PDA

Pogledati punu verziju : Sezona 2020./21



hallo
16.11.2020, 10:01
Skijanje za Novu godinu.
IZVOR: https://srbijazamlade.rs/product/brezovica-nova-godina-2021

lexinho021
16.11.2020, 21:18
Vidim da se cesto spominje da najcesce rade 2 zice i jedan lifte, na koje zice i lift se misli? Takodje, koje staze budu tabane, posto bih poveo i devojku koja je osrednji skijas i ne snalazi se jos bas po dubljem snegu pa da moze i ona da uziva :) gledao sam dosta snimaka i slika od prosle godine pa me bas zainteresovalo. Hvala unapred

hallo
17.11.2020, 18:39
Vidim da se cesto spominje da najcesce rade 2 zice i jedan lifte, na koje zice i lift se misli? Takodje, koje staze budu tabane, posto bih poveo i devojku koja je osrednji skijas i ne snalazi se jos bas po dubljem snegu pa da moze i ona da uziva :) gledao sam dosta snimaka i slika od prosle godine pa me bas zainteresovalo. Hvala unapred
Na zalost, jos nisam otisao odn bio (ova zima je definitivno prava prilika), ali ono sto sam saznao iz razgovora sa ljudima koji su bili, za "osrednje" skijase i one koji bi popeglane staze nije bas preporuka. Na sami vrh uglavnom se izlazi na ratraku, a samo tabanje staza je daleko od skijalista na koje je vecina ljkudi navikla.

lexinho021
18.11.2020, 07:27
Tako i meni deluje iz komentara sa foruma, sacekacemo onda jos koju sezonu :) hvala ti na odgovoru

hallo
10.12.2020, 14:11
Cca 125cm svezeg snega!!
17801

zoleprole
19.01.2021, 12:32
Jel može neko da uporedi Staru Planinu i Brezovicu, što se tiče skijanja?

hallo
19.01.2021, 12:50
Jel može neko da uporedi Staru Planinu i Brezovicu, što se tiče skijanja?
Po mome misljenju, jednostavno neuporedivo..

zoleprole
19.01.2021, 13:18
Pošto nisam bio ni na Staroj Planini ni na Brezovici, jel može malo konkretnije.
Predpostavljam da je Brezovica bolja.

hallo
19.01.2021, 14:29
Pošto nisam bio ni na Staroj Planini ni na Brezovici, jel može malo konkretnije.
Predpostavljam da je Brezovica bolja.
Da li je problem procitati par postova ovde (recimo svega 3 posta iznad) i pogledati snimke i fotografije ovde na Forumu??

zoleprole
19.01.2021, 15:15
Hvala, pogledao sam postove, probaću da postavim pitanje negde drugde.

mladja04
19.01.2021, 18:05
Brezovica ima mnogo više snega i lepšu konfiguraciju staza, ima mnogo staza za slobodno skijanje, neutabanih, ali ne taba se veliki broj, samo jedna ili dve, čini mi se. Takodje, uglavno radi jedna žičara, dvosed koji vodi na Velike livade stazu, barem tako je bilo, a odakle se njom možete sputiti ili otići na Lavlja vrata što je malo zahtevnija staza.
Na Staroj planini ima veći izbor žičara, gondole, staze su uređenije, ali mislim i da je skuplje.

zoleprole
19.01.2021, 18:30
Sada mi je jasnije, zahvaljujem.

donthinktwice
20.01.2021, 11:02
Brezovica se preterano mistifikuje i velica. Sorry, ali moram da kazem, zbog pocetnika, neiskusnih i ostalih koji postavljaju pitanja, da ne dobiju pogresnu predstavu

Brezovica je sjajna za off-piste. Ima dobru klimu - puno snega dobrog kvaliteta, suvlji vazduh.

Takodje treba reci da na Brezi rade jedna ili dve prastare sedeznice, spore i nepouzdane. Struja cesto nestaje i smrzavanje ne gine. Dve staze se lose odrzavaju. Uz to su i prilicno zahtevne, pa u kombinaciji sa gomilom neutabanog snega stvarno nisu za svakoga. Sadrzaja nekih drugih nema. Vikendom budu velike guzve i atmosfera koja se napravi bude (bicu blag i politicki korektan) vrlo neprijatna.

trendo
20.01.2021, 23:02
Ako ste skijas 21og veka, navikli na siroke dobro utabane piste i sedisnice sa grejacima onda Breovica nije za vas.
Ali ako volite rustikalno skijanje 20tog veka sa izobilje prirodnog snega, vestackog nema, i dugackog freeride
onda vam nece smetati zice iz proslog milenijuma koje pa i nisu tako strasne, ima ih strasnijih...
Rade dva dvoseda i to vtori se pusta kada nastane guzva na prvi
Uredzuju se dve staze,pristojne duzine i strmine i jedna poveznica za da moze kada radi samo dvosed za livadu
da se pridze i na drugu stazu,legendarna Lavlja vrata, ali kao sto rekoh, ako se stvori guzva na prvi dvosed pusta se i drugi
Radi ponekad i sidro kod hotela za 'pocetnike', to u navodnicima jer pocetnika ima svugde po obe staze
zato kada se i malo nauci odma se ide na deveto nivo freeride :)

Ukatko, svakako da je utisak bolji na Staru planinu, ali ako ste ozbiljniji skijas onda Stara je dosadna a Brezovica predizvik

ivancar
21.01.2021, 09:42
A sa aspekta gužve, kakva je situacija? Vidim da se piše da puštaju i drugu žicu kad je gužva. Koliko se čeka vikendima na žici? Planiram da dođem za Sretenje na Brezovicu (nisam nikad bio).
I da, kakav je put do gore? Vidim da se putuje preko Makedonije.

gio
21.01.2021, 11:17
Kakav bi to ski centar bio da se stvarno ulozi 400 miliona iz one priče od pre par godina...

mladja04
21.01.2021, 12:19
Trendo, gde vodi ta druga žičara koja se aktivira povremeno, ima li i na njoj gužva? Da li je dugačka koliko staza od vrha te žičare do podnožja?

Ivancar, ako ste iz Srbije ne idete kroz Makedoniju. Ulazite na Merade ako idete kroz Kruševac ili preko Niša-Prokuplja, Končulj ako idete od Vranja ili od strane Raške na Rudare. Na granici treba pokazati samo ličnu kartu (ne pasoš, ne prihvataju ga), a za decu izvod iz matične knjige orđenih za priheftanom ili zalepljenom slikom deteta. Ako idete od Merdara ne možete pogrešiti, putem se ide ka Prištini, zatim se prati auto put ka Skoplju, zatom posle stotinak kilometara se prati putokaz ka Brezovici. Ne može se promašiti. Putarina se ne plaća na Kosovu, a benzin/dizel/gas je jeftiniji nego kod nas, plaća se u evrima a nemate problema što se tiče vožnje kroz Kosovo bilo sa kojim tablicama ili stajanje da se bilo šta kupi u marketima/tržnim centrima iako govorite našim jezikom.

Tadija_91
21.01.2021, 13:03
Sa prve zicare se moze stici na skoro sav teren koji pokriva druga (ne moze samo na zadnji uspon, nekih 100-njak metara) dok se sa druge zicare moze pristupiti na mozda 30-40% terena dostupnog sa prve zice

ivancar
21.01.2021, 13:29
Hvala Mladja04 na odgovoru. Dobro je da sam pitao, jer po google maps put vodi preko Skoplja. Iz Beograda bih isao.

trendo
24.01.2021, 11:46
Tadija je lepo opisao.
https://youtu.be/6oObhcyhLnk
Vidi se da je od pre 5g.
Prvih 36s cerka se spusta na prostor gde je prosao ratrak u uvalu na stazi na prvom dvosedu, staza ide malo vise gore levo na srt. Posle 37s kadar prelazi na Lavlja vrata na drugu stranu centra gde ide drugi dvosed ali se moze prici i prvim i pri povratku morate pored sidra koi radi/neradi i hotela pa opet na prvi dvosed. U delu videa gde ja skijam je sa vrha drugog dvoseda ali desno, levo ide staza i posle opet na Lavlja i dalje stazom ili pored staze prema pocetku drugog dvoseda. Svakako za freeride nemorate na vrata nego drzati se desno i pratiti pravac prema centru

trendo
24.01.2021, 12:00
https://youtu.be/54cmafH3Klg
Od 2017, na livadu posle vecernjeg snega, u donjem delu pre medzustanice se ukljucujemo i na tabani deo.
Vikendom stvarno zna da bude previse ljudi, sto ne znaci i previse skijasa

lexinho021
24.01.2021, 13:11
Deluje mnogo bolje kroz off, nego preko ovako tabanog 😄 bar na snimku

ivancar
25.01.2021, 13:54
Da li je neko rezervisao smestaj u hotelu "Molika" u skorije vreme? Vidim na sajtu Brezovice da postoji Viber broj za rezervacije na koji mi se niko ne javlja (ostavio sam poruku).

ivancar
01.02.2021, 13:56
Uspeo sam da stupim u kontakt sa hotelom i da rezervisem. Idem za sretenje, nadam se da ce biti snega. Vidim da temepatura ide u + i da ce biti kise u narednih 10ak dana.

donthinktwice
02.02.2021, 07:50
:ok:
Spremi par slika i kratak izvestaj... za nas nostalgicare

ivancar
02.02.2021, 17:18
Uf ipak nije kraj u organizaciji. Naime, ideja je bila iznajmimo kola i odemo dole. Međutim, nijedna rent a car agenija neće da iznajmi vozilo kada kažem da idem na Kosovo. Sa komentarom da kasko ne pokriva štetu nastalu dole. Da li je još neko imao ovaj problem i da li se snašao? :)
Vidim da postoji autobus do Brezovice, ali zbog korone to nije opcija.

hallo
02.02.2021, 20:48
Uf ipak nije kraj u organizaciji. Naime, ideja je bila iznajmimo kola i odemo dole. Međutim, nijedna rent a car agenija neće da iznajmi vozilo kada kažem da idem na Kosovo. Sa komentarom da kasko ne pokriva štetu nastalu dole. Da li je još neko imao ovaj problem i da li se snašao? :)
Vidim da postoji autobus do Brezovice, ali zbog korone to nije opcija.
Ja nikada i nisam razmisljao o Rent a Car, vec nameravam svojim automobilom ici...eventualno natempirati pa iza busa od Bg (Srbija za mlade organizacija) preko Kosova.

ivancar
02.02.2021, 21:23
Video sam i njihov aranžman, al opet zbog korone, bus nije opcija. Što se aranžmana tiče, skroz korektna cena.

mladja04
03.02.2021, 11:23
Uf ipak nije kraj u organizaciji. Naime, ideja je bila iznajmimo kola i odemo dole. Međutim, nijedna rent a car agenija neće da iznajmi vozilo kada kažem da idem na Kosovo. Sa komentarom da kasko ne pokriva štetu nastalu dole. Da li je još neko imao ovaj problem i da li se snašao? :)
Vidim da postoji autobus do Brezovice, ali zbog korone to nije opcija.
Nemate potrebe ići za busom, možete bez problema i svojim automobilom samostalno, bez praćenje bilo koga, jer se brže stiže a i nema problema na putu, a ne možete zalutati. I ja ću najverovatnije oko Sretenja ići, svojim automobilom, KŠ tablice...

nemijazz
07.02.2021, 11:16
Četvrtak i petak skijali na Brezovici. Stigli smo u sredu uveče, sa dva auta, putem preko Merdara. Treba obratiti pažnju na komplikovano isključenje sa autoputa posle Uroševca i činjenicu da je put od doline do centra u katastrofalnom stanju.
Smešteni smo bili u hotelu Molika, gde nije bilo previše gostiju. Bila je primetna jedna veća grupa mladih ljudi iz Jagodine koji očigledno ne dolaze tu prvi put. U sobama je toplo, peškire menjaju svaki dan i malo su zategli i sredili sobe, koliko su mogli sa prastarim inventarom i minimumom ulaganja. Hrana nije baš raznovrsna ali će se ljubazni domaćini potruditi da ne ostanete gladni.
Staze se ne sređuju na način koji bi to zadovoljio današnjeg prosečnog skijaša. Žičara je stara i spora ali je opslužje dovoljan broj ljudi da nije stala ni jednom za vreme našeg boravka. Priroda je fenomenalna i količina prirodnog snega dovoljna.

U povratku smo se kroz saobraćajni špic prigradskih delova Prištine probili do Gračanice... od zlata jabuke.

Nadam se da sam nekome pomogao da se odluči da provede neki dan na Brezi i neki sat u Gračanici. Oni ljudi dole to svakako zaslužuju.
Ovi što bi da se kriju iza busa, skijaju sa maskama i zahtevaju odredjeni broj zvezdica na hotelima i rebaraca na stazi bolje da se drže daljinskog.

hallo
08.02.2021, 09:15
@nemijazz
Drago mi je zbog Vas, Hrabrih i Pozrtvovanih (mislim nadjoh se prozvanim u delu "Ovi sto bi da se kriju iza busa..." jer sam jedini takvu ideju izneo). Svakako vazda me iznenadi pojava Ljudi koji su NAJ ovo i ono i dobijem neopisivu zelju licno ih upoznati i razumeti konstrukciju koja ih cini takvima...
Sve najbolje i hvala za detaljan izvestaj.

nemijazz
08.02.2021, 11:11
Istina je da je moj izveštaj delom isprovociran Vašom idejom o praćenju autobusa ali samo zato što ona čitaocu stvara pogrešnu predstavu o uslovima puta i boravka na Brezovici. Nikakva hrabrost ni požrtvovanje za to nisu potrebnai i ja zaista ne znam u kom delu mog posta ste to (kao i naj ovo ili ono) prepoznali.
Ako želja za upoznavanjem bude postojana, lako ćete me naći. Aranđelovac je mali grad a u mom nick-u imate sve potrebne informacije.
Zaboravih još da napišem u predhodnom postu da su cene svega na Brezi više nego povoljne.

mladja04
09.02.2021, 12:54
Nemijazz, da li radi samo jedna žičara (koja vodi na Velike livade) ili su još neku pokretali?

nemijazz
09.02.2021, 15:57
Mi smo gađali radne dane zbog gužve koja je, kako kažu domaćini, vikendima. Ta dva dana kada smo mi bili radio je samo dvosed na Velikim livadama i ski lift pored Molike. Nije bilo nikakve gužve ni čekanja a oni kažu da ako počne da se pravi gužva oni odmah uključe i drugu žičaru (Lavlja vrata). Ko je bio zna da sa dvoseda na livadama je moguće prebacivanje na Lavlja vrata, dok obrnuto nije slučaj.

mladja04
09.02.2021, 23:03
Da, moguće je stranom ići do Lavljih vrata ako se dvosedom popne na Velike livade.
Ski lift pored Molike je onaj šinobusbus koji na šinama vozi gore-dole da se ne izlazi pešaka, da li ste na to mislili? Ili možda sidro ili tanjir?

nemijazz
10.02.2021, 09:25
Mislio sam na sidro pored Molike koje pokriva stazu koja je namenjena početnicima, mada njima ona verovatno ne izgleda tako. Šinski transport koji služi za vezu parkinga i Molike radi malo duže od rada žičare (pre i posle) ali ljubazni Raša koji je opslužuje prevozio nas je i van tog vremena ako se zadesio tu negde u blizini. Inače radno vreme žičara je od 9:30 do 15:30 ali se to u praksi ne shvata previše strogo.

mladja04
10.02.2021, 11:45
Hvala na informacijama.
Idemo u petak. Na Kosovu nije Sretenje pa će valjda biti manja gužva u ponedeljak makar, ako bude za vikend. Raduje me što radi sidro, za manje dete.
A što se tiče ski pasa, šta je najpovoljnije uzeti, za pojedinačne vožnje ili ceo dan?

nemijazz
10.02.2021, 23:06
Појединачна карта за жичару је 3€, а дневно кошта 15€ ако се узме тродневна карта. Вожња жичаром траје 10ак минута а време спуштања је субјективна категорија према којој свако нека рачуна исплативост. Карте само за ски лифт (сидро) су јефтиније, 10 вожњи је 5€, па се почетницима можда и то исплати.

mladja04
23.02.2021, 02:00
Put ka skijalištu je do pre neki dan bio katastrofalan, sa ledom od 30ak cm, sipresecan rupama od vode, jedva se prolazilo. Ali su ga pre neki dan guseničarom bagerom očistili pa je sada valjda bolje.

Evo i nekih snimaka, uhvatismo najbolji mogući dan:

https://www.youtube.com/watch?v=epy8_skFOa0


https://www.youtube.com/watch?v=_GbSoxyjo6M


https://www.youtube.com/watch?v=B-YvgMmokNQ


https://www.youtube.com/watch?v=qO8ru-mNrso