PDA

Pogledati punu verziju : Skok na jači flex...



average
14.11.2014, 11:11
Pitanjce...

imam priliku da uzmem odličnu pancericu po dobroj ceni, super mi je legla noga, to nije problem - sa te strane nema dileme, to je to...

Znam da je pitanje flexa bezbroj puta pominjano, da zavisi od proizvođača, namene cipele - da li je race itd... Dakle, sa Salomona 100 presao bih na Atomic 120 cipelu: znam da Atomic važi za proizvodjaca ciji je flex nesto meksi u odnosu na Technicu, Lange, itd...

Strah me je ipak po malo, pa moram da pitam za vasa iskustva kada ste prelezili na cipele sa jacim flexom. Bolovi u nogama, lakse ili teze voziti, itd...da znam da li da idem na to ili ne.

Ajde ako neko pita :) 185 cm visok, 80kg, u kondiciji boljoj od proseka za 40+ godina. Ne vozim dubok sneg a sto se staza tice, vozim sve bez problema. Solidan skijas rekao bih...samo me je eto strah tog flexa za celodnevno skijanje, ne bih voleo da se pretvori u mucenje i borbu

Ivan Bgd
14.11.2014, 11:52
koristim Atomic M110
po stazi utabanoj je super, kao i prsic , ali ceo dan po izrovarenom terenu sa cestim skokovima nije bas udobno, pozelim 100 za to.

Licno ne bih preko 110.

poz

funyrace
14.11.2014, 14:22
Ja sam lično dvije godine vozio ovo:http://www.skis.com/Atomic-RT-CS-100-Race-Ski-Boots-2012/227424P,default,pd.html odlična cipela super za tvrde podloge ali po stazi koja je ojužila onako teško. Ja sam malo teži oko 95kg čiko u godinama pardon tu smo negdje sa godinama, jako dobre kondicije bez obzira na sve. Računaj da svke godine idemo dole gore nećemo sigurno. 120 flexa Atomic to je zalogaj lično mislim meni.


Lijep pozdrav

sev
14.11.2014, 14:24
Koristim Atomic 120. Po stazi je ok, ali ako si ceo dan na snegu, bez sedanja (kao mi ljubitelji ;)), onda je preporučljivo na žici otkopčavati gornje kopče. Uz to (smaranje je, nije da nije), ali onda imaš i jare i pare ;). Kao što kolega reče, za offpiste 120 je pretvrdo i neudobno (bar meni).

Marselo
14.11.2014, 18:16
Ja bih ti preporucio da ih uzmes ako ti stvarno odgovaraju, sto znaci da si proveo minimum 45 minuta u njima. Atomic kao i ostali proizvodjaci u poslednje vreme sve vise koriste takozvani progresivni flex. Cipela sa flexom od 120 nije trkacka pancerica, tako da mozes da ocekujes da ce ti biti relativno udobne na skijanju. Da bi malo skratio vreme dok cipela malo legne (5-6 dana na snegu) mozes da ih zagrejes. I ja sam imao Salomon X Wave 100 pa kad sam presao na 120 nisam primetio veliku razliku. U smislu komfora, tvrdje cipele imaju malo drugaciju plastiku (tvrdju) i generalno su malo manje postavljene iznutra tako da su generalno hladnije. Sto znaci da ih je teze i obuci (pogotovu kad su hladne) i svuci. Ako imas problema sa hladnim nogama onda dobro razmisli. Nadam se da sam malo pomogao.

Pozdrav

stekan
14.11.2014, 19:41
Average, koliko vidim, prelaziš na pancericu sa većim flex brojem. To ne znači da prelaziš na tvrđu pancericu.

trendo
14.11.2014, 21:31
Average, koliko vidim, prelaziš na pancericu sa većim flex brojem. To ne znači da prelaziš na tvrđu pancericu.

correct answer

dzoninho
14.11.2014, 23:19
Ja sam uvek pristalica tvrdje cipele... Bolje prenosi komande na skije, dopusta da se odmoris tako sto se slobodno naslonis na cevanice, bez da se plasis da ce da te prevali napred. Veci flex broj naravno ne mora da znaci vecu tvrdocu. Primera radi, posto najbolje poznajem Nordica cipele, flex kod Nordica Cruise 100 je 100, kod Nordica Dobermann WC EDT 100 je isto 100 ali to nisu cipele ni priblizno iste tvrdoce...

