Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 69

Tema: Guru Ski Instruktor

  1. #1
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano Guru Ski Instruktor

    Entuzijasticni Njemac Ernst Grahammer je razvijo obrazovnu metodu koja ce vjerovatno u buducnosti da postane shirom prihvaceni nacin za ucenje skijanja

    ABS je revolucionarna metoda kojom cak i apsolutni pocetnici u svega nekoliko dana uspjevaju da nacue skijati i sto je najitneresantnije poslje samo 3-4 intenzivna dana skijanja uce da se s uspjehom odrzavaju na neuredjenim terenima iliti da piche offpiste…..

    ABS nema nikakve veze sa kochionim sistemima kod automobila.
    Radi se o pocetnim slovima njemachkih rijeci
    1. Andrehen- usmjeri ruku i glavu u pravcu u kojem zelis da ides i skija ce sama da sljedi tvoj put
    2. Beugen: iliti blago savijanje u koljenima kad pocinjes da ‘pravis’ zavoj
    3. Strecken: iliti stavljanje tijela u pravi polozaj, ovaj polozaj pomaze opustanju misica nogu i omogucaju da skijas duze vremena provode stvarno skijajuci.

    Inspiracija za ovu metodu je stigla od djece. Ovaj covjek, dugogodisnji skiinstruktor se dugo bavio tehnikom koju koriste djeca. Djeca naime imaju urodjeni osjecaj za odrzavanje ravnoteze, cjela ova ABS metoda je izvedena iz djecih pokreta na skijama i u stvari je klasicni carve u pitanju, ali bez da se tjelo i misici extremno napinju u zavoju.

    Vrlo je interesantno da jedan Nijemac uspjeva da organizuje kurseve skijanja ABS-om ne samo u Austriji nego i u Francuskoj. Francuzi imaju vjerovatno jednu od najmukotrpnijih skola za skiinstruktore. Da bi u Fr. Postao skiinstruktor i ski-vodic, potrebno je oko 7 godina intenzvnih kurseva kod ESF. A Francuzi ne trpe nikakve uljeze koji nemaju diplomu ESF (bio, probo i osjetio na svojoj kozi). Dakle ovaj Grahammer radi nesto sto cak i Francuzi tolerishu..

    Imao sam priliku da razgovaram sa jednim od njegovih sljedbenika i naravno svaki sektash hvali svoju sektu: Momak mi je rekao da metoda toliko odstupa od tradicionalnog nacinja ucenja skijanja da je puno bolje nemati nikavu tehniku prije nego sto pocnes jedan od njegovih kurseva.

    Kursevi traju 2,3 ili 5 dana i strasno su intenzivni.

    Mene u svemu posebno odusevljava cinjenica da apsolutne pocetnike uci da skijaju na neuredjenim terenima. Jer, ponovicu 101 put, tek ne uredjen teren je za mene istinsko uzivanje u ovom sportu. Samim tim sto ljude od pocetka ‘baca’ u teren otklanja svaki strah od istog, pokazuje da skijanje u cjelcu nije BAUK nego jos lakse nego skijanje na utabanom.

    Ucio sam da skijam offpiste kao zreo covjek, i tacno se sjecam momenta kad su mi stvare posle za rukom. to je bio trenutak kad sam primjenio ono A iz njegove ABS tehnike, tad naravno nisam ni znao da tako nesto postoji kao metoda ucenja; ali zaist u cjelcu se uvjek drzim pravila koje je covjek definisao kao 'Andrehen', dakle kad je duboko i gutavo: usmjeravam ruku i glavu u pravcu u koji zelim da idem i skije bukvalno prate moje "misli"..

    http://www.garhammer-skitours.de/

    http://www.sebgarhammer.com/

    Donji link je na engelskom i daje informacije iskljucivo vezane za ucenje i poboljsavanje freeride i freestyle tehnika.

    Zaboravih da dodam: 'Guru' Ernst je tzv 'old-school' tip; nekad davno pobjedjivao u freestyle disciplinama.
    Seb (sa donjeg linka) je njegov sinchina i pretsavnik je 'new school' freestyle. Clan je nekog Svedskog freestyle-ganga i pojavljuje se u evropskim freestyle/ride filmovima i takodje pobjedjuje....
    Izmenio/la Sapa; 13.03.2007 u 16:00.

