PDA

Pogledati punu verziju : Sezona 2021/22



hallo
30.11.2021, 12:23
S obzirom na najavljeno sutrasnje -01.decembra, otvaranje nove skijaske sezone evo i nove teme.
Fakat: 6sed Sator(Trnovo-Vikend naseljhe) za ovu sezonu NECE biti zavrsen zbog posledica bujica od pre par nedelja!
Stanje na Jahorini u ovom momentu po FB stranici VIP Jahorina, 50tak cm na Poljicama.
18039
:dziveli:

Nightmaster
30.11.2021, 14:22
Imate li informacije kakvo je stanje sa gondolom Poljice? Da li je su pri kraju radovi?

hallo
30.11.2021, 14:46
Imate li informacije kakvo je stanje sa gondolom Poljice? Da li je su pri kraju radovi?
Kao sto su Vam na jahorina Forumu rekli, verovatno nece biti u upotrebi. I vracamo se na pitanje poskupljenja ski pass-a i parkinga na osnovu i gondole Poljice i 6toseda Sator..ksko dtoje stvari sad je upitno kako u opste koristiti staze od Poljica...mnogo hteli mnogo zapoceli sve u svemu...

hallo
01.12.2021, 11:58
Danasnje skijanje izgleda sasvim pristojno, cak i dobro...promasih sto ipak ne odoh..pih..
Vertikalni transport u upotrebi:
-Gondola Partizan -staza Novak Djokovic
-Sidro Poljice
18041

hallo
01.12.2021, 17:11
NAPOMENA: Za sve koji bi da iskoriste popust za ski pass za otvaranje, popust vazi do 09.12 (dnevna odrasli 28,5KM), parking NEMA popust i kosta 2KM/1h ili 15KM/dan.
Ponuda kupovine Ski karata na Petrol pumpama za ovu sezonu trenutno nije moguca!

hallo
03.12.2021, 10:06
On Line kamera koga zanima
https://www.youtube.com/watch?v=N2h_yqFIhOc

Nightmaster
03.12.2021, 10:26
Danas se baš nešto i ne vidi mnogo :D

Nightmaster
03.12.2021, 16:32
Za vikend se otvaraju Šestosed Ogorjelica, šestosed Rajska dolina i lift Javor.

broker975fx
04.12.2021, 08:47
Kakav dan za otvaranje sezone, ina snega a sija sunce. Koja kocka od vremena

hallo
04.12.2021, 11:59
Top dan...kad ce opet biti...cccc
18043

Danko1977
04.12.2021, 14:06
Top dan...kad ce opet biti...cccc
18043

Top dan je, i top gužva i kamenjaaaa…..! Helikopter leti svaku minutu…….! Dosta dijelova tu još nedostaje…!

hallo
04.12.2021, 15:08
Top dan je, i top gužva i kamenjaaaa…..! Helikopter leti svaku minutu…….! Dosta dijelova tu još nedostaje…!
Zao mi je sto to cujem...nadam se da nece biti tezih povreda, a ZASTO su nespremljene staze otvorene to vec nista novo nije, na zalost..

stekan
04.12.2021, 15:20
Helikopter vozi povređene ili povlaštene?

Danko1977
04.12.2021, 16:28
Helikopter vozi povređene ili povlaštene?

Vozi dijelove zicare….!

Danko1977
04.12.2021, 16:39
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211204/2372373d55ebbd239ac381f2cecff82f.jpg

Nightmaster
06.12.2021, 09:07
Znači gondola se i dalje montira... Ima li neko informaciju kako to napreduje i kada će se pustiti u rad? Kakvo je sad stanje na stazama?

Grazer
06.12.2021, 09:31
Znači gondola se i dalje montira... Ima li neko informaciju kako to napreduje i kada će se pustiti u rad? Kakvo je sad stanje na stazama?
Po informacijam od OC, ne zna se. Cim bude gotovo pustice u pogon. U narednih 10tak dana po predvidjanjima

Danko1977
06.12.2021, 10:33
Po informacijam od OC, ne zna se. Cim bude gotovo pustice u pogon. U narednih 10tak dana po predvidjanjima

Koliko sam vidio nisu ni građevinski radovi gotovi izvana, iznutra ne znam…..svi kažu 10 dana, a to je stvarno upitno kako će biti(ovako laički gledano).

Grazer
06.12.2021, 14:43
Jucer sam se cuo s kolegom koji je instruktor gore, kaze da je cak upitno hoce li se pustiti u pogon u decembru. Ali kaze definitivno ce sve zavrsiti do NG. Kaze da bas rade i do NG ce biti sigurno. Ako bude srece, bice i ranije

hallo
06.12.2021, 17:28
Jucer sam se cuo s kolegom koji je instruktor gore, kaze da je cak upitno hoce li se pustiti u pogon u decembru. Ali kaze definitivno ce sve zavrsiti do NG. Kaze da bas rade i do NG ce biti sigurno. Ako bude srece, bice i ranije
Rekla-Kazala bla bla truc...Sto je Babi milo to joj se i Snilo! @Danko1977 bio gore, svojim ocima sve video, cak i fotkao da radovi ama apsolutno nisu gotovi, a OC "otvara" 05.12 i onda kaze nije "otvorena" zato sto "zvanice" nisu mogle doci-nuto...Balkan.
FAKAT: Gondola Poljice NE RADI i ne zna se kad ce.
FAKAT: Sestosed Sator NE RADI i NECE raditi ove sezone
FAKAT: Bar 1/3 skijalista NE RADI.

gio
06.12.2021, 20:34
Bila emisija sat u nedelju na rts1 i bili su na jahorini (recimo da snimanje te reportaže bilo 2-3 dana ranije). Sajla je rqzvucena, kabine se kače. U tom tempu meni izgleda da će moći do kraja decembra da se pusti u rad.
Sto se tice 1/3 skijališta koje ne radi, na kopu u četvrtak će da otvore sezonu sa 1/4 skijališta koje radi...

hallo
06.12.2021, 21:22
Bila emisija sat u nedelju na rts1 i bili su na jahorini (recimo da snimanje te reportaže bilo 2-3 dana ranije). Sajla je rqzvucena, kabine se kače. U tom tempu meni izgleda da će moći do kraja decembra da se pusti u rad.
Sto se tice 1/3 skijališta koje ne radi, na kopu u četvrtak će da otvore sezonu sa 1/4 skijališta koje radi...

Ne razumem .. videli na TV pre 2-3 dana covek video svojim ocima i fotkao pokazao nam svima?? Kakve veze ima Kop sa pricom o Jahorini?? Ostaviti Poljice bez vertikalnog transporta je do sada NEVIDJENO kako god Vi to sad objasnjavali.

Danko1977
06.12.2021, 22:20
Sajla je razvučena, kabinu sam jednu vidio u polaznoj stanici….radi se, iako je palo punooo snijega uz vrlo jak vjetar, jako teško je u tim vremenskim uvjetima raditi, da ne kažem nemogucebolje da je ne otvore na silu, nego da neka pizdarija bude. Osim gužve, koja bi mogla biti abnormalna, ne vidim problem da naprave sve kada bude vrijeme….! Skoro sve je dostupno…..!

gio
06.12.2021, 23:31
Ne razumem .. videli na TV pre 2-3 dana covek video svojim ocima i fotkao pokazao nam svima?? Kakve veze ima Kop sa pricom o Jahorini?? Ostaviti Poljice bez vertikalnog transporta je do sada NEVIDJENO kako god Vi to sad objasnjavali.

Ne znam zašto srčaniš. Kažem sta sam pogledao na tv-u i kako deluje meni. Utisak iz toga je da može biti gotovo do kraja decembra. Ključna reč: utisak.
Kop sam spomenuo kao pošalicu na ono da si rekao da na jahorini ne radi 1/3 što u odnosu na start kopaoničkih 5 staza deluje impresivno. Zaboravljas da sa ta dva skijališta upravlja ISTA FIRMA.

Ne vidim razlog za nervozu.

Nightmaster
07.12.2021, 08:12
Od kad ista firma upravlja Jahorinom i Kopaonikom? :)
Osim što je aktuelni direktor OC Jahorina bivši direktor JP Skijališta Srbije.

Što se tiče teme o kojoj je reč, slažem se da je besmisleno ostaviti Poljice bez vertikalnog transporta u sezoni, zato i pretpostavljam da rade punom parom kao bi to rešili i pustili što pre u rad :)

gio
07.12.2021, 08:31
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html%3A594761-Skijalista-preuzimaju-i-Jahorinu

Nightmaster
07.12.2021, 08:52
To je možda bila ideja, ali se nije realizovalo, osim potpisane saradnje između ova dva ski centra pre par godina, ali to svakako ne znači da je vlasništvo isto. Osim ako nisam nešto propustio. :)

hallo
07.12.2021, 09:35
Ne znam zašto srčaniš. Kažem sta sam pogledao na tv-u i kako deluje meni. Utisak iz toga je da može biti gotovo do kraja decembra. Ključna reč: utisak.
Kop sam spomenuo kao pošalicu na ono da si rekao da na jahorini ne radi 1/3 što u odnosu na start kopaoničkih 5 staza deluje impresivno. Zaboravljas da sa ta dva skijališta upravlja ISTA FIRMA.

Ne vidim razlog za nervozu.
Izvinjavam se..malo nervoza od NEskijanja, malo nervoza od video zapisa od SkiManijaka, a najvise sto je apsolutno SVE oko mene imaginacija , ne vise SvetCkih Lutkara nego vec ovih sitnih, Lokalnih..

broker975fx
07.12.2021, 10:35
Ja idem 18-tog i bicu i Jetiju, sta bude bice ali da idem u Japan verovao bih da ce sve biti pusteno u rad a ovako sam prilicni pesimista.

Usput verujem da mora proci i neka pravno birotehnicka procedura dobijanja dozvole za rad, tipa upotrebne ili kakoje god. Svakako je potrebno i vreme za testiranje i fino doterivanje sistema. Iskreno nije naivno da li je boske stego matice bas na propisanu meru po onom vetru, treba to sve proveriti, valjda

wlad
07.12.2021, 10:49
To je možda bila ideja, ali se nije realizovalo, osim potpisane saradnje između ova dva ski centra pre par godina, ali to svakako ne znači da je vlasništvo isto. Osim ako nisam nešto propustio. :)

Tako je, bila je ideja koja nikada nije realizovana. Jahorina i Kopaonik nikakve veze nemaju kao kompanije. To što je direktor OC Jahorina nekada bio direktor SS naravno nema veze.

trendo
07.12.2021, 11:29
Tako je, bila je ideja koja nikada nije realizovana. Jahorina i Kopaonik nikakve veze nemaju kao kompanije. To što je direktor OC Jahorina nekada bio direktor SS naravno nema veze.

Osim sto ima veze:sm011:

gio
07.12.2021, 11:46
Izvinjavam se..malo nervoza od NEskijanja, malo nervoza od video zapisa od SkiManijaka, a najvise sto je apsolutno SVE oko mene imaginacija , ne vise SvetCkih Lutkara nego vec ovih sitnih, Lokalnih..Vidi, prvi deo apsolutno razumem. Mene hvata neki "neizdrž" toliko da imam ideju da odem sad za vikend na otvaranje na kop (sto je besmisleno zbog uvek ogromne gužve na openingu) ali u svetlu činjenice da sam prošlu sezonu propustio zbog covid-a, sad imam milion planova za ovu sezonu koji uključuju i izlet na jahorini od 3-4 dana (vikend mi je previše kratak za 5-6 sati puta po pravcu). Zato se i nadam da ce da završe tu gondolu do nove godine bar.

Sto se tice drugog dela, živimo u svetu gde je zdravije ne obraćati pažnju na stvari na koje ne možemo da utičemo. Previše sam mator da bih se nervirao zbog toga. Zato gledam da si ugodim koliko mogu. Ili da bar gledam kako @wlad otvara sezonu kad on hoće! [emoji3]

hallo
08.12.2021, 09:25
Danasnji dan ce za ovu sezonu, biti TOP promasaj sto ne odoh..
1804818048

hallo
08.12.2021, 09:50
Jahorinski vrhovi sa cca 100 skijasa, bez vetran 80cm snega i -10 temperaturi...
18049

hallo
08.12.2021, 11:15
Sajla je razvučena, kabinu sam jednu vidio u polaznoj stanici….radi se, iako je palo punooo snijega uz vrlo jak vjetar, jako teško je u tim vremenskim uvjetima raditi, da ne kažem nemogucebolje da je ne otvore na silu, nego da neka pizdarija bude. Osim gužve, koja bi mogla biti abnormalna, ne vidim problem da naprave sve kada bude vrijeme….! Skoro sve je dostupno…..!
Info sa terena kaze da je pustena u test bez putnika gondola Poljice.

Danko1977
08.12.2021, 11:59
Info sa terena kaze da je pustena u test bez putnika gondola Poljice.

Neka….[emoji123][emoji123][emoji106]

Nightmaster
08.12.2021, 12:54
Hvala na informacijama!
Divan dan danas bar koliko se i sa kamera može videti. Radujem se što je gondola najzad testirana, znači ipak se napreduje i spremna je gondola :)

hallo
11.12.2021, 16:12
Info sa terena kaze da je pustena u test bez putnika gondola Poljice.
Gondola Poljice od danas prevozi i skijase.

hallo
15.12.2021, 10:23
"Krenuli ste na skijanje, i ne želite da čekate u redu na planini, da bi kupili kartu. Karte za skijališta u Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Austriji i Italiji možete od danas kupiti na svim benzinskim stanicama Petrola u BiH."
https://www.klix.ba/vijesti/bih/ako-ne-zelite-cekati-u-redu-na-jahorini-i-bjelasnici-ski-karte-kupite-na-petrolu/211214196
https://www.petrol.ba/na-putu/za-mene/ski-karte

hallo
15.12.2021, 11:51
INFO sa terena: Montiraju se korpe na 6tosedu Trnovo (Sator).

Grazer
14.02.2022, 14:41
Sumarum Jahorine u sezoni 21/22. Sto se tice izgradnje novih zica i staza, nemam nekog prigovora. Vidi se da je sve brzinski uradjeno i da nije komplet zavrseno ali da sluze svrsi, sluze. Predpostavljam da ce van sezone sve to lepo urediti (objekte). Evidentno je smanjena guzva na zicama tj vreme cekanja. Trnovo fina staza za pocetnike, mana sto se tesko dolazi do nje. Kada gondola ne radi opcija je samo pjesice uzbrdo nakon sto se izvucete tanjirom Poljice. Nisu regulisali to pa je malo teze doci. Mi koji nismo zeleli bas pjeske uzbrdo smo probali naci precice kroz naselje sator pa smo malo i zalutali. Nema nikakvih oznaka ili zvanicnog puta za do staze. Trnovo je potrebno bolje povezati s ostatkom skijalista ili ti barem s naseljem sator.

I dalje nabolje staze su na Olimpiku i Zelji, ovaj novi sestosjed se fino uklopio. Tu su bile i najmanje guzve i staze su u najboljem stanju (tvrde) cak i poslepodne. Staza 6b stoji ucrtana u mapu ali ja i dalje tvrdim da ta staza uopste ne postoji, to je fiktivno. Jos uvjek mi nije jasno zasto su dva tanjra ostavljena (kvare sliku planine), treba ih ukloniti.

Staze kao i uvjek na jahorini, prijepodne ok, posle podne katastrofa.

Ono sto me najvise nerviralo su guzva na stazama i cjene. Jesu oni uspjeli smanjiti guzve na zicama ali zato su guzve na stazama neprihvatljive. Nekontrolisana gradnja na jahorini (objekti koji su bukvalno na staze smjesteni) je dovela do toga da su povecani kapaciteti smjestaja, povecani su kapaciteti transporta ali nisu povecani kapaciteti staza. Na stazama je stanje kao u mravinjaku i tu nema kvalitetnog skijanja. U jednom trenutku sam se zapitao da li oni vode evidenciju o broju skijasa na stazama taj dan i da li su potencijalno premasili kapacitet?

Pored toga cjene, cjene ski pasa, cjene ski skola i cjene u restoranima. Ne svim restoranima (neki su jos uvjek prihvatljivi) ali recimo olimpijskibar je smijurija. Termag koliba je tu bila vodeca ali sad je nasla sebi ravnog (i vise). Pica+ustipci s kajmakom+2caja+2soka=65KM!
Cjene djecje ski skole su 30EUR cas i to je to. 2 casa 60EUR i tako dalje. Nema popusta nema dogovora, to su cjene. Toliko nisam placao ni u Austrijiu za ski skolu. Prozvao sam 10 ski skola i instruktora da se pokusa napraviti neka grupa pa da bude popust i nista, niko nema grupu. Mislim da to lazu posto ne zele da prave grupe posto bi onda isla niza cjena, vise im se isplati raditi individualno.

Nikakvih korona kontrola, apsolutno sve otvoreno i niko ne prica o koroni. Korona (i sve vezano za nju) je nepostojeci pojam na jahorini. Shodno tome postali smo magnet za strance te procjenjujem da je 70% gostiju stranci (slovenci, hrvati, mađari, slovaci, englezi, srbijanci itd). Najmanje sam BiH tabli video.

Jednom rjecju, jahorina u 21/22 je money making machine koji srozava kvalitet skijanja :sm008:

hogar
16.02.2022, 17:36
Jednom rjecju, jahorina u 21/22 je money making machine koji srozava kvalitet skijanja :sm008:

Ovo je bilo jasno još na jesen kad su objavili nove cijene ski pasova...

