PDA

Pogledati punu verziju : Brueil Cervinia-Zermatt



jovicki
12.01.2015, 11:16
Već po navici u septembru rezervisao Austriju za polovinu decembra, ski opening, ovaj put Flachau, hotel Griessenkarhaus, http://www.griessenkarhaus.at/ na samoj stazi. Kako se blizio datum puta, tako je razočarenje raslo jer kao i u celoj Austriji tako i u Flachau nije bilo snega. :sm022: Dva dana pre polaska pozvao me je vlasnik hotela i rekao mi je da su puštene samo gornje staze i da sam izaberem da li ću doći ili ne. S obzirom da je besmisleno voziti 650 km da bi skijao na 3 staze, dogovorili smo se da depozit prebacimo za neki drugi datum.

Prakticno, imao sam dva dana da pronadjem ski centar gde ima snega jer sam vec imao odobren godišnji odmor i nisam mogao menjati datum putovanja.
Izabrao sam Cervinia Zermatt jer mi je to bila želja već duže vreme ali me je daljina uvek nekako odvracala.
Put je Zg, Lj, Sezana i potom autostrada Venecija-Milano. Do Milana je nekih 900km ili 9 sati vožnje. Tamo smo prespavali i ujutro je ostalo nekih 150 km u smeru Aosta. Nakon isključenja sa autoputa do Cervinie ima još samo 30km.

Smeštaj je bio u hotelu Les Rochers, http://www.lesrochers.com/en/ između Voltourenanche i Cervinie. Po ocenama na TripAdvisoru, hotel br 1 u regiji. Prelep mali hotel sa wellness centrom, bazenom, teretanom, ukljucenim šatl servisom do gondole u Cervinia. Najbitnije je da je HB oko 60 €, sto je najpovoljnija cena u celoj regiji.
Sa italijanske strane gondole polaze i iz Voltourenanche i iz Cervinia.

Skijaliste se prostire od 2100 do 3800mnv, Nad celom regijom dominira Matterhorn glečer, impozantan vrh sa Toblerone čokolade visok 4400mnv, staze su široke, savršeno uređene, sa svežim snegom, modernim liftovima, brojnim restoranima na stazi. Na vrhu je granica između Italije i Švajcarske i za prelazak na drugu stranu je potreban international ski pass, kao i pasoš jer često na liftu carinici zahtevaju isprave. Treba izbegavati restorane sa Švajcarske str jer su neverovatno skupi, više od duplo u odnosu na italijanske.

Zaključak, vrhunski ski centar, u kom je skijanje moguće cele god, uvek svež sneg, puno sunčanih sati, beskrajno široke i duge staze, moderna infrastruktura, relativno povoljne cene smeštaja sa italijanske strane garantuju skijanje vredno svakog uloženog dinara. :sm018:

Extreme
12.01.2015, 13:10
Kako stoje stvari poslednjih godina, ovaj termin bi trebao dobiti novi naziv, npr. Ski suprise :cool:, pa kako kome bude. Francuska je i ove godine bila tanka sa snegom na otvaranju sezone, ipak ovakvi centri svojom visinom, mada verovatno i mikroklimatskim uticajem garantuju pristojno skijanje cak i leti. Cini mi se da je na forumu vec bio reci o skijanju na ovoj lokaciji u nekim app preko Ski fun agencije. Interesuju me, s obzirom na situaciju sa snegom, kakva je bila situacija sa temperaturom i vetrom, da li je bilo moguce skijanje do samog mesta, i kako su te staze drzale, koji procenat skijalista je bio otvoren, da li je veza sa Zermatom bila otvorena sve vreme i da li je u to terminu vazio popust za internacionalni ski pas. Naravno i neka slicica ako je bilo vremena za to, nije na odmet.:)
Pozdrav

jovicki
12.01.2015, 13:29
Snega kao u prici, sunce svih 5 dana, ponekad malko belih oblaka, otvoreno celo skijaliste jos od 10. 10. sve staze i svi liftovi.
Veza sa Svajcarskom takodje,,fakticki to je isto skijaliste samo sto je na Plato Rosa administrativna granica.
Temperatura je bila oko -10 a za vreme mog boravka vetar je bio apsolutno podnosljiv i duvao je samo gore na gleceru.
Staze apsolutno savrsene, slobodno mogu reci najbolje na kojima sam skijao.
Do perioda 20. 12. i posle 12. 4. vazi 3+1 i 4+1 za ski pass. Razlika izmedju lokalnog i international je oko 50 e za 5 odnevni ski pass. Evo i par slika

jovicki
12.01.2015, 13:31
i jos nekoliko..

Extreme
12.01.2015, 20:14
Svaka cast. To ti je Kazablanka, za njih ne vaze ni klimatske promene;)

ExBaker
14.01.2015, 20:01
Respekt!Čini se da nije bilo mnogo ljudi?

jovicki
15.01.2015, 21:50
hvala ex :-) naprotiv, veliki broj ljudi je tamo, posebno što nigde u decembru nije bilo snega. Samo staze su široke, infrastruktura je odlična tako da zaista nigde nije gužva. Druga stvar je što ja ne volim da slikam nepoznate :-D

PejaC
14.12.2016, 18:03
Pozdrav svima!
Idem sa drustvom u Cerviniju krajem marta. Smesteni smo u jednom hotelu u Antei Saint Andre-u. To je nekih 15 km od Cervinie. Zanima me kako je sa parkingom u Cerviniji da li se placa i da li ima mesta gde se moze besplatno parkirati auto?

Milanpop
15.12.2016, 17:49
@PejaC
Ima jedan manji parking 30 metara (ispod, odnosno, ispred marketa Spar) od gondole (moze da stane oko 20 automobila) a mislim da ima i uz nju jos jedan slican. Ovaj sto je ispred marketa se naplacuje a za ovaj drugi nisam siguran. Veliki parking je udaljen oko 100tinjak metara od prvog sto sam opisao.
A sto ne vidis u selu ispod Valturnse (ili tako nekako). Ustedeo bi dosta na voznji a i do samog sela vodi duga crvena staza koje je bas dobra:yay:

Milanpop
15.12.2016, 17:53
@PejaC
Zaboravio sam koliko se parking naplacivao:sm006:

PejaC
15.12.2016, 18:23
[QUOTE=Milanpop;100718]@PejaC
Ima jedan manji parking 30 metara (ispod, odnosno, ispred marketa Spar) od gondole (moze da stane oko 20 automobila) a mislim da ima i uz nju jos jedan slican. Ovaj sto je ispred marketa se naplacuje a za ovaj drugi nisam siguran. Veliki parking je udaljen oko 100tinjak metara od prvog sto sam opisao.
A sto ne vidis u selu ispod Valturnse (ili tako nekako). Ustedeo bi dosta na voznji a i do samog sela vodi duga crvena staza koje je bas dobra:yay:[/QUOTE

Sad gledam na karti. Verovatno mislis na Plan Maison gondolu, mesto Valtournenche. Na slici ima veliki parking. Ne znam koliko ce biti snega u zadnjoj nedelji marta za spustanje tom stazom obzirom da je na oko 1500 m. Iz tvog iskustva koliko je rizicno prelaziti na Zermatt stranu zbog zatvaranja prelaza?

Milanpop
16.12.2016, 20:26
Bice snega 100%, mozda malo kacamak ali dobro.
Nisam te bas razumeo za pitanje, kakvo zatvaranje prelaza?

PejaC
16.12.2016, 23:06
Mislim na konekciju izmedju Cervinije i Zermatt-a koja se zatvara kada je lose vreme. Pitam zbog ski passa a i da ne ostanemo zarobljeni sa svajcarske strane skijalista. Sta onda da radimo? Da li nam je bolja varijanta uzeti ski pass za Cerviniju a doplacivati jednodnevne ski pasove za Zermatt (kad smo sigurni da moze da se skija i u Svajcarskoj) ili odmah uzeti skuplju varijantu za celo vreme boravka pa sta bude?

Milanpop
17.12.2016, 12:34
Vidi, oni tamo ne zatvaraju prelaze. Ako ga i zatvaraju verovatno najave i informisu skijase da nebi bilo zabune. Tamo postoje 2 prelaza koja su zvanicno ucrtana na ski mapi ali ja sam video jos bar 2 mesta gde bi mogao sa Svajcarske strane da se vratim u Italiju.
Pre 3 godine, kada sam je bio, bila je ne vrovatna mecava. Sve zicare su pogasili. Radilo je jedino sidro koje vuce do vrha (bas dugo vozi sa presedanjem sigurno 30min) i onda polako se vratis nazad (malo setas uzbrdo ali ok). Mislim da je i namerno tu postavljeno zbog takvih stvari. Verovao ili ne toliko je duvalo i padalo da se nije mogao videti prednje sidro i skijas na njoj. Ja idem sa pocetnikom i mislim u sebi ako se ovaj moj otkaci pustam se i ja. Ali se drugar drzao i rukama i zubima.
Ski pas kupuj u Italiji jer je jeftiniji negi u Svici. Posto ides u martu manja je verovatnica da ces imati jake mecave (mada ne lezi vraze). Budimo optimisti malo, uzmi odmah skuplju varijanu (internacionale).
Tamo je sasvim normalo da se odredjen broj skijasa ne vrati na drugu stranu. Nasi su ostali drugog:ok: dana jer nisu stigli da se vrati (zaskijali se ljudi). 35€ nocenje u hostelu sa sve peskirima i kucnim papucama. Ubaci "zelenu" u unutrasnji dzep i nema zime.

PejaC
17.12.2016, 16:26
Hvala na korisnim savetima. Gde je po tebi bolje skijanje u Cerviniji ili Zermatu?

ftj
18.12.2016, 15:33
Rizicno je u smislu da treba da krenes iz zermata bar dva sata pre kraja da ne bi ostao zarobljen. Ako ostanes moras da prespavas tamo, taxi je tipa 500-600e i vozis se 5 sati ili helikopterom cini mi se 1500e. Slabo smo skijali u zermatu jer se dosta putuje do tamo a u cervinji ima sasvim dovoljno odlicnih i dugackih staza.

Zvanicno ne sme prva zica da ide iz zermata(jer je skipas za cervinju) al pustaju ljude koji su ostali zarobljeni. Nama se desilo da u cervinji tolko napada snega da je celo skijaliste bilo zatvoreno pa smo skratili skijanje dva dana. Odlican je fazon sto je naselje na 2400m, jos je prava italija(u smislu ne ko juzni tirol) pa ima i neki dodatni smek.

Milanpop
19.12.2016, 20:35
Skijanje je odlicno na obe strane. Ne propustaj nista. Zermatt odlican. Staze su sve dosta duge. Cervinija orjentisana jugo-zapadno, Zermatt Vise istocno. Obavezno obe starane obidji. Moze sve da se iskija, ne brini. Glecer ostavis za kraj dana

PejaC
20.12.2016, 14:39
Super. Mi idemo u zadnjoj nedelji marta pa se nadam da ćemo normalno skijati i da necemo upasti u neko prolecno vreme sa ljubičicama.
Skijanje je odlicno na obe strane. Ne propustaj nista. Zermatt odlican. Staze su sve dosta duge. Cervinija orjentisana jugo-zapadno, Zermatt Vise istocno. Obavezno obe starane obidji. Moze sve da se iskija, ne brini. Glecer ostavis za kraj dana

PejaC
09.01.2017, 18:52
Svi iz drustva smo dobri skijasi. Citam a video sam na youtubu dosta nekih puteljaka gde se samo lagano spusta. Ima li nekih staza gde moze relativno brzo da se popne sa zicom i da se skija na njima a da izbegnu puteljci kojih je bezbroj koliko mi se cini.

snowglisser
10.01.2017, 10:33
@ PejaC

Nisi postavio nikakav link pa ne znam na kakve "puteljke" mislis. U Cerviniji su staze uglavnom izrazito siroke i izuzetno dobro uredjene, vise lice na bulevare nego na nekakve puteljke. Mada je ski podrucje stvarno ogromno, off piste je ogroman, pa ne znam sta si to video. Verovatno nekakve konekcije.

Iz samog mesta od glavne lift stanice prvi lift je kratka voznja cetvorosedom, do jedne crvene i jedne plave staze (crvena je kratka, a plava je neke srednje duzine), koje te vracaju nazad.
Odatle hvatas setosed nakon kojeg se spustis jednom plavom stazom do centralnog dela skijalista (Plan Maison).
Odatle mozes da izmenjas 3 sedeznice (sve cetvorosedi, ali kratke su voznje) do Theodul Pass, ili mozes da uskocis prvo u telekabinu pa onda u veliku gondolu, i na vrhu si skijalstia (Plateau Rosa, 3480mnv).
Cenim da iz samog mesta do Plateau Rossa mozes da izadjes za jedno 30-40min, sve je vrlo dobro povezano.

Odatle mozes da biras, da li ces da predjes u Švicu i spustas se prema Zermatt-u (treba ti internacionalni ski pass) ili da se vracas za Cerviniu ili Valtournenche.
Sa vrha ima jedna crvena staza Ventina (ako nisam zaboravio, 7b), koja te vraca nazad. 11km je dugacka! :) Lepa, siroka, dobro uredjena.

Uzivacete, samo da nemate vetra, jer onda zna da bude uzasno.

PejaC
10.01.2017, 12:55
@ PejaC

Nisi postavio nikakav link pa ne znam na kakve "puteljke" mislis. U Cerviniji su staze uglavnom izrazito siroke i izuzetno dobro uredjene, vise lice na bulevare nego na nekakve puteljke. Mada je ski podrucje stvarno ogromno, off piste je ogroman, pa ne znam sta si to video. Verovatno nekakve konekcije.

Iz samog mesta od glavne lift stanice prvi lift je kratka voznja cetvorosedom, do jedne crvene i jedne plave staze (crvena je kratka, a plava je neke srednje duzine), koje te vracaju nazad.
Odatle hvatas setosed nakon kojeg se spustis jednom plavom stazom do centralnog dela skijalista (Plan Maison).
Odatle mozes da izmenjas 3 sedeznice (sve cetvorosedi, ali kratke su voznje) do Theodul Pass, ili mozes da uskocis prvo u telekabinu pa onda u veliku gondolu, i na vrhu si skijalstia (Plateau Rosa, 3480mnv).
Cenim da iz samog mesta do Plateau Rossa mozes da izadjes za jedno 30-40min, sve je vrlo dobro povezano.

Odatle mozes da biras, da li ces da predjes u Švicu i spustas se prema Zermatt-u (treba ti internacionalni ski pass) ili da se vracas za Cerviniu ili Valtournenche.
Sa vrha ima jedna crvena staza Ventina (ako nisam zaboravio, 7b), koja te vraca nazad. 11km je dugacka! :) Lepa, siroka, dobro uredjena.

Uzivacete, samo da nemate vetra, jer onda zna da bude uzasno.

Hvala na korisnim informacijama.

PejaC
10.01.2017, 13:10
Moze li se povezati skijanje na Matterhorn gleceru sa Cervinijom direktno se spustajuci zadnju voznju sa npr 3800 m do Plateau Rosa 3480 m bez nekih uspinjanja (na ski mapi mi je nejasno)? Zasto ovo pitam: mi skijamo do kraja skijaskog dana a onda volimo da se natenane spustamo kada zatvore zice do podnozja. Pogotovu u zadnjoj nedelji marta misim da cemo veci deo vremena provesti na vecim visinama zbog temperature i kvaliteta snega.

snowglisser
12.01.2017, 07:07
Da, jednom kad se prebacite gondolom sa Trockener Steg-a na Klein Matterhorn, nema vise nikakvog uspinjanja. Sve vam je nizbrdo do Cervinie, pa mozete natenane.

Ima i druga opcija: sa Trockener Steg vuce do Plateau Rosa jedno jaaako dugo sidro (zapravo su to dva, jedno za drugim). Voznja traje 25min (!) ali neki put je tako brze, jer za gondolu zna u špicu da bude red po 30-ak min, plus 10-ak min voznja.

Sta god da radite: nemojte ni slucajno da zakasnite za poslednju gondolu ili za sidro.
Drumska distanca od Zermatt-a do Cervinie je jako duga, taksi kosta oko €500! Ako se desi da zakasne, ljudi se vrate nazad u Zermatt pa uzmu sobu u hotelu, jer je tako jeftinije.
Onda ujutro moraju da kupe dnevni Zermatt ski pass, jer njihov ne radi (medjunarodni ski pass je jeftiniji u Cerviniji nego u Zermatt-u). Zbog toga, da bi se sprecile manipulacije, prva voznja uvek mora zapoceti u centru u kom je ski pass kupljen!

Tako da vodite strogo racuna, nemojte se igrati.

Ali, da vas sad ne uplasim ovim sto sam rekao :) Centar je predivan, uzivacete! Pejzaž, pogotovo gore na gleceru, bukvalno oduzima dah. Samo da vas vreme posluzi.

snowglisser
12.01.2017, 07:41
Tek sad vidim da su te ljudi vec upozoravali na rizik od potencijalnog ostajanja na "pogresnoj" strani, pa izvini sto sam duplirao. Ali dobro, nema veze nek citaju ljudi, mozda ce naici jos neko ko ja :D (ko nije procito od pocetka) :)

Sad videh i da idete krajem marta - sanse da vas tada zakaci neko lose vreme su zaista minimalne. Najgori je januar, cesto je vetrovit i tada se prelaz cesto zatvara.
Znaci, na tvom mestu bih uzeo odmah medjunarodni ski pass, malo je samo skuplji a izbegnes cekanje na salteru i cimanje oko toga (ako idete za Zermatt, videces da ce vam svaki trenutak koji budete mogli da ustedite biti dragocen).

Ako vas (ne daj Boze) zakaci neko losije vreme ili magla, samo se spustite za Valtournenche, ima drveca pa je mnogo bolje skijati tamo ako bude magle.

PejaC
12.01.2017, 16:57
Znaci ako se skija Zermatt treba doci do Trockener Steg-a bar sat vremena pre zatvaranja skijalista da bi se opusteno popeli do "bezbednog vrha za povratak u podnozje Cervinie"

snowglisser
12.01.2017, 18:46
Pa ne mora "bar", ali tako, ostavite jedno sat vremena. Ne zaboravi da imate i ovo sidro (za njega nikad nema guzve :D ) kao "plan B".

PejaC
12.01.2017, 20:07
Pa ne mora "bar", ali tako, ostavite jedno sat vremena. Ne zaboravi da imate i ovo sidro (za njega nikad nema guzve :D ) kao "plan B".

Hvala na iscrpnom odgovoru:ok:. Ovo sidro koliko sam procitao se ne zatvara ako vreme odjednom "poludi" pa posle lepog i suncanog dolaska iz Cervinije u Zermatt nas doceka neka vetrustina ili lose vreme na prelazu i povratku. Najvise me svrbi taj prelaz kako da se osiguram da zbog loseg vremena ne zaglavim na svajcarskoj strani obzirom da mi stvarno prelazimo velike razdaljine kad skijamo.

snowglisser
12.01.2017, 20:27
Nema frke, zato smo tu! :)
Pa najbolji nacin, da biste se koliko - toliko osigurali, bi vam bio da pratite vremensku prognozu. Na tako kratak rok (dan - dva unapred), je vrlo precizna.
Na Zermatt vebsajtu pratite prognozu za Klein Matterhorn, a na Cervinia vebsajtu za Plateau Rosa.

Gradi se nova, super gondola koja ce resiti ove probleme. Bice gotova za sezonu 2018/19 (ako do tada EU i bezpasoski prelazak u Švicu jos budu postojali) :D

PejaC
12.01.2017, 22:59
Kakvi su delovi Zermata Gornegrat i Rothorn?

PejaC
21.03.2017, 15:41
Odbrojavanje za put na Cerviniju poceo. Kada se vratim ostaviću utiske. Jedino me brine neko ludačko vreme koje se najavljuje za naradni period.

boris
21.03.2017, 16:20
Odbrojavanje za put na Cerviniju poceo. Kada se vratim ostaviću utiske. Jedino me brine neko ludačko vreme koje se najavljuje za naradni period.
Ako nije tajna, gde ste se smestili? Ja sam nešto gledao za 25.3. i nisam zadovoljan sa ponudom?

PejaC
21.03.2017, 17:14
Ako nije tajna, gde ste se smestili? Ja sam nešto gledao za 25.3. i nisam zadovoljan sa ponudom?
Uzeli smo hotel u mestu Antej Sent Andre, oko 8km udaljenost od prve gondole.

PejaC
27.03.2017, 20:25
Dosli smo u Cerviniju u subotu. Celu noc je padao sneg i docekalo nas je ujutru 50 cm novonapadalog snega. Sneg je bio vlazan, tezak. Hupseri su se stvorili veco oko 11h. Tezak dan za skijanje. Danas sunce, dobre staze. U Zermatu su staze malo mekse i slabije pripremljene nego u Cerviniji. Kucam na mobilnom pa su moguce greske u kucanju.

PejaC
03.04.2017, 14:14
Skijanje Cevinia-Zermatt u periodu od 25.03. – 01.04.2017.godine
Skijalište Cervinia-Zermatt ima oko 350 km uredjenih staza za skijanje.
1)Dolazak do skijališta
Putovali smo autoputem preko Hrvatske i Slovenije i nastavili autoputem kroz Italiju preko Trsta, Padove, Verone, Bergama i Milana. Krenuli smo iz Beograda oko 6h ujutru. Dužu pauzu zbog obaveza smo napravili u Sloveniji, zatim svratili na ručak u Trst i nastavili do Bergama gde smo prenoćili u hotelu Mercury. Hotel je odličan ima 4 zvezdice, nalazi se pored autoputa i cena koju smo mi platili je bila 30 eur, noćenje sa doručkom.
Sutradan smo bez žurbe po sunčanom danu nastavili put do skijališta i u popodnevnim časovima smo stigli do hotela u mestu Antey Saint Andre. Hotel nam je bio odmah pored puta za Cerviniju. Polupansion je bio 51 eur. Od hotela do gondole u mestu Valtournenche ima oko 10 minuta vožnje kolima. Ispred gondole je parking veliki I bespatan. Tu je moguće odmah kupiti ski pass ili iznajmiti skijašku opremu. Pored se nalazi i kafić. Najam skija je oko 80, 90 eura za šest dana. Ko u servisu iznajmi opremu ima opciju besplatnog čuvanja opreme. Takodje postoji I opcija da ostavite svoju opremu ovde I da je ne nosate I mislim da košta nešto oko četrdesetak eura (ako se ne varam). Mi smo svoju opremu vozali kolima. Gondola nije baš najnovija, nema gužve I čekanja I do vrha imate mogućnost da uživate u lepom pejzažu.
2) Skijalište
Pozicija gondole iz mesta Valtournenche je takva da morate preko veze dve zicare da se dignete do vrha za prelaz na veći deo skijališta. U ovom delu gde dolazi gondola iz Valtournenche imaju tri žičare, nikada nema gužve na stazama. Staze dve niže žičare su blage, lagane I lake I za početnike. Staze žičare koja vodi do vrha prelaza su crvene kategorije, lepe su I široke. U povratku od vrha prelaza (2800m) do gondole (2245m) je moguće skijati rubnom dugom crvenom pa plavom stazom. Mi smo se vraćali gondolom do podnožja zato što je staza koja vodi do podnožja (od vrha gondole 2245m do 1500 metara) bila u jadnom stanju.
Veći deo skijališta u Cerviniji. U njemu dominira vrhom Plateau Rosa sa svojih 3480 metara do koga se stiže gondolom. Ja ne volim gondole jer moram da skidam skije a zatim da ih nosam uz stepenice a potom mora I da se vrlo često čeka na dolazak gondole i u redu za ulazak u gondolu. U našem terminu gužvi nije bilo. Sa vrha Plateau Rosa se pruža fantastičan pogled na svaku stranu. Kada smo se popeli na vrh osetili smo zadihanost zbog nagle promene visine I redjeg vazduha. Staza od vrha je srednje širine, meni se nije nešto posebno dopala zato što je prvi dan bila u ogromnim hupserima zbog 50 cm novonapadalo snega koji je napadao prethodnog dana I noći. Ni sledećih dana mi nismo nešto preterano skijali na toj stazi zato što se izmešaju dobri I loši skijaši pa se uglavnom sve svodi na čekanje da se spustiš u podnožje. Nama je svih pet dana bilo kristalno vedro I sunčano vreme izuzev nedelje kada je bilo nešto oblačnije ali bez padavina. To je veoma važno jer jedan dan skijanja po sunčanom danu bolji nego 3 po oblačanom ili maglovitom. Inače, ovo skijalište ima prilično hirovito vreme zbog visine, što mi na sreću nismo ni osetili.
Staze koje vode u mesto sa nekih 2500 m pa naniže su dobre, lepe za vožnju ali u periodu kada smo mi dolazili bile su potpuno zaledjene do 11 h a posle toga prilično omekšaju, bude neprijatno toplo pa se nismo spuštali izuzev četiri ili pet puta. Uglavnom smo skijali od 2500 metara pa naviše I to je pravo uživanje.
Staze koje su mi se najviše dopale u Cerviniji vode od Plan Maisona pa naviše. Staze su lepe, široke, vode na sve strane, crveno plave su težine I idealne su za dugotrajno skijanje jer ne zamaraju. Od Plan Maisona do vrha vode tri vezane žičare. Kada se popnete do vrha od vrha do Plan Maisona dužina staze za skijanje je 5 kilometara I može da se izvozi bez zaustavljanja u brzom tempu. Ako se nastavi dole put Cervinije onda je to prilično duga staza ali mi nismo išli iz razloga koje sam već naveo. Mi smo neprekidno skijali po 6 ili 7 sati dnevno bez pauze jer smo hranu I piće nosili u rancu I nismo imali potrebu da sedimo po kafićima. Odmor nam je bio na žičarama.
Skijalište u Zermatt-u.
Skijalište u Zermatt-u je vrlo specifično. Ima deo koji je lednički I deo koji vodi do samog grada. Sastoji se od tri celine Matterhorn, Gornegrat I Rothorn.
Matterhorn. Sa visine 2939 m (Trockener) vodi gondola do vrha Matterhorn 3883 metra. Tu obavezno nosate skije uzduž I popreko do gondole, zatim čekate u redu na gondolu, a zatim gurate se sa gomilom u gondoli do vrha. Sa vrha puca pogled na stotine kilometara okolo. Kad se izadje iz gondola opet nosate skije ali ovog puta nekih stotinjak metara kroz tunel do početka skijališta. Staza koja vodi od samog vrha do prvih vezanih staza je nezanimljiva, prilično uska sa puno skijaša od početnika koji su došli da se slikaju do dobrih skijaša. Meni se nije dopala. E, sad deo glečera skijališta sa vučnicama je naprosto fantastičan, sa širokim stazama, pravo uživanje. Taj deo skijališta Zermatta mi je bio ubedljivo najbolji. Sve staze u Zermattu smo prošli ali vise iz znatiželje nego što su nam se dopale. Skijali smo u periodu kada je vreme toplije I staze su puno bolje na većim visinama. Staze u Zermattu su puno oštrije, zahtevnije. Kada smo mi skijali bile su uglavnom u potpunom ledu ispod 2500m koji se u nižem delu ka gradu Zermatt-u samo u popodnevnim časovima delimično kravio. Znate ono kada se topi led, ispod je led a po vrhu tanak sloj vode.
Delovi skijališt Rothorn I Gornegrat su interesantni ali nama se iz nabrojanih razloga vremena a možda I zbog nedostatka vremena da ih bolje upoznamo nisu nešto dopali, jer morate da razmišljate da se na vreme vratite u Ceviniju .
Zaključak.
Obišli smo veliki broj skijališta u Alpima I kada bih hteo da stavim Červiniju I Zermatt na neko mesto, definitivno zaslužuje mesto u samom vrhu. Nama se Cervinija sve u svemu vise dopala za skianje od Zermatt-a. Mana je jedino to sto morate imati puno sreće sa vremenom. Mart je najbolji za skijanje ali tada ćete imati problem sa nižim delovima staza jer će biti u jutarnjim časovima u ledu a u popodnevnim u kašastom snegu. Ali zato iznad 2500 metara pravo uživanje. E, da na kraju cena ski passa. Ski pass smo platili oko 290 eur (internacionalni sve sa Zermatt-om) što obavezno preporučujem jer je mala razlika od cene ski passa za Cerviniju (255 eur).
Nadam se da će nekome ovaj moj utisak ne baš kratak utisak sa skijanja koristi. Ima još toga ali suštinu sam napisao. I ne zaboravite da posle 14h obavezno gledate na sat da nebiste zakasnili na prelazima skijališta u povratku:).

PejaC
07.04.2017, 21:45
Koga interesuje moze da pogleda deo slika koje sam stavio sa skijanja
https://www.youtube.com/watch?v=-aV8E3Eo_Bk&t=14s

adwarf
16.09.2019, 17:45
Kako funkcionisu parkinzi u dnu gondola, recimo Plan de Glaea? Da li se placa dodatno, da li bude guzva...? Razmatramo opciju dolaska kolima, ali nije neki izbor smestaja u samom mestu, pa me zanima da li ima smisla ici kolima, smestiti se negde mal odalje i parkirati kola ujturu kod gondole? Kakva je situacija sa lokalnim i ski busevima, da li ih ima, da li su ukljuceni u ski pass ili se placaju i ako se placa, koliko? Hvala unapred

trendo
19.07.2023, 00:19
https://www.zermatt.ch/en/Media/Article/Matterhorn-Alpine-Crossing

Moglo je i u CH/Zermatt, ali i ovde je ok

Grazer
19.07.2023, 12:23
https://www.zermatt.ch/en/Media/Article/Matterhorn-Alpine-Crossing

Moglo je i u CH/Zermatt, ali i ovde je ok

1 h da ce trajati voznja? Nice :cool:

trendo
19.07.2023, 12:41
Hmmm, ako sam ja dobro razumeo sa moj sturi engleski, 1sat treba da bude transfer iz Zermatta do Cervinie i to promenom 6 zicara, a da samo ova nova koja najzad povezuje ta dva gradica bude 4min.
Svakako moze se iz jedan gradica u drugite i pesice, ali ce malo duze trajati. Zimi je vec bilo moguce sistemom zicara I ski staza. Sad leti udzes u jednu pa drugu it'd do druge drzave a da se ne zamaras, samo iz gondole u gondolu, a ima se I VIP gondole sa sve sta dolazio uz VIP

trendo
22.07.2023, 16:46
https://unofficialnetworks.com/2023/07/20/new-gondola-zermatt-cervinia/

Mozda ovde Bude jasmine, ima I video I slika