PDA

Pogledati punu verziju : Sneg / Vreme, Zima 06/07 :)



wlad
28.11.2006, 23:11
Video sam neke negativne prognoze na forumu za ovu zimu što se tiče temperature i snega, pa rek'o da započnem ovde temu - da na jednom mestu imamo informacije o prognozama - različitim :).

Neki kažu da će biti topla zima, da će biti manje snega.

Sa druge strane čujem danas prognozu od Hidrometeorološkog zavoda u CG da prognoziraju sneg od 8 decembra (barem u CG), i to u većim količinama - radosno :).

mina74
29.11.2006, 10:00
Malko sam se i ja raspitivala.... Kazu da ce vreme biti toplo, do 10 stepeni vise nego proteklih zima, a posebne promene ce biti na planinama...Globalna promena klime i otopljavanje...
Ali opet utesno je to da se kod nas klima jos nece puno promeniti i da se ocekuje i ovde sneg oko 20-og decembra... I temperature pocinju da padaju od ovog vikenda... Ali ce duuuugo biti u plusu, a na planinama sunce...
Sve u svemu snega ce biti, ali ocigledno ne toliko dugo kao prosle godine...
Ali ko zna mozda su meteorolozi opet u gresci... Ja bih volela da jesu...
Neka bude sto vise snega i zdrave zime...

Boris Kamikaza
03.12.2006, 20:50
Da li neko zna neki dobar sajt sa dugorocnom vremenskom prognozom :confused:!!

bojo
03.12.2006, 20:58
Da li neko zna neki dobar sajt sa dugorocnom vremenskom prognozom :confused:!!

Najbolje ti je da te odvedem kod mog dede na Goliju,ima 95 godina i pogadja vreme svake godine...
Ja spremam opremu polako,sta drugo da ti kazem:ski:

wlad
03.12.2006, 23:13
Do kraja nedelje kreće snežna provala oblaka :). Nećemo moći da se probijemo do skijališta od snega ljudi!!! :D

KOP_MANIA
04.12.2006, 07:48
Ma bice snega ljudi sat vam je :ok:

oddball
04.12.2006, 17:50
prognoza je odlična! nadam se da nije samo priča radi dizanja morala.
pojma nemaš koliko želim da si u pravu :ok:
odakle uzimaš informacije?! sajt ili neke vesti?

ThE_MaN
04.12.2006, 19:00
Imaš na sajtu http://www.singerscreations.com/ klijent Weather Watcher. Instaliraš ga i on ti prikuplja podatke o vrmenu u narednih 8 dana za koliko hoćeš gradova mesta. Ima odlične grafike i dosta podataka o vremenu.

Sledeća opcija ti je http://www.wunderground.com/.

milos79
04.12.2006, 19:30
Apsolutni zakon sto se tice kratkorocne prognoze vremena u ski centrima je
http://www.snow-forecast.com/
Doduse samo za 3 dana unapred, ali je jaaaaakooo koristan kad treba odluciti da li ici na skijanje za vikend ili ne.
Ako se registrujes moze i 6 dana, ali tada vec nije tako precizan.
A dugorocnu prognozu, pogotovu za planine je skoro nemoguce napraviti, perpetum mobile.

kop
04.12.2006, 19:30
Ljudi nemam bas lepe vesti:

Novembarske prolećne temperature u Srbiji iznenadile su mnoge, mada su pojedini svetski meteorolozi javno najavili dugu toplu zimu.
Šef Hidrometeorološkog centra Rusije Roman Viljfand izjavio je da će predstojeća zima na celoj planeti biti najtoplija za proteklih 150 godina. Po njegovim rečima, prošlogodišnji mrazevi se pre mogu smatrati izuzetkom od opšte tendencije otopljavanja, jer u protekle tri godine prosečna temperatura vazduha tokom zime na celoj planeti raste približno za 0,9 do 1,3 Celzijusova stepena. Viljfand prognozira da će prosečna temperatura ove zime biti za tri-četiri stepena viša ne samo od prošlogodišnje nego i od prosečne za to doba godine.
Ruski sinoptičar posredno opovrgava upozorenja ruskih i britanskih istraživača da će već kroz nekoliko decenija klima u Evropi postati mnogo hladnija zbog promena temperature struja u Atlantskom okeanu.
Dragan Jonovanović, zamenik direktora Republičkog hidrometeorološkog zavoda, kaže da će i u Srbiji ove zime temperature zaista biti više u odnosu na prosečne temperature koje su bile proteklih 30 godina.
- Dugoročnu prognozu za Srbiju smo uradili u saradnji sa Evropskim centrom za srednjoročnu prognozu vremena u Redingu. Izračunali smo da će u tromesečnom periodu koji obuhvata decembar, januar i februar, kad je prosečna temperatura 2,5 stepeni, temperatura biti viša za otprilike tri stepena. Za tromesečni period koji se odnosi na januar, februar i mart, kad prosečna temperatura iznosi 4,3 stepena, očekuje se da će temperature biti više za 3,5 stepeni. Da će se ove prognoze obistiniti šanse su 75 odsto - navodi Jovanović.
Po njegovim rečima, pojedinačno po mesecima takođe je izračunato za koliko stepeni će rasti temperatura. Tako se u decembru može očekivati rast od 2,8 stepeni u odnosu na prosečne decembarske temperature proteklih 30 godina.
- Kako se bude bližilo proleće, rast i promena temperature u odnosu na prosečnu će biti sve manji - iznosi Dragan Jovanović.

Do ponedeljka će se u Srbiji nastaviti lepo vreme, sa temperaturom i do 17-18 stepeni. Od utorka pa do kraja sledeće nedelje temperatura će pasti i biće do deset stepeni, uz pojavu magle, ali će biti suvo.

Izvor: Blic
:glavaozid :glavaozid :glavaozid :glavaozid

stekan
04.12.2006, 21:28
Nema frke. Zima samo kasni. Počinje krajem marta, a završava sredinom juna.

wlad
04.12.2006, 22:10
prognoza je odlična! nadam se da nije samo priča radi dizanja morala.
pojma nemaš koliko želim da si u pravu :ok:
odakle uzimaš informacije?! sajt ili neke vesti?

Ovo je prognoza CG RHMZ, prvi post sam napisao 28mog, i trend ide kao što su rekli :).

To što se priča da će biti toplije za par stepeni od prošle godine - meni to ne smeta uopšte, kada se setim na kakvoj sam hladnoći skijao prošle godine :D. (drugi deo januara na Durmitoru je bio sibir :D)

Drugi dosta dobar pokazatelj snega (barem za CG) koji koristim je www.weather.com, onda tražim "Plevlja" (ne Pljevlja - greškom Pljevlja vode kao Plevlja), e onda uzmem taj podatak i izračunam da će na Durmitoru/Bjelasici biti hladnije i da se sve to pretvara u sneg - to je već pravilo par godina koliko pratim te podatke. Naravno, ako otvoriš 10day forecast i onda vidiš šta će da se dešava u CG sa snegom:

http://www.weather.com/outlook/travel/businesstraveler/tenday/YIXX0003?from=search_10day

Kao što neki kažu, ne pada sneg kada je najhladnije (jako), najjače pada kada je temperatura oko nule, a to nas sada čeka :).

kop
04.12.2006, 22:59
Nadam se da je tako ! :dontknow:

wlad
05.12.2006, 08:39
Pogledaj trenutno stanje na Kopu (na webkameri http://www.infokop.net/) - već pada sneg :).

CrazyKong
05.12.2006, 09:33
Weather.com nije los, mada zna zestoko da omane (desilo se vise puta prosle godine)....
Mislim da je nas site http://vreme.yubc.net daleko bolji i precizniji...doduse daje prognozu za samo 5 dana....ali tesko da moze na duze da se da preciznije.

Takodje www.snow-forecast.com je odlican ali je period prognoze jos kraci - 3 dana

Ima jos nekih profesionalnih sajtova, ali ne bih da smaram....

daki
05.12.2006, 20:39
Ma bice valjda snijega!

VRAGODO
06.12.2006, 11:15
Kao što kažu stari ljudi: Snijeg, definitivno, ne može ostati gore mora pasti dolje (prije ili kasnije)!!!

milos79
09.12.2006, 11:32
Ljudi krece definitivno od ponedeljka, mislim da cemo da odahnemo - sneg i hladno. Inace prethodna 3 dana je dobro padalo i u Alpima i sad ga ima izmadju pola metra i metar.

pendo
09.12.2006, 16:59
lako je vama,ja silom prilika uplatio kop od 25.12.??!!

kop
14.12.2006, 20:40
Vidim da ce od ponedeljka popodne pa sve do subote biti minus i padace sneg (ZA KOPAONIK)! Znaci da ipak ima nade za ovu sezonu ! Najniza temperatura ce biti -9, a najvisa -1 kako su najavili ! Nadajmo se da su upravu ! :ok:

kop
15.12.2006, 10:08
Smradovi su opet menjali i ogranicili sneg samo do cetvrtka :awm2: , a ostatak ce barem biti u minusu !!! :)

kop
15.12.2006, 12:01
Bilo bi bolje da unajmimo ciganku da gleda u pasulj, mislim da bi bolje predvidela vreme nego ovi idioti !!! :couto:

Boris Kamikaza
15.12.2006, 12:14
Mislim da sam pogreio profesiju... Trebao sam da budem meteorolog!
Sedis pojes kafe, citas novine i na kraju radnog vremena lupis prognozu, a za to sto radis jos i dobijas platu!:sm008:
EXTRA!

kop
15.12.2006, 13:39
Pa nazalost i jeste tako ! :sm022:

`<~$nOwBoArDeR~>`
17.12.2006, 02:03
Citah u novinama pre 3 dan....jos malo pa ce se na artiku sav led istopiti.(bice raseljeno ne znam koliko miliardi ljudi,nivo mora porasti u svetu za izmedju 1 i 6 metara)....sta mi onda da ocekujemo....Istina je da ce se vreme i klima menjati...ali barem se mozemo sigurno nadati snegu na planinama za jos narednih par godina....a za dalje.....razmisljacemo tada....

KOP_MANIA
17.12.2006, 06:47
PA nece jos malo nego za par hiljada godina sto mi necemo doziveti :D

kop
17.12.2006, 11:33
Koliko sam je procitao o topljenju leda na artiku, pisalo je da ce to biti do 2040 :sm008: !!!! Ja cu tada imati 58 godina :hair: !!!!

wlad
17.12.2006, 14:16
Hm, ako sada imaš 14, 2040 ćeš imati 48 :).

Inače, lepo bi bilo kada bi ljudi mislili i na budućnost, a ne samo dok su oni živi (a posle toga potop - ako može ;)).

oddball
17.12.2006, 15:05
delimicno ste skrenuli sa teme, ali wlad je u potpunosti u pravu. a ako se desi da polarna kapa pocne da se topi taj proces je daleko od zaustavljivog. poenta je da se preventivno deluje. najmanji je problem raseliti ljude u druge zivotne sredine, ali resiti pitanje pijace vode koje nece biti jer ce se slana voda iz mora pomesati sa slatkim vodama bice mnogo veci problem, jer ce i nadmorska visina samim tim biti veca, zatim problem ceste promenljivosti vremena, pojave cunamija i tornada koji bi bili mnogo jaci nego sada na tlu evrope i na drugim delovima sveta gde ih inace nema, pa onda, sa slanom vodom se ne moze praviti irigacioni sistem koji je neophodan za proizvodnju biljne i zivotinjske hrane. i jos X stvari, tako da to nije problem skijasa sto nece moci da odu 8 dana da se zezaju po snegu.
zbog toga je bio samit u kjotou (japan) da bi se sve industrijsku razvijene zemlje na svetu obavezale potpisom da ce uvesti zakone koji stite zivotnu sredinu, drasticno smanje zagadjenje i uvedu odredjene standarde, koriste filtere u fabrikama, da skladiste i preradjuju teske vode itd. i te zemlje ucesnice su potpisale i krenule da sprovode to u delo, osim jedne. amerike.

kop
17.12.2006, 18:27
Wlad hvala na ispravci ! ;)

A ovo za sporazum nista ne vredi bez amerike i ovo mogu da obese macku o rep... :bootyshak

I evo veceras ce na kopu poceti dugo najavljivani sneg... Video sam na web cam da se prilicno naoblacilo !

oddball
17.12.2006, 20:35
vredi, samo što oni svesno nisu potpisali jer su izračunali da ako ostatak sveta bude uložio u svoju životnu okolinu oni neće morati. zato nisu ni potpisali. oni su jedini koji se pitaju za bilo šta u onoj meri koliko želiš da poklekneš njihovoj priči da je tako.

on topic: rekli su da će padati sneg i u Beogradu u utorak i sredu. javili su na kanalu auto plus da se na prilazima ka Kopaoniku nalazi određena količina snega. kapiram da na samom Kopu ima snega. možda ne dovoljno za skijanje, ali je ipak pomak u odnosu na pre neku nedelju.

`<~$nOwBoArDeR~>`
17.12.2006, 20:44
Oddball je potpuno u pravu u vezi ovog sto je napisao....ali da ne skrecemo vise sa teme.....

Sneg od veceras pocinje da pada na Kopu i narednim 7 dana ce padati gotovo sigurno....

kop
17.12.2006, 22:10
Konacno dugo ocekivani trenutak !!!!!!!! :sm021: :sm021:
Oddball ipak si upravu ! :)

oddball
19.12.2006, 15:55
za kopaonik ne znam ali ja se kezim ceo dan jer u bgd-u pada sneg, ljudi me na ulici gledaju kao ludaka :D

ski dude
19.12.2006, 17:36
i ja sam sav happy ceo dan:jester:

kop
19.12.2006, 18:37
Da odlicno je narocito sad kada se zadrzava... Na kraju ce biti vise snega u BG nego na kopu :)

daki
27.12.2006, 22:42
Najavljiju snijeg za novogodišnje praznike!!!!!!!!!!
:yay: :yay: :yay:

`<~$nOwBoArDeR~>`
01.01.2007, 18:54
I hoce li biti nesto od snega???Do polovine januara???

daki
11.01.2007, 20:11
Ljudi jel zna neko prognozu za januar?
Oce li padati snijeg?

CrazyKong
12.01.2007, 08:53
Danas nesto malo i tek 21-22 malo ozbiljnije....

wlad
25.01.2007, 01:23
Pretpostavljam da ovde sada svi ćute i čekaju da vide koliko će da napada (da ga ne ureknemo) :D!

Ja samo mogu da kažem da u CG (barem za Savim Kuk i Jezerine) sneg trpa neviđeno!

Još pola metra sutra i :ok:.

Da, zaboravih da dodam i interesantnu sliku (trenutno stanje):

http://osmeh.net/dl/cam_20070125_012449.jpg

A kao referencu, da postavim i stanje od pre 1 (i po) dana:

http://osmeh.net/dl/cam_20070122_155537.jpg

kop
25.01.2007, 10:30
Super ! Samo neka pada ! :ski:
A sigurno ce padati jer su za Kop najavili da ce padati narednih 9 dana :)
Pretpostavljam da kod nas dolaze ovi ljubicasto-crveni oblaci ! Cim su takve boje znaci da su prepuni i da ce biti snega !!! :) :)

Krecha_86
25.01.2007, 16:16
Koliko vidim...i na Brezovici ce padati :dziveli: :dziveli:

BREZOVICA RULEZ !!! :ski: :ski:

boki04
28.01.2007, 15:21
Samo neka pada sneg,ja mislim da smo mi malobrojna populacija medju ljudima kojima je stalo do sneznih padavina.

Fuzzy
28.01.2007, 15:59
E drugari jel moze neko da mi kaze, mozda ce bolje znati oni koji su se skoro vratili sa kopa, kakva je situacija van staze? Mislim ako kazu da snega ima 41cm(valjda se odnosi na utabanu stazu) jel to znaci da ga ima nesto vise van nje?

kop
28.01.2007, 18:02
41 se odnosi na van staze :)