PDA

Pogledati punu verziju : Ski naocare



bezbi
03.01.2017, 14:58
Evo da podelim jedno iskustvo sa naocarima, mozda nekome i pomognem. Vec dugo vremena imam problem u pronalazenju naocara, problem je moj nos koji nije toliko veliki koliko mi ga svake naocare zatvore i ne mogu da disem kroz njega. Prosto stavim naocare na minut i onda skinem da se nadisem i onda odu sinusi itd... Probao sam mnoge i svaka mi je otezavala disanje. Onda sam se setio da pogledam na stranim forumima sta kazu o tome i svugde pise jedno te isto: resenje je Oakley i to model Splice, ili model Airbrake koji inace nosi Kristofersen na trkama. Nazalost pare su se potrosile i nisam mogao da izvojim jos 200e za oakley. Jedino resenje je bilo da pogledam slucajno da braca Kinezi nemaju "homage" jednog od ta dva modela. Udjem na aliexpres i na moje iznenadjenje imaju bas Homage modela Airbrake. ZNACI DA SE RAZUMEMO OVDE PRICAM O HOMAGE MODELU, NE O KOPIJI. Da napomenem razliki izmedju homage i kopije, posto imaju obe verzije, homage kao i kopija, su uradjeni potpuno isto, prosto su uzeli odlivak, dimenzije, sundjere od originala i pokusali su napraviti sto bolje i slicnije naocare ORIGINALU. Ja sam narucio Homage, znaci kopiju Oekleya sa oznakama druge firme. Naocare su stigle i apsolutno sam zapanjen kvalitetom koji sam dobio. Po dimenzijama, izgledom i tehnologijom su potpuno iste kao original, samo za 20$. Naocare odlicno prijanjaju i sundjeri nalezu na kosku nosa a ne na vrh gde je nos mek, to je omoguceno jer su naocare sastavljene iz 10tak delova a ne jednog livenog na kom je stavljen sudjer i staklo kao na vecini drugih modela. Kod ovih je sundjer postavljen na unutrasnji odlivak koji je skoro na pocetku nosa kod cela, a na drugom odlivku koji je izbacen nekoliko cm napred (koji je izbacen do vrha nosa) su pricvrceni staklo, traka itd itd. Rezultat je da priteze nos vislje i omogucavaju normalno disanje. O staklu nemam sta da pricam, kao ima neke zastite, meni je to manje bitno sve dok nema ni crticu na sebi. Svako ko ima slican problem, preporucujem naravno original, ako nema dovolno para preporucujem ovu verzuiju, bice prezadovoljan. Orignal se naravno moze videti na Yt https://www.youtube.com/watch?v=bG4n9Iu3o_I, ovo je link ka mojima https://www.aliexpress.com/item/Brand-Professional-Ski-Goggles-Double-Lens-UV400-Anti-fog-Adult-Snowboard-Skiing-Glasses-Women-Men-Snow/32757888168.html?spm=2114.13010608.0.0.S2vf8Y
15675156761567715678

christofer
03.01.2017, 19:49
Zastita treba da ti je najvaznija. Naocare koje su samo sa zastitiom od sunca a bez zastite od UV zracenja ti prakticno samo rasire zenice da vise stetnog zracenja uzdje u oko. Tako da uzimati neproverene naocare ( za skijanje, drugi sport, modne....) je izuzetno stetno za vid. Nisam u toj industriji ali sam imao priliku da slusam neka predavanja o tome igrom slucaja. Jeste, brand name firme zaradjuju strasne pare na tome i sama prozivodnja kosta daleko manje od retail cene...ali za 20$ sigurno dobijas samo izgled polarizovanih naocara ali zastitu da zracenja negativnog sigurno ne. R&D kosta puno a to treba nekom i da se isplati. Ja ne bih to stavio na sebe...pre bih uzeo neke za 50-80$.. npr stari model na popustu koji mozda nije izgledom extra ali da ima certifikat o zastiti. Pri udaru takodje pitanje kako ce se ponasati. Oakley ima u zavosnosti od sporta i vrstu plastike koje se specificno ponasa pri udaru a da ne odu parcici u oko. Kao sto ne bih kupio kacigu za bord/ motor bez atesta....s tim sto kaciga bez atesta ima problem samo pri udaru kad posledice mogu biti katastrofalne ovakve naocare stete oku polako ali permanentno. Izvini ako izgleda kao da popujem ali iskreno mislim da nije bas najpametnije / najzdravije ovakvu kupovinu uraditi. Nekad stvarno nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine svari.

snowglisser
03.01.2017, 21:15
^^^^^^^^Christofer je potpuno u pravu^^^^^^^^^

Ono sto mozes da uradis, doduse, je (ako su Kitajci vec zaista tako verno odradili kopiju), da kupis neko original Oakley socivo za Airbrake, od zvanicnog, ovlascenog dilera. Verovatno ce da pasuje.

Da, nece to onda ispasti bas takva bagatela kakvoj si se nadao, ali barem ces biti spokojan da su tvoje
oci adekvatno zasticene.
Igrati se ruleta s ocinjim vidom ipak nije vredno nikakvih para - sve drugo je "false ekonomija".

snowglisser
03.01.2017, 21:37
Sad mi nesto pade napamet.
Filter za polarizaciju na cvikama radi bukvalno na principu roletni (Venecijanera).
Posto svaki LCD display ima ugradjen polarizacioni filter, oni se ne mogu jasno ocitavati gledajuci kroz polarizovane cvike.
Dakle, stavi cvike i pogledaj u neki LCD ekran - npr od sterea u tvom autu. Ako ne budes mogao da ocitas ekran (ali budes mogao, ako nagnes glavu - npr kao da ce uhom dodirnuti rame), to je dobra vest - ugradjen im je polarizacioni filter.
Naravno, ako bi se ispostavilo da imaju ugradjen polarizacioni filter, ne bi moralo ni malo da znaci da imaju ugradjen i UV filter, ali povecava sanse. Nazalost, ne postoji metoda kojom moze da se na jednostavan nacin testira prisustvo/odsustvo UV filtera.

Najbezbednija opcija: ne igraj se ocinjim vidom uzimajuci zdravo za gotovo tvrdnje proizvodjaca o kome ne znas nista, i koji je potpuno nepoznat i Bog zna gde i kako i po kom standardu proizvodi ova sociva.

wlad
03.01.2017, 21:56
Ne znam ništa o gornjoj masci za skijanje, ali govoriti o nekom specijalnom R&D u vezi UV zaštite i polarizacionim staklima koju koristi Oakley je marketing. Te stvari postoje decenijama i nema tu neke pameti.

Ostaje pitanje da li su Kinezi baš bili cheap-bastards i toliko štedeli ;)

Postoje naočare, military grade sa staklima koje ne probija metak (spec. polikarbonat), sa svim zaštitama (UV etc.) i u US koštaju $20 dolara (koriste ih spec. jedinice u US), a proizvode se u Aziji (ne u Kini). Možeš misliti kakav je to R&D kada ih prodaju u US za $20 :D. Naravno isti proizvođač prodaje i za $100 ali razlika je samo u dizajnu (stakla su ista).

Ono što je Oakley dobro uradio je ergonomija, mogućnost jednostavne zamene stakala itd.

snowglisser
03.01.2017, 22:10
Wlad, ovo o polikarbonatskim socivima koje "ne probija metak", mislim da nije tacno (ja ih imam - Julbo, izuzetno kvalitetne i nekoliko modela).
Ne bih pustio nikog da ispali metak u socivo dok ih nosim :D

Da, pise da su "shatter proof" na bullet, ali mislim da je to samo marketinška igra reci, tj da se u slucaju pogotka staklo ne bi razletelo u paramparcad (ali da bi metak verovatno uredno prosao kroz socivo, ocrtavsi savrsenu rupu u svom kalibru). :D

U suprotnom, panciri bi se proizvodili od polikarbonata a ne od celika i karbona i tezili bi 100-ak grama umesto 2-3 kg.

snowglisser
03.01.2017, 22:21
I jos nesto: nije problem nabaviti cvike kroz zvanicne kanale koje US kupuju za svoje specijalce, pa onda moraju da podlezu odredjenim standardima.

Mogu da govorim samo za sebe, ali mislim da i @christopher i ja mislimo na situaciju kada se kupuje roba ciji se proizvodjac ni poreklo sa sigurnoscu ne zna (kao ni kojim roba - i da li ikakvim - standardima podleze i zadovoljava ih).

(Na pamet coveku padne scena iz "Mucki" gde Dell Boy i Rodney toče u boce cesmovacu, lepe na boce nalepnice "Peckham Spring", i valjaju je kao mineralnu) :D

Dakle, samo zato sto je neko na proizvod zalepio neku nalepnicu, ne mora da znaci da je ta roba pravilno deklarisana.... ali svakom svoje.

wlad
03.01.2017, 22:28
Moja deca nose naočare sa dioptrijom i stakla su polikarbonat - ali nisu "safety glasses". Da ne drvim dalje pogledaj video :)


https://www.youtube.com/watch?v=U_LvzKzd3sY

Mene ne interesuje "metak", ali koristim njihove tactical naočare i ski maske pošto ih koristim za off-road - za ne-daj-bože ako naleti neki kamen ili grana (u US ih koriste pored policije/vojske i piloti paraglajdera, za offroad i svako kome treba "fizička" zaštita očiju).

Moja poenta je da cena ne znači ništa, mogu da se naprave odlične naočare za $20 - ali svakako ne tvrdim da su te gore odlične - zato sam se i ogradio u prvom postu ako ga pročitaš ponovo :)

Offtopic: na ovoj slici imam Edge Tactical zaštitnu masku ;) (sa dva izmenjiva stakla u US košta $80)

15681

snowglisser
03.01.2017, 22:47
Pogledao video - sjajna vest za mene :)

Video sam da si se ogradio, nije nikakav problem - ne znam zasto mislis da nisam procitao tvoj post :sm006: :dontknow:

Ja se i jesam slozio s tobom, takodje se ogradivsi da nije problem napraviti kvalitetno socivo za male pare, vec da je problem ukoliko se nabavka ne vrsi kroz zvanicne kanale - onda se ipak kupuje macka u dzaku.

Valjda sam to dovoljno precizirao u svom postu? :)

ftj
03.01.2017, 22:51
Kakvo je ovo vozilo? Vidim da je apsolutno spremno za avanturu.

christofer
03.01.2017, 23:22
I to stoji...tehnologija je prisutna vec dugo ali opet. Ja ne znam koliko je production cost jednih takvih naocara. Vojne naocare ipak imaju gomilu certifikata koje trebaju da zadovolje i koje se sigurno testiraju i opet imaju manje elemenata od gorepomenutih skijaskih. Od strapsova, antifog premaza, sundjera....mil spec naocare imaju samo okvir plasticni i specificni polikarbonat. Manje elemenata, manje spojeva, u principu 1 zahtev, manja cena izrade = veca zarada na 20$. Ove skijaske za 20 $ moraju mnogo vise da zadovolje a pritom ne moraju nikakve specijalne ateste da prodju. Sem da pise da su polarizovane i da stite oci ;). Ali opet...treba uzeti u obzir da ih pravi u sustini no name firma i da ne mora da pazi o renomeu brenda....ponavljam da ne znam, samo pricam sta mi je logicnije ovako bez dublje analize.
U svakom slucaju nisam protiv kineske robe, danas postoje odlicne cak i high tech kompanije kineske a ne proizvodjaci naocara :), ali vec prema no name proizvodima iz bilo koje zemlje koji ne moraju da stoje iza svog kvaliteta u startu prilazim sa negativnim stavom. Pogotovo sumnjivo jeftinim :D

wlad
03.01.2017, 23:40
Pogledao video - sjajna vest za mene :)

Video sam da si se ogradio, nije nikakav problem - ne znam zasto mislis da nisam procitao tvoj post :sm006: :dontknow:

Ja se i jesam slozio s tobom, takodje se ogradivsi da nije problem napraviti kvalitetno socivo za male pare, vec da je problem ukoliko se nabavka ne vrsi kroz zvanicne kanale - onda se ipak kupuje macka u dzaku.

Valjda sam to dovoljno precizirao u svom postu? :)

Nema frke, nego sam mislio da si možda prevideo taj deo posta, stavio sam i smajli :)

Naravno da svako ima rezerve prema "no name" proizvodu, samo sam napomenuo da tu nema neke specijalne tehnologije, samo je pitanje da li su "Kinezi" previše štedeli, ali ako su se potrudili da naprave "pravu"/"kvalitetnu" kopiju (po komentaru kupca) manje je verovatno da nisu stavili OK stakla, sigurno ne poslednju reč tehnike ali korektna stakla - ali ko bi ga znao... Slažem se da postoji mogućnost da nije to to ali će bezbi-jevo iskustvo to pokazati...


Kakvo je ovo vozilo? Vidim da je apsolutno spremno za avanturu.

ATV/Side by Side, ako te interesuje pogledaj sajt atvklub.com :)

snowglisser
03.01.2017, 23:47
Ove skijaske za 20 $ moraju mnogo vise da zadovolje a pritom ne moraju nikakve specijalne ateste da prodju. Sem da pise da su polarizovane i da stite oci ;).

U stvari, glavni zadatak skijaskih cvika nije da budu polarizovane; vec samo da obezbede UV zastitu, uz, naravno, dobru vidljivost (ovde najpre mislim na kontrast). Za mene licno, najvaznija karakteristika sociva je da obezbedjuje kakvu - takvu vidljivost u uslovima "belila". Kad je suncano, manje - vise, svako socivo s UV zastitom bice dobro. :)

Suprotno rasprostranjenom verovanju, sneg ne polarizuje svetlost, pa dakle ne iziskuje ni zastitu od iste.
Stavise, polarizovane cvike otezavaju uocavanje leda na pisti, jer umanjuju njegov odblesak.

christofer
04.01.2017, 00:00
Dok sam pisao odgovor Wlad-u ve se nakupilo odgovora koje nisam procitao. Ali mislim da mi sam dovoljmo jasan i to je potvrdio @snowglisser. I da shatterproof nije isto sto i buletproof ;).
@ftj vozilo ce ti reci wlad tacno koje je. Polaris, Can Am...ili mozda CFmoto ;).

wlad
04.01.2017, 00:05
Polaris RZR ;), ali ima o tome na sajtu koji sam pomenuo pa da ne idemo u offtopic (koji sam ja započeo :D)...


I da shatterproof nije isto sto i buletproof ;).

Jesi pogledao video? :)

christofer
04.01.2017, 00:19
I da polarizacija nije najbolje resenje za sneg. Cak i za u voznju automobila nije idealna ako se dobro secam jer se svetlosni zraci prvo reflektuju kroz soferku pa tek onda dolaze do stakla naocara pa ugao upada nesto nije bas idealan za senke. Davno sam slusao nekog Luxotticinog eksperta koji je na temu drzao predavanje. Ko ne znam luxottica je najveci svetski proizvodjac naocara sto za druge brendove a u samom vlasnistvu firme su i Oakley, Repsol, Ray Ban....O samom procesu, vrsti sociva, polarizaciji je bilo reci...sve u svemu za svaku namenu postoji vrsta naocara adekvatna. Ne mora uvek da bude top brend ali treba uzeti nesto provereno i atestirano s obzirom da utice na vid. I @wlad ne napise koje je marke atv....kinez, amerikanac ili kanadjanin ;).

christofer
04.01.2017, 00:36
@wlad...nisam odmah pogledao video 😃 tu si me uhvatio. Sad sam video da su i bulletproof ...doduse na sitnu sacmu sa odredjene razdaljine ali svejedno. Relativno impresivno :)
Dakle Polaris....samo da proverim da nije kinez ;).

Zuba1970
04.01.2017, 07:43
Da li za šetanje po planini kad je sunčano mogu da koristim Uvex naočare za vožnju biciklom? Ne skijam se pa mi ne trebaju ski naočare. A planiram tek da kupim naočare za cunce.

bezbi
04.01.2017, 10:35
O pa vi se bas raspisali svaka cast :) postoji razlog zasto su jedne 200$ a druge 20$, nije ta razlika od 180$ samo marketing, a i ne svidja mi se sto je tema otisla u uporedu kopije i originala, kao prvo to nije ni po pravilima na forumu, tako da se ja jos jednom ogradjujem da je ovo HOMAGE model, iako to deluje malo smesno, onda ih mozemo uporedjivati jer se radi o Machpail brendu koji je logiran i na futroli, koja je opet Homage :sm022:. Kada sam pisao temu nisam ni uporedjivao toliko naocare, vec sam pokusao pomoci ljudima koji imaju isti problem kao i ja, poenta celog posta je ukoliko imas problem sa disanjem kupi Oakley Splice ili Airbrake, ako nemas para kupi homage Airbrake. To sto vi pisete za staklo svakako stoji, a mozda i ne stoji. Dok sam cekao da stignu, vec sam gledao kako da narucim original stakla, ali sam se oladio kada sam probao naocare na skijanju, prosto bile su odmor za oci za razliju od mojih Carerinih od 5h din. Ako oni ne pisu da su polarne ja sam onda siguran da nisu, a za Uv zastitu ni sam ne znam sta da kazem- pise da imaju Uv400. Da li im verovati ili ne- ne znam, ali znam da 90% brendiranih naocara koje ljudi kupuju kosta od 3500-5000 dinara i siguran sam da brendirani modeli koji kostaju toliko para nemaju adekvatnu zastitu. Zastita je najbitnija kada je jako sunce, ali ja preko 300 dana godisnje provodim napolju bez naocara kao i 90% drugih ljudi, tako da ne vidim poentu da je uv zastita kod naocara najbitnija za tih nekoliko dana koje cu provesti na snegu, opet pod uslovom da je jako sunce. I to sve pod uslovom da ove naocare nemaju zastitu. Znam samo da su odmor za oci i meni je to dovoljno, mogu samo kupiti original stakla u drugoj bolji da imam za druge uslove.

plageton
04.01.2017, 12:31
Zaštita očiju od sunca na snegu je jako važna - naravno, nisu svi ljudi jednako osetljivi, ali razmišljanje "360 dana u godini ne nosim naočare za sunce, neće mi ništa biti ni za onih 5 na snegu" ne bih rekao da je ispravno.

Koliko ja znam, UV zaštita je evropski standard, svi proizvodi te vrste deklarišu da imaju neki stepen UV zaštite, osim ako nije baš težak divljak iz klase pančevačkog buvljaka.

Nekoliko reči o kineskim kopijama. Taj mehanizam je opisao Roberto Savijano u knjizi "Gomora" koja obrađuje način kako funkcioniše italijanska mafija (i otada je Savijano pod trajnom zaštitom policije, ne pojavljuje se javno sem u izuzetnim prilikama). Istina, Savijano je to opisao na primeru vrhunske konfekcije, ali verujem da je način sasvim sličan u svim oblastima.

Naime, vrhunske proizvode tipa "armani" ili "boss" se prave u ograničenoj seriji u kineskim radionicama od strane kineskih radnika i od kineskih sirovina. Kada završe seriju, nastave da rade isti proizvod, pod drugom ili čak istom tom etiketom. Razlika ne postoji, osim što je eto kontrola originalnog proizvoda verovatno strožija. Pretpostavljam da je slična stvar i sa Oakleyijem.

Ubedljivo najveća ulazna veličina u ceni sportske opreme je brend. Još uvek imam O'Neil flis koji sam kupio pre 7 godina po vrlo razumnoj ceni. Danas isti takav flis od O'Neila koji se u međuvremenu plasirao u vrh sportske industrije košta 4 puta više. Tako da potpuno verujem u inicijalnu priču sa ove teme (iako nemam pojama šta je homage model a ni Machpail :) ) , a to je da je taj Airbrake verodostojna zamena za originalni model naočara, i da neuporedivo niža cena nipošto ne znači da je roba nekvalitetna - ali jeste tačno da nema garancije, što nas vraća na priču o slabijoj kontroli kvaliteta, kao i da je u distribuciji na internetu svakako teže obezbediti garanciju kvaliteta nego kada robu kupite u prodavnici.

trendo
04.01.2017, 13:46
offtopic

ako pitas coveka nasih prostora koi je najbolji terenski auto odma ce reci Lada Niva
e zasto je onda Niva najeftinija :)
ili sto bi rekao moj komsija automoto novinar, problem je sto niva izadze pokvarena iz fabrike
(losa kontrola kvaliteta) i nikad ne stane :)

@bezbi ako ti odlicno pasu, sa srecom if koristio

p.s. Kina ima vise potencijalnih skijaca nego celi evro-americki svet zajedno
i domaci brendovi rade za veeeeliko domace trziste + Rusija

gio
04.01.2017, 19:28
@bezbi
Veruj mi, 7 dana na skijanju na 2000 metara nadmorske visine bez adekvatne zaštite je opasnije po oči nego celo leto bez naočara za sunce, na moru.

Sinisha
04.01.2017, 19:35
Potvrđujem.

Kao što sam pisao na forumu, ja sam to naučio na rođenim očima. Pre par godina kada sam se vratio skijanju, nisam hteo da investiram u skupu opremu jer nije me uhvatila skijaška bolest i nisam znao da li ću se baviti time, a nisam ni zano šta da kupim. Kupio sam neke jeftine noname naočare u intersportu i imao sam neke stare brandname naočare ali sa lošim staklom.

Sve je bilo super za skijanje, dok se nije završila sezona i poslednje prolećno skijanje, a ja po povratku u civilzaciju skapirao da jedva razlikujem boje na semaforu.
JEZIVO iskustvo.

Hvala bogu vid mi se povratio posle par meseci, ali sam očigledno spržio oči i vrlo verovatno ih trajno oštetio zajeba*cijom sa jeftinom optikom.

snowglisser
04.01.2017, 23:04
Da li za šetanje po planini kad je sunčano mogu da koristim Uvex naočare za vožnju biciklom? Ne skijam se pa mi ne trebaju ski naočare. A planiram tek da kupim naočare za cunce.

Najpre da odgovorim @Zubi1970, posto vidim da jos niko nije:

Ne znam koji model imas, ali trebalo bi da mozes da ih koristis. Kao sto smo vec pisali, najvazniji kriterijum koje naocari za sunce moraju da zadovolje je zastita od UV zraka. U EU je ilegalno prodavati cvike bez UV filtera, pa svi modeli njihovih proizvodjaca zadovoljavaju ovaj standard. Vazno je samo da su prave, a ne kopija, u kom slucaju ne mozes znati da li zadovoljavaju EU standarde.

Ima jos jedna vazna stavka, doduse: posto ces ih koristiti na planini i po jakom suncu, preporucio bih ti da budu minimum kategorija 3 (kategorije se dele na skali od 0 - 4 po tome koliko svetla propustaju).

0 je od 100% - 80% (dakle potpuno prozirno staklo)
1 je od 80% - 43%
2 je od 43% - 18%
3 je od 18% - 8%
4 je od 8% - 3%

Istrazi sam malo o ovome, da se ja sada ovde ne bih previse rasplinuo.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ bezbi:

Druze, nemas pojma koliko mi je krivo jer vidim da si (izgleda mi konkretno moje) pisanje shvatio kao poredjenje cvika koje si kupio i originala. A ja to niti sam igde uradio, niti mi je bila namera.

Najmanje od svega sam hteo da omalovazim tvoje cvike jer su kostale $20, stvarno nisam u tom fazonu. Ako jos jednom procitas moju prepisku s @Wladom, videces da smo obojica napisali da je moguce kupiti sasvim pristojne cvike po jeftinijoj ceni, ukoliko si siguran da zadovoljavaju odredjene standarde.

Na zalost (i to je samo moje misljenje!), bojim se da ovaj kanal kroz koji si ti nabavio svoje, ne garantuje zadovoljavanje tih osnovnih standarda. To ne znaci da oni nisu zadovoljeni; samo da ne mozemo da budemo sigurni da jesu (a ulog su tvoje oci).

Kao sto @plageton rece, nemam pojma sta je Machpail brend (nikad cuo). Ali da objasnim za "homage". Ovo (u kontekstu kopiranja) ne znaci apsolutno nista.
Homage je francuska rec koju su usvojili Englezi i znaci *odati nekome pocast*.
Proizvodjaci je cesto koriste u marketinške svrhe, kada hoce da izbace neku ogranicenu seriju itd.
Atomic Redster Marcel Hirscher SL je dobar primer - ova skija je izbacena kao homage (izgovara se "omaž") Marselu. U njegovu cast.

Dakle, ne moze kineski proizvodjac da izbaci "homage" Oakley Airbrake :rooleyes:
To je samo lukavo izbegavanje reci "kopija" :)

Jos jednom da naglasim: niti mi je bila namera da omalovazim jeftin proizvod (svako kupuje ono sto moze), niti da ga uporedim s originalom.
Namera mi je bila iskljucivo dobronamerna! Ovaj forum verovatno cita dosta ljudi koji ne ucestvuje u diskusijama, vec dodju ovde po savet, procitaju i odu. Vazno je da znaju da postoje izvesni rizici asocirani sa kupovinom robe ciji izvor i standarde proizvodnje ne mogu da provere.

Druga je stvar preporuciti nekome pancericu, jaknu ili skiju - duzu, kracu, siru, uzu, tvrdju, meksu - nema veze, zamenice je sledecom prilikom, bez posledica.

Ovo sto se nazalost desilo @sinishi je vrlo ilustrativan primer sta se moze desiti kada se reskira. Jednostavno, sa zdravljem nema igranja i radi ustede od €50, ne vredi raditi nesto sto *moze* dovesti do njegovog trajnog ostecenja.

A sada, da zavrsim u malo veselijem tonu: drago mi je da si konacno nabavio cvike u kojima mozes slobodno da dises, daj Boze da se ispostavi da su i sociva dobrog kvaliteta i da se naskijas i nauzivas u njima! :)
Ziv bio, u zdravlju ih nosio i nema ljutis! :dziveli:

Zuba1970
05.01.2017, 00:14
@snowglisser Kao prvo hvala ti na odgovoru i odredjenom pojasnjenju. Naocare (2 para) sam kupio u Planetbike-u. UV protect su sigurno. Stariji su modeli ali su najpriblizniji ovom modelu: http://planetbike.rs/pbshop/Biciklizam/Oprema/Nao%C4%8Dare/3716/. Koliko vidim imaju nivo S3 zastite za najtamnije staklo. Oba para imaju mogucnost da im se menjaju stakla od svetlijeg, zutog do pepeljasto sivog (za suncano vreme). S'tim da bih napomenu da su mi prve naocare imale nesto tamnije staklo za sunce nego drugi par koji sam kupio jer su mi se ove prve izgrebale ali su i dalje funkcionalne.
E sad ja cu biti na planini 3 dana. Nemam sad vremena da nabavim iz inostranstva naocare koje bih koristio i leti pa sam zato mislio da ove koristim kao neko iznudjeno resenje.

Sinisha
05.01.2017, 00:57
Omaž i kopija, tv pretplata i tv taksa, smanjenje penzija i otimanje penzija, su iste stvari sa različitim nazivima iz marketinških razloga.

Replika i omaž su samo fini nazivi za kopiju ili fejk robu. Kao što je napisano, od kineza se može kupiti super roba uključujući kopije, ali i krševi, bez mnogo pravila. Ako si istražio iskustva kupaca sa konkretnom kopijom i konkretnim prodavcem, a iskustva su dobra, to je verovatno dobra roba, ali ne menja činjenicu da je kopija.

Da se razumemo, valjanje kopija je danas rasprostanjeno i u zvaničnim prodavnicama brendova, pa smo tako kum i ja dobili različite rejbanke, a isti model sa istog sajta poručen. Jedne original, a druge kopija :D, razlika samo u staklu i par sitnih detalja...



snowglisser: (http://www.skijanje.rs/forum/member.php?26380-snowglisser)
Ovo sto se nazalost desilo @sinishi je vrlo ilustrativan primer sta se moze desiti kada se reskira.
Nisam reskirao, jer nisam ni znao da to činim, moj problem je bio posledica neznanja. Kada sam skijao kao klinac ovo nije bila velika tema, pa nisam ni razmišljao o kvalitetu zaštite.

Ozbiljna greška, nemojte je napraviti. Jedne su oči.


Još nešto pominjana su polarizujuća stakla i brile sa njima. Kako ih koristim 2 sezone, uvex brile, mogu reći da većina stvari napisanih na netu nije sasvim tačna.
Led se bez problema vidi, kada je sunčano ove brile bolje odmaraju oči nego klasične, a sunce pod određenim uglovima i na snegupravi blještavilo koje stakla sa polarizovanim filterom eliminišu.

snowglisser
05.01.2017, 07:27
@zuba1970: nema problema druze :)

Pretpostavljam da se to S3 odnosi na trecu kategoriju... Ukoliko je tako, bices potpuno ok.

@sinisha: nasmeja me za ovu tv pretplatu i smanjenje/otimanje penzija :D

Za ovo reskiranje - nisam se precizno izrazio, izvini, moja greska. Namera mi je bila samo da upozorim ljude da ne bi trebalo to da cine s punim znanjem. Nije vredno toga.

Ovo za polarizaciju... Oftalmologija nas uci da sneg ne polarizuje svetlo, vec samo voda. Ja se toga drzim i skijam s obicnim (doduse fotohromatskim), mada imam i cvikere s polarizovanim socivima. Svacije oci su drugacije.

Kad smo vec kod toga, kolgama s foruma bih preporucio jednog izuzetno kvalitetnog proizvodjaca. Nije toliko renomiran, a proizvodi vrhunska sociva: Julbo.
To je firma koja se specijalizovala za izradu sociva za upotrebu u planinskim uslovima (alpinizam, ekspedicije) ali su se sada razgranali i prave cvike za sve sportove.
Osnovana je jos daleke 1888 (!) dakle, 129 godina stara firma, i jos uvek je vecinski u vlasnistvu originalne porodice koja ju je osnovala. :)
Apsolutni su market lider na polju tehnologije fotohromatskih sociva. Cistoca njihovih sociva je takodje vrhunska. Ja sam veliki "believer" u njihove proizvode, dugo ih koristim, i tokom godina sam ih nakupio, ja mislim jedno 8 cvika, i 2 maske (uglavnom razlicita sociva, razlicitih kontrasta i kategorija).
Sva sociva su im od zastitnog polikarbonata, kao sto je Wlad demonstrirao na snimku koji je okacio.

Nisu jeftini, ali za to sto jesu, nisu ni skupi. Jbg, kvalitet kosta. Ko ide na prolecno skijanje u Francusku (francuska su firma), u aprilu, kad se ciste zalihe, se mogu naci za €50 - €70, sto je za njih stvarno bagatela.

snowglisser
05.01.2017, 07:59
Evo nadjoh jednu demonstraciju cistoce i preciznosti njihovih fotohromatskih sociva:



https://youtube.com/watch?v=hfgHRrlzWBM

Zuba1970
05.01.2017, 08:32
Sad pogledah ove Julbo naocare. Bogami mogle bi biti moje sledece posle ovih Uvex. Cene su im jake ali pretpostavljam da su i kvalitetne. Uvek sam bio za kvalitet pogotovo kad je zdravlje u pitanju. Ima ih u par radnji u Beogradu (Iglusport i Gora-i).

snowglisser
05.01.2017, 09:10
Strava su. Nisam ni znao da ih ima u Bg.
Najbolja sociva su im Zebra Light, Zebra i Chameleon. Chameleon ima polarizovani filter.

Evo ova dva dijagrama, gde su vrlo jasno prikazani opsezi delovanja sociva, kao i njihove pojedinacne karakteristike. Ova Zebra Light ima daleko najsiri fotohromatski opseg od svih sociva bilo kog proizvodjaca - od 80% do cak 16%. Umalo pa od kat1 do kat4. Moze da se nosi ceo dan, od jutra pa cak i uvece.
Zebra je isto strava. Chameleon je dosta taman, idealan je za jako sunce.

stekan
05.01.2017, 11:15
Julbo sunčane cvike koristim od 1999. i promijenio sam do sada 3 modela, a imadoh i njihove skijaške brile. Vrh.
Napomena: u trgovini ne pitajte za 'julbo' već za 'žilboo'.

snowglisser
05.01.2017, 11:28
Julbo sunčane cvike koristim od 1999. i promijenio sam do sada 3 modela, a imadoh i njihove skijaške brile. Vrh.
Napomena: u trgovini ne pitajte za 'julbo' već za 'žilboo'.
Ko zna, zna! :cool:

Off topic: Stekane, sad vidim u avataru, stigle ti Rossi HD! :)
Jesi li imao sanse malo duze da ih isprobas, kako ti se cine?

stekan
05.01.2017, 15:48
Sudbina je veliki šaldžija (šaljivdžija): ja stigao u Austriju, a onda me zove kolega da javi da je Rossi stigao u BL. Nije HD model u pitanju.

snowglisser
05.01.2017, 20:24
Auuu.... Ni Tolstoj ne bi napiso veci zaplet. Steta! :(
No, bice dana za megdana! :)

neo031
06.01.2017, 10:29
Najpre da odgovorim @Zubi1970, posto vidim da jos niko nije:
U EU je ilegalno prodavati cvike bez UV filtera, pa svi modeli njihovih proizvodjaca zadovoljavaju ovaj standard. Vazno je samo da su prave, a ne kopija, u kom slucaju ne mozes znati da li zadovoljavaju EU standarde.



http://rs.sportsdirect.com/nevica-arctic-goggles-ladies-406008?colcode=40600801

Htedoh samo da pitam, pošto je ovo sajt koji prodaje prvenstveno u EU, cenu vidite, u product info nije navedeno da imaju UV zaštitu, da li se podrazumeva da je imaju zbog EU standarda ili... ? Bez obzira na brend ( mislim da je GB) svesna sam da ih nije pravio neki Džordž u Londonu nego Li Jan u Shenzhenu, ali obzirom kom tržištu su namenjene, da li ima rizika sa ovakvim naočarima?

snowglisser
06.01.2017, 18:43
@neo31:

sto bi rekli Englezi: "kratak odgovor je ne" :)
Jedino bih ti skrenuo paznju da je ovo socivo sivo, a siva boja je losa za kontrast. Za kontrast su najbolja stakla zute, narandzaste ili roze boje.

Pozdrav

stekan
06.01.2017, 19:03
Jedino bih ti skrenuo paznju da je ovo socivo sivo, a siva boja je losa za kontrast. Za kontrast su najbolja stakla zute, narandzaste ili roze boje.

A kad sunce sija?

snowglisser
06.01.2017, 20:32
A kad sunce sija?

Za jako (bas, bas jako) sunce najbolja su sociva bazirana na braon boji. Odmah za njima su crvena.
Kazem bazirana, jer se danas dodaju razne primese baznim bojama, da bi se poboljsale karakteristike i opseg u kom poboljsavaju kontrast. Ovo narocito vazi za stakla kojima se dodaje takozvani "mirror" ili "ogledalo" finish. Pa kad se gleda spolja, staklo deluje na primer plavo ili zeleno, ali kad se pogleda kroz socivo, ono je u stvari braon, crveno, zuto, roze, itd.

Crna i narocito siva sociva ne filterisu plavo svetlo (glavnog krivca za smanjenu vidljivost kada je napolju"belilo"), vec samo smanje prozirnost samog sociva.

Po mom misljenju, uz pancerice, ski naocari/maska je najvazniji artikal na kome mi kao skijasi ne bi trebalo da stedimo (naravno, koliko se moze). Jer dobre cvike mogu biti ta razlika koja ce znaciti da li cemo taj dan moci da skijamo, ili ne. (Doziveo sam ovo, pa pricam iz iskustva - morao sam u ski centru da kupim druge cvike i kostale su me djavo i po).
Ili, ako i mozemo da skijamo, da li cemo u njemu uzivati, ili ce nam ono prestavljati patnju (bas kao i sa pancericama).

stekan
06.01.2017, 20:38
Slažem se, ali ponekad se na planini vrijeme i uslovi mijenjaju svakih pola sata. Niko ne nosi arsenal stakala sa sobom. Koja boja stakla je za one koji imaju samo jedne brile?

snowglisser
06.01.2017, 22:23
Aaaa, na to si mislio :)

Kratka verzija: Julbo Zebra Light *ili* Julbo Zebra. (Za duzu verziju procitaj sledeci tekst):

Pa ovako,, ja sam ih probao bas mnogo, i to kupovao. Znaci ne samo izneo iz trgovine na minut, dva, vec sam ih probavao u stvarnim uslovima, pa ako nisu zadovoljila - prodavao na ebay-u, ili poklanjao prijateljima.
Jos nisam naisao na socivo koje moze potpuno da zadovolji u svim uslovima. Takvo socivo (bas kao i univerzalna skija) jednostavno ne postoji.

Pogledaj dijagram koji sam okacio na prethodnoj strani. Ova dva Julbo sociva (Zebra i Zebra Light), bukvalno su "all mountain skija" u svetu sociva. Ako ti oci nisu toliko osetljive na jako svetlo (meni nisu), onda definitivno Zebra Light. Ako jesu, onda Zebra.
Ja za skijanje kad ocekujem promenljive uslove (decembar, januar i februar) koristim Zebra Light. U maru i aprilu, uglavnom Zebra.

Ako trazis samo 1 socivo, na tvom mestu bih probao ovu Zebru Light, ako ti se negde pruzi sansa. Ja ih na primer i u aprilu nosim u VT bez problema. Neki kazu da im nije dovoljno tamno po bas najjacem suncu.
Vecina ljudi nije ni svesna da renomirani proizvodjaci, kao npr Oakley, uopste i ne proizvode sociva kategorije 4, maksimalna im je 3. Zbog toga Julbo i jeste zakon - ljudima su koreni u optici za alpinizam.

Zebra, pak, je dovoljno dobra svuda, ali je ipak pretamna ako je jako belilo ili mecava.
Oba su fotohromatska, i vrlo brzo reaguju - ako se dobro secam, oko 20 sekundi od minimum do maksimum. Mnogo brze nego sto se covek moze zaustaviti, prekopati ranac, naci socivo i zameniti ga.

Ja sam se smorio vise od cvika sa 2 sociva, pa ih onda treba menjati - znas i sam da, ako su promenljivi uslovi, mogu iziskivati menjanje svakih 10 min. Fotohromatska sociva su zakon. Bar za mene.
Ali ako covek zeli da bude bas 100%;siguran da ce naci sociva koje ce mu odgovaratu u *svim* uslovima, nema mu druge nego kupiti cvike s 2 izmenljiva sociva. A vrlo je moguce je da ce biti potrebno kupiti i trece.
I onda ih treba menjati.... (smor).

snowglisser
06.01.2017, 22:28
Izvini, sad tek videh da me pitas za specificnu boju, a ne za specificni model. *pocrveneo*

Kazu da je zeleno najbolje za neke mesane uslove, ali moje iskustvo nije bilo takvo.
Nit' je priblizno dobro po belilu, nit' po jakom suncu. Moje misljenje.

Moca
07.01.2017, 00:32
Sudeci po vasim komentarima svi oni koji su skijali pre 30-40 godina su oslepeli zbog nepostojanja danasnjih naocara :D

snowglisser
07.01.2017, 03:15
Sudeci po vasim komentarima svi oni koji su skijali pre 30-40 godina su oslepeli zbog nepostojanja danasnjih naocara :D

Moco, odgovor je... da nikad necemo znati.
Nekom ko je nosio lose cvike je sigurno ostecen vid.... onima koji su nosili dobre, nije.
Nisu svi u poslednjih 30-40 godina nosili lose cvike. UV filteri su prisutni u cvikama jos od dvadesetih godina proslog veka. Filteri za polarizovano svetlo jos od tridesetih. To sto ti nisi znao za njih, to je vec druga stvar. :D

Takodje, ne moze se ravnopravno porediti sadasnja klima i klima od pre 4 decenije. Tada nije bilo rupa u ozonskom omotacu. Sunce nije uopste bilo ovoliko jako. Kad sam ja bio klinac, leti su temperature bile tek nesto preko 30 C°. Kada bi dosegle 35-36 C°, to je bila vest. Danas su redovno preko 40 C° i priblizavaju se 50 C°.
Uporedi samo stope pojave raka koze od pre 40 godina i danas!
(I da, snega je jos od decembra svake zime bilo u izobilju - eh, to su bili dani)!

Nego, nemoj da dozvolis da te ja ubedim da treba da nosis cvike s adekvatnom zastitom. Slobodno ti iskroj pravougaoni komad plastike od zelene boce od "Sprajta", vezi neki lastiš na njega, pa idi skijaj nedelju dana u martu/aprilu u nekom centru na 2500nm :D

Ivan Bgd
07.01.2017, 05:39
Julbo universe, staklo Snow Tiger.
Za sve uslove, od magle do jakog sunca na gleceru.
Jesu skupe, ali vrede svaku paru.

:)

snowglisser
07.01.2017, 09:18
Julbo su zakon! Drago mi je da ima jos poklonika :)
Ja imam Universe/Zebra Light i Universe/Zebra.

Nego, zar mozes ista da vidis kroz SnowTiger kad je belilo?? On ima nesto kao 35% VLT, cini mi se...
Bas me iznenadjuje.
Snow Tiger je estetski prelepo socivo! Verovatno Julbo-ovo najlepse.

Ivan Bgd
07.01.2017, 14:02
Po najjacem suncu nikakav problem sa belilom. Taman dovoljno polarizovane.
Ogledalo efekat posebna prica :)

plageton
10.01.2017, 10:25
http://rs.sportsdirect.com/nevica-arctic-goggles-ladies-406008?colcode=40600801

Htedoh samo da pitam, pošto je ovo sajt koji prodaje prvenstveno u EU, cenu vidite, u product info nije navedeno da imaju UV zaštitu, da li se podrazumeva da je imaju zbog EU standarda ili... ? Bez obzira na brend ( mislim da je GB) svesna sam da ih nije pravio neki Džordž u Londonu nego Li Jan u Shenzhenu, ali obzirom kom tržištu su namenjene, da li ima rizika sa ovakvim naočarima?


@neo31:

sto bi rekli Englezi: "kratak odgovor je ne" :)
Jedino bih ti skrenuo paznju da je ovo socivo sivo, a siva boja je losa za kontrast. Za kontrast su najbolja stakla zute, narandzaste ili roze boje.

Pozdrav

Ako misliš da ove naočare nemaju UV zaštitu postavlja se pitanje čemu uopšte služe. Mogu da pretpostavim da se prave brile koje se koriste samo u uslovima slabije vidljivosti, kad je jako oblačno i koje imaju funkciju da zaštite samo od vetra i snega, ali ja za to nisam čuo. Konkretno, uvek sam se pitao kakve naočare koriste skakači koji se ponekad takmiče i pod reflektorima. Ipak, da Nevica, koja je afirmisana firma, pravi naočare bez UV filtera, mislim da to nije za pretpostaviti. Već smo rekli da je u EU to praktično zakon.


Aaaa, na to si mislio :)

Jos nisam naisao na socivo koje moze potpuno da zadovolji u svim uslovima. Takvo socivo (bas kao i univerzalna skija) jednostavno ne postoji.


Jedina i zasad neprevaziđena istina. Kao što ja to volim da kažem, da postoje savršene brile, samo bi takve pravili. :)

snowglisser
10.01.2017, 11:28
@ plageton:

Bojim se da je doslo do zabune! :) Kao sto smo i ja i ti rekli, ove Nevica brile sigurno imaju UV zastitu.
Moj odgovor "ne" se odnosio na zavrsno pitanje od @neo31, a ono je glasilo: "da li mislis da moze imati problema sa ovim brilama" :)

Sticajem okolnosti zivim u UK pa dobro poznajem Sports Direct i njihovu liniju "Nevica". U ovom slucaju nije to dodatno napisano, jer se bukvalno podrazumeva. Kao kad bi procitali oglas za nov auto, a u njemu od opreme izlistani pojasevi za vezivanje :)
Ali u stampanom materijalu koji dolazi uz brile sigurno pise. Tako da nema brige. Osim ove boje sociva :D

@neo31, ako i ti ovo citas, za slucaj da i ti nisi dobro protumacila na sta se odnosio moj odgovor - da sada uklonimo svaku sumnju: IMAJU UV filter. NE, nema nikakvog problema s njima (osim boje sociva) :)

plageton
10.01.2017, 15:53
@ plageton:

Bojim se da je doslo do zabune! :) Kao sto smo i ja i ti rekli, ove Nevica brile sigurno imaju UV zastitu.
Moj odgovor "ne" se odnosio na zavrsno pitanje od @neo31, a ono je glasilo: "da li mislis da moze imati problema sa ovim brilama" :)

Sticajem okolnosti zivim u UK pa dobro poznajem Sports Direct i njihovu liniju "Nevica". U ovom slucaju nije to dodatno napisano, jer se bukvalno podrazumeva. Kao kad bi procitali oglas za nov auto, a u njemu od opreme izlistani pojasevi za vezivanje :)

:)
:ski:.

neo031
12.01.2017, 12:01
@ plageton:


@neo31, ako i ti ovo citas ... :)

Čitam, čitam, ali sam odmah skapirala odgovor :) Btw, Nevica naočare ćemo kupiti nekom drugom prilikom jer su ovog puta stigle na poklon ( čak je i boja sočiva prihvatljiva :) ) i to NGN (http://www.beosport.com/ngn/decija-oprema/171_ski-naocare/tara-jr-pink-shiny--orange-dts_111944)
, nema nikakve zabune, sve su lepo napisali u opisu proizvoda :sm021:
Međutim, na deklaraciji proizvoda je naveden proizvođač koji ima i sopstveni brend (http://www.reanson.com/). Čisto informativno ( pošto sam, jel'te, naočare nabavila), da li je rizik kupiti čajna brend zbog kontrole kvaliteta ili pak platiti neki dinar više i kupiti iole poznat brend iako se sve pravi u istoj fabrici? Kod čika Alija ih prodaju samo na veliko ( minimum 300 kd) , nisam ni sigurna da ih je moguće kupiti pojedinačno online.

plageton
12.01.2017, 13:26
Moram priznati da imam otpor prema brendiranoj robi zato što smatram da je daleko precenjena (zbog vrednosti brenda samog) i da cena prevazilazi kvalitet. Ali ipak takav proizvod obično jeste sigurnije uzeti nego neku kopiju koliko god dobra bila. Na konkretno pitanje ipak ja ne bih znao odgovor pre svega jer stvari koje zahtevaju da se probaju (cipele, brile) ne uzimam onlajn.

wlad
12.01.2017, 17:39
Najbolja varijanta za neke stvari je da se probaju u prodavnici a posle poruče preko neta sa 50% popusta :D

snowglisser
12.01.2017, 20:01
Najbolja varijanta za neke stvari je da se probaju u prodavnici a posle poruče preko neta sa 50% popusta :D

Amin!

Ja kupujem uglavnom markirane stvari, jer ipak budu bolje od "generic" proizvoda. Cena zaista prevazilazi kvalitet - ako se plati puna cena :D
Ali nikad ne platim punu cenu - to je jednostavno pljacka! Sacekam snizenje od minimum 30% (mada mi je 50% mnogo milije) :D

Fora je u tome da se ne dopusti da "dogori do nokata" (kad je nesto preko potrebno, ne pita se posto je, a Marfijev zakon diktira da je tada uvek puna cena).
Tako da ja svoju opremu za skijanje najvise volim da kupujem leti (ili bar krajem sezone).
Nedostatak ovakve taktike je, naravno, sto necete uvek naci broj.

Zuba1970
30.01.2017, 09:19
Jel znate mozda da li salju robu u Srbiju sa ovog sajta http://www.skis.com/? I da li mozda ima jos neki specijalizovani sajt gde mogu da se nabavljaju stvari po povoljnim (snizenim) cenama a da nije neki fake? Da mogu ovde da probam a da narucim iz inostranstva. Da ne bih gusio temu moze i na PP da mi posaljete. Da li treba da obratim paznju na naocare koje imaju bar 2. kategoriju VLT? S'obzirom da bi bilo za mene kao pocetnika skupo da sad kupujem posebne naocare(ili naocare sa izmenjivim staklima) za razlicite vremenske prilike. I koje bi u tom slucaju mogle da "prodju". Podrazumeva se da bih morao da probam u radnji kad je velicina u pitanju.
Mozda ovako nesto http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Dodatna%20oprema/Ski%20naocare/NAOCARE-SKI-SCOTT-FACT-white-amplifier/36547/.

snowglisser
01.02.2017, 06:24
@Zuba, ne znam nista o tom sajtu ali primecujem da su cene u dolarima - sajt je severnoamericki. Sve i da isporucuju za Srbiju, pretpostavljam da bi ti izasla skuplja dara nego mera. Mozda je ipak bolje gledati kod Evropskih prodavaca.

Napisao sam ti vec savet po pitanju dalje nabavke ski opreme na temi o jaknama, pa da se ovde ne ponavljam - procitaj ga.

Usput, najbolje je da se kaciga i maska kupe zajedno, da bi se osigurao njihov uzajamni "fit".
Na primer, ako imas zazor izmedju kacige i maske, po hladnom vremenu tuci ce te vetar u celo kroz taj razmak. A po suncanom vremenu tuda ce prolaziti sunce, pa onda izgleda smesno i ruzno kad ti taj deo pocrni :sm021: A na planini bude hladnih, a suncanih dana... dakle, oba zajedno :D
Ako pak nema dovoljno prostora, kaciga ti odozgo pritiska na masku, a ona, opet, tebi pritiska nos. Itd...
Naravno, ovo je sve nebitno ukoliko nameravas da skijas u kapi, bez kacige :smoke:

To su sve neke pocetnicke greske, ali je vazno izbeci ih, jer mogu da budu skupe.

Pozdrav

Zuba1970
01.02.2017, 09:00
Hvala za savet u vezi kupovine sa sajtova. Upravo ovo sto si napisao u vezi naocara i kacige su mi juce u radnjama napomenuli. Da prvo kupim kacigu pa na osnovu nje naocare. Pre svega jer je bitnije kako mi naleze (pasuje) kaciga na glavi.

buki32
01.02.2017, 22:21
oakley prizm,torch iridium

Dragan7
14.01.2019, 18:07
Možda je trivijalno pitanje:
Kako odmagliti brile na stazi kad zamagle između 2 sloja?

stekan
14.01.2019, 18:24
Možda je trivijalno pitanje:
Kako odmagliti brile na stazi kad zamagle između 2 sloja?

Ako se zamagle između stakala, to znači da su se stakla odvojila tj. odljepila. A to najčešće znači da je vrijeme za nove.

Dragan7
14.01.2019, 18:47
Što je najgore ovo i jesu nove :(

Dragan7
14.01.2019, 18:55
Što je najgore ovo i jesu nove :(

https://www.alpina-sports.com/de/produkte/skibrillen/erwachsene/panoma-magnetic-white-q/s/

stekan
14.01.2019, 19:39
Što je najgore ovo i jesu nove :(

Provjeri da nije negdje staklo napuklo. Prostor između stakala mora biti hermetički zatvoren. Magljenje sa unutrašnje strane govori da se vlažan vazduh nekako uvukao, pa se na nižim temperaturama javlja kondenzacija. Za svojih 40 godina skijanja nisam se sreo sa takvim problemom.

malada
14.01.2019, 22:52
Nagni glavu naprijed tako da udje vazduh kroz sundjere i odmah se odmagle.

wlad
15.01.2019, 00:15
Provjeri da nije negdje staklo napuklo. Prostor između stakala mora biti hermetički zatvoren.

Mislim da kod većine ski maski / duplih stakala to nije slučaj - obično je "okvir" između dva "stakla" tj. plastike neki polusunđerast materijal.

Ako uzmeš i npr. opereš ski masku pod vodom može da se deši da uđe voda između stakala, naravno kada se osuši nestane ta voda.

Ja obično kada malo izgrebem naočare iste izbacim iz ski upotrebe ali ih koristim za offroad (ssv, atv), posle nekog vremena zna da uđe (fina) prašina između stakala i onda bacim naočare...

milang
15.01.2019, 08:54
Vjerovatno je negdje napuklo staklo.

Na nekim modelima ima rupica zatvorena okruglom naljepnicom u uglu sa unutrašnje strane.
To upravo služi da kada se trebaju osušiti, tu se otvori da voda lakše ispari.
Uglavnom su dupla stakla povezana nekim olastično/sunđerastim materijalom.
Važno je da se ne dira staklo sa unutrašnje strane.

neo031
16.02.2019, 13:20
Na brzinu pročitah celu temu, ali je moguće da sam previdela to što me zanima. Naime, koja boja stakla je najbolja za maglu i oblačno vreme? Postojeće su sa narandžastim staklom i dobro su se pokazala na sunčanom i generalno vedrom danu, ali je zato po magli vidljivost očajna!

DjoleRkc
16.02.2019, 13:37
Zelene ili žute ( ali ne spoljašnje staklo nego unutrašnje)

Misk0
16.02.2019, 23:22
Na brzinu pročitah celu temu, ali je moguće da sam previdela to što me zanima. Naime, koja boja stakla je najbolja za maglu i oblačno vreme? Postojeće su sa narandžastim staklom i dobro su se pokazala na sunčanom i generalno vedrom danu, ali je zato po magli vidljivost očajna!

Uzmi fotokromatske (ako se tako kaze), sto menjaju propuststanje svetla u zavisnosti od jacine istog. Uzeo sebi Julbo Zebra Light, koje su kategorije od 1 do 3 i stvarno se primecuje razlika. Supruga uzela neke Salomon OTG, iste kategorije, bice isprobane sledece nedelje tako da mogu da napisem utiske.

sev
18.02.2019, 10:15
Ja sam ove sezone takođe uzeo Julbo, samo sa Cameleon staklom. Fotohromatske (cat 2 do 4, pošto su mi oči baš kilavo osetljive a cat 2 je ok i za popodne, oblačno, samo nije baš za gustu maglu). Razlika od Zebra stakala je u tome što su Cameleon i polarizovana (nema odsjaja na snegu, mnogo bolje vidiš podlogu kada je senka itd).

Imaju moju PUNU preporuku. A svakako preporučujem neka fotohromatska, polarizovana stakla... ređe se nađe, ali se nađe.

Ivan Bgd
18.02.2019, 10:31
Od Julbo-a samo staklo Snow Tiger, cat. 2-3 i vise su nego dobre i kada je oblacno i skroz suncano.(oko 50% su polarizovane, za odsjaj od snega )
Iste sam koristio do prosle zime u uverenju da ne postoje bolje, sve dok nisam sasvim slucajno probao Oakley Flight Deck sa Prizm Snow Tourch Iridium staklima. ( https://www.oakley.com/en-us/product/WGOO7064HF )
Teska srca sam se odvojio od gomile evrica i uzeo iste, a Julbo prosledio sinu.
Nikada jasnije nisam video svaki detalj na snegu. Bas dobar kontrast imaju.

neo031
18.02.2019, 10:31
Hvala na preporuci, ali koliko sam mogla da vidim ako bih uzela Julbo Zebra Light onda bih bila prava ranjena zebrica u finansijskom smislu, jer mi se na žalost tako nešto ne uklapa u budžet. A sa druge strane, ako već posedujemo odgovarajuće za vedre i sunčane dane, da li bi samo za maglu mogle da posluže ove koje su kategorija 1 koliko vidim.
https://www.snowinn.com/ski-store/julbo-plasma/659592/p

neo031
18.02.2019, 10:36
Vidim sada još nekoliko dodatnih kometara ( istovremeno smo kucali), tako da svakako nije isključeno da u neko dogledno vreme razmislimo o zameni svih naočara za neke bolje, tj. kvalitetnije koje bi bile prilagođene za sve vremenske uslove. Znamo da je u pitanju jako bitan deo ski opreme i da na tome ne treba da se štedi, samo čekamo momenat da se ukopi u budžet. Do tada čitamo tuđa iskustva i preporuke ( pišem u množini jer je se odnosi na sve članove porodice, da ne pomislite da persiram samoj sebi ).

stekan
18.02.2019, 11:06
Dodatni plus za Julbo (čita se žilbo) Zebra Light stakla je što su stakla žućkaste boje kad nije sunčano. Bar su takva na njihovim sunčanim cvikerima sa Zebra Light staklima.

DjoleRkc
18.02.2019, 11:21
Može mala preporuka gde, sem u Gori (veoma mali izbor) bih mogao da kupim Julbo naočare... koliko vidim nisu skupe, bar ne ovi modeli iz Gore

drotoš
18.02.2019, 13:47
Ja sam pre desetak godina u Iglušportu kupio Julbo Revolution Zebra i još uvek ih koristim. Na žalost prošle godine su zatvorili prodavnicu u Beogradu i zato pokušaj na fejsbuku da ih potražiš ili u Hrvatskoj ili Sloveniji (iglusport.hr ili iglusport.si)

Ivan Bgd
18.02.2019, 15:04
Ima na Kopu u konacima manja prodavnica sa Julbo brilama.
Mozda cak i povoljnije i novije nego u Gori.
Mislim da sam kod njih kupio Julbo kacigu.
Blizu Idea prodavnice.

sev
18.02.2019, 18:56
Hvala na preporuci, ali koliko sam mogla da vidim ako bih uzela Julbo Zebra Light onda bih bila prava ranjena zebrica u finansijskom smislu, jer mi se na žalost tako nešto ne uklapa u budžet. A sa druge strane, ako već posedujemo odgovarajuće za vedre i sunčane dane, da li bi samo za maglu mogle da posluže ove koje su kategorija 1 koliko vidim.
https://www.snowinn.com/ski-store/julbo-plasma/659592/p

Da, te su dobre sa maglu!

Inače, ja sam Julbo sa Cameleon staklima uzeo u Iglu sportu u SLO (BTC, Ljubljana). Dobio sam popust u radnji i uz vraćen DDV siđoše ispod 150 kekosa. Brile kidaju, zaista najiskrenija preporuka za ova stakla. Neverovatno kakav kontrast imaju. Prosto mi je žao svih onih ski dana i plaćenog ski pasa kada htedoh da izginem u senkama, nerazlikujući po čemu skijam, godinama...

hallo
19.02.2019, 12:13
Za maglu:
http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Dodatna%20oprema/Ski%20naočare/31065/
Za "sve" uslove. photochromatics:
http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20oprema/Dodatna%20oprema/Ski%20naočare/22387/

Misk0
23.02.2019, 17:35
Vidim sada još nekoliko dodatnih kometara ( istovremeno smo kucali), tako da svakako nije isključeno da u neko dogledno vreme razmislimo o zameni svih naočara za neke bolje, tj. kvalitetnije koje bi bile prilagođene za sve vremenske uslove. Znamo da je u pitanju jako bitan deo ski opreme i da na tome ne treba da se štedi, samo čekamo momenat da se ukopi u budžet. Do tada čitamo tuđa iskustva i preporuke ( pišem u množini jer je se odnosi na sve članove porodice, da ne pomislite da persiram samoj sebi ).

Čisto da dopunim za Salomon, žena prezadovoljna, nošene 2 snežna dana, model je ovaj https://www.salomon.com/en-int/shop-emea/product/cosmic-photo-black.html#848=10291

Našli smo ih za oko 90 evra,pa kad bude u budžetu :-)

Rebel
04.11.2023, 09:27
Imam Nevica ski naočare, ali sad vidim da sa unutrašnje strane stakla imaju neku foliju koja je popustila, tj ima vazduha izmedju nje i stakla?

Rebel
04.11.2023, 09:57
Ipak je bila samo zaštita koja se uklanja pre upotrebe...

tdusko
04.02.2024, 17:15
Vidim niko ne pominje, zasto sve naocare za skijanje/snowboard imaju onaj debeli sundjer plus onaj debeli prostor do stakla cime se vidno polje odokativno smanjuje ca 30%? Sobzirom na injury rate i broj kolizija na stazama ne vidim nijedan jedinj benefit odreci se perifernog vida na stazi �� Probao sam naocare od 30 i od 200 eur i nema nikakve razlike sto se toga tice.

stekan
04.02.2024, 19:26
Vidim niko ne pominje, zasto sve naocare za skijanje/snowboard imaju onaj debeli sundjer plus onaj debeli prostor do stakla cime se vidno polje odokativno smanjuje ca 30%? Sobzirom na injury rate i broj kolizija na stazama ne vidim nijedan jedinj benefit odreci se perifernog vida na stazi �� Probao sam naocare od 30 i od 200 eur i nema nikakve razlike sto se toga tice.
Ako misliš na razmak od lica do stakla, mislim da je cilj da se staklo ne grije isijavanjem toplote lica, a kroz sunđer prolazi vazduh koji hladi staklo sa unutrašnje strane. Iz istog razloga su stakla dupla, tj. sa vazduhom (izolator) između. A sve to zajedno samo sa jednim ciljem: da se spriječi zamagljivanje tj. kondenzacija.

tdusko
04.02.2024, 19:42
Kapiram, vise sam mislio u smislu kako je to uradjeno toliko na ustrb vidnog polja. Ne deluje kao kompromis koji bi skijas prirodno voleo da pravi na stazi.