Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 28

Tema: Skija Moga Zivota - Foil!!!!!!

Hibridni pregled

  1. #1
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano Skija Moga Zivota - Foil!!!!!!

    Bro jutro svima, evo vratio se ja poslje 4 dnevnog drndanja po francuskim alpima; “Nista posebno” osim sto sam otkrio skiju svog zivota!!!

    Salomon Foil!!!! Kakva skija!!! jos sam pod utiskom. Ako sam se ikad osjeco kao king of the mountain onda je to bilo sa ovom skijom.

    Prvi dan skijo na posudjenoj (bratovoj) cipeli, dva broja vecoj i na crossmax 8 i sta da kazem bio uzas. Poznajem cmax 8 , jer sam dugo vozio cmax 10 (iste geometrije) i tek sad shvatam kolko sam se za zadzabe patio van piste sa carve-skijama, a s druge strane kolko na pisti te skije u opste nisu bile superiorne u odnosu na jednu ne strukiranu skiju
    Elem sljedeceg dana odem u ski-rental da iznajmim drugu cipelu, ali tu se desi sudbonosni sustret; ja unutra a ono jedna debela siva masa gleda u mene, a ja u nju,:

    SALOMON FOIL 182 cm dugacak 87 mm shirok ispod cipele…….

    e reko kad je bal nek je maskenbal dajdera i taj Foil (siva monotona skija, proslogdisnja grafika, al geometrija i tehnologija identicna kao i ove godine) iznajmljivanje15 evra dan.

    Ja sam trebao da taj Foil probam od poznanika, momcica freestylera, ali to je narod koji se budi u 12 popodne i bilo je tesko bilo sta dogovoriti….no rental je rijesio problem.

    Nikad nisam imao skiju a da se nisam zalio na nesto, te nevalja na pisti te nevalja van piste, te losi dugi zavoji, te slab flex, te tvrd flex....……A onda sam stao na FOIL, moj prvi twintip u zivotu!!!!

    Vezovi salomon ‘S 810’ Ti, su bili potpuno centralno montirani, dakle moras da pazis da se u vezove ne ukacis naopako !!!! Malo sam se usr’o da prostite, reko kako li se na ovome skija????

    Ljudi u zivotu mi se nije desilo da sam poslje 5 napravljenih zavoja imao osjecaj: ‘Da! to je to’. Dosad sam se vozio na nekih 7,8 carving modela skija i ovo je prvi put da sam poslje jednog dana skijanja, na svim mogucim terenima konstatovao da sam naisao na skiju koja nema mane, cak sta vise, na toj skiji sam osjecao samopuzdanje kao neki skibum.

    Ujutro sam vec u 8 i 30 medju prvima izasao na pistu prepariranu ko za svjetski kup, tvrda, ali ne zaledjena…..nigdje nikog, samo nas cetvorica na pisti dugackoj oko 2,5 km….sto sam vise davao gas to sam se osjecao stabilniji, dugi zavoji ko neki GS (izvini tataratira ako je ovo jeres da se uproedjuje), cini mi se da nikad u zivotu nisam brze skijao. Stabilnost kao sto vi opisujete taj magfire, sto brze to stabillnije.....….a onda kratki zavoji: uaaau kakva lakoca, nista nisam razumio pa ta skija je 87mm shiroka, a 182 cm duga. Jeste, carving je za homoseksualce ;-) , al stabilnije, a brze carve-voznje ja nisam dozivio u svojoj dnevi i taj “gay” osjecaj je bio skroz dobar.
    Citao sam recenzije da skija nije toliko dobra za kratke zavoje…ja neznam mozda je bilo do onih stvarno prevelikih cipela na kojima sam skijao prvi dan i do cinjenice da sam poslje 15 sati, pravo iz autobusa (poslje ne prospavane noci i mamuran), to jutro, drito otiso da skijam, pa sam zato prvi dan na tom c-max 8 se bukvalno osjeco ko pogubljen, ali u kratkim zavojima je Foil bio postojan kano klisurine. Vozio je kratke zavoje lakse nego taj crossmax od `175 cm i sa radiusom od 17 (FOIL ima radius 20,5 na 182 cm).....Lako, lako, leprsavo….

    Posto sam poslje jednog spustanja konstatovo da je skija puno vise nego OKE na sredjenoj stazi (jos jendom ponavljam bio sam vise nego odusevljen njenim perfromansama)…..preslo se na najljepsi dio skijanja- OFFPISTE. I jooj i haaaj, zadnji jaci snjeg je pao 7 dana prije mog dolaska (30 cm), bilo je prilicno toplo, na oko 2800 metara je bilo –3, uskrsnje skijanje, na stazama bukvalno hiljade skijasa, tako da sam mislio da necu naci terena koji nije vec totalno rasturen, no na moje cudjenje van piste skoro nigdje nikog......cak je najljepse i najpristupacnije skijanje po netaknutom cjelcu bilo izmedju dva masovno posjecena sestosjeda, nigdje nikog tu da skija, fini tereni na dohvat ruke, a na stazama se proci nemoze od guzve, ne razumijem sve te ljude, ali mogu samo da pozelim da tako i ostane,sto manje entuzijasticnih offpiste skijasa to bolje. Ispod Gondole Cime de Caron (izlazi na 3200 m) samo nas nekoliko u tom trenutku koristimo blagodeti netaknuto snijega, a skija slusa…..

    Foil offpiste: Osjecaj je bio ko da sam najsamopouzdaniji ‘ freerider’ , snjeg je na velikim visinama bio prilicno tvrd, sledjene grudve i sl. , nikakvih problema kako me je ta skija slusala. Na nizim djelovima je snjeg bio mokar, al i tuda je skija gazila bez mane. Jedina primjedba je bilo skijanje pravac tzv. Schuss, ako malo probas da se opustis ode daska svojim putem……..Citav dan sam proveo offpiste i dan zavrsio sa shirokim osmjehom na licu!!! Navece svratio do ski-rentala da produzim iznajmljivanjje iste, na jos jedan dan.
    U nedelju ujutro zateknem napolju 10 novih centimetara snijega ihaaaa!!!!!!! 10 cm nije bilo dovoljno da bi se zaista surfalo na snijegu, jer je van piste ispod tog novog sloja bilo puno smrznutih grudvi snijega, tako da se svakako moralo koncetrisano skijati, ali nema veze uzvianje samo takvo.
    A onda oko popodne su se stvrorili hangovi, prilicno veliki, ali ne zamrzli i mada sve vise zaobilazim hangove, reko: ovo mora da se isproba.
    Foil na hangu, kao i na pisti . Bez zamjerki!!! Stabilnost, uzivanje, a jos odlicna duzina skije 182 cm ide ko zmaj. Bio sam vise nego iznenadjen, shire skije obicno su trapave na hangovima, ali ovdje po pitanju agilnosti sve na svom mjestu.

    I jos jedna stvar: SKOKOVI!!! Ja uzivotu nisam skocio sa neceg sto je vise od 1 metar, vjerovatno jesam ali se nesjecam da je to bilo sa uspjesnim prizemljivanjem.
    U terenu na netaknutom snijegu skocim prvo na maloj grbi, pa na vecoj i jos jednoj, a ona skija leti kroz vazduh ko soko sivi, a kad doskocis ko da nisi ni letio – stabilno do iznemoglosti.
    E da, kolega je na moje institiranje iznajmio Head Monster iM77 (177cm) pa smo se mjenljali:
    Monster 77 strava na pisti, stabilan, energican, preporucujem ga od srca, van piste, mmmm, solidan, al ne moze da se uporedi sa Foilom, hocu da kazem odlicna allmoutain skija, i moze svuda, ali ne sa lakocom koju ima Foil. A taj mog kolega, covjek je prilicno projsecan skijas i sad u subotu i nedelju po prvi put skijao van piste i naravno covjek je poslje jednog popodneva preobracen: telefoniro okolo da podjeli sa curom, prijtaljima kakav je to osjecaj skijati van piste, …... Moram da kazem da sam sad u nedelju i ja po prvi put u zivotu, otkacio vezove, nabacio skije na rame, jer sam sa zhice usnimio takvu jednu netaknutu livadu do koje se moralo pjesaciti, da iako sam ‘penzioner ‘ po pitanju kondicije, nisam mogo da odolim a da do tamo ne odem,
    Opasnosti od lavina nije bilo, svaki dan suncano, svuda je visila zhuta zastavica, tako da sam se odvazio….……Dakle na samo 10-tak minuta hoda od piste bilo je mjesto iz snova, Vozio sam na Monsteru, a kolega na “mom” Foilu, covjek koji nikad nije skijao van piste, poceo da pravi skokove; Covjek nije mogao da vjeruje sta mu ta skija dozvoljava i omogucava…..
    Piste smo potpuno izgubili iz vida i nekako nas bolilo uvo gdje ce mo se spustati samo da izbjegnemo staze i opsti krkljanac na istim. A samo jedna padina dalje mi potpuno sami, ne vide se ni skijasi, ni zice, samo oni goli vrhovi….totalni mir………Kakav dan, kakve skije, kakava dobar osjecaj!!!!!!

    Dakle Foil je oficijelno dodjeljen u freestyle kategoriju: parkovi i slicna cuda, medjutim Foil je defintivno perfektna allmoutain skija!!! U nekim testovima od 2005 sam je cak i nalazio pod tom kategorijom i istina je, to je allround/allmountain/freestyle….. ova skija moze sve!!!
    Da naglasim da nisam bio u parkovima (niti cu da idem), al sam vozio switch…..i prilicno se lomato, nije lako smotati vise od 3 zavoja u switch, bez padanja na dupe. Ipak nisam rodjen da budem freestyler.
    Sad znam skoro sigurno da cu Foil jos ovih dana da kupim na snizenju.
    E da jutros na poslu onaj isti kolega; ulazi u kancelariju ni dobro jutro, ni dobar dan, nego pita: Public Enemy ili Seth Vicious???? Covjek trazi samo twintip

    PS
    Zaboravih da dodam: vezovi S 810 Ti koji su na skiju bili montirani su prilicno lagani, ali skija je ipak teshka ko tuch, rame otpadne od tezine, ali u voznji se ta tezina definitvno ne osjeti.
    Izmenio/la Sapa; 10.04.2007 u 13:42.

  2. #2
    Speed Only tataratira avatar
    Datum registracije
    23.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Skije / Bord
    Čipovane
    Godina
    50
    Poruke
    845

    Podrazumevano

    imal' gdje slika te skije?

    nek si se naskijao, baš mi je dargo
    i ja sam neki dan uzeo opet GS9 i ne da je laka pod nogom, mekana ko duša....ništa u odnosu na Mag12, a vidim da je i to slična klasa


    radim...čujemo se kasnije

  3. #3
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Tataratira prijatelju....evo moje ljubavi na prvi, ali i drugi i treci pogled:

    http://www.nextag.com/salomon-foil/search-html

    Gornji Foil, onaj sivo/crni je model od 05/06, a donji model onaj shareni je od ove godine. Medjutim nista se nije promjenilo po pitanju geometrije i materijala, jedino sto meni licno ovaj novi model izgleda jako neozbiljno - freestylerski, ali ako natrchi za 300, uzimam ga odma. Pazi ovo je skija koja i nova kosta manje nego magfire (€540,- sa sve S912 vezovima).
    PS
    Rentiro sam dva dana atomicovu cipelu neki bijelo-crveni model flex 90, pise nesto multicondition ili tako nesto, nemam pojma kako se zove..........mogu ti reci da mi je u broju 27 dobro pasovala (iako je atomic ), tushili su mi je na licu mjesta novu za 200 evra (pocetna cijena 300,-)al sam odusto.

    Ma vjerovatno je sve bilo bolje od cipele broj 29,5, taj prvi dan cipela vozala mene a ne ja nju, bio je pravi show u negativnom smislu, a jos sam bio uvalio extra ulozak u nju, al nista nije pomoglo.
    Izmenio/la Sapa; 20.04.2007 u 22:41.

  4. #4
    Speed Only tataratira avatar
    Datum registracije
    23.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Skije / Bord
    Čipovane
    Godina
    50
    Poruke
    845

    Podrazumevano

    hahahaha. kod mene je 32.0 broj pancerice
    ali se tjesim da je bolje da su malo velike nego malo male
    najgore sto imam obje varijante...dao bih ih za jedne...taman za mene

    ide ovako, skijam par žica sa malim luftom u peti
    i onda se sve namjesti, nigdje me ne žuljaju...a to mi se prije nije desavalo
    da ne bude zabune nisam nezadovoljan nego onako pominjem
    prosle godine sam kupio jedne pa sam palamudio oko rastezanja istih
    a ove bi valjda trebao oprati u varikini da se malo skupe ;o
    kontao sam staviti steznik za zglob samo ne znam koliko bi se znojila noga sa istim
    ili da ojačam uložak nekim materijalom oko pete...razmisljaću dogodine, sada forsiram biciklo
    http://images.fotopic.net/ymv9tl.jpg
    Izmenio/la tataratira; 10.04.2007 u 14:15.

  5. #5
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Búraz, bolje da su premale nego prevelike, a pogotovo ko ti salomon modeli: em predugacka, em previse shiroka untura...zategnem je do dacke i odma grcevi u tabanima, popustim je ono stopalo sheta u cipeli ko po korzu....

  6. #6
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od tataratira Pogledati poruku
    hahahaha. kod mene je 32.0

    http://images.fotopic.net/ymv9tl.jpg
    I bu'az kakav ferari na 2 tocka, ti bas nemresh brez crljenih rekvizita, ha?
    Uzivaj i mojne mi na Stojcevac picit, to je pemzionerski, nego gore uz Vraca pa do Prvog Shumara, a noge ko Pape u najboljim danima......

    Cekaj, nemas zar 32 broj cipe? Pa tebi treba skija od 1.90 da bi se osjeco stabilno

  7. #7
    Speed Only tataratira avatar
    Datum registracije
    23.01.2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Skije / Bord
    Čipovane
    Godina
    50
    Poruke
    845

    Podrazumevano

    imam jaro, imam
    ma stabilan sam, nema frke
    opet uzmem GS9 neki dan i napijem se ono momački (opet zarad nauke) ;o
    i sve fino, vintam je k'o veliki ali kada su se rastopile boje počeo sam se razvaljivati ko iz najboljih dana

  8. #8
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od tataratira Pogledati poruku
    i napijem se ono momački (opet zarad nauke) ;o
    i sve fino, vintam je k'o veliki ali kada su se rastopile boje počeo sam se razvaljivati ko iz najboljih dana
    Opiso sam fine dozivljaje sa Foilom, ko sto i treba piso sam o finim stvarima, ali zato u petak ujutro, nako mamuran i neispavan pravo iz busa stao na skije, skroz bez orjentacije (al opet nema opravdanja ).......nisam cestito ni 3 zice napravio i "kucnem" se sa francuskom instruktorkom skijanja, zena naisla sa strane i to skroz sporo vozila sa razredom, a lola se zalaufo ko zadnji amater, da se pokaze sta zna i umije....... totalno izgubio kontrolu, ja preko njene skije i ode.....zena vrti glavom: konta (a imala je i pravo) vidi ovog papka.....ne bi da se pravdam na cipele i mamurluk (al opet ko i bi bio je to za mene blam od skijanja, neznam kad sam se zadnji put onako provalio i udario nekoga... a sto je "najgore" bilo je i svjedoka tog istog udesa....jos ce se cuti o tome na ovom forumu...

  9. #9
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    uh ja sam ovu temu tek sada ugledao
    nego drago mi je prije svega da si se haos proveo na skijanju
    jos draze mi je cuti da je bilo skijanja pocijelcu
    skoro mi je drago kao da sam i ja ali samo skoro
    vdis sta znaci duza skija
    ja sam ti odma rekao onaj ko ne umije da upravlja sa foil treba da uzima instruktora
    ta mi se skija definitivno svidja jos od onih narandjastih modela 1080
    i ne pomisljaj na te s810 vezove zar nisi imao dovoljno problema sa salomon vezovima
    uzmes pojeftino look px i jos kakve dalbello krypton
    i pravi freerider pa bog da te vidi
    i ako budes narucivo te skije ni slucajno ispod 182
    to je totalnop drugacija skija i nema vise one stabilnosti
    mada mislim da bi ti se ito svidjeo model 1080 gun
    ako mozes da nadjes njih ima pojeftino ili PR
    ako ti se folil svidjeo ovi modeli mogu samo vise

  10. #10
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Flexon Pogledati poruku
    ta mi se skija definitivno svidja jos od onih narandjastih modela 1080
    i ne pomisljaj na te s810 vezove zar nisi imao dovoljno problema sa salomon vezovima.....
    i ako budes narucivo te skije ni slucajno ispod 182
    to je totalnop drugacija skija i nema vise one stabilnosti
    mada mislim da bi ti se ito svidjeo model 1080 gun
    ako mozes da nadjes njih ima pojeftino ili PR
    ako ti se folil svidjeo ovi modeli mogu samo vise

    Sedmicama unaprijed sam bio uzbudjen da probam taj twintip i sve mi je vec govorilo da je to fantazija od skije, ali naravno da je trema; pomislis mozda je u pitanju teski shajt....sad kad sam ih stvarno probo i kad su se ochekivanja vise nego ispunila, sad mi je jasno da je ovo revolucionarna vrsta skija (definitivno najvece otkrice poslje carve-skije).
    Vise nikad necu stati na neke tamo klasicne 'uskotrachne modele ', pa ovo je chudo nevidjeno, sta sam ja ceko svo ovo vrijeme.
    Garantujem da ce za koju godinu i vise od pola evrope, pa i balkana da se vozi na twintipu, no otom potom.
    Utisci su se slegli a kad sve saberem i oduzmem i dalje smatrm da je Foil famozna allmountain skija. Moram da korigujem svoju gornju impresiju kad se radi o hangovima: kad se bolje prisjetim to nije skija za krivudanje po tim brezuljcima, ali ih s obzirom na shirinu odradi oke.....ali svakako f.ck moguls , sve ostale terene osvaja kao da je magija u pitanju.

    Bio sam prilicno euforican da odmah pazarim i nekoliko dana ko sumanut trazio po internetu (naso na ebay za 230 nove daske, neko nudijo u Kanadi...), btw. neki dan u prodavnici mi se nije ucinila tako teska pod rukom ko sto sam je dozivio na skijanju. Cijena je u prosjeku €400 s vezovima.
    Dorbronamjerni prodavac (u cijoj radnji naravno visim) me je odvratio od kupovine, jer skije su upravo ovih dana otisle u magacin, a kad se vrate u oktobru bi ce jos 30% jeftinije....tako da cekam da ih kupim u oktobru za
    € 300 sa s912 ili z12, kako god okrenem bez vezova su samo 50-tak eura jeftinije...pa ako ne budu valjali zemnem Px kod Conrada ili jos bolje kod ovih, obrati paznju:

    http://www.telemark-pyrenees.com/sho...Path=1_53_290i

    Kakve cijene, ha

    Podrazumjeva se duzina 182 cm, kud cu krace, kad je twintip? 'vozna duzna' nije ni 177cm. a svakako mi je legla na probi pa nemam sta vise da razmisljam iiih jedva cekam....

    Flexone taj Gun me uopste ne privlaci, prije svega iz testova se da zakljucuti da to nije allround kao Foil, i mada je hvale kao pravog 'topa' za teren, meni je sad iz ove perspektive previse uzak da bi bio prava puder skija (al sam se promangupiso ).
    Sad kad su mi se definitivno otvorile ochi i nove perspektive, ne pada mi napamet da svoj buduci quiver ako Bog da, nadopunjujem nicim ispod 95 mm isod cipele, vidi ovih ponuda, pa mislim ovdje Gun jednostavno nemoze da konkurise:

    http://www.telemark-pyrenees.com/sho...sort=2a&page=2

    A onaj Seth na dnu reda....Do mene!!! moja sljedeca freeride investicija...

    jedina alternativa Foilu, kao allmountain izboru bi mogo da bude onaj PE kod Conrada i to prvesntveno zbog cijene, samo nesto mi govori da PE nije tako univerzalnih performansi,mada fale ga mlogu, a onaj moj kolega ga narucuje ovih dana (ma nastala je opsta lozhiona na twintip)
    PS
    da se razumijemo Foil (ili eventualni PE) su skije koje mi trebaju za svakodnevnu upotrebu, a jedan Seth ili SV bi bili za one specijalne, ali na zalost tako rijetke trenutke....
    Izmenio/la Sapa; 25.04.2007 u 18:11.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •