PDA

Pogledati punu verziju : Paznja!!!!



hallo
04.03.2015, 23:06
Ni ja nisam bio svestan ove cinjenice, a evo da drugi znaju, koji bi na Jahorinu, a posebno sa malom decom!
"Pozdrav svim forumašima. Ja sam do sad bio pasivni, pa odlučih da napišem par redaka o našoj ljepotici. Inače, na Jahorini skijam od svoje pete a evo gazim 35-u. Što se tiče snjega i skijanja,manje-više svi znamo na čemu smo,tj. kad napada onda je sve super. Ali, htjedoh o nečemu drugome par riječi, a tiče se stanja na Jahorini. U pitanju je zdravstvena zaštita ne samo skijaša, nego i ne skijaša. Na planinu se pored skijanja dolazi i radi odmora,šetnje,uživanja itd. Smatram da je nedopustivo da "tzv"Olimpijski centar nema dežurnu medicinsku službu. Po mom skromnom mišljenju, a ljekar sam po struci, povrede lokomotornog sistema i nisu najozbiljnije, iako se one tiču skijaša. A šta ćemo sa onim malo starijim koji ne skijaju, ili najmlađima koji još na skije nisu stali,a ukaže se potreba za medicinskom pomoći iz ko zna kojega razloga. Navodim lični primjer; supruga i ja imamo klinca od nepune tri godine,došli na Jahu, sve super bilo tri dana, treću noć maleni dobija, stručno rečeno laringospazam (srećom, oboje smo medicinske struke pa smo to nekako pregurali-mi znamo kako), zovemo Hitnu na Palama,oni kažu da ne šalju vozilo i da mi dođemo dole, a šta ako nemamo sopstveno vozilo, a ima voznje do dole(minuti budu jako dugački i teški). Ponavljam, oboje smo medicinske struke, a šta da rade ostali,da gledaju u nebo i mole se. Ovo je bila moja želja da podijelim na forumu, možda neko i uradi nešto po tome pitanju. pozdrav svima i ugodno skijanje"
:dontknow::eek:

Post je preuzet sa drugog Foruma,uz saglasnost autora posta, ali je info potvrdjena od ljudi na Jahorini!
@JahorinaLive mozes li potvrditi ovu info?

Gazza
05.03.2015, 11:30
Na Jahorini u hotelu Bistrica dezurao je neki doktor, Gojko se zvao. Ne znam da li je jos uvek tamo, pricam o 2008. godini. Znam da je radio fakticki privatno sto u tom trenutku nisam znao pa je za jedno bandaziranje skocnog zgloba obicnim zavojem naplatio u ono vreme 20 EUR. Kada smo dosli u apoteku da uzmemo neku mast ili gel apotekarka nam je rekla da smo trebali doci na Pale u dom zdravlja jer taj Gojko lesi po Jahorini i radi prakticno za sebe.

Sinisha
05.03.2015, 15:50
Mislim da je naslov neprikladan situaciji.

Ne znam da li Jahorina ima stalno dezurnu ambulantu, ali se nalazi na 13km od Pala gde postoji bolnica koja je dezurna 24/7. Sem toga nalazi se na 30km od Klinickog centra univerziteta u Sarajevu. A tamo postoje neuporedivo bolji dijagnosticki uslovi i kompletniji tim lekara nego u isturenoj ambulanti urentnog na Kopu.

Ako se skijasu ne daj boze desi vrlo teska trauma opasna po zivot, sa Kopa mora biti transportovan 240km do Beograda, a sa Jahorine samo 30km do Sarajeva.

Jahorina ima dokazano odlicnu Gorsku sluzbu koja moze izvesti urgentne transporte.

E, sad nepostojanje stalne ambulante na planini sa dezurnim lekarom je stvarno minus. To je tema pre svega za drzavu koja mora da obezbedi lekare, sredstva za opremu i stalno dezurstvo.

hallo
05.03.2015, 16:29
@Sinisa da li bi otisao sa detetom od 3 godine , ono lagano, sad kad znas da NEMA dezurne lekarske sluzbe na Jahorini? Recimo da si danas gore (snega cca 60cm od sinoc!!) sa detetom koje je dobilo temperaturu 40...ko ce da te BEZBEDNO transporuje po ovim uslovima i CIME? E zqato smatram da za ljude , posebno sa malom decom, koji bi PRVI put na Jahorinu ovaj naslov i trebao da privuce da procitaju i obaveste se.
Ne daj Boze da bilo koga zadesi takva neprilika samo...a da li je to Pero kriv sto Miki nije reako to je nebitno-treba STO PRE promeniti situaciju sa dezurnom ambulantom na Jahorini u toku SEZONE...

Sinisha
05.03.2015, 17:24
hallo, slazem se sa tobom, ovo je jako vazna tema, morala bi postojati dezurna ambulanta gore, samo mislim da situacija nije toliko tragicna ili razlicita od drugih ski centara.

Recimo ako si na Kopu u vikend naselju treba ti 4km do lekara, a na jahorini 12km do lekara. Ja sam gledao kako hitna na Jahorini oko 21h vozi povredjenog coveka na Pale ili Sa, tako da sigurno nije tacno da ne dolaze na planinu. Pre ce biti da su ovi iz hitne rekli coveku da sam dodje do Pala ako ima auto, to isto ce vam, nazalost, reci u Bgd kada pozovete hitnu u slicnim slucajevima.

Na Jahorini je iz mog iskustva put mnogo bolje odrzavan nego na Kopu i otvoren je cak i sad u uslovima mecave, prekida bude kada padne drvo na put ili slicno.

Svaki roditelj valjda nosi prirucnu apoteku sa sobom koja pokriva situacije kao proliv, povracanje, visoka temperatura, alergija, posekotine. Mislim ja to nosim za sebe gde god isao.

Da skratim meni je osnovno pravilo da se na bilo kakav put ne ide bez osnovne putne apoteke i znanja prve pomoci, gde god bili prvu pomoc svojoj porodici i sami sebi vi i morate da pruzite.

A sto se tice Jahorine pod hitno bi trebali da rese ovaj problem.

YIBLEX
05.03.2015, 20:52
Sinisa, licna apoteka je jedna prica, i tu si u pravu.

Sto se tice ambulante, neozbiljnost je blaga rec. U toku sezone, kada boravi toliko ljudi, tako nesto mora postojati. Ovde nije tema poredjenje sa ostalim centrima, vec konkretno Jaorna. Ovo je samo jedan od primera koji ukazuju na neodgovorno vodjenje.

stekan
05.03.2015, 21:52
Koliko me memorija pamćenja služi, nekada vrlo davno je postojala ambulanta prve pomoći kod početne stanice Ogorjelica.

Sinisha
05.03.2015, 22:18
@YIBLEX
Pazi ja neću da budem drveni advokat OC Jahorina. Ja sam mišljenja da dežurna ambulanta mora postojati na planini. Pre svega radi bezbednosti i osećaja bezbednosti skijaša i turista. Ako ne postoji, to je objektivni nedostatak.

Ne bih se složio da je trenutna ekipa u OC koja je na poziciji vršilaca dužnosti odgovorna za ovaj problem. Uostalom od kako su oni došli tj. ove sezone objektivno su učinili mnogo pozitivnih pomaka u organizaciji skijališta.

Ono što sam napisao je moje mišljenje na temu. I par činjenica kao što su dežurna bolnica/dom zdravlja na Palama - na 10ak Km od skijališta i dežurni urgentni i klinički centar - na 30ak Km od skijališta.
Ovo drugo, mislim na pravi urgentni tako blizu, nema većina skijališta na svetu.

Idelano bi bilo da na Jahorini postoji potpuno opremljena trauma ambulanta sa svom propratnom dijagnostikom. Kao recimo na Kopu. Poređenje se jednostavno samo od sebe nameće jer na Kopu pre dve sezone situacija nije bila mnogo drukčija nego na Ja. Samo ne verujem da je bilo ovakvih tema. Postojalo je dežurstvo lekara iz Raške, ali to nije funkcionisalo kako treba.
Mislim da su postojale i poluvarijante sa Anlave klinikom i dranjem pacijenata.

Jednostavno mala mesta i opštine nemaju taj kapacitet da pokriju medicinske potrebe skijaša kojih je više nego stanovnika tih mesta.

Kako je problem rešen na Kopu ? Ad hok. Ministar zdravlja i ministar policije u saradnji sa privatnim firmama i ko zna kim su uspeli da opreme kliniku na Kopu za dz. Sve donacije, navodno. Sredili su da gore uvek bude nekoliko specijalista. Pretpostavljam da je gore bolja dijagnostička oprema i kopletnija med. ekipa nego što Raška ili Pazarska bolnica imaju.
I to je paradoks u neku ruku.

Eto ideje za OC Jahorina, neka pozovu Siemens i ostale velike igrače u med. biznisu da opreme malu trauma kliniku i brendiraju je. Neka pozovu sve političare da to poguraju i lepo se islikaju, preseku crvene vrpce, dobro je za rejting.
To na neki drugi način neće da se reši, jer ako SS i lokalne opštine nisu rešile to iz svog džepa, teško če to Jahorina rešiti koja je u milionskim dugovima.

Sinisha
05.03.2015, 22:52
Samo da dodam jos nesto, da se slazem sa citiranim misljenjem iz prvog posta, da trauma povrede nisu jedine i najbitnije.

Dezurni lekar sa dobrim iskustvom urgentne medicine bi zavrsio najveci deo posla. Za male pare bez skupe dijagnostike.

Cinjenica je da ce vas i na Kopu ako se teže povredite posle inicijane dijagnostike uputiti pravo u Kraljevo ili Beograd. Kao sto ce vas sa Jahorine uputiti u Sarajevo.

Jahorina Live
06.03.2015, 13:24
OlimpijskI centar Jahorina je trenutno bez napajanja električnom energijom. Problem se riješava te čim ga završe liftovi će biti u funkciji. https://www.facebook.com/skijaliste

YIBLEX
06.03.2015, 15:03
@Sinisa

I na Kopu je bilo neozbiljno dok je bilo tako. Komentarisati treba i pozitivno ali i negativno, jer je kritika na Kopu urodila plodom u nekoliko slucajeva.

Vecina nas ovde kritikuje u zelji da Jaorna sto pre stigne Kop pa da imamo dva top skijalista. Prva stvar je da se postavi rukovodsto koje nece da ispumpava pare, vec obrnuto, a druga da drzava pogura. Niko me ne moze ubediti da takav centar moga biti gubitas(slicna prica sa nasim fudbalsim klubovima). vazno je da se krene korak po korak, moze se daleko dogurati za 10 godina. Za pocetak, sto se svi slazu, dezurna ambulanta