  2. #2
    Senior Member boki04 avatar
    Datum registracije
    22.11.2005
    Lokacija
    Rudnik
    Skije / Bord
    Nordica Hot Rod Nitrous Ca 78
    Godina
    43
    Poruke
    181

    Podrazumevano

    Zanimljivo stivo nema sta.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Thumbs up kad smo kod Gurua

    Jedan od najcenjenijih, ali i (često) kontraverzan je i Harald Harb. Verujem da dosta ljudi sa ovog foruma ima po neku knjigu/film, poznat je i po:

    PMTS - http://www.pmts.org/
    RealSkiers - http://www.realskiers.com/
    Anyone Can Be An Expert Skier "Serija"
    Harb Carvers - http://www.harbskisystems.com/carver.htm

    itd..

    Toplo preporučujem "Anyone Can Be An Expert Skier" Seriju / PMTS. Još kad bi mi imali takve "kampove" kao što on organizuje - gde bi nam bio kraj .

  4. #4
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano Svaki Guru svoga Konja hvali

    Ovaj 'tvoj' guru Harb je takodje interesantan, ali.......

    Evo nadjoh nekoliko njegovih 'obrazovnih'filmica:

    http://www.web.pdx.edu/~petersj/Skills/Lessons.htm

    Ovo mi poprilicno izgleda kao odlicna teorijska nastava za ucenje carve tehnike. btw. Ja kolko covjek prica dok drzi onu pokaznu nastavu, pa gori je od mene….

    Konatam ja gurua Haralda Harba, uci ljude da izmedju ostalog odma skijaju u paralel tehnici bez da se prvo koristi plug. No tu i tamo zavrne na neki polu plug nema veze...

    Harab je definitvno odlicno shtivo za ski instruktore i ucitelje…

    Po meni je bitna razlika izmedju Harba i Ernsta je ukratko u sljedecem:

    "Guru'' Harb se koncentrise na usavrsavanje ski carve tehnike i ima neke svoje male trikove, al su uz duzno postovanje ovo su varijacije na zadanu temu;
    Ovo kazem bez da imalo sumnjam da je i Harabova 'sekta' neobicna i prvorazredna.

    "Guru" Garhammer je razvijo metodu za ucenje apsolutnih pocetnika i to odma na svim mogucim terenima (offpiste, piste....), dakle koristenje bazne tehnike, da se odrzis u zivotu na svakom mjestu i zato je ovo po meni '"revolucionarno".

    Harb razvija ski-tehniku do savrsenstva,i zato kazem da je zaista stivo za ski-instruktore, a Garhammer uci kako odma da proplivas, cim te bace u vodu....The rest comes naturally sto bi Kantona reko
    Izmenio/la Sapa; 13.03.2007 u 16:02.

  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Mali detalj: HH skija samo na Head-u, vjerovatno zbog slova H.

  6. #6
    Super Member pop67 avatar
    Datum registracije
    27.06.2005
    Skije / Bord
    Elan Mag Fire 10
    Godina
    57
    Poruke
    1.286

    Podrazumevano

    Sapa majstore,
    hvala na linkovima stvarno sam odusevljen ovi sto sam video ali koliko sam shvatio covek je svoju metodu poceo realizovati pre koju godinu,a to mi je tako drago jer po istom principu ucim decu od 4 godine vec 10godina da skijaju.Mormam da kazem samo da ne postoji skijanje bez pluga-POTPISUJEM!U svakom slucaju hvala na linkovima!

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Mali detalj: HH skija samo na Head-u, vjerovatno zbog slova H.
    Ako pogledaš prvi deo DVDa / filma "Anyone Can Be An Expert Skier" videćeš da je skijao na Elanu, tada naravno, sada je Head lover .

  8. #8
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano Lito Tejada-Flores

    @Sapa: ma ne hvalim ja HH, samo kažem da ima neke dobre fore koje mogu da se pokupe - kao Phantom Move i sl.. , to svako radi kada usavrši skijanje - a često i ne zna da radi .

    Najbolje je da se pogleda što više, pa od svakoga pokupiš po nešto .

    Lito Tejada-Flores je isto solidan, pogotovo njegov sajt:

    http://www.breakthroughonskis.com/

    http://www.breakthroughonskis.com/Pa...ckissues2.html

    Sapo, ako te interesuje ima "serijal" tekstova o "powder" skijanju :

    http://www.breakthroughonskis.com/Pa...ruction38.html
    http://www.breakthroughonskis.com/Pa...ruction39.html
    http://www.breakthroughonskis.com/Pa...ruction40.html
    http://www.breakthroughonskis.com/Pa...ruction21.html

    itd...

