PDA

Pogledati punu verziju : Predstavljena Prva Faza 'master Plana' Za Staru Planinu



Stevs
08.12.2006, 14:01
PREDSTAVLJENA PRVA FAZA 'MASTER PLANA' ZA STARU PLANINU
EKONOMIJA - PRIVREDA - Petak, Decembar 08, 2006 13:41

Izgradnja ski centra na Staroj planini je najznačajnija investicija u narednih nekoliko godina u Srbiji, koja ima potencijal za ukupna ulaganja od 600 do 700 miliona evra, izjavio je ministar trgovine i turizma Bojan Dimitrijević na promociji prve faze Master plana za Staru planinu.

Centar će moći da pruža usluge za oko 30.000 skijaša na stazama dnevno, imaće 18.000 kreveta, a otvoriće se 8.000 do 9.000 novih radnih mesta, što je veliki podsticaj za ravnomerniji regionalni razvoj. Ministar je ukazao da na području koje obuhvata četiri opštine - Knjaževac, Zaječar, Pirot i Dimitrovgrad, danas gotovo d anema turizma, jer se ostvaruje samo od 6.000 do 7.000 noćenja godišnje.

On je dodao da se podrazumeva i saradnja sa Bugarskom, jer dve trećine Stare planine pripada toj zemlji. U prvoj fazi predviđena je investicija od oko 182 miliona evra privatnih i oko 50 miliona državnih investicija. Do 20. decembra trebalo bi da se uradi četvorosedna žičara, ski-lift i tri ski-staze, 800 metara asfaltiranog puta, da se obnovi Planinarski dom, i rekonstruiše dalekovodna mreža.

Dimitrijević je najavio da 'Master plan' za formiranje skijališta i izgradnju turističkog sela u mestu Jabučko ravnište, na području Babinog zuba, treba da bude završen do kraja februara i dodao da je Ministrstvo rezervisalo prostor u skladu s planom, kako bi se sprečila divlja gradnja. Agencija za prostorno planiranje i Ministarstvo završavaju prostorni plan do kraja januara i on će biti osnovni dokument za dalju urbanizaciju.

Prva faza može da startuje već u drugom kvartalu naredne godine, a ideja je da Stara planina bude lider planinskog turizma u jugoistočnoj Evropi i da se, zajedno sa Bugarskom, za 10 godina kandidujemo za organizaciju zimske olimpijade, rekao je Dimitrijević. On je podsetio da je ove godine uloženo više od 150 miliona dinara u različite projekte, a da je predviđeno još oko dva miliona evra za Staru planinu i Kopaonik. Bivši ministar finansija Mlađan Dinkić rekao je da će na Staroj planini biti izgrađen sistem od 30 žičara i gondola, tereni za skijaše, hoteli, restorani...

Prema njegovim rečima, sa kapacitetom od 30.000 skijaša dnevno taj centar će imati tri puta veće mogućosti od kopaonika i biće jedina planina u Srbiji koja će omogućiti skijanje na terenima iznad 2.000 metara namorske visine. Netaknuta priroda idealna je za razvoj svih vrsta skijanja, od početničkog do vrhunskog, a ski centar može značajno da doprinese razvoju celog regiona. Projekat rade poznata kompanija za dizajniranje skijališta 'Eko sajn' i konsultantska kuća 'Horvat konsalting' iz Njujorka.

Izvor: RTS

nlekic
08.12.2006, 14:21
Ove izjave u ovom trenutku su čista predizborna kampanja,
e sad da li će ostati samo na predizbornoj kampanji ili će se sve ovo jednog lepog dana i realizovati ostaje da vidimo.

Ja bih lično bio zadovoljan i sa 20% ispunjenja ovog plana.

P.S. Daće Bog da nam i sledeći ministar finansija bude skijaš :)

pedja5
11.12.2006, 10:02
Jeste da zivimo gde zivimo, ali dajte malo optimizma. Da je neko krajem 2003. godine rekao da ce do ove sezone na Kopu biti postavljeno 5 novih cetvoroseda i jedan na Babinom zubu, verovatno bi smo se svi slatko nasmejali. Za sest, sedam godina Babin zub ce preteci Kopaonik vrlo verovatno, iako sada izgleda da zice nece biti gotove za ovu sezonu. Kao po obicaju kod nas sve kasni, ali ovo sa zicarama se nekako i zavsi.

miles_davis
11.12.2006, 13:34
Na portalu SK Nis (http://www.serbiaski.com) je objavljen master plan - odnosno njegova realizacija u dve faze, kako je i najavljeno na pomenutoj prezentaciji.
Moram da priznam da je malo drugaciji od plana koji sam ocekivao, a nesaglasan je i sa prostornim planom koji su septembra objavili..

barrcode
11.12.2006, 23:00
nije mi jasna ova ideja sa postavljanja žičara na južnim babinog zuba!?
alo, staze sa južne strane sa mizernih 1700 do 1200 m NV!? Kakva je to glupost?
a globalno zagrevanje preti li preti....

ski dude
11.12.2006, 23:12
na juznom polu je hladnije:sal: :D

miles_davis
11.12.2006, 23:27
nije mi jasna ova ideja sa postavljanja žičara na južnim babinog zuba!?
alo, staze sa južne strane sa mizernih 1700 do 1200 m NV!? Kakva je to glupost?
a globalno zagrevanje preti li preti....

Nisu bas ni oni uzeli plajvaz pa crtali po karti zemlje koju nikad u zivotu nisu videli :)
Master plan je radila firma Eco Sign iz Kanade, sa monstruoznim referencama (www.ecosign.com (http://www.ecosign.com)) - njihov konsultant je boravio u Knjazevcu mnogo vremena pre nego sto je i tender za master plan raspisan ;) Snimali su danima teren iz helikoptera i satelita, raspolagali verovatno najpreciznijim i najdetaljnijim klimatskim podacima..

Have some faith, nije nikakav problem da skijaski tereni budu na juznoj strani, ako preko njih ne prelaze juzni vetrovi - meni vise smeta to sto mi se cini da tu pici vetar pa razbija.. Cak ni nadmorska visina nije presudan faktor..
Evo ti primer nasih niskih Bojaninih Voda - staza savrsenog profila, na severnoj strani, potpuno zaklonjena preko celog dana od sunca i od vetra, 1100-1500 m, ili nesto tako, ali jebi ga - ima neki topli vetar koji ide kroz Sicevacku klisuru, sa Bugarske strane, odbija se od obronaka Svrljiskih planina i skrece na jug i pravo uz Suvu planinu nagore - maltene ocisti sav sneg za 24 sata. I tako nekoliko puta tokom sezone, dok ne poludis..

Stevs
12.12.2006, 00:18
Jel ima neko boljeg kvaliteta fotografiju master plana?

miles_davis
12.12.2006, 08:35
Jel ima neko boljeg kvaliteta fotografiju master plana?
Posto govoris o master planu u jednini, samo da ti skrenem paznju da su fotografije iza linkova koji se nalaze u tekstu clanka na homepage strani..

Didier Defago
12.12.2006, 13:55
Postovana gospodo, zamolio bih vas da se ne izrazavate hipoteticki u maniru:"Sta bi bilo kad bi bilo?", mene interesuje zna li neko sta skijasi mogu da ocekuju za ovu sezonu npr od 13.01.2007?
KOLIKO STAZA, KOLIKO I KAKVIH ZICARA? Ako, kako naslucujem , za ovu sezonu bude bila samo jedna ozbiljnija staza, pa onda zimovanje na Staroj planini nema nikakvog smisla!

Bojan87
13.12.2006, 14:24
ove godine je samo promotivno skijanje na Staroj planini, tj. jos uvek ne postoje veci smestajni kapaciteti na SP. Ove godne ce u funkciji biti dve zicare jedna cetvorosedna i jedna zica tipa sidro. U funkciji ce biti tri staze i to je sve za ovu sezonu. Ali predpostavljam da ce od sledece biti sve ozbiljnije.

Pitanje za sve: Da li je i dalje ostalo da ce drzava prepustiti privatnim licima da grade zicare ( doplmaeru ) ili ce kao i na kopaoniku taj posao zadrzati za sebe ?

Stevs
13.12.2006, 15:19
Posto govoris o master planu u jednini, samo da ti skrenem paznju da su fotografije iza linkova koji se nalaze u tekstu clanka na homepage strani..

Naravno da sam video fotografije ali me zanima da li ima neko to u orignalu a ne fotografiju. Hteo bih sve lepo da vidim šta gde kako:)

kop
16.12.2006, 14:13
Po meni vec su poceli da grese na staroj planini ! Grade sidro koje ce pretpostavljam za par godina biti zamenjeno nekim dvosedom ili sl., ali ipak podrzavam gradnju ! :ok:

Koje tezine ce biti staza kod cetvoroseda, a koje ona kod ski lifta ???

Didier Defago
19.12.2006, 14:34
Kolike su duzine tih staza na Staroj planini?

barrcode
20.12.2006, 09:24
čemu tebi služi internet i google?