PDA

Pogledati punu verziju : Pomoć oko kupovine novih pancerica



WhitePeaks
24.12.2014, 16:04
Ovih dana nastojim da uzmem nove pancerice, jer zbog problema u člancima dojadilo mi je da svake godine iznajmljujem različite i dodatno opterećujem noge.

Flex bi trebalo da je oko 100, možda i malo više, s'obzirom da skijam godinama po bilo kakvim stazama i volim nešto bržu vožnju. 183cm, ~77kg.
Zbog pomenutog problema sa izraženijim člancima(ili ti gležnjevima kako li se već zovu...) poželjno bi bilo da su pance šire u tom predjelu.

Nisam siguran koliko je dozvoljeno pominjanje radnji po Bg-u na forumu, za sada ću samo reći da sam obišao nekoliko, ali bi mi preporuka za radnje ili tip pancerice dobro došla. Budžet max 200e ili nešto manje.

Unapred hvala ;)

alexapi32
24.12.2014, 19:55
Pogledaj ovu temu: http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=8290

niipheus
24.12.2014, 20:38
Za 200e neces naci novu kod nas sa flexom 100+. Pogotovu ne sad kad su sve proslogodisnje rasprodate ili je ostao po jedan broj, pa ako ubodes, ubodes.

WhitePeaks
24.12.2014, 21:01
Za 200e neces naci novu kod nas sa flexom 100+. Pogotovu ne sad kad su sve proslogodisnje rasprodate ili je ostao po jedan broj, pa ako ubodes, ubodes.

Hm.. Na sajtu na slovo 'b' :) ima salomonova
IMPACT 100 CS cristal/blk 13/14

za 21.500din.
Ili ja ne vidim dobro..

niipheus
24.12.2014, 22:32
Jedna od onih koje imaju u jednom broju, vec sam obisao sve radnje pa i nju.

Sinisha
24.12.2014, 22:38
U Bg imas prakticno 5-6 poznatih prodavaca Salto, Beosport, Gora, Planetbike, Intersport koji pokrivaju poznate brendove i kod kojih mozes uci u prodavnicu i probati ciplele tako da ne verujem da je to tabu tema :).
Koji broj nosis ? Ako nisi nogat imas dobru sansu da prodjes jeftino. Obidji sve ili ih pozovi sve.
Nedavno sam video Lange pance u fleksu 120 u bs outletu za 50ak evra. Ali mislim da su mali brojevi.

Ne znam zasto mi je google izbacio ovu sliku i slogan :D

http://www.skinet.com/skiing/files/_images/201305/2005.jpg

niipheus
24.12.2014, 23:07
Imas Progressor 120 u Gori za 22k ali u sustini zavisi od broja. Za mene kad sam dolazio bilo je mozda 3 modela u velicini 295 i ovaj 120 je jedini bio ispod 200e. Sutra planiram ponovni obilazak mada slaba vajda.

niipheus
25.12.2014, 16:07
Evo da te obradujem, Impact 100 ne postoji u radnji, a u gori ima kojekakvih modela, zovi pitaj sta ima u tvom broju. I dobro se nakrkaj pre no krenes u goru trebace ti energije da saslusas mudrace.

WhitePeaks
25.12.2014, 21:12
Zanima me vaše mišljenje što se Dalbello pancerica tiče, pošto vidim da ih u PlanetBike-u ima mnogo..

stekan
27.12.2014, 08:51
Dalbello proizvodi kvalitetne pancerice. Za razliku od nekih drugih "jakih" brendova pancerica koji su nastali kupovinom drugih proizvođača pancerica (Head, Atomic, Rossignol...), Dalbello se bavi samo pancericama i krenuo je od nule negdje krajem osamdesetih.

dzoninho
27.12.2014, 08:58
Dalbello proizvodi kvalitetne pancerice. Za razliku od nekih drugih "jakih" brendova pancerica koji su nastali kupovinom drugih proizvođača pancerica (Head, Atomic, Rossignol...), Dalbello se bavi samo pancericama i krenuo je od nule negdje krajem osamdesetih.

Au Stevo sad si me razocarao ovim postom :) Mnogi Dalbello mesaju sa San Markom, a sto se kvaliteta tice, ni blizu. Dizajnerski gledano, lepe su, ali samo to...

stekan
27.12.2014, 09:28
Džoni, iskustvo mene i porodice sa Dalbellom je vrlo pozitivno. Ja sam prije 15-tak godina imao model CRX Custom i pancerica je bila vrh.
Fabrika San Marco i danas proizvodi pancerice, ali na njima piše "Head".

dzoninho
27.12.2014, 10:14
Dalbello je pokusao da preuzme stil nekadasnjeg San Marca, cije su pancerice u to vreme bile dobrog kvaliteta, ali nisu ni blizu uspeli :) Pre 15 god ja sam bio golobradi osnovac tako da ne znam kakve su tada bile, ali na osnovu sadasnjeg direktnog iskustva, izgleda da se nesto promenilo.

oggy
27.12.2014, 13:05
Ne znam kakve zamjerke imas na Dalbello? Ja nisam imao nikakve za 4-5 sezona koje sam proveo na njima. Jedina mana u odnosu na Dobermana 130 koju osjetim je (osim sto mi potonje vise odgovaraju po velicini) je sto su bile dosta teze.

WhitePeaks
28.12.2014, 16:47
Hvala na sugestijama.
Evo da javim posle mnooooogo probanja po bg-u po svim radnjama, neke su me gledale i po 3 puta dnevno haha, konačno sam uzeo pancerice.
U pitanju je Atomic Hawx plus, iako ne piše, rečeno mi je da je flex 90 u pitanju.
Sve preko toga mi je bilo prilično tjesno u predjelu članka.
Izbor je pao izmedju Dalbello Pantere, Salomon Imact X i ove koju sam uzeo.
Imam samo rječi hvale za Salomonovu i specijalno Dalbellovu Panteru jer su nevidjeno udobne ali su za moju nešto tanju nogu preglomazne a i nije ih bilo u mojem primarnom broju.

Bilo kako bilo Atmoic su takodje preudobne, mada vjerujem da ću pred skijanje svakako da ih proširim u predjelu članka. Mislim da bi to bilo neophodno koje god pance da sam uzeo... Makar samo desnu.

shtef91
29.12.2014, 16:08
Takodje sam ove godine uzeo na sajmu Hawks plus i receno mi je da je flex 110...
trazio sam po netu i nisam uspeo da nadjem nista vezano za te pancerice. Ono sto je bitno je da su mi savrseno odgovarale kada sam ih probao, nadam se da cu ih ovih dana spustiti niz stazu :)

WhitePeaks
29.12.2014, 18:28
Takodje sam ove godine uzeo na sajmu Hawks plus i receno mi je da je flex 110...
trazio sam po netu i nisam uspeo da nadjem nista vezano za te pancerice. Ono sto je bitno je da su mi savrseno odgovarale kada sam ih probao, nadam se da cu ih ovih dana spustiti niz stazu :)
Super.
Aj pa javljaj kako su se pokazale ;)

filipos
03.01.2015, 01:39
Da ne otvaram novu temu.

Potrebne su mi pancerice za devojku. Unutrasnje gaziste 28-28.5cm i ima usko stopalo.

dzoninho
03.01.2015, 09:03
Au, svaka cast, devojka nosi 43 - 44 :) Odmah da znas da zenski model neces naci, samo muski...

filipos
03.01.2015, 18:55
nije bas 43-44 :) Patike nosi 42. 27-5-28cm u zavisnosti od kalupa i proizvodjaca. Ali je minimalna duzina 27.5cm.

dzoninho da li mozes da mi preporucis neku pancericu?

dzoninho
03.01.2015, 20:09
u tom broju samo muske na zalost...

filipos
03.01.2015, 21:16
Nebitno je da li je muska ili zenska, cak ni njoj nije bitno, bitno je samo da je pancerica uska koliko toliko

dzoninho
03.01.2015, 22:41
Iskreno, ja se razumem najvise u Nordica modele, tu je 100mm najmanja sirina, osim Dobermanna koji je race cipela...

sasacg
04.01.2015, 10:38
Nisam neki streucnjak,ali ako juri uzu pancericu,neka pogleda Lange modele...

clive
05.01.2015, 20:49
Prodao Nordica pance, sada probam druge modele.

Stopalo mi je široko, zglob prosečan, pancerice width 104 uglavnom mi ne drže zglob.

U PB probah Dalbello Aerro 85, kao salivene.

Šta mislite o navedenom modelu? Predložite i alternative...

Hornet
08.01.2015, 09:40
I meni bi značila mala pomoć, ako je moguće.
- Ko u BG radi bootfitting?
- Kako da procenim potreban flex?
- Konačno koju pancericu odabrati?

Znam da je teško napamet dati savet, pa evo nekih pojedinosti koje mogu pomoći u tome:

Proskijao sam kao mali, ali sam napravio više nego decenijsku pauzu i zadnje 2 godine se vraćam u formu.
Računam da sam prosečan skijaš (ni manje ni više), ali različiti su kriterijumi, pa to i ne govori previše. Bez problema spuštam sve (uređene) staze, možda me malo gnjave neke crne, ali cenim da je za to jedini krivac nešto tanja kondicija, višak kilograma... Tehnika onako... davno sam imao 7 godina, kada sam učio skijanje (sad mi je 40), ali snalazim se solidno, manje uz neki samouki carving, više old school prebacivanje težišta i rotiranje gornjeg dela tela.
Mere su mi sledeće: h-195cm, w-105kg, nadam se sledeće godine 10 manje :sm022:, potkolenica mi je duža, list srednje tanji, a stopalo usko.

Isprobao sam dosta modela pancerica prošle i ove godine i ni jedne nisu baš savršene - znači moralo bi malo da se poradi na njima. Uglavnom imam bolne tačke na čukljevima (unutrašnja strana), a ne retko me boli i stopalo.

Za sada se razmišljam o Salomon x-max 100. X-pro serija mi je nekako šira za moje stopalo (bar mi se čini). Znam da se x-max 100 vode kao Race serija, ali po ocenama na net-u izgleda da to i nije baš tako. Na dosta mesta piše da su udobne i da imaju solidan uložak zbog čega su i tople.

Svakako, pre svega želim udobnu i toplu cipelu za po ceo dan na stazi, a valjalo bi i da me cipela tera ka daljejm usavršavanju, kad poželim malo agresivniju vožnju. Znam da je to kompromis, pa mi zato i treba vaše mišljenje.

Na samo probanje tvrdoće u radnji ne mogu da se oslonim jer nije isto na +20C i -15C na stazi.

Dajte neke smernice :)

Hvala unapred!

magic
08.01.2015, 18:19
Prošle godine sam prešao sa Nordike The Beast na NRgy H2.Imam široko stopalo sa niskim risom, koje je uze oko tetive i imam jači list. Sve ovo je vrlo nezahvalno za traženje idealne cipele.
Sa starom cipelom sam imao jezive bolove u delu gde je stopalo najšire ali sam barem sve drugo mogao pristojno da stegnem dok se nije cipela razlabavila. Prelaskom na novu sam dobio veći komfor u predelu stopala ali nažalost da bih dobio odgovarajuće zatezanje toliko moram da ih zategnem da maltene prekinem cirkulaciju, što se naravno krajnje negativno odražava na držanje toplote naročito kada su temperature ispod -10C. Pre neki dan na -15 su mi se oba stopala zaledila do bola, bukvalno.

Čitao sam i gledao malo i ono što deluje da se najvise može prilagoditi obliku stopala je Fischer vacuum serija. Mene konkretno zanima model Ranger 12.

Sve je tu super sem cene koja je stvarno jako visoka, pa me zanima da li neko ima iskustva uopšte sa vacuum serijom od Fischera i šta bih eventualno još nešto drugo mogao da pogledam.

Misk0
08.01.2015, 19:48
@Hornet
Nemoj sam da biras pancerice, to je uloga "bootfitter-a" da ti kaze prema tvojoj nozi i gradji sta ti odgovara, koji flex i da ti ih modifikuje ako treba.


@Magic
Pogledaj Salomon X Max i X Pro. Cela skoljka se siri zagrevanjem, ako je potrebno. Ja sam uzeo X Pro i prezadovoljan sam.

Sinisha
08.01.2015, 19:50
Sto se tice vakuma, Gora je do sada imala relativno skroman izbor. Tu mislim na raspolozivost po brojevima (posebno velikim). Nisam siguran da imaju taj Ranger 12. Verovatno su se i oni plasili da naruce vise, jer su cipele skupe. Ali kazu da su se razbili sa prodajom ove sezone, pa ce uskoro valjda biti bolji izbor i mozda bolje cene.

Ja nemam iskustva sem probanja u prodavnici, tu su me vakum pance iznenadile jer su i bez vakumiranja meni licno vrlo udobne i nalezu mi fino na stopalo i potkolenicu.

Mnogi su se zalili da su vakum cipele hladne. Da li je to zbog toga sto ljudi previse stezu ili je ulozak stvarno hladan, ne znam.

Sto se tice ostalih opcija Salomon kod nas ima modele koji imaju opciju termalnog modifikovanja cele skoljke. Kako to radi u stvarnosti ne znam. Generalno za sve te stvari je potrebno da se majstori uhodaju. Mislim da beosport najvise radi bootfitting kod nas.
Ja sam kod njih blago prosirio moje Nordika pance, osecam boljitak ali nisam hteo da radim nista agresivno na skoljki.

magic
09.01.2015, 21:14
Malo sam se raspitao i probaću prvo u Beosportu nešto da uradim sa pancericom kuju već imam.

salto
11.01.2015, 00:54
pogledaj ovo , http://www.skateworld.hu/hu/S%C3%ADl%C3%A9cek+-+S%C3%ADbakancsok+-+Kieg%C3%A9sz%C3%ADt%C5%91k/S%C3%ADbakancs/K2+F%C3%A9rfi/K2+SpYne+90+13-14+s%C3%ADcip%C5%91/pr-19-106-560-4261186e - oko 22.990rsd 90 flex mogu da nabavim po ovoj istoj ceni , ako bog da pored nordica cipela ovo ce mi biti pun pogodak za sledecu godinu , koncep isti geometrija cipela razlicita i dopunjava se :)

salto
11.01.2015, 00:55
http://www.skateworld.hu/hu/S%C3%ADl%C3%A9cek+-+S%C3%ADbakancsok+-+Kieg%C3%A9sz%C3%ADt%C5%91k/S%C3%ADbakancs/K2+F%C3%A9rfi/K2+SpYne+90+13-14+s%C3%ADcip%C5%91/pr-19-106-560-4261 oko 22.990rsd 90 flex mogu da nabavim po ovoj istoj ceni , ako bog da pored nordica cipela ovo ce mi biti pun pogodak za sledecu godinu , koncep isti geometrija cipela razlicita i dopunjava se :)[/QUOTE]

Panzer
16.01.2015, 23:37
Da se malo konsultujem....
Imaju sad neki popusti a kako ja planiram da mijenjam pancerice za neke jače, upade mi dobar dil za Head Raptor 115 za 200 € (http://www.head.com/ski/products/boots/racing/raptor-115-rs/6281/?region=us)
E, sad fora je što jedino imaju veličinu 28 (323 mm) a ja sam dosada vozio 27,5 (nosim 42, čak sam mislio ovaj put 27 uzeti). Ajde, reko, čisto da probam... Međutim, probao sam ih jedno 15 min hodao i uopšte ne osjetim da su mi velike. Pancerice odlične.
Što mislite, da li se zaletiti?

Drugo što se može naći veličine 27,5 je neki Atomic od prije par godina (m90 - http://www.beosport.com/atomic/sport-i-oprema/skijanje/168_ski-cipele/m90-red-blk-13-14_10741) za 150 €, povoljne i onako, komforne i solidne, ali nisu ni primaći ovom raptoru. Inače, moje trenutne su 317 mm iako su 27,5, pa nešta računam da ovih 6mm nije puno?

Šta mislite, koje uzeti?

ninic
17.01.2015, 01:16
Da se malo konsultujem....
Imaju sad neki popusti a kako ja planiram da mijenjam pancerice za neke jače, upade mi dobar dil za Head Raptor 115 za 200 € (http://www.head.com/ski/products/boots/racing/raptor-115-rs/6281/?region=us)
E, sad fora je što jedino imaju veličinu 28 (323 mm) a ja sam dosada vozio 27,5 (nosim 42, čak sam mislio ovaj put 27 uzeti). Ajde, reko, čisto da probam... Međutim, probao sam ih jedno 15 min hodao i uopšte ne osjetim da su mi velike. Pancerice odlične.
Što mislite, da li se zaletiti?

Drugo što se može naći veličine 27,5 je neki Atomic od prije par godina (m90 - http://www.beosport.com/atomic/sport-i-oprema/skijanje/168_ski-cipele/m90-red-blk-13-14_10741) za 150 €, povoljne i onako, komforne i solidne, ali nisu ni primaći ovom raptoru. Inače, moje trenutne su 317 mm iako su 27,5, pa nešta računam da ovih 6mm nije puno?

Šta mislite, koje uzeti?

Cini ti se da ti dobro pasuju zato sto je sundjer nov pa lepo naleze na nogu al kad se razgazi...oglasices ih ovde na prodaju.

Tako i ja,prve su mi bile 28.0,nove,savrseno mi odgovarale,prodao sam posle tri dana skijanja...razgazio ih pa velike.
Onda uzmem 27,5 koju teram dve sezone i sada cekam snizenje da kupim 27,0...
Tesko je uciti na svojim greskama.

Panzer
17.01.2015, 12:51
Da, bolje se ne zalijetati. Ali interesantna mi je bila neka autosugestija - kao - čini mi se da mi nožni palac dodiruje vrh... :)
Ima li neko da zna nešto o onome Atomicu ( http://www.beosport.com/atomic/sport...lk-13-14_10741) za 150 €?

Misk0
17.01.2015, 14:42
Cini ti se da ti dobro pasuju zato sto je sundjer nov pa lepo naleze na nogu al kad se razgazi...oglasices ih ovde na prodaju.

Tako i ja,prve su mi bile 28.0,nove,savrseno mi odgovarale,prodao sam posle tri dana skijanja...razgazio ih pa velike.
Onda uzmem 27,5 koju teram dve sezone i sada cekam snizenje da kupim 27,0...
Tesko je uciti na svojim greskama.

Nije tesko, samo je skupo :)

I ja sam otisao na broj manje, velika razlika


Da, bolje se ne zalijetati. Ali interesantna mi je bila neka autosugestija - kao - čini mi se da mi nožni palac dodiruje vrh... :)
Ima li neko da zna nešto o onome Atomicu ( http://www.beosport.com/atomic/sport...lk-13-14_10741) za 150 €?

meni izbacuje naslovnu stranu sajta, bolje napisi model

Panzer
17.01.2015, 14:58
Ima u prethodnom postu, http://www.beosport.com/atomic/sport-i-oprema/skijanje/168_ski-cipele/m90-red-blk-13-14_10741

ninic
17.01.2015, 15:44
Ima u prethodnom postu, http://www.beosport.com/atomic/sport-i-oprema/skijanje/168_ski-cipele/m90-red-blk-13-14_10741

probao je ja u intersportu pre neki dan.
kako god,nije mi legla,paralelno sam probao i neki Salomon istog flexa koji mi se cinio skroz udobniji.
Mada ,sve je to individualno...nije losa cipela,bice na jos jacem popustu u Intersportu (ako se ne rasproda :) )

Panzer
17.01.2015, 23:33
Update :

- Probavao u Beosportu Atomic M90 (150 €) i Atomic Hawx 90 (200 € - http://www.beosport.com/atomic/sport-i-oprema/skijanje/168_ski-cipele/hawx-90_10718). M90 jeftinije, a meni bolje. Veličina 27.5, dužina školjke 316mmm, pasuje za 27 i 27.5 uloške. Oni su imali uložak od 27.5. Hawx 90 je 315 mm.
M90 sasvim dobro pasuju, inače imam normalnu nogu, možda malo užu bez visokog risa. 88 kg.

- Gorepomenuti Raptor 115 (200 €) u Intersportu. Probavao, hodao, šetao jedno pola sata, vadio uložak gledao dok nisam dosadio prodavcima. Definitivno 28 ne ide. Velika. A super stoji. Onda prešao na Salomon što je Mikeli kupio (http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=94047&postcount=30), na prvi pogled ok, ali već nakon 10 minuta problemi. Pancerica je malo šira i moram je dosta stegnuti, a onda me počinje boljeti stopalo. Nije za mene. (btw, sad je na 30% popusta, 140e). Negdje u ćošku vidjeh i onaj Atomic M isti kao u Beosportu, ali sa 27 uloškom. (btw. prodavca sam pitao da mi da sve sa jačim flexom što imaju brojeva 27.5 i slične, dao mi je samo Salomon). Da probam, rekoh, i ovu od 27. Školjka potpuno ista, ali uložak na knap. Prsti mi diraju vrh, mislim da mi je 27.5 ipak bolje... Ovaj model u Intersportu je oko 170 € (20 € skuplje od BS)

Eto, zasada sam najbliži ovome Atomicu M u Beosportu, cijena korektna a meni nekako fino pasuje. Što se tiče izbora u Podgorici - to je to. Imaju još neke Dalbello u Tempu, ali tek oni nemaju brojeva.

ninic
18.01.2015, 00:16
Update :

- Probavao u Beosportu Atomic M90 (150 €) i Atomic Hawx 90 (200 € - http://www.beosport.com/atomic/sport-i-oprema/skijanje/168_ski-cipele/hawx-90_10718). M90 jeftinije, a meni bolje. Veličina 27.5, dužina školjke 316mmm, pasuje za 27 i 27.5 uloške. Oni su imali uložak od 27.5. Hawx 90 je 315 mm.
M90 sasvim dobro pasuju, inače imam normalnu nogu, možda malo užu bez visokog risa. 88 kg.

- Gorepomenuti Raptor 115 (200 €) u Intersportu. Probavao, hodao, šetao jedno pola sata, vadio uložak gledao dok nisam dosadio prodavcima. Definitivno 28 ne ide. Velika. A super stoji. Onda prešao na Salomon što je Mikeli kupio (http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=94047&postcount=30), na prvi pogled ok, ali već nakon 10 minuta problemi. Pancerica je malo šira i moram je dosta stegnuti, a onda me počinje boljeti stopalo. Nije za mene. (btw, sad je na 30% popusta, 140e). Negdje u ćošku vidjeh i onaj Atomic M isti kao u Beosportu, ali sa 27 uloškom. (btw. prodavca sam pitao da mi da sve sa jačim flexom što imaju brojeva 27.5 i slične, dao mi je samo Salomon). Da probam, rekoh, i ovu od 27. Školjka potpuno ista, ali uložak na knap. Prsti mi diraju vrh, mislim da mi je 27.5 ipak bolje... Ovaj model u Intersportu je oko 170 € (20 € skuplje od BS)

Eto, zasada sam najbliži ovome Atomicu M u Beosportu, cijena korektna a meni nekako fino pasuje. Što se tiče izbora u Podgorici - to je to. Imaju još neke Dalbello u Tempu, ali tek oni nemaju brojeva.
Bas taj Salomon sam probao i ja :)
Dobar al ne savrsen (za moje stopalo)
Definitivno necu da kupim nesto sto mi ne lezi savrseno,dosta mi je para otislo na pogresnu obucu,a to savrseno u Intersportu u Nisu nemaju.
Cekam popuste u PB pa da krenem da probavam Rossi i Dalbello.
Ako i tu ne nadjem savrsenu cipelu cekacu expo-zim 2015,valjda ce se nesto naci!
Do tada,ako uopste idem na skijanje po ovom plusu koristicu moj stari Xwave.

ExBaker
18.01.2015, 11:35
@Panzer, ne trči, znaš kako si prošao sa mekanim headom. Možda se skokne poslije ove jugovine na Kop ili Jahorinu. Svakako ovih dana se neće moći nigdje na skijanje ovdje.

ibane
18.01.2015, 22:47
@ninic sto ne probas u Sofiji? Daleko veci izbor nego u Nisu a mislim da imaju sada snizenja i jos moze da odradis povracaj pdv-a. Evo ti sve prodavnice ski opreme u Sofiji:

http://www.ski.bg/equipment_bg.php?men=4&smen=4_9&shops=sofia

ibane
20.01.2015, 23:45
http://www.skis.com/Sizing-Guide-for-Ski-Boots/sizing-guide-1-24-2012,default,pg.html

vjevr
23.01.2015, 05:55
planet bike ima super izlozbu dalbello pancerice za budzet naglasen... flex ima razne modele od 90-120

vjevr
29.01.2015, 22:21
brat u srb prodaje 2013 nordica firearrow f4r broj 30.0 nosene 4 dana.

http://skijanje.rs/forum/showthread.php?p=95750#post95750

Hornet
30.01.2015, 08:44
Kupio pance, omašio broj (nisam znao da godinama nosim 2 broja veće, kuku...), sticajem okolnosti ostao i bez kutije i bez računa (bedak).
Srećom nisam ih vozio nego pravo kod fitera, a on me je napušio i otvorio mi oči za izbor pravog broja.

Šta hoću da kažem? Momci iz PB su ljudine i svaka im čast. Potrudili su se da nađu kopiju računa na kontrolnoj traci od pre 2 nedelje i omogućili su mi zamenu iako bez računa i kutije to svakako nisu ni morali.

Prosto sam bio zgranut (pozitivno) kad su se baš rastrčali da mi reše problem, nađu kopiju računa, prebace odgovarajući broj u radnju u kojoj sam obavio inicijalnu kupovinu... Retko se to dešava u Srbiji.
Svaka im čast!!!

sale88
30.01.2015, 18:49
Sta mislite o Fischer Progressor 120 flex? Dobra ponuda u Gori, 22.000din.
Inace, duzi niz godina nosim Nordicu flex 80, da li ce mi ovo biti velika razlika?

wlad
30.01.2015, 23:16
Nema tu šta da ti kažemo - ako ti odgovara cipela (udobna, dobar fit) onda je to to :)

Što se tiče flexa osetićeš sigurno, Nordica generalno pravi mekše i udobnije cipele tako da je i tih 80 mekše od Fischerovih 80. 120 flex će ti sigurno dati bolju vožnju a ako ti je cipela udobna neće biti pretvrdo..

sale88
02.02.2015, 11:01
Onda je to to definitivno. Nemam sta da se mislim. Hvala wlad!

manca
09.02.2015, 22:46
Interesuje me da li za jaci flex obavezno ide i "jaca" tezina skijasa :)

Ja sam negde oko 72kg, trenutno imam Dalbello 60 flex, ali cini mi se da mi je dosta meka i da bi mi trebala malo tvrdja cipela (pogotovo za malo tvrdje skije kao sto su Elan Mag 10). Gledam razne modele oko 90-100 flexa. Uglavnom su udobne, s tim sto nisam siguran da li sa mojom tezinom mogu da iskoristim njihov maksimum.

wlad
09.02.2015, 23:12
60 flex je za svakoga mekano, i ma koliku imao težinu 80-100flexa ti neće biti pretvrdo. Tvrđa cipela je obično manje udobna, ali ne mora da znači. Težim ljudima (fizički, ne mentalno ;) ) treba tvrđa cipela, takođe i agresivnijim skijašima..

Ali osnovno je da ti model "legne", da te nigde ne žulja i da je udobna cipela, da drži nogu a za ostalo ćeš lako :sm004:

manca
09.02.2015, 23:31
Hvala wlad.

Probao sam Head Vector 100X i Salomon Impact X i obe su mi udobne, ali definitivno se oseca da su dosta tvrdje i cvrsce od mojih. S obzirom da volim da eksperimentisem i sa brzinom i sa tehnikom, a pritom i da skijam ceo dan, u dilemi sam da li bi mi 90-100 flex odgovarao ili da ipak za sada uzmem 80.

Koji se flex generalno preporucuje za malo tvrdje i brze skije (srednji-napredni nivo)?

Grazer
10.02.2015, 03:20
Posto imam salomon impact mogu samo da ti ga toplo preporucim,neces pogresiti

.Bole
17.02.2015, 21:18
Dalbello Blaze 100 MS 2015
ili
Dalbello Viper 110 2014 ?
Imam 110 kg skijam carving i brzo

alexapi32
17.02.2015, 23:53
Dalbello Blaze 100 MS 2015
ili
Dalbello Viper 110 2014 ?
Imam 110 kg skijam carving i brzo
Probaj pa vidi. Niko ti ne moze reci sa sigurnoscu koja ce vise da ti lezi.

.Bole
18.02.2015, 00:31
Pa nesto se plasim ove 110 kako ce mi leci na stazi,mada cijenim da mi je bolje ici sa 110 jer posle 2 sata skijanja meni se vec olabavi sve,jer sam tezak i krupan.
Mozda neka sugestija pri probanju

sasacg
18.02.2015, 08:34
Sta si do sad vozio,koji flex? Ja sa tom kilazom koristim 120 flex,mada mislim da sam mogao i na tvrdje da idem. sve zavisi od skijasa do skijasa sta ce izabrati,tj sta mu treba. Zavisi naravno, i od toga koliko agresivno vozis. U svakom slucaju,na tvom mestu se ne bih plasio da probam sa tvrdocom 120-130. a za konkretan model ne moze niko da ti kaze. najbolje sam znas sta ti pasuje

marsi
18.02.2015, 09:26
skroz se slazem da moze slobodno veci flex... posebno sto imam utisak da je dalbello meksi kad se uporedjuje sa istim flexom drugih proizvodjaca...

.Bole
18.02.2015, 13:10
Pa evo da vam kazem nisu pri meni stare pance,pa se ne sjecam flexa ali je tu nedje cini mi se oko 80 bio,jer su mi stare 4 godine pance.Sad sam probao ove 110 i one su mi dobro legle,imam bas siroka pereja sto bi se reklo pa su mi stegle sa strane posle pola sata,i covjek u radnji ih je ono stavio na neki aparat da zagrije i sad mi je bolje leglo opet ih nosio pola sata i mnogo je lakse,ali nije sasvim savrseno i dalje malo steze ali ne boli,cijenim da bi tako trebalo da bude.
Probao sam ove od 100 flexa ali su mi one labave malo.
Volim agresivno da vozi zbog toga i mijenjam jer su stare bas labave postale.
Ne znam sta da radim,razmislicu ova dva dana,bojim se da ako uzmem da mi posle par sati skijanja ne pocne da boli ono sa strane

sasacg
18.02.2015, 14:09
Nema veze flex sa stezanjem u stopalu. zbog tog problema treba da trazis pancericu sa sirim last-om. Probaj sa nekim Salomonom npr. opet stojim iza toga da treba da potrazis 120-130 flex

.Bole
18.02.2015, 15:54
pa da znam da nema veze sa flexom

.Bole
19.02.2015, 01:31
Je li moguce kako to u predjelu peraja srediti ili boot fitting ili vremenom da se malo rasiri to.Posto ovaj drugi put kad sam probao posle pola sata me nije boljelo za razliku od prvog puta ali je ipak malo steglo,pa se plasim da posle 3-4 sata skijanja ne krene da boli

sasacg
19.02.2015, 22:13
Moze bootfitting-om da se prosiri u tom delu pancerica (ako pod tim podrazumevas najsiri deo stopala). Ja bih ipak isprobao vise modela i , ako mogu, nasao onaj koji ne zahteva naknadnu doradu...

Sinisha
19.02.2015, 22:20
Koja ti je sirina stopala ?
Izmeri tacno, najbolje u radnji da ti izmere odgovarajucim mernim alatom za stopala.

Pa da vidis da li je to sto osecas da te steze umisljanje ili ti je stopalo drasticno sire od sirine pancerice.

ibane
19.02.2015, 23:16
Evo ti par linkova pa procitaj:

http://www.evo.com/how-to-choose-ski-boots-size-and-fit-guide.aspx

http://www.snowandrock.com/ski-skiboot-buying-guide/content/fcp-content

http://www.skis.com/Buying-Guide-for-Ski-Boots/buying-guide-3-17-2012,default,pg.html#Width

http://www.skinet.com/ski/gear/boots/2009/07/boot-flex-ratings

Jako bitna stvar da izmeris pored duzine i sirinu stopala. Na ovim linkovima ima par primera kako mozes sam kuci da izmeris ili odes u neku prodavnicu pancerica, cipela ili ortopedska ordinacija koja pravi uloske za cipele pa ti tacno izmere i duzinu i sirinu. Onda unesi svoje podatke na ove linkove i izbacice ti modele koje odgovaraju tvom stopalu:

http://www.skis.com/ski-boots/102,default,sc.html

http://www.evo.com/shop/ski/boots.aspx

http://www.skinet.com/ski/gear/boots

http://www.levelninesports.com/Ski-Boot-Selector

To je svakako prvi korak da suzis izbor jer je i pitanje sta ima kod nas po prodavnicama.
Sledeci korak je da nadjes modele koji potencijalno odgovaraju tvom stopalu po nasim prodavnicama a kad nadjes onda isprobavanje tih modela dok ne utvrdis koji ti stvarno model odgovara. To je moj predlog.

ibane
19.02.2015, 23:23
Jedan od ovih selektora mi izbacuje 3 modela sa jacim fleksom za sire stopalo a koji se meni svidjaju:

http://www.skis.com/Nordica-Cruise-110-Ski-Boots-2015/315032P,default,pd.html

http://www.skis.com/Tecnica-Ten.2-120-H.V.L.-Ski-Boots-2015/315353P,default,pd.html

http://www.skis.com/Rossignol-Alias-Sensor-120-Ski-Boots-2015/351508P,default,pd.html

Da li zna neko gde mogu kod nas da se nabave i koja im je cena?

Bitterman
04.09.2015, 01:26
Menjao bih pancerice. Sada nosim Atomic Live Fit 90. E sad, posto mi u potpunosti odgovaraju, interesuje me da li bi mi odgovarao isti taj model samo veci flex?! Recimo 120 flex isti broj? Posto ih kod nas nema, a na netu mogu da se poruce, neko donese, posalje, etc...znaci bez probanja. To mi je jedina nedoumica, a ne bacaju mi se pare tek tako. Ako neko kojim slucajem zna, samo napred. :)

Ivan Bgd
04.09.2015, 06:03
Ako ti 90 u potpunosti odgovara, sumnjam da ce i 120.
Moje su 110 i ni u ludilu ne bih preko toga, pre bih 100 zbog off-a.
Bez probe nikako.

Pozdrav

Bitterman
04.09.2015, 07:34
Odgovara mi u smislu da su mi udobne ali bih isao na jaci flex zbog skije iz potpisa. Sto se off-a tice, to jos moram da ucim. Taman sam mislio da izbegnem potragu...

stekan
04.09.2015, 08:22
Menjao bih pancerice. Sada nosim Atomic Live Fit 90. E sad, posto mi u potpunosti odgovaraju, interesuje me da li bi mi odgovarao isti taj model samo veci flex?! Recimo 120 flex isti broj?...

Odgovara mi u smislu da su mi udobne ali bih isao na jaci flex zbog skije iz potpisa.
Kalup je sigurno identičan za različit flex. Razlika je obično u kvalitetu korištene plastike. Možda je i materijal unutarnje cipele malo tvrđi, ali to nema veze sa flexom pancerice. Sve u svemu, sigurno će ti isti model u većem flexu jednako odgovarati na nogu. Drugo je pitanje da li ti je stvarno potreban veći flex. I treće je pitanje koliko nas običnih rekreativaca može da primjeti razliku od 10 fleksića. Na Salomonu nisam primjetio razliku između flexa 100 i flexa 110.

Pancericu uzimaš prema sebi, a ne prema skijama (jer i skije uzimaš prema sebi). Ako neko slučajno odabere pogrešne skije (što sa Voelkl Racetiger SC teško može biti slučaj), ne mora zbog toga praviti grešku i sa pancericama.

Bitterman
04.09.2015, 14:09
Slazem se sa tobom, ne treba preterivati. 120 sam naveo onako, kao primer. Otprilike bih isao do nekih 110 maksimum. Imam neki osecaj kao da su mi omeksale i da bi mi trebalo nesto tvrdje, tacno mi fali jos malo otpora kako bi to bilo to, da se stisne do maksimuma.

stekan
04.09.2015, 15:19
A da ti slučajno nisu prevelike? Da li si poredio dužinu stopala sa veličinom pancerica (Mondo Point)? Kod mene je sužina stopala tačno 310 mm i koristim pancerice veličine 31. Nije mali broj skijaša kod kojih je ta razlika 2 cm pa i više.

wlad
04.09.2015, 15:35
Ja se ne bih zakleo da im je kalup isti za različite flexove.
Pre neku godinu kada sam uzimao Nordicu, model Speedmachine probao sam istu veličinu i model sa različitim flexom. Mislio sam da uzmem 120 a na kraju sam uzeo 130 zato što mi je mnogo bolje legla na nogu od 120!?
(naravno Nordica flex brojevi su nešto drugo u odnosu na druge proizvođače, ali bi logično bilo da je 120 isti ili barem udobniji od 130 :))
I izgled im je bio isti, moguće je da su bila različita "godišta" i otuda i udobnost :dontknow:

@Bitterman: moguće da taj osećaj imaš zato što ti se uložak sabio korišćenjem i da sada imaš nešto više prostora..

snowglisser
04.09.2015, 16:20
@wlad

Skoljka bi trebalo da je identicna, proizvodjace bi kostalo citavo bogatstvo kad bi za svaki flex koristili drugi kalup (ili obrnuto, kad NE bi za razlicite flexove istog modela koristili isti kalup) :)
130 ti je verovatno mnogo bolje "legla" od 120 jer sa svakim jacim flexom dolazi i kvalitetniji ulozak.

Meni se to isto desilo sa Salomon X-Max, 130 mi je mnogo bolje legao nego 120. Cipela je inace san snova, ali mi je na zalost ipak bila preuska :(
Razlika u kvalitetu uloska za samo 10 flex poena je bila bas jako izrazena!
Na kraju sam uzeo Atomic LiveFit 120 (102mm sirina stopala).

@Bitterman

Koliko si visok/tezak i na kom nivou skijas? Od toga ce ti najvise zavisiti odgovarajuci flex.
Usput, koji broj nosis? Ja idem na visi flex pa ako nosis isti br (26,5) i jos uvek si zainteresovan, ti javi.
Cipele imaju 12 dana na snegu, apsolutno su kao nove.

Inace, wlad je u pravu da taj "mekaniji" osecaj mozda imas zbog sabijanja uloska. Takodje je moguce i da je skoljka vremenom omeksala od konstantnog savijanja (ako ih imas vec neko vreme).
A moze biti i da si jednostavno napredovao, pa ti treba jaci flex! :)

Bitterman
04.09.2015, 18:46
@stekan

Nisu mi velike, kada su raskopcane i kada stojim ispravno prsti mi blago udaraju u prednji deo, dok kada se zakopcaju i nagnem se napred sve dodje na svoje.

Cipele imam koji dan kasnije od dana prikljucenja na ovaj forum, nekih 40-ak dana na snegu sve ukupno.

Glavni problem je sto imam siroko stopalo i velke listove (fudbal), i kada kazem da mi fali malo otpora to je otprilike onaj deo za koji ne mogu da zategnem pancericu do kraja, vec opustam kopcu jer pocinju da me bole noge strasno, mada kad se bolje prisetim nije ni to, isao sam i do maksimuma i opet mi je meko nekako... :)

Na kraju svega pitam se da li je jedino resenje Vacuum Fit?!

wlad
04.09.2015, 23:13
Rešenje je da probavaš 10tak drugih cipela i da vidiš da li ti neka odgovara ;)

Ja imam kontra problem, moram gornje kopče da zakopčavam do kraja :D

Generalno, ako je uložak tanak, teže se "razgazi", ako je deblji prednost je da je udobniji i topliji ali se zato vremenom razgazi i moraš da menjaš cipelu...

dzoninho
13.09.2015, 21:27
A ja nosim pancerice 26,5cm a iskreno razmisljam da probam i 26cm... U sobi 26,5cm kad obujem udaraju prsti, a kad skijam 2 sata imam utisak da kad se rasporedi noga, mogu i 26cm da obujem... Verovatno ne bi bilo udobno ali mislim da bi jos bolji osecaj prenosa komandi na skije imao...

Marselo
14.09.2015, 22:54
Ako ti pance koje imas odgovaraju, pokusaj da nadjes isti model u 26 velicini. Skoljka je ionako iste velicine, samo je ulozak malo postavljeniji (deblji) ali i on ce da se sabije nakon 5 dana na snegu. Mozes i da ih zagrejes pa da budes u njima ali po meni je bolje da poneses oba para sa sobom (kad mozes) i onda skijas par sati u novim pa kad pocnu da zuljaju predjes u stare. Koliko skijaskih dana imas na cipelama (26.5)?

ibane
14.09.2015, 23:16
A ja nosim pancerice 26,5cm a iskreno razmisljam da probam i 26cm... U sobi 26,5cm kad obujem udaraju prsti, a kad skijam 2 sata imam utisak da kad se rasporedi noga, mogu i 26cm da obujem... Verovatno ne bi bilo udobno ali mislim da bi jos bolji osecaj prenosa komandi na skije imao...

Ja i ti imamo istu duzinu stopala :). Mislim da ti nije problem duzina nego sirina pancerice. Koja ti je sirina pancerice a koja ti je sirina noge? Bolji osecaj prenosa komandi na skije ces imati sa uzom pancericom. Zato su i sve takmicarkse pancerice uske. A i one za napredne tesko da nadjes ako imas sire stopalo. Evo ti primer jedne od retkih sa jacim fleksom a za sire stopalo:

http://www.skinet.com/ski/gear/tecnica-ten2-120-hvl-2014

Ja bih je rado probao ali ne znam kod nas ili u okolini gde bih mogao da je nadjem?

dzoninho
14.09.2015, 23:53
Gde cete uzu od Dobermana :) Nemam problem, samo kazem da cu verovatno probati i 26cm :)

ibane
16.09.2015, 22:25
Uvek moze uze :). Ako imas mogucnost svakako treba probati. Poenta moje price je bila da se sila sa noge na pancericu prenosi da kazem levo-desno, gledano odozgo na stopalo, a ne napred-nazad pa sam zato mislio da probas neku drugu pancericu iste duzine (26.5) ali manje sirine ili mozda iste sirine ali od drugog proizvodjaca. Vidis da se vodi polemika na drugoj temi oko sirine pancerice i razlicitih milimetara :).

neo031
23.10.2015, 21:42
Imam jedno pitanjce, izvinjavam se ako je negde na forumu objašnjeno, na brzinu ne stigoh da nađem.
Elem, znam za standardno obeležavanje veličine pancerica, ali na jednom sajtu za online prodaju videh oznaku npr. C6,C6 1/2 C7... Pored jedne oznake C7 1/2 u zagradi stoji (25,5) i to mi je jasno šta znači, ali više bih volela da negde nađem zvaničnu tabelu sa tim oznakama kako bih odredila dužinu koja mi treba.


Edit:

Evo nasumično odabranih pancerica sa tom vrstom oznaka veličina:
http://www.sportsdirect.com/nordica-dead-money-ski-boots-143091?colcode=14309106

ibane
23.10.2015, 22:25
C oznaka znaci da je children tj. deciji broj. Evo ti cela tabela sa velicinama, na dnu su oznake C:

http://www.sportsdirect.com/Popup_SizeGuide

neo031
23.10.2015, 22:35
Da, to sam i ja mislila ,ali tom logikom ove linkovane pancerice sa oznakom C10 bi trebale da budu dečiji broj 28, a nešto sumnjam da je baš tako :)
Videh i muške i ženske modele (senior ne junior) sa tim oznakama, pa mi zato nije baš najjasnije :dontknow:

ibane
23.10.2015, 22:40
Ja sam klincu narucivao patike nekoliko pari sa ovog sajta pa odatle znam ;).

ibane
28.10.2015, 20:51
http://www.skinet.com/ski/article/anatomy-ski-boot?dom=fb&pub=ski

rocktheroad
10.11.2015, 13:58
Pozdrav,

Zelim da promenim pancerice (Atomic Hawx 90), koje su mi presiroke. Imam jako usku nogu (44.5/AAA), i uvek imam problem da pronadjem i odgovarajuce patike a kamoli pancerice.

Pre dve godine sam u Beosportu potrosio celo prepodne pokusavajuci da nadjem odgovarajucu pancericu. Izbor se sveo na ovu, koja bi trebala da ima umeren comforan flex, za nekoga ko tek pocinje da se skija i ceo dan je na nogama.

Mozda je to u tom trenutku bila dobra odluka, ali sad nisam vise pocetnik, i bar toliko znam o skijanju da vidim da mi smeta sto mi noga seta. Ne mogu da zatezem one donje kopce vise, a i rekli su mi da nije dobro da se zatezu toliko do kraja.

Bio sam na mestu gde prodaju Fisher Vacuum fit, i svidela mi se prica iza te tehnologije. Ali opet, ja nemam ideju koje Fisher cipele meni trebaju, i ono sto me plasi da je review nekih Vacuum fit cipela isticao da u njima zna da bude prilicno hladno.

Da li neko ima iskustva sa Vacuum Fit cipelama, da li zna koji modeli bi odgovarali meni?

Moj nivo skijanja je nesto iznad pocetnickog, po ceo dan sam na stazi sa decom, ne jurcam niti imam neke ambicije da budem brzi. Crvene i plave staze su mi najinteresantnije, na crnim se spustam ali mi je to mucenje (verovatno i mucenje za sve oko mene). Imam 40 godina, nesto ispod 100 kg i udobnost mi je dosta bitna.

Sto se stopala tice, velicina je 44.5/45, sirina je AAA (negde spadam u zensku sirinu stopala), nemam ravna stopala, neutral "ride". Nisam imao do sada probleme sa nekom zonom da me je negde zuljala.

Cena mi je isto tako bitna, ali opet najskuplje je kupiti pogresnu pancericu koliko god jeftino delovalo u pocetku. Vec sam u minusu 300 EUR :(

Hvala

Misk0
10.11.2015, 15:32
par saveta, ako nisi siguran, idi kod nekoga ko zna, pogledaj prethodne komentare, postoji neko u Beogradu ko se ovim profesionalno bavi.

Lange vaze kao uzane/uze pancerice, ne znam da li i ko ih radi u Srbiji

Nemoj da se bojis flex-a, mislim da ti treba malo veci zbog kilaze, ne znaci da ce ti biti neudobne.

alexapi32
10.11.2015, 15:47
jesi li probao da zagrejes lajner pa da ti se on oblikuje po nozi?

niipheus
10.11.2015, 18:07
Cekaj koliko ti je dugacka a koliko siroka noga u milimetrima? Nismo mi fiteri pa da ti po AAA oznaci kazemo nesto.

rocktheroad
10.11.2015, 23:37
Dimenzije su 27.5cm, 10cm sirina, upravo sveze izmereno, uvece kad bi trebalo da su najveće dimenzije. Kada sam merio nogu na onoj spravici u Nike radnji kad sam trazio patike za tenis, rekli su mi da mi treba U.S 12 i AAA sirina. Objasnili su mi da se za Tennis uzima broj duza patika, ali su mi isto tako rekli da ne postoji tako uska patika za mene kod njih u ponudi.

Sad sam saznao da su sirine relativne u odnosu na duzinu, sto bi znacilo da sirina od AAA od broja veće patike odgovara verovatno nešto vecoj sirini, npr. A za tacan broj patike. Svi kazu da bi broj Ski cipele trebao da bude knap, tako da je druga priča.

Nisam zagrevao liner, niti sam hteo da radim bilo kakve modifikacije na cipeli, posto sam uzeo cipele pre nego sto sam stao na skije. Posle prvog skijanja sam otišao do Beosporta da provere fit, i tada su samo one kopče pomerili da mogu vise da dotegnem cipelu.

Druge boot fitere nisam konsultovao, jer nisam ni siguran da imam pocetnu dobru cipelu za mene. Verujem da dobri majstori mogu sve da prilagode, ali na kraju mozda sve to bude napornije i skuplje umesto da promenim cipelu u startu. Zato me je to vakumsko oblikovanje cipele zainteresovalo.

ninic
10.11.2015, 23:58
Pozdrav,

Zelim da promenim pancerice (Atomic Hawx 90), koje su mi presiroke. Imam jako usku nogu (44.5/AAA), i uvek imam problem da pronadjem i odgovarajuce patike a kamoli pancerice.

Pre dve godine sam u Beosportu potrosio celo prepodne pokusavajuci da nadjem odgovarajucu pancericu. Izbor se sveo na ovu, koja bi trebala da ima umeren comforan flex, za nekoga ko tek pocinje da se skija i ceo dan je na nogama.

Mozda je to u tom trenutku bila dobra odluka, ali sad nisam vise pocetnik, i bar toliko znam o skijanju da vidim da mi smeta sto mi noga seta. Ne mogu da zatezem one donje kopce vise, a i rekli su mi da nije dobro da se zatezu toliko do kraja.

Bio sam na mestu gde prodaju Fisher Vacuum fit, i svidela mi se prica iza te tehnologije. Ali opet, ja nemam ideju koje Fisher cipele meni trebaju, i ono sto me plasi da je review nekih Vacuum fit cipela isticao da u njima zna da bude prilicno hladno.

Da li neko ima iskustva sa Vacuum Fit cipelama, da li zna koji modeli bi odgovarali meni?

Moj nivo skijanja je nesto iznad pocetnickog, po ceo dan sam na stazi sa decom, ne jurcam niti imam neke ambicije da budem brzi. Crvene i plave staze su mi najinteresantnije, na crnim se spustam ali mi je to mucenje (verovatno i mucenje za sve oko mene). Imam 40 godina, nesto ispod 100 kg i udobnost mi je dosta bitna.

Sto se stopala tice, velicina je 44.5/45, sirina je AAA (negde spadam u zensku sirinu stopala), nemam ravna stopala, neutral "ride". Nisam imao do sada probleme sa nekom zonom da me je negde zuljala.

Cena mi je isto tako bitna, ali opet najskuplje je kupiti pogresnu pancericu koliko god jeftino delovalo u pocetku. Vec sam u minusu 300 EUR :(

Hvala

Mislim da ce vacuum fit izaci daleko vise al dobro,valjda su ti u Gori rekli koliko kosta.Takodje,oni bi trebalo da znaju koji shell ili uopste model njihovih vacuum cipela treba da kupis.
Sto ne probas Lange? U radnjama na Kopu se mogu naci za skroz pristojne pare,mislim da neki modeli imaju LAST 96 . Mozda gresim al 98 ima sigurno.

Nesto citam prethodne postove i ne mogu da verujem da ljudi greju linere u rerni:sm022:
Aman ljudi,pa na onoj deklaraciji-uputstvu ili kako se zove ona knjizica sto se dobija uz pance bi pisalo ''obavezno zagrejati u rerni pre izlaska na stazu".Pa majku mu,ne moze se svaki liner tretirati na taj nacin. Pored toga jos vise sam siguran da ne treba to samoinicijativno u kucnoj radinosti resavati.
Pre no date savete tog tipa zapitajte se da li biste to sami uradili svojim cipelama.
Kazem ovo bez namere da bilo koga uvredim.
Ziveli!

niipheus
11.11.2015, 10:24
Ih, ja mislio ti nesto ekstreman, al nisi me pretekao :D (295mm, 100mm). Prosle godine sam uzeo 98mm sirinu. Ali su mi ipak i one malo sire nego sto bi trebalo. Uska stopala su po pravilu male zapremine, pa ti preporucujem da gledas cipele referentne sirine 97 ili 98. U Beosportu ima dobar fiter ali on ce ti preporuciti nesto sto onde ima od opreme, odnosno ako ne bude imao uzu cipelu za tvoju nogu, dace ti nesto najpribliznije sto ima, a to nije to. Takodje sam imao takvo iskustvo i u Gori. Covek mi daje cipelu ref sirine 104 i govori mi nema to veze posto se vakuumira, a ovi u fiseru ispadose blesavi sto prave vise sirina po njegovoj prici. Proba je glavni pokazatelj da li cipela odgovara ili ne, ali mislim da treba da se vodis i dimenzijama svog stopala kako ne bi probavao kojesta.

rocktheroad
12.11.2015, 16:55
Pa sad pred sajam svi bi trebalo da dobijaju nove stvari, prilicno je sablasno bilo gde god sam pogledao ove nedelje. Bio sam opet i do Beosporta, i premerili su mi nogu na Branock-u, i to se slaze sa onim sto su mi u USA merili. Duzina jeste tacna 27.5, ali sirina je 9.5, znaci omasio sam 0.5 cm. Tako da je vrlo moguce da nisi ni ti dobro izmerio :) Oni ce tamo dobijati Lange sledece nedelje pa cu probati da vidim sta ima.

Inace to je prica sa svim bootfiterima kod nas. Nemam ja negativno iskustvo sa Beosportom, ali od svega sto smo probali Atomix Hawx 90 je meni najvise odgovarao u tom momentu od onoga sto su imali u radnji (SC). U Gori ni nemaju nista osim Fishera, tako da znam da sve sto moze je da mi ponudi ono sto ima u radnji.

Sto se Fishera tice, nazalost te jeftinije meni ne odgovaraju, one nisu Vacuum Full Fit, nego Comfort fit, tj vakumira se samo peta i i prednji deo koji moze samo da se siri. Inace svaka Fisher cipela ima svoj osnovni last naprimer 98, i moze da ide +/-5 mm (93-103). I ono sto je izgleda najveci problem sa Fisherom je da su prilicno hladni Vacuum Fit modeli, a racing modeli cak i nemaju opciju za grejace.

Ono sto sam video do sada kod vecine proizvodjaca, uglavnom racing cipele imaju uzu sirinu, ali to meni ne treba jer je flex 130+. Inace za sve zainteresovane, vec nedelju dana pred sajam sve prodavnice bi trebalo da dobiju i novu robu, i da imaju sajamske popuste. I prilicno su zagovarali ideju da se dodje bolje u radnju nego na sajam :)

alexapi32
16.11.2015, 16:30
Mislim da ce vacuum fit izaci daleko vise al dobro,valjda su ti u Gori rekli koliko kosta.Takodje,oni bi trebalo da znaju koji shell ili uopste model njihovih vacuum cipela treba da kupis.
Sto ne probas Lange? U radnjama na Kopu se mogu naci za skroz pristojne pare,mislim da neki modeli imaju LAST 96 . Mozda gresim al 98 ima sigurno.

Nesto citam prethodne postove i ne mogu da verujem da ljudi greju linere u rerni:sm022:
Aman ljudi,pa na onoj deklaraciji-uputstvu ili kako se zove ona knjizica sto se dobija uz pance bi pisalo ''obavezno zagrejati u rerni pre izlaska na stazu".Pa majku mu,ne moze se svaki liner tretirati na taj nacin. Pored toga jos vise sam siguran da ne treba to samoinicijativno u kucnoj radinosti resavati.
Pre no date savete tog tipa zapitajte se da li biste to sami uradili svojim cipelama.
Kazem ovo bez namere da bilo koga uvredim.
Ziveli!

Pogresno si ukapirao. Lajner se greje u rerni (na 100c) kako bi se opustila pena i prilagodila stopalu posle malo duzeg stajanja u cipeli na suvom. Ovo se radi samo jednom, a ne pre svakog izlaska na stazu.
Licno su mi radili, i sam sam radio na cipelama (Dalbello je bio u pitanju) i apsolutno nikave probleme sa lajnerom i fitom nije bilo. Cipela ti se maltene prilagodi za svaku neravninu na stopalu, gde te je zuljalo samo prilepis na to mesto nesto sto bi napravilo malo prostora na tom mestu.
Mogu i nekoliko videa da postavim gde ljudi rade to veoma uspesno. Mozda malo zvuci neobicno, ali to je 100% oproban metod kod lajnera koji podrzavaju heat-mold (vecina savremenijih pancerica)

Dika
24.12.2015, 14:31
Juce sam probao u "planet bajku" Dalbello blade 100, prvi put probam novu pancericu i nemam neki kriterijum, mani su po udobnosti sasvim ok, ne zuljaju nigde i taman su mi,jel imao neko iskustvo sa tim modelom?

stekan
24.12.2015, 15:06
Dika, da li si probao više modela različitih proizvođača i taj ti najbolje odgovara ili si probao samo taj model? Da li si taj model probao u više veličina? Kolika je razlika veličine tih pancerica (Mondo Point veličina) i stvarne dužine tvog stopala?

niipheus
24.12.2015, 17:21
Ono sto sam ja primetio kod Blaze 120, jeste da druga kopca odozdo ne drzi dobro prilikom naslanjanja na cipelu, i da se previse popusta. U rasterecenom polozaju stoji sve normalno, ali u ski polozaju, kopca se mnogo popusta, cak nekih 3 mm ima hoda. Meni se to nije svidelo uopste, a da li utice na stazi ne znam.

Dika
24.12.2015, 19:42
Stekan probao sam njih , i Dabello 75fleks ,ne znam koji model, ali mi je "blaze 100" nekako vise uz nogu, i fino drzi nogu. Ono sto sam merio u Beosportu meni je 29.5. Na zimovanje cu u martu tako da imam vremena za odabir, e sad jedino sto je ovih "blaze 100" ostao jedan par u mojoj velicini a i cena im je super jer su na popustu. Svakako cu opet posetiti Beosport i tamo probati par modela, pa ako moze jos neki kpristan savet :)

stekan
24.12.2015, 21:20
...pa ako moze jos neki koristan savet :)

Možda si čitao, a možda i nisi:
http://www.skijanje.rs/ski-oprema/oprema-za-alpsko-skijanje/cipele/skijaske-cipele-pancerice/
http://www.skijanje.rs/ski-oprema/oprema-za-alpsko-skijanje/cipele/izbor-odgovarajucih-pancerica/

Dika
24.12.2015, 23:32
Procitao ,rukovodicu se ovim upustvima:) hvala

antrax
26.01.2016, 12:49
Ove zime sam odlucio da kupim svoje prve pancerice, dojadilo mi je iznajmljivanje, procitao sam dosta vezano za izbor pancerica, ali nisam siguran koliki flex da uzmem. Nivo znanja pa mojoj (da kazem sto objektivnijoj:) ) procjeni 5/10, s tim da planiram da jos napredujem, da usavrsim skijanje, visok sam 188cm i tezak oko 100kg. Fizicki sam dosta spreman, tako da na skijanju ne pravim pauze. Zivim u Podgorici, obisao sam sve prodavnice i nasao par modela koji mi odgovaraju, ali te pancerice sto sam ja gledao nemaju flex veci od 90, pa me je strah da nisu premekane za moju kilazu.
Pozdrav

Misk0
26.01.2016, 14:31
Ove zime sam odlucio da kupim svoje prve pancerice, dojadilo mi je iznajmljivanje, procitao sam dosta vezano za izbor pancerica, ali nisam siguran koliki flex da uzmem. Nivo znanja pa mojoj (da kazem sto objektivnijoj:) ) procjeni 5/10, s tim da planiram da jos napredujem, da usavrsim skijanje, visok sam 188cm i tezak oko 100kg. Fizicki sam dosta spreman, tako da na skijanju ne pravim pauze. Zivim u Podgorici, obisao sam sve prodavnice i nasao par modela koji mi odgovaraju, ali te pancerice sto sam ja gledao nemaju flex veci od 90, pa me je strah da nisu premekane za moju kilazu.
Pozdrav

Slicnih smo gabarita, ja mozda malo bolje skijam, ti definitivno u boljoj kondiciji. Meni je bila preporuka izmedju 100 i 120. Na kraju zavrsio sa Salomon x pro 100 sa malo dodate tvrdoce (cipela moze jos malo da dotegne) i super zadovoljan.

MadMike82
25.02.2019, 19:33
Šta mislite o ovoj pancerici? Ima li neko nekih iskustava?
Salomon X SPORT X100https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190225/d04a55f6995b72f5b892e7b8ebfb9926.jpg

Milos011
26.02.2019, 08:36
Ako je to kojim slučajem naslednik serije XWAVE, onda sve najbolje. Ja jednu XWAVE 10 trošim već 9 sezona. Ne menjam je dok se ne raspadne.

MadMike82
26.02.2019, 10:08
Nisam siguran da li je i čiji naslednik, ali ne uspevam da nađem ništa na netu, osim da je izgledom gotovo identična ovoj na slici. Ovo X je pretpostavljam oznaka za seriju, namenjenu InterSportu, pa je neka varijanta slična ovoj, sa drugom oznakom... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190226/8ec1eb96b8b354eaee153cad6557c955.jpg

MadMike82
26.02.2019, 17:26
Kupio sam ih danas. Isuviše dobra cena da bih ih propustio, a udobnije su mi od neke Nordice i Atomica u istom rangu.

Filke
16.03.2019, 19:40
Pozdrav,

Pošto idem za koji dan na skijanje planiram da pazarim nove pancerice po prvi put, do sada sam uvek iznajmljivao, ako ne uspem da nađem nešto odgovarajuće moraću i ove godine :-)

Naime skijaški nivo je neki što bi se reklo Begginer-Intermediate, masa oko 100kg, tako da kapiram da bi Flex trebalo da bude oko 80, Mondo size bi trebalo da je 29 i cena 100 do 150evra max.

Po domaćim radnjama u BG jedino što sam uspeo da pronađem u toj veličini u tom cenovnom rangu su HEAD Next Edge 85 čija je cena na popustu trenutno 10.500 dinara.

Šta mislite o pomenutim pancericama ili za te pare ili malo više para može da se nađe nešto bolje?

P.S. Kontam da dok ne probam pancerice ne mogu da donesem bilo kakav sud, ali reko ajde da prvo pitam za mišljenje pa ću da idem da probam, ako valjaju :-D

sasacg
17.03.2019, 17:27
Za pocetak,predlog za kupovinu pancerica ne moze biti isti kao predlog za kupovinu odredjenog modela skija. Pancericu biras po svom stopalu. Ono sto tebi odgovara i udobna je pancerica,koja dobro drzi nogu,nekome moze biti presiroka,nekom drugom odvratno neudobna...Kod kupovine pancerica,kljucno je ISPROBAVANJE,uz veoma pozeljni,nadzor iskusnog prodavca,koji poznaje materiju...Za pocetak,mislim da 100kg i Flex 80, ne idu ruku pod ruku,bez obzira na tvoj nivo skijaskog znanja...Ja bih ipak gledao nesto 100+ flexa,mozda cak i 120... Nemas razloga da se bojis 'pretvrde' pancerice ukoliko ti nije previse neudobna,od odnosno ako te ne pritiska,zulja...

Filke
17.03.2019, 21:33
Slažem se da mora se proba. Bez toga je svaka diskusija suvišna. Uglavnom širina stopala iliti LAST nije problem (čini mi se da je standardna oko 100 mm), ris je malo viši tako da tu mogu da imam problem. Probao sam neke polovne danas čisto da vidim orjentaciono koja mi veličina odgovara i iako mi je dužina stopala koju sam dobio merenjem oko 29cm pancerice koje su 295 mi ne odgovaraju ne mogu uopšte da ih obujem, dok su mi 305 sasvim ok...

Inače ispostavilo se da tih HEAD Next Edge 85 pancerica, čija je cena na popustu 10.500, zapravo nema na stanju u prodavnici tako da sam se džabe cimao.
Takođe nigde nisam nišao nikakve nove pancerice u broju 300/305 ispod 17.000 dinara.

Mordred
17.03.2019, 22:54
Verovatno zato što se za taj broj očekuje krupniji skijaš, sa više kilograma, a kao što je sasacg napisao, više kg, traži tvrdju pancericu za isti nivo tehnike. Pa prodavci redje drže taj broj u tom fleksu. A tvrdje pancerice su kao po definiciji skuplje i eto te na minimum 17.000 :(
Ja sam ove godine prešao sa 70 na 90x i udobnost je ostala identična, a imam osećaj da dosta bolje kontrolisem skije. Probao sam i jedne 100, ali su mi ove delovale da bolje drže nogu. Te flex 100 su bile i 5mm manje od mog broja, a delovale su komotnije.

Filke
18.03.2019, 10:47
Izgleda da je tako. Elem evo sada naleteh na neke Dalbello Avanti AX 100 u veličini 305, kontam da je ovo 100 flex. Cena im je sa popustom 12600 dinara.

Kakve su ove Dalbello pancerice vredi li za ove pare da ih uopšte razmatram?

sasacg
18.03.2019, 11:27
Vidim da pises da ti je stopalo 29cm. Mislim da ce ti 30.5 biti prevelike. Ako nisi uspeo da udjes u taj jedan model 29.5, probaj dalje...Kreni sa 29,pa 29.5 i vidi sta ti lezi.

Filke
18.03.2019, 15:04
Da po merenju ispada da je stopalo 29cm, ali kad sam probao pancerice jedino mi je Nordica 30.5 bila taman, u ove 30.0 i 29.5 nisam mogao ni da uđem. Uzeo bih tu Nordicu bez razmišljanja da nije bio Flex 65 :-(

Kontam da su Nordica i Dalbello nebo i zemlja, ali taj flex i u toj veličini nema šanse da nađem za te pare, a ni približne...

Mordred
18.03.2019, 20:41
Nisi mogao da obuješ zbog visokog risa koji si pominjao ili noga prodje, ali su ti tesne unutra?
Neverovatno mi je da moraš 15mm duže da uzmeš. Peta će da ti bude u vazduhu. Koji broj si uzimao u rentalu?

Ja nosim patike 28.5 i pancerice su mi 28.5. Razmišljam da probam i manje.

niipheus
18.03.2019, 22:30
Osim ako nemas ekstremno kratke prste na nogama (nesrazmerno kratke u odnosu na duzinu celog stopala), ne postoji ni teorijska sansa da ti treba cipela za celu skoljku veca od merene. Ako je ris problem, mora se naci odgovarajuca cipela sa dovoljnom visinom ili prepravkom dobiti na volumenu, nikako ne ici na povecanje broja jer stopalo nece pratiti samu liniju i oblik skoljke sto kasnije dovodi do drugih problema.

forum1nick
18.03.2019, 22:41
Da po merenju ispada da je stopalo 29cm, ali kad sam probao pancerice jedino mi je Nordica 30.5 bila taman, u ove 30.0 i 29.5 nisam mogao ni da uđem. Uzeo bih tu Nordicu bez razmišljanja da nije bio Flex 65 :-(

Kontam da su Nordica i Dalbello nebo i zemlja, ali taj flex i u toj veličini nema šanse da nađem za te pare, a ni približne...
Razlika između tih 29 i 30.5 je 1,5 ili čak 2cm to je preeeeveliko

Filke
19.03.2019, 01:23
E jb*ga, što ne rekoste ranije :glavaozid
Jeste verovatno je do visokog risa što nisam mogao uopšte da obujem ove druge modele, jedva sam uleteo i u ove Dalbello 30.5, ali posle nekih 20-tak minuta na nogama bile su mi ok posle početnog ubijanja risa.
Elem, hvala svima na savetima ipak sam na kraju uzeo gore pomenute Dalbello u veličini 30.5cm. Probao sam ih, obuvao, sazuvao, stajao u njima nekih 40-tak minuta i na kraju odlučio da ih uzmem s obzirom da sutra da idem na skijanje,
a ništa nisam našao ni približno da mi odgovara u tom cenovnom rangu i sa tim flexom. Možda sam pogrešio, pokazaće vreme, ali što se tiče dužine cipele, unutrašnje cipele čini mi se da su mi ove 30.5 Dalbello skroz ok.
Skidao sam unutrašnju cipelu i kad samo nju obujem tačno mi je knap...

P.S. @Mordred
Ja nosim patike 30cm, ali čini mi se da patike i pancerice nemaju mnogo veze.

plageton
19.03.2019, 13:02
Javi kako je prošlo na stazi. :)

trendo
25.03.2019, 21:11
ne postoi skoljka x.5 , samo x.0 , osim scarpa koja je obrnuto
samo ulozak ide na svaki +0.5 (mislim da sam pisao o tome)
naravno mozda gresim pa primam ispravke

forum1nick
25.03.2019, 21:26
Ne znam za ostale proizvođače, ali Dalbelo i Head prave baš x.5 školjke.
Lajneri 290 i 295 im idu u istu školjku, a onda je logika da to mora biti školjka većeg broja, dakle 29,5.

forum1nick
25.03.2019, 21:33
Ja nosim patike 30cm, ali čini mi se da patike i pancerice nemaju mnogo veze.


Kod mene je slučaj isti kao što ti je @Mordred napisao.
Patike 295, pancerice 295.
Čak sam siguran da bih bez problema mogao uzeti i 290 lajner kod proizvođača koji dijele školjke 290/295 ali bi to vjerovatno uticalo na malo slabije grijanje :)

Filke
26.03.2019, 23:15
Eto vratih se sa Jahorine - živ i zdrav. Što se tiče pancerica nisam imao problem sa veličinom, koliko sa bolom u stopalu u predelu sredine stopala sa spoljne bočne strane (tu mi je inače malo više ispupčena kost).
Mada razlog za to može da bude to što sam bio na stazi u proseku 4-5 sati bez pauze :)

P.S. Staze su bile u očajnom stanju, tako da lošu kontrolu skija ne mogu sa sigurnošću da pripišem ovim Dalbello pancericama...

Grimani
15.10.2019, 10:35
Ne mogu da pronadjem ko radi Tecnica pancerice u Srbiji i gde mogu da se probaju(najblize sto sam video u regionu je Slovenija).
ZNam da je distributer bio outdoor sport . Kontaktirao sam par radnji u vezi modela Mach1 MV 130 (https://www.tecnicasports.com/products/men/mach1-mv-130/) i u jednoj koja drzi tecnicuodgovor je da nece nabavljati taj model...ovi iz outdoora mi nisu odgovorili josh na mail. Ima li neko neki info u vezi toga?

niipheus
15.10.2019, 14:22
Nazovi ih telefonom. Kakav mejl u Srbiji, ne budi toliko optimistican. Mescini da sam prosle godine kod njih probao bas mach1 130, ali nisam siguran da li su bile 100 ili 98 last. Izbor je vrlo skroman, za odredjeni broj imaju po dve, mozda tri cipele i to je to. Sve cipele su bile stare bar jednu sezonu, koliko se secam prodavac je rekao da slabo sta nabavljaju jer se slabo prodaje - sa cenom od 60k + nema izbora brojeva + stari modeli, naravno da se slabo prodaje.

trendo
07.11.2019, 00:42
Nisam bio seguran gde,pa sam se odlucio ovde
Mnogo njih traze odgovor na pitanja oko kupovine i costum pancerica

https://www.youtube.com/watch?v=mnj_2C6fZ4U

ovo gore je epizoda 4 od njih 8, pa preporucujem odgledati svih 8
i pronaci odgovore, mozda ne sve ali dosta njih

nikolaf7
18.01.2020, 16:52
Kupio sam ih danas. Isuviše dobra cena da bih ih propustio, a udobnije su mi od neke Nordice i Atomica u istom rangu.A jesi li probao one xsport x100?

MadMike82
18.01.2020, 17:02
Jesam. Nosio sam ih na Jahorinu na opening.
3 dana skijanja od prve do zadnje žice, sa jako malo pauza.
Za cenu, koliko sam ih platio, nisam im našao manu.
Plašio sam se udobnosti, ali ispalo je da odlično pašu mom stopalu.
Korektne pancerice, sa slabijom završnom obradom. Prilično su osetljive na grebanje, a i farba kojom je napisano Salomon je neka bedna. Ogulila se dobro na sidru od "komšijskih" kopči.
Iznutra, jako prijatan materijal i deluje da je za obuću višeg ranga.

nikolaf7
18.01.2020, 21:48
Cekaj, ti si uzeo x access ili x sport?

Zanima me jer gledam u intersportu u CG, u oskudnoj ponudi ima samo 3 modela koja bi mi u teoriji odgovarala - salomon x sport 100, head advantedge 85x i nordica spormachine 90x...sve su oko 160e

MadMike82
18.01.2020, 23:09
X Sport X100 sam uzeo.

nikolaf7
19.01.2020, 00:55
Znaci udobne su...nisu pretvrde?

MadMike82
19.01.2020, 10:58
Ne, nisu.

Dragan7
19.01.2020, 21:38
Cekaj, ti si uzeo x access ili x sport?

Zanima me jer gledam u intersportu u CG, u oskudnoj ponudi ima samo 3 modela koja bi mi u teoriji odgovarala - salomon x sport 100, head advantedge 85x i nordica spormachine 90x...sve su oko 160eJa ima sportmashine90, udobne su. Toliko da samo mogao i pola broja manje :)

nikolaf7
19.01.2020, 22:12
Citao sam svi hvale nordicu da su udobne, dok je za salomon bila prica da su tvrdje, nesto tipa salomon 100 bi bilo ko nordica 110-120, tako sam shvatio pa se zentao od ovih x100

drotoš
20.01.2020, 08:25
Dugo sam imao nordiku a od prošle godine koristim dalbelo cipele i mogu vam reći da sam prezadovoljan. Predlažem da ih probate obavezno!

Dika
22.02.2020, 14:57
Danas uzeo Nordica Doberman gp 110... Od 29. Sam na na planini pa cemo videti utiske :-)

davidbgd
27.02.2020, 16:02
sta mislite o Salomon S/Pro 90 ?

MadMike82
28.02.2020, 10:48
Ja sam prošle sezone kupio Salomon, jer najviše odgovara mom stopalu.
Ako odgovara tvom stopalu i ako je udobna, nemaš o čemu da razmišljaš.

davidbgd
28.02.2020, 11:00
ma vozim vec X godina Salomon nego mi ove godine pukla peta na cipeli (?) pa evo sad gledam da zamenim.. i vidim da postoji X sport , s/pro a i X Access pa pokusavam da dokucim razliku..

lexinho021
18.09.2020, 08:54
Ima li negde nekih vansezonskih snizenja u bg ili ns? Konkretno bih neki model ili nordica ili salomon pazario :)

lexinho021
10.11.2020, 21:32
Gde u NS moze da se odradi bootfitting pancerica?

IvanKv
03.01.2021, 02:16
Pozdrav svima na forumu.
Pre nekoliko dana sam pazario ski cipele, odgovaraju mi dobro mada jos ih nisam provao na snegu. Interesuje me zna li neko od vas ko na Kopaoniku radi boot fitting, uloške itd?

wlad
03.01.2021, 09:48
https://www.bootpro.rs

IvanKv
04.01.2021, 21:35
https://www.bootpro.rs

Hvala na odgovoru.

Grazer
07.01.2021, 14:26
Klinac trenutno ima duzinu stopala 21cm i nosi 33. Koja je to velicina pancerice u mm? Imam neku bagatelnu ponudu za nove paccerice za njega, velicina 265mm. Kojoj to velicini odgovara?

wlad
07.01.2021, 14:30
Pa ako je dužina stopala 21cm onda je mondo broj skijaških cipela 21 :)
Naravno, mora da se proba..

Ako na cipeli piše u mm, onda je to verovatno spoljnja mera i ona ti ništa ne znači za nogu nego samo za vez.

stekan
07.01.2021, 16:08
Klinac trenutno ima duzinu stopala 21cm i nosi 33. Koja je to velicina pancerice u mm? Imam neku bagatelnu ponudu za nove paccerice za njega, velicina 265mm. Kojoj to velicini odgovara?

Ako su pancerice nove, na njima moraju biti etikete (naljepnice) na prednjem dijelu i na peti sa oznakom veličine. Obično piše oznaka "MP" i broj. Taj broj je dužina stopala u centimetrima.
Kako Wlad napisa, broj izražen u milimetrima na bočnoj strani pete je vanjska dužina đona i bitan je samo za podešavanje vezova.

neo031
07.01.2021, 17:40
Imam neku bagatelnu ponudu za nove paccerice za njega, velicina 265mm. Kojoj to velicini odgovara?

Ako je mondo broj 265 onda to odgovara broju obuće 42, tu veličinu nosi moj suprug.

wlad
08.01.2021, 00:25
Ne postoji mondo broj 265 [emoji6] postoji 26.5 kako reče Stekan mondo broj (MP - mondo point) je dužina stopala u cm (ne mm).

neo031
08.01.2021, 05:54
Slažem se, ode post bez tačke 😆 Poenta je da MP 26.5 ili ti dužina gazišta od 265mm osgovara broju obuće 42 😉

Grazer
08.01.2021, 10:50
Zato sam i postavio pitanje ovde. Mislim da je tih 265mm koliko pise s strane odnosi na celu duzinu a ne na unutrasnju velicinu. Dobijam ju od coveka ciji mali sad prelazi na 35 i on kaze da je njegovom malom postala malena. Naravno i ja sam pomisio da je 265mm isto kao 41 ali ocigledno nije. Nema nikakvih etiketa, covek kupio prosle godine za klinca koji je obukao pancericu 3 puta.
Moj klinac koji nosi 33, kad stane pored pancerice, razlika u velicini njegove noge i cele pancerice nije vise od 5cm. Ovih 265mm me totalno zbunjuje

stekan
08.01.2021, 10:58
Izvadi unutrašnju cipelu. Mora negdje na njoj biti oznaka veličine (MP).

gevara
08.01.2021, 18:48
Zato sam i postavio pitanje ovde. Mislim da je tih 265mm koliko pise s strane odnosi na celu duzinu a ne na unutrasnju velicinu. Dobijam ju od coveka ciji mali sad prelazi na 35 i on kaze da je njegovom malom postala malena. Naravno i ja sam pomisio da je 265mm isto kao 41 ali ocigledno nije. Nema nikakvih etiketa, covek kupio prosle godine za klinca koji je obukao pancericu 3 puta.
Moj klinac koji nosi 33, kad stane pored pancerice, razlika u velicini njegove noge i cele pancerice nije vise od 5cm. Ovih 265mm me totalno zbunjuje

Каменови, литре, драме... Како бре...

Поред онога што написаше, додао бих да је уобичајено да се та мјера вањске дужине ђона истисне на пластици/шкољки панцерице, али то није релација за величину стопала.
За МП мјеру су уобичајене наљепнице на шпицу и пети шкољке, као и штампа МП броја на боку линера (а за даљу свезу МП-а (не мјере у мм) са еуро величинама потражи таблице величина произвођача).
Извуци и измјери уложак из линера, па и тако сузи потрагу за информацијом.

Grazer
08.01.2021, 18:51
Izvadi unutrašnju cipelu. Mora negdje na njoj biti oznaka veličine (MP).
Ne moze se izvuci, fizicki je spojena s vanjskom skoljkom ( na djelu iznad pete (ahilove tetive) imaju dva spoja gde je unutrasnji spoj spojen s vanjskim)

stekan
08.01.2021, 18:55
Ne moze se izvuci, fizicki je spojena s vanjskom skoljkom ( na djelu iznad pete (ahilove tetive) imaju dva spoja gde je unutrasnji spoj spojen s vanjskim)

Zaobiđi takve pancerice.

stekan
08.01.2021, 19:35
Zaobiđi takve pancerice.

Zaboravih odmah napisati i razlog: Osnovni način provjere veličine pancerica za dijete (a i za odrasle) je da se unutrašnja cipela izvadi i obuje, stisne peta da legne skroz nazad u cipeli te procjeni koliko slobodnog prostora ima ispred prstiju. Idealno je oko 1 cm.

Misk0
08.01.2021, 23:39
Zaboravih odmah napisati i razlog: Osnovni način provjere veličine pancerica za dijete (a i za odrasle) je da se unutrašnja cipela izvadi i obuje, stisne peta da legne skroz nazad u cipeli te procjeni koliko slobodnog prostora ima ispred prstiju. Idealno je oko 1 cm.
I zbog susenja cipela. Mokre noge, hladnoca i deca nikako ne idu zajedno

stekan
09.01.2021, 08:10
I zbog susenja cipela. Mokre noge, hladnoca i deca nikako ne idu zajedno

Apsolutno. Ali prvi korak je odrediti da li su djetetu pancerice premalene ili prevelike, jer to ne vrijedi pitati djete (ako mu se svide ne izgled, uvijek će odgovoriti "taman su").

Grazer
11.01.2021, 10:16
Hvala na savjetima, odustao od pancerice

webad
25.11.2021, 20:26
Pozdrav, skijam od malena ali u principu na svake dve tri godine po par dana. Sad sam se konacno stabilizovao i osamostalio i planiram bar 20 dana ove sezone. Imam 23 godine, 178cm i 78kg, dobra kondocija. Hocu da uzmem svu opremu osim skija za sad. Uzeo sam jaknu Spyder 20kmm/16kmm, trebalo bi da je okej. Sad gledam pancerice, htedoh nordica doberman, ona mi se bas svidela ali sam procitao da je race cizma i da je hladna i uska. U mom gradu imaju 4 modela za probu, moram preko neta da narucim, nazalost… Odluka je spala na Salomon s/pro 100 ili Nordica pro machine 110? Budzet u proncipu nije bitam ali ono oko 300e bi bilo pozeljno. Skijam sve staze i volim agresivnu voznju. Do sad sam sve rentao i nisam obracao paznju koja je marka, flex itd… Da li bi mi preporucili neke od ove dve ili neku trecu?

niipheus
26.11.2021, 00:08
Ako si mogao ista na ovom forumu procitati vezano za opremu, prva i najvise prezvakana tema vezana za cipele jeste da se ne moze kupovati napamet bez probe.

Sedi na autobus dodji na sajam koji upravo traje pa probaj sve sto ima u ponudi i odluci.

webad
26.11.2021, 08:54
Recimo da ih probam i da mi sve odgovaraju, treba mi misljenje koji je model od tih najbolji po kvalitetu

stekan
26.11.2021, 09:25
Recimo da ih probam i da mi sve odgovaraju, treba mi misljenje koji je model od tih najbolji po kvalitetu

Iznenadićeš se razlikama. Ta dva modela nisam probavao, ali imam iskustva sa starijim Salomon modelima i probavao sam Nordike. Između dva modela koja si naveo očekujem da je Salomon s/pro 100 širi i tvrđi u fleksu (iako ima manji fleks broj).

webad
26.11.2021, 10:16
Ne mogu ovih dana do bg-a zbog posla a hteo bih da iskoristim ove popuste… Mozda sutra ako izadjem ranije, koja radnja u bg-u ima najveci izbor i prodavca koji bi mogao da mi pomogne?

stekan
26.11.2021, 10:52
Nemam odgovor na tvoje pitanje, ali ako nisi pročitao do sada, možda ti ovo pomogne: https://www.skijanje.rs/ski-oprema/oprema-za-alpsko-skijanje/cipele/izbor-odgovarajucih-pancerica/
Možda ćeš od prodavaca čuti malo drugačiju priču, ali nemoj im zamjeriti: cilj im je da prodaju.

niipheus
26.11.2021, 11:48
Od prodavca ne ocekuj nikakvu pomoc, nema nijedan prodavac u Srbiji da zna sta prica. Jedan dobar fiter ima na Kopu koji se vise ne bavi prodajom u velikim radnjama.

Uci sam na sta treba da obracas paznju i time se vodi. U Bgu ima nekoliko prodavnica sa velikim izborom, ali su sve razbacane pa je najbolja opcija doci na sajam. Jedino planetbike ne ucestvuje na sajmu zadnjih godina i kod njih je sva oprema na NBg preko puta arene pa se tu moze otici i nevezano za sajam

Zuba1970
26.11.2021, 14:26
Ni Beosport ne ucestvuje.

webad
27.11.2021, 19:24
Ipak sam našao vremena i otišao do BGa da isprobam. Prvo bih omanu veličinu jer sam hteo da naručim 270, a zapravo mi treba 285, hvala. Anyway, u beosportu sam našao Salomon Select 100, 31k sa popustom. Bio sam u njima nekih 20ak minuta dok sam kupovao aktivni veš, rukavice itd i super mi odgovaraju. Rekli su mi da u njihovom servisu mogu u nekoj rerni da ih prilagode meni, prvi put besplatno. Da li ima poente da radim to ako su mi sad već super? Glavno pitanje je kakva je ova pancerica? rekao sam da mi ostave pa da ću da im javim da mi pošalju.

stekan
28.11.2021, 07:24
...Rekli su mi da u njihovom servisu mogu u nekoj rerni da ih prilagode meni, prvi put besplatno. Da li ima poente da radim to ako su mi sad već super?
Ne bih to radio kad ti je već sad sve OK. Skijanjem će unutarnja cipela da se potpuno formira prema tvojoj nozi.


Glavno pitanje je kakva je ova pancerica?...
Sam si napisao da ti je super i samo je to bitno. Po fotografijama vidim da ima sve šta treba da ima, a i ponešto extra (nekakvo podešavanje nagiba).

webad
28.11.2021, 12:52
180271802818029
Evo ih, uzeo ih drugar pa ce doneti. Hvala Stekane

Zuba1970
29.11.2021, 22:58
Ja sam za sada probao dva modela.
https://planetbike.rs/cipele-nordica-the-cruise-90-anthracite-green-white-ski50648005r6-c.html Tvrdje su mi ,da nekazem da su me bolele cevanice u sku polozaju. Ne znama da li ima veze sa preteranim stezanjem gornjih kopci. One su 104 kada je sirina stopala u pitanju a meni je ono 102 mm.
https://planetbike.rs/cipele-dalbello-mx-90-black-black.html Kod njih opet sa druge strane gore nisam mogao da dobro stegnem kopce. Isao sam na poslednji zub ali i dalje imao lufta izmedju jezika i cevanice. To mi nije bas najjasnije. Ostalo je jos nekih modela da probam.

webad
29.11.2021, 23:56
Možda možeš kopču da zaviješ i tako da ti više zategne, mislim da se zove mikro podešavanje, nisam siguran da l to sve pancerice imaju

stekan
30.11.2021, 07:29
...One su 104 kada je sirina stopala u pitanju a meni je ono 102 mm...
Ne treba se opterećivati oznakama širine pancerica. Broj koji navode se odnosi na referentnu veličinu 27,5 (čini mi se). Koju veličinu pancerica koristiš?


...Kod njih opet sa druge strane gore nisam mogao da dobro stegnem kopce. Isao sam na poslednji zub ali i dalje imao lufta izmedju jezika i cevanice...
To se riješi za 3 minuta koristeći imbus alat koji dobiješ uz pancerice: prebaciš zavrtanj sa crvenog na žuti položaj.
18037

Zuba1970
30.11.2021, 10:51
@stekan Velicina stopala(desnog) je 290 mm. To sa imbusom mi je jasno ali kada sam probao u radnji prodavac mi je rekao da to rade u servisu. :sm006: A napisano vise puta da treba probati pancerice raznih proizvodjaca.
@wbad Znam za mikro podesavanja to sam i pokusao u radnji da uradim ali opet bilo da kazem lufta izmedju jezika i cevanice.

wlad
30.11.2021, 12:06
Samo ih zamoli da urade u radnji - rade to svi ako ih zamoliš - pošto ne možeš da ih probaš ako se to ne uradi. Idi i u druge prodavnice pa probaj i druge proizvođače svakako (Rossignol, Salomon, Atomic, Nordica, Dalbello, Tecnica - sve ovo imaš u BG da probaš, verovatno i još neke nego je ovo što mi odma padne na pamet).

Takođe ti preporučujem da probaš i tvrđe cipele - meni se dešavalo da mi je udobnija cipela od 130 nego 110/120 fleksa (isti model / proizvođač).

Zuba1970
30.11.2021, 12:17
Da nameravao sam da u drugim radnjama probam. Pokusacu da ih zamoilim kao to da sam par puta rekao da zelim da izvadim ulozak i probam samo njega zbog velicine kako je Stekan to lepo napisao u trekstu o kupovini pancerica. Dovoljno sam se namucio prosle zime sa palcevima (jos nije sve 100% kako treba da bude) zbog neadekvatne velicine. Tako da ne kupujem dok i to ne proverim.

plageton
30.11.2021, 12:19
Ne treba se opterećivati oznakama širine pancerica. Broj koji navode se odnosi na referentnu veličinu 27,5 (čini mi se). Koju veličinu pancerica koristiš?




Istina za širinu. Moje je stopalo prema najmerodavnijim pokazateljima između 90 i 105. :D Kad pitam one što mere kako je to moguće da je danas 103, a juče u drugoj radnji bilo 93, oni svaki put pokažu na onu spravu koja pokazuje širinu stopala, i stvarno je onoliko koliko kažu.

Zuba1970
30.11.2021, 12:20
Mozda ima veze i ako su noge malo otecene od duzeg hodanja.

plageton
30.11.2021, 12:22
Mozda ima veze i ako su noge malo otecene od duzeg hodanja.
Ma jok, nego imam rastegljiva stopala. :D

Zuba1970
30.11.2021, 15:53
Misliš kao Gumifleks iz Alan Forda. 🤣

neo031
30.11.2021, 16:12
Da li su pancerice sa podešavajućim flexom 120-140 too much za celodnevno skijanje? Ćerki su jedne zapale za oko, ali nisam baš sigurna da je pravi izbor.

plageton
01.12.2021, 15:38
Da li su pancerice sa podešavajućim flexom 120-140 too much za celodnevno skijanje? Ćerki su jedne zapale za oko, ali nisam baš sigurna da je pravi izbor.

Ако јe masivna, snažna, sa izvrsnom tehnikom, voli brzu vožnju po izrazito teškim terenima, onda možda može da se razmisli. :)

Šalu na stranu, ja za fleks od 140 nisam ni čuo, a inače ne verujem u "podešavanje fleksa".

neo031
01.12.2021, 15:49
https://www.skibartlett.com/ski-race-c6/race-boots-c21/head-raptor-b3-rd-ski-race-boot-2020-p15565

Evo konkretnih pancerica. Mislim da ćemo ipak tražiti neku light varijantu, oko 100-110 biće taman :)

stekan
01.12.2021, 16:10
Mislim da ćemo ipak tražiti neku light varijantu, oko 100-110 biće taman :)
Ispravno. Oznaka RD na ovima kaže da nisu za rekreativno uživanje.

hallo
01.12.2021, 16:47
https://www.alpinashop.rs/177/pancerice-popust?utm_source=facebook&utm_medium=cpm&fbclid=IwAR2lp-oGdarRyayG6DVgPWBpbZTSxNj6_WdIdHuLt5tugaB3kGCM5uHe MpA
Alpina na snizenju.

Zuba1970
14.12.2021, 08:48
Bio da probam jos jednom Nordica Sportmashine 90 pancerice. Leva kao salivena na moje levo stopalo i nogu (duzina i sirina i sam osecaj dok sam je imao na sebi) a kod desne imam bas blagi pritisak (cak ne mogu ni da ga definisem kao neki bol jer to nije) ispod skocnog zgloba. Tu mi je kao malko ispipupcenje kosti koje je za nijansu izrazenije kod desnog sto je i normalno jer mi je desna noga jaca. Inace imam usko stopalo bez izrazenog risa i ravne tabane. Kada sam pitao da li da kada kupim radim boot fiting prodavac mi rece da bi bilo bolje da prvo skijam pa tek onda vidim da li da se to rado jer ce ulozak da se formira prema stopalu. Iskreno ja sam nesto skeptican jer ako na prvo obuvanje osetim tu blagu nelagodnost kako li ce da bude posle duzeg nosenja. Inace mi preostaje sve manje vremena da kupim pancerice jer polako nestaju one koje imaju moju velicinu.
I da na pomenem da sam u jednoj radnji da je ovde ne rfeklamiram bar 15 minuta nosio doticen i kao da sam manje osecao tu nelagodnost. Sto rece tada prodavac do sada bi vec se zalili na to. Doticne pancerice su sirine 102. Meni noga mislim da cak i nije 102 vec i za par milimetara uza. Ali to je nekako razlicito kod razlicitih meraca velicine stopala u radnjama.
Sve ovo pitam jer mi nekako ovaj model taj koji bi bio najpriblizniji za moje stopalo. Ostali proizvodjaci ili su uski ili su kao Head/Atomic siroki. Neke nisam probao jer ili nemaju moj broj ili su ipak skupi za mene kao pocetnika.

hallo
14.12.2021, 11:46
Prosto je-ako imas srece ubosces iz prve, sve teorije su upravo samo to...cipela "nije ista" na -10, 0 i +5 a kamoli u na 1h,4h, ili ceo dan.
MOJE licno iskustvo-tek 3ce sam ubo da mi bas-bas pasu...prethodnih 2je kupio skijao i prodao.

Zuba1970
14.12.2021, 12:31
Mogu da ubodem Head one me ne zuljaju ni po duzini ni po sirini ali su siroke mislim 106. A meni je noga možda 100 i 102 zavisi od onih plasticnih meraca. Eto one mi ne smetaju.
Ja baš nemam para da svake godine menjam pancerice. 🙂

plageton
14.12.2021, 12:37
Bio da probam jos jednom Nordica Sportmashine 90 pancerice. Leva kao salivena na moje levo stopalo i nogu (duzina i sirina i sam osecaj dok sam je imao na sebi) a kod desne imam bas blagi pritisak (cak ne mogu ni da ga definisem kao neki bol jer to nije) ispod skocnog zgloba. Tu mi je kao malko ispipupcenje kosti koje je za nijansu izrazenije kod desnog sto je i normalno jer mi je desna noga jaca. Inace imam usko stopalo bez izrazenog risa i ravne tabane. Kada sam pitao da li da kada kupim radim boot fiting prodavac mi rece da bi bilo bolje da prvo skijam pa tek onda vidim da li da se to rado jer ce ulozak da se formira prema stopalu. Iskreno ja sam nesto skeptican jer ako na prvo obuvanje osetim tu blagu nelagodnost kako li ce da bude posle duzeg nosenja. Inace mi preostaje sve manje vremena da kupim pancerice jer polako nestaju one koje imaju moju velicinu.
I da na pomenem da sam u jednoj radnji da je ovde ne rfeklamiram bar 15 minuta nosio doticen i kao da sam manje osecao tu nelagodnost. Sto rece tada prodavac do sada bi vec se zalili na to. Doticne pancerice su sirine 102. Meni noga mislim da cak i nije 102 vec i za par milimetara uza. Ali to je nekako razlicito kod razlicitih meraca velicine stopala u radnjama.
Sve ovo pitam jer mi nekako ovaj model taj koji bi bio najpriblizniji za moje stopalo. Ostali proizvodjaci ili su uski ili su kao Head/Atomic siroki. Neke nisam probao jer ili nemaju moj broj ili su ipak skupi za mene kao pocetnika.
Vidim da si iz Beograda. Otidi u Bulevar Oslobođenja u Rosinjolov Ski šop. Pogledaj da li ćeš naći neki Alltrack model u fleksu (i ceni) koji ti odgovara.

Zimus sam uzeo alltrack flex 110 i prvi put u životu sam iskusio da me nikad ništa ne žulja. Mislio sam da je to u principu nemoguće.

lexinho021
14.12.2021, 14:41
+1 za alltrack, uzeo prosle godine stariji model na istom mestu

Zuba1970
14.12.2021, 15:07
Bio sam tamo ali posto je guzva bila probao sam neki model ne znam koji je u pitanju valjda neki Sped 100 Rosignol. Dadoše mi levu pancericu. Videcu da odem jos jednom i zatrazim desnu. Sajt im nije bas najbolji kako rekose u izradi im je nov.
Hvala vam na savetu za Alltrack. Samo da ponovim da je i finansijski momenat bitan. Znam ja da je ovo skup sport tako da i na to moram da gledam.

Zuba1970
14.12.2021, 15:29
Isteklo vreme za edit.
Još da napomenem da sam ja matorac pocetnik.

Zuba1970
14.12.2021, 16:12
Zvao sam ih pa cu otici da probam.

ps Izvinjavam se na ovim cestim postovima jer vreme za edit je 20 minuta.

plageton
14.12.2021, 16:31
Bio sam tamo ali posto je guzva bila probao sam neki model ne znam koji je u pitanju valjda neki Sped 100 Rosignol. Dadoše mi levu pancericu. Videcu da odem jos jednom i zatrazim desnu. Sajt im nije bas najbolji kako rekose u izradi im je nov.
Hvala vam na savetu za Alltrack. Samo da ponovim da je i finansijski momenat bitan. Znam ja da je ovo skup sport tako da i na to moram da gledam.
Sajt trenutno takoreći i ne postoji. Samo naslovna strana.

Sad sam pogledao na Rossijevom sajtu, alltrack 90 je 350 dolara, u praksi je to znatno manje u prodavnici ako se pronađe model koji nije od ove godine, a uglavnom samo te modele i drže.

lexinho021
14.12.2021, 18:51
Mene je izasao alltrack flex 100 oko 200e, doduse model je bio iz 2016 godine, a ne najnoviji, i na kutiji sam posle video nalepnicu rossignol rental model, al nemam pojma sta to znaci zapravo, obzirom da su potpuno nove pancerice bile :) da li rossignol ima posebne modele za rentale u poredjenju sa ovim za pojedince i da li se razlikuju neke bitne karakteristike, nemam pojma :)

Zuba1970
14.12.2021, 20:22
Otici cu sutra do njih pa cu se sve raspitati i probati naravno. Bitno je da su one tebi radile radnju. :)

Floyd
15.12.2021, 13:07
Castio sam se bas sa modelom "speed", flex 100. Prvo sto sam primetio je da su pance izuzetno lagane, rekao bih 20-30%. Imam malo sire stopalo pa su mi preporucili taj model, a nameracio sam se na neki od "alltrack" modela ako bi mi odgovarale, medjutim ovo mi delovalo bas udobno pa mi nije imalo smisla dalje da pretrazujem.
Sledi prava proba za par dana na Jahorini...

Zuba1970
15.12.2021, 15:30
Mozda je glupo pitanje koja je vise za nekog pocetnika Alltrack ili Allspeed? Prva je uza (102) i ima nazad mogucnost da se regulise i namesti da se hoda normalno (svakodnevno).

plageton
17.12.2021, 14:34
Mozda je glupo pitanje koja je vise za nekog pocetnika Alltrack ili Allspeed? Prva je uza (102) i ima nazad mogucnost da se regulise i namesti da se hoda normalno (svakodnevno).
Sam proceni koja ti više odgovara i ne obaziri se na taj regulator, ničemu ne služi.

neo031
22.12.2021, 13:37
Ispravno. Oznaka RD na ovima kaže da nisu za rekreativno uživanje.

Sasvim slučajno naleteli na stariji model Lange RX 100 LV u veličini koja nama odgovara i po povoljnoj ceni. Sada još samo da sačekamo otvaranje Tornika za probu na terenu :sm019:

Zuba1970
25.12.2021, 19:37
Posle duzeg trazenja nadjoh pancerice. U pitanju je model https://www.markonisport.rs/sr/proizvod/head-edge-lyt-90
Nisam ih kupio samo zato sto sam posle 10 ak minuta stajanja u njima osetio blagi bol da ne kazem neprijatnost na tabanima. Sad ne znam da li je zbog toga sto imam ravne tabane ili su HEAD pancerice malo tvrdje u donjem delu. Pa me interesuje da li je to normalno ili eventualno da jurim ljude koji prave namenski ulozak za stopala? Dali su mi flajer za firmu bootpro.rs

wlad
25.12.2021, 23:58
Zašto osećaš bol i/ili neprijatnost na tabanima ti niko na forumu ne može objasniti :)

Naravno da nije normalno da osećaš bol ili neprijatnost, ako si prošle godine rentirao cipele i nisi osećao neprijatan bol onda treba da tražiš drugu cipelu.

Ako pak u svakoj cipeli osećaš bol onda nije do cipele nego do noge ;) i onda treba da se obratiš bootfitteru, ali ne da uzmeš cipelu i odeš kod njega da rešava problem, nego odeš _pre_ kupovine da ti pregleda stopala i predloži rešenje.

Custom footbed svakako nije loša ideja, ali to se radi ako ti je cipela generalno OK, da povećaš performanse i udobnost.

Preporuka za BootPro.rs

Zuba1970
26.12.2021, 11:57
Poslao sam mu poruku. Radice sledeca tri meseca na Kopaoniku. Prosle godine sam rentirao pancericu ali sam se presao za velicinu pa sam imao probleme druge vrste. Na ovaj problem sam naisao tek kada sam obuo pancericu koja mi nije smetala zbog kostanih delova na nozi (skocni zglob i kost na ivici tabana) sa unutrasnje strane prevashodno desne jace noge. Koliko vidim meni i ove godine ne gine rentiranje pancerice (samo sada moj broj :) ) ukoliko odem na nastavak ucenja skijanja. Pa tek sledece kada bude u Beogradu mogu da razmisljam o kupovini. Da sam saznao za njega ranije isao bih prvo to da resavam pa tek onda krenuo u kupovinu pancerica.
Znam da treba probati razne pancerice razlicitih proizvodjaca pre definitivne kupovine ali da sam toliki baksuz ne mogu da verujem. :glavaozid

gio
26.12.2021, 12:50
Bol u stopalu koji se javi tek nakon nekog kraćeg nošenja pancerice često se javlja zbog napetosti mišića stopala. Npr, pritisak na neki deo stopala koji ne primetimo odmah već se instiktivno stopalo prilagodi tačnije zgrči (neki od mišića ili tetiva) i posle 10 min ili pola sata to postaje bolno i neprijatno. Pod takvim uslovima nije moguće koristiti pancericu bez modifikacije.
Kao što su svi iskusniji pre mene rekli, traži se dalje ili se fituje (ako može). Ali fitovanje obavezno ide uz kupovinu i stručno vođstvo kroz proces, nikako posle kupovine jer može da se desi da određena pancerica ne može da se sredi.

Zuba1970
26.12.2021, 13:27
Primer gde ne mogu da radim boot fiting jer ovo mesto (dupla plastika) na pancerici gde mi se projektuje skocni zglob. 18058 I rekli su da je tu tesko izvodljivo fitovanje kako kazete.

wlad
26.12.2021, 16:13
Možeš da mu se najaviš ako ideš na Kopaonik na skijanje pa popodne kod njega (ne znam da li je i ove godine na Srebrncu) taksijem ili sl.

Zuba1970
26.12.2021, 17:16
To cu da uradim ako kupim pancerice (nadam se da hocu jer je ovo vec postalo mucenje) i budem isao na Kopaonik.

salto
26.12.2021, 21:20
Ski cipele ko ski cipele. Turiš ih na noge i ideš da skijaš. Tako bilo bar nekada.

salto
26.12.2021, 21:26
A da koja je skija najbolja ? naravno ova moja na mojim nogama , 7 miliona ljudi u nasoj drzavi a trenutno je na snegu zajedno samnom 4 hiljade , pa kada si na snegu i stazama zamisli kakvu privilegiju imas.

salto
26.12.2021, 21:34
A da prosle godine cika Miljenko na Jahorini prodje pored mene sa rc 04 compex (beli) I alpinom XL COMPREX (ONA SA FEDERIMA)i napuni mi usta snegom , dodje mi da zaplacem a ima 64g. E njega sam video.

stekan
26.12.2021, 21:41
Primer gde ne mogu da radim boot fiting jer ovo mesto (dupla plastika) na pancerici gde mi se projektuje skocni zglob. 18058 I rekli su da je tu tesko izvodljivo fitovanje kako kazete.

To je otprilike ovo, uključujući duplu plastiku i blizinu mehaničkog zgloba koji spaja dvije plastike: https://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?1762-Boot-fitting-SMS&p=106884&viewfull=1#post106884

Grazer
14.02.2022, 09:05
Nakon 8god (mozda i nesto vise) koristenja Salomon Impact 8 CS 100 doslo vreme da ga mjenjam. Prosle sam godine pazario nove Head Supershape i.Titan (177) skije i sad planiram da uzmem i Head pancerice (da napravim Head komplet). Sto zbog ponude sto zbog cjene, izbor je pao na Head Vector RS 120S black/white.
18094

Salomon sam nosio velicinu 30 a ovaj Head nakon probavanja cu morati uzeti 30,5.

Neko misljenje, sta da ocekujem? S Salomonom generalno nisam imao nekih problema ali mislim da je vreme da predjem na veci flex. Citam da je salomon nesto siri (100mm) dok je Head oko 98mm. Salomon me nije nikada stiskao te se nadam da i Head ne bi smeo praviti problem nakon duzeg nosenja. Salomon mi je nekada znao vrsiti pritisak na ris stopala ali nista drasticno.

Ono sta me generalno interesuje (ne samo vezano za ovaj Head) jeste podesavanje nagiba (stance) pancerice (ne znam da li sam pogodio izraz)? Koliko manuelno podesavate nagib pancerice ka napred ili to ostavljate na fabrickom podesavanju? Nisam nikada to podesavao ali citam da pocetnici imaju veci nagib ka nazad dok bolji skijasi trebaju nagib pancerice sto vise ka napred pa kad vidim da pancerica ima tu opciju podesavanja, interesuj me koliko podesavate to i da li uopste podesavate?
Vidim da ovaj Head ima tu opiju podesavanja

neo031
14.02.2022, 10:10
@Grazer,
naš lični utisak o Head pancericama možda najbolje izražava fotografija
18095
Što se tiče nagiba ne zna da li i ovaj naš Vector ima tu opciju (nisu trenutno ispred mene) ali svakako nismo ništa dirali, sve je ostalo fabrički podešeno. Ono što će ti možda značiti je da moja ćerka koja ima Vector sa fotografije ima izuzetno visok ris ali nikada nije imala problem sa pancericama u smisli da joj vrše pritisak. Jedino nije mogla da ubaci uloške za pancerice jer joj je to ipak too much, ali i bez njega je više nego zadovoljna izborom. Nadam se da će se javiti neko sa informacijama vezanim za nagib.

stekan
14.02.2022, 13:39
Ono sta me generalno interesuje (ne samo vezano za ovaj Head) jeste podesavanje nagiba (stance) pancerice (ne znam da li sam pogodio izraz)? Koliko manuelno podesavate nagib pancerice ka napred ili to ostavljate na fabrickom podesavanju?...
Zar ta pancerica ima podešavanje prednjeg nagiba? To na pancericama nisam vidio ima decenija.

Grazer
14.02.2022, 14:05
Zar ta pancerica ima podešavanje prednjeg nagiba? To na pancericama nisam vidio ima decenija.

18096
Cemu onda sluzi ovo nego da promjenis nagib? Nadam se da se sad nisam max izblamirao ali ovako nesto mi je bilo logicno da sluzi za podesavanje nagiba :)


Ovo nazad je za podesavanje flexa. Vidim da se moze birati izmedju 115 i 120.
18098

wlad
14.02.2022, 14:21
To je za podešavanje bočnog nagiba (canting) a ne prednjeg..

Na nekim cipelama može da se podesi i prednji ali u servisu…

Grazer
14.02.2022, 14:49
To je za podešavanje bočnog nagiba (canting) a ne prednjeg..

Na nekim cipelama može da se podesi i prednji ali u servisu…

Hvala na pojasnjenju. Nisam znao da je za canting, mislio sma da je za stance. Predpostavljam da sve pancerice dolaze s neutralnim podesavanjima i da se tu nema sta dirati (za nas koji imamo prave noge)?

Ukratko
18099

wlad
14.02.2022, 15:43
Ne treba to dirati (canting)… I bootfitteri će pre da ti urade custom footbed da isprave noge nego što će da čačkaju cipele.

Zuba1970
14.02.2022, 16:33
Na primer moje noge imaju OX polozaj i ja sam takodje mislio da moze kada se kupe pancerice da se to namesti kao na slici sto je @Grazer pokazao.

wlad
14.02.2022, 22:39
Zubo: da može, taj canting štaf je za to (X/O). Ali je on pitao u startu za podešavanje prednjeg nagiba (misleći da taj bočni šraf tome služi) a za to nema “šraf”..

Da bi se canting podesio kako treba to ne može da se radi “od oka” nego mora da se stoji na podlozi putem koje se vidi kako treba podesiti nagib (ima na YT klipova) i sa tim se generalno ne zeza. Ako stopalo leži na podlozi “ukrivo” to može lepo da se ispravi sa custom footbedom.

Zuba1970
14.02.2022, 23:55
Hvala nisam onda razumeo. Izvini wlad a sta je onda ono sto sam vidjao kod Head pancerice koju sam hteo da kupim gde je fleks bio promenjiv. One su se vodile kao 90 a mogao je i 80. U pitanju je model https://www.markonisport.rs/sr/proizvod/head-edge-lyt-90 To je verovatno samo podesavanje velicine fleksa ne i nagiba.

lexinho021
15.02.2022, 00:03
Jedino nije mogla da ubaci uloške za pancerice jer joj je to ipak too much, ali i bez njega je više nego zadovoljna izborom.

Kakve uloske generalno stavljate u pancerice, ovi default iz rossignol su mi nesto skroz propali (savijaju se dok obuvam) sto me nervira pa bih da zamenim. Ne bih isao na custom opciju jer mi nije neophodna a i skupa je. Sta uzeti od dostupnih na srb trzistu?

Grazer
15.02.2022, 08:45
Hvala nisam onda razumeo. Izvini wlad a sta je onda ono sto sam vidjao kod Head pancerice koju sam hteo da kupim gde je fleks bio promenjiv. One su se vodile kao 90 a mogao je i 80. U pitanju je model https://www.markonisport.rs/sr/proizvod/head-edge-lyt-90 To je verovatno samo podesavanje velicine fleksa ne i nagiba.

Predpostavljam da mislis na ovo iza? To sluzi da mjenjas flex izmedju 80 i 90.
18100

Samo 10% popusta? Sigurno ima nesto negde povoljnije! Head Vector RS 120S black/white sto sam odlucio uzeti je na 55%. Bile 435EUR, sad su 195EUR. Sigurno negde mora biti jacih i boljih ponuda?

stekan
15.02.2022, 09:03
Spomenuto mijenjanje flexa se najčešće realizuje uklanjanjem zartnja koji spaja donju i gornju platiku (kao na slici u postu iznad) i stavljanje plastičnog čepa umjesto zavrtnja. Ne vidim svrhu tog postupka, osim logike: "želim da drugi vide da imam pancerice sa velikim flexom, ali hoću da skijam sa manjim flexom". I to se plaća jer veći flex nosi i veću cijenu.

stekan
15.02.2022, 09:07
...Head Vector RS 120S black/white sto sam odlucio uzeti je na 55%. Bile 435EUR, sad su 195EUR...
Pretpostavljam da je u pitanju online kupovina. Da li si prethodno probao pancerice u trgovini, odnosno da li si siguran da odgovaraju obliku tvog stopala?

Zuba1970
15.02.2022, 10:24
To sam pominjao da mi je kao pocetniku i 80 dovoljno a moze da se poveca na 90. A sto napisa Stekan mislio sam na onaj deo sa strane kod duple plastike blizu projekcije skocnog zgloba. Vidi se neki deo koji moze da se okrece to jest steluje.

Grazer
15.02.2022, 10:39
Pretpostavljam da je u pitanju online kupovina. Da li si prethodno probao pancerice u trgovini, odnosno da li si siguran da odgovaraju obliku tvog stopala?
Juventa Laus. Probao, prohodao. Probao prvo 30, knap. Trazio 30,5. Danas stize iz Sarajeva

neo031
17.02.2022, 11:08
Kakve uloske generalno stavljate u pancerice, ovi default iz rossignol su mi nesto skroz propali (savijaju se dok obuvam) sto me nervira pa bih da zamenim. Ne bih isao na custom opciju jer mi nije neophodna a i skupa je. Sta uzeti od dostupnih na srb trzistu?

Mi smo konkretno uzeli ove: https://www.boot-doc.com/en/produkte/einlagen/winter/comfort-mid--schuheinlagen-einlagen-formbare-einlegesohlen-fussgewoelbe-einlegesohlen-23457x38.html
Nismo bili u mogućnosti da probamo pre kupovine tako da treba samo ubosti model koji odgovara. Ćerki sa visokim risom ne odgovara a ostali su zadovoljni.

lexinho021
17.02.2022, 11:27
Da li negde u srb moze da se kupi, vidi, proba?

neo031
17.02.2022, 11:43
Bilo je nekih zaostalih komada u Beosport radnjama ( na Kopu). E sad, pitanje koji modeli i veličnine su ostali. U online ponudi ih nema, jedino neko lično da pogleda. U Beogradu nisam proveravala, možda ima Outlet u Immo centru.

Grazer
17.02.2022, 13:27
Kakve uloske generalno stavljate u pancerice, ovi default iz rossignol su mi nesto skroz propali (savijaju se dok obuvam) sto me nervira pa bih da zamenim. Ne bih isao na custom opciju jer mi nije neophodna a i skupa je. Sta uzeti od dostupnih na srb trzistu?
Koliko vas izvadi te uloske pa ih ne koristi da napravi vise mjesta za stopalo?

markocarko
28.02.2022, 15:06
Pozdrav svima,

kupio sam nove pancerice Salomon s/pro r100, broj 29, inace nosim patike 45. Nisam profi skijas, trenutno bih na skali od 1-10 sebi dao ocenu 3+, ali rekoh da kupim neki srednji nivo pancerica jer se nadam da cu napredovati uskoro. Kada ih obujem, imam osecaj da su mi zaista taman, ne zuljaju me i ne stezu. U radnji sam ih probao i nosio jedno 20ak minuta i sve je bilo ok, ali sam na stazi shvatio da kada ih nosim duze od pola sata, da krene da mi trne stopalo u njima. Znaci nigde me ne zuljaju niti imam osecaj da me stezu (sta vise, mislim da mogu da ih zategnem jos malo), ali stopalo krene da mi trne posle odredjenog vremena.
Moje pitanje je da li postoji sansa da se pancerica nekako prilagodi stopalu posle odredjenog vremena i da prestane da mi trne stopalo? Da li boot fiting moze da pomogne ili ovo znaci da mi je pancerica ipak mala i tu nema pomoci?

Hvala unapred,

Marko

nebojan
28.02.2022, 15:24
Koliko zatezes koju kopcu na pancerici? Onu drugu (kad ides od prstiju pa na gore) ne bi trebalo da stezes krvnicki koliko znam, a to cesto bude uzrok bas tog problema koji imas.

markocarko
28.02.2022, 15:33
Koliko zatezes koju kopcu na pancerici? Onu drugu (kad ides od prstiju pa na gore) ne bi trebalo da stezes krvnicki koliko znam, a to cesto bude uzrok bas tog problema koji imas.
Iskreno, mislim da sve kopce mogu da stegnem bar za jos jedan zubac, ali probacu onda da obratim paznju na tu drugu od prstiju i nju olabavim jos malo a da ostale stegnem. Hvala!

niipheus
28.02.2022, 19:44
Donje kopce namesti da mozes da ih preklopis malim prstom, ne treba vise od toga. Nemoj ici jos kod fitera dok se ulozak dobro ne prilagodi tvom stopalu i dok se tvoje stopalo ne navikne na cipelu. To je uzajaman proces koji traje neko vreme, daj im vremena da se usaglase. Ako i posle 15-20 dana i dalje imas problem sa trnjenjem/hladjenjem stopala, probaj sa fiterom (ali dobrim). Takodje, ostavi cipele blago zategnute na pocetku dana dok se noga ne namesti gde treba pa polako dotezi kako dan odmice.

Pretpostavljam da ti je neko vec objasnio kako se pravilno nazuvaju cipele i koji je redosled zatezanja kopci

markocarko
01.03.2022, 11:03
Donje kopce namesti da mozes da ih preklopis malim prstom, ne treba vise od toga. Nemoj ici jos kod fitera dok se ulozak dobro ne prilagodi tvom stopalu i dok se tvoje stopalo ne navikne na cipelu. To je uzajaman proces koji traje neko vreme, daj im vremena da se usaglase. Ako i posle 15-20 dana i dalje imas problem sa trnjenjem/hladjenjem stopala, probaj sa fiterom (ali dobrim). Takodje, ostavi cipele blago zategnute na pocetku dana dok se noga ne namesti gde treba pa polako dotezi kako dan odmice.

Pretpostavljam da ti je neko vec objasnio kako se pravilno nazuvaju cipele i koji je redosled zatezanja kopci
Hvala puno na savetima, lepo je znati da ipak postoji sansa da sve legne na svoje mesto :-)