PDA

Pogledati punu verziju : Skije - zamena za rental



Mordred
05.02.2018, 23:57
Skijam 6-7 godina (rekreativac, skromna tehnika) i sada bih hteo da kupim prve skije.
Pancerice imam Rossignol Alias 70, planiram zamenu za neke sa flex ~100.

Dojadili mi više rentali, pa bih da uzmem svoje skije.

Ove godine sam u dva navrata vozio dva modela skija i jednima sam bio zadovoljan, a drugima baš nezadovoljan. Ove kojima sam bio zadovoljan, kada bolje razmislim, su i izgledale kao da su novije ili bolje održavane, ali ne bih rekao da je to bio problem. U oba slučaja su staze bile skroz korektne. Da li može neko na osnovu naziva modela da mi da poređnje za:

Elan Exar Erise 160cm
Volkl RTM 7.4 Gold 163cm

Od specifikacija koje pronađem na interenetu nema baš neke koristi, jer ispade da su oba modela ama baš odličan izbor "za lak ulazak u zavoj".

Okviran budžet je 300€, nije problem više ako pravi razliku.
Gledao sam više modela, ali ne znam na šta da obratim pažnju.
Unapred hvala na pomoći :)

niipheus
06.02.2018, 00:27
Valjalo bi da ostavis vise podataka, tezina i visina najpre. Za 300 evra mogu da se uzmu ozbiljni modeli skija za rekreativno skijanje tako da moras dati vise informacija o tome sta hoces i koje su ti zelje da bi neko mogao nesto i da napise. Ako sam dobro shvatio 300 je budzet za skije? Ako je 300 i kusur budzet za cipele i skije, onda opet nove cipele 100 fleksa mogu lako da se nadju i za manje od 200 evra tako da ce opet ostati preko 100 (oko 150) za jedan kvalitetan par polovnih skija.

Za modele koje pitas nema puno ni da se kaze, pocetnicki modeli bez ikakve specijalne karakteristike tako da i ne cudi sto nisi mogao da nadjes mnogo podataka. Ovo su skije koje nove ne vrede pola vrednosti od toga koliko bi ti dao za opremu.

Mordred
06.02.2018, 09:51
Visina 184cm, težina 75kg. Rekreativni, hobi skijaš, desetak dana godišnje, plave i crvene staze.
Pomenuti budžet je za skije.

Pancerice su za sebe, ali bi trebalo da ih zamenim, pa sam pomenuo. Ovo su prve i jedine koje sam posedovao i nije mi jasno kada se neko žali na mokre ili smrzle noge. Vozio sam i po pljusku i na -20 i nikada se nisam ni smrzao, niti je ikada ušao sneg/voda unutra. Nikada ih nisam vozio van staze.

snowglisser
06.02.2018, 13:37
Није само до лоших услова (велики минус или киша).
Ноге углавном хоће да буду хладне кад се панце пренатегу (или кад су претесне). Иронично, такође и када су превелике. Такође, некада неки модели ципела једоставно пуштају, било је случајева.

За добар одзив и контролу скије (а тиме и уживање) потребно је да су панце "кнап", па вреди одвојити време/напор/средства да се нађе права ципела (увек постоји, или се може модификовати).
Иначе, моја стандардна препорука свима који крену у куповину своје опреме је да прво набаве ципеле, па онда скије.

Као што рече ниипхеус, за буџет који си издвојио може се купити више него добра скија за твој ниво.
Неки фактори који ће одредити препоруке које ћеш добити:

• Где планираш највише да скијаш? Која планина, центар/центри?

• Да ли волиш да скијаш само по писти, или правиш и излете ван писте? Ако не правиш излете ван, да ли те нешто тако занима за убудуће?

• Да ли волиш да скијаш брже, или "лаганица" - да крстариш? (неке скије почну да "раде" правилно тек изнад одређених брзина).

• Какве завоје волиш? Дуже? Краће?

• Какав терен волиш да скијаш? (Блажи, стрмији, хупсере, перфектно опеглане стазе, тврђе, меканије)...

Такође и:

• На ком нивоу би волео да твоје скијање буде кроз 2-3 године (по питању технике и терена)?

Ништа нема потенцијал да спречи напредовање скијаша као набавка "преамбициозне" скије (а с друге стране не желиш ни да набавиш скију коју ћеш већ следеће сезоне превазићи и неће ти бити довољна). Трик је наћи неку која ће представљати добар компромис.

Што више детаља о свом скијању напишеш, и што они буду концизнији, то ћеш уже и прецизније предлоге добити.

Mordred
06.02.2018, 22:12
Do sada Kopaonik i Slovenija. Bejah i na Jahorini, ali praktično nije bilo snega, pa smo vrteli neku bočnu stazu na Poljicama.
Generalno mesta gde nije problem da iz Beograda odem kolima na 1-2 dana.

Za sada samo pista. Kada je neka staza markirana kao crna, tamo ni ne pokušavam da idem.

Krstarenje je OK. Ove godine sam instalirao neku aplikaciju i ako je verovati GPS-u, najveća brzina na stazama Kopaonika mi je uglavnom malo ispod 40km/h, po neki put preko 50km/h. Staze na Krvavecu sam u proseku vozio nešto brže. Malo ljudi u decembru, sve lokalci, bio sam verovatno najlošiji na skijalištu, pa sam se i osećao prijatnije nego u kopaoničkoj gužvi.

Zavoje i duže i kraće. Ako mora da se izabere, duži.

Tereni blaži, tvrđe staze, hupseri znaju da budu zabavni, ali generalno bez njih.

Narednih sezona, pre svega bolja kontrola, a zatim i nešto brže skijanje. Plan je da poradim na tome sa nekim instruktorom, ali je nezgodno sa ovim izletima na dan-dva-tri.
Trenutno nisam u mogućnosti da istu stazu 2 puta za redom vozim na isti način, jer mi je dužina zaokret promenljiva, pa je broj zaokreta na nekoj deonici različit. Kraće deonice mogu da ponovim, ali onda ili (bez namere) previše ubrzam ili zbog nečega/nekoga na stazi promenim ritam.

Što se budžeta tiče, ne znači da sam se nameračio da potrošim tačno 300€. Može više, a može i manje. Možda čak ima smisla da sada uzmem neke jeftinije skije, da imam svoje, naviknem se na njih, pa što kažeš, da ih prevaziđem za sezonu-dve i menjam za druge. Sledeći izlet bi trebalo da bude za desetak dana, posle Sretnjskih praznika, pa bih voleo da do tada uzmem neke skije.

trendo
06.02.2018, 22:39
Prvo sto mi je upalo u oko je visina skijasa 184 a visina odnosno duzina skija 160 ili 163.
Mozda ja gresim ali po meni skija nikako ne sme biti niza odnosno kraca od 5% (ne 5cm) visine skijasa
osim naravno ako si preko 200 i nemas izbora :)

Mordred
09.02.2018, 10:39
Da li dužinu skije biraš samo o visini skijaša ili ima uticaj i težina, stil vožnje (brže/sporije), tip staza?

plageton
11.02.2018, 23:19
Prvo sto mi je upalo u oko je visina skijasa 184 a visina odnosno duzina skija 160 ili 163.
Mozda ja gresim ali po meni skija nikako ne sme biti niza odnosno kraca od 5% (ne 5cm) visine skijasa
osim naravno ako si preko 200 i nemas izbora :)
Siguran si da nema izbora? ;)

16558

trendo
12.02.2018, 23:29
Kao sto rekoh "mozda ja gresim", druga je rasprava u cemu mozda ja gresim, a mozda i ne gresim:dontknow:

naravno da se sve uzima u obzir, pa tako su prosle decenije bile u modi neke bas bas kratke skiice, no to ja subjektivno

@plageton :ok: jel to iz proslog mileniuma :cool:

snowglisser
13.02.2018, 17:46
@Модред

Изини бејах у некаквој гужви ових дана, па никако да нађем времена да ти одговорим.Чуди ме да ти нико други није одговорио? Али, сезона је у пуном јеку, па изгледа да су форумаши на скијању и/или их мрзи да куцкају. :)

Овако: према ономе што си навео, чини се као да си треутно на осредњем нивоу. Добро је што имаш жељу да напредујеш. "Више контроле" подразумева боље коришћење рубника и увежбавање завоја, а за то су најбоље слалом скије.
Уколико се за њих одлучиш, најбоље би ти биле неке "читер", од око ~ 170цм, можда пар цм краће (јер 165цм би ти биле прекратке, а фул "World Cup" верзија претврде).

Уколико ти приоритет није напредовње, већ више скијање и уживање, онда би ти нека друга скија више одгварала. Мало сам погледао на нету и међу најбоље препорученим за осредње скијаше су Dynastar Speedzone 7 (xpress 2), Volkl RTM 76 и Head WC Rebels iShape Pro. (Не брини, овај Ребел није прави Ворлд Кап - само маркетинг ;) ).
Династар и Воелкл су мало шире у струку од Хеад-а, и због тога можда мало свестраније. Међутим, све скије су нови модели за ову сезону па, ако би се одлучио за неку од њих, не би ти остало баш много кусура од твог буџета! :)

Иначе, Трендо је сасвим у праву да су ти тренутне скије прекратке. Добро си ти постизао ~ 50км/х на њима! ;)

Питао си за дужину. Висина, тежина и ниво знања највише утичу на избор дужине. Код старих, правих скија највише је одлучивала висина, али код модерних (параболичких) највише утиче тежина. Постоји изрека: "скија не зна колико си висок, али зато зна колико си тежак" ;)
Али, то нису једини фактори; конструкција скије такође игра улогу при избору. Значи зависиће да ли су скије "фул кејмбер", "ерли рајз" (дугачки рокер у врху скије), "фул рокер", "твин тип" (скија с 2 врха)... итд.

Надам се да ће ти ово помоћи. Али оставио си премало времена; 10 дана је недовољно за квалитетан одабир.
Ја бих ти предложио да још овај пут изнајмиш скије, а онда да се бациш на истраживање неких предлога (надам се да ћеш их добити још) и одлучиш се које су најбоље за тебе.

@Трендо,

Није из прошлог миленијума! ;) Момак (последњи у реду) има Росињолов ранац "Атлета", који је, у најгорем случају, 3-4 године стар модел.
Овде се ради о нечему другом... Ако обратиш пажњу - сви имају "спојлере" на листовима. Дакле, ради се о такмичарима у постизању брзинских рекорда на скијама - стога су им скије екстремно дуге; обезбеђују им бољи "глајд" и већу стабилност.
Али си у праву - такве скије не можеш само да ушеташ у свој локални шоп и да купиш. :) А пошто су праве (нису параболичке) не бих баш волео да са њима покушам да скренем! ;)

stekan
13.02.2018, 22:13
@mordred, pored već predloženih modela (malo sam skeptičan za Head WC Rebel iShape Pro), uzmi u obzir Norica GT 76 u obe verzije (CA ili Ti). Radije GT 76 CA. Dužina 168 ili 174. Radije 174 cm.

@snowglisser, vidim da koristiš izraz parabolične skije. Da li to i u UK, kao i u USA, skijaši za karving skije koriste izraz parabolic skis? Prije 15-tak godina sam radio sa nekim amerikancima koji skijaju i pojma nisu imali kakve su to karving skije, ali za parabolic skije su znali.

plageton
13.02.2018, 23:12
@plageton :ok: jel to iz proslog mileniuma :cool:




@Трендо,

Није из прошлог миленијума! ;) Момак (последњи у реду) има Росињолов ранац "Атлета", који је, у најгорем случају, 3-4 године стар модел.
Овде се ради о нечему другом... Ако обратиш пажњу - сви имају "спојлере" на листовима. Дакле, ради се о такмичарима у постизању брзинских рекорда на скијама - стога су им скије екстремно дуге; обезбеђују им бољи "глајд" и већу стабилност.
Али си у праву - такве скије не можеш само да ушеташ у свој локални шоп и да купиш. :) А пошто су праве (нису параболичке) не бих баш волео да са њима покушам да скренем! ;)

Slika je od četvrtka. :)

To je tim koji trenira brzinsko skijanje na namenskoj stazi u Varu. Prethodne nedelje je bilo takmičenje. Aktuelni rekord pre takmičenja, a ne znam je li oboren, iznosi tačno 254,958 km/h.

Mordred
14.02.2018, 01:01
Snowglisser, hvala na pomoći :)
Svaki hobi sam u životu upropastio i pretvorio u posao, pa sam rešio da ovaj sačuvam.

Bavio sam se streličarstvom neko vreme i trenutno držim jedini Archery Shop u Srbiji, ali sam u 2017. godini isupucao nijedan trening. Takmičenja više ne posećujem ni kao turista. Iz straha da ne ponovim grešku, skije bih da uzmem sa što manje udubljivanja u tematiku, ali izgleda da ne ide.

Od modela koje si naveo, Dynastar Speedzone 7 i Volkl RTM 76 mi deluju kao korektan izbor, ali nijedan model nema da se kupe kod nas, tako da sam ih pogledao samo zbog specifikacije.
Head WC Rebels iShape Pro mi po specifikaciji deluju predaleko od moje skijaške veštine :) pa nema koristi od toga što su dostupne kod nas.

Plan je da ove sezone odem još najmanje dva puta do planine, po dan-dva ili koliko uspem da organizujem, pa bih ipak uzeo neke skije, da konačno u više navratam vozim isti model. Ako ne budu odgovarale, neko će sledeće godine da im se obraduje po ekstra ceni. Dokle god trošim pare, znači da sam u hobi zoni :D

stekan, hvala na uključenju u temu.
Slažem da je taj Head trenutno overhead.
Nordica sam gledao GT 76 i GT 75. GT76 Carbon varijanta su kod nas u ponudi black/blue i black/orange. Gledajući fotografije online, koliko sam shvatio, orange su za ovu sezonu, a blue su od neke ranije sezone. Ako je oznaka modela ista, predpostavljam da je besmisleno dati 100€ više za ovogodišnju boju?

Model GT 75 je sa cap konstrukcijom, koja, koliko sam shvatio, omogućava lakše zaokrete, što bi moglo da bude dobro za učenje i da brzo imam osećaj da sam prerastao opremu. Samo da ne bude na prvo spuštanje da sam ih prerastao. Cena im je stvarno niska, pa taman da ih vozim jednu godinu, nije strašno.

Kako se u sve to uklapaju Salomon X-Drive 7.5?

stekan
14.02.2018, 06:40
Nordica sam gledao GT 76 i GT 75. GT76 Carbon varijanta su kod nas u ponudi black/blue i black/orange. Gledajući fotografije online, koliko sam shvatio, orange su za ovu sezonu, a blue su od neke ranije sezone. Ako je oznaka modela ista, predpostavljam da je besmisleno dati 100€ više za ovogodišnju boju?

Model GT 75 je sa cap konstrukcijom, koja, koliko sam shvatio, omogućava lakše zaokrete, što bi moglo da bude dobro za učenje i da brzo imam osećaj da sam prerastao opremu. Samo da ne bude na prvo spuštanje da sam ih prerastao. Cena im je stvarno niska, pa taman da ih vozim jednu godinu, nije strašno.

Kako se u sve to uklapaju Salomon X-Drive 7.5? [/COLOR]

Prema katalogu, između GT76 i GT75 se nalazi GT78, što je logično, valjda :glavaozid. Boja nije bitna.
GT75 je namijenjen početnicima, baš kao i Salomon X-Drive 7.5.

Mordred
16.02.2018, 22:49
Uzeo GT76 CA.
Sad čekam sunčan dan, pa da skoknem na neki sneg :)

Hvala na pomoći :)

Crni
17.02.2018, 21:42
Nadam se da mi OP neće zameriti što ću se nadovezati na njegovu temu, umesto da otvaram novu.

Elem, moja trenutna situacija je dosta slična njegovoj: Visina 190cm, težina se kreće oko 83-84kg, gazim petu deceniju, fizička sprema mislim na vrlo solidnom nivou za moje godine (3-4x nedeljno bicikliranje/plivanje/teretana, ponekad planinarenje). Nekih 30-tak dana u zbiru na snegu u zadnjih 4 godine, uključujući tu i 2x5 dana ski-škole. Plave staze mi polako postaju dosadne, crvene mi počinju bivati taman po meri, na crne zasad skoro da ne zalazim. Max. brzine mi se kreću do 45km/h, srednje brzine oko 25km/h. Nameravam da nastavim da skijam praktično isključivo na stazi, gledaću da povećam broj dana na snegu bar na 15 godišnje. Primarni cilj mi je unapređivanje tehnike, brzina je u drugom planu, tj. mnogo više uživam u skijanju sa dosta kratkih zaokreta, nego u nekom jurcanju sa širokim zaokretima (tj. pre "slalomski" nego "veleslalomski" stil, ako uopšte smem tako da se izrazim o ovome što pokušavam da radim).

Dosad sam rentirao i skije i cipele, iskreno nemam pojma šta sam dobijao, uglavnom bude "aha, skije su ti do nosa, cipele su za broj noge 45, to ce ti biti ok, ajde plati pa nosi". Pošto je uvek bila najjeftinija opcija opreme, sigurno su bili krševi, ali sam razmišljao ono što se kaže "prema svecu i tropar". Ove zime mi se međutim prvi put učinilo da me oprema koči, tj. da bih možda bolje skijao sa boljom opremom. Pošto smo se porodično svi zaljubili u skijanje, a i volimo da putujemo na lepa mesta, biće zimovanja min. 7 dana u nekom zaista dobrom ski centru, plus neki produženi vikendi u okruženju, tu mislim pre svega na Sloveniju. Pa mi se onda čini da ima smisla da uložim nešto i u opremu, koja nije ni toliko skupa u odnosu na ostale troškove. Zato je ideja da što pre kupim cipele, tu sam dosta čitao i mislim da imam jasnu ideju šta treba da uzmem (ali opet svakako ću gledati da to bude kod nekog dobrog fitera, kako bi se izbegla svaka mogućnost za grešku). Skije nameravam rentirati još neko vreme, ali nije problem da platim više za rentu nekih kvalitetnijih skija. Međutim, ne znam kakve skije da tražim u renti, i to je i moje pitanje ovde.

Čitao sam dosta i o skijama, međutim tu mi nekako izgleda komplikovanija situacija u odnosu na cipele. Video sam u ovoj temi, kao i u glavnoj temi o kupovini skija, dosta preporuka, ali isključivo konkretnih modela, međutim teško da mogu da očekujem da u renti dobijem tako baš neki tačan model. Zato bih bio zahvalan za savete u vezi tipa skija, generalno, za eto nekog da kažem možda osrednjeg skijaša, sa ambicijom da napreduje. Jasno je da bi to trebale biti skije sa "camber" profilom, ali - kakvi detalji? Koja širina, da li manja ili veća? Koja dužina (imam utisak da je kod skija koje sam dobijao do sada najveći problem što mi repovi nekako ne prate zaokret, verovatno je ustvari do nedovoljno dobre tehnike, ali imam utisak kao da bi to bolje izgledalo sa kraćim skijama, međutim sa druge strane bojim se da to pak ne zacementira probleme koje možda imam sa tehnikom)? Da li ići na veći ili manji "front rocker" (i da li "back rocker" ima ikakvog uticaja)? Itd. - eto, nadam se da nisam smorio dugačkim postom, bio bih stvarno zahvalan za svaki savet od onih koji su iskusniji.

stekan
18.02.2018, 16:19
Uzeo GT76 CA.
Obavezno nam daj utiske nakon probavanja.


Video sam u ovoj temi, kao i u glavnoj temi o kupovini skija, dosta preporuka, ali isključivo konkretnih modela, međutim teško da mogu da očekujem da u renti dobijem tako baš neki tačan model. Zato bih bio zahvalan za savete u vezi tipa skija, generalno, za eto nekog da kažem možda osrednjeg skijaša, sa ambicijom da napreduje. Jasno je da bi to trebale biti skije sa "camber" profilom, ali - kakvi detalji? Koja širina, da li manja ili veća?
Ne postoji pravilo kako prepoznati dovoljno dobru skiju. Npr. neko će reći da je bitno da skija ima sidewall. Ne slažem se. Međutim, kako se uvriježilo mišljenje da sidewall doprinosi držanju rubnika, to se proizvođači skija prilagođavaju, pa na jače modele stavljaju sidewall. Mnogi se sjećaju Atomic Beta Race skija koje nisu imale sidewall, a držale su kao lude. Slična priča je i za oznaku "Ti". Za agresivnu vožnu na vrlo tvrdim stazama je bolje da ima titanijuma u skiji. Pojam "agresivna vožnja" je nešto šta svako doživljava drugačije. Brza vožnja ne znači agresivna vožnja. Ja lično preferiram skije bez titanijuma. Mnogi miješaju titanijum i titanal. Ovo drugo je aluminijum.

U stvari, postoji jedno pravilo: Ako DIN skala na vezovima ide preko 10 (11 ili 12), tad su to vezovi (a samim tim i skije) namijenjeni ozbiljnijim skijašima. Vezovi (i pripadajuće skije) sa skalom od 14 i više su za vrlo, vrlo iskusne skijaše.

Širina. Za savršeno uređenu tvrdu stazu: što uže, to bolje (cca. 68 mm). Kad se staza "razvali" ili omekša: što šire, to bolje (cca. 90 mm). Univerzalna sredina je oko 78 mm.


Koja dužina (imam utisak da je kod skija koje sam dobijao do sada najveći problem što mi repovi nekako ne prate zaokret, verovatno je ustvari do nedovoljno dobre tehnike, ali imam utisak kao da bi to bolje izgledalo sa kraćim skijama, međutim sa druge strane bojim se da to pak ne zacementira probleme koje možda imam sa tehnikom)?
Imaš naglašenu i visinu i težinu, tako da nemoj ići ispod 170, a poželjno ne ispod 175 cm. Imaj u vidu: duža skija = veći radijus.
Ovo "repovi ne prate zaokret" vjerovatno ima veze sa nesavršenom carving tehnikom. Nemoj se oko toga trošiti. Doći će sve na svoje nakon dovoljno izveženih kilometara. I sa radijusom od 18 m.


Da li ići na veći ili manji "front rocker" (i da li "back rocker" ima ikakvog uticaja)?
Rocker je odlična stvar za duboki snijeg. Danas je stvar trenda i mode da baš svaka skija ima rocker. Za stazu nije bitan. Ako je snijeg mekan, tad i ima nekog smisla, ali na tvrdoj stazi je nepoželjan. Rocker na repu samo skraćuje efektivnu dužinu skije.

oggy
19.02.2018, 22:32
Čitao sam dosta i o skijama, međutim tu mi nekako izgleda komplikovanija situacija u odnosu na cipele. Video sam u ovoj temi, kao i u glavnoj temi o kupovini skija, dosta preporuka, ali isključivo konkretnih modela, međutim teško da mogu da očekujem da u renti dobijem tako baš neki tačan model. Zato bih bio zahvalan za savete u vezi tipa skija, generalno, za eto nekog da kažem možda osrednjeg skijaša, sa ambicijom da napreduje. Jasno je da bi to trebale biti skije sa "camber" profilom, ali - kakvi detalji? Koja širina, da li manja ili veća? Koja dužina (imam utisak da je kod skija koje sam dobijao do sada najveći problem što mi repovi nekako ne prate zaokret, verovatno je ustvari do nedovoljno dobre tehnike, ali imam utisak kao da bi to bolje izgledalo sa kraćim skijama, međutim sa druge strane bojim se da to pak ne zacementira probleme koje možda imam sa tehnikom)? Da li ići na veći ili manji "front rocker" (i da li "back rocker" ima ikakvog uticaja)? Itd. - eto, nadam se da nisam smorio dugačkim postom, bio bih stvarno zahvalan za svaki savet od onih koji su iskusniji.

Duze skije su stabilnije pri brzini, i teze je ostati pretjerano naprijed (bitno samo van staze) ili nazad. Krace skije je lakse natjerati u zavoj koji nije cisti karving, dakle gdje repovi ne prate putanju vrhova, sto ti je potrebno za "brzo vijuganje" koje kazes da volis, pogotovo u prvoj polovini zaokreta. Medjutim postoje i razlicite tehnike ovog vijuganja, dvije osnovne su "hop hop", gdje iz jednog zavoja prelazis u drugi tako sto ustanes i rotiras skije (dovedeno do krajnosti, skaces sa jednih ivica na druge). Izgleda ovako ako ga jako dobro izvedes:


https://www.youtube.com/watch?v=q1v4gfbhH7U

https://www.youtube.com/watch?v=GF5QansuZ40

Ovo je tipican zavoj koji su te vjerovatno ucili u ski skoli (bar mene jesu). Dosta ga je teze izvesti sa duzim skijama. Drugi nacin je da prelazis iz zavoja u zavoj "upijanjem", povlacenjem koljena prema gore i "obaranjem" tabana na stranu. Ako ga savrseno izvedes, izgleda ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=YzLIHvvcZQY

I u ovom zavoju skije otklizuju na pocetku, ali na drugi nacin (ne razumijem u potpunosti kako fizicki funkcionise). Po mom iskustvu, manje je osjetljiv na duzinu skije. Ako si bogotac, mozes i da umires u ljepoti na starim dugim skijama i to izgleda ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=muWkugfmrCk

Toliko o duzini. Radijus: skija sa manjim radijusom lakse skrece cim je dovedes na rubnik. Ne mora da bude u pitanju "cisti" karving, u svim ovim snimcima gore ljudi skijaju na rubnicima od sredine ili kraja zavoja (a bogocu svakako ne treba radijus). Kraca skija obicno ima kraci radijus, ali vise zavisi od modela - slalomski model pri duzini od 175cm ce vjerovatno imati manji radijus nego veleslalomski od model od 170cm. Opet, ako si bogotac (pogledati iznad), jebes radijus, moze i bez njega.

Sirina: sira skija bolje pluta, ali je zato puno teza za prebaciti sa rubnika na rubnik, i slabije drzi na tvrdoj stazi. Po meni je ovo drugo manji problem, ostrina rubnika i tvrdoca skija imaju puno veci uticaj na drzanje. Prebacivanje je problem za kratke zavoje, za duze nema toliko veze. Sto se plutanja tice, po meni je bitno u dva slucaja: u prvoj fazi kratkih zaokreta (gdje repovi ne prate vrhove), i u dubokom snijegu gdje ti omogucava da vise opteretis vrhove bez da se nabodes na nos (ako skija ima roker na vrhu, jos bolje). Za kratke zaokrete, mislim da opet zavisi od tehnike; mislim da je ova druga bolje trpi skije koje tonu, jer u fazu u kojoj repovi ne prate vrhove, koljena i skije su ti povucene prema gore i skije manje tonu. Npr:


https://www.youtube.com/watch?v=xRG5N0QGikY

(od negdje 0:20). Elem raspisah se, ali vidim da si se navukao na tehniku, a ja slab na to. Vise dana na snijegu pomaze, ali je bitno i da znas kako zelis da skijas i kojom tehnikom i kako da je razvijes.

Crni
20.02.2018, 23:44
Puno hvala na svim savetima, meni je pročitati sve ovakve informacije zaista vrlo korisno, a verujem da će biti i drugima koji su u sličnoj fazi kao ja.

Posebno hvala na linkovima na klipove, ovakav "balet" sam u stanju da gledam satima :)

Da ostavim i ja link na seriju klipova koja mi je mislim dosta pomogla oko nekih stvari, a na koju se i dalje redovno vraćam: https://www.youtube.com/user/elatemedia.

Konkretno, ono čemu zasad težim je opisano na sledeća dva klipa:

https://www.youtube.com/watch?v=btsWG9PH4VE
i:

https://www.youtube.com/watch?v=o2mK5gqpevg

Naravno, treba za sve mnooogo vežbe, rekao bih da je i na skijanje sasvim primenjiva ona poznata floskula o 10000 sati.

oggy
24.02.2018, 15:33
Mozes da uporedis ove snimke sa onim koje sam postovao i vidis koju od dvije vrste zavoja tip izvodi, nadam se da ce ti biti od pomoci u izboru opreme.

Mordred
06.01.2019, 00:30
Obavezno nam daj utiske nakon probavanja.



Prošle sezona se završila sa decembrom (Krvavec) I jedan dan na Kopaoniku u januaru, tako da je proba skija sačekala decembar na Kopaoniku.

Pre svega, stekan, još jednom hvala za preporuku za Nordica GT75 CA!

Posle 6 godina na rentalima, prvi put sam stao na nove skije, nešto bolje od prosečnog rentala, i shvatio da se više ne moram predstavljati kao rekreativac, već napredni rekreativac :)

Skija odlično drži, ide gde ja želim, zaokreti su mnogo lakši. Prosto, sve je na strani ove skije u odnosu na sve koje sam vozio ranije. Na regular rentalima sam uvek mislio da je do mene, ali eto, izgleda da nije.

Ranije sam imao problem da održavam brzinu gde je želim, već sam imao velika ubrzanja, gubljenje kontrole, pa kočenje, ponekad i u plugu. Sada vozim paralelno i kontrolišem brzinu bez teškoća.
Prvi dan sam bio oduševljen, da bih trećeg dana dotegao pancerice do kraja (Rossignol Alias 70), a naredna 4 dana sam shvatio da je flex 100 sledeća stanica.

S obzirom da smo tokom 7 dana imali i extra sredjene staze i hupsere i razvaljene staze i sveže napadao sneg i, nažalost, progledale staze, rekao bih da ova skija najbolje radi na uređenoj stazi.
Narednih dana ih nosim na servis.

U toku januara krećem u potragu za tvrdjim pancericama.

stekan
06.01.2019, 08:52
Pre svega, stekan, još jednom hvala za preporuku za Nordica GT75 CA!
Nema na čemu!


... da bih trećeg dana dotegao pancerice do kraja (Rossignol Alias 70), a naredna 4 dana sam shvatio da je flex 100 sledeća stanica. ... U toku januara krećem u potragu za tvrdjim pancericama.
Na novim pancericama ćeš vjerovatno primijetiti još jednu pozitivnu promjenu (pored tvrđeg flexa) u odnosu na stare pancerice: naglašeniji prednji nagib. Ako su ti odgovarale Rossi pancerice, obavezno probaj i Lange, ako ih gdje pronađeš, a posebno model SX 100. SX je njihova serija za šire stopalo, ali ja bih rekao prije za srednje široko stopalo, jer je moj SX 120 uži osjetno od Salomon Impact modela.

Mordred
06.01.2019, 11:34
Predpostavljam da je nagib subjektivan i da se ne naglašava u specifikaciji?
Nisam znao da postoje značajne razlike u uglu, ali sad kad si pomenuo, da, prijao bi mi veći nagib za vožnju.
Trenutne pancerice volim, jer mi se u njima noge nikad nisu smrzle, nikada nisu bile mokre iznutra, kada napravim pauzu, ne moram da ih raskopcavam. Jedino je malo mučenje zakopcavanje poslednje kopce, sad kad ih kopcam do kraja.

Još jedna stvar koju sam primetio je da sa različitom ski čarapom, imam razliku 1 zub na gornjim kopcam, za istu utegnutost.

Potrazicu Lange, a zbog dosadašnjeg iskustva, favorit su mi neke Rossignol.

stekan
06.01.2019, 14:01
Predpostavljam da je nagib subjektivan i da se ne naglašava u specifikaciji?
Nigdje nije naveden, ali bude velika razlika u nagibu između početničkih i top modela. Kod nekih početničkih modela skijaš može da stoji potpuno uspravno. U takvima nema skijanja.

stekan
08.01.2019, 09:53
Potrazicu Lange, a zbog dosadašnjeg iskustva, favorit su mi neke Rossignol.

Poslao sam ti privatnu poruku u vezi ovog.

lexinho021
31.01.2022, 23:22
Pozdrav, kao i kolege pre mene, da ne otvaram temu vec samo da se nadovezem. Trebao bi mi savet kakav tip skija da trazim u rentalima jos ove zime i koje duzine, nadam se da cu sledece sesone promeniti pitanje u kakav tip skija tj. model da pazarim :)

Pocetna tacka: novi sad, znam da rentale imaju markoni i planet bike, prethodnih godina uzimao vecinom u planet bike i dobijao neke matore elan exar vidia. Da li imate preporuke za jos neke rentale u NS i sta da rentam?

Destinacija: kopaonik, prosle godine sam rentirao neke volkl deacon x 158cm, medjutim delovalo mi da su prekratke i preskupa renta za to sto nude. Takodje preporuka za rentale na kopaoniku je dobrodosla

Skijam prethodnih 4-5 sezona po desetak dana, nekad jahorina, nekad kopaonik, od sledece godine ce da bude ili austrija ili francuska. Visina 185cm, tezina 85kg, 27 god, u srednjoj formi. Cilj za ovu sezonu, popraviti tehniku sa instruktorom i ako bude moguce sto vise nauciti carving, bar po plavim stazama kopa. Nemam problem sa skijanjem crvenih, pa i crnih staza iako to ne bude bas najlepsom tehnikom. Neki srednji radius zaokreta bih rekao da mi najvise prija.
Sto se tice terena, samo na stazi za ovu sezonu, a sa njihovim stanjem na kopaniku pretpostavljam da ste upoznati :)

Pancerice sam prosle sezone kupio, rossignol alltrack 100.

Ako sam nesto preskocio, pisite da dodam pa da ove sezone imam ok skiju za ucenje iz rentala, jer po vasim prethodnim postovima mi za pocetak deluje da je ova skija od 158cm prekratka u odnosu na moju visinu

bobo
01.02.2022, 08:49
Pozdrav, kao i kolege pre mene, da ne otvaram temu vec samo da se nadovezem. Trebao bi mi savet kakav tip skija da trazim u rentalima jos ove zime i koje duzine, nadam se da cu sledece sesone promeniti pitanje u kakav tip skija tj. model da pazarim :)

Pocetna tacka: novi sad, znam da rentale imaju markoni i planet bike, prethodnih godina uzimao vecinom u planet bike i dobijao neke matore elan exar vidia. Da li imate preporuke za jos neke rentale u NS i sta da rentam?

Destinacija: kopaonik, prosle godine sam rentirao neke volkl deacon x 158cm, medjutim delovalo mi da su prekratke i preskupa renta za to sto nude. Takodje preporuka za rentale na kopaoniku je dobrodosla

Skijam prethodnih 4-5 sezona po desetak dana, nekad jahorina, nekad kopaonik, od sledece godine ce da bude ili austrija ili francuska. Visina 185cm, tezina 85kg, 27 god, u srednjoj formi. Cilj za ovu sezonu, popraviti tehniku sa instruktorom i ako bude moguce sto vise nauciti carving, bar po plavim stazama kopa. Nemam problem sa skijanjem crvenih, pa i crnih staza iako to ne bude bas najlepsom tehnikom. Neki srednji radius zaokreta bih rekao da mi najvise prija.
Sto se tice terena, samo na stazi za ovu sezonu, a sa njihovim stanjem na kopaniku pretpostavljam da ste upoznati :)

Pancerice sam prosle sezone kupio, rossignol alltrack 100.

Ako sam nesto preskocio, pisite da dodam pa da ove sezone imam ok skiju za ucenje iz rentala, jer po vasim prethodnim postovima mi za pocetak deluje da je ova skija od 158cm prekratka u odnosu na moju visinu
Dužina od 172 do 177 cm
Radijus od 14 do 16 m
Probati više različitih modela, znači rentaj ih na planini i mijenjaj svaki dan i po više puta ako treba.
Uzimati, po mogućnosti, skije iz minimalno srednje cjenovne klase (samim time i performanse bi trebalo da su bolje).
Volkl deacon je serija koja ima ozbiljne skije, jedino je upitno koliko ozbiljnih skija rentali imaju u ponudi.

stekan
01.02.2022, 09:03
...jedino je upitno koliko ozbiljnih skija rentali imaju u ponudi.
Baš tako.
Völkl Deacon zvuči ozbiljno, ali spomenuti Völkl Deacon X je početnička skija.

trendo
01.02.2022, 09:06
Mladicu mi smo istih dimenzija samo godine x2 :). E, zamisljam sebe pre vise od dekade kako sam imao slicna pitanja i dvojbe. Sada se uzasavam za nesto ispod 177 a kamo li 158, i uze od 80, ma koi 80,uze od 88. To za stazu, onako, inace nikad ispod 180 sa 90. Poz

lexinho021
01.02.2022, 11:37
@stekan, bas tako, pogledah i ja deacon X jeste pocetnicka skija

Hvala na preporukama, onda cu da iznajmim na planini neke 170+cm pa da se oprobam :)
Ako imate dojavu i za rental sa dobrom opremom (srednje+) klase na kopaniku moze ili ovde ili, ako ne sme reklama, na privatnu poruku. Svakako cu dan ranije stici na planinu pa imati celo posle posle podne da pronadjem nesto dobro, ukoliko budem znao prepoznati dobro :D

Da li ima jos nesto sto bi trebao da dodam prilikom rentiranja, da li je to slalom skija?

nikolaf7
01.02.2022, 17:52
Slalom skije su ti krace, bar neke sto sam gledao su max 170cm

nikolaf7
01.02.2022, 17:53
Mladicu mi smo istih dimenzija samo godine x2 :). E, zamisljam sebe pre vise od dekade kako sam imao slicna pitanja i dvojbe. Sada se uzasavam za nesto ispod 177 a kamo li 158, i uze od 80, ma koi 80,uze od 88. To za stazu, onako, inace nikad ispod 180 sa 90. PozKoje su prednosti i mane sirine preko 80, u poredjenju sa 73-75?

trendo
01.02.2022, 20:30
Pa moram da kazem da je odgovor u malo dubljem razmatranju, ali ja cu probati biti kratak.
Prvo, spored mog skromnog pogleda, slalom skije su za slalom takmicenje, kao i GS a i sve one oznake WC i sta li vec. Znate, ljudi idu na rekreativno bavljenje sportom zvano skijanje i za to upotrebljavaju skije koje njima odgovaraju, a to ne zavisi dali su slalom veleslalom ili cak i turing skije koje ja upotrebljavam.
E sad, mom nacinu, tehniku skijanja odgovara sira skija jer time sam stabilniji, lakse prelazim preko raznih neravnina, nakupljenog snega, hupsera itd, a geometrija skije sa r na pr ne veci od 20m omogucava da bez problema primenjujem i karving tehniku na stazi. Ponekad van staze stanje snega, kad je tvrdo formiran, je identicno sa stazom, pa cak i tvrdze, plus strmina/veci nagib trazi malo stare skole skijanja gde pak duzina skije omogucava vecu brzinu i daleko vecu stabilnost.
Pri pretrazi novih modela skija uvek sam zagrizen da skija ne bude previse mekana, a po meni je zabluda da skija za van staze treba da bude mekana.
U danasnje vreme i skoro sve skije vidim da imaju titanal, legura koja daje cvrstinu ali i malu tezinu, pa se dodaje karbon kako bi skije jos dobile na cvrstinu ali ne na tezinu.
Sve ova je u soodnosu sirina, visina, radius i tezina skije koje su za celu planinu ne samo za 'stazu' ili jos gore, za pojedine staze koje traze i odgovarajuce stanje staze.

Eto :) trudio sam se da budem kratak

stekan
01.02.2022, 21:02
...Da li ima jos nesto sto bi trebao da dodam prilikom rentiranja, da li je to slalom skija?
Slalom skija za mene je takmičarska skija koju mogu nabaviti samo klubovi preko ovlaštenog distributera. Nema ih u trgovinama, iako ima onih koje skoro identično izgledaju. Za većinu rekreativaca pojam slalom skije označava skiju malog radijusa i male dužine kojom je lako skretati. Isti model skije u različitim dužinama ima različit radijus, tako da skija od 155cm koja ima radijus 13m, pri dužini 170cm vjerovatno ima radijus oko 16m.
Mnogim rekreativcima je sitno vijuganje vrhunac skijanja kojem teže. Ali ako uzmeš skiju savršenu za sitno vijuganje (vrlo kratka, vrlo mali radijus), ista će vjerovatno biti daleko od idealne skije za jurnjavu po širokim i dugačkim stazama Francuske ili za popodnevno skijanje po razrovanoj stazi. Za razrovanu stazu je bolje da je skija šira (struk 80+mm), a za Francusku je bolja duža sa srednjim radijusom (15-18m).
Da skratim, na tvom mjestu bih gledao kakvu skiju dužine 170-175cm, struka 75-80mm i radijusa 15-16m.

lexinho021
01.02.2022, 21:09
Jasno, zahvaljujem vam se jos jednom na opsirnim odgovorima i edukaciji, jasno mi je sa kakvim zahtevima da idem u rental :)

lexinho021
01.02.2022, 21:57
Elan wingman 82 mi deluju kao nesto o cemu ste pricali, ako sam dobro shvatio. Nadam se da se moze to pronaci u planet bike rentalu :)

trendo
01.02.2022, 22:20
Ja koristim skije sa dimenzijama 128,88,113 r17 L181, a ove koje si naveo u L178 su 129,82,112 r15.5 stim sto su moje za 60% lakse, sto je mana u odnosu na taj elan, mana za resort.
No uvek kad cujem za elan pitam, jel imaju oni taj amphibio, ne za drugo, verovatno je stvarno dobar kao sto kazu, ali da stalno gledam koja je leva a koja desna... pa ne moram :)

lexinho021
26.02.2022, 22:25
Posto nisam nasao to sto sam trazio, zavrsio sam potragu po rentalima na elan amphibio 14 ti u duzini 168, jer nije bilo duze i svidja mi se mada bih probao i siri struk pre same kupovine jer je ova 76 cini mi se