PDA

Pogledati punu verziju : Accessories



Grazer
29.11.2022, 11:42
Na ovom forumu smo diskutovali o svemu i svacemu ali kada sam malo bolje pogledao, uvidjoh da nema teme koja pokriva accesorizes nevezane direktno za ski opremu.

Pri tome mislim na sonde, lavina transmitere, multitools, lopAte, itd. U poslednje vreme sve je vise ovakvih dodataka, cak sam video i vazdusne jastuke za skijase.

Licno sam samo jednom u zivotu (7 dana) skijao dok sam bio opremeljen s lavina transmiterom i sondom. To je bilo pre nekih 10god i od tada nikada vise. Zasto? Odlicno pitanje. I tada sam to koristio zato sto se zahtjevalo od mene (bio sam na nekoj ski edukaciji u AT).

Zadnje dve godine nosim Leatherman multitool za pojasom. Do sada ga jos nisam trebao ali ko zna.

Koliko vas skija koristeci ovakve dodatke? Zasto?

Nightmaster
29.11.2022, 12:00
Odlična tema. Ne skijam na području gde je rizik od lavine, tako da nemam sonde, imam samo multitool koji katkad imam uz sebe, ali ne uvek.
Ne znam da li spada u ovaj domen, ali kupih i one grejače uloške za pancerice, koje nisam još uvek probao, nikad mi nije hladno po nogama, ali sam znatiželjan kako funkcionišu - možda ih probam ove godine na nekom noćnom ;)

stekan
29.11.2022, 12:03
Nekada je i skijaška kaciga bila rijetkost i čudo na stazi. A sada bez kacige i štitnika leđa ne stajem na skije. Zašto? Sačuvali su mi život jednom (samo malo bio u nesvjesti) i kičmu drugi put (samo tri rebra puceknula ispod štitnika).

@Grazer, da li mi se manščini ili si ti nekada davno pisao na forumu da si koristio Dainese veš sa štitnicima? Ili je to bio neko drugi? Ako jesi, kakvi su utisci?

Grazer
29.11.2022, 13:42
Nekada je i skijaška kaciga bila rijetkost i čudo na stazi. A sada bez kacige i štitnika leđa ne stajem na skije. Zašto? Sačuvali su mi život jednom (samo malo bio u nesvjesti) i kičmu drugi put (samo tri rebra puceknula ispod štitnika).

@Grazer, da li mi se manščini ili si ti nekada davno pisao na forumu da si koristio Dainese veš sa štitnicima? Ili je to bio neko drugi? Ako jesi, kakvi su utisci?
Nije Dainese vec Komprendel, stitnik za ledja i za gornji deo nogu. Iskreno ovaj za noge sve rjedje dok ovaj za ledja ne skidam, on mi je kao i sve ostalo, apsolutno sastavni deo opreme.

S stitnikom za noge izgledam ogromno, guzica kao kod slona. I to je jedan od razloga sto sam prestao da ga nosim

Grazer
31.01.2023, 12:10
Ima li iko da je koristio nesto slicno ovome, stitnici za cjevanicu? Priznajem da u zadnje dve godine mi se desava da malo izazovem iritaciju koze na cjevanici (saderem kozu) pa mi ovo izgleda kao ok opcija ali me interesuje daje li rezultate? Prije mi se to nije desavalo, takva reakcija koze/noge. Zeza se jedan kolega, kaze da je to dobar znak da dobro upirem u pancericu, dobro se naslanjam napred
18241

stekan
31.01.2023, 12:40
Najobičniji Hansaplast (u komadu) rješava problem. Ja ga koristim prvih 3 do 4 dana u sezoni, i nakon toga nema problema. Koža očvrsne. Jedne sezone sam na to zaboravio, pa je bilo ružno vidjeti posljedice.

plageton
31.01.2023, 14:37
Ima li iko da je koristio nesto slicno ovome, stitnici za cjevanicu? Priznajem da u zadnje dve godine mi se desava da malo izazovem iritaciju koze na cjevanici (saderem kozu) pa mi ovo izgleda kao ok opcija ali me interesuje daje li rezultate? Prije mi se to nije desavalo, takva reakcija koze/noge. Zeza se jedan kolega, kaze da je to dobar znak da dobro upirem u pancericu, dobro se naslanjam napred


Te stvarčice sam viđao po apotekama u ski-centrima u FR, deluje da pomaže a koštalo je nešto budibogsnama naravno. Pošto prodaju u apoteci, cenim da je bilo namenjeno onima koji su već zakasnili sa preventivnim merama.

Ima gomila trikova koji tu mogu da pomognu. Ja sam koristio obični, jeftini steznik za cevanicu, koja u težem slučaju može da se presavije pa da bude dvostruke debljine.

Ali pošto sam steznike izgubio, a u prodavnicama sada mogu da se pronađu samo oni nerealno skupi (poput priloženog), onda sam prosto uzeo stare debele čarape, makazama odsekao stopala (po potrebi i one mogu da se presaviju), navučem preko običnih čarapa za skijanje i to pomaže.

Grazer
31.01.2023, 15:12
Konkretno ovo sto sam postavio kostaju 8EUR. Inace ove godine sam improvizirao s zenskim higijenskim sirokim uloscima. Nakon sto sam vec saderao kozu nakon prva dva dana, uzeo sam uloske i nalepio ih na cjevanicu. Vrhunski odradjuju posao :)

Grazer
13.02.2023, 08:25
Slucajno dok sam gledao ski profile na insta naletih na jedan profil koji opisuje jedan jako interesantan accessorize. U pitanju je uređaj pod imenom CARV Digital Ski Coach (https://getcarv.com/how-it-works)

Naime radi se o ulosku za pancericu koji ima senzore u sebi i spojen je s malim racunarom. Taj racunar se spaja s slusalicama i salje vam instrukcije, na osnovu moda ili programa skijanja koji ste izabrali, kako da skijate tj gde ili ako ste pogresili. Paralelno vam salje sve informacije na telefon te mozete real-time pratiti svaki aspekt vaseg skijanja.

1825018251182521825318254

Ako stvarno funkcionise, ovo zvuci jako interesantno. Malo su bezobrazni sto se tice funkcionisanja. Uređaj je 199$ pa onda placas godisnju licencu za pristup softveru koja kosta isto 199$. Imaju trenutno akciju za 2god licencu za 149$

lexinho021
13.02.2023, 16:57
Da, pre je bila samo cena uredjaja bez pretplate tj. subscriptiona... ovako je bas papreno 😄

Grazer
21.02.2023, 08:52
Koliko vas koristi ove termo sorceve za ispod ili preko ski odjela? Razmisljam da uzmem posto mi cesto zna biti hladno na straznjici kada sjedim na liftu pa me interesuje kako se ponasaju u praksi?

18259

trendo
21.02.2023, 09:42
To bi trebalo da bude za preko helanke (ski, bike itd) u prolecno skijanje, da ti ne bude vruce. Znas ono zene imaju takve suknjica, pa zasto mi muskarci da nemamo sorceve, muski feminizam :) . I takmicari ih koriste za toplije dane za preko takmicerski kombinezon. I sorceve i suknjice trebaju da imaju fullzip sa obe strane.

wlad
21.02.2023, 09:54
Ja koristim planinarski šorc na skijanju kada je iole hladnije - najviše zbog sedenja na korpi.

First layer, šorc pa pantalone, od polartec materijala je i ima zippve sa strane da može da se skine bez skidanja pantalona.

https://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?348-ski-pantalone/page5

trendo
21.02.2023, 10:29
Ha ��, menu uvek vruce, pa potim se i na -10, doduse nema zicara pa moras stari nomadski nacin. One shorceve od Grazer mi se vise svidzaju nego gace od Wlada :) .
Grazer daj link od tih shorceve, ko zna mozda ih nabavim za kombinaciju uz helanke

trendo
21.02.2023, 10:41
https://www.karibu.si/izdelek/ms-therm-zip-shorts/#next

Ovoj za gace

wlad
21.02.2023, 11:03
Takav šorc ima sin, to je novija verzija mog (drugačiji je materijal), ali mislim da se više ne proizvodi (tako su mi bar rekli u IgluŠport).

Grazer
21.02.2023, 11:04
https://www.karibu.si/izdelek/ms-therm-zip-shorts/#next

Ovoj za gace

Ovo su kratke tajice bez termo izolacije. To je nesto drugo u odnosu na ovo sta sam ja postavio.

Da, ove sto me interesuju idu preko base layer gaca a ispod ski hlaca (mada ovo zavisi od hlaca koje imas. Mogu da se nose preko shell hlaca ali mislim da preko standardnih ski hlaca nece moci. barem tako stoji u opisu artikla). Konkretno sto sam postavio je Norrona falketind thermo shorts (https://www.norrona.com/en-GB/products/falketind/falketind-thermo40-shorts-ms/?color=6609) Cjena 170EUR

Vidim da su recenzije bas ocekivane, da se nose kada je bas hladno i da bi bilo toplije dok se sjedi na ski liftu. Imaju zipper sa strane tako da se ne moraju skidati pancerice kada ih oblacis ili skidas

Grazer
21.02.2023, 13:45
Nakon malo istrazivanja, shvatio sam da ovakav dodatak opremi je prevashodno namjenjen da se koristi na shell tip opreme (logicno). Osobe koje nose insulated (s postavom) tip hlaca nemaju potrebu za ovakvim dodatkom osim ako su bas osjetljive na hladnocu.

Recenzije na temu najboljih ski jakni u 2023 (https://www.outdoorgearlab.com/topics/clothing-mens/best-ski-jacket?specs=n&n=0&sort_field=#compare) od strane outdoorgearlab. 17 modela su testirali.

Recenzije na temu najboljih base layers u 2023 (https://www.outdoorgearlab.com/topics/clothing-mens/best-base-layer?specs=n&n=5&sort_field=#compare) od strena outdoorgearlab. 18 modela su testirali.



Referisem se na outdoorgearlab posto su ubedljivo najjaci sajt za outdoor opremu i recenzije na tu temu.

Tadija_91
21.02.2023, 14:55
Ja nosim sorc sa stitnicima, toplije je na zici plus imam zastitu

Grazer
21.02.2023, 16:03
Ja nosim sorc sa stitnicima, toplije je na zici plus imam zastitu
I ja sam to jedno vreme nosio ali mi je guzica izgldala ako kod JLo pa sam odustao

Tadija_91
21.02.2023, 16:29
Ja nesto ne gledam sebe u pozadinu :D

wlad
21.02.2023, 17:48
Te “tajice” što kažeš naravno da rade kao termoizolator (čemu bi inače služile?) kao i svaki dodatni layer. Da ne kažem da u imenu piše “therm” [emoji3]

Nije samo za “osetljive” nego prosto mnogo zavisi od toga koliko dana provodiš na snegu.

Ja se trudim da kupujem odličnu opremu, ali prosto skijaške pantalone, nijedne nemaju dovoljnu zaštitu na sedalnom delu.

Udju u smeštaj, skini odeću i “opipaj” sedalni deo i videćeš da je hladan i pri umereno hladnom danu.

E sad, ako skijaš 7 dana godišnje možeš da skijaš i bez first layera ali ako skijaš 70 [emoji6] onda to mora ostaviti posledica za starost…

Ne znam da li si čuo za brend Karibu?

wlad
21.02.2023, 18:15
Samo da se osvrnem na recenzije, siguran sam da je sva ta oprema medju top X dobra, ali opet, ne mora da je najbolja. Iz više razloga, prvi je da ti sajtovi “žive” od sponzora pa imaju konflikt interesa, drugi je da li njihova cena to opravdava?

Na spisku testirane opreme nema gomila brendova, pa kako možeml znati da su najbolji?

Meni lično najbolji first layer koji sam kupio u životu je od proizvodjača Zajo, rade i ostalu robu (odličnu) a tada (ne znam sada) je bio duplo jeftiniji od premium brendova a šili su robu od istog materijala (goretex, polartec itd) i sa istim zipovma (ykk itd)….

Zajo.net

trendo
21.02.2023, 19:26
Zajo I slicna cesko/polska zakon. Ne zaboravite da su poljaci decenijama predvodili zimske uspone na himalaje, samim tim i predvodnici za "puhane jakne" a ulaskom polarteka, bitno je samo polartek kao material toplotni za izolaciju.
No svakako outgearlab (odlicna sajt) je dobar za uporediti razlicite proizvodzace, no to ne znaci da su oni jedini I najbolji, nego oni sto su im dali/dozvolili za testiranje.

trendo
21.02.2023, 19:38
U svakom slucaju te "gace" kako sam se izrazio ili underwear sto bi rekli mozete eto da ih uzmete kao prvi, drugi a kako vidim i treci sloj.
To sto mi je Grazer pokazao, a eto do sada sam gledao moje drugare, bajkere, na ture a ja se nisam odlucivao, do sada :), e sada mi je dao ideju da nabavim te termo helanke plus shorc za prolecni touring.
Eto...

trendo
21.02.2023, 19:59
Vidim da ima dosta tih shorceva, od "jeftinijih" oko 60-70e do onih skupljih +100e, mada mislim da moje isluzene softshell pantalone ce moci produziti vek kod krojaca da ih prekroi u shorceve, ne moraju imati patente :)

trendo
21.02.2023, 20:03
Eee Wlade, vidis sta je izaslo kao ideja iz Grazerovog pitanja

drotoš
21.02.2023, 20:39
Ja sam isto imao problem sa "pozadinom" zbog zaostalog sneg i leda na korpama i zato sam običan šuškavac skratio do iznad kolena, držim ga u džepu i uvek mi je pri ruci. Iste je boje kao skijaške pantalone i praktično se ni ne vidi. U principu mi pozadina ne zebe dok nije mokra, kada dobije vlagu od korpe nastaju problemi.

wlad
21.02.2023, 22:26
Eee Wlade, vidis sta je izaslo kao ideja iz Grazerovog pitanja

[emoji106]

BTW Zajo su Slovaci ako se ne varam. Ali svakako svi ti proizvodjači iz Slovačke, Češke, Slovenije, Poljske itd itekako zavredjuju pažnju..

Grazer
22.02.2023, 08:45
Nisam nikada cuo ni za Karibu ni za Zajo. Nisam nigde ni citao/video neke tekstove da ih se spominje.


Samo da se osvrnem na recenzije, siguran sam da je sva ta oprema medju top X dobra, ali opet, ne mora da je najbolja. Iz više razloga, prvi je da ti sajtovi “žive” od sponzora pa imaju konflikt interesa, drugi je da li njihova cena to opravdava?

Na spisku testirane opreme nema gomila brendova, pa kako možeml znati da su najbolji?

Apsolutno se slazem. Toliko brendova, uvjek ima nesto sto oni nisu testirali (jesu testirali ali nisu pisali o tome) ali mislim da "poslusati" preporuke koje proizlaze iz ovih recenzija nije losa opcija. Ako budzet nije problem (vidis da i u recenzijama vecini stvari daju negativnu ocjenu da su nerealno skupi i da za te pare ima i drugih proizvodjaca koji nude isto) mislim da kupovina neke od recenziranih stvari ne bi smjela rezultirati greskom. Hvala bogu na popustima i povratu pdv pa se dosta ovoga moze uzeti i na -50%

wlad
22.02.2023, 09:52
Tako je, sigurno da sa tom top recenziranom opremom nema greške [emoji106]

Grazer
13.06.2023, 12:43
Danas sam saznao da Ortovox ima i proizvodnju u Srbiji (tj samo 1.79% svih njihovih artikala). Zna li se gde je ta fabrika?

Grazer
16.06.2023, 13:29
Danas sam saznao da Ortovox ima i proizvodnju u Srbiji (tj samo 1.79% svih njihovih artikala). Zna li se gde je ta fabrika?
Nezvanicno radi se o trikotaža „Kadinjača" iz Užica koji imaju tehnologiju Goretex. Nije provjereno tako da ako neko zna, bilo bi dobro.
Izgleda da jos proizvode i za Deuter (rančevi), Dynafit, Gonso Active, Hilly (čarape), Jack Wolfskin, Kjus, Mammut, Odlo, Ortovox, Ronhill (Ron Hill), Salewa, Schöffel, Vaude

Jedna ortovox jakna Made in Serbia
18324

lexinho021
04.02.2024, 09:09
Da li imaju kod nas da se kupe booster straps i da li koristi neko to? Vidim da se amerikanci po forumima kunu u to da znacajno poboljsava osecaj u pancerici i prenos pritiska na skiju…

lexinho021
05.02.2024, 07:48
I jos jedno pitanje, da li neko ima iskustva sa ovim rub on voskovima koji se promovisu nesto mnogo u poslednje vreme prvenstveno po instagramu?

tdusko
05.02.2024, 09:49
Ako mislis na nesto ovako https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B004AUH3AG/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_image?ie=UTF8&psc=1 bilo je reci o tome. Koliko sam ja shvatio, ima smisla i koristi. Nije kao profi tretman u servisu, ali da se premosti dok si na skijalistu je dobro imati. Ono sto sam nasao iz tudjih iskustava je da nije bas za ekstremno niske temperature, ali ja konkretno nisam imao priliku da skijam na tim temperaturama. Ove godine sam skijao jedan dana na -10 i nisam nista primetio. Koristim vosak ovog proizvodjaca sa linka.

Power straps pojma nemam sta je, prvi put vidim.

Grazer
05.02.2024, 10:11
Da li imaju kod nas da se kupe booster straps i da li koristi neko to? Vidim da se amerikanci po forumima kunu u to da znacajno poboljsava osecaj u pancerici i prenos pritiska na skiju…
zar svaka pancerice ne dolazi s vecim integrisanim booster straps? Kao pertla na pertlu. Nisam se susretao s tim da neko koristi


I jos jedno pitanje, da li neko ima iskustva sa ovim rub on voskovima koji se promovisu nesto mnogo u poslednje vreme prvenstveno po instagramu?
Koristio ja TOKO i nisam nesto bio zadovoljan. ne moze se porediti s servisnom i kada se pravilno nanese vosak

lexinho021
05.02.2024, 10:27
zar svaka pancerice ne dolazi s vecim integrisanim booster straps? Kao pertla na pertlu. Nisam se susretao s tim da neko koristi


Da, ali fabricke se kace na cicak, a ove imaju jaci fiksator/kopcu pa se ne otpustaju tokom dana/skijanja vec kakve ih podesis jednom takve ostanu. Drugi argument je da je ta booster traka blago fleksibilna pa se bolje prenosi stisak cevanice na pancericu.

Napominjem nisam probao, samo prenosim argumentaciju sa drugih foruma 😂

Grazer
05.02.2024, 10:37
Razumijem primjenu takvih stvari u pro skijanju, pogotovo kada se to nosi samo za kratak period trke. Zamisli amatera koji zategne tako pancericu i kompresuje potkolenicu da skija ceo dana. Dotok krvi u potkoljenicu max redukovan. Poprilicno opasno. Upitno koliko bi izdrzao skijati s tim