanjug

    27.02.2011. - Na Bjelašnici se danas dogodila tragedija, kada je u lavini poginuo jedan snou-border.
    Kako je potvrđeno iz Federalne uprave policije, čiji je specijalni alpinistički tim učestvovao u akciji spašavanja, na lokalitetu Kotlovi na Bjelašnici bila je grupa od 12 snou-bordera, od koji se njih pet odvojilo i ušlo u neobeleženo područje, koje nije predviđeno za skijanje.

    Tada je došlo do lavina, koja ih je odvukla u provaliju duboku 200 metara. Lavina je zatrpala trojicu snou-bordera, od kojih su dvojica spasena, a treći je nakon višestane potrage pronađen mrtav. Staza na lokalitetu Kotlovi važi za vrlo opasno skijalište.

  4. #104
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Jedan Finac poginuo, trojica povređena u lavini u Banskom.

    > http://www.sofiaecho.com/2011/02/25/...nsko-avalanche

  5. #105
    Junior Member Dinno avatar
    Datum registracije
    11.02.2011
    Godina
    53
    Poruke
    3

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od admin Pogledati poruku
    U lavini poginuo snowborder

    Izvor:Novosti, Tanjug

    27.02.2011. - Na Bjelašnici se danas dogodila tragedija, kada je u lavini poginuo jedan snou-border.
    Kako je potvrđeno iz Federalne uprave policije, čiji je specijalni alpinistički tim učestvovao u akciji spašavanja, na lokalitetu Kotlovi na Bjelašnici bila je grupa od 12 snou-bordera, od koji se njih pet odvojilo i ušlo u neobeleženo područje, koje nije predviđeno za skijanje.

    Tada je došlo do lavina, koja ih je odvukla u provaliju duboku 200 metara. Lavina je zatrpala trojicu snou-bordera, od kojih su dvojica spasena, a treći je nakon višestane potrage pronađen mrtav. Staza na lokalitetu Kotlovi važi za vrlo opasno skijalište.
    Nadam se da se necete ljutiti, ja cu napraviti malu ispravku navoda jer sam bio na licu mjesta a sve informacije/dezinformacije su se deshavale dok je akcija spasavanja/pronalaska josh trajala.
    Da ne bi piskarao po ko zna koji put ostavim link na clanak koji sam napisao sutradan...
    http://gss-sarajevo.com/index.php?op...2011&Itemid=28
    Nadam se da ne krsim pravila forum zbog postavljanja linka, ako da oprostite...

    Pozz

  6. #106
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Dramaticna, ali i poucna prica.
    Prije svega sam pod utiskom dimenzija te lavine, stvarno je momacka bila; ko je otvorijo link mogao je da procita i podatak da se tijelo unesrecenog nalazilo na 4 m dubine.
    pretpostavljam i da je doktor konstatovao unutrasnja krvarenja frakture isl. ne moze biti drugcije kad te samelje tolika kolicnina snijega. Mislim da je imao i primopredajnik i da su ga umjesto 2 sata trazili i nasli u roku od onih 20 kriticnih minuta (koliko u prosjeku moze da se prezivi pod hrpom snijega)on ovo ne bi prezivijo.
    Jeste da se od lavina umire mnogo rijedje nego od metaka, minskih polja, jurcajucih automobila, gromova i drugih nepogoda, te se ovakve smrti, bar na nasim planinama mogu svrstati u red raritetnih nacina da izgubis zivot, ali i to se dogadja.

    vidim ovakvih incidenata je bilo nekoliko u par sezona, dakle potreba za podizanjem svijesti skijsa o opasnostima offpist skijanja, sigurno da postoji.

    Mozda je vrijeme za gorske sluzbe spasavanja jahorine i bjelasnice da organizuju neki zajednicki kurs o opasnostima od lavina i bezbjednosnim mjerama koje bi skijas/boarder trebao da poznaje ako izlazi na skijanje na neuredjene terene. kazem zajednicki, jer sve kosta para .

    AKo je ozbiljan kurs nemoguce organizovati (sumnjam da kod nas ima neko ko se razumije u problematiku otkrivanja potencijalnih lavina i ''citanja'' moguce opsanosti od lavina) onda mozda pokusati podici svijest o potrebi koristenja opreme koju na ovom topicu redovno pominjemo; sonda, lopata i primo/predajnik. I da se na licu mjesta na nasim planinama organizuju kursevi koristenja te opreme.
    Upravo sam se vratijo iz nekog malog seoceta u arlbergu, nepoznatog medju sirom publikom, ali cuvenog medju turnim skijasima i freeriderima.
    Tamo, u skicentru svako jutro sa pocetkom od 8 sati organizuju kurs o opasnostima od lavina i koristenju primo/predajnika pri trazenju unesrecenog. Kurs kosta €25, i traje par sati. Za vrijeme kursa simulira se stvarna situacija (ako ima dovoljno snijega) tako sto se detonacijom izazove lavina. Smijesna cijena za jedan ovakav kurs.
    Izmenio/la Sapa; 02.03.2011 u 14:19.