Prica da sa 120 flexa ne moze da se vozi ceo dan, naravno ne pije vodu... Tako da moj savet ti je da uzmes tvrdju cipelu, pod uslovom da ti odgovara stopalu. Jos jedna prednost je sto posle 3-4 sezone vozenja, cipela se utaba i malo se smanji flex tako da tih 120 opet bude malo mekse, a kad se cipela od 100 flexa razvali, bude dosta meksa...

Neko je napisao gore da cipele od 120 flexa nisu trkacke. Pa, moze ali i ne mora da znaci. Po FIS-u maksimalno dozvoljen flex je 130 ali to ne znaci da ne postoje i mekse race cipele... Isto tako recimo i offpiste cipele, vecina deklarisanih offpiste cipela je tvrda, razmislite zasto...

Nadam se da sam ti bio od pomoci, bez obzira koji model i kog proizvodjaca uzimas, moras da napravis kompromis sta zapravo zelis :) I pravi osecaj ces imati tek na snegu...

average
15.11.2014, 09:18
Hvala drugari, sta bih ja bez vas... :)

U pitanju je ova cipela

http://www.atomic.com/en/Products/Alpine/Boots/All%20Mountain/HAWX_2.0_120/AE5011760.aspx?filter=

Nije race model, ne bi to trebalo da je pretvrdo...ima neka podesavanja flexa pa moze i da se "oduzme". Tesko je reci na osnovu probanja u prodavnici, mogu ja i tri sata da budem u njoj - drugo je na snegu. Na prvu, ne cini mi se nista strasno ali opet, da pitam ljude koji su kroz to prosli

Ono sto mi je interesantno jeste taj 3M Thinsulate Gold liner gde navode da je odlicna za ekstremne temperature. Ok...znam sta je marketing :)

Model sa 100 flexa ima silver ulozak sa tanjim slojem, ova se posebno karakterise kao pancerica za ekstremne temperature. A recimo, od Vacuum fita sam odustao bas zbog ekstremno hladnog uloska, na bezbroj mesta sam procitao da nema bolje ali ni hladnije cipele. Cak i oni koji nikada nisu imali problema sa hladnim nogama su kukali da im na Fisher Vacuum cipeli to predstavlja neverovatan problem

E da...interesantno je da je Atomic u ovaj novi Hawx stavio Sidas liner, po prvi put koliko je meni poznato. A ipak je to firma koja je vodeca na ovom planu...

sasacg
15.11.2014, 09:54
Sidas liner je i u mom 2012/2013 Atomic Hawx 120 ;) Ja sam pravio veliku pauzu u skijanju do pre 4-5 sezona. Tada sam uzeo mekanu cipelu (flex 70-80) i skijao (mucio se) 2-3 sezone. Prelazak na 120 je bilo kao da me sunce ogrejalo :) Upravljivost,kontrola,sigurnost...Jeste da ponekad otkopcam gornje kopce na zici,ali to je minorno za osmeh koji mi ova panca pruza :cool:

alexapi32
15.11.2014, 18:58
Uvek prvo gledaj da li ti pancerica lepo leze na nogu, tj. da li imas lufta (pre svega kod pete) u cipeli. Ako ti je noga previse slobodna u cipeli imaces osecaj da se non stop boris sa skijama i podlogom i ceo dan ce ti propasti na snegu.
A sto se tice flexa, skok sa 100 Salomonvih na 120 Atomicovih ti nece biti isuvise primetljiv.
Suma sumarum: Pre svega gledati kako ti leze pancerice pa posle flex...

bezbi
15.11.2014, 20:50
Ja nosim Salomon cruse carbon 120 i cipele su mi preudobne, fora je da najdes samo da pase tvojoj nozi i to je to

snowglisser
16.11.2014, 00:45
Jos jedan glas za 120 flex. Ja vozim u Atomic LiveFit 120 i, sto rece clan iznad, takodje su mi preudobne.
Ali i meni odgovaraju stopalu "k'o da mi ih je šnajder sašio".

P.S. link koji si iznad postavio vise ne radi (barem ne meni), pa ne mogu da vidim koje cipele gledas - mozda cak ove koje ja pomenuh

Grimani
16.11.2014, 09:45
Pre dva dana sam probao dalbelo kr2 fusion, 120 mislim da je flex. Cipela mi je ocigledno i prilicno meksa od moje tecnice diablo magnesium 110 flex. Dobra je cena 25-26 hiljada izgleda jer je ostalo samo par kom. lajner na tecnici je 30mp a na dalbelu 29.5 i uze su u stopalu 2mm dalbelo je 98mm a izgleda i u listu. Umalo ih ne uzeh jer sam ubedjen bio da mogu za pola broja manju cipelu u ovom slucaju to dalbelo nudi ali na kraju sam odustao jer nisam siguran da mogu razgaziti tj. Gurnuti ulozak malo napred na prstima. To sto je uza u stopalu 9setio sam ali ul9zak ce se prosiriti, nije bilo neprijatnog osecaja. Dilema ostaje...sto ciniti?

trendo
16.11.2014, 14:08
Nazalost i MP moze se razlikovati zavisno od proizvodzaca. Tacnije MP je isti ali cipele razlicitih proizvodzaca izgleda da drugacije to kontaju. Jos tacnije moja nordika je 31 a dinafit 30.5. Obe cipele su kupljene nove i mereno moih nogu. Isto tako dok sam probavao dinafit isto tako sam probavao i scarpu sa odgovarajucim 31. Inace dinafit i ne proizvodi 31. tolko oko toga.
Sto je jos bitnije. Ja nikad ne bih uzimao cipelu ako kad dobro ukopcam istu sa dobro povucenom petom natrag i u isto vreme prsi mi udiraju napred.
Nisam siguran dali sam dobro srocio recenicu. Poenta je da prsti nikad ne smeju udarati, gurati ulozak napred. Uvek treba biti bar 1-2mm prostora, bez obzira dali ce se ulozak razvuci ili ne.
Naravno to je moj stav.

Grimani
16.11.2014, 14:32
Nazalost i MP moze se razlikovati zavisno od proizvodzaca. Tacnije MP je isti ali cipele razlicitih proizvodzaca izgleda da drugacije to kontaju. Jos tacnije moja nordika je 31 a dinafit 30.5. Obe cipele su kupljene nove i mereno moih nogu. Isto tako dok sam probavao dinafit isto tako sam probavao i scarpu sa odgovarajucim 31. Inace dinafit i ne proizvodi 31. tolko oko toga.
Sto je jos bitnije. Ja nikad ne bih uzimao cipelu ako kad dobro ukopcam istu sa dobro povucenom petom natrag i u isto vreme prsi mi udiraju napred.
Nisam siguran dali sam dobro srocio recenicu. Poenta je da prsti nikad ne smeju udarati, gurati ulozak napred. Uvek treba biti bar 1-2mm prostora, bez obzira dali ce se ulozak razvuci ili ne.
Naravno to je moj stav.
Mp je u sustini centimetar sad koliko sam shvatio kad pisu dva broja kao sto pisu jedan veci mp mondo point je duzina unutrasnjosti kalupa cipele a drugi je duzina uloshka u cm. Fakticki uzmesh lenjir i izmerish stopalo i tako bi trebao sa ti bude broj. Tu nebi trebalo da bude odstupanja a ochigledno postoji. Trendo realno poslusacu tebe mislim slazem se i tu mi je dilema bila samo sto izmedju cipele i uloshka ima tog lufta pa sam mislio....bolje ne misliti i samo osetiti. Realno

Sinisha
16.11.2014, 15:53
Dilema je yaebana. Zavisi i od toga koliko bangavo stopalo imas, sto bi strucno rekao moj drug ortoped :).

Ja imam bangavo stopalo siroko bar 112 i vise mm. Kada sam uzimao pancericu nisam mnogo razmisljao o tome, jer na suvo situacija je ok sa svim pancericama koje su sire, a ne diu sire od 105mm. Ali na stazi, druga prica skroz.
Ajd nije problem ni skijati, ali kada bol u stopalu potraje par meseci posle skijanja, to nije najzdravije.

Sto se tice duzine, tu nemas sta da razgazis, precizno izmeri stopalo i ulozak i nemoj ici krace nego sto treba, posebno ako ceo dan skijas. Sem ortopedskih problema, cupanje/operisanje uraslog nokta zbog kratke cipele je bas "zabavno" iskustvo.

Meni je prosle godine stopalo na suvo najlepse fitovalo u Atommic Hawx pance i to najtvrdji flex, cini mi se 130. One imaju najdeblji ulozak i jezik sa nekim gelom. Pored toga imale su bocno prosirenje koje je omogucavalo udoban fit za sira stopala. vidim ove godine su to izbacili iz hawx serije i prebacili u live fit pancerice:
http://www.atomic.com/static/images/productfinder2014/detail/live_fit_130_alpine_boots_AE5011140.png

Ali posle ovogodisnjeg iskustva sve to nista ne znaci gok ne izadjes na stazu da skijas punom parom. Uzeo sam Nordikine transfire r2, super mi legle na suvo, a na stazi druga prica. Tako da se ja ne bih usudio da kupujem pance bez da mogu stvarno ljudski da ih probam na stazi ili sat dva tri u kuci.
Bangavo stopalo, sta da radim.

Inace prvi put cujem da su vacuum fit opasno hladne. Da li ih neko sa foruma vozi ? Sve sam mislio da kada me jednom ozbiljno zasvrbe pare predjem na te vacuum fit pance...

average
16.11.2014, 16:16
Inace prvi put cujem da su vacuum fit opasno hladne. Da li ih neko sa foruma vozi ? Sve sam mislio da kada me jednom ozbiljno zasvrbe pare predjem na te vacuum fit pance...

Evo najbolji opis koji sam procitao, glasi otprilike ovako: skijam 30 godina i moja noga nikada nije usla u bolju pancericu a svasta sam probao. Medjutim, po prvi put sam sa njom osetio sta znace hladne noge...a to do sada nisam znao

Mene je to odbilo od vacuum fita, ali sam pre dve godine i pored toga ipak nameracio da ih uzmem - isao sam u zapadni Tirol. U tri radnje su me bukvalno ubedjivali da ih ne uzimam kada sam im izlozio svoj problem

Sinisha
16.11.2014, 16:34
Hm, steta ako je to bas tako sa vacuum fitom. Hladne noge su posledica lose cirkulacije, a to u vacuum fitu ne bi smeo da bude slucaj, nikako. Jedino ako im je ulozak tragicno tanak...
Zasto si ti nameravao da ih uzmes ?

Inace sto se tice tvog originalnog pitanja, ja mislim da nemas zasto da brines. Pre mene su mnogi odgovorili, ali eto drugar sa kojim skijam ima Salomon pancerice flex 110 i nista sto samo probali prosle godine u tom istom fleksu nije ni bilzu tvrdo kao njegove salomon stare cirka 8 godina.
Nismo probali race modele jer se ne prave u velicini koja nama odgovora.

Inace gde si nasao i za koliko novca taj hawx 2.0 120 ?

wlad
16.11.2014, 17:44
Supruga "vozi" Vacuum Fit cipele i odlične su joj, jesu hladnije nego stare Nordica ali ne strašno. Na početku je po staroj navici zakopčavala kopče prejako i bilo joj je baš hladno, zatim je popustila na moju sugestiju i onda joj jeste malo hladnije nego ranije ali skroz OK. Poenta je da kod Vacuum Fit-a nema potrebe da se kopče zatežu "krvnički" :sm004:, cipele drže nogu odlično i bez toga.

S' druge strane brat vozi neke Head race cipele (flex 130) koje mu super drze nogu ali su prehladne, pretanak liner i sada praktično svaki skijaški dan troši grejače (one jednokratke). Pre toga nije imao problema sa hladnim nogama, barem ne izražen...

A što se tiče udobnosti, ja vozim speedmachine 120 (nordica je uvek mekša nego realno) i u prodavnici dok sam probavao prvo sam probao 110 (iste cipele) i bile su mi znatno neudobnije od 120 - nema neke logike ali tako je :D . Taj Nordica 120 flex je sasvim OK, drži stopalo odlično, udobna je i ima solidan liner (debljina) tako da je baš topla.

snowglisser
16.11.2014, 18:48
@ Sinisha

Taj ulozak s gelom nije "prebacen" ove godine s Hawx-a na LiveFit, postojao je on (tacnije, oni - jer na LiveFit ih ima 2) na njemu i prosle godine. Inace odlicna stvar, ja licno verujem da su ti gel-ulosci zasluzni za veliku udobnost LiveFita.

Proslogodisnji Hawx model ih je imao samo 1, ako se dobro secam samo sa spoljne strane, dok LiveFit ih ima i spolja i iznutra.

Inace razlog zbog kog se vise ne nalazi na ovogodisnjem Hawx modelu je taj sto je Atomic za ovu godinu "unapredio" Hawx-ovu plastiku, tako da sada i Hawx moze da se "pece u rerni" da bi se ostvario sto bolji "fit" (i plastika i ulozak se mogu peci).
To proslogodisnji model nije mogao.

