PDA

Pogledati punu verziju : preporuka za drugu skiju



vladimir
17.11.2017, 10:57
Zdravo svima,


Ukratko - koju skiju biste preporucili? Detalji ispod….


Skijam od svoje 5-6 godine (30+ godina), u poslednjih par godina oko 20-ak dana godisnje na snegu, od toga 7-10 dana Alpi (Austrija/Italija) ostalo uglavnom vikendi na Kopaoniku. Da ne ispadnem neskroman, ali rekao bih da skijam dosta dobro, prilicno agresivno, vecinom kraci do srednji zaokreti, ali ako staza dozvoli, volim da i rasirim i ubrzam. Tezak 77-78Kg, visok 178cm. Veliku vecinu vremena provedem na stazi ali to je delimicno i uzrokovano skijama koje imam.


Naime, vec duze vreme vozim klasicne komercijalne race slalomske skije (trenutno Fischer RC4 Race SC duzina 165). Mislim da na njima ima mesa za jos koju sezonu. Odlicne su za tvrde, upeglane staze. Ne briljiraju na vecim brzinama, nisu idealne za bas siroke zaokrete, polusredjene i mekse staze, hupsere, itd.

Prosle godine sam sticajem okolnosti skijao par dana u US (Tahoe jezero) na rentanim Volkl (cini mi se da je bio RTM 84 ali nisam siguran) i to je bilo super zabavno pa razmisljam da uzmem neku slicnu skiju. Najvise mi se svidela stabilnost u sirokim zaokretima i vecim brzinama, kao i osecaj sigurnosti pri prelasku preko neravnina koje se skoro pa nisu osecale. Vrlo zabavna skija za karving u takvim uslovima. Napomenuo bih da je staza bila dosta meksa nego sto je to obicno slucaj i u Alpima i na Kopu - utabano ali ne previse sabijeno , dosta svezeg snega pored staze i na delovima staze, pa je bilo lepe prilike i za off-piste.

Dakle, uzeo bih skiju koju bih koristio kao drugi par, koja je i dalje dominantno za on-piste, ali koja se dobro snalazi i kada ima svezeg snega, kada su staze mekse, kada puknu, kada ima hupsera. Za bas tvrde, ispeglane staze nastavio bih da koristim Fisher. Vidim da na forumu sve vise ljudi vozi sire skije ili kao drugu skiju preporucuje nesto bas siroko ispod noge (90 ili 100+) ali mi se cini da to vec nije za uslove u kojima ja skijam, i da bih retko imao prilike da ih vozim onako kako one daju najvise. Off-piste je “nice to have” a kao sto rekoh, trazim skiju prvensteno za staze i to za uslove kakvi su najcesce posle 12-13h - razrovane staze, hupseri, svez sneg i sl. Ni guzve na stazama nisu zanemarljiv faktor, pogotovo sa uskim stazama kakve su uglavnom na Kopaoniku (a bogami i u Alpima, u zavisnosti od termina i skijalista, moze da bude poprilicna guzva).


Malo sam googlao i pogledao cega trenutno ima po nasim radnjama i bar na osnovu informacija sa sajtova, PlanetBike trenutno ima daleko najbolju ponudu. Verujem da ce se zbog pocetka sezone i Expa i ostali uskoro bolje snadbeti. Napominjem da ima radnji sa izuzetno losim i neinformativnim sajtovima (npr Gora) tako da ovo nije potpuna slika:




- VÖLKL RTM 84 UVO ili VÖLKL RTM 86 UVO http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/SKIJE-VOLKL-RTM-84-UVO-iPT-WideRide-XL-2016/36847/
procitah da je 86-a ne samo malo sira nego i dosta tvrdja. minus su Marker vezovi, oduvek sam vise voleo Tyroliu (vidim da ima dosta istomisljenika na forumu). Deluje da se Tyrolia ne moze montirati na Volkl, ili bar ne moze bez nekog “budzenja" .


- Rossignol Experience http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/SKIJE-ROSSIGNOL-EXPERIENCE-88-Bslt-TPX-Axium-120-TPI-B90-black-green-2014/16130/
vrlo hvaljena skija, vidim da je neki cenjeni clanovi foruma poseduju, pa bih bio zahvalan na nekoj informaciji.


- Elan Amphibio 16 Ti2 (ili neki drugi Elan Amphibio- nisam siguran koji i u cemu je razlika) http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/SKIJE-ELAN-AMPHIBIO-16-TI2-F-ELX12-2016/37909/. (imaju 2 vrste ovog modela, verovatno je ovaj koji je 20-ak hiljada jeftiniji stariji model i ne bih bezao od toga)


- Volkl Racetiger SC http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/SKIJE-VOLKL-RACETIGER-SC-UVO-YELLOW-xMotion-2016/36842/
ovo mislim da je previse slicno skiji koju vec vozim. malo veci radijus od Fishera a Tip Rocker je mozda cini nesto vide friendly za nepopeglane staze. Mozda je pre kandidat da zameni Fisher nego da ga komplementira.



- Nordica FIRE ARROW 84 EDT -N PRO EVO (SaltoM http://roleri.rs/sr/skije/22-front/194-0a4040g2-001-black-red-03-fire-arrow-84-edt-n-pro-evo-kliknite-na-tekst) probao sam pre 2 godine neku slicnu Nordicu na testu (na zalost ne secam se tacnog modela ali lici na ovu skiju) i nije mi bas legla. Bila mi je previse teska i malo sam se mucio sa obaranjem na kantne. Test je trajao vrlo kratko, pa je moguce da mi je trebalo vise vremena da se naviknem.


Bili bi mi zanimljivi jos i Blizzard Quattro RX, Dynastar Speed Zone 12 Ti ali nisam siguran da se to kod nas moze naci (eventualno Outdoorsport koji na sajtu trenutno listaju svega par skija). Nisam siguran ni da li da idem na ove all-mountain modele ili da gadjam nesto sto je vise GS skija.


Gledao bih duzinu od oko 175 cm (+- koji cm sto bi zavisilo od konkretne skije) i uzeo bih skiju ovde u Beogradu u narednih 20-30 dana. Kupovina preko mi deluje dosta komplikovanije, mada nije iskljucena jer bi sredinom Decembra trebalo da odem do Nassfelda. Verovatno bih sacekao Expo zbog boljeg izbora, eventualnih popusta (ne znam kako stoje stvari sa popustima u toku sajma) i zbog prilike da sve vidis na jednom mestu, mada me guzva na sajmu ni malo ne privlaci :(


Ko je izdrzao da iscita sve, svaka mu cast. Svaki predlog i sugestija su dobro dosli.

Pozdrav i zahvaljujem se unapred.

stekan
17.11.2017, 11:28
EDT verzije Fire Arrow-a su bile pretvrde, a Fire Arrow 84 EDT je fenomenalna skija samo za brzine preko 80 km/h. Ispod toga: patnja.

Uzmi u razmatranje:
- Nordica Fire Arrow 80 Ti ili novu verziju koja se sada zove GT 80 Ti.
- Nordica GT 84 Ti
- Elan Amphibio 84 Ti ili 84 XTi (ili stari 82 Ti)
- i naravno Rossi Experience 88 ili 84
Ja sam svojim Experience 88 (model 2013/14) oduševljen, ali možda ne skijamo na isti način. Ja sam više na "finesse" strani, a ti si možda više na "power" strani.

bezbi
17.11.2017, 12:57
Mislim da ti i nije potrebna pomoc posto si sve napisao kako treba i znas vec sve, samo ne mozes da odaberes. Rc4 fenomenalna skija, fleskibilna i laka, ali ipak je malo pretvrda, trebas imati jako dobru tehniku da bi izvukao iz nje ono sto moze da ponudi, u suprotnom je jako mucenje sa njom. Ja sam je vozio godinama i zamenio jer stvarno vise nisam imao ni snage ni kondicije a ni tehnike.Probao Rossignol 9sl i Hero, koji je jako slican sa rc4, i vise mi se svideo jer je za nijansu meksi, a isto je lak i fleksibilan, pa sam se odlucio za Heroa st ti u 167cm. Probao sam i ja Nordicu za 2017, i to je generalna stvar kod njih, skija je preteska i jako ju je tesko obaljivati sa kante na kantu za razliku od rc4 koji je tu bio munjevit, kao sto rece Stekan, od njih sam gsr da mozes da ga teras sto na sat, sve ostalo je patnja. Elan je po meni najogra skija, mrtva, race modeli su tromi teski , nisu fleksibilni, niti sam mogao dobiti neku povratnu reakciju iz zavoja. Amphibio jeste laksi i lakse ulazi u zavoj, al opet je mrtav, kako god sam pokusavao da je postavim, nisam mogao dobiti povratnu reakciju kao da nije ni malo fleksibilna. E za to su tu Volki i Rossignol, po meni vrhunske skije, lake flesibilne i srednje tvrde, ako je malo vise nagazis poslace te iz zavoja na mesec. Moj predlog ti je prvo da probas sve sto planiras iz neke rente pa onda da se odlucis za kupovinu. Taj sc je vrhunski ali kao sto si rekao najgore je da uzmes nesto sto ce vise da ti bude zamena za rc4, tako da bi Exprerience ili Rtm mozda ipak bio pravi izbor. Ali na tvom mestu ja bih ipak prvo probao, jer ako ti se ne svidi izbor mozda ces se kajati sto odmah nisi uzeo nekog Heroa allturna, ili naravno Felkija sc,pa i st ti ili carbona, jer ako si navikao na rc4 tj na taj ostar stil voznje i zelis nastaviti sa tim, rtm i epx88 ti nece dati to sto zelis, ipak ces ih koristiti kao drugu skiju.

niipheus
17.11.2017, 14:29
Vozio sam na testu ove godine 88 XTi i nesto malo uzeo od drugara koji je istovremeno testirao 16 Ti2. 88ica fantasticna skija, probao sam je u 176 duzini i mogu reci da lagano moze da se ide i na najduzu u njihovoj ponudi, a to je 184 mislim. Skija je jako lepa za voznju, dovoljno tvrda i vrlo stabilna dok je radijus za tu klasu skija sasvim ok za stazu, negde oko 17 m. Meni je veoma lepo legla, ali mora se uzeti u obzir da trenutno vozim Progressor 800 pa ne mogu reci koliko bi tebi zanimljivo delovala 88ica posle RC4. Ipak posto vidim da si probao siri model i da znas sta ocekujes od takvih skija, verujem da i ne trazis od njih da rezu led i drze u horizontali kao tvoja sadasnja skija.

16 Ti2 mi je bukvalno bila skija ko skija. Ide lepo, skrece, stabilna, ali nemam nijedan razlog da kazem 'e zbog ovoga bih je uzeo i zamenio moju trenutnu skiju'.

Posto i sam planiram apgrejd na neki siri model u istoj sam nedoumici kao i ti, ali znam da SC i 16Ti2 sigurno ne bi usle ni u siri izbor po ovom pitanju jer su to skije orijentisane iskljucivo na stazu i to dobro popeglanu.

RTM 86 mi je za sad top izbor iako je nisam probao (nije bila na testu) i ne znam gde si citao da je mnogo tvrdja od 84, po onome sto sam saznao to je prakticno skoro ista skija sa 2mm u struku. Najvise se razlikuju u ceni i to je uglavnom razlog zasto ljudi forsiraju 84 kao primarnu skiju iz serije.

Mozda bi mogao da obratis paznju i na trenutni brend koji vozimo, Pro MTN serija mi deluje poprilicno zanimljivo, modeli 86Ti i 95Ti.

snowglisser
17.11.2017, 18:21
Vlado, znam da si rekao da nisi bas zagrejan za skiju sirine 90+, ali moja preporuka je jedna skija sirine bas 90, koja, iz onog kako si ti opisao svoje skijanje I ono sto od skije trazis, bi trebalo da je savrsena za tebe.
To je Atomic Vantage 90 cTI.

Ova skija konstrukcijom podseca na takmicarsku (full sidewall, drveno jezgro, dupli sendvic - jedan of titanala, drugi of mreze ugljenih vlakana). Konstrukcija I izbor materijala (titanal I carbon) daju joj veliku cvrstocu, uz istovremenu laganost.
Za razliku of takmicarskih, ima poprilican roker u vrhu I dosta blago podignut rep. Taj roker joj omogucuje veliku okretnost, menjanje pravca je decija igra, a ima siroku lopaticu koja joj daje dobru "plovnost" u dubljem snegu.

Testirao sam je pre 2 godine na 2 sata u prolecnim uslovima (uzeo je oko 11 ujutro, dok su severne staze jos uvek bile zaledjene, vratio u 1 popodne, kad je svuda popustilo).
Svuda se pokazala odlicno. Cvrsta, energicna, stabilna pri brzinama, veoma lagana, okretna, lepo pliva. Po ledu takodje dobra, uprkos svojoj sirini - najverovatnije zbog sirokih lopatica (i relativno i sirokog repa). Recimo, u duzini of 176cm, njen radijus je samo 16m, sto ti dovoljno govori da njen sidecut vise naginje agilnosti .

Ako ti se negde pruzi sansa, probaj ih, mislim da se neces pokajati.

Sto me dovodi do druge poente: zbog cega izbegavas kupovinu skije u Alpima? Svi forumasi ti mogu preneti njihova licna iskustva sa odredjenom skijom, ali to ce ipak biti samo to - njihova licna iskustva.
Svi mi smo razlicite visine, tezine, fleksibilnosti, vladamo ralzicitim nivoima tehnike, itd. Cak i pri svim ovim jednakim parametrima, raliciti skijasi ce jos uvek u dosta slucajeva preferirati razlicite skije.

U Alpima svaka pristojna rental/prodavnica ce dozvoliti (ako odaberes odgovarajuci rental paket), da menjas skiju svaki dan. Pa cak i par puta na dan.
Objasnis im na pocetku da zelis da kupis skiju, i trebalo bi to da dopuste bez problema. Dogovoris se da ti odbiju cenu iznajmljivanja (obicno oko 150 - 200e za ovakav paket) na kraju nedelje.
Da, kupovina na ovakav nacin izadje stotinak evra vise nego kad ih kupis negde u prodavnici bez probanja, ali makar znas da je skija koju si kupio idealna ZA TEBE.

vladimir
17.11.2017, 21:32
@stekan jesam na “power” strani, ali godine stizu, i treba prelaziti u “finesse” tabor. Taj Rossi mi deluje kao odlican alat za tako nesto i trenutno je na vrhu liste skija o kojima razmisljam


@bezbi slazem se da je probanje zakon, ali testova ima vrlo retko a rentanje zahteva odredjeno cimanje. Moguce da gresim, ali na Kopu sam na svega par mesta video ozbiljnije skija za rentu. Dodatno npr na Kopu jedan rental/ radnja sa opremom gde sam hteo da izrentam Nordicu radi od 9 ujutro sa cim bih izgubio jedno bar pola sata najlepseg skijanja - moram da priznam da ih nisam pitao da skiju uzmem dan ranije.
Na skijanju u Alpima provedem nekih 7-10 dana, i za to vreme se intezivno skija i koristi maximum, smestaj cesto nije pored rentala i radnji. Vec 2 godina odlazem kupovinu sa idejom da probam sto vise skija i kupim ono sto mi se svidi, ali sezona se nekako zavrsi a ja nista ne uradim :(


@niipheus na par mesta sam naleteo na tvrdnje da je 86-a tvrdja od 84. Npr ovde: http://www.skiessentials.com/Chairlift-Chat/2017-Volkl-RTM-86-UVO-Ski-Review
“The 86 is certainly a stiffer ski that really works best for aggressive advanced and expert skiers. Those who aren’t driving as powerful turns will likely prefer the 84 as it is noticeably softer flexing, although still performs very well"


@snowglisser ovaj Atomic vantage deluje zanimljvo, mada mi se cini da je ipak malo vise za neki off-piste. objasnio sam iznad za kupovinu u Alpima. Mozda zvuci da sam lenj,ali prosto kada odem na skijanje ne ostaje mi mnogo energije za takve akcije.




Hvala svima na predlozima, ima jos koja nedelja do Expa kada ce se svi prodavci pojacati sa opremom i do kada cu nadam se odluciti.

trenutno su mi na vrhu Rossi Expo 88 i Volkl RTM 86/84. Ima jos kandidata pre svega iz Nordice i Elan tabora , i ovaj predlozeni Atomic deluje skroz zanimljivo.

wlad
18.11.2017, 01:00
Obrati pažnju samo da Planet Bike već par godina ne učestvuje na ExpoZimu, ali u isto vreme u svojim prodavnicama daju dodatni popust kupcima (umesto da novac daju Beogradskom Sajmu ;)).

niipheus
18.11.2017, 14:06
Vrlo je moguce da ce pre biti to sto si rekao nego ovo moje za RTM. Videh i na Volkl sajtu da postoji razlika u konstrukciji (celik vs titanal).

Ne znam da li si obratio paznju na ponudu duzina skija za Rossi 88 (ako planiras ovde kupovinu), jedina opcija je 164, a koliko sam upucen PB vise ne nabavlja Rossi tako da je najverovatnije da ce za sajam biti 'to je sto je'.

malada
18.11.2017, 17:33
OBAVEZNO otidji do intersporta i rossignol-a u bul. JNA imaju odlicnu ponudu, a nema ih na netu. Preporucio bih ti da uzmes u razmatranje Nordica NRGY seriju, ja sam sebi uzeo NRGY 80, bio sam u slicnoj dilemi kao i ti, a cini mi se i da nam je slican stil skijanja (pogledaj video). Prezadovoljan sam, a na kraju sezone sam je nasao za 30k u intersportu. Ovdje mozes malo da ih vidis u akciji:
https://mega.nz/#!otMTgIBY!P7mvjnpgUCZQcWAxVWvzF887skCMMQc0cSIhAEw iftw

vladimir
18.11.2017, 20:49
@niipheus naravno da nisam obratio paznju na dostupne duzine :( 164 je prekratko. pogledah koje se duzine proizvode, i verovatno bih isao na 180

Ako neko ima hint gde se jos moze pazariti Rossi Experience, bio bih mu zahvalan.

@malada plan mi je da za 10-ak dana, negde tamo pred Expo-Zim ( deluje mi da ce tek tada da se pojacaju sa opremom) zaredjam po tih 4-5 prodavnica ski opreme koliko ih ima u Beogradu. Ove dve koje si nabrojao su mi na listi. Ideja da se sve pogleda na jednom mestu, mozda dobije i neki popust deluje privlacno, ali bih voleo da kupovinu obavim na miru sto na Expu nije bas realno.

trendo
23.11.2017, 12:03
Vladimire da iznesem i moj stav. Po mojoj proceni jos si daleko da predzes u 'penzionersko' skijanje koje inace zovu finese ili finije skijanje :). To ostavi za mene i vozrasnii od mene. To se moze videti da drugu skiju trazis u grupe gde bi trebalo da bude prva skija (mozda i jedin) a to je skija u struku od 82-88mm. Druga skija se trazu u grupi od 90 ili tacnije od 100 pa nagore. Na pr. rossi expo 100 vantage 100cti i tako dalje. To su sve odlicne allmountain skije. Tacnije ja kao covek koi za par meseci ulazim u grupu vozrasnih skijasa ova dva primer modela bi bile i jedine skije za sve, ali svi smo razliciti. Vecina clana foruma nece se sloziti sa mnom, ali par njih hoce i to je dovoljno. i da sport-konard isporucuje skije i na adresu u srbiju bez dodatnih troskova za isporuku i bez pdv ali verovatno ces platititakse carine i srpskog pdv-a, a mozda i neces. Odnosno nikako ne zanaci da se moras ograniciti samo na beogradski market.
E toliko :)

trendo
23.11.2017, 12:09
A da, gornji RTM modeli imaju celosan roker...proveri dobro koi modej kakav je ....dali ti odgovara ceo roker

niipheus
23.11.2017, 13:00
Ceo roker je izasao iz upotrebe jos 2015. za RTM seriju. Roker-kamber-roker od 2015/2016 sezone na ovamo.

vladimir
25.12.2017, 15:09
Hvala svima na savetima. Evo update-a:

Upadoh u neku guzvu na poslu i ne stigoh da se pozabavim skijama i realizujem ovo. Nije mi se previse ni zurilo, jer kao sto rekoh, imam jednu skiju tj imao sam skiju. U medjuvremenu sam bio na Kopu vikend posle openinga, na nekim delovima bilo dosta kamenja, skija ima godina pa i ne vodim previse racuna, i uspem da unistim podlogu i kantnu na Fischeru RC4. Majstor Sinisa je mozda sredi za jos koji dan skijanja, ali skija je definitivno zavrsila svoje.

To sad menja planove i umesto da kupujem drugu skiju, kupujem prvu i za sada sam sklon tome da opet uzmem nesto uze, za stazu, a da neki allmountin ipak saceka.

Inace vidim da ima dosta ljudi na forumu koji zagovaraju 2 skije ali u tom slucaju svi uglavnom gledaju on-piste i off-piste skije. Ja retko imam prilike da vozim off-piste (nije da ne volem- prosto je tako) i zapravo razmisljam o 2 on-piste skije : jedna slalomska, uska ispod noge, za bas tvrde i upeglane staze, a druga all-mountin, za mekse, razrovane staze, hupsere, nesto svezeg snega, za povremeni izlet van staze, ali i dalje je to skija za stazu. To i jeste razlog sto sam za tu drugu gledao nesto oko 80-90 ispod noge, sto vidim da je po kriterijumima nekih clanova dosta usko za drugu skiju.

Pogledah malo sta se nudi po nasim prodavnicama, i cini mi se da planetbike ima najbolju ponudu tj konkretno Volkl mi se cini kao najbolji odnos kvalitet cena (Marker vezovi su minus, ali preci cu nekako preko toga).

Tu su mi zanimljivi:



Racetiger SC http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/21590/ ( svratio juce do Planet Bike-a i ne svidja mi se podloga za vez koja je skroz plasticna i ne uliva poverenje). Ovo mislim da je model za 2015/16, dok na novijim modelima SC-a to deluje ozbiljnije, ali i dosta skuplje. U odnosu na RTM 84 deluje u ruci nekako nekvalitetnije. Vidim da ima na forumu vlasnika Racetigera, i deluje da su zadovoljni, pa bih bio zahvalan ako bi neko podelio svoje iskustvo sa ovim SC-om. Jedina preostala duzina koju imaju je 165, nadam se da je dovoljno dugacko s obzirom na taj "blagi” rocker na vrhu.



RTM 84 http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/21571/ imaju 172 i 177 cm.
Racetiger Speedwall SL http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/30878/.
(http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Alpsko%20skijanje/Skije/30878/)i ovde je najduza skija koju imaju 165cm, koliko kapiram isto ima blagi rocker na vrhu
Rossignol Expo nemaju u odgovarajucim duzinama.


Svratio do Markonija koji prodaje Head. Tu bih mozda najpre isao na



Supershape Rally http://www.markonisport.rs/ski-oprema/skije/head-supershape-i-rally (http://www.markonisport.rs/ski-oprema/skije/head-supershape-i-rally) imaju 170cm . dosta hvaljena skija
izgooglacu jos malo da vidim koji Head race model je negde u sredini, tj ni pretvrd ni premekan. ako neko ima preporuku, slusam.



Svraticu kasnije do Gore da pogledam ponudu Fishera (sajt im je neupotrebljiv ) ali bih iz radoznalosti verovatno presao na nesto sto nije Fisher, a i sa Gorom nemam najbolje iskustvo pa nesto ne verujem da cu ici u tom pravcu.

Vecina ovih skija sa gornje liste ima tip rocker (navodno blagi rocker) a nisam bas siguran u tu izmisljotinu dok je eventualno ne probam. Kapiram da dobijes skiju koju mozes lakse da vozis po neidealnim uslovima, ali i da nece tako dobro drzati na tvrdom.

Kako sam Za Novu Godinu opet na Kopaoniku probacu da za tih 4-5 dana izrentam i isprobam skiju koju ako mi se svidi, mogu posle da uzmem. Markoni ima na renti head premium skije pa se manje vise sve od Heada moze probati (najverovatnije ovaj Rally) dok cu Planet Bike rental pitati ali se nesto ne secam da sam kod njih vodjao vrhunske skije. PlanetBike mi je zanimljiv za kupovinu skije jer cu se verovatno pocastiti i pancama (probao kod njih SpeedMachine i bas je lepo legao na nogu), pa ako se uzimaju i cipele i skije, mislim da je realno ocekivati dodatni popust.

Ako neko zna gde se jos moze izrentati kvalitetna skija slicna ovome sto trazim, bio bih zahvalan na informaciji. Unapred zahvalan i za eventualni savet na temu kako kupiti skiju online (npr sa sport konrada) a ne platiti PDV i carinu :)

stekan
25.12.2017, 16:11
Imam u stanu dva para dječijih skija za stazu struka 74mm u dužinama 172 i 177 cm. Dječije su, jer pripadaju mojoj djeci, doduše punoljetnoj i izrasloj preko 18X cm :sm021:.
Par puta sam vozio i jedne (Fire Arrow 74) i druge (Head Integrale 009) i mnogo sam zadovoljan sa njima. Imao sam ranije i svoje "uske" skije koje sam redovno mijenjao (živio čika Bilek!) i koje su mi bile prvi izbor kad idem skijati po uređenoj stazi.

Drugi par skija (+- 90mm) je obično čekao u sanduku na autu i kad se staza malo pokvari, ja promijenim skije. Tu promjenu sam obično obavljao iza podneva, ali sam primijetio da kako vrijeme prolazi, ja sve ranije i ranije vršim tu zamjenu. Na kraju sam skroz odustao od "uskih" skija, jer sada već neko vrijeme ruka sama ide ka onim širine struka 85 do 90 mm (trenutno 88 mm). Ako ima i najmanja šansa da će biti svježeg snijega ili da je staza baš mekana (npr. u aprili), tada u sanduku čuče one sa strukom 108 mm spremne za dejstvo.

Misk0
25.12.2017, 17:47
Vozim skiju iz potpisa već šestu godinu i po meni je dobar izbor za ono što možeš da očekuješ na Kopu, puno veštačkog snega i razbijene staze popodne. Struk je 80mm, prilično tvrda, super drži na ledu.

Obično pogledam po rentama pa uzmem nešto na dan, čisto da uporedim. Ovde godine, trenutno sam na Kopu, ništa interesantno, valjda im sezona još nije počela. Jedino što mi je bilo interesantno je Blizzard Quattro 8.0 ti, imaju ga u radnji ali ne i u renti. Probao sam 6.9 prošle godine i interesantna skijica ali ne drži na ledu ni približno kao moja.

Mislim da ima Nordica modela ali tu baš ne znam šta da tražim

niipheus
25.12.2017, 21:14
Mogu samo da ti kazem da sam sad za vreme sajma otisao i do PB i uporedio sam pod rukom RTM 84 i 86 sa 88XTi i mogu reci da je RTM osetno tvrdji od Elana. Sa druge strane, ona prica da je 86 daleko tvrdji od 84 pada u vodu jer mi pod rukom deluje da je 84 mozda za nijasnu tvrdji od 86 i to ne samo meni. Naravno na stazi mozda bude drugaciji utisak, ali pod rukom su ove dve skije skoro identicne.

malada
25.12.2017, 22:50
Mene je skija iz potpisa totalno pokvarila. Neki dan sam na Jahorini vozio staru usku skiju i to je pravo mucenje na razbijenoj stazi poslije malo sire skije. Na tvrdoj stazi je odlicno drzala, cak i po zaledjenoj stazi, samo mora biti naostrena.

marbik
26.12.2017, 10:56
Ja sam imao istu dilemu pre par godina pa sam prvo kupio Nordica FireArrow, bese 80 mm i prodao posle 2 sezone. Ko kaze da to dobro drzi na zaledjenoj stazi nije nikad vozio race skiju. Onda sam jednom iznajmio Head i.SL, vozio 2 dana i odmah ga kupio sledece sezone. Tako da moju preporuku znas. Od ljudi sa kojima sam pricao, a koji zaista poznaju materiju (level 3 instruktori, sa po 100 dana na snegu godisnje) isto kazu - za stazu race skija, idealno SL, sto manji radijus (recimo oni furaju Head.iSL ali RD). Marka uopste nije bitna - sve te skije kostaju 80-100k, radijus 11-12m (zavisi od duzine) - Head i.SL, Nordica Doberman, Volkl Racetiger, vise ni ne znam sta ima. Sta god da uzmes u tom rangu neces pogresiti. Za razrovane staze, meni ovaj Head odlicno drzi. Skija je teska pa kada se pritisne samo prosece kroz hupser. Ono za sta nikako nije je offpiste bas zbog tezine i male sirine i tu uzmes drugu skiju u struku 100+ i zavrsio si. Vise u zivotu ne bi kupio skiju sa tim nekim srednjim strukom tipa 75-90. Ne vidim poentu. Ovo je naravno misljenje bazirano na mom iskustvu, kao sto vidis svako ima drugi fazon tako da najvise zapravo zavisi od licnih afiniteta. Za Head sve preporuke, nisam vozio te i.Rally i slicno, samo SL i ne bih ga menjao nikako. Tj mozda za drugog SL :).

bezbi
26.12.2017, 13:41
Pa ti prvo odluci sta zelis, race skiju ili on piste ili allmount. I to ti niko ne moze odluciti umesto tebe. I to je kao da podedis sporski auto sa dzipom, reci da ce SL skija ici po dubom snegu i razrovanjoj stazi je pre svega neozbiljno da ne kazem smesno, kao i da ce allmount skija da drzi na ledu kao race skija, ili da bude agresivna i da se prebacuje sa kante na kantu, ili da bude precizna. Tako sam vidjao ljude koji pokusavaju voziti allmount skiju kao da je race, kao i one sa onpiste skijom van staze, i samo cu reci da izgledaju smesno, bez uvrede.

Ja sam vozio do prosle godine rc4 sc kao i ti, skija je mnogo dobra, volim tu geometriju, ali je skija ipak bila pretvrda, pa sam se oducio na neku meksu varijantu, i uzeo Ross Hero, mada je i Salomon x-race dolazio u obzir. To su race skije koje su mekse od Fisera, Rossinjol st titanal u 167cm je ubica i vrlo je fleksibilan i lak, slican takav je i Salomon, on jos manje umara a race je skija. Volkl sL mnogo dobar, ali je za nijansu i tezi od Rc4, i podjednako tvrd i ja ti ga ne preporucujem zbog toga. Atomic je isto jako dobar al nisam probao ove najnovije. Head i.sl je ipak tenk, tezak i tvrd, ipak je on za profesionalce bivse takmicare itd, ali kazu da je i.slr odlican, laksi je i jako feksibilan, ali i ima mali radijus pa skija skrece kao luda, mada nekome to bas odgovara. Tako da moj glas sto se tice race ide na Hero st ti u 167cm ili jos meksi st carbon,pa i Salomon Xrace 165cm, Head islr, ili mozda i Atomic. Planetbike ima u renti Hero i Volkl Sl.

Sto se tice onpiste, znaci Volkl sc, Ross Pursuit pa sve ostalo, mada i za Head kazu da je mnogo dobar, Magnumi. U sustini to su mirnije skije, malo ih vozis na kanti, malo repovima proklizavas, malo siroki zavoji malo kraci itd... ne mozes ih forsirati bas kao race skiju, da stano bude na kanti, nece ti ni biti zanimjivo.

Sto se tice allmoumntina to je vec Stekan objasnio.

Roker vrh je odlicna stvar, kod race i on piste skije za nijansu bolje skrece i sta vise mozda i bolje drzi led na vrhu skije, jer skija tu grize led pa boje uhvati kad sabije nategnes, a generalno za nijansu je nestabinija kad vozis spust sa sl skijom, ali se skija dobro ponasa ako nije ispod 165cm. U svakom slucaju odlicna stvar. Kod allmount ima malo drugaciju svrhu,skija bolje plovi po losijoj stazi i dubokom snegu, i smanjuje radijus na skiji i cini je boljom za malo krace zavoje.

Da se razumemo, ja sam dao predloge za neke kategorije, nisam ti rekao kupi Race ili AllMoun, to ti odluci.

vladimir
26.12.2017, 15:01
Sto neko rece u drugom threadu - "Sto ljudi, sto cudi. Sto zena, dvesta sisa”. Bitno je da svi uzivamo u skijanju, svako na svoj nacin.


Ja “race", sl skije volem, i ne planiram da ih se odreknem. Fischer RC4 SC mi nije pretvrd, za razliku od Atomica SL11 koji sam vozio pre toga i od koga me bolela svaka koscica na kraju dana a imalo se vise snage a manje godina. Imam prilicno jake noge, aktivan sa sportom, mada su ledja krenula da zezaju a nakupilo se i godina, pa ne znam jos koliko dugo ce se imati snage za power voznju, tako da je verovatno vreme da se razmislja o malo meksoj varijanti skija.


Ono sto mi nedostaje kod Fischera jesu stvari koje jedna skija iz te kategorije tesko moze da ima: stabilnost pri vecim brzinama, performanse pri meksim i razrovanim stazama i sl. Vozio sam Volkl RTM (rekoh na pocetku, cini mi se da je bio 84) na malo meksoj stazi, i za siroki i brzi karving mora se priznati da je neuporedivo zabavnija od Fishera. Ono sto ne znam jeste kako bi to izgledalo na tvrdoj, skoro zaledjenoj stazi.

Zbog toga mi je ideja da imam 2 skije, jednu za bas tvrde i upeglane uslove, a drugu za sve ostalo, zvucala odlicno 😃 Tu opet ima mnogo misljenja, svako definise koje su te skije prema svom afinitetu i stilu skijanja, sto je skroz normalno.


@bezbi hvala na savetima i na informacijama razlikama u modelima. Bas mi je ovo trebalo- spasao si me googlanja.


Od subote sam 4 dana na Kopu, pa cu sigurno iznajmiti i probati nesto. PlanetBike na renti ima Volkl SL i SC, nisam siguran za RTM, a sad saznah od bezbija da i Hero moze da se renta. Markoni bi trebalo da ima sve od Head-a. Pogledacu prognozu vremena i ocekivano stanje staza, pa u zavisnosti od toga i odabrati nesto.

marbik
27.12.2017, 20:52
Vidis ja sam isto vozio Atomic SL al davno, pre jedno 4-5 godina i isto mi je bio bas tvrd i naporan. Head je u odnosu na to ko pamuk.

bezbi
28.12.2017, 09:37
Nije ni Atomic vise ni tvrd ni tezak..sada su to vec odlicne izbalansirane skije sa rokerima, verovatno i najrasprostranjenija skija u klasi iako je najskuplja. I dalje je ta d2 ploca i vez pretezak, ali sama skija najlaksa u klasi, ja sam vozio za 2015god skija je top

vladimir
03.01.2018, 11:13
update nakon 4 dana skijanja na Kopaoniku:


Prvi dan izrentao Volkl Racetiger SC, duzina 160cm (najduze sto su imali), skija stara par godina. Ujutro dosta tvrde staze, skija solidno drzi, ali joj fali malo tvrdoce za takve uslove. Posle 12h, kada se staze nesto razbiju, skija je bila laka za voznju, pogotovo na meksim delovima. Na delovima gde je nastao led, ne moze bas da se obori na kantu kao sa svojim RC4 i tu nije bas na svom terenu. Pri vecim brzinama i duzim karving zaokretima, nedostajalo mi je malo duzine i zao mi je sto nisam mogao da probam bar 165 ili cini mi se idealno 170cm. Na kraju dana, skroz odmoran, skija ne umara, utisak solidan.


Drugi dan uzeo novi Volkl SL, model od ove godine, duzina 165cm, vozena jedan dan pre mene, dakle nova skija. Ujutro staze jos tvrdje nego prvi dan. Skija je nesto tvrdja i teza od RC4, ali zato ide kroz led i sece tvrdu stazu kao od sale. Kada se lepo obori na kantnu, sve prolazi sa lakocom. Sitan vez, uzi, siri karving, sve ide a najvise voli agresivnu voznju. Odusevio sam se sa skijom, i uspevao da dodam jos nagiba i agresivnosti u sire karving zaokrete nego sa Fisherom. Stabilna kao tenk, a najveca razlika u odnosu na moj Fischer je stabilnost na vecim brzinama i manje vibracija - cini mi se da UVO stvarno radi. Zbog tezine, treba joj malo brzine pa na malim brzinama nije bas previse okretna. Trazi snagu, ako se vozi agresivno noge znaju da zategnu i morao sam malo cesce da stajem na stazi, i na kraju dana umorniji nego sa Fischerom ali nije neka dramaticna razlika.
Vozio skiju jos dva dana posle toga, i bila je odlicna u svim uslovima. Na strmim i ledenim delovima (Gvozdac, Krcmar, Duboka) koji se razbiju negde na pola dana i gde se vecina ljudi mucila da uopste prodje, vozio sa lakocom. Poslednji dan padao sneg, i nakupilo se nesto svezeg snega na stazi, ali ni to joj nije smetalo. Sve u svemu, skija je odlicna, i ozbiljno razmatram da je uzmem. Marker vezovi na njoj se takodje pokazali dobro, mada na srecu nisam imao prilike da ih ozbiljno istestiram. Nije previse bitno ali da napomenem i da skija i vizuelno izgleda sjajno.

Za 2 nedelje bi trebalo da sam opet na Kopu, i planiram da probam nesto od ovih meksih race varijanti koje je Bezbi preporucio- Hero, Xrace ili iSLR.

vladimir
23.01.2018, 23:00
novi update posle vikenda na Kopaoniku (predprosli vikend)

dan 1: izrentao rossignol hero st ti u Planet Bike-u. uslovi ne bas sjajni: magla, vetar, izuzetno hladno i malo svezeg snega preko tvrde staze. Nesto kao da nije bilo u redu sa skijom, tesko sam je obarao na kantnu, pokusavam da skrenem a skija kao da zeli da produzi pravo. Vidljivost je zbog izuzetno guste magle bila bas, bas losa, pa nisam mogao da se opustim i najpre sam mislio da je to u pitanju ali sam se mucio i u donjim delovima staze i definitivno mislim da nesto nije bilo u redu sa skijom. U jednom trenutku sam krenuo da gledam da li postoji leva i desna skija, i da ih nisam obrnuo :( Posle par sati sam se malo navikao i islo je bolje nego ujutro ali sam oko 12 otisao do hotela, ostavio Hero i uzeo mog Fishera sa kojim sam skijao do kraja dana.

dan 2: bolji uslovi za skijanje, manje magle, staze upeglane, nema guzve. Vratio Hero, izrentao opet Volkl SL sa kojim sam se ponovo odusevio. Definivno skija razvaljuje, i jedina mana (ako tako moze da se kaze) je sto zahteva bas jake noge.

Danas vidim da je PlanetBike spustio skiju sa 69000 na 52000 rsd (ovo je bez vezova), odem do njih i pazarim skije. Sa vezom kosta ~500 eur, sto mi se cini kao odlicna cena i nisam je na netu video za manje novce. vatreno krstenje na Kopu za 10-ak dana, a ozbiljan test u Dolomitima za 20-ak dana.

I tako umesto druge skije, kupih prvu i za sada jedinu skiju, a kupovinu druge odlazem za sledecu sezonu. Hvala svima na savetima.

wlad
23.01.2018, 23:31
Video sam pre neki dan u Markoniju ima Head WC Rebels i.SLR (165cm) sa vezovima (din11) za ~400EUR. Za prvu skiju mislim da je odličan izbor..

Taj Volkl SL sa vezom za 500EUR je isto dobra kupovina :ok:

snowglisser
24.01.2018, 08:54
Тај Rossi ST је у ствари сјајна скија. То што описујеш (потешкоћа у ваљању скије на рубник) звучи као да су рубници били наоштрени бочно, а да јој потом није уклоњена "стањена ивица" (?) Hanging burr - Eng.
Корисно је имати Алу - Оксид камен, Аркансас, или дијамантску турпију (грит 600), којима се таква истањена ивица очас скине.
Ево једне мини верзије Алу - Оксид камена, коју је корисно увек имати са собом у џепу:

https://m.ebay.co.uk/itm/Edge-Trick-replacement-Aluminium-Oxide-Stone-30mm-For-Ski-and-Snowboard-Tuning-/222700280988

Vlada_ns
26.01.2018, 22:44
Da li bi neko mogao da uporedi Rossignol ST, Volkl SL i Head WC Rebels i.SLR? Da li su to uopšte skije iz iste kategorije?
Trenutno skijam na Elan SL Amphibio, a presao bih na neku drugu skiju pa me zanima da li je neko možda imao iskustva sa ova tri modela?
Svaki savet je dobrodošao :)

bezbi
27.01.2018, 09:27
Vladimire bas me cudi da ti se tako ponasao Hero sa obzirom da imas potpuno isto misljenje i o Felkij Sc i Sl kao i ja, i o rc4..mozda nije bila dobro naostrena ali ne verujem, pre ce biti da ti skija prosto ne odgovara posto je meksa i laksa za voznju i od Fisera i od Felkija, a tebi ocigledno odgovaraju mocnije skije cim si izabrao Felkija Sl. Jeste SL takva kakvu si je opisao, ali skija je top u svakom slucaju pa za ljubav takvog stila voznje kakav zelis vredi se malo fizicki pripremiti i bices prezadovoljan.

snowglisser
28.01.2018, 03:25
Hanging burr, 99,9%. Смем да се кладим.
Манифестује се управо овако како је Владимир описао. (Не знам како се каже на нашем, стањена ивица)?
Можда Џонињо или Стекан, ако читау ово, знају тачан израз?

Није да нису добро наоштрене, већ након оштрења, стањена ивица која се формира, није уклоњена.
Ово може да се осети под врховима прстију, кад се прсти превуку по базном углу рубника (или бочном, након постављања новог базног угла).
(Заиста не желите да оштрите рубнике по базном углу)! :)

Мало скретање с теме, али пошто видим да информација како се ово препознаје и решава може бити од користи, укратко ћу написати, јер буквално чини скије ужасним за скијање - пратично неупотребљивим. :)

Дакле, када се прсти овлаш превуку по бази рубника, осети се "гребање" под јагодицама, које се често грешком тумачи као "оштар рубник".
Потребно је такву ивицу обавезно уклонити; као што већ поменух, Алу - Оксид или Аркансас (изговара се Арканзо) камен, или дијамантска турпија (грит 600) у два прелаза решавају ствар. Затим, још један врло благи прелаз каменом по бочном углу (јер прелазак каменом/турпијом по бази превали стањену ивицу/hanging burr на бочну страну).

Као завршна обрада, ако имате "gummy stone" (алу-оксид импрегниран гумом), превучете (овлаш, малтене једва додирујући!) по самој ивици рубника, под углом од 45°.
И готово - рубници су оштри и скије спремне за вожњу.
Ако немате "gummy stone" није страшно, али бих препоручио ношење једног "мини" алу-оксид камена са собом у џепу.

Значи, рубници би требало да су скроз глатки - да на њима нема ничег што се под прстима осећа као "оштро", или да "гребе".
Прави тест оштрине рубнка је тако што се ОВЛАШ, под углом од 45°, ноктом превуче преко ивице. Ако су рубници оштри, "бријаће" нокат.

stekan
28.01.2018, 08:16
Da tražena riječ nije možda "pucna"?
Ali, ako ima pucne, tada se oštrilo poprečno na uzdužnu osu rubnika. Nadam se ne "iz ruke" pod odokativnim uglom. Da nije takvo oštrenje skinulo malo previše materijala?
Ako se oštri sa ručnim alatima za rubnike, oštrenje je uzdužno, i pucne ili nema ili je zanemariva. Ako se još na kraju koristi dijamantski alat, tad sigurno nema pucne.
A ako se oštri na mašini sa keramičkim diskovima, sva ova priča je nepotrebna.

niipheus
28.01.2018, 09:20
Meni ta pucna deluje kao moguca ukoliko su pri ostrenju zubi turpije nakoseni tako da nanose materijal ka ivici (slicno kao grtalica za sneg).

snowglisser
28.01.2018, 13:17
Ух @Стекане, не бих знао јер не знам шта је то "пуцна", нисам до сада чуо за тај израз.

@Ниипхеус, браво - управо је то у питању. Сјајно поређење! :)
Зуби турпије су под углом и наносе материјал према оштрици рубника, и превале га преко.

Нажалост, ова прича није непотребна чак и ако се рубници оштре само на машини с керамичким дисковима. "Haning burr" се формира и тако што током скијања пређемо преко неког камена.
Тада, пошто је ивица рубника танка, она се приликом удара стањи. Због брзине и трења се угреје, а онда је хладноћа снега/леда охлади и буквално је окали, па таква места буду јако чврста, и теже се уклањају од оног "хенгинг бур"-а који се формира приликом оштрења. Зато је најбоље свакодневно, након скијања, уклонити хенгинг бур. У супротном се нагомила и много га је теже уклонити, а о томе да се скије лошије понашају да и не гворимо.

Тешко је објаснити писањем, али да бисте схвтили о чему причам, уколико немате алат, прислоните ивицу нокта на палцу (отприлике вертикално у односу на базу скије) на базни угао рубнка. Повуците. Уколико нокат не клизи глатко већ запиње у пределу оштрице - то је хенгинг бур. Исти тест можете урадити повлачећи нокат по бочном углу.

Наравно, све ово има много више смисла ако имате своје скије, које желите квалитетно да одржавате.
Мада није неважно ни за рентане скије - јер лоше/погрешно фризирани рубници могу да вам покваре ужитак и дан, као што се то недавно десило @Владимиру.

bezbi
28.01.2018, 16:24
Ja nisam siguran da razumem o cemu pricate. Predpostavljam da se misli na materijal koji kada se skloni sa kantne izgleda kao tanka metalna dlaka po celoj duzini skije. Ne znam kako ga masina moze napraviti ali iz predhodnih postova sam shvatio da ukoliko se to desi, ta dlaka ce ostati na onoj strani kantne koja se nalazi na podlozi tj bazi. Ali ta dlaka je toliko tanka a bi je led pa i sneg odmah skinuo nakon prvog zavoja. Tako da predpostavljam da se prica o "dlaki" koja se stvara sa spoljne strane kantne tj na ivici ali sa bocne strane. Ona pocinje da se stvara odmah posle servisa kako se krene skijati, i najbrze se stvara po ledu i zavoju kada skija ne prosece led nego kliza po njim. Prosto dok kliza po ledu dolazi do trenja i mali deo metala sa bazne strane se premesta na ivicu ali na bocnu stranu ili kako to mesari kazu kad ostre nozeve zavrnuo mi se na jednu stranu. Sto je kantna meksa to se brze pravi taj brk. To sa boka se moze skinuti i najobicnijim keramickim osiguracem od strujomera, i to i predlazu serviseri iz salta posle svakog skijanja, dok sa druge strane tu dlaku nije pozeljno skidati rucnim ostracem sa turpijom, ne znam ni ja sto, tako su mi rekli. Za 5dana na ledu ta dlaka se moze toliko podebljati da se i ne moze skinuti dijamantskom turpijom iz ruke pa je ja skidam ipak ostracem sa bocne stane posto se naravno tu i stvara. Al ne mogu da verujem da bi mu toliko smetala

stekan
28.01.2018, 17:14
Ta pucna, dlaka ili kako god već da je zovemo će nakon oštrenja bočne strane rubnika da štrči okomito na kliznu plohu i dok ne spadne, rubnik će jače da hvata. Što je grublji brusni alat, biće veća. Nisam je primijetio nakon tretmana mašinom sa keramičkim diskovima.
Od kontakta rubnika sa kamenom na stazi će slična pucna da se pojavi u ravni sa kliznom plohom, ali samo u dužini kontakta rubnika i kamena. Može ih se nakupiti dosta (puno kamenja; rijetko se sređuju rubnici), pa rubnici slabije hvataju podlogu. Ovo sa keramičkim osiguračem je dobra fora, ali treba znati (ne pod 45 stepeni).

P.S. Riječ pucna sam čuo od majstora u velikoj fabrici alatnih mašina gdje sam nekada davno radio. Vjerovatno je porijeklo riječi u njemačoj riječi putzen (četka).

snowglisser
29.01.2018, 17:00
Написах детаљан, подугачак пост, и изгубих га :(
Грррр!!!!

Пробаћу укратко: изгледа да ипак не постоји наша реч, па ћу до даљег наставити да га зовем бур (од Енг. "burr").
Лед га не може скинути. Мек снег поготово. Дијамантска турпија може 😁

Зашто су скије с буром на рубницима неупотребљиве (или у најмању руку грозне за скијање)?
Зато што код модерних скија постављањем скије на рубник долази до усецања истог, што ствара отпор који делује на врх скије и савија је, уводећи скију у завој. Ако постоји бур на рубнику (од оштрења) и оријентисан је окомито у односу на клизну плочу, неће доћи до усецања рубника па тиме ни до притиска на врх скије. Скије ће имати тенденцију да наставе право, као што је Владимир лепо описао.
Уколико је бур оријентисан хоризонтало (у равни са клизном плочом), таква скија ће само гледати како да укопа ивицу. Најчешће скија нема бур оријентисан само у једном правцу, већ у оба.

Наравно, као и код "пудер" скија - ово само важи ако се скија на тврдој подлози, поготово леду. Такође се подразумева да је корисник овладао добром техником коришћења рубника.
Уколико се скија по меком снегу, онда стање рубника и све ово изнад није битно.

stekan
29.01.2018, 19:31
Ukratko: ne slažem se.

Nadugačko:
Prvo riječ pucna:
http://www.koplas.co.rs/tag/skidanje-pucne/
https://www.kupujemprodajem.com/WURTH-noz-za-skidanje-pucne-sa-drskom-13829032-oglas.htm
http://tehnoterm.rs/


Зато што код модерних скија постављањем скије на рубник долази до усецања истог, што ствара отпор који делује на врх скије и савија је, уводећи скију у завој.
Skija se ne savija u zavoj zbog otpora usijecanja rubnika u podlogu, već zbog bočnog profila skije u obliku parabole kojeg pojednostavljeno zovemo radijus, dual radijus, triple radijus ili kako god već (ali nikad nije jedan čisti radijus). Ako skiju bez opterećenja nagnemo bočno, kontakt skije sa podlogom će ostati samo na vrhu i repu, a srednji dio rubnika će ići u vazduh. Kad na skiji postoji oprerećenje zvano skijaš+sila inercije, kod bočnog nagiba će opterećenje uzrokovati da se skija savije i srednji dio skije će doći u kontakt sa podlogom, ali znatno dalje od sredine zamišljene duži koja ide između tačaka kontakta vrha i repa sa podlogom. Što veći nagib, to je udaljenost od sredine zamišljene duži biti veća, tj. skija će biti više savijena. Geometrija. I torziona otpornost skije.


Ако постоји бур на рубнику (од оштрења) и оријентисан је окомито у односу на клизну плочу, неће доћи до усецања рубника па тиме ни до притиска на врх скије. Скије ће имати тенденцију да наставе право, као што је Владимир лепо описао.
Baš obrnuto. Sa takvom pucnom će rubnici jače da hvataju i skiju će biti teže natjerati da otklizuje. Skija koja teže bočno otklizuje lakše ide u karving.


Уколико је бур оријентисан хоризонтало (у равни са клизном плочом), таква скија ће само гледати како да укопа ивицу.
Opet obrnuto. Sila pritiska na rubnik u zavoju je uvijek okomita (ili skoro okomita) na kliznu plohu, nikad u ravni klizne plohe bočno na rubnik. Skija ne kliže po snijegu bočnom stranom. Komponenta sile u ravni klizne plohe je neuporedivo manja od komponente okomite na kliznu plohu. Ako je horizontalna pucna posljedica struganja rubnika po kamenju, tada ista neće biti potpuno u ravni sa podlogom, već će biti pod nekim blagim uglom kao što je bazni ugao rubnika, ali naglašeniji (i zaobljenije). Posljedica: slabije držanje rubnika.


Најчешће скија нема бур оријентисан само у једном правцу, већ у оба.
Najčešće nema ni u jednom pravcu. Imaće u oba ako se pogrešno oštre rubnici, pa onda vozi po kamenju.


Наравно, као и код "пудер" скија - ово само важи ако се скија на тврдој подлози, поготово леду. Такође се подразумева да је корисник овладао добром техником коришћења рубника.
Уколико се скија по меком снегу, онда стање рубника и све ово изнад није битно.
Skijanje nije samo čisti karving, niti se karving može voziti uvijek i svugdje. Često se skreće i otklizavanjem repova, a pucna to otežava i na mekanoj stazi.