  9. #9
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od pop67 Pogledati poruku
    Sapa majstore,
    hvala na linkovima stvarno sam odusevljen ovi sto sam video ali koliko sam shvatio covek je svoju metodu poceo realizovati pre koju godinu,a to mi je tako drago jer po istom principu ucim decu od 4 godine vec 10godina da skijaju.Mormam da kazem samo da ne postoji skijanje bez pluga-POTPISUJEM!U
    Pope legendo!
    E pa, bash mi je drago da sam bacio nesto korisno, nesto sto nije samo ova nasha shuplja prica o skijetinama i josh vise o nashim ego-tripovima od jutra do maraka hahaha.
    Dakle zakasnio si...da ti je prije 10-tak godina bila jedna dobra kamera, mogo si da izbacis srpsku ABS verziju, ako vec primjenjujes slicnu metodu . Stvarno neznam kolko gosn Garhammer vec fura ovaj projekat, mislim da on ovo radi vec godinama.... citao sam neki njegov intervju i ucinio mi se i nako ko co'jek jako simpatican, neko sa vlastitom vizijom, a ta mi se njegova vizija dopada....da imam para (na bacanje) sutra bi poslo moju djecu da uce kod njega, al posto nemam para na bacanje djecu cu da ucim sam...a kad izgubim zivce onda cu ih predati instruktoru Dovli na Jahorini.

    Samo tebe Pope, cijenim vise nego Garhammera, znas zasto??? Ti ucis za
    € 20, tvoje manijake-pocetnike da skijaju, pa kolko god dana da kurs traje, zar ne????. Nije sve u znanju ima nesto i u pasiji.....a za to imas od mene jedan veliki Respect!!!

    Garhammerov kurs od 5 dana kosta € 740,- i ukljucuje pansion i boravak (bez prevoza).

    Pocinje ujutro vec u 9 i traje intenzivno citav dan. Onaj momak (koji sad daje casove po njegovoj metodi) mi je pricao da je disciplina ruska; nema zayebavanja. Navece poslje vecere se intenzivno gledaju snimci koji su proteklog dana napravljeni kamerom. Tu odmah mozes da vidis zasto te je ono guru u po frke opalio stapom po ledjima, hocu rec, gdje si odstupio od zadate ski-tehnike

    PS
    I ja mislim da bez Pluga nemoze da se prezivi. Mozda mozes odmah da ucis da skijas u paralel tehnici, ali prije ili kasnije mora da se ovlada plugom i to pod obavezno. Btw. neznam da li se kod Garhammera savladava plug tehnika, kod HH definitvno ne.

    @Wlad hvala i tebi sto si mi skreno paznju na ovog HH (ako je covje "H" freak, mozda mu je i odjeca Heli Hensen hahaha). Iskopah na brzaka one njegove filmice.

    Dobro ljudi jeste vi obratili paznju kolko taj Harald Harb moze pricat???
    pa melje ko mlin, citav onaj film: " Description Upper/Lower Body Coordination within PMTS"... 12 minuta bez prestanaka....pa kad kod njega imash cas onda si definitvno kaznjen, njemu ne bih davao svoju djecu na uchenje ni pod razno, kao da koristi nesto

    HH je teoreticar prve klase i ko sto kazes, tu se ima sto sta nauciti: On je definitivni carve-guru. Izvrsna metodika, ali to je sve za vec formirane (carve) skijashe; perfekcionisanje slalom i veleslalom tehnike......

    Nego moj Wlad u vezi onih freeride textova, hvala i na tome, al ja sam ti lijen za citanje teorija, volim tu i tamo maznut kakvu foru od koga 'ispod zhice', popricat sa ljudima koji to bolje umiju nego ja, i stalno se iznova zalijetat u taj teren, djaba sva prica, samo praxa, a volim ja i da citam ali nesto za opustanje
    Izmenio/la Sapa; 13.03.2007 u 22:32.

  10. #10
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    , ma da, retko ko sve to pročita , pogotovo u sezoni, ali van sezone, kad se "krizira", nađem malo vremena. Ali kad dođem na sneg, onda ispari sve iz glave, i udri , što je i bolje, samo uživanje.....

    A kada se iskijam, onda probam nešto i od toga, i vidim da se napreduje, što nije ni čudo, sve su to "legende" koje imaju šta da pruže..

    To za HH si u pravu, da je to za usavršavanje tehnike, ali ne samo za napredne skijaše, barem po mom mišljenju. Ali sve je to dosta jednostavno, od svih tih njegovih priča, izvučeš 2 "fazona", ali sasvim dovoljno, ako bi se od svakoga izvukao po 1, gde bi bili .

    U drugom postu quoteujem jedan tekst tipa koji je oduševljen koliko je napredovao za 2-3 sezone, uz HHa .

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •