Strana 12 od 108 PrvaPrva ... 210111213142262 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 111 do 120 od 1073

Tema: Freeride, Heliskiing itd. ...

  1. #111
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Da, super izgleda, jedini "problem" koji ja vidim kod nas je: da li će te uopšte iskopati . Mislim, samo da dođu do tebe u našim centrima treba im minimum 30 minuta - ako i dođu .

    Za odlaske u Fr i skijanje off-piste, hm, da, mada što neko reče iz onih "utisaka", na pitanje šta dalje, on odgovara da mu ne pada na pamet da u životu ide backcountry - mislim, ko preživi zatrpavanje .

    Možda je bolje ići "samo" off-piste i pratiti opasnost od lavina?

    Lično, čim vidim da je iole sumnjivo, ne idem na padine, a to sumnjivo kod mene ima jako nizak prag .

    BTW, još kao "mali" sam doživeo da skijam na ogromnoj ploči koja se ispod mene kreće i pravi "neprijatan" zvuk, svi smo odmah "odskijali" sa te ploče i ona se posle nekog vremena zaustavila - u trenutku dok se kretalo ispod skija (pola livade) nisam se baš lepo osećao...
    Izmenio/la wlad; 15.09.2007 u 23:49.

  2. #112
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    [QUOTE=wlad;22574]
    Da, super izgleda, jedini "problem" koji ja vidim kod nas je: da li će te uopšte iskopati . Mislim, samo da dođu do tebe u našim centrima treba im minimum 30 minuta - ako i dođu .
    Paa, nista bez transcivera, i to da ga imaju svi u grupi i da jos i umiju da ga koriste, posto aparat nece sam da trazi signall i da imaju dobre lopate....i dovoljno kondicije, posto kazu ljudi lipsaju, a nisu jos ni metar snjega iskopali.

    Možda je bolje ići "samo" off-piste i pratiti opasnost od lavina? Lično, čim vidim da je iole sumnjivo, ne idem na padine, a to sumnjivo kod mene ima jako nizak prag .
    Srecom nemam iskustva, sa lavinama, ali...sta je off-piste skijanje? Cim se malo pomjeris od utabane staze, vec si u "opasnosti". Jer cim sidjes sa utabane staze eto te na nesigurnom terenu, nemoraju to biti samo lavine, dovoljne su stjene pokrivene ili jaruge pokrivene sa snjegom i eto ti neserece.
    Osim toga, na padinama sa vecim nagibom lavina moze da krene i tik pored piste, u vecini skijalista se ‘offpiste’ ne kontrolise. Gledao sam snimak covjeka kojeg je lavina zahvatila izmedju dvije crvene (utabane) staze. Mjesto je na snimku izgledalo tako bezazleno, na dohvat staze, znam sigurno da bih na takvom mjestu izasao sa piste bez razmisljanja. Dakle to skijanje “malo offpiste” nije dovoljno bezbjedno.
    Pratiti trenutno stanje na skijalistu je vjerovatno naj bezbjednija opcija. To pod uslovom da; ako je nivo opasnosti veci od 2 (na skali od 1 do 5) ne izlaziti van staze, sem ako nije blaza padina (mada lavine se desavaju i na 30-tak stepeni nagiba).
    Proljetos sam par dana skijao skoro iskljucivo van staze; novog snjega je bilo svega 10-20 cm, ispod je bio proljetni nabijeni snjeg. Opasnost od lavina je bila 2, vidljivost super….Uslovi su bili fantasticni, znam sigurno, da bih u istim okolnostima, u onom transu, izasao offpiste i da je opsanost bila 3. A podiok 3 na skali do 5 je vec, ozbiljan pokazatelj. Par puta potpuno izgubijo piste iz vida i sve to samo sa chakijicom i sendvichem u djepu (sto bajastarasni rece: u ruksaku samo coca-cola i igla i konac, hehehe). Zanesen mislju da se takve stvari desavaju nekom drugom, na nekim drugim, ‘opasnijim’ lokacijama isao sam sve dalje i dalje van staze.
    Nalozen ovim ne opisivim iskustvom, odlucim da se malo zadubim u materiju, nisam otisao na planirani kurs, ali sam pricao s ljudima koji amaterski, ali pasijonirano skijaju offpiste i nakraju shvatio da su stvari koje meni izgledaju bezopasno ustavri jako rizicne igrice.. Spomenuo sam im neke rute koje sam napravio u valthorensu i ljudi su mi objasnili da sam 'izabrao' odlicna freeride mjesta, ali da su istajako osjetljiva na 'pomjeranja snjega'. Da to slikovito usporedim sa ‘udarnim krivinama’ negdje u kanjonu Morace ili na Ibarskoj magistrali, cini ti se bezazleno, a ako neznas…ode ti. Ono jest, mozda ces citav zivot da skijas i nece ti se desiti nista, ko sto citav zivot mozes da prelazis ulicu zatvorenih ociju i da te nista ne mlatne, ali 100 zrtava lavina godisnje u Alpima i jos oko 1000 onih koje lavina samo povrijedi (a povrede su tipa: iscaseni kukovi, nagnjecena rebra, zglobovi, povrede ochiju…). su za mene dovoljan razlog da se vise ne zezam bez one pobrojane opreme.
    Poslje razmisljam; Znam da cu i pored svega ovoga , da nastavim da vozim te ‘krivine’, kick je za sad jos uvjek veci nego strah, ali onda daj makar da se ljudski obezbjedim: Kaciga, transciver, avalung, lopata.(iznajmljivanje na dan-dva je opcija, e sad problem je bi inasna svaki dan da skija van piste, a ne tu i tamo jedno popodne). Ova oprema je neophodna za Alpe; bez obzira da li pravis ozbiljne freeride rute ili skijas “samo malo” uz stazu.
    Ja jos nisam cuo da se takve stvari desavaju na nasim planinama, mozda na Durmitoru i na Brezovici, ne na Jahorini ili Kopaoniku. Dati tolike pare za sva ova moguca cuda je tamo cini mi se totalno nepotreban luxuz-perverzija-preseravanje.

    BTW, još kao "mali" sam doživeo da skijam na ogromnoj ploči koja se ispod mene kreće i pravi "neprijatan" zvuk, svi smo odmah "odskijali" sa te ploče i ona se posle nekog vremena zaustavila - u trenutku dok se kretalo ispod skija (pola livade) nisam se baš lepo osećao..
    eej pa ti si imao i bliski susret trece vrste. Gjde ti se ovo deslio?

    Evo ga jedan praktican sajt:
    European Avalanche Services:
    http://www.slf.ch/laworg/map.html
    Izmenio/la Sapa; 27.09.2007 u 20:54.

  3. #113
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sapa Pogledati poruku
    eej pa ti si imao i bliski susret trece vrste. Gjde ti se ovo deslio?
    Na Lokvama, CG, pre dosta godina. U pitanju je bila "tura", svake godine smo išli po 5-6h na planinarenje (skije na nogama, pošto je predubok sneg) - i onda povratak spustom za 30 minuta . Konkretna padina je bila severna, i strma, prepuna (težeg) snega...

    Prošle zime je lavina na SK2 (Durmitor) srušila stub žičare - niko nije povređen.

    Prošle godine je na Jahorini poginuo čovek od lavine:

    http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?t=503

    Koliko sam ja čuo to je i jedina žrtva lavine "u nas".

    Za ostale centre "u nas" nisam čuo za lavine, barem ne u ski centrima. Siguran sam da ih ima po planini, ali ne u ski centrima / oko staza (barem da je "viđeno" ), a dokaz da ima lavina i na našim planinama - možda ste videli na strminama posle zime izlomljena stabla..

  4. #114
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Neko mi je vec negjde spomenuo ovaj dogadjaj na jahorini i ja sam bio sklon da ne povjerujem, ali kako citam na tom linku sto si dao, sve su indicije da je taj covjek stradao od 'skocinske lavine'.

    Evo par korisnih teoretskih primjera u vezi sa mjerama predostroznosti:

    http://www.slf.ch/info/Caution_Avalanches.pdf

    http://www.freeskiing.nu/media/FREE_03.pdf

    ukratko su opisane stvari na koje treba obratiti paznju prije za vrijeme skijanja van staze. opisane su i vrste snjega i sneznih padavina koje su indikator pojave lavina.

    kome se ne cita do u detalj evo zakljucka:

    "THE SKIER’S CONCLUSION Remember that depth and stability of the snow pack
    vary with season, altitude, aspect and terrain. Winters and regions with thin snow
    cover and cold temperatures are more dangerous to skiers. Rocks, bushes and
    trees are weak points in the snow cover since loose packed snow favours the formation
    of facets.
    The snow is weak when water is present but very strong when frozen. New snow
    increases avalanche danger.
    When you doubt snow stability, stay on ridges and on fairly fl at ground (less
    than 30°) to play safe. Different terrain features on any given slope mean that
    there is a variety of different orientations available to ski on.
    Last but certainly not least: A slope is not safe just because there are ski
    tracks on it."
    PS
    apropos one moje price o "bezbjdenom skijanju" na podioku 2 , procitah na PisteHors.com, da se 74% fatalnih incidentanta sa lavinama desava upravo na nivou 2 i 3. Dakle, (relativno) bezbjedno je samo kad je na skijalistu na snazi nivo 1, a ja taj nivo jos nisam negdje dozivio da vidim.
    Izmenio/la Sapa; 26.09.2007 u 16:08.

  5. #115
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Možda je zato i procenat 74%? (ako maltene nigde nema nivoa 1 )

    Mislim da nije loše i pravilo statistike - ako u nekom ski centru nema lavina - neće ni tebe (verovatno ) za'fatiti - ako skijaš oprezno k'o i drugi . Masa relativiteta moja Mileva .

  6. #116
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Masa relativiteta moja Mileva .
    sve ti je to relativno moj alberte. Dohakace nauka valjda i tim lavinama....

  7. #117
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Ozbiljnija studija svajcarskog instituta o incidentima sa lavinama.
    Evo sta kazu statistike; samo par citata:

    "We estimate the mortality rate of all people
    caught by an avalanche not to exceed 13%,
    whereas the mortality rate in case of total burial is
    about 50%."

    "The data from a total of 729 completely
    buried people were analyzed. 389 (53%) of these
    people were dead and 340 (47%) survived."

    "The median time of burial of all 729 people
    is 40 minutes.
    Excluding the categories „visible
    parts“ and „self rescue“, this results in a median
    burial time of 60 minutes. Additionally excluding
    the category „calling“, the burial time of the remaining
    completely buried people is 70 minutes.
    The median burial time of all surviving, completely buried people is 11 minutes and therewith significantly
    shorter than the median burial time of 120
    minutes of the dead, completely buried people"

    "Most of the completely buried people were
    found due to visible parts of the bodies or their
    equipment, closely followed by the number of
    people found by transceiver search. Whilst the
    survival chances of people found by visible parts
    are very high (85%), they are not as encouraging
    in the case of transceiver search
    (51%)"


    http://wa.slf.ch/unfaelle/unfallstatistik-en.pdf
    Izmenio/la Sapa; 26.09.2007 u 16:09.

  8. #118
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Znači šaka pšenice u džepu, pa bacaj za sobom k'o Ivica i Marica (ili ko već ).

  9. #119
    ski još
    Datum registracije
    10.08.2006
    Lokacija
    Bgd
    Skije / Bord
    Atomic s9
    Godina
    63
    Poruke
    375

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Znači šaka pšenice u džepu, pa bacaj za sobom k'o Ivica i Marica (ili ko već ).
    http://www.youtube.com/watch?v=0UPxTYYhBsI

    xa xa nema veze sa lavinom, ali ima veze sa tom bajkom. Malo bajato, skijasko, ali bajkovito.

  10. #120
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Znači šaka pšenice u džepu, pa bacaj za sobom k'o Ivica i Marica (ili ko već ).
    Ma ne pshenicu, ooo Wlade! Pa da na svjezu lavinu slete vrane, sve pozobaju i ostadose Ivica i Marica zarobljeni za vjeke vjekova.
    Mozda kamencici, klikeri, konfete, k..prezervativi (laksi su od klikera).

    Ima neka spravka, vidjeh je prije par godina, neka vrsta katapulata koja se valjda nosi na ledjima (ili za pojasom), na zalost ne znam kako se to zove pa nemam ni adekvatan linak, ali princip je sljedeci:
    kad lavina krene, ti povuces rucicu, katapultira se neka vrsta balona pricvrscenog na (po)dugackom konopcu. balon ostaje da "pluta" na povrsini, ti ode ispod lavine, ali..........
    balon ostaje vidljiv i kad 'rescue' stigne; nadju balon na konopcu, a onda nadju i tebe na drugom kraju konopca. To pravi neka austrijska firma i znam da kosta oko 100 evra ili nesto vise.....dobra alternativa za onaj ABS. (no da bi te nasli zivog mislim da moras da imas i avalung )

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •