PDA

Pogledati punu verziju : Povreda na skijanju - tretman u Austriji



stekan
23.04.2017, 09:04
Volio bih da nije iz prve ruke, ali jeste. Hronologija je bila otprilike ovakva:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170423/4597af14cb29161c48080295f2b719fd.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170423/1932020cb255128d42aa96118d126217.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170423/0a378144f9bf10d59b957b0a2c467abc.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170423/fd4e485ca53296dac5ba7107be3ef7b4.jpg

stekan
23.04.2017, 09:21
Još sam u fazi 4, a sutra bih trebao van.

U petak na Turracheru savršen dan, savršena staza i malo skijaša. Skije savršene (Experince 88), ja u solidnoj kondiciji, tek stavio nove fotoosjetljive brile... Do 12 napravih hrpu žica.
I onda...
Odlučih da skrenem kod fun-parka desno u sporednu stazu koja vodi ka kratkoj vučnici ka Panoramabahn-u. Išao sam dosta brzo i na pregibu gdje se staza odvaja vidim nekoliko skijaša. Skontam: obilazim sa lijeve strane. Zaboravih da je druga polovina aprila. U momentu kad sam bio na pregibu shvatih da idem van staze. Sljedeće čega se sjećam je da pokušavam ustati, ali mišići ne slušaju. Neki dedica mi nešto govori. Njegova žena telefonira. Brile razbijene. Krv na licu. Tragovi skija na travi pored staze.
Nako par minuta malo dođoh sebi, nekako ustadoh i dedica kaže da sam 2 - 3 minuta bio bez svijesti. Stižu jedne, pa druge motorne sanke. Ove druge odoše da zatvore stazu.

stekan
23.04.2017, 09:28
Čovjek iz patrole mi kaže da sjednem na sanke da me može pogledati. Čim je čuo od dedice da sam bio van svijesti, zove helikopter.
Stazu su zatvorili crvenom trakom, ali..
Klinac od cca. 10 godina u punoj brzini zaobilazi traku i ulijeće baš na isto mjesto gdje se ja skrših. Volio bih da nisam gledao. Dijete jauče, otac silazi sa borda i trči ka klincu. Momci iz patrole priskaču. Za par minuta stiže helikopter i pakuju nas ovojicu. Klinca su uspavali.

stekan
23.04.2017, 09:36
Bolnica je svemirski brod. Oko nas dvojice se trudilo 7 - 8 ljudi. U pola sata su mi uradili rengen grudnog koša, CT glave, izvadili krv i prikopčali me na infuziju. U sobi kupatilo i 2 TV-a. Obroci su u 8, 12 i 16.

S obzirom da mi se iz početka pred očima slika okretala par puta, rekoše da ostajem do ponedeljka na posmatranju. Za sada je sve OK.
Par puta sam se čuo sa Coris centrom u vezi osiguranja i dvije cure su bile vrlo ljubazne. Čak su me pitale za prevoz iz Austrije kući.
Zasad toliko.

Kubi
23.04.2017, 09:37
Brz oporavak!
P.S. Dobro si izleda i prosao
...

stekan
23.04.2017, 09:39
Hvala. Šta da je bio kamenjar umijesto trave...
Zaboravih detalj: na leđima je bio Dainese štitnik.

stekan
23.04.2017, 09:57
Prijatelj kojem je porodica u Klagenfurtu (i koji je član ovog foeuma) se sa svojim drugom potrudio da mi dobaci auto sa skijališta pred bolnicu, kao i neophodne stvari iz apartmana koje je supruga spremila. Ona je naišla na moj unfal na stazi kad sam već stao na noge. Bila je baš zabrinuta.

wlad
23.04.2017, 14:01
Stevo brz oporavak ti želim, drži se i samo pozitivno :ok:

stekan
23.04.2017, 14:17
Hvala @Wlad. Biću uskoro onaj stari. Desno rame i stomačne mišiće (ono malo što ih imam, valjda) sam dobro ugruvao pa me kod ustajanja i pokreta desne ruke kvalitetno bole.

wlad
23.04.2017, 14:30
Onda ti preostaje da sledećih dana pivo držiš u levoj ruci :dziveli:

ivancar
23.04.2017, 18:21
Stekane, želim ti brz oporavak!

ExBaker
23.04.2017, 18:44
Brz oporavak!
Dobro si ti prošao, nisi ništa polomio od starih kostiju:), a nisi ni pokidao ligamente, što je vrlo lako moglo da se desi.
Kad otpiješ pivo do pola, opterećuj i desnu ruku:dziveli:

stekan
23.04.2017, 19:03
Hvala momci! Biću ko nov dječarac od 54. Još ovoliko i dosta.

sasacg
23.04.2017, 23:08
Brz oporavak zelim

Milos011
24.04.2017, 09:25
Stevo je uvek bio pionir i prvi u mnogim novotarijama. Sad je prvi sa foruma vozio Candid Thovex tehniku. SVAKA ČAST.

Odmaraj sad.... bar je kraj sezone.

stekan
24.04.2017, 09:28
Hvala dečki

dzoninho
24.04.2017, 09:47
Brz oporavak i od mene Stevo!

P.S. I sledeci put bolje nadji neku medicinsku sestru da te provede kroz bolnicu, ako si vec zeleo da vidis AUT bolnice :)

stekan
24.04.2017, 10:38
Hvala @Dzoninho. Mislim da mi više leže iskusnije doktorice.

milang
24.04.2017, 11:45
Radi'l tamo ona Šefika...
Drž se Stevo.

snowglisser
24.04.2017, 16:59
Stekane, zao mi je da ovo citam. Uspesan i brz oporavak ti zelim!
Srecom (osim povrede glave) ostalo nisu ozbiljne povrede vec samo uboji. Tako da sve u svemu, hvala Bogu, dobro si prosao. Razbijene brile ukazuju koliko je udar bio jak!

Hvala ti sto si ovo iskustvo podelio s nama. Sadrzi vredne pouke za sve nas.
Mudro je sto si bio osiguran. To je vredna lekcija svima koji poneki put gledaju da se "provuku" i ne kupe osiguranje. Mi, kao skijasi, nikada ne znamo sta bi i kada moglo da nam se desi.

Jos jedna lekcija: nosenje kacige. A moram priznati da sam ja najgori prestupnik. Ne volim je i vrlo retko je nosim, a skoro nikad za vreme prolecnog skijanja. Tvoje (retoricko) pitanje "a sta da je umesto trave bilo kamenje" me pogotovo navelo na razmisljanje. Tu praksu cu ocigledno morati da menjam.

Jos jednom pozdrav i brzo da nam ozdravis!

dedinac
24.04.2017, 17:10
Brz oporavak! Sreća što je nezgoda bila na kraju sezone. :dziveli:

stekan
24.04.2017, 19:50
Po izlasku iz bolnice breaking news: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?8862-Kaciga-prakti%E8an-primjer-kako-sa%E8uva-glavu-(i-to-poveliku)
@Snowglisser, sve ovo i pišem da drugi ne uče na svom primjeru, a sad sam siguran da ćeš kacigu drugačije tretirati. Moj savjet: i štitnik leđa (kornjaču). Sav sam ugruvan, ali sa leđima i nogama nemam problema. Ne smijem ni pomisliti na šta bi glava izgledala da nije bilo kacige i brila.

snowglisser
24.04.2017, 21:51
@Snowglisser, sve ovo i pišem da drugi ne uče na svom primjeru, a sad sam siguran da ćeš kacigu drugačije tretirati. Moj savjet: i štitnik leđa (kornjaču).

Znam Stekane. Zaista velikodusno od tebe - znam da mnogima ego ne bi dozvolio. (Potpuno pogresna logika, jer i Marcel Hirscher padne). Zato to jos vise cenim i zahvalan sam.

Posto vozim i motor, kao neko kome je kaciga 2x stvarno spasla zivot, zaista bi trebalo bi da znam bolje. Bez kacige na motor ne bih seo za svo blago ovog sveta, bukvalno cak ni kad bi trebalo da predjem samo 50 metara.

Nego covek uvek razmislja: "sneg je mek, nije isto kao na drumu"... a jeste jednako opasno.
Trenutak koji je, ja mislim svima, otvorio oci je nesreca koju je doziveo Sumaher. Ali malo po malo, covek uvek misli: "ma nece se meni to desiti"... a hoce.

Ja kacigu retko nosim jer mi bude vrucina. Ne volim znojavu kosu. Pogotovo na prolece, skoro nikad je ne nosim, osim mozda ako je minus.
U bajkerskom svetu postoji vrlo lepa izreka: "bolje da se znojim u koži (misli se na kožni kombinezon), nego da krvarim u majici".
Mislim da cu od sada ovu krilaticu da primenim takodje na skijasku kacigu.

Sad pogledah slike kacige koje si okacio na drugoj temi.... auh!
Ako si 3 minuta bio u nesvesti i pored toga sto si od udaraca bio zasticen kacigom, mogu samo pomisliti kakav bi ishod bio da je nisi nosio. Necu napisati, sto se kaze, da ne cuje zlo ;)
Bog te je cuvao. I, naravno, Alpina ;)

I jos nesto: na prolece obavezno skijam bez maske, samo s naocarima za sunce. Moracu i o tome dobro da razmislim. Ako je staklo uspelo da prsne (a pretpostavljam da si koristio masku s vakuumiranim, duplim staklom), znaci da je udarac bio strahovito jak.
Sad mi pade na pamet, u vezi ovoga: nedavno se bas diskutovalo o tome. Julbo se hvali da su njihova polikarbonatska sociva izradjena NXT tehnologijom nesalomiva. @wlad je kacio i snimak gde socivo (od istog materijala, ali druga marka) zaustavlja hitac iz malokalibarke bez rasprskavanja.
Ako nije tajna, koja maska je u pitanju, sta si koristio?


Znas li kojim slucajem sta je bilo sa decacicem, odvezli su vas zajedno? Jesi li uspeo da saznas je li i on ok? Nadam se da jeste.

Edit: sad videh da su K2 (ako sam dobro video)?

igorc
24.04.2017, 23:18
Pozdrav Stevo,zelim ti sto brzi oporavak.

stekan
25.04.2017, 05:30
Hvala @Igorc.


...
Ako nije tajna, koja maska je u pitanju, sta si koristio?


Znas li kojim slucajem sta je bilo sa decacicem, odvezli su vas zajedno? Jesi li uspeo da saznas je li i on ok? Nadam se da jeste.

Edit: sad videh da su K2 (ako sam dobro video)?

Da, u pitanju je K2 Source T. Sferična fotohromatska dupla stakla. Update: brile nisu bačene. Kako je supruga po mojoj deportaciji skupljala opremu po stazi i sve je prevezla patrola, to su joj i polomljene brile vratili. Tu su negdje, pa ću ih ufotkati.

Kad su me otpuštali iz bolnice pitao sam za dječaka. Kažu da nema posljedica i da je otpušten kući.

P.S. Budan sam u ovo doba (5:30) jer me mišići vrata bole, vjerovatno od stalnog ležanja na jastuku. Uzeh jednu tabletu Mexalen 500 koju su mi prepisali za bolove. Kutija sa 30 tableta košta ovdje 3,60€.

macak011
25.04.2017, 07:23
Uh bre, nema me na forumu dugo i onda citam ove redove. Obojica ste dobro prosli. Brz oporavak zelim. Sto se ramena tice, na pocetku sezone me odnela kamikaza na stazi, pravo u desno rame-jos boli ali da je bio precizniji, ne bih cevape jeo, nego verovatno pio, kao pivo... Dobro je za obojicu. Uh.. :)

Ivan Bgd
25.04.2017, 10:27
Hvala Bogu da ste dobro!
Brz oporavak !
Drzi se samo dubokog snega, vidis da sa staze moze da se izleti. Zato ja stazu i izbegavam.
:)

Tadija_91
25.04.2017, 11:06
Drž' se Stevo! Brz oporavak želim!
Pa sledeći put nemoj na glavu :D

marbik
25.04.2017, 12:24
Uf bas je bio jak pad. Imas li utisak koliko si brzo isao kad si pao? Nisam samo shvatio, do pada je doslo jer si nenadano naisao na deo staze bez snega?
U svakom slucaju hvala sto si podelio sa nama pricu i brz oporavak zelim :).

Moca
25.04.2017, 12:33
Brz oporavak!

filipos
25.04.2017, 14:40
Au Stekane bas gadno... ali drago mi je da se na kraju sve dobro zavrsilo. Druze da se sto pre opravis... pozz

stekan
25.04.2017, 21:54
Hvala momci. Na osnovu iskustva sa GPS ski softverom kojeg taj dan nisam koristio, rekao bih da je brzina bila između 60 i 70 km/h.
Kako se desilo? Turacher je uz Gerlitzen skijalište čiji inventarski broj nosim. U prevodu, tamo sam proveo stotine dana. Staza se sa glavne staze odvaja u desno iza manjeg pregiba. Išao brzo i htio na pregibu da idem lijevom stranom da izbjegnem druge skijaše, podsvesno znajući da je staza iza pregiba široka koliko i pregib. Ali nije i krajem aprila. Da je staza bila šira sa lijeve strane 1,5 - 2 m, sve bi bilo OK. Suviše sam brzo išao da bih u manje od 10 m dužine iskorigovao putanju, posebno jer sam jedva doticao snijeg (amortizovan skok). Dalje se ne sjećam...

FreeRider
25.04.2017, 22:26
Dobro se zavrsilo na kraju. Stekane, brz oporavak ti zelim !

boris
26.04.2017, 11:51
Stevo, brz oporavak i sve najbolje ti želim..

stekan
26.04.2017, 12:11
Thx!
Zaboravih napomenuti da mi je ovo prva povreda na skijanju u 39 godina skijanja. Ovom dinamikom sljedeću očekujem tek 2056-te.

FreeRider
26.04.2017, 16:42
Hahhaaha, ti si kralj !!!

niipheus
27.04.2017, 11:03
Stevo, brzo se oporavi i ne daj se!

D.I.M.
27.04.2017, 17:34
POzdrav Stevo. Sve je mnogo dobro!

ibane
28.04.2017, 10:58
Brz oporavak. Jedan momak iz GSS-a mi jednom prilikom rekao da su bas na kraju sezone najveci broj povreda. Upravo iz tog razloga jer je staza negde negde progledala i stanja snega. Tako je moja supruga pre nekoliko godina u FR na ravnom pala i jos nije skoro ni vozila ali je sneg bio takav i uvrne podkolenicu i istegne ligamente.

plageton
28.04.2017, 11:01
Skijški pozdrav! Upečatljivo iskustvo. Hvala Bogu da nije strašno.

Nikad preko prelomnice dok ne vidiš šta je ispod. Naročito ne brzo.

Podsetio si me na moje iskustvo na Staroj planini pre nekoliko godina. Kada sam shvatio da je polovina decembra i da to na čemu sam je goli kamenjar prekriven sa 1-2 cm svežeg snega bilo je već kasno. Dan-danas me ruka ponekad peče na tom mestu gde sam udario. A još i bolnice nisu kao u Austriji ;)

Nek si ti samo dobro.

Bratko
28.04.2017, 12:00
Auuu druže, tek sad vidim. :(
Brz oporavak ti želim!


Par puta sam se čuo sa Coris centrom u vezi osiguranja i dvije cure su bile vrlo ljubazne...
Ako si imao uvid u završni račun tog all-inclusive transporta i "smeštaja" u bolnici :sm004:, reci koliko bi to bilo kada bi se plaćalo.
Čisto zbog poredjenja za sve one koji ne doplaćuju ski-osiguranje, misleći da im se ovako nešto ne može desiti.

stekan
28.04.2017, 15:43
...Ako si imao uvid u završni račun tog all-inclusive transporta i "smeštaja" u bolnici :sm004:, reci koliko bi to bilo kada bi se plaćalo.
Čisto zbog poredjenja za sve one koji ne doplaćuju ski-osiguranje, misleći da im se ovako nešto ne može desiti.

Saznao sam iznos, ali mislim da nije korektno prema osiguravajućoj kući da ga ovdje iznosim. Mogu samo reći da toliko keša niko sa sobom ne nosi na skijanje, a i većina kreditnih kartica iz naših banaka ima manji limit.

Bratko
28.04.2017, 16:02
Dobro de, odbi prevoz.. :sm021::cool:
Vazno je da si ti nama dobro..pa neka je bio i pun pansion.:ski:
p.s. Da ne bude zabune, ja prvi placam ski-osiguranje (do duse imam ga ukljuceno uz neku karticu Medj.putnog osiguranja) i teram sve moje ski-sapatnike da isto (u)rade.

snowglisser
30.04.2017, 01:19
^^^^^^ Potpisujem. Nigde na skijanje bez osiguranja (i uopste na put).
Evo sad za Vaskrs u Val T, nikad nisam video da je helikopter vise leteo (ja mislim svakih 10-15 minuta), niti sam video toliko povredjnih skijasa. Plus non - stop evakuacije sankama.

Nekoliko dana je bio bas, bas los sneg (ponegde dobar, pa onda odjednom bljuzgav - zalepi te u mestu), a nikad vise skijasa u centru nisam video. Ne da sam se nagledao sudara i povreda....

Rec upozorenja: osiguranje koje se doplati uz ski lift pokriva evakuaciju s planine i tretman u bolnici. Ne pokriva repatrijaciju (transport kuci). Pa ko ide kolima kao jedini vozac (ili avionom), nek ima to u vidu.

Zena u hotelu iz nase grupe padne i pokida ligamente kolena :hair:
Osiguranje joj kupilo 3 sedista u avionu, jer zbog longete nije mogla da sedi normalno.
Da nije imala osiguranje (ili da je imala samo ovo osnovno), veliki problem...

Ja imam neko godisnje, za neograniceni broj putovanja, ali me ogranicava na 21 dan skijanja "u cugu". Mada za neku skromnu doplatu (oko £10), mogu da produzim do 90 dana.
Nije jeftino, ali za ono sto pokriva nije ni skupo. Ne bih bio bez njega ni u ludilu. Previse sam se i svacega nagledao...

stekan
06.05.2017, 08:31
Mali update vezan za oporavak: još me povremeno zaboli ispod rebra i povremeno mi se lagano zamanta u glavi, ali sve rijeđe i rijeđe. Nekoliko dana nakon pada sam po tijelu bio šaren od modrica, ali i one se povlače. Nova kaciga i brile su naručeni (isti modeli kakvi su stradali u nezgodi). Ski odijelo oprano posebnim deterdžentom za tu namjenu i spremno za narednu sezonu. Glečersku, nadam se.

wlad
06.05.2017, 14:43
Sad kad si apsolvirao skijanje po travi može i:


https://www.youtube.com/watch?v=FMqADdsVmwQ

trendo
09.05.2017, 12:43
Opa Stevo prelazis na Faction ski :cool:

Da nam budes ziv i zdrav, sve ostalo je lako
koliko te poznajem ovo te nece usporiti
ali ce uticati na bolje rasudzivanje.

A padova ce biti i dalje, bar ja ih imam par u sezoni
i to neke van staze :)

stekan
19.05.2017, 18:45
Danas u poštanskom sandučetu zatekoh pismo od ÖAMTC gdje trebam popuniti podatke i poslati im nazad kako bi ispostavili fakturu za uslugu vazdušnog transporta.

Ivan Bgd
19.05.2017, 21:26
Samo ignore :)
Zar ti osiguranje ne pokriva i vazdusni transport?

stekan
19.05.2017, 21:40
Samo ignore :)
Zar ti osiguranje ne pokriva i vazdusni transport?

Iza vikenda ću odnijeti papire do osiguranja. Na njima se pored podataka o meni i događaju traže i podaci o osiguranju.