  7. #107
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Dinno, ti radis u toj sluzbi ili?
    znas sta me interesuje; da li povodom ovog i incidenata slicne prirode Gorska sluzba pravi neku bazu podataka?
    tipa tacno vrijeme dogadjaja, trenutna temperatura vazduha, snijega, nagib terena, strana svijeta i sve ostale relevantne podatke od kojih si neke pomenuo u svom tekstu, br skijasa u i oko lavnie, br zatrpanih, dimenzije lavine isl.?
    ono nesto sto bi se moglo prenositi kao iskustvo? da bi skijasi naucili da ne bi trebali izlaziti na padinu nagiba vec od 35% u situaciji kad je temperatura porasla iznad nule, a vjetar npr noc prije toga naduvao nanos snjega na prevoju preko kojeg zele da skijaju... i slicne fore.

  8. #108
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Šteta je da ne postoji tako nešto "i kod nas", pa da ne moramo da idemo napolje / "gubimo" vreme na skijanju da bi naučili barem neke osnove. Neke stvari mogu verujem da se obezbede i besplatno (u ovom slučaju sponzor Ortovox):

    GOPR2829.JPG

    Pa kada dođete na planinu da možete da proverite radi li vam transiver. Takođe i po jedan "bilbord" u podnožju skijališta - freeride info punkt, sa nekim pravilima, informacijama - to je skoro besplatno a _skrene_ pažnju skijašima da ne "jurcaju" čim padne sneg.

    Trenutno sam na dolomitima, i kada je pre 2 dana pao malo veći sneg, oni su pored "eksplozija" na svim monitorima pustili info da je opasno ići van staze - jeste, ne znači to mnogo - ali ipak u glavi ljudi izazove oprez. Takođe, na Jahorini je izgubljeno dva života od lavine na _istom_ mestu, logično je da pre "ulaza" u tu zonu stoji internacionalni znak za opasnost od lavine...

    To su "sitnice", ali kada vidiš taj znak, a imaš celu planinu okolo, veći deo ljudi će "odustati" i otići u bezbednije zone i dovoljno je da se spasi jedan čovek od povrede pa se sve to isplati 100 puta.

  9. #109
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Ne treba ove naše planine olako shvatati. Ja sam se nedavno na Durmitoru iznenadio sa 2m neutabanog na stazi - nisu radnim danima tabali jer im se nije isplatilo, a onda je toliko napadao da ratrak nije mogao proći. Nas trojica, niko živi nas ne bi vidio da se što desilo. Od sigurnosne opreme nismo imali apsolutno ništa, iz prostog razloga što smo krenuli na skijanje po stazi
    Ovo što se desilo na Bjelašnici je crnjak ali moguće je na bilo kojoj planini u regionu kad dobro napada. Najbezbjedniji mi se čini Kop, jer ima dosta šume, nema baš velikih padavina i ima dosta osoblja i skijaša. Na Bjelasici uvijek budu tragovi od lavina na onim padinama desno od Ključa.

  10. #110
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    @wlad, mozda si vec primjetio da svaki malo veci ski centar,(pogotovo u Shvici) negdje na nekom dosutpnom mjestu, ima jedno ogradjeno poljance na kojem do mile volje mozes da vjezbas koristenje primopredajnika iliti transivera; uglavnom mozes sam da pritisnes neki hepek koji aktivira predajnike pod snjegom. i onda moze da se jurca okolo i pokusava u roku od 20tak minuta ili radije jos krace otkriti lokaciju.
    a izdvojiti par sati i platiti 30tak evra, da bi nesto vise saznao o lavinama, prevenciji i proceduri spasavanja nije nikako gubljenje vremena a ni para ;-)

    @pancer; suma nije nikakva zastita od lavina, cak sta vise moze da bude pogubnija od otvorne padine. AKo se otisne, ozbiljna lavina onda ona rusi sve pred sobom, pa ako i nije toliko razorna da srusi velika stabla, skijasa ko od sale slijepi za neki panj, stablo ili granu.
    Kopaonik mi izgleda vise bezbjedan zbog nagiba terena, nego zbog same sume kojom taj centar stvarno obiluje. Mada i tamo ima prilicno strmih mjesta, vidijo sam neku sliku sa kopaonika, neke padine (kacijo je Tadija tu na forum), gdje se jasno vidi kako je lavina sebi prokrcila put kroz neki shumarak.
    Ona djevojka koja je prosle godine nastradala u lavini na jahorini, kolko sam ja shvatijo, upravo je bila povucena u lavinu u nekom shumarku, gjde je snjeg pritisnuo uz neko drvo.
    Elem, shuma je spas za skijanje kad je magla, ali ne pretstavlja prepreku za lavine (osim ako je jako gusta, ali onda tamo i ne zalazis na skijama ili bordu).
    Izmenio/la Sapa; 02.03.2011 u 17:51.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •