PDA

Pogledati punu verziju : Skijaška kultura



stekan
29.11.2006, 16:56
Ovo primjera: http://ski.topeverything.com/default.aspx?p=showprivatecontent&ID=6E8AFF1C

Ako mislite da je sve u redu u ponašanju skijaša koji je ovo snimio, znajte da su ratna dešavanja na Balkanu krajem devedesetih ostavila traga na vašoj kulturi. Na zapadu se ovo zove "ubacivanje preko reda".

Komentari?

Sapa
06.12.2006, 11:41
Ako mislite da je sve u redu u ponašanju skijaša koji je ovo snimio, znajte da su ratna dešavanja na Balkanu krajem devedesetih ostavila traga na vašoj kulturi. Na zapadu se ovo zove "ubacivanje preko reda".

Komentari?[/QUOTE]

Na zalost ne mogu otvoriti ovaj tvoj filmic u ovom fajlu (nemoze na poslu), ali sto se (ne)kulture tice, mislio sam da poslje moje rodjene Javorine-planine nema mjesta na skijaskoj planeti u kojem ce moci vise da me iznenade u negativnom smislu naravno. No sticajem okolnosti vec 15 godina nisam bio na Jahorini i samo se jedino se jos spustam niz padine ovih alpskih zemalja (izuzev Italije) i mogu ti reci da sam vidio i dozivio sve i svasta (osim u Svajcarksoj, tamo ipak vlada potpuni red i disciplina). Citam iz tvojih postova da skijas u Austriji, pa jesi li tamo katkad dozivljavao agresivna ubacivanja preko reda??? Ja sam bio 2x i nisu me bas odusevili socijalnim ponasanjem (stalno sam se brate okreto i gledo prodorno u likove koji ne da gaze po repovima, nego i po zadnjem vezu...a prolasci ispod onih konopaca ispred lifta, dok 90% ljudi uredno i strpljivo ceka red, ni to im nije strano. Mada to je sve u granicama tolerancije u boredjenu sa Francuskom: jednom rijecju drama (i u redu i na pisti ascojalaca pune padine, ne pretjerujem).
Moje iskustvo u Austriji je da nisu lokalci toliki paceri na pisti, nego vecinom englezi i holandjani. A kod francuza je bukvalno luda kuca: ne mogu ti precizno reci ko drzi primat u u asocijalnom ponasanju: domaci ili strani gosti.

stekan
06.12.2006, 12:15
Na Gerlitzenu gdje redovno skijam nisam vidio nikoga da se ubacuje preko reda, iz prostog razloga što tamo nema čekanja na žicu. Ali da ima redova, vjerovatno bi bilo i padobranaca, jer tamo skija dosta mađara, engleza i bivših SFRJ-ovaca.

Sapa
06.12.2006, 12:36
Na Gerlitzenu gdje redovno skijam nisam vidio nikoga da se ubacuje preko reda, iz prostog razloga što tamo nema čekanja na žicu. Ali da ima redova, vjerovatno bi bilo i padobranaca, jer tamo skija dosta mađara, engleza i bivših SFRJ-ovaca.

Izmedju ostalog i iz ovog razloga, posljednjih godina upraznjavam novi hobi: otkrivanja i uzivanja u manje popularnim skijalistima. Oni vecinom nemaju over-dosis atraktivnih staza i cudesa, ali zato nemju ni guzve, krkljanac, kamikaze, pacere, trestecu muziku i da ne nabrajam. A tu i tamo srecem nase ljude, koji su oke (ma i pretjerano su fini), hebo to, zato i volim francuze sto su cool ali ipak malo blesavi, za madjare neznam, al englezi, holandezi...no comment (u francuskoj ih na zalost ima najvise i najvise se cuju i vide...po pravilu skijaju svudje dje ne bi trebali i smjeli, red za zicu vide kao jedan nelogican, iritantan fenomen, pa se trude da ga ignorisu::couto: : , a nocu se od njih nemoze zaspati :awm2: ....), dok opet njemci kojih u austriji ima najvise se necuju i nevide (sta ti je nemac :) !!!). I eto apsolvirali smo skoro sve nacije u evropi, sve zesce predrasude, ali ponekad i osnovane.

Boris Kamikaza
06.12.2006, 21:49
Molim vas ne pokusavajte da kazete da smo medju najgorima, to nije istina!
MI SMO NAJGORI u evropi po skijaskoj kulturi (Albacni su tu negde)!

Najveci crnjak sam doziveo na Divcibarama...
Znaci lik koji radi na zicari stoji pored mene i gleda me......
Ja stojim sa bordom (prvi put u zivotu) i pokusavam da dohvatim sidro koje mi izmice za milimetar 2 puta...
I umesto da mi doda sidro da bih krenuo on mi kaze: "STA RADIS TO.. AJDE BEZI OPET NAZAD U RED, VALJDA CES SLEDECI PUT USPETI DA DOHVATIS"
I naravno kad mi je pritisak skocio :couto: i kad je malo falilo da skinem bord i odsecem mu glavu sa istim, prisao je covek iz reda i dodao mi sidro...
Naravno ostala seljacka banda (ortaci od shabana na zicari) su picili ceo dan preko reda, bez i malo osecaja da tako nesto nije u redu prema ostalima.

plageton
06.12.2006, 22:25
O tome sta se dozivljavalo u razgovorima sa osobljem na zicari mogla bi da se napravi posebna tema. Na pr: "Mogli biste da nabacite malo snega na trasu (ski-lifta)" - "Uzmi lopatu pa bacaj"

plageton
06.12.2006, 22:31
Mislim, ovo je nista sta sam sve dozivljavao.

Sapa
06.12.2006, 22:35
Oke,oke momci pobjedili ste, mi smo najgori definitivno!!!:sm008:

milos79
06.12.2006, 23:00
Cekaj Stekane, ja koliko sam video na ovom filmicu, od trenutka pocetka reda za zicu covek (a to je od one table) je prestigao 1 (i slovima samo jednu) osobu (dvoje ljudi je stojalo sa strane, ali su ocigledno cekali svoje drustvo).
Ni to nije lepo, ali sve ove ostale je prestigao zvanicno na stazi, prema tome to nije za osudu.

plageton
07.12.2006, 00:25
Molim vas ne pokusavajte da kazete da smo medju najgorima, to nije istina!
MI SMO NAJGORI u evropi po skijaskoj kulturi (Albacni su tu negde)!



Da li si se nekad skijao sa Albancima? Ja jesam.

KOP_MANIA
07.12.2006, 06:57
Na gvozdcu kad sam skijao prosle godine morali smo sami da hvatamo sidro

Sapa
07.12.2006, 09:18
Da li si se nekad skijao sa Albancima? Ja jesam.

i??? ko je gori???:smoke:

stekan
07.12.2006, 09:34
Cekaj Stekane, ja koliko sam video na ovom filmicu, od trenutka pocetka reda za zicu covek (a to je od one table) je prestigao 1 (i slovima samo jednu) osobu (dvoje ljudi je stojalo sa strane, ali su ocigledno cekali svoje drustvo).
Ni to nije lepo, ali sve ove ostale je prestigao zvanicno na stazi, prema tome to nije za osudu.
Ono troje na ulazu su se kretali, a tip se provukao između njih. I za mene je ovo u granicama tolerancije, ali očito da onaj ko je postavio ovaj filmić ne misli tako.

U vezi naših operatera na žicama, najveći biser koji sam ja doživio je sa Jahorine nekoliko sezona nakon olimpijade, kad je nas nekoliko čekalo da krene Ogorjelica (desna, ne znam joj broj), a tip je ladno olimpijski rekao "skupite se bar vas dvadesetak, ne vrijedi mi paliti zbog vas nekoliko". Mislim da ista olimpijska filozofija živi i danas.

Sapa
07.12.2006, 09:55
U vezi naših operatera na žicama, najveći biser koji sam ja doživio je sa Jahorine nekoliko sezona nakon olimpijade, kad je nas nekoliko čekalo da krene Ogorjelica (desna, ne znam joj broj), a tip je ladno olimpijski rekao "skupite se bar vas dvadesetak, ne vrijedi mi paliti zbog vas nekoliko". Mislim da ista olimpijska filozofija živi i danas.

haha, e sad si me nasmijo!!! da da, al ja sam misli da se ova diskusija vodi o kulturi nas tzv skijasa-ljubitelja planine, koji te piste i liftove rabimo.

A da su nasi zicari po brutalnosti neprevazidjeni, pa tu nema diskuje!

Prilazi zicar sa lifta, penje se na vrh reda (a red se momacki pruzio), dere se na nekoga, a ja necujem bas najbolje sta hoce i kome se obraca... imam em, kapu em walkman na usima, reko ne obraca se meni, nevidim razloga, al ocigledno je bilo; covjek me hvata za vrat i trese niz ledinu, veli: sto stojis kontra okrent od svih ostalih u redu!?! Prvo otkacim vezove onda se desi nesto na sta nisam ponosan, al je samo njega zabolilo...srecom dosta razumnih ljudi oko nas, zica opet radi i poslje kao pricamo normalno (mada mi on onako 'uz pricu' cijelo vrijeme psuje zalosnu majku i veli da ce mo se srest) PItam ga u cemu je bio problem odklizavam ko i svi ostali, ne pati red??? kaze: svi okrenuti brdu, samo ti mangup gledas strmu!!! (a inace smo se sreli mnogo godina kasnije, al to je neka druga prica).

larson
07.12.2006, 14:02
ne vidim sta je lik ovde lose uradio,uhvatio zalet,nije ispred zice uleteo nikome

Boris Kamikaza
07.12.2006, 16:42
Skijao si sa Albancima?? Mora da si zavrsavao neku gudru :ok:!

Nisam, i nikada i necu skijati sa Albancima! Cast pojedincima...
Mada kako stari stoje kod njih, sigurno ce nas prestici u svemu, pa i u kulturi ukoliko neko normalan ne dodje na vlast u Srbiji !

:sm023: Inace cela tema prelazi u off topic......

kop
07.12.2006, 17:37
Aman ljudi sta vam je ovaj filmic je APSOLUTNO OK !!! Ovde nije bilo reda pa da je nekog prestigao !!! :dontknow: Uopste ne kapiram kakve veze ovo ima sa presrtizanjem koje se stvarno desava !!!??? :sm006:

plageton
07.12.2006, 22:19
i??? ko je gori???:smoke:
Ko je gori? Prijatelju, to ne moze da se preprica, to mora da se dozivi (prezivi). Ne smetaju mi Albanci zaista (i oni su bili maltetirani, zicnicari su ih sikanirali , o Brezovici je rec) ali to nije skijanje, to je divljastvo. Kao Indijance da si pustio na stazu. Bukvalno.

plageton
07.12.2006, 22:31
U vezi naših operatera na žicama, najveći biser koji sam ja doživio je sa Jahorine nekoliko sezona nakon olimpijade, kad je nas nekoliko čekalo da krene Ogorjelica (desna, ne znam joj broj), a tip je ladno olimpijski rekao "skupite se bar vas dvadesetak, ne vrijedi mi paliti zbog vas nekoliko". Mislim da ista olimpijska filozofija živi i danas.

Na doticnoj planini uprtim ja skije na ledja (u stvari, tri para, bilo je i zenskadije) i u pancericama odtabanam od Bistrice do nocne staze (bese Zeljo?), znaci jedno 500 metara uzbrdo. Mi tamo, ama samo sto smo stigli, kad majstor sa srdacnoscu svojstvennom lokalnom stanovnistvu, onako drugarski znaci, kaze, nema nas dovoljno, ne isplati mu se da drzi upaljenu zicu i pred nama koji ne verujemo svojim ocima pogasi svetla i ski-lift, a onda nas potrpa u kombi i vrati u hotel, da se mi ne bismo opet peske mucili. (Licno mislim da je to uradio da bi flertovao sa devojkama, inace sto bi mene vratio, zabole ga...)
Posle sam na recepciji bio tako popizdeo (ne zbog flertovanja:)) da su radio-stanicom zvali direktora ski-centra da ga pitaju sta da rade, al koja je vajda.

KOP_MANIA
08.12.2006, 07:22
Aman ljudi sta vam je ovaj filmic je APSOLUTNO OK !!! Ovde nije bilo reda pa da je nekog prestigao !!! :dontknow: Uopste ne kapiram kakve veze ovo ima sa presrtizanjem koje se stvarno desava !!!??? :sm006:

tako je ovi napocetku presporo su se kretali vukli su se sta trebao je iza njih zato sto oni nemogu brze da se i on vuce. A ono dvoje su stali satrane i nisu se pomerali

kop
08.12.2006, 15:28
:ok: Konacno se neko slozio !

nidza
10.12.2006, 00:14
Možda je jednog zeznuo - nije gužva, nije strašno.

Mene više nervira kad biraju sa kim će da sede, pa zaustave celu kolonu iza sebe i desi se neizbežno - 250 ljudi u redu, a prođe 5 korpi sa po 1 ili 2 skijaša na njima... Uobičajeno za Kop, posebno iritantno vikendima kad je gužva.

KOP_MANIA
10.12.2006, 07:29
pa to bi i ti uradio. Recimo stojis u redu sa svojom devojkom ali padati da sedis sa nekom babom i dedom. Pre bi ih propustio i seo bi sa svojom devojkom

vujche
10.12.2006, 15:44
pa to bi i ti uradio. Recimo stojis u redu sa svojom devojkom ali padati da sedis sa nekom babom i dedom. Pre bi ih propustio i seo bi sa svojom devojkom

Zbog takvog razmisljanja se i prave guzve.Prije dva vikenda u Oberu se napravila mala guzva na zici i radnik koji radi na istoj odmah izasao van i popunjava korpe.U roku 5 minuta ni g od guzve.

tataratira
11.12.2006, 11:55
Stekan i ja ne mozemo stati, kako treba, sa saputnikom na dvosjedu na Jahorini, vise noge do gore, nije prijatno nimalo

pa tako ja imam obicaj sjesti sam na zicu, naravno ne insistiram, ali ako moze jos bolje

sto se tice reda, ponekad ih je 5-6 zajedno u redu i zajedno bi i da se krecu u istom a to je malo teze izvodljivo, i tako dok oni cekaju jedno drugo obicno neko zaglavi, neko cega omiljenog saputnika...itd
a ako se otvori prostor da prodjem ja prodjem

da pojasnim, gledam sebe u odnosu an citav red, ne na prvog ispred mene, mozda je previse fin pa bi se moglo desiti da zaglavimo obojica u toj finoci ;o)

ja sam tu da skijam, da mi je do kulture isao bih u pozoriste :o))))))))
salim se malo ;o)

tataratira
11.12.2006, 12:07
ma ovaj sa filma je ministar kulture za nase pojmove

penzos
11.12.2006, 13:35
najjace u ovom klipu je kada usmrkne ono sto mu curi iz nosa. ako nista drugo, barem nije upotrebio cuvenu "bugarsku maramicu" (metod ciscenja nosa koji se najcesce vidja u prenosima fudbalskih utakmica-zapusis jednu nozdrvu, a iz druge brzinom svetlosti izleti metak)

plageton
11.12.2006, 14:38
Zbog takvog razmisljanja se i prave guzve.Prije dva vikenda u Oberu se napravila mala guzva na zici i radnik koji radi na istoj odmah izasao van i popunjava korpe.U roku 5 minuta ni g od guzve.

A sta cemo sa decom koja hoce u korpu sa roditeljima, ili pocetnicima koji moraju sa instruktorom tj. onim ko ih uci skijanje?
Zakljucak - kada je guzva, nijedno pravilo nije dovoljno dobro. A kada nema guzve, pravila ti ni ne trebaju.

vujche
12.12.2006, 13:40
A sta cemo sa decom koja hoce u korpu sa roditeljima, ili pocetnicima koji moraju sa instruktorom tj. onim ko ih uci skijanje?

Opet ima mjesta za jednog/dva skijasa,ne znam zasto bih ja tebi ili ti meni smetao ako je u pitanju cetverosjed ili neka druga sjedeznica.Moj odgovor je bio na razmisljanje sta cu ja sa nekom babom(djedom) na zici,a ostalo sam napisao kako se to vani rjesava na brzinu.Svi smo ljuti kad se napravi guzva jer se voze poluprazne korpe,a sami isto radimo.