Pogledati punu verziju : Oprema za turno skijanje
BobanMNE
11.12.2015, 15:33
Znate li đe ima dobra ponuda opreme za turno skijanje i prodaje li ko polovnu opremu iz uvoza ili sl?
!. Nisam hteo otvarati nov thread a ovaj ima bas adekvatni naziv
2. Dobio sam sledecu poruku od clana Ikar
RANGER 106 sa turnim vezom Adrenalin 16+PB FR Pro fat 115, dužine 190 cm,skije iz sezone 2014-2015
sidecut: 138-106-124
Cena: 290,00 €
http://www.gearinstitute.com/skiing/item/fischer-ranger-106-ti
Potreban mi je savet da li bi ovo bila dobra kupovina? nisam do sada probao backcountry varijante ali mi deluje interesantno.
do sada sam skijao po uredjenim stazama i nastavio bih tako sa povremenim izletima koji bi podrazumevali backcountry. ili bih ukoliko imam placen 6dnevni ski pas u ski paketu, prvi i poslednji dan koristio za backcountry. da li bih mozda ove skije mogao da koristim kao jedne jedine. da ne nosim 2 para skija sa sobom? procitao sam razne review na us i canada forumima i website ali znam da si dugo istrazivao sta da uzmes i zanima me tvoje misljenje.
sada skijam na Nordica FireArrow 80 Pro u duzini od 180cm. skijam dosta agresivno.
3. E sad momak je lepo zatrazio moj savet i ja zamolio sam ga da to spodelimo na forumi i...on se saglasio ...pa da pocnemsa par dana zakasnjenja :)
Ja sam odavno doneo odluku u kom ce pravcu ici moje skijanje (kao teniseri kad kazu 'moj tenis') pa moram da kazem da sam dosta vremena potrosio na mrezi da saznam sta je sta u ovoj kategorii skijanja.Naime vrlo cesto cete se sresti sa razne poime kao turno, turing, ture (sve ovo kao neke turisticke ture), pa backountry pa skimounteneering itd. Mogu da kazem da je to sve ista ali...i nije. Naime ameri (i kanadzani) ce uvek reci backountry, ali oni nemaju alpe. ok imaju visoke planine u kolorado ali uglavnom imaju niske planine pa idu onako da prosetaju u divljinu pa eto ti backountry, posebno kanada. U evropi cete uvek sresti izraze turno ili turing i to znaci da cete penjati skijama mozda i oko 4000m pa to bilo i od jednog doma do drugog, dok skimounteneerih znaci da u teku penjanja morate primeniti na pojedina mesta klasicne tehnike penjanja ili spustanja (abzel) da bi dosli do nekog vrha ili do gornje tacke nekog zahtevnog kuloara. Svakako moze se sresti i izraz skialpinizam sto je mnogo blizu do skimounteneering, no uglavnom te izraze necete sresti na americke sajtove.
E sad za sve ovo vam treba i adekvatna oprema. Na primer ameri kazu da za beckountry kaciga je suvesan deo opreme, ali u evropi je ona obavezna. To je jedan malindeo oko koje se razlikuju pogledi. Najvise se razlikuju u geometrije skija. Odnosno ono sto ameri smatraju skije za backountry je mnogo blize klasicnoj freeride skii u evropi.
Ovde cu ja izneti moje poglede oko skija.
Spored mene postoje skije sa strukom do 80mm i to su skije iskljucivo za stazu i uglavno sa ugradzenim vezom.
Isto tako skije sa preko 105 (110)mm su uglavnom freeride skije naravno bez vezove i nije ih lako voziti na stazu.
Grupa izmedzu 80-110 je visenamenska grupa koje se isto tako moze podelitiu par grupica.
Od 80-90mmje grupa koja u evropi bi bila allmountain sa ugradzenim vezovima i da se razumemo to su ipak skije uglavnom za stazu
Ugrupi 100-110 su uglavnom kod amera allmountain skije bez veza dok je u evropi to vec freeride skija, i to su skije koje su namenjeni za van staze ali se ipak komotno mogu voziti i na stazi.
I grupa od 90-100mm je pravi buckuris ili bosanski lonac gde se uglavnom trazi jedna skija za sve.
E sa sto se tice turno opreme, skije bih klasificirao u zadnje tri grupe
1. grupa 80-90mm to su lake skije i namenjene za klasicni turing i to u prolecne uslove
2. grupa 90-100mm to su jos uvek skije za turno ali sa freeride karekteristike, medzutim nedovoljno siroke za pravi freeride a nedovoljno uske za prolecne ture
3. grupa 100-110mm to su u sustini freeride skija ali dovoljno lake da se nji9ma moze ici i na ture.
kao sto se moze videti na kraju jedino bito je...koliko su oni teske. Naime postoi jos jedna grupa skija koja su ultra lake (ne vise od 1kg po komad) i oni su uglavno za takmicare u skimounteneeringu
po razne spotove ili klipove na netu moze se videti sve i svasta pa i klasicne freeride skije za koje se kazu da moze se njime ici na ture...ali niko ne kaze koliko dugacke ture...jedno brdo od 200m nadmorske visine i spustiti lepu liniju...ok...ali ceo dan na skije gore, pa dole, e to je vec nesto drugo. ne samo koliko je skija teska, nego koliko je tezak i vez pa tezina cipele itd.
U zadnjih par godina turing skijanje uzima mah i to se moze videti najvise kod proizvodaca opreme. Sve vise ih je onih koi proizvode vezove za turing, posebno one sa pinovima ili tech vezove. Pionir za te vezove je dynafit, dok fritischi je uglavnom proizvodio turno vez sa sinama. Tu treba napomenuti i silvretta vezove ali su ipak manje upotrebljavaju. Naredni koi su usli u biznis su marker sa baron i duke pa su dodali i par drugih sve sa sinama da bi dosli do kiovde ngpin tech vezove i sve su to vezove prevashodno namenjeni za freeride (sve su teske preko kilo po komadu).
Fritischi je pre par godina izbacio vipec tech vez a od ove godine i obnovio ka ail ubacio nesto slicno kingpinu (to su vezovi gde je napred tech a pozadi klasicni alpine) ali vam ipak trebaju cipele tech naravno pod uslovom da mogu uci i u klasicni alpine vez.
Ovde je vredno napomenuti da je kanadski O3 izbacio odlicni ion tech vez koi je i najlaksiu freeride kategorii, a ima i par drugih proizvodzaca kao plum i par drugih jos nedovoljno poznatih.
Sto se tice turno vezova sa sinama najpoznatii su fritischi vezove koi su i malo laksi od ostalih proizvodaca odnoso od markerovih atu je prste umesala tirolija.
Da pojasnim, black diamond ne proizvodi svoje vezove nego fritischi vezove na americkom kontinentu ceti naci kao black diamond vezove, tako cete naci plejadu poznatih proizvodzaca skija koi nemaju svoje turno vezove nego ih proizvodi tirolija i svi imaju posebne nazive zavisno od proizvodaca kao na primer adrenalin i to. Prednost ovih tiroliinih turno veza je da su laksi od markerovih ali su fritisci vezove sa sinama jos uvek funkcionalnii. No koi god upotrebili necete pogresiti.
Kod turno vezova ima jos jedna karekteristika a to je da su uglavnom svi do din 12, iako ima i onih od din 14 i 16 (baron i duke) no ima i tech vezova od din14 i 16, dyiafit beast. Ali beast se lose pokazao i mislim da ce dynafit izbaciti tu seriju (moj prijatelj je slomio dva para beast16 pa je resio da predze na radical fr).
Ja smatram da je buducnost skija u razvoju na njihovu tezinu i da ce teske skije (preko2kg po komad) biti sve manje na pijaci i isto tako da ce tech vezove i cipele sve vise zauzimati mesta u marketima.
E sad sto se tice rangera, fisher vise ne proizvodi isti u sirini 106 vec 108. Ranger je klasicna freeride skija koja se moze koristiti i za kratke uspone i lepe spustove, ali je to teska skija koja da bi bila dobro upravljena treba joj brzina i zbog radiusa sa preko 20m preba joj prostora sto znaci nije pogodna za kuloare. Fisher ima druge turno skije kao hanibal serija.
O adrenalin vezu sam vec rekao u gornjem postu. Skija plus vez po komadu sigurno teze oko3.5kg. Moj shift sa radical fr teze 2kg po komadu.
Sto se tice cena...proslogodisni renger se moze naci za 300-350e i adrenalin vez za oko 300e naravno novih, a ovi su polovni za upola cene.
Da se razumemo ako tek ulazite u te vode onda je relativno sve ok, kupite ovaj komplet naviknete se sa par tura, skinite vez, bacite skiju u dzubre i kupite neku laksu i stavite isti vez, naravno ako vez nije ostecen. Naravno sa tih par tura steknete nekog iskustva sto i to vredi neki dinar pa mozda sa stecenim iskustvom kazete da ja tropam gluposti ovde :).
Jednom sam poslusao savet jednog clana ovog foruma, a to je da je polovna turno oprema uglavnom dosta potrosena jer je kupuju znalci, ili po meni dosta nova jer je neupotrebljivana jer su je kupili laici.
Trendo,
Hvala mnogo na iscrpnom odgovoru i na tome sto si podelio iskustvo, znanje i savete sa svima nama.
Mnogo toga je jasnije sada.
Samo da napomenem da sam ovu skiju sa vezom našao kao novu. Ne radi se o polovnom kompletu.
Hvala još jednom
Evo i mog malog iskustva sa turno opremom. Već par godina, skoro pa samo skijam turno, uglavnom po crnogorskim planinama. Od opreme koristim skije Fischer Superlite Transalp dužine 177 cm (119-82-106), vezove Dynafit Radical ST i pancerice Scarpa Maestrale. išao sam na što lakšu opremu ali kompromisi bole. :) Naime, dnevni usponi prema vrhu budu, često, vrlo dugi i naporni (na Bogićevici to zna biti i preko 15 km i više od 1000 metara visinske razlike). Tada je i svaki gram bitan, jer skijaš koračanjem uz brdo "prenese" tone i tone tereta i "tada nije svejedno". Ali u spuštanju sa vrha lagana skija zna biti veliki problem ako ima tvrdih ili , pogotovo, zaleđenih dijelova. Isto tako, skija koja je relativno uska u sredini zna biti problem u dubokom snijegu. Međutim, meni je cjelodnevni boravak na planini i snijegu prioritet pa sam spreman na kompromise. Oprema je teška: Skije 2.500 grama par, vezovi 1.580 grama, Pancerice 2.800 grama. Za one kojima je pravo skijanje prioritet ova oprema sigurno nije preporuka. Njima treba tvrđa i šira skija (dubok snijeg) i jači vez.
Hvala momcima na dijeljenju informacija i iskustva.
Slijedeći vikend sam na Gerlitzen-u, a znam da tamo ima turno ruta uz stazu (na netu piše da je zahtvjevna), pa sam planirao da probam turno, jedan dan umjesto skijanja.
Da li mi možete preporučiti negdje u okoloni (koruška) opremu za rent
Iako imam Elan Spectrum 95 (sa Dynafit Radical ST vezom), ali još nemam pancerice, ni kože. A ne bi ih još kupovao, bar dok ne probam.
Možda neki savjet?
Milane, vidim u cjenovniku da na Gerlitzenu možeš rentati turne skije sa kožom. 35 EUR dan. Pancerice samo klasične. Nisam optimista da iko renta turne.
Trenutno sam u apartmanu ispod Gerlitzena. Ako sutra budem gore, pitaću.
Usput, stazu uz koju se optimisti penju na skijama reklamiraju da je duga 7 km. Ukupna dužina dva četverosjeda je 4,1 km, a staza je duža max. 10%.
Da li je zahtjevna za penjanje ne bih znao reći, jer nemam ni iskustva ni reference za poređenje. Ako bih pokušao, za mene bi 120% bila vrlo zahtjevna. Više volim niz brdo, što sam na toj stazi primijenio više stotina puta u posljednjih 17 sezona.
Hvala Stevo, i ja sam vidio cjenovnik, ali nema pancerice. Nove pancerice su baš skupe, pa bih prvo volio probati kako mi leži. Šta misliš ima li tu negdje u okruženju ili usput?
Imaću ski pass pa koliko ispenjem, a onda nizbrdo.
A što se tiče staze ona je stvarno odlična, čak i lift ne treba biti brži, pogotovo kad je sunčano.
Kad bi im dao svoju statistiku mogli bi razmisliti da joj promjene ime, a evo mi na forumu ćemo je zvati Stevina.
I da, ta ruta za turno je baš posjećena, a čini mi se da nije besplatna?!
Nisam siguran da ski pass vrijedi za penjanje. Posebno se plaća, ali ne znam iznos.
Po pitanju staze, ima ih i na Gerlitzenu, a posebno na Turracheru, koje su mi draže od ove.
Pitao sam za rentu turno pancerica. Ćorak. Turno skije imaju samo 3 para u renti.
Nisam siguran da ski pass vrijedi za penjanje. Posebno se plaća, ali ne znam iznos.
Po pitanju staze, ima ih i na Gerlitzenu, a posebno na Turracheru, koje su mi draže od ove.
Sto se tice placanja...osim Stevo i drugi kazu da se placa :), ali i da ski pas vazi i za te piste touring...vise
http://www.alpin.de/21521/artikel_fuer_pistenskitouren_bezahlen_das_ergebnis _unserer_umfrage.html
Za Tadiju, a moze i za sve iduce interesante :)
Negde smo pre neki mesec se bili raspisali oko skijaskih cipela i kateregorizacije istih, i tamo se vise pricalo za ono sto Tadija kaze
za skijanje i krace ture. Ovde cu se zadrzati na ono sto opet Tadija oce da nadje
sto ce mi odgovarati za turiranje, a da ponovo mogu da skijam agresivno po ceo dan u njima (takodje ne pomaze sto imam ~110 kila)
http://www.skitour.fr/matos/comparatif-chaussures.html?tri=modele&chx%5B2733%5D=1&chx%5B3150%5D=1&chx%5B3101%5D=1&chx%5B3100%5D=1&chx%5B3102%5D=1&chx%5B1861%5D=1&chx%5B2533%5D=1&chx%5B2211%5D=1&chx%5B3106%5D=1&chx%5B3128%5D=1&chx%5B2724%5D=1&chx%5B1796%5D=1&chx%5B2958%5D=1
na linku sam izdvoio mislim 13 modela razlicitih proizvodzaca koje bi mogle zadovoljiti Tadijine kriteriume, da izdrze preko 100kg mase :), i da se moze u njima skijati agresivno po ceo dan. Svi ti modeli imaju inserte za pinove i zadovoljavaju oba standarda a neki itreci, koi je ovde nebitan. To su sve najace modele odredzenog brenda i moze se videti da su svi deklarirali flex od 120 do 130. Kod nekog brenda kao Dalbello moze se videti tri modela a razlika medzu njih je samo materijal koi je koriscen u izradi, a od toga zavisi koja ce biti tezina cipele i naravno flex i na kraju koliko ce iznositi racun :) .
Neke modele poseduju pojedini clanovi foruma, mislim Wlad, pa o konkretnom modelu mogu oni vise reci. Tadija ce se morati i sam da se malo potrudi i da procita/istrazi malo pa da nadze sebi nesto odgovarajuce.
Svi ovi modeli imaju range of motion od 47stepeni pa do 60 sto ne znaci da ovi sa 47 su najgori kao lab salomonov koi je jedan od favorita na listi.
Na listi sve modele su okarakterizirani kao freeride ili classical sto ne znaci da je sve bas tako, na primer atomikov i dynafitov model.
I na kraju treba probati, a to je veoma tesko jer tesko se nalaze na nase prostore. O ceni necu nista reci :) .
http://www.skitour.fr/matos/comparatif-chaussures.html?tri=modele&chx%5B3150%5D=1&chx%5B3100%5D=1&chx%5B1861%5D=1&chx%5B2533%5D=1&chx%5B2724%5D=1&chx%5B1796%5D=1&chx%5B2958%5D=1
Na drugom linku sam pojednostavio listu na sedam modela razlicitog brenda koi su u pribliznom cenovnom rangu i karekteeristika je da je najtezi lupo sa 3620g par, dok je najlaksi maestrale rs sa 2820g par. Tezina je uzeta za mp 26.5 , sto znaci veci mp veca tezina. Treba uzeti u obzir da ne proizvode svi proizvodzaci velike brojeve. Scarpa je izuzetak sa do 33MP. Od ovih sedam modela kao najbolje modele sa downhill ocene se javljaju MTNlab (slab) i vulkan, sto ne znaci da maestrale rs zaostaje. Svakako tu su negde i hawk ultra htd 130 i zero g guide pro ali to su cipele sa cetiri kopce plus strap. Zao mi je Tadija, lupo bih rangirao kao zadnji...posebno zbog tezine. Ja licno bih dao prednosti na lakse modele koi nisu ovde na listi kao dynafitov tlt6 ili mozda 7, i jos par drugi proizvodzaca, ali zbog manje tezine imali bi i manji flex (tezina nije najbitniji faktor za flex. To je materijal koi je upotrebljen, Grilamid se smatra za najlaksi, najtvrdzi i najskuplji), i vecina tih modela mogu se koristiti samo sa tech pin vezove.
Tadija je isto tako napomenuo da je zainteresovan za salomonov shift vez
http://www.skitour.fr/matos/comparatif-fixations.html?tri=modele&chx%5B3145%5D=1&chx%5B3133%5D=1&chx%5B3157%5D=1&chx%5B3134%5D=1&chx%5B2657%5D=1&chx%5B2023%5D=1
Ha gornjem linku sam izdvoio sest vezova i svakako medzu njima je i shift.
Glavna karekteristika shifta je da je to hibrid vez, odnosno u prednju vezu ide pin standard a u zadnju klasicni alpine vezivanje. To nije prvi takav vez. Pre njega je to markerov kingpin 10 i 13, i od prosle godine diamirov tecton 12. Brojke oznacavaju dokle ide DIN setings, pa kod shifta je to 13. Ali na pojedine sajtove sve vise se pise kod pin tech vezove o z-realise a ne o din, no proizvodzaci jos uvek se izrazavaju sa din, ali ja jos uvek ne mogu da nadzem tablicu za podesavanje tog z-nesto. Mozda ce neko sa foruma moci da pomogne.
Svi sest modeli na linku imaju din do najmanje 12 sto smatram da je i za mene ok, medzutim vecina touring vezova su do 10. Na listi je moj favorit (a i ogromnog dela tourno sveta) radical ft, medzutim tu je i plum yak koi ima din do 14 i na koi se mogu ugraditi i stoperi, a i ne moraju. Taj atk raider iako e do din 12 nekako mi ta kocnica ne daje mnogo poverenja.
Od hibridnih modela shift je najtezi i ja ga odma eliminisem :), medzutim kingpin ima tranziciju koa kod svih markerovih modela sto ga pravi malo nezgrapnog, medzutim trazicija od walk to ski je takva...nezgrapna. Mora se reci da je tezina respektabilnog proizvodzaca diamir za tecton 12 veoma impresivna.
Za mene je jos uvek radical ft broj 1 ovde, ali plum yak zasluzuje paznju.
Jos bih napomenuo da su sve ovo torno freeride vezove koje se mogu ugraditi na siroke skije i do 135mm, dok za prolecno skijanje moze se gledati laksi modeli sa ne vise od 600g par ali retko koi ima preko din10, izuzetak dynafit tlt speed koi je do 12, koima se moze stvarno ok skijati, ali za prolecno skijanje ne treba vam sira skija od 90mm. Sto vise sira skija je nezgrapnija pri usponu.
Neko je trazio opciju da lako turira a da ima ozbiljan spust...pa...
https://www.youtube.com/watch?v=2-ZBMK8VMO0&feature=youtu.be
Da malo oživimo temu.
Nov sam na forumu. Ne znam ima li tema o predstavljanju gde bih izneo par podataka o sebi. Ako ima neka me neko uputi, jer ne znam da li je pristojno da počnem da pišem, a da članovi forum o meni ne znaju par podataka. Inače mnogo čitam o turno skijanju, hteo bih da nabavim opremu, ali ne ide lako, naročito u Srbiji.
Našao sam na oglasim model: Turno skije Shaman Movement duzine 177cm, sa vezovima Diamir XP Eplore, pa me zanima ako neko može da napiše mišljenje o ovom kompletu.
Hvala unapred
Pozdrav iz Nove Varoši
Zeljko nemas potrebu se pretstavljati, samo ti pisi svoje misljenje, poglede, iskustva i aventure i to ce biti dovoljno.
Sto se tice skije i vezove koje te interesuju, tesko ces naci nekog sa ovih balkanskih prostora koi su imali susret sa movement skje 2009g.
Da ne budem zloban da kazem niko ali to je to. Isto vazi i za turno skijanje. Stvarno je veoma mali broj onih koi su se bavili torno skijanjem 2009g.
E sad ta 2009g. je bitna jar uz pomoc google saznajemo da taj shaman je iz te godine
https://www.skipass.com/guide-matos/ski/2009/movement/shaman-2.html
a i XP Explore je iz iste godine https://www.evo.com/outlet/alpine-touring-ski-bindings/fritschi-diamir-explore-medium
Za danasnje standarde za klasicni turing vazi pravilo "zlatni '80ti" sto bi se reklo sirina struka skije oko 80mm ili jos bolje 84-89mm
Shaman je 77mm u stuck sto je za 2009 bila siroka skija. Moj kompanjon jos tera silvretta 600 iz 2007 74mm i vezom veoma slicnim explore
http://www.skitour.fr/matos/skis/silvretta-freeride-600
Take da ako je taj komplet u dobrom stanju i nude se za pristojne pare, sto da ne, uzmes odes na par ture ili desetak i eto avanture i iskustva.
Ne zaboravi na cipele i koze. I ne zaboravi na zamor materijala kod stare opreme.
@trendo
Hvala puno na odgovoru. Više sam naučio iz tvojih postova o turno skijanju nego od svih naših sajtova koji pomalo dotiču ovu temu.
Ja sam inače u skijanju dugo, još se sećam prvih drvenjaka kad sam imao sedam godina. Devedesetih sam potpuno bio prekinuo sa skijanjem, ali posle 2000-ih i ekspanzijom karvinga stara ljubav prema ovom divnom sportu postala je još jača. Vodio sam i naš ski klub psd Zlatar, pa sa prijateljima osnovao 2006 novi klub. Dosta dobre dece smo naučili skijanju, a bilo je i medalja sa takmičenja. U međuvremenu sam i radio na sebi pa sam sticao zvanja instruktora, ali ne bavim se mnogo tim poslom. Volim da sa svojom decom (koja su takođe teški zaljubljenici u ski) odem i skijam za svoju dušu. Uglavnom vozim Fischerove modele RC4, i na tvrdim stazama to je OK.
Međutim, pošto je Nova Varoš na velikoj nadmorskoj visini, ima snega maltene tokom cele zime, pa pošto želim da duge zimske dane malo pametnije iskoristim (a ne samo ležati i otići 5-15 dana godišnje na skijanje u neki centar), rešio sam da učim ovu tehniku skijanja po našim lokalnim čukama, a onda kasnije možda se upuštati i u neke ozbiljnije ture, (Zlatar, Zlatibor, Jadovnik...), što mi opet sve zavisi i od vremena.
Zato mislim da je tvoj predlog odličan, mora se uzeti neki model, krenuti, sticati iskustva, pa videćemo kasnije.
Podrav
Ma samo ti napred, treba jednom krenuti i to je to.
Posebno sto je tebi Zlatar dvoriste, ili kako kazes oblizno brdo.
Za ozbiljnije uspone moras kod komsije crnogoraca.
Tako je. Mi smo ovde na tromeđi, pa nam je odlazak u CG ili Bosnu jednostavan. Najviše dana skijanja inače ostvarim na Bjelasici. Naše planine su stvarno predivne. Kad kažem naše mislim naravno na bivšu veliku zemlju.
Da malo vratimo temu u zivot. Zasto u mnozini? Pa Wlad je lepo pitao, ja odugovlacio i op, stigla opomena :), pa kazem ajde Trendo sedi i uradi domaci koi si i tako odavno planirao.
Proslo je 4ipol godina odkako sam pisao nesto oko skije za skituring a 4g od cipele i vezova. To je puno vreme za tip skijanja koi se brzo razvija po zapadnom svetu, a sve vise dobija popularnost i kod nas, no najvise dobija na popularnost kod proizvodzaca opreme jer su otkrili veliki pazar za profit, pa je oprema za taj tip skijanja dobro napredovala. Moram da kazem da i moi pogledi su unapredili za ovaj period, posebno sto 90% skijackog vremena provodim u skituringu. Unapred da se izjasnim da ovde iznosim svoje poglede, jer...ja i jos par kompanjona sa koim se druzim i razmenjujem meslenja i poglede u mnoge stvari razlicito gledamo, ili pak neko zatrazi mislenje za koju opremu, ja mu dam a on uradi nesto sasvim drugo :) . Svakako da je to dobro, jer to znaci da smo svi mi razliciti sa razlicitim mozgom, ali istog balkanskog mentaliteta.
No da krenemo redom. Prvo pitanje Wlada je koju opremu trenutno koristim.
1. Skije za klasicni turing K2 wayback 88 '18 181cm sa Plum guide '21 i dodatkom za nesto ispod cipele, da cela tezina ne pada na pin i bez kocnica
2. Skije za freeride turing Movement shift iz vec ne znam koje godine 185cm sa Dynafit radikal ft vezom valjda '13 sa kocnicama 110mm
3. Skije za freeride turing Movement control (mladze od shifta, drugacije boje, ostalo sve isto kao i shift) sa Diamir fritschi freeride pro kocnice 115mm
4. koze za prvi set BD ultralight a za drugi set Kohla vacuum
5. cipele Scarpa maestrale rs 30.5
Da ne nabrajam ostalu opremu, samo da napomenem da sva tri kompleta imaju odgovarajuce dereza koje smatram da su obavezan deo opreme. Loso je to da svi proizvodzaci vezova prave svoj standard za dereze, ili skoro svi, odnosno ATK ima isti standard kao i Dynafit, i jos neki sto su smatrali da se ne isplati u razvoj dereza.
Posle nekoliko godina koriscenja i razlicitih kombinacija dosao sam do zakljucka da moram da zamenim celu opremu osim plum i dynafit vez, mada i dynafit vez bi moglo da se smeni ali za drugi dynafit, novii. Cipele zasad jos traju, ne znam do kada ali sam potrosio dosta vremena na njih.
Zasto bih smenio?
Da krenem od cipela. Maestral ima sirinu od 101mm sto je za oko 2mm sire od ono sto bi bilo bolje za mene, i problem sa odnosom shkoljke i uloshka cipele tako da sada za moju velicinu stopala sam dobio vise prostora u cipeli no sto treba a to je zbog razlicitog standarda shkoljke i uloshka u odnosu na ostale brendove, ali scarpa je retki brend koi proizvodi iznad 30.5mp i...moze da se nadze u moju shiru okolinu. Tako da sam bio primoran na sopstveni bootfiting, odnosno uradio sam ulozak za nogu na ortopedskom zavodu i ubacio u ulozak i jos dodao dupli silikonski ulozak za petu (koriste ih zene za u cipele) tako da sad sam puno zadovoljnii. Smeta mi da scarpa deklarira forward lean od 16stepena a opsti utisak kako na netu tako i moj je da nema vise od 11.
Treci set gor navedeni ove godine nisam koristio, tako stoi, koristio sam ga prosle godine, koi eto ja ga nazvao resort set, odnosno skije za svugde i svakaku podlogu, pravi allmountain set u bukvalnom smislu. No, nesto mi smetalo :) , i ustanovio sam da mom stilu skijanja koi nije najbolji i najlepsi na svetu nedostaje nesto a to nesto je mala delta. E sadsta je to delta. Delta je u sustini trokut koi se stvara izmedzu visine uglavljivanja cipele u prednji vez i visine u zadnji vez, odnosno prednji vez i zadnji vez ne stoje u istoj visini i kada uglavite cipelu onda vi ne stoite ravno. Prvo sama unutrasnja visina kod prstije i pete cipela nije ista, odnosno kod maestrale rs razlika iznosi 2mm a kod maestrale xt (koja je vise freerede cipela) je 4mm. Ovo mozda izgleda konfuzno ali vise se moze procitati na ovom linku https://skimo.co/pin-heights , odnosno ja sam utvrdio da radical ft ima idealnu deltu za mene, a diamir freeride pro ima za 10mm manje, na stranu sto je radical upola laksi, diamir za spust i tranziciju je jaci vez. Ovo u vezi delte verovatno postoi i kod alpskih vezova. E zato taj treci set stoi i ceka kupca.
Prosle godine sam na wayback koristio radical ft vez i moram da kazem da je to bio odlican set i bio sam zadovoljan, ali... ne kao sto sam bio sa sada gore postavljeni drugi set, shift+radical ft, odnosno nisam se osecao dovoljno komotno na 88mm u odnosu na 98 a dobio sam malo u odnosu na tezinu celog seta. Letos sam nabavio plum vez a koi sam odavno merkao i najzad ga imam. Mogu da kazem da je to po mene najbolji u njegovu klasu a daleko bolji od njegovog prethodnika dynafit speed turn/radical, a godinama jos i unapredio, za razliku od dynafitovog speeda koi je zadrzao istu manu iako sada ima nekoliko varijanata. Tako da sa plumom sada sam dobio na zadovoljavajucu tezinu prvog seta i vecu deltu (guide i speed turn imaju najvecu deltu) a radical ft sam vratio na shift i ta dva seta sam koristio ove godine. Sto moram reci je, da sam mnogo cesce hvatao shift nega wayback sto samo dokazuje napisano oko 88mm i 98mm. Da se razumemo K2 wayback 88 je godinama najbolja skija u svojoj klasi, ali ocigledno ne za mene. Shift je vec malo ostario i dosta koriscen i eto razloga zasto bih zamenio dosta taga od opreme sto nas dovodi do drugog Wladinog pitanja.
Drugo pitanje od Wlada
koji setap misliš da je sada idealan (skije/vezovi/cipele) za:
- 100% turno
- 50%/50% turno / freeride
- 20%/80% turno / freeride
E ovde se vode najvece polemike, a to je sta je idealno. Probacu da koristim tri karaktera/clana (unapred se izvinjavam istima sto ih upotrebljavam u analizi) ovog foruma i svakako sebe. U svetu internet info skijanja postoje mnogo informacija koje treba razumno koristiti, ili platiti da bi dobili relevantnije. Vecina sajtova su u sustini prodavnice koje reklamiraju proizvode koje prodaju i probavaju da educiraju potencijalne kupce, sto i nije lose. Svakako tu su sajtovi proizvodazaca koi predstavljaju svoje proizvode...u najlepsem svetlu i razne forumi, blogovi i sajtovi sa reviewima za opremu ali onu koja im je dostupna ili im proizvodzaci dozvole/daju i ti sajtovi od toga zive, sto opet nije sporno. No postoje sajtovi u koima se placa clanarina za pun pristup i onda se dobija puno vise nezavisnih informacija i pogleda kao realskiers.com za alpinsku ski opremu gde mislim da Stekan redovno clanuje. U ski turing svetu jedan od pionira je blog Lou Dawsona wildsnow.com koi se trudi da bude nezavisan i sajt blisterreview.com gde se testira oprema od svakako ono sto mu proizvozaci daju, ali oni su na drugu stranu sveta. Tamo i drugacije funkcionira svet pa i prodavnice (webshop) se trude da otkriju nesto sto proizvodzaci nece zato sto neki klinac u garazi istestira nesto i op neki gate scandal. U evropi postoi pandam na realskiers a to je italijanski skialper magazin koi je nezavisan i stavove i misljenja se formiraju od samih clanova koi placaju clanarinu. No i tamo nekako italijanski ATK stalno pobedzuje :) . Ovo kao uvod.
Naveo sam da cu uzeti razlicite karaktere skijaca i to su Stekan, Grimani i Wlad koje cenim koa mnogo bolje poznavaoce ski opreme od sebe i daleko iskusnii, kaoi i sebe Trendo i svi cemo se naci u jednoj od kategorija koje je Wlad naveo gore, ili necemo se naci. Ova tri clana sam odabrao zato sto su oni osobe koi istinski i intenzivno koriste skijanje ali i dosta razlicito.
Na primer Stekan je guru ovde, covek koi zna sve, koi je probavo vise skijacke opreme nego sto ovde neko ima godina, a ako uzmemo i opremu njegove porodice, eeee , no Stekana vi ne mozete postaviti u turing varijantu. On jednostavno nije taj tip. Karakteristicno od nas cetvorica je da mi smo manje od 10% skijackog sveta i sad jos oduzmete i strastvene skijace kao Stekana, taj procenat drasticno pada.
Kod Grimanija ako sam ja primetio on je moj tip skijaca a to je skije moraju biti dubacke i siroke, za svugde, samo sto Grimani ne turira, bar ne za sada :) , kad ce ne zna se. No sve skije koje Grimani upotrebljava nezavisno dali su symmetrical ili directional skije mogu uci u kategoriju 20%/80% bitno je da to bude neki turing vez sa alpskim standardom i da set ne bude previse tezak, ali tezina nije bitna zamo za uzbrdo nego i za nizbrdo. Odnosno ako se na uzbrda trazi da set bude laksi za nizbrdo se trazi da set bude tezi. Zasto tezi, e to Grimini je relevantnii od meni, ja samo da kazem da kada je skija teza i krutija i jos joj date brzinu onda je to pravo reli skijanje.
Wlad je tipican prstavnik za dva seta skije, jedan za stazu i jedan za freeride (ili Stekan bese taj, posto Stekan ima par seta a od toga jedan za freeride). Onda u cemu je razlika izmedzu Stekana i Wlada. Stekanov set za freeride je mnogo slican sa Grimini samo sto za Griminija je dovoljno jedan (one ski quiver), dok kod Wlada teznja je da drugi set bude 50% freeride 50% turing sto automatski to cini da bude malo drugacija oprema. Wlad poseduje 20%/80% turing/freeride tako da verovatno bi unapredio :)
I na kraju ja koi sam sebe video kao one ski quiver man, nasao sam se u two ski quiver, odnosno jedan set za klasicni 100% turing i jedan u 50%/50% i ja sam to nazvao resort set.
Da udzem u konecni odgovor Wladinog pitanja, a to je idealni set. E Wlade, kad budem saznamo bucu najsrecnii na svetu (seti se Stekanove idealne skije).
No, ipak ima nekih odgovora.
1. 100% turing su klasicni turing skije, ali to u svetu je idealna 88mm, no ne za mene. Ima stvarno mnogo u 88ca od toga wayback 88 je prednjacio godinama, a i mnooogo godina se proizvodi ali svake godine nesto menjaju u geometrii. Ja za sebe trazim u rasponu 95-97mm moje visini ili kraca za 2.5% moje visine. Ovde da pojasnim zasto % umesto mm. Pa 5mm za nekog od 2m nije isto i za nikog 5mm od 1.6m, dok procent je vise proporcionalno. Iskreno bih voleo da dodzem do Black Crow camox freebird 183cm koja je 96mm. Da napomenem da gledam ukupnu geometriju, odnosno voleo bih da bide sto sira u vrhu i...da ima malo rokera pozadi, dosta mi je ravnih pozadi, iako to znaci da skracujem korisnu povrsinu klizne povrsine. Camox nije najlaksa u svoju grupu ali u kombinaciju sa plum gude bih dobio nesto izmedzu postojeca dva seta koie sam koristio ove godine. U ovu grupu bi mogli da se uzmu u obzir i volkl, solomon/atomic, blizzard i dr. pandame kao i od prosle godine unlimited seriju od Nordica enforcer. svi oni imaju predstavnike i u 88, osim BC koi imaju 85 pa 91mm. Sakako tu je i Elan ali taj amfibio...
Od vezova iskljucivo pin vezove, https://skimo.co/bindings , stim sto za race vezove treba dosto umeca, i atk i diamir vezove na usa market se nalaza pod drugacije nazive.
2. 50%/50% turing/freeride ili za mene resort skija, odnosno uzmes skju i skijas svugde po i oko resorta. To je skija koja po mom pogledu treba da bude 100+mm, a ono sto gledam je oko 104mm i ne teza od 2kg po skiju. Idealna skija godinama se smatrala Line sick day 104 koja posle mnogo godinu kontinuiteta je prestala da se proizvodi pa ce je dogodine zameniti Line blade optik 104, medzutim blade ce biti za mene preteska sa 2.3kg po skiju u odnosu na SD koja je bila 1.9kg. Laksa varijanta od prosle godine je Nordica enforcer unlimited 104 sa 1.8kg, a jos laksa Line vision 108 sa 1.7kg. Ima jos tu predstavnika od Blizzarda, Atomica, Volkl, K2 u tom midfat 102-108mm ali treba videti tacnu geometriju, radius (ne volim veci od 20m), sastav (puno drvo zlata vredi) itd. Licno bih voleo enforser unlimited 104 a to znaci roker napred/pozadi u dobrom saodnosu (idealno 2:1), directional ne symmetrical i moje visine, odnosno visine skijaca. Visina je bitna i za komotno izvodzenje kick turna uzbrdo.
Napominjem da razliciti proizvodzaci razlicito mere visinu skije, neki direktno od vrha do repa a neki ukupnu duzinu klizne povrsine.
Ovde treba biti predpazljiv za vez. Ako u kategoriju 20/80 dolazi u obzir bilo koi turing vez sa alpskim standardom, a koi su teski, odnosno moj diamir freeride pro sa kocnicama je najlaksi 1.1kg, ovde bih predlozio iskljuciva pin vezove ili najvise hibrid vez. Napominje da diamir od vez sa sinama proizvodi jos samo Skout do din11 i nesto laksi 0.8kg po vez. Svi ostali vezovi sa sinama su preko 1.5kg.
Napominjem da od pin vezova samo par njih su DIN sertificirani i to Dynafit rotation, Marker kingpin Salomon shift i Diamir tection. Od ovih samo rotation ima pinove i pozadi, a ostali su hibrid, a shift je najtezi sa 0.8kg. U kategoriju ovih spada i Plum summit i G3 ion.
Namerno nigde nisam pomenuo ATK vezove, iako se smatraju za formula1 u tom svetu, medzutim za moj pojam su preskupi i imaju nesto sto mi se ne svidza a to je koliko mm se izdize 'stikla' u odnosu na nagib odnosno kod ATKmaksimum 50mm, dok na pr radical ft 67mm a plum 70mm.
3. ovde sam sve rekao, bilo koje freeride ili park skije bez obzira na geometriju sa adekvatniv turing vezom i alpinskim standardom (ne pin)
Kod cipela ima sada plejada proizvoda, odnosno bas postoi natprevar izmedzu proizvodca, od ultralaki manje od 1kg, pa preko lakih do 1.3kg, srednjih do 1.6kg i relativno teshkih preko 1.7kg, naravno za MP 26. Kada bih ja birao verovatno to bi bila Tecnica zero G tour pro (ima i podvarijanti zavisno od upotrebljenog materijala saminm tim i nizi flex), ako ne Scarpa maestrale je jos uvek ok.
Eto raspisao se, bar dok se ne podnovim :)
Hvala na detaljnom pisanju, ja ne pravim kompromise ;) tj. za sve uslove imam skije ali pitam po podeli zato što sam*želeo da vidim predloge po kategorijama.
(sin i ja imamo 8 pari skija za sve prilike pa je jedini kompromis promena terena u toku skijaškog dana ;) )
Ne bi uzimao čisto tehnički vez koji je najlakši zato što sam viđao da se žale da je sve više povreda sa njima (pogotovo kada se skija i po uređenim stazama), pre bih uzeo nešto što je sertifikovano da mi noge ostanu i za starost :D razmišljao sam o Marker Kingpin-u, šta ti misliš o njemu?
Ja isto ne volim prevelik radijus, uvek gledam skije sa manjim radijusom, i kada su za van staze (a nema ih mnogo u ponudi), tako npr. sam ranije koristio Line SFB, sada Volkl enforcer 110, sin Elan ripstick 106 itd..
Počela je i kod nas da se prodaje oprema za turno skijanje tako da je lakše.. Od čisto turnih skija većina je to 88 u struku što mislim da meni ne bi odgovaralo zbog spusta (preusko). Probao sam u "rukama" Volkl Rise Above 88 - laka je kao pero, neverovatno koliko je laka, ali džaba ;).
Pre bih uzeo neki npr. Ripstick 96 (1.6kg), pretpostavljam pošto je lakši od 106 (1.8kg) da bi bio bolja opcija za uspon? Mada ne znam koliko igra ulogu razlika 1.6/1.8?
Što se tiče cipela za početak već imam Nordica STrider 130 pro dyn (https://www.bootfitters.com/reviews/2019-20-nordica-strider-130-pro-dyn) koji ima inserte za pin vezove - pa bih kasnije video ako krenem ozbiljno da se bavim turiranjem...
E, da Wlad, lako je tebi, ti pogledas preko prozora kazes sebi danas cu sa ove skije da rovarim, sutra sa drigima itd. No koliko je visinska razlika od centra do Karamana? Jedna trecina od visinske razlike od sela Vejce do Crnog vrha na Sari. Na visinskoj ralici od 1200m/nv smenis bar tri razlicita stanja snega, bashka ne mozes pogledati kroz prozor :). Zbog male visinske razlike na Kopaoniku i plus nema vece visine od 2000m tamo je freeride najbolji u mojoj okolini od 300km, plus koristish zicare, neprocenjlivo:)
Poshto u gornje postove sam vise dao odgovora sta bih ja hteo, sa plus jos nesto, sada mogu biti konkretan sta od predlozenog mi se dopada a sta ne.
Prvo za Ripstick sam vec se izjasnio, amphibio, necu da gledam koja je leva a koja desna, iako na dosta sajtova dobro kotira. Znam momka koi godinama vozi ripstick 96 i to kao jednu skiju za sve. Cim je vozi godinama, mora da mu je dobra. Razlika od 200grama je velika, skoro pa ogromna. Na primer u jedan metar napravis dva koraka i imas plus 400g na metar. izracunjaj na 10km koliko imas plus. SFB je ako se ne varam symmetrical skija iako zadnje godine je ispod 2kg po skiju, sto se tesko uklapa u 50/50, dok za 20/80 je ok, i malo je meka za moj ukus. U 50/50 mogu se uklopiti i Black crows navis sa 102mm i Atomic backland 107 koi su mnogo vise directional skije nego skije sa vecim rokerom pozadi. Tu je negde i Kastle TX 103, a ima ih i jos :). Kada vec spominjes Volkl , onda to je Blaze 106. Medzutim svi su oni malo meksi u odnosu na Blizzard Zero G 105.
U zapadnu Evropu kas sto sam rekao klasicni turing znaci skija od 85-91 i zlatna sredina je 88. Svi proizvodzaci imaju tu oko -88+ pa onda oko 95-100 i posle dolaza midfat preko 100mm. Ako ti se ne dopada Rise Above 88 od Volkl, ti pogledaj Rise Beyond 96 istog proizvodaca koja se smatra pobednikom za proslu sezonu u svojoj klasi (138mm pri vrhu) mada moj izbor bi bio Camox iako je tezi.
Sto se tice vezova, ja bih stvarno voleo da se razbije ta nedoverba u pin vezove. To sta nudi ATK svuda se ocenjuje kao ... vec sam naveo, formula 1, strashni vezovi, a to da se desavaju povrede i sl na stazi je vise tabu, sujeverje, zavera itd. Ne slazem se stim. Ja sam gore naveo koi vezovi su din sertificirani i da dodam jos i Marker Duke PT12, ali isti je stvarno tezak, vise od 1.2kg. Licno ne volim markerove vezove i to sta ih ja ne volim to je cisto subjektivno, nema nista objektivnog. Tacnije Kingpin je prvi hibrid vez koi se pojavio na market i dobivao je samo reci hvale, no u medzuvremenu se pojavio Shifr i Tacton, pa sada su misljenja dosto podeljena, iako izgleda da Shift prednjaci u osobinama na spustu, ali gubi u usponu, gde Kingpin je bolji. No ja licno uopste ne smatram da kompletni pin vezovi su gori od hibridnih. Proguglaj oko Rotation vezova, posebno oko sigurnosti. Od prosle godine Rotation se proizvodi do din (sertificiran) 14, ali to 10,12,14 razlika je samo u opruzi. Pogledaj freeride seriju od ATK, ne postoje lose reci za njih.
Sto se tice cipela, sve sto ima range of motion manje od 55, to moze samo u 20/80 , nikako u 50/50, ili sta ja ovde, pa ljudi u 20/80 idu sa standard alpinski cipela, samo odkopcaju kopce :). Uzmi u obzir i Atomik Hawx Prime XTD 130 za u 50/50. Za klasicni turing sve je to tesko.
Grilamid plastika sve vise ulazi u upotrebu pa ce biti sve vise alpinskih cipela sa insertima i grip walk koje ce proizvodzaci nuditi i kao +turing opciju.
Nije da mi se ne dopada Rise Above 88, nego mi to deluje baš za ekstremno turiranje, sigurno super za uspon - ali mi deluje da je loše za spust (preusko) :dontknow:
Što se tiče čisto tehničkih vezova - standardizacija je drugačija, između ostalog objašnjeno i u ovom videu (pre ovog dela koji sam naveo) ali ovde i komentar o bezbednosti na stazama https://www.youtube.com/watch?v=BedSGuuLW58&t=696s (znam da je sponzorisan od Salomon-a ali ...)
Shift mi se dopada, ali po dosta komentara nije baš trajan, i na samom Salomonovom sajtu u komentarima se ljudi žale da su im se raspadali u turama - pa se ne bi baš usudio da idem negde (pre)daleko sa njim. Nisam ni ja ljubitelj Markera (na skijama za stazu imam uglavnom Tyrolia, a za van staze Rossignol/Look) ali u toj kategoriji je dosta lak a i kvalitetan :dontknow:
Iako ti imas skije koje su uze i sire od 88, znas i sam da vecina koi skijaju na uze od 88 imaju fobiju od te sirine, no isto tako mi koi skijamo na sire od 88 nama nekako to dosta 'usko' :). Naravno to zavisi na kakvu podlogu i stanje snega se skija, ali nama koi tezimo ka midfat skije, nama sve usko ispod 90, ma ispod 100 :) i to za allmountain skije.
Sto se tice priloga na youtube, eeeee to je Cody Townsend, legenda u slobodnom skijanju koi vec nije tako mlad pa ima ozbiljne projekte kao The FIFTY, odnosno 50 znacajni vrhovi na severnoamerickom kontinentu da predze u skimountaineering stilu, neke u drustvu sa Jeremy Jones (dobro poznat kod bordera). Ako Jeremy tamo promovira svoj brend boarda , Cody to radi za sve proizvode Salomona i to vise od dekade, i to ne samo da promovira nego i da testira, tako da i ne znamo sta tacno Cody upotrebljava a sta ide na pazar.
Dynafit vec par decenija kao pionir proizvodi vezove sa pinovima, njihov izum, i jos uvek drzi vise od 50% marketa. Svi ostali kopiraju njih ili zbog patenta trude se da urade nesto drugacije (ono sa patentima mislim da je zavrsilo), tako da su oni reper. Neki su uradili bolje a neki bas i ne. Onaj vez sto se najvise odrzao na prodaju taj mora biti i dobar. Radical je vec celu deceniju u kontiniutetu stim da posle radical 2.0 nastao je logicni produzetak sa rotation i taj rotation sada ga ima u 7, 10, 12 i 14. Najveci napredak rotation u odnosu na radical je unapredzenje u sigurnosti odnosno prednji vez rotira. Najveci nedostatak kod rotation sto sam procita prosle godine je bio, da je zastareo dizajn i dosadan :). Kada pogledate ATK vezove postace vam jasno i zasto. A da ima promasaja ima i dynafit kao na pr beast koi je otpao jer se dosta lomio.
p.s. ne zaboravi Diamira, svajcarci su odavnooo u tom biznisu i imaju dobar inzenering, samo ih bije glas da je previse plastike u njihove proizvode, ali i u alpske vezove ima dosta plastike. A taj ATK svi hvale. Malo sam dosadan sa ATK a ja in necu :)
Ovo ce vise biti interesantno inzinjerima, ali i svakome ko oce da sazna malo vise oko sigurnosti pin vezova
prvo tekst iz dalecne kraj 2008 godine, a oko vertical and lateral release
https://www.wildsnow.com/1549/dynafit-release-adjustment-tips-tricks/
tekst iz kraja 2014 o din, iso, tuv standarde i sl
https://www.wildsnow.com/14843/din-iso-13992-binding-release-safety-testing-summary/
i teks od pre dva meseca
https://www.wildsnow.com/30710/atk-fr14-ski-touring-binding-tech-review/
@Wlad , ostalima je vruce :)
https://www.scott-sports.com/us/en/product/scott-pure-tour-100-ski
https://www.youtube.com/watch?v=lCUNMMVraXM
https://www.youtube.com/watch?v=85LzKTHclj8
Za sve all-ovo all-ono i one-ovo one-ono cemo kada prodze naredna zima , da skupimo iskustva
Za sve all-ovo all-ono i one-ovo one-ono cemo kada prodze naredna zima , da skupimo iskustva
Kupio Scotta?
Lutao danas kroz forum i dok mi je nesto privuko paznju setim se da vec skoro dva meseca imam scotta pure tour 100 u spavacoj sobi i eto pohvalio se.
Nadao sam se da ce nekom privuci paznju. U tih neko si bio i ti Stekane jer se dobro secam pozitivnih reci koih si imao o punisheru :)
Punisher je bila ozbiljna skija, a vjerujem da je i ovo.
Usput, i ja se ponovih: uzeo nove pancerice: Rossi Hi-Speed 120. Pretpostavljao sam da su slične mojim 5 sezona starim Lange SX, a sad znam da su skoro identične. Vidi se da ih pravi ista fabrika. Stare pancerice i nisu toliko stare, ali su prebacile preko 150 dana na snijegu.
Pa razlog novih skije je to sto je staaaari shift stvarno ostareo, klizna ploha je vec toiko ostarela da je ne mogu vise opravljati ( ili mozda moze :) ), tako da radical ft vez ide na control i zauzece mesto freeride touring, a diamir freeride pro ce na scotta pa da vidimo ono all-ovo all-ono
@Wlad , ostalima je vruce :)
[emoji3][emoji106]
Javi na PP ako si negde našao dobar deal za tu skiju [emoji961]
Slucajno naleteo na online prodavnicu u Dansku. Jeftinije je bilo isporuciti je u SAD (a I odnos kursa+tax) nego u CRO I na kraju preko CH doneshena u MK.
https://www.skatepro.net/c96.htm
Muslim da je bila zadnja, proveri
https://www.sport-
conrad.com/produkte/scott/pure-tour-100.html (https://www.sport-conrad.com/produkte/scott/pure-tour-100.html)
Ako je neko zainteresovan evo pure tour 100 za 400e I jas ako se izvice vat docice jos jeftinije
Taj ovogodisnji Scott pure toure 100 se ne proizvodi u Austrii kao proslogodisnji nego u Ukraini i zato jeftinii a i ne toko dobar to testovima kao proslogodisnji.
Kako i da je taj proslogodisnji ... dooobar...bar po resortima, na svakave podloge/stanje snega
Pokreće vBulletin® Verzija 4.2.2 Autorsko pravo © 2000-2025 Skijanje.rs. Sva prava zadržana.