Inace ako ti bas treba sto je moguce sira cipela, savetovao bih ti da pokusas negde da probas Tecnica 10.2 120 HVL, (HVL = High Volume Last,odnosno "visokozapreminski ris). Ili Rossignol Alias Sensor 120.
Ljudi kazu da od ove dve ne postoje sire cipele, a koje su jos uvek dobre za zahtevno skijanje.
Cak stavise kazu da su odlicne.

@ wlad

Te bele Head-ove u 130 flexu su verovatno Raptor... strasne cipele. Cudi me (i bas steta) da su toliko hladne.

Sinisha
16.11.2014, 22:07
Snowglisser hvala na savetima za pancericu ! Mada tesko cu kod nas imati sanse da probam bilo koji od ta dva modela.

Moja Transfire R2 pancerica je relativno siroka, 102mm, ali nedovoljno za mene, bootfiter je malo prosrio, pa videcemo ove sezone kako ce ici.

Kod Atomica sam mislio na ovaj feature:
http://s8.postimg.org/6kjj0b6jp/Skok_na_ja_i.png
Navodno bi trebao da pomogne nama sa "perajima" :). Nisam ih probao na stazi, ali su u prodavnici bile vise nego udobne.

Inace prijateljica vozi Head Raptora 130, race pancerice, mocne su, monolitne, kopce kvalitetne, ali ono nema flexa. Zato se mogu nabaviti po smesnim cenama [zenske].

@wlad, kakav je ulozak na tim vacuum fitovima ? Generalno vazduh je taj koji je izolator, pa ako je stopalo savrseno ufitovano u skoljku, a ulozak tanak, onda tu nema mesta izolaciji.
Mozda da proba da prosvercuju u njih jos jednu carapu :) ?

sasacg
16.11.2014, 22:55
Jel neko probao ovaj LiveFit? Nekako mi ne uliva previse sigurnosti zbog samo 2 kopce. Ne znam...mozda gresim...

Bitterman
16.11.2014, 23:13
Ja ih nosim vec 3 godine, bas zbog sirokog stopala. Kopce su sire nego uobicajene, po meni greske nema.

wlad
17.11.2014, 01:10
@wlad, kakav je ulozak na tim vacuum fitovima ? Generalno vazduh je taj koji je izolator, pa ako je stopalo savrseno ufitovano u skoljku, a ulozak tanak, onda tu nema mesta izolaciji.
Mozda da proba da prosvercuju u njih jos jednu carapu :) ?

Nisam zagledao :sm004: ali deluje na prvi pogled kao normalan uložak, sa neprezategnutim kopčama joj je OK, i drži i nije hladno tako da ne mora(mo) više da izmišljamo :sm022:

snowglisser
17.11.2014, 02:27
@ Sinisha

Da, to su ti gel "pocket-i".
Nema na cemu, nadam se da ces naci odgovarajucu cipelu. Ako putujes u inostranstvo, obavezno probaj ove dve, trebalo bi da zadovolje. Ako ne, da li si probao LiveFit? Stvarno bih ih preporucio, samo ako ti odgovara fit.

@ Sasacg

Ja ih kupio prosle sezone. Moje iskustvo je isto kao i Bitterman-ovo. Udobne, tople, jako "poslusne".
Zbog samo 2 kopce, prava su milina za obuvanje.

Ako pazljivo pogledas, te dve kopce su bar 50% sire od regularnih, tako da zahvataju veliku povrsinu cipele. I traka na vrhu (na cicak) je sira nego obicno, ja mislim 4,5cm ili 5cm siroka, tako da i ona drzi veoma cvrsto, maltene kao treca kopca.
Ja sam prezadovoljan.

.

snowglisser
17.11.2014, 02:44
Sinisha, izvini prvo sam samo pogledom "preleteo" po postovima, pa tek sad primetih da si ih u radnji probao i da su ti bile vise nego udobne.
Ako su ti bile udobne u radnji, bice i na padini, nemoj da brines. LiveFit je isto kao i tvoja Transfire 102mm siroka, s tim sto su ta 2 pocket-a rastegljiva. A posto su s obe strane, dobijes dosta siri fit.
Samo povedi racuna da provedes dovoljno vremena u njima u radnji (40-60 min).

I ja uvek muku mucim s mojim "yeti" stopalima, LiveFit su mi resile problem.

