PDA

Pogledati punu verziju : Nisam ovo do sada video - Ski/Bord oprema



vujo032carving
26.11.2016, 00:42
Zdravo svima,

Pomalo iz Hobija i ljubavi prema Skijanju, (s)kupim te opreme, i napunim garažu.
Volim tako da imam, malo prodam/menjam, dolazi mi društvo da pričamo o tome itd.
dopuna skromne penzije, makar za ski pass.
Nemam ambicije da to širim, jer bi me smorilo kad bi radio na više.

Tako sam skoro kupio neku gomilicu, stiglo iz Švajcarske, onako đuture.
I sada ja to gledam sređujem, popravljam, rashodujem i sl.
Između ostalog ono znate klasika, stiglo je i nešto, što ja prvi put vidim.
Sve je to stara oprema, ali za mene je ovo nešto sa čim se prvi put susrećem,
pa mi je zanimljivo, a nadam se da će biti i vama, i da mi pomognete, ubi me radoznalost :)

Pa da krenem.
Sa bordovima su mi stigla ova dva komada:
1559715598
Prvo sam pomislio da je neko bio sam svoj majstor , i postavio obične vezove za Alpsko skijanje,
da bi ustanovio da su fabrički ugrađeni , jer nema drugih rupa, a i na samom bordu je štampa zbog koje bih rekao, da je bord tako napravljen.

Stiglo mi je nekoliko pari skija, na kojima su pomereni vezovi napred:
15599
Neko je na mesto prednjih stavio zadnje, a prednje pomerio skroz do vrha :sm006:
Šta mislite , što bi to neko radio, da li je to neki trik kod učenja, ili šta bi moglo biti.
Da je na jednoj pa da pomislim da se neko izmotavao, nego na tri para skija.

I stigao mi je par štapova, na sredini imaju belu penu, onu kao za pakovanje stvari, i zamotani trakom,a
na dnu iznad plastičnih krplji imaju jake metalne zvezdice:
15600

Eto toliko za sada, imalo je još nešto što sam hteo da vam pokažem, i da vas pitam, ali sada ne mogu da se setim.

Pozdrav za sve od Vuja032!

stekan
26.11.2016, 06:35
Monoski se mogao vidjeti i na našim skijalištima sredinom osamdesetih. Iz istog perioda su i ova dva na fotografiji (dokaz su vezovi Tyrolia 490). Tada se idealnim skijanjem smatralo skijanje sa spojenim nogama tj. skijama. Ko god da je u bilo kojoj situaciji razdvojio skije, smatran je skijašem niže klase. Na monoski-u su svi imali savršenu tehniku :-). Stvarna namjena monoski-a je skijanje u dubokom snijegu, ali zbog totalne nepraktičnosti monoski nije uhvatio korjena (osim pokojeg foliranta). Evo kako se koristio Monoski (https://www.youtube.com/watch?v=TH8sZPqCsuM).

Pomjeranje vezova drastično naprijed bi moglo biti zbog učenja. Tada se zavoj izvodio otklizavanjem repova, a pomjeranjem težišta naprijed su rasterećeni repovi koji lošije "drže" stazu, tj. lakše otklizuju. Po vezovima (Salomon 437) zaključujem da su i ove skije iz sredine osamdesetih.

Za ove štapove mogu samo pretpostaviti da je ovo nešto kao amortizer (vidim da je prečnih cijevi donjeg dijela manji od prečnika gornjeg dijela). Ne vidim svrhu amortizacije na štapu, ali ko zna...

Grimani
26.11.2016, 09:12
Glen Plake je cesto vozio monoski kao i dosta vozacha mogul skijanja. Pre par sezona u FR iz dsljine sam video daske na izlasku zicare a zapale su mi za oko jer su na njima montirani vezovi salomon 997 driver kao na mojim big stix. Voleo bih da probam ove daske. Koje su duzine i koliki je razmak izmedju vezova?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

vujo032carving
26.11.2016, 11:08
Zahvaljujem na odgovorima.
Grimani:Rossignol su 170 cm, a Duret 185 cm.
Raspon vezova ima je otprilike oko 30-33 cm.
Sad, kada sam saznao šta je :) postavio sam ih na kup/prod:
https://www.kupujemprodajem.com/Monoski-Daske-ROSSIGNOL-i-DURET-39842206-oglas.htm
Nadam se da nisam prekršio neko pravilo, što sam okačio link.
Hvala još jednom, za vas ide popust na cenu :)

vujo032carving
13.09.2017, 13:30
Još jedna zanimljivost, možda i raritet:
Došle su mi u ruke skije: CLUB ROSSIGNOL France, na kolima je fabriči ispisano: VELIČKOVIĆ 1992
Ako neko zna nešto u vezi ovoga, valjalo bi da napiše:
1612316124161251612616127

designbvr
08.10.2017, 11:45
Vladimir Veličković je naš poznati slikar koji godinama (decenijama) živi u Parizu,
potpis na skijama je njegov, isti kao i na grafikama, serigrafijama i slikama.

vujo032carving
08.10.2017, 22:01
Hvala na odgovoru.
Meni je zanimljivo, nadam se da je još po`nekom :)

XENON
12.10.2017, 09:29
Ovo je stvarno interesantno.Da li ima još ovakvih njegovih radova na ski opremi?

vujo032carving
14.11.2017, 20:27
Nabavio sam ove daske snow rider yeti, a ne mogu da pronađem o njima ništa na internetu.
Ne sumnjam da će ovde neko znati da mi kaže nešto više o njima, bar ko je proizvođač:

1619816199162001620116202

Hvala unapred-Vujo

plageton
15.11.2017, 12:36
I stigao mi je par štapova, na sredini imaju belu penu, onu kao za pakovanje stvari, i zamotani trakom,a
na dnu iznad plastičnih krplji imaju jake metalne zvezdice:



Ovo mi je nešto poznato. Mislim da su to proste metalne šajbnice koje služe da pridržavaju krplju da se vremenom ne pomeri naviše. Ako govorimo o istom.

vujo032carving
16.12.2017, 10:44
Možete li nešto da mi kažete u vezi ove skije, a posebno ploče:1631116312163131631416315
Na skiji ništa ne piše, osim da je 170, a na ploči samo ovo AVM ili WAV
Lepa crna skija sa grafitnom šarom, i ploča sa podignutim krajevima, to vidim,
ali bih voleo nešto više da saznam o ovom modelu.

vujo032carving
22.11.2018, 22:12
Bračni par svratio do mene da pogledaju skije.I izaberu skije za gospodina, i sve bude o.k.
Par mesci kasnije dolazi gospođa da mi kaže da su skije super, ali da bi ih zamenili za neke sporije :)
Kod mene bili neki skijaši, i svi smo se pogledali i posle smo se tome smejali,
jer smo to prvi put čuli da nekome trebaju sporije skije.
A pre neki dan mi stignu neke polovne skije, i u toj gomili mi zapadnu za oko jedne dečije.
One imaju odozdo nalepljene trake koje pretpostavljam usporavaju skiju.
Prvo sam pomislio da je to neko sam nalepio, da bi video da je mašinski ukopano,
tako da traka nije "starija" i zato se nije ni odlepila.
Meni je ovo prvi put da vidim ovako nešto, pa se setih onog gospodina što bi hteo sporije skije.
Znam da Turno skije imaju kože, za penjanje uzbrdo,
ali ne verujem da je ovo zalepljeno u tu svrhu.
Pozdrav1686016862

stekan
25.11.2018, 09:05
Sigiran sam da je ovo baš traka kakva se stavlja na turne skije za kretanje uz brdo. Dlačice na traci su nagnute ka repovima skija, tako da koče kad skija krene nazad. Svrha je da klinci mogu da "hodaju" po ravnom i da se penju uz blagu uzbrdicu.

vujo032carving
27.11.2018, 21:07
Da, logično.
Bravo, sada sam uveren da je to namena.