PDA

Pogledati punu verziju : Cena skijanja - Val Thorens vs Kopaonik :)



Sinisha
18.11.2016, 18:00
Pročitah danas interesantan članak pod nazivom:

Bili smo u najboljem evropskom ski centru i na Kopu - sad znamo gde je jeftinije:
http://noizz.rs/noizz-travel/bili-smo-u-najboljem-evropskom-ski-centru-i-na-kopu-sad-znamo-gde-je-jeftinije/tmmfc8x
(http://noizz.rs/noizz-travel/bili-smo-u-najboljem-evropskom-ski-centru-i-na-kopu-sad-znamo-gde-je-jeftinije/tmmfc8x)

Cilj članka je da uporedi cenu 6-dnevnog skijanja u Francuskoj-Val Torensu u odnosu na cenu 6-dnevnog skijanja na Kopaoniku. U zaključku skijanje na Kopu je skuplje od skijanja u tri doline, 360€ vs 329€.

Iako u naslovu članka piše da su bili na Kopu, u tekstu piše da nisu. Za cenu skijanja u FR su uzeli low cost varijantu - grupni aranžman preko nasih ski udruženja/turističkih agencija, a cena na Kopu je opcija smeštaja u Konacima, solo skipass i ekipa od 4 osobe. Hm, ne deluje mi kao pošteno poređenje.

Zainteresovan ovom matematikom stavio sam na papir moje troškove blic skijanja na Kopu (2-3 dana u komadu, blic odluka kada se nameste meteo uslovi, low cost smeštaj vikend naselje ili brzeće, 10 u sezoni pass). Haha nikad ne računam koliko tačno puknem na skijanje, pa sam se pribojavao računice :kez:. Ipak na kraju kada sam izračunao troškove na 6 dana, izadje jeftinije nego FR aranžman i to sa uključenim polupansionom u vikend naselju gde odsednem.

Kako je poenta članka bila poređenje cene, a ne kilometara staza ili metara snega, iz ličnog iskustva tvrdim da je Kop u low cost varijanti i to solo verziji jeftiniji nego grupni aražman za FR. Ne znam kako ispada vama matematika ?

Sem toga hype kako je Kop ultra pozerski i ultra skup, a FR jeftina i mesto za prave skijaše, nije u liniji sa mojim iskustvom, cela ta priča mi deluje kao posledica čistog marketinga i jednih i drugih...

wlad
18.11.2016, 19:42
Siniša, cela ta priča nema apsolutno nikakvog smisla :) svako ide da zimuje tamo gde (po)želi, ako je nekome Kopaonik bolji ili jeftiniji super, ako je nekome Francuska bolja i/ili jeftinija još bolje...

To je kao da se preganjamo da li je bolje letovati u Crnoj Gori, Grčkoj, Španiji ili Turskoj, pa neka svako ide tamo gde mu je lepo i svi su srećni.

Usput, ne znam da li si zimovao u Francuskoj tj. Val Thorensu, smeštaj iako je low budget ne može da se poredi sa Vikend Naseljem ili Brzećem. Nije u pitanju tip smeštaja nego praktična stvar, u FR su ti smeštaji u 95% slučajeva ski in/out što je velika prednost. U Francuskoj low budget ne znači "krš", taj smeštaj je odličan -- ali je skučen prostor (ako se u isti prostor smesti manje osoba onda je odličan)..

Dakle, i ako poredimo moramo da poredimo jabuku sa jabukom a ne jabuke sa narandžama :) ako bi tražili neki low cost za uporediti na Kopaoniku onda treba da tražimo isto ski in/out na primer Rtanj ili slično. Brzeće možemo uporediti sa npr. smeštajem u Orelle...

Usput, početak januara je u FR potpuni offseason dok je na Kopaoniku najveća sezona (najjače cene) pa nema mnogo veze porediti cene. Ako smo mladi (bez dece) i termin nije važan, onda idemo na skijanje u martu pa onda poredimo te cene...

Misk0
18.11.2016, 20:00
Omiljena tema sa korpi. Moj argument je da zavisi u koje doba zime mozes da ides. S obzirom da je skolski raspust u Britaniji u sred februara i imas samo jednu nedelju, i ne mogu da izvucem dete iz skole van te nedelje, ne bih mogao da prodjem ispod £3000 za nas troje. Kop, sve zajedno sa avio kartama i smestajem u hotelu je upola jeftiniji, a i vidimo roditelje jos dva puta.

Sinisha
18.11.2016, 20:34
wlad link ka članku su mi poslali prijatelji, uglavnom ski početnici, kao argument kako je FR ipak najjeftinija. Jer sam im u toku popusta koji su davala SS sugerisao da uzmu 10 u sezoni, kao izuzetno povoljnu opciju da sto bolje savladaju skijanje, za male pare i na zgodan način. Pa sam diskusiju iz analognog sveta preneo u digitalnim, na forum :):

Ne treba da pravimo jednačinu sa 20 promenjivih, dužina puta, broj granica, dužina staza, kvadratura, nadmorska visnia, itd. Normalno da je subjektivna stvar da li ćete u Herceg Novi, Kubu, Maldive, Kicbil, Val Torens, Jahorinu ili Kopaonik, pitu sa borovnicom ili kroasan :). Ali neke stvari kao matematika nisu subjektivne, a dobrano su ušle u zonu špekulacije i marketinga. Pričam o ceni.

Prosta računica kaže da čuvena fama kako je skijanje u Fr jeftinije nego skijanje kod nas nije tačna. Ako neko želi da skija za male pare, treba da nađe ekipicu, organizuje se i kod nas će skijati za zaista male pare i uživati. Posebno mislim na klince, tinejdžere, studente, itd. Da ne pričam o opcijama kada njih više iznajmi kuću ili veliki apartman, dovuku hranu i piće, neke ski pasove kupe, neke smute :D, ali najbitnije je da se skija. To je vrlo izvodljiva opcija kod nas, koja je sakrivena ispod PR-a koji emituju agencije i lokalni hotelijeri.
Zašto to pričam, pa radi skijanja kao sporta, pasije i hobija.

Mainstram priča sa kojom se srećem je predrasuda da je Kopaonik obavezno otrovno skup (ima opcija gde jeste), a ta predrasuda odbija od svake pomisli na skijanje veliki broj ljudi sa kojima se ja srećem. U isto vreme početnici misle kako je jeftinije ići na alpe i tamo savladati skijanje.

Moje skromnogo iskustvo govori upravo suprotno i što se tiče cene i što se tiče učenja skijanja. Fantastično skijanje sa 3600m na 1800m je nešto što naše planine nikada neće moći da ponude, ali početnici koje sam gledao na tom istom spustu samo betoniraju svoje loše skijanje i hrane strahove, dok se kotrljaju niz Alpe bez pomoći istruktora. Zato im kažem naučite i savladajte u lokalu, jeftinije je i jednostavnije, pa onda peglajte beskonačna prostranstva Alpa, da biste uopšte imali šansu da ih doživite kako treba.

Plan je da skijam obe lokacije ove godine, ako uspem vremenski da uklopim. Tako da nisam ostrašćen, sem prema marktinškim tekstovima.

p.s. nažalost SS totalno odbija decu od skijanja sa svojom samoubilačkom politikom cena, al ajd nije to tema...

wlad
19.11.2016, 08:29
Sve je prilično jasno u ovoj priči svima nama.. Sva sreća da postoji toliko izbora za skijanje pa da možemo da biramo.

A najbolji je izbor upravo tvoj, da se ide na obe varijante :ok:

plageton
19.11.2016, 14:55
Na ovu temu gledam kao na temu o nekorektnim poredjenjima. Tipican VICE-ovski senzacionalizam i jeftino privlacenje internet-paznje, obracajuci se publici koja o skijanju ima saznanja samo na bazi negativnih stereotipa. Ako si prvi ujutru i poslednji po podne na zici, kako bre stignes da vodis racuna o tome ko sedi u bifeu ceo dan, sta pije, kako skija i posto mu je oprema?

Sto se ostaloga tice, sve je receno. Uporedjivati Konake na Kopu sa smestajem u Orelu (a ne u Oreju) je nesto sto bi trebalo da bude zabranjeno. Narocito, sto rece wlad, u novogodisnjem terminu.

gio
19.11.2016, 16:57
Sve zavisi od toga kakve su potrebe, koje je društvo i ko kako ume da skija (da, i to je po meni bitno da bi ocenio šta je jeftino skijanje).
Meni lično mi jedan strani ski centar (zapadno od Bregane) ne može biti jeftiniji od Kopaonika. Tačka.
Ja plaćam za troje. Skipass u IT ili AT je za našu grupu 600 i više eur za 6 dana. To je konstanta. 200 eur put tamo i nazad. Još jedna konstanta. Eto 800 eur a nisam ni stvari ostavio u apartmanu. Niti pojeo sendvič.
Francuska u nekoj od tih varijanti je jeftinija samo od Austrije ili Italije. Pa opet bez jela za nas troje je 1000 eur na gore. Plus put od 20 sati autobusom. A Kopaonik za nas npr jat apartmani 385 eur februar, 10 u sezoni oko 50000 rsd (400 eur), put 30 eur tamo i nazad.
Skipass je 10 u sezoni jer idemo više puta tokom sezone. Nije fer cena jer bi bilo jeftinije da računamo 6/7 dana ali ovoj je moj trošak za nas troje. Hrana zavisi od afiniteta i dostupnosti pa to nije baš najbolje za poređenje.

dzoninho
20.11.2016, 21:41
Da bi se napravilo bilo kakvo poredjenje, moraju da se odrede neki parametri koji se vrednuju. Evo ja sam ipak pristalica da je Francuska (aranzmani preko udruzenja) ne toliko jeftiniji, koliko bolji izbor u smislu odnosa sta dobijate za novac koji date. Kada ovo kazem, obzirom da se radi o skijaskom forumu, mislim samo na skijaski gledano, ne na to da li dobijate bazen u hotelu, da li putujete 5 ili 24 sati i da li neko pak ide sa porodicom pa su mu pored skijaskih, ipak bitne i ove stvari.

Poredjenje sezone na Kopaoniku i u FR takodje nije bas merodavno jer recimo iako krajem januara u FR nije puna sezona, imate po metar i po snega, dok na Kopaoniku i u punoj sezoni zna da radi manje od pola skijalista, a skipass opet platite preko 100 evra za 6 dana. Tako da je sve relativno. Na Kopu, osim Belih reka koje prakticno nikad ne rade, ja se na bilo kojoj zici penjem 10-ak minuta a spustim za 5, dok u Francuskoj mogu da se povezu zice gde se penjete po 15 minuta a spustate i po 35 minuta, tako da mislim da se vise i efektivnije skija u FR.

Ako poredimo sopstvene aranzmane, tu se potpuno slazem daje FR dosta skuplja od Kopa, ali opet nudi vise za ulozeni novac. Jer u sopstvenoj reziji, skipass u FR kosta po 220 evra za 6 dana...

Sve u svemu, bitno je samo da se skija, pa makar to bilo i na ulici kad padne sneg :)

gio
20.11.2016, 22:31
Džoni, slažem se u većem delu. Nisam juče stigao da napišem ono što si i ti. Poređenje FR, AT i IT skijališta sa Kopaonikom je kao poređenje Juga sa nekim VW, Renault ili Alfa automobilom. Vozi se i jedan i drugi modeli ali sve je pitanje na kojem je to nivou a jugo je i dalje najjeftiniji (zapaziti da nisam spominjao kvalitet već samo eur:eur odnos).

dzoninho
07.12.2016, 10:12
Ako gledamo suvi EUR-EUR odnos, onda Kop moze da bude konkurentan, tu se slazem.

malada
07.12.2016, 15:26
Mislim da je sustina u tome da ko ima para da ide u Francusku i ko moze da priusti sebi 24 sata u busu, on ce ici u Francusku.