PDA

Pogledati punu verziju : Svih 7 kontinenata odskijao s vrha



stekan
29.11.2006, 10:44
Slovenac Davo Karničar je sebi bio zacrtao da odskija sa najviših vrhova Azije, Afrike, Evrope, Sjeverne Amerike, Australije, Južne Amerike i Antarktika.

Prvi je bio Mt. Everest (8,848 m). Spustio se 7 oktobra 2000 na skijama u jednom komadu, a da ih ni jednom nije skinuo.

Juče je odradio i posljednji u nizu: Mt. Vinson (5.140 m) na Antarktiku.

Prvi i jedini koji je to uspio. Svaka čast majstore!

Više detalja na www.elanskis.com

ThE_MaN
29.11.2006, 15:30
I mi imamo čoveka Marka Nikolića sa sličnim podvigom. Ako ne i hrabrijim. Pošto predpostavljam da je ovaj slovenac helihopterom išao do vrha.

Čovek se sa planinarima penjao do vrha a zatim bordom niz planinu.
Mont Blanc 4807m 2001god.
Himalai - vrh Kala Patthar 5545m 2003god.
Akonkagva 6962m 2005god.


Evo i linkova sa dnevnicima ekspedicija.
http://www.est.co.yu/srpski/ekspedicije/prethodne/01_mon_blan.htm
http://www.est.co.yu/srpski/ekspedicije/prethodne/05_akonkagva.htm

stekan
29.11.2006, 16:23
Davo se sa ekipom penjao na svaki vrh da bi se skijama spuštao.

Nisam siguran do koje se visine zbog prorijeđenog zraka helikopteri mogu dizati, ali do 8800 m ne mogu sigurno.

ThE_MaN
29.11.2006, 16:30
Svaka čast na hrabrosti. Onda je ipak No.1!

stekan
29.11.2006, 17:14
Evo i fotografije čovjeka sa Elan 888 u rukama. Vezovi su Naxo NX21.
625

Flexon
29.11.2006, 20:48
svaka cast skidam kapu
samo se nadam da ce izaci neki filmski zapis sa ovih ekspedicija
u vidu dokumentarnog filma
i ne samo da je se penjao na svaki od vrhove
nego je cek izgubio dva prsta na ruci prilikom prvog pokusaja
osvajanja mt. Everesta
i ne samo to nego se sam pobrinuo za veliki dio finansiskih sredstava
da se ja pitam Davo Karnicar bi trebao biti proglasen za sportistu mileniuma
...

ThE_MaN
29.11.2006, 22:44
Izgleda da je to sa promrzlinama neizbežno prilikom takvih pokušaja.

Evo slike stopala gore pomenutog Marka Nikolića. Promrzline je dobijo na ekspediciji Akonkagva 2005 god.
http://www.est.co.yu/galerija/2005_akonkagva/ak35m.jpg

NSboarder
30.11.2006, 10:29
Nisam siguran do koje se visine zbog prorijeđenog zraka helikopteri mogu dizati, ali do 8800 m ne mogu sigurno.

znam da je mozda off topic, ali ove godine je jedan pilot usao u ginisovu knjigu rekorda jer se dva puta u toku jednog dana uspesno prizemljio na vrh Mont Everesta helikopterom!!!(prethodni rekord je bio jednom u toku dana)

wlad
18.09.2019, 16:14
POGINUO DAVO KARNIČAR, PRVI KOJI SE NA SKIJAMA SPUSTIO SA EVERESTA

17268

Poznati slovenski alpinist Davo Karničar, najpoznatiji po podvigu iz 2000. godine kada je kao prvi čovjek na svetu neprekinuto skijao s Mount Everesta, poginuo je u ponedjeljak popodne u nesreći u šumi blizu Jezerskog, nedaleko granice s Austrijom.

Kako je objavila policija, na 57-godišnjeg Karničara se, prilikom seče u privatnoj šumi, srušilo veće stablo i na mestu je nastradao. U šumi je bio sam, a mrtvoga su ga kasnije našli članovi porodice i rodbina.

Karničar je bio svestrani sportaš i alpinist, instruktor skijanja i pripadnik gorske službe spašavanja, a u karijeri je imao skoro 2000 uspona na vrhove, među njima i one najviše.

Kao prvom čovjeku uspjelo mu je 2000. godine na skijama da s Mount Everesta odskija u dolinu, a prije pet godina sličan je podvig napravio i na Annapurni.

"Rodio sam se da skijam s Everesta", kazao je svojedobno Karničar, te 2000. godine uz pomoć velike skupine ljudi i dugih priprema i ostvario svoju životnu opsesiju.

Na skijama slovenaćkog "Elana" se u jesen 2000. godine s "vrha sveta" spustio u nizinu, i u neprekinutom spustu stazu završio nešto manje od pet sati kasnije u baznom kampu svoje ekspedicije, na nadmorskoj visini od 5.350 metara, a podvig je ušao i u Guinnessovu knjigu rekorda.

https://www.skijanje.rs/vesti/poginuo-davo-karnicar-prvi-koji-se-na-skijama-spustio-sa-everesta/

donthinktwice
19.09.2019, 11:38
Bizarna smrt... Bas sam se ovih dana podsetio karijere i takodje bizarnog kraja Roka Petroviča koji se sa 27 godina udavio na ronjenju...

trendo
20.09.2019, 10:11
Eh sudbina. Pocivaj u miru.
Kako bese, dosao je tiho i usao u legende.
Zapisan je za vek i vekove.

trendo
20.09.2019, 10:14
A da, mislim da je zasad jedini koi je spustio skijama sa Mitikasa, najvisi vrh planine bogova Olimpus.
Ima negde video zapis

Pera Detlic
06.12.2019, 22:17
Naka počiva u miru! Setih se Stiva Irvina jer su obojca stradali u relativno naivnim situacijama za njihove standarde ...