Umjesto Jahorine, sa porodicom sam u januaru proveo odličnih 7 dana na Kopaoniku za dosta manje novca (ski pas isto, možda čak i malo jeftinije na Kopaoniku kad se preračuna, smještaj u hotelu sa PP me je izašao znatno jeftinije na Kopaoniku, a školu skijanja za djecu sam imao u paketu sa školom sporta / ski klubom koji su sve organizovali... Poveli su 22 (!) instruktora iz BL i Ist. SA na oko 100 djece, razvrstano po grupama, svaki dan su više od 6 sati djeca bila uz njih.

Preporuka za iduću sezonu za tu ekipu, ako te zanimaju detalji, javi se na PP, da ne reklamiram ovdje.

hogar
16.02.2022, 18:21
Uzgred, ne izbjegavam Jahorinu, bio sam na tamo pretprošli vikend... Noćili na Palama za smiješne pare, skijali u subotu na Jahorini, a u nedjelju se spustili na Ravnu planinu... Cijena parkinga 1 KM umjesto jahorinskih 15 :) , odlično uređene staze (čak i pretvrde i zaleđene ujutro zbog mnogo više vještačkog snijega) i više nego dobro skijanje za 25 KM koliko je ski pas :)

Grazer
17.02.2022, 09:19
Uzgred, ne izbjegavam Jahorinu, bio sam na tamo pretprošli vikend... Noćili na Palama za smiješne pare, skijali u subotu na Jahorini, a u nedjelju se spustili na Ravnu planinu... Cijena parkinga 1 KM umjesto jahorinskih 15 :) , odlično uređene staze (čak i pretvrde i zaleđene ujutro zbog mnogo više vještačkog snijega) i više nego dobro skijanje za 25 KM koliko je ski pas :)
Bas sam pricao s momcima iz BL koji su instruktori na jahorini a isto se smjestili na Palama kako su cjena nekretnina na Palama opsasno skocile. I dalje je to velika razlika u odnosu na Jahorinu ali kazu da je bas poskupilo. Nije mi jasno zasto ljudi to izbjegavaju? Ja sam nekoliko puta bio smjesten na Palama, meni je to sasvim ok opcija (financijski)

hogar
17.02.2022, 12:37
Nije samo smještaj u pitanju, cijene u marketima i ugostiteljskim objektima na Palama su normalne, tj. u rangu bilo kojeg grada u BiH slične veličine, možda za nijansu više zbog blizine SA i Jahorine ali svejedno neuporedivo sa jahorinskim cijenama... Plus za Pale je što od ove godine vozi i ski bus do Jahorine i Ravne planine pa ako je neko bez auta ili želi da izbjegne vožnju + preskup parking na Jahorini može tako riješiti prevoz.

lexinho021
17.02.2022, 13:53
Kad idu ti autobusi za jah i odakle krecu? I kad se vracaju?

hogar
17.02.2022, 14:58
Kad idu ti autobusi za jah i odakle krecu? I kad se vracaju?


http://istocnosarajevo.travel/ski-bus/

inskk
18.02.2022, 18:36
Sumarum Jahorine u sezoni 21/22. Sto se tice izgradnje novih zica i staza, nemam nekog prigovora. Vidi se da je sve brzinski uradjeno i da nije komplet zavrseno ali da sluze svrsi, sluze. Predpostavljam da ce van sezone sve to lepo urediti (objekte). Evidentno je smanjena guzva na zicama tj vreme cekanja. Trnovo fina staza za pocetnike, mana sto se tesko dolazi do nje. Kada gondola ne radi opcija je samo pjesice uzbrdo nakon sto se izvucete tanjirom Poljice. Nisu regulisali to pa je malo teze doci. Mi koji nismo zeleli bas pjeske uzbrdo smo probali naci precice kroz naselje sator pa smo malo i zalutali. Nema nikakvih oznaka ili zvanicnog puta za do staze. Trnovo je potrebno bolje povezati s ostatkom skijalista ili ti barem s naseljem sator.

I dalje nabolje staze su na Olimpiku i Zelji, ovaj novi sestosjed se fino uklopio. Tu su bile i najmanje guzve i staze su u najboljem stanju (tvrde) cak i poslepodne. Staza 6b stoji ucrtana u mapu ali ja i dalje tvrdim da ta staza uopste ne postoji, to je fiktivno. Jos uvjek mi nije jasno zasto su dva tanjra ostavljena (kvare sliku planine), treba ih ukloniti.

Staze kao i uvjek na jahorini, prijepodne ok, posle podne katastrofa.

Ono sto me najvise nerviralo su guzva na stazama i cjene. Jesu oni uspjeli smanjiti guzve na zicama ali zato su guzve na stazama neprihvatljive. Nekontrolisana gradnja na jahorini (objekti koji su bukvalno na staze smjesteni) je dovela do toga da su povecani kapaciteti smjestaja, povecani su kapaciteti transporta ali nisu povecani kapaciteti staza. Na stazama je stanje kao u mravinjaku i tu nema kvalitetnog skijanja. U jednom trenutku sam se zapitao da li oni vode evidenciju o broju skijasa na stazama taj dan i da li su potencijalno premasili kapacitet?

Pored toga cjene, cjene ski pasa, cjene ski skola i cjene u restoranima. Ne svim restoranima (neki su jos uvjek prihvatljivi) ali recimo olimpijskibar je smijurija. Termag koliba je tu bila vodeca ali sad je nasla sebi ravnog (i vise). Pica+ustipci s kajmakom+2caja+2soka=65KM!
Cjene djecje ski skole su 30EUR cas i to je to. 2 casa 60EUR i tako dalje. Nema popusta nema dogovora, to su cjene. Toliko nisam placao ni u Austrijiu za ski skolu. Prozvao sam 10 ski skola i instruktora da se pokusa napraviti neka grupa pa da bude popust i nista, niko nema grupu. Mislim da to lazu posto ne zele da prave grupe posto bi onda isla niza cjena, vise im se isplati raditi individualno.

Nikakvih korona kontrola, apsolutno sve otvoreno i niko ne prica o koroni. Korona (i sve vezano za nju) je nepostojeci pojam na jahorini. Shodno tome postali smo magnet za strance te procjenjujem da je 70% gostiju stranci (slovenci, hrvati, mađari, slovaci, englezi, srbijanci itd). Najmanje sam BiH tabli video.

Jednom rjecju, jahorina u 21/22 je money making machine koji srozava kvalitet skijanja :sm008:

Dobar review :dziveli:

Ja se spremam da ažuriram post na temi Bjelašnica vs Jahorina, prošlo je 10 godina, pa sam odlučio da ga svakih 10 godina ažuriram :yay:

U međuvremenu, kratki komentar na tvoj razmišljanje, sa kojim se inače potpuno slažem. Ovdje navodim samo ono što mi se nije dopalo a ti si spomenuo, pozitivne dojmove ostavljam za taj drugi post.

Ulaganje u vertikalni transport je učinilo medvjeđu uslugu Jahorini kao skijaškoj destinaciji, jer sada (a pogotovo nakon otvaranja Gondole Poljice) kapacitet transporta daleko premašuje kapacitet staza. Samo skijanje na Jahorini je postalo nepodnošljivo, pogotovo na Poljicama i Ogorjelici pa čak donekle i u području Rajske doline. Jedino Skočine i dalje imaju dobar kapacitet staza. Po meni je to nerješiv problem, i posljedice će ostati.

Druga stvar je veliki korak unazad u funkcionisanju OC, što se vidi u skoro svim segmentima. Mislim da je sezona 2020/2021 predstavljala zenit OC Jahorina, i da se to dugo neće ponoviti, jednostavno prošle godine je sve odlično funkcionisalo i red je bio 24/7. Ove godine je sasvim druga atmosfera, na stazama redari više skoro ni ne postoje, na oko vidljivo alkoholizirani skijaši uredno prolaze kroz rampe, ne postoji nikakav sistem reda za ulazak u gondole, tako da mi se nekoliko puta desilo da je u gondoli bilo više od 10 osoba, od čega jednom čak 12 osoba, i osoblje OC se definitivno drži previše defanzivno. Mislim da je nazadak u dostignutom stepenu uređenosti sistema dijelom i rezultat pritiska raznoraznih lobija kojima taj red nije od interesa.

Dodatno, OC Jahorina zaista ima veliki problem sa pripremom staza, ratraka ove godine ima samo 4 u funkciji, i evidentno je da jedan prolazak ratrakom tokom noći nije dovoljan, staze se doslovno raspadnu prije 10h ujutro. Mislim da ni 8 ratraka ne bi bilo dovoljno. Dodatno, mašinsko uređenje vještačkog snijega je pogrešno, i vještak predstavlja problem.

Ta kombinacija: gužva + nedostatak reda + loše pripremljene staze onda se multiplicira, i Jahorina postaje ozbiljan problem za barem 3/4 skijaša, koji jednostavno dovode i sebe i druge u opasnost svakodnevno.

Što se cijena tiče, to uređuje tržište, tj ponuda i potražnja. "Dok je ovaca, bit će i vune..."

Što se gradnje tiče, to postaje ozbiljan problem, i mislim (i čujem) da najgore tek slijedi u godinama pred nama. Nisam optimista...

inskk
18.02.2022, 18:45
Bas sam pricao s momcima iz BL koji su instruktori na jahorini a isto se smjestili na Palama kako su cjena nekretnina na Palama opsasno skocile. I dalje je to velika razlika u odnosu na Jahorinu ali kazu da je bas poskupilo. Nije mi jasno zasto ljudi to izbjegavaju? Ja sam nekoliko puta bio smjesten na Palama, meni je to sasvim ok opcija (financijski)

Nije više rijetkost niti da smještaj bude u Sarajevu a da se skija na Jahorini, tj da ti gosti imaju rutinu nas iz grada koji i inače idemo na dnevno skijanje na planinu. Svako jutro i poslijepodne količina auta SRB tablica koja ide iz grada i vraća se u njega sa ski opremom na krovu govori da taj trend lagano zaživljava, nije to više sporadično. Isto tako ima popriličan broj onih koji se smjeste u Dobrinju ili Lukavicu, pa kombinuju i Jahorinu i Bjelašnicu. Mislim da je bitno samo osigurati da smještaj ima vlastiti parking ili podzemnu garažu, jer u suprotnom nije previše zgodno.

Pretpostavljam da su to više oni koje zanima skijanje, a manje zimovanje, jer naravno ugođaj boravka nije planinski već potpuno gradski

Što se tiče takvog dolaska na Jahorinu, mislim da ni cijena parkinga na planini onda nije problem, jer 7-dnevna parking karta košta 55 KM, a uštede na smještaju i pogotovo na ugostiteljskim uslugama su jako velike.

kohi
19.02.2022, 22:35
...Ove godine je sasvim druga atmosfera, na stazama redari više skoro ni ne postoje, na oko vidljivo alkoholizirani skijaši uredno prolaze kroz rampe, ne postoji nikakav sistem reda za ulazak u gondole, tako da mi se nekoliko puta desilo da je u gondoli bilo više od 10 osoba, od čega jednom čak 12 osoba, i osoblje OC se definitivno drži previše defanzivno....


Negde sam pročitao da je u nekim Sarajevski hotelima zabranjen alkohol, kakvo je stanje na Bjelašnici?

Grazer
21.02.2022, 08:57
Ulaganje u vertikalni transport je učinilo medvjeđu uslugu Jahorini kao skijaškoj destinaciji, jer sada (a pogotovo nakon otvaranja Gondole Poljice) kapacitet transporta daleko premašuje kapacitet staza. Samo skijanje na Jahorini je postalo nepodnošljivo, pogotovo na Poljicama i Ogorjelici pa čak donekle i u području Rajske doline. Jedino Skočine i dalje imaju dobar kapacitet staza. Po meni je to nerješiv problem, i posljedice će ostati.
Što se gradnje tiče, to postaje ozbiljan problem, i mislim (i čujem) da najgore tek slijedi u godinama pred nama. Nisam optimista...

Slazem se. Trenutno najveci problem jahorine koji je ove godine dosao i zvanicno da izrazaja je ulaganje u kapacitete. Tu mislim na smjestajne i transportne. Ova dva kapaciteta daleko su nadmasila kapacitete staza i sad imamo problem na planini koji nisam siguran da ce mocu rjesiti. Sto vreme bude vise odmicalo taj problem ce biti izrazeniji uzevsi u obzir kolicinu trenutne gradnje smjestaja na Jahorini. Dovoljno pogledati Poljice. Poznati plato Poljice vise ne postoji. Imate ovaj novi hotel ispod vile Vlade Rs pa onda objekat gondole i to je to. Platoa vise nema. Katastrofa.
Moja licna bojazan kao nekoga ko je odrastao na Jahorini jesta da za jedno 2,3 god, kad sve ovo sta se trenutno gradi od hotela bude zavrseno, na Jahorini se nece vise moci skijati. Unisten ski centar.




Ove godine je sasvim druga atmosfera, na stazama redari više skoro ni ne postoje, na oko vidljivo alkoholizirani skijaši uredno prolaze kroz rampe, ne postoji nikakav sistem reda za ulazak u gondole, tako da mi se nekoliko puta desilo da je u gondoli bilo više od 10 osoba, od čega jednom čak 12 osoba, i osoblje OC se definitivno drži previše defanzivno. Mislim da je nazadak u dostignutom stepenu uređenosti sistema dijelom i rezultat pritiska raznoraznih lobija kojima taj red nije od interesa.


I jeste i nije. Na stazama ima bas puno redara ali njihov posao je vise orjentisan da paze na oznake na stazama i budu na raspolaganju skijasima s ciljem pruzanja informacija o smjeru. Sto se tice gondole, slazem se. ne postoji nikakav red na ulazu u gondolu, ulazi se kako se stigne. Kapacitet je 10 skijasa, jesam vidjao da ih udje vise ali sitnijih ljudi pa mogu da se zguraju na sjedista.



Dodatno, OC Jahorina zaista ima veliki problem sa pripremom staza, ratraka ove godine ima samo 4 u funkciji, i evidentno je da jedan prolazak ratrakom tokom noći nije dovoljan, staze se doslovno raspadnu prije 10h ujutro. Mislim da ni 8 ratraka ne bi bilo dovoljno. Dodatno, mašinsko uređenje vještačkog snijega je pogrešno, i vještak predstavlja problem.

Ovo definitivno. Zna se desiti da ujutro izadjes na neke staze i da tacno vidis da je samo jednom ratrak prosao. na nekima ni ne prolazi. Nema onih EU standarda gde ratraci rade od 16:30 pa do 05:00, cjelu noc da samo ravnaju i da rade. Mali broj ratraka i los sistem rada. Dok je tako, staze ce uvjek biti lose. Skijanje na Jahorini je do 11:00 i posle (bez obzira kakav je dan), staze su dno. Osim naravno Zelje i Olimpika :)

hallo
23.02.2022, 15:38
https://www.facebook.com/JahorinaOC/
"Olimpijski centar Jahorina odlučio je da, u mjesecu martu, svoje posjetioce obraduje posljednjim, no sjajnim, promo periodom, pod nazivom "Endless Fun"! https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc5/1/16/1f90d.png

U sklopu istog, svi skijaši koji u periodu od 10. do 13.marta 2022. godine kupe, te iskoriste, jednodnevne, dvodnevne, trodnevne ili četverodnevne karte za skijanje, ostvaruju popust u iznosu od 20% na njihovu kupovinu. "

https://www.petrol.ba/na-putu/za-mene/ski-karte
"Petrol SUPER subota

Super iznenađenje subotom, Petrol super subote na Jahorini. Kupite dnevne karte za skijanje za čak 30% jeftinije. Popust važi za datume 11.12.2021. godine i 26.02.2022. godine."

bobo
26.02.2022, 22:38
Jahorina je ove sezone postala okupljalište skijaša iz bivše nam države. Nisam znao da je školski raspust u SLO i HR ove sedmice, navala skijaša je nevjerovatna. U petak je gužva bila veća nego u ona tri januarska dana koja sam skijao na Jahorini. Prije podne je na liftovima bio krkljanac, poslije pola 1 je popustila gužva na lifovima i nije bilo čekanja ali je gužva na stazama ostala ista. Skijanje je kao neka video igrica, previše ljudi za opušteno skijanje. Iako su staze ujutro sređene besprekorno izdrže oko pola dana a onda se rasture. Po ovom pitanju ne zamjeram OC-u apsolutno ništa, nema staze i pripreme koja može da izdrži toliko skijaša.
Po mom skromnom mišljenju imaju na planini jedan ozbiljan sigurnosni problem a to je suženje i klanac na stazi Poljice, neposredno ispod izlaza sa žice Trnovo. I u vremena kada se taj dio Poljica nije uređivao i kada je tu prolazilo jako malo ljudi taj je dio bio opasan. Sada, kada je tu žica namjenjena početnicima to je postalo, što se mene tiče, jedno od najopasnijih mjesta koje sam u životu na svim skijalištama do sada vidio. Nadam se da će to riješiti, taman morali brdo da ruše.

Grazer
28.02.2022, 08:46
Jahorina je ove sezone postala okupljalište skijaša iz bivše nam države. Nisam znao da je školski raspust u SLO i HR ove sedmice, navala skijaša je nevjerovatna. U petak je gužva bila veća nego u ona tri januarska dana koja sam skijao na Jahorini. Prije podne je na liftovima bio krkljanac, poslije pola 1 je popustila gužva na lifovima i nije bilo čekanja ali je gužva na stazama ostala ista. Skijanje je kao neka video igrica, previše ljudi za opušteno skijanje. Iako su staze ujutro sređene besprekorno izdrže oko pola dana a onda se rasture. Po ovom pitanju ne zamjeram OC-u apsolutno ništa, nema staze i pripreme koja može da izdrži toliko skijaša.
Po mom skromnom mišljenju imaju na planini jedan ozbiljan sigurnosni problem a to je suženje i klanac na stazi Poljice, neposredno ispod izlaza sa žice Trnovo. I u vremena kada se taj dio Poljica nije uređivao i kada je tu prolazilo jako malo ljudi taj je dio bio opasan. Sada, kada je tu žica namjenjena početnicima to je postalo, što se mene tiče, jedno od najopasnijih mjesta koje sam u životu na svim skijalištama do sada vidio. Nadam se da će to riješiti, taman morali brdo da ruše.
Slazem se. Cak sam misljenja da su pogresili sto su napravili onaj mali ulaz na stazu trnovo vec da su trebali sve nasuti do kraja pa da cjelom duzinom prolaza mozes skrenuti na trrnovo stazu

Grazer
09.03.2022, 09:54
Iskreno, ne sjecam se da sam ikada bio na Jahorini a da nije bio hotelski smjestaj i da sam morao razmisljati o autu i parkingu. Ovaj putem idem u Pansion Winter i receno mi je da moram platiti parking 15KM/dan :sm022: To mi je apsurdno pa me interesuje vasa iskustva i ima li nacin da se ovo regulise na neki drugi nacin? Ili da ga negde parkirem gde cu manje platiti ili cak negde gde necu morati ni platiti? Kako se uopste regulisu te naplate? Znam da na platou Poljica na parkingu stoje ljudi i cekaju da se parkiras pa prilaze da naplate ili kad ides prema drugoj strani ima rampa za ulaz pa placas. Kako je to u Sator naselju regulisano? Ako negde u Satoru ili okolo nadjem neko prosirenje na cesti, ko meni moze naplaiti parking ako se ne budem pojavljivao 4 dana? Kako to funckionise, te naplate? Razumijem da Pansion moze da me pita jesam li vozilom i da mi odmah zele naplaitit ali ja kazem da necu placati i da cu parkirati na nekoj drugoj lokaciji. Sta oni onda mogu? Idem karajem marta, racunam da ce biti mjesta da ga negde "uvalim".

hallo
09.03.2022, 11:12
Iskreno, ne sjecam se da sam ikada bio na Jahorini a da nije bio hotelski smjestaj i da sam morao razmisljati o autu i parkingu. Ovaj putem idem u Pansion Winter i receno mi je da moram platiti parking 15KM/dan :sm022: To mi je apsurdno pa me interesuje vasa iskustva i ima li nacin da se ovo regulise na neki drugi nacin? Ili da ga negde parkirem gde cu manje platiti ili cak negde gde necu morati ni platiti? Kako se uopste regulisu te naplate? Znam da na platou Poljica na parkingu stoje ljudi i cekaju da se parkiras pa prilaze da naplate ili kad ides prema drugoj strani ima rampa za ulaz pa placas. Kako je to u Sator naselju regulisano? Ako negde u Satoru ili okolo nadjem neko prosirenje na cesti, ko meni moze naplaiti parking ako se ne budem pojavljivao 4 dana? Kako to funckionise, te naplate? Razumijem da Pansion moze da me pita jesam li vozilom i da mi odmah zele naplaitit ali ja kazem da necu placati i da cu parkirati na nekoj drugoj lokaciji. Sta oni onda mogu? Idem karajem marta, racunam da ce biti mjesta da ga negde "uvalim".
NAJBOLJE organizovani deo OC Jahorina je naplata parkinga, tako da ti je moj savet da se ne zezas sa time..a ne vidim ni svrhu...znas koliko sta kosta ako imas novaca odes i opustis se.. Nije mi bas najjasnija ideja "stednje" na parking i razmisljanja kako da "zajebes" Sistem u tom delu.. a onda se setim Tvojih ranijih izvestaja sa raznoraznih Austrrijskih skijalista gde parce AplfenStrudlen (verovatno nepravilno napisano!) iz Lidla u Kafeu kosta 5eur, supa iz kesice iz istog tog Lidla nasuta u solju u istom Kafeu 6eur i slicne budalastine.. i sad se doslo do toga da na Jahorini treba zabiti auto u sneg da se "ustedi"...NEVEROVATAN mentalitet Nas Balkanaca..

Maestro
09.03.2022, 11:45
To ni ja ne bih platio i taj ciganluk me je i oterao sa Jahorine i Kopaonika. Mislio sam da dodjem i ja sad u martu gore na jedan vikend ali posle sam razmiskio i produzio dva dana boravak u Austriji umesto toga. Meni nije zao da platim bilo sta ako znam sta placam. To zabadanje u sneg se upravo i placa na Jahorini. Niko ti nece ocistiti parking i omoguciti bilo kakvu uslugu koja bi se logicno trebala naplatiti. Meni nije jasno bilo kako to sve funkcionise i ovde sam se raspitivao i dobio odgovor da se cak i u Satoru naplacuje iako ja znam da tamo uredjenog parkinga nema. A onda shvatim da gde god da stanes bice ti naplaceno. I posle cujem jos sa jedne strane to isto. I da je to neka razumna cena pa i da zazmurim. Ali paltiti 15 KM za dan meni je cist bezobrazluk. U Kitzu je u centru parking ispred gondole 10 EUR dnevno i to je jedan jedini parking za koji ja znam da se placa u celoj Austriji gde god sam ja bio. A i njega ne moras da koristis niti sam ga ja ikad koristio jer imas sedam drugih polaznih tacaka sa besplatnim parkingom. Ciganluk je ovde sustina i naplata ''nicega''. Moze se naci 1000 nacina da se na kulturan nacin nesto naplati i poveca prihod. Ali ovde se radi o otimacini. Ja i da razumem da se plato ispred Poljica naplati i 50 Km dnevno ali ne shvatam ako je i pravno moguce staviti rampu na sred palnine i javnog puta i naplatiti ulaz vlasnicima privatnih objekata. Ili po Satoru naplacivati parking vlasnicima vikendica gde god i kako god da stanu a da parkinga nema.

wlad
09.03.2022, 11:50
Taj dnevni parking zaista jeste skup ali su nedeljne cene totalno OK (destimulišu dnevne skijaše ;) ).

Postoje i sezonske parking karte…

Grazer
09.03.2022, 12:19
NAJBOLJE organizovani deo OC Jahorina je naplata parkinga, tako da ti je moj savet da se ne zezas sa time..a ne vidim ni svrhu...znas koliko sta kosta ako imas novaca odes i opustis se.. Nije mi bas najjasnija ideja "stednje" na parking i razmisljanja kako da "zajebes" Sistem u tom delu.. a onda se setim Tvojih ranijih izvestaja sa raznoraznih Austrrijskih skijalista gde parce AplfenStrudlen (verovatno nepravilno napisano!) iz Lidla u Kafeu kosta 5eur, supa iz kesice iz istog tog Lidla nasuta u solju u istom Kafeu 6eur i slicne budalastine.. i sad se doslo do toga da na Jahorini treba zabiti auto u sneg da se "ustedi"...NEVEROVATAN mentalitet Nas Balkanaca..

60Km za 4 dana. Nece me docekati nista ocisceno/pripremljeno niti ce mi neko cistiti auto dok je gore. Nema uredjenog parkinga, nema ni rezervacije oko objekata jel kazu da sve pripada OC jahorina i opstini. Rekli su mi gde nadjem mjesto oko Pansiona da tu parkiram a momak ce doci da naplati. 15KM/dan na jednom malom BiH skijalistu je daleko skuplje nego 10EUR/dan na ociscenom prostranom parkingu u najboljim AT skijalistima. Kao sto rece @Maestro koji je sve u svom postu savrseno sumirao, nije problem platiti ako znam sta placam. Ovde placam lopovluk i ciganstvo i da me neko pravi budalom za moje pare. Jedno je platiti za apfel strudel 5EUR koji je realno neukusan ali jedno je kad te neko pravi magarcem na naociscenom parkingu. Realno sad nas bas budalama prave posto je i porcija cevapa na Jahorini dostigla 20KM ali to je druga prica.

U Sarajevu je dnevni parking 10KM a SA je poznato kao najskuplji grad u BiH za parking. U BL je 3KM dnevni parking

hogar
09.03.2022, 13:41
Znam da nema smisla porediti Kopaonik i Jahorinu, ali koliko je tih 15 KM pretjerano najbolje se vidi ako se uporedi sa podnošljivih 300-500 RSD za dnevno parkiranje na Kopaoniku na uređenim vanjskim parkinzima.
Sa druge strane, prošle godine sam u februaru bio na žici sa vidno iznerviranom ženom iz SA koja je došla sa djecom na dnevno skijanje, mislim da je subota bila, kružila je autom Jahorinom punih 45 min. od Poljica do Gondole i Ogorjelice dok nije pronašla mjesto za parking... Očito da je potražnja za parkingom vikendom dosta veća od ponude i da OCJ komotno može držati tu cijenu dok god im parkinzi ne stoje poluprazni.

wlad
09.03.2022, 22:55
@Grazer: nećeš platiti 60KM nego 50KM [emoji6]:

https://www.oc-jahorina.com/cjenovnik-parking/

Ako poredimo Kop & Jahu: na Kopu je 500 parking dan a nedeljni 3000 (oko 50KM), dakle nedeljni je ista cena.

Ono što je jako lepo na Jahorini je što vlasnici nekretnina i vlasnici sezonskog ski pasa imaju cenu sezonskog parkinga za simboličnih 50/60KM. A i inače cena od 100KM za sezonski parking je (po meni) OK.

steva
10.03.2022, 08:51
PROMO PERIODI – 20% POPUST10 Marta. / 08:00. / 13 Marta. / 17:00

Promo period u zimskoj sezoni 2021/22 sa popustom od 20% na četverodnevne, trodnevne, dvodnevne i jednodnevne ski karte koje se kupe i iskoriste u navedenom periodu.

Ko može pa nek iskoristi a i vreme od sutra extra po prognozi

Grazer
10.03.2022, 09:48
PROMO PERIODI – 20% POPUST

10 Marta. / 08:00. / 13 Marta. / 17:00

Promo period u zimskoj sezoni 2021/22 sa popustom od 20% na četverodnevne, trodnevne, dvodnevne i jednodnevne ski karte koje se kupe i iskoriste u navedenom periodu.

Ko može pa nek iskoristi a i vreme od sutra extra po prognozi



Sto se vremenskih uslova tice, da, savrseni su. To je akcija zbog festivala Winter Magic Brodolom (https://brodolom.ba/) koji se odrzava za vikend na jahorini. Ko moze neka izbjegava Jahorinu za ovaj vikend, bice nenormalna guzva a ponajvise onih u alkoholisanom stanju




@Grazer: nećeš platiti 60KM nego 50KM [emoji6]:

https://www.oc-jahorina.com/cjenovnik-parking/

Ako poredimo Kop & Jahu: na Kopu je 500 parking dan a nedeljni 3000 (oko 50KM), dakle nedeljni je ista cena.

Ono što je jako lepo na Jahorini je što vlasnici nekretnina i vlasnici sezonskog ski pasa imaju cenu sezonskog parkinga za simboličnih 50/60KM. A i inače cena od 100KM za sezonski parking je (po meni) OK.

Da, za 7 dana je 50KM s popustom. Za mene koji ostajem 4 dana najisplatljivije je da platim 7dnevu parking kartu

kohi
10.03.2022, 13:40
18109

Negde sam slušao i ovoj varijanti gondole Jahorina - Pale, sa međustanicom na novoj obilaznici koja bi trebala biti puštena u saobraćaj na proleće, pa pored nje da izgrade dovoljno parking mesta.

inskk
10.03.2022, 17:08
Mislim da malo pretjerujete po pitanju naplate dnevnog aprkinga, mislim da je to normalno i da tako treba biti. Naravno, možemo diskutovati da li je to trebalo biti 15, ili je moglo biti 12 ili 10 KM?

Po meni je veći problem ovo što Hogar spominje, a to je da OC uredno proda više dnevnih parking karata nego što ima kapaciteta, tako da to što ste kupili parking kartu nije nikakva garancija da će zaista postojati slobodno parking mjesto. Dodatno, ne postoje redari na parkinzima.

Grazer, da, 7-dnevna parking karta ti je najbolja varijanta, a malo niže od Wintera na onoj krivini imaš veći parking gdje možeš normalno parkirati i po potrebi pristupiti autu

stekan
10.03.2022, 19:55
Mislim da malo pretjerujete po pitanju naplate dnevnog aprkinga, mislim da je to normalno i da tako treba biti.......Dodatno, ne postoje redari na parkinzima.

Ne slažem se. Skijao sam na 20-tak austrijskih skijališta i nigdje se ne naplaćuje parking, a u jutarnjim satima kad dolaze skijaši svugdje redari usmjeravaju vozače do parking mjesta.

hallo
11.03.2022, 09:55
Mozemo Mi trucati o svemu ovome, ali sam pokusao reci da su Uslovi, Cene i ostalo poznati ...saberes se pa ako imas novaca ides i ne kudis posle stvrai koje su JASNO bile i ocekivane. Moze nas se svidjati ili ne (uglavnom se svodi na to imamo li Novaca i Vremena) ali je skijanje na Jahorini takvo kakvo jeste. Ja bih najvise voleo da imam Novca i Vremena provesti 60 dana na Jahorini i skijati ali eto, svega pomalo nemam pa se onda dovijam...malo Francuska, malo Bijelasnica ponekad Jahorina i da me Bog vidi..da smo zivi i zdravi pa cemo vec nekako..
:sm018:

inskk
11.03.2022, 12:13
Ne slažem se. Skijao sam na 20-tak austrijskih skijališta i nigdje se ne naplaćuje parking, a u jutarnjim satima kad dolaze skijaši svugdje redari usmjeravaju vozače do parking mjesta.

Da, ali u slučaju Jahorine i Bjelašnice zaboravlja se da ima grad sa 400k stanovnika na 20 minuta vožnje, i da te planine nisu samo skijališta već i izletišta, ne znam koliko je to za usporedbu sa AUT ili CH

stekan
11.03.2022, 12:58
Da, ali u slučaju Jahorine i Bjelašnice zaboravlja se da ima grad sa 400k stanovnika na 20 minuta vožnje, i da te planine nisu samo skijališta već i izletišta, ne znam koliko je to za usporedbu sa AUT ili CH

I u Austriji je donekle slično. Npr. Innsbruck ima preko 300K stanovnika, ali doduše ima veći izbor skijališta u blizini. A sa druge strane ima i mnogo veću svijest stanovnika o izlasku na planinu.

Ali kad već na Jahorini naplate 15 KM po autu, šta nude za te pare? Očišćena i označena parking mjesta? Pokrivena sigurno nisu. Redare koji usmjeravaju i organizuju korektno parkiranje (na neko ne zauzme dva parking mjesta)? Ako za jedan dan vikenda naplate npr. 500 parkinga, to je 15000 KM za jedan vikend. Znači da imaju čim da plate čišćenje i redare (npr. vikendom angažuju studente). Bar su redari mnogo jeftiniji nego u Austriji. Takođe, zašto ne uspostave lokalni prevoz (shuttle) sa jednog kraja skijališta na drugi (cestom). Kao npr. na Nasfeldu ili Katschbergu (fokus na riječ "gratis" na vozilu na slici). Ako su to već uveli, izvinjavam se.

18110

A opet kontam, zašto bi sve to radili, kad para kapa li kapa od parkinga bez ikakvog truda.

kohi
11.03.2022, 13:53
18111
18112

Organizovali su SkiBus, na karti je plavim označeno par stanica.

S druge strane, što se tiče parkinga , opštine se žale na slabu naplatu boravišnih taksi a posledično i poreza.

Grazer
11.03.2022, 14:52
Prvi put cujem da postoji gratis skibus na Jahorini. Gde je raspored voznje tog skibusa, gde se ima naci? Znam da kada su losi vremenski uslovi pa im ne radi pola zica znaju ukljuciti bus da vozi s Poljica do Prace ali i to ne uvjek.

Sto se tice boravisnih taksi, realno to nema nista s parkingom niti moze biti opravdanje za visoke parking cjene. Uvjek mi je uredno naplate boravisnu taksu, cak i za klince i nikada neku potvrdu nisam dobio a po zakonu su u obavezi da mi ju izdaju. O visini boravisne takse tek ne treba pricati. 7 dana Jahorine za 4clanu porodicu 35EUR boravisna taksa. Nikada nisam ni cuo da nekom nisu naplatili. Ako je manjak, onda tok neka rjesavaju s hotelijerima i vlasnicima objekata posto je onda evidentno da oni zakidaju drzavu a ne da kompenzuju preko ledja obicnih gradjana.

kohi
11.03.2022, 16:12
18113

https://www.facebook.com/JahorinaOC/photos/stanice-besplatnog-ski-busa-koji-svaki-dan-saobra%C4%87a-na-relaciji-%C5%A1ator-izlaz-%C5%A1est/2946656432032511/

Nisam bio ove godine da potvrdim da stvarno vozi, ali svakako je bio.

drotoš
14.03.2022, 10:50
Grazer, ako ne dobiješ fiskalni račun za boravišnu taksu ne moraš platiti tako da su te navukli. Parking je 15 km po danu i cena je 60 km za 4 do 7 dana, kada jednog dana bude gotova gondola parkiraće se auta na Palama i problem će biti rešen. Ko bude želeo autom gore za njega će parking biti 50 km po danu. Ne znam zašto su ti svi komentari negativni, ako ti se ne sviđa nemoj dolaziti. Hallo ti je lepo napisao, malo Jahorina, malo Bjelašnica, malo Francuska i Austrija. Sledeće godine kada ukinu sva ograničenja zbog kovida će biti drugačije i navala na naše skijaške centre će da splasne. Zašto bi neko smanjivao cene kada mu je sve puno, ponuda i tražnja su na delu.

Grazer
14.03.2022, 13:54
@drotos, @hallo ne razumijev vas pristup forumu? Vi kao da ste SNSD botovi i njihova politika, ne smijes kritikovati, ne smijes se pozaliti a ako ti se ne svidja, setaj zato sto uvjek ima onih koji hoce i zele. Taj pristup me ponajvise podsjeca na moj period povrataka iz AT u BiH te kada sam stalno komentarisao situacije u kojima se nalazio posto su mi bila apsurdne te nisam mogao da se prestanem cuditi u kakvom je stanju sistem (drzava). U tom periodu sam redovno dobijao odgovore tipa pa sto si se onda vracao i ako ti se ne svidja ti idi, ne zelimo te? Moji komentari nikada nisu blatili ili omalovazavali neciji trud i dobar rad. Naprotiv, takve stvari pohvalim. Ja ukazujem na lopovluk i propuste na kojima se mora raditi i koji zahtjevaju napredak. Zasto je zabranjeno o njima pricati?

Uvjek sam smatrao da je svrha foruma da iznosimo pozitivne i negativne stari i da svako od nas iznese svoje vidjenje stvari. To je lepota foruma i zahvaljujuci tome mozemo da sagledamo stvari iz razlicitih uglova. Kad mi se nesto svidja, to napisem. Kad mi se ne svidja, tad napisem vise u nadi da ce neko ko donosi odluke mozda jednog dana ovo citati pa uvidjeti svoje propuste.

Kazes da su mi svi komentari negativni? Zar nisam pohvalio nove staze, nove zice, rad ski sluzbe!? Na tu temu nije bilo diskusije posto se svi slazemo da je to veliki i pozitivni korak napred. Diskusija se pokrenula povodom negativnh stvari (neuredjenih staza, mali broj ratraka, divlje gradnje, itd), u ovom konkretnom slucaju parkinga zato sto se veliki broj ljudi slaze samnom dok veliki broj ljudi ima taj "politicki" pristup gde se ne smije nista kritikovati i ako ti se ne svidja, nemoj dolaziti. Velika kolicina stvari na Jahorini je popravljena i postala bolja te staju uz bok EU ski centrima ali onda povuku neke poteze koji sve to uniste i kao da zele da nas podsjete, ovo ovde je Balkan. Licno sam misljenja da je Jahorina unistena za sve buduce generacije ovom nekontrolisanom divljom gradnjom, nepovratno. Da li je iko od vas ikada negde procitao prituzbu na neki EU ski centar da je unisten nekontrolisanom gradnjom? Vjerujem da ne.

Cinjenica jesta da je prica oko parkinga na Jahorini bezobrazluk i ciganluk (i mnogo nekih drugih stvari ali ovde pricamo o parkingu). Da ja kao pojedinac mogu nesto promjeniti, ne mogu. Ako hocu da skijam na Jahorini, moram istrpiti. Da mogu da na skijaskom forumu kao skijas da sugerisem da se takve stvari poprave, mogu i moram. Ono sta ja mogu promjeniti jeste da donesem odluku da vise nikada ne dodjem na Jahorinu zbog ovakvih propusta? Znas li ti koliko je pravih skijasa Jahorina izgubili u godinama koje su iza nas zbog ovakvog pristupa radu? Puno (znam iz licnog okruzenja)! Samo ove godine znam nekoliko porodica koje su donjele odluku da nikada vise nece na Jahorinu pa su ove godine isli 7 dana Slo i 7 dana AT. Znam principijalnost tih ljudi i da sigurni nikada vise nece na Jahorunu otici (sta buducnost nosi, to se ne zna).

I ja licno ove godine ne bih dolazio na Jahorinu ali zbog male djece i zbog kovida sam otisao. Ako sledece godine sve bude normalno sto se tice kretanja i putovanja a Jahorina nastavi ovako da dize cjene i da gradi hotele, dobicete ono sta zelite, izgubicete jos jednu skijasku porodicu. Jel to u interesu Jahorine?

drotoš
14.03.2022, 14:57
Nemam veze sa politikom a iz tvog komentara vidim da ti očigledno imaš. Ako imaš neke dokaze da je neko nešto ukrao to prijavi u policiju a ne na forumu opterećivati ljude koji samo dolaze na Jahorinu da skijaju. Na Kopaoniku su problem lopatari i svi zatvaraju oči pred tom pojavom već godinama, to je bruka i sramota i meni je draže platiti 60 km i parkirati auto nego dati lopataru 1 marku. Parking iza rampe je očišćen, kulturan i ne možeš imati reč primedbi. Parking na šatoru je ruglo ali kako ga očistiti?! Daj predlog?! Neće propasti Jahorina ako ti i ja ne dođemo sledeće godine, ne brini, ima ko će doći.

stekan
14.03.2022, 16:56
...Ako imaš neke dokaze da je neko nešto ukrao to prijavi u policiju...
Crni humor, ali dobar.

hallo
14.03.2022, 17:41
@Grazer ma samo "iznosi"..imas pravo kao i bilo ko od nas, tako da i Mi "iznosimo".
JA sam odreagovao na tvoje prenemaganje, a prisecajuci se Tvojih predjasnjih iskustava i skijanja po AUT a sad pitanje kako da ne platis parking na Jahorini... imaj bar malo Stav mada znajuci te tesko.
Sve je Off, i ovo sta ja pisah, pa bih zamolio Admin-a da uredi Temu, a Preedlozi i Sugestije otvorite Temu pa nasiroko...

drotoš
14.03.2022, 20:14
Svi koji ste živeli ili još uvek živite na zapadu stavite prst na čelo i zapitajte se da li ste ikad pomislili dok ste skijali na zapadu da je nešto ukradeno prilikom izgradnje žičara, gondola, hotela ... Naravno da jeste ali ste odmah tu zlu zamisao i odbacili pošto je tako nešto moguće samo na brdovitom balkanu, na zapadu ne. U zadnjih 10 godina sam se naslušao za krađe i štele na Jahorini i zato mi je muka od toga. Činjenica je da je sve mnogo, mnogo bolje nego što je bilo i to bolje mora da se plati.

stekan
14.03.2022, 22:44
Svi koji ste živeli ili još uvek živite na zapadu stavite prst na čelo i zapitajte se da li ste ikad pomislili dok ste skijali na zapadu da je nešto ukradeno prilikom izgradnje žičara, gondola, hotela ... Naravno da jeste ali ste odmah tu zlu zamisao i odbacili pošto je tako nešto moguće samo na brdovitom balkanu, na zapadu ne. U zadnjih 10 godina sam se naslušao za krađe i štele na Jahorini i zato mi je muka od toga. Činjenica je da je sve mnogo, mnogo bolje nego što je bilo i to bolje mora da se plati.
Od nedavno živim na zapadu i pokušavam da shvatim zašto bi privatnik koji ulaže svoje pare u svoje skijalište ili hotel krao sam od sebe. Nema na zapadu državne firme koja dobije silne desetine miliona nečega od države koja para nema, pa se zadužila kojekako. Složićeš se da to otvara prostor za kreativnost kojeg nema u čistom kapitalizmu. Slažem se da to mora da se plati i platiće široke narodne mase vraćajući silne kredite. Ostaje pitanje da li bi na zapadu privatnik od istih tih para napravio puno više. Mislim da znam odgovor, ali ga ovdje neću napisati.

hallo
15.03.2022, 09:23
Svi koji ste živeli ili još uvek živite na zapadu stavite prst na čelo i zapitajte se da li ste ikad pomislili dok ste skijali na zapadu da je nešto ukradeno prilikom izgradnje žičara, gondola, hotela ... Naravno da jeste ali ste odmah tu zlu zamisao i odbacili pošto je tako nešto moguće samo na brdovitom balkanu, na zapadu ne. U zadnjih 10 godina sam se naslušao za krađe i štele na Jahorini i zato mi je muka od toga. Činjenica je da je sve mnogo, mnogo bolje nego što je bilo i to bolje mora da se plati.
Ja ne zivim na Zapadu, a ziveo bih jer mi je odavno muka okretati glavu i biti Crna ovca samo zato sto Vidim da mojim prstom ovi "gore" dupe cesu, da trose u ime svih nas a samo Mi vracamo..da to sto je "bolje" za svoje pare nikada ne bih ni ti ni ja uradili jer nema matematike, da je vec 30% na osnovnu cenu za "ostale" troskove sve uvecano (*evo rade Stadion po UEFA "standardima" do mene cena cca 30mil eur a niti jedna osnovna skola niti srednja nema salu za fizicko..pri tomer ulaz je 30 % u napred) da u istom ovom Gradu pola grada nema kanalizaciju, da novoizgradjena Industrijska zona izliva otpadne vode direktno u Drinu, i da cemo kao vrhunac domisljatosti i kreativnosti prekopati dolinu Jadra da bi u Nemackoj baterije za aute imali..A sve ovo placamo MI porezom, akcizom taksom i kaznama. I svi se prave blesavi..
DakleM, NEMA ovakve Drzave/Drazava kao ovih Balkanskih NIGDE. A Mi ih stvorili i odrzavamo i ic nam ne smeta..
Jahorina je REPREZENTATIVAN primer Balkanluka i Projekata od kojih nam je bolje.

plecko
15.03.2022, 17:30
Ja sam trenutno na Jahorini, platio sam parking za 7dana (50m+10m depozit). Dobio sam karticu i s njom ulazim/izlazim s parkinga kad god hoću. E jedino imam problem sa bankomatima, ako neko zna gde se nalaze...?

stekan
15.03.2022, 17:37
E jedino imam problem sa bankomatima, ako neko zna gde se nalaze...?
Hoćeš reći da još uvijek prevladava solarno plaćanje?

hallo
15.03.2022, 19:55
Hoćeš reći da još uvijek prevladava solarno plaćanje?
Ma jokkk...cini ti se..sve je OK.:sm003:
Nego hocemo li se ukaciti ove Sezone negde??:cug:

stekan
15.03.2022, 21:27
Nego hocemo li se ukaciti ove Sezone negde??:cug:
Teško. Jedino ako si eventualno planirao na ovu stranu.

hogar
15.03.2022, 22:24
E jedino imam problem sa bankomatima, ako neko zna gde se nalaze...?

Bio je bankomat u Bistrici (Komercijalna banka) i Termagu (Nova banka), a mislim i u Lavini i Vučku da sam ih viđao.

Nightmaster
16.03.2022, 09:05
Da, ima bankomat u termagu i vučku sigurno, za ostalo ne znam.
I da, neverovatno, ali i dalje je solarno plaćanje aktuelno. I dalje većina objekata nema POS terminale i možete platiti samo kešom. I market na poljicama i dalje prima samo keš što mi je neverovatno. Svaki put se preračunam i nikad nemam novoljno keša kod sebe, i svaki put se cimam da jurim bakomat, aman ljudi nabavite pos terminale i omogućite nam da plaćamo karticama. :dontknow:

plecko
17.03.2022, 07:20
Našao sam bankomat u Bistrici, hvala...
E što se tiče parkinga ovde je dnevna karta 15maraka (900din) a na Kopaoniku dnevna karta u garaži 1900dinara. Evo ga jedan od razloga zašto sam došao na Jahorinu...

drotoš
17.03.2022, 10:01
Garaža ima krov i zato je ta cena, imaš uređene i ograđene parkinge za 1000 dinara. Na šatoru je ista cena 15 km ali moraš sam da čistiš i izvlačiš auto, znači da plaćaš mesto a ne dobiješ ništa

wlad
18.03.2022, 10:39
Našao sam bankomat u Bistrici, hvala...
E što se tiče parkinga ovde je dnevna karta 15maraka (900din) a na Kopaoniku dnevna karta u garaži 1900dinara. Evo ga jedan od razloga zašto sam došao na Jahorinu...

Porediš babe i žabe ;) parking na Kopaoniku je 500din/dan (3000din/nedelja). Ne možeš porediti parkiranje na ulici i u garaži.
(BTW na Kopaoniku imaš i parkiranje za 1200 u garaži).

Inače ranije je na Kopaoniku bilo mnogo više besplatnih parking mesta - sada ih praktično nema i tako su rešili problem lopatara (njih ima samo na besplatnim mestima).

Nedeljna cena parkiranja je praktično ista na Jahorini i Kopaoniku, s’ tim da je bolje organizovano na Jahorini. Sezonsko parkiranje na Jahorini je simbilična cena što je sjajno.

rocktheroad
18.03.2022, 19:25
18109

Negde sam slušao i ovoj varijanti gondole Jahorina - Pale, sa međustanicom na novoj obilaznici koja bi trebala biti puštena u saobraćaj na proleće, pa pored nje da izgrade dovoljno parking mesta.

Koliko znam, gondola ce krenuti da se radi u avgustu 2022 i treba da se nadoveze na postojecu gondolu od Ravne Planine, i moguce da ce biti spremna tek 2023/24. Krak od Famosa do vrha Ravne Planine ce biti gotov tek 2024/25 godine. Ta medjustanica ce biti samo tehnicka, i spominjala se u originalnom biznis planu, ali me bas zanima gde si pronasao informacije o parkingu i povezivanju sa obilaznicom?

kohi
20.03.2022, 10:05
Čuo sam u ovom Ljevnaićevom gostovanju na RTVIS.
https://www.youtube.com/watch?v=nAn-K-Tn03I

O gondoli pričaju negde od 41. minuta.

Primetio sam da dosta pozitivnije govore o Ravnoj Planini, trasu do Pala preko Dvorišta više ne pominju.
Otprilike, ono što se da zaključiti o trasi je FAMOS - Ravna Planina - obilaznica ispod Vučka - izlazna iznad Borda.
S tim da je logično da podele sve u više faza, Ravna Planina - Bord, trasa kroz šumu je posečena, obilaznica izgrađena, to bi stvarno moglo da se gradi ove godine.

Zasada deluje da su odabrali najlogičnije rešenje koje svima odgovara.

Grazer
21.03.2022, 15:14
Za kraj sezone 3 dana skijanja Jahorine. Planina polu prazna (cak i vise), nema guzve nigde. U nekoliko navrata sam znao i biti sam na stazi. Vreme kao iz price, suncano. Temperature nocu u minusu, preko dana do max 1 ili 2 stepena. Praca kao i donji deo obe gondole u jako losem stanju (mokar snjeg, pun primjesa vjestaka) u poslepodnevnim casovima. Do nekih 11 casova, skijanje kao iz filma, tvrde staze po cjeloj planini. Posle toga Olimpik i Zeljo i gornja polovina Ogorjelice, ostalo za baciti. U subota iskoristio priliku da testiram HEAD modele. Vozio sam WORLDCUP REBELS E-SL RD. Samo rjeci hvale za model. Od zica samo ogorjelica 2 nije radila, sve ostalo je u pogonu. Sve u svemu, odlicna 3 dana.

P.S. Sto se tice parkinga, nisam nista platio. Bio sam smjesten u naselju Sator, Pansio Winter. Sam smjestaj nije na glavnoj cesti vec malo zavucen s ceste ali centralno pozicioniran u Satoru. Po dolasku sam uparkirao auto u prosirenje uz cestu (duboki snjeg) preko puta smjestaj, uz gradiliste gde se gradi nov objekat i tu ga ostavio sva 4 dana. Veliko je prosirenje te je bilo jos jedno 3,4 auto pored mog. Na recepciji sam pitao kako za parking i kazu mi da imaju zvanicni parkinzi po cjelom naselju (ima ih nekoliko jasno oznacenih slovom P, komplet ili djelimicno ociscenih) i da se tu ostavljaju vozila. Kazu mi da ce doci neko iz sluzbe za parking i naplatiti mi koristenje. Rekoh im da sam ostavio na prosirenju a ne na parking, u dubokom snjegu odmah preko puta hotela. Kazu nema veze, svejedno ce doci neko gde god da se stane. Inace malo je vozila na zvanicnim parkinzima, sva su pored objekata tj uz cestu. Niko nije dosao i ako sam video u nekoliko navrata momka koji naplacuje parking. Prilazio je nekim gostima hotela (u toku dorucka ili vecere), pitao koje vozilo je njihovo i naplacivao. Meni niti je prisao niti me ista pitao. 4 dana me nije pogledao. Kada sam odlazio, pitam recepciju sta je s parkingom, kazu ako vam nije niko prisao, sretan put. Pitao sam da nece mozda policija nesto da me kaznjava, kazu ne. Policija zna napisati kazne ako neko parkira tako da ometa saobracaj. Sve u svemu, tako je proslo.

Jos jedna od stvari bila je vezano za boravisnu taksu. Meni je naplacena 7KM (za klinca od 7god nisam nista platio) za ta 4 dana. Nisam dobio nikakvu potvrdu. Kolega koji je bio u drugom hotelu (s dvojicom klinaca od 4 i 7god), platio 30KM ukupno za svu trojicu. Kad je cuo koliko i sta sam ja platio, vidim da mu nije drago. Znam da je isao da se zali hotelu ali ne znam sta je uradio

hallo
04.04.2022, 15:42
Elem, palo cca 20cm snega, OC reklamira nastavak "snizenja" cena ski passa za 30% do kraja vikenda a pri tome od instalacija radi tanjir/sidro Poljice i pripadajuce "staze" i Parking, naravno, u punoj ceni. Zaista ne shvatam.... btw, pogledah na Bijelasnici radi 2/3 staza i instalacija...ko je lood??