.

average
17.11.2014, 10:05
@Sinisha

Probao ih u radnji u inostranstvu a evo jedne sjajne cene

http://cattisport.com/prodotto-370171-ATOMIC-SCARPA-SCI-HAWX-2.0-120-AE5011760.html

Narucim, platim, dodjem na skijanje u apartman koji sam rezervisao, cekaju me cipele. Nema pdv-a, carine...jos zamolis da ti stave tax free racun u posiljku. izadje te ovakva cipela 260e - 100e manje nego kod nas u radnji

Sinisha
18.11.2014, 02:19
Avarage, probao sam ove nove hawx samo u fleksu 130. Ubavo udobne na suvo :). Sidas ulozak, gel jezik itd. Flex ja mislim da uopste nije strasan.
Mada probao sam nove Salomon x pro 100, preudobne i mekane pance. Ako si slicne imao onda ce ti biti osetna razlika.

FreeRider
08.12.2014, 20:44
Sinisha , upravo sam iz radnje i kupio sam Salomon Impact X , flex 90 .
Naime, jutros kupim u toj istoj radnji Head pancerice sa flexom 80, i produžim na posao...
Dođem večeras kući oko 18h i raspakujem pancerice, obujem lijevu i pokušavam da obujem desnu ali ne ide. Pogledam i imam što vidjet, lijeva 30.5 moj br, a desna 29.0 ...
Odem u radnju da ih zamijenim i posle pola sata preturanja po magacinu izlazi momak i kaže da nemjau više ni jedan par .

Nijesam htio da čekam da mi naručuju iste već sam se odlučio za SALOMON Impact X .
E sad, kako sam do sada skijao sa flexom 60 i 80 , a vidim da većina vas ima iskustva sa jačim flexom, a Sinisha je skijao sa sličnim pancericama, molim vas da mi kažete hoće li razlika biti velika ? Meni se čini da nijesu puno tvrđe od predhodnih , i dosta su mi udobne. Rekreativni sam skijaš, i skijam crvene staze ...

http://i42.photobucket.com/albums/e342/Mikeli74/impactx_zpsb959904b.jpg (http://s42.photobucket.com/user/Mikeli74/media/impactx_zpsb959904b.jpg.html)

wlad
08.12.2014, 22:04
Nema frke, 90flex (ma koji proizvođač) ne može ti biti pretvrd - ako su ti udobne, tj. ako si potrefio "kalup" (dužinu/širinu)..

Uživaj :ok:

Vidim da će ove godine biti i skijanja pored bordanja :)

FreeRider
08.12.2014, 22:20
Wlad, super su mi . Široke , odnosno još šire nego Head , i mnogo udobnije . Neće mi biti napor skijati u njima nadam se iskreno .
Što se tiče snowboarda , sa tim je gotovo. Ponovni snimak odnosno magnetna je pokazala oštećenje diskusa na istom mjestu đe sam imao operaciju, i predlažu mi veliki oprez jer je rizik da se moram ponovo operisati ogroman. Doktor koji je pogledao snimak je predložio da odma uradim operaciju , mada ja dok god hodam bez velikih bolova, i vozim motor 400 - 500 km dnevno , ne idem na operaciju :dziveli:
Padovi sa borda na stražnjicu su veoma teški za kičmu , pogotovo već operisan diskus , a i 41 godina života ne dozvoljava više toliki rizik .
Iskoristiću ovu i naredne sezone da unaprijedim stil skijanja , i da uživam .
Izzvinite na off topic-u .

Sinisha
08.12.2014, 22:43
@Freerider

U zdravlju i sreci da ih potrosis :)!!

Mozda se nisam najbolje izrazio, probao sam te pancerice na suvo u prodavnici. Tj. ne bas taj model Salomona, ali ono sto mi je bio utisak je da su izuzetno nove Salomon pance udobne i imaju sirok kalup.

Kako nosimo isti broj, verujem da ti 90 ne moze biti pretvrd flex, tj. slazem se sa wladom. Sigurno imas visinu i tezinu koja prati tu velicinu stopala, pa cak i za pocetnike koji su visoki i imaju tezinu to nije prejak flex.


E, sad moja 2centa na temu fleksa, mislim da ljudi cesto insisitiraju na prevelikom fleksu. Kada sam se vratio skijanju vozio sam neke stare polovne Head pacerice od druga. Nismo bili sigurni koji je tacno fleks, jer su se sve oznake izgubile :), ali sigurno debelo ispod 100. Ipak stari sistem skoljke u kojoj deo sa stopalom uopste nema kopce vec je izliven iz jednog komada plastike je bio dovoljno cvrst da ne mogu da ih deformisem.
I super se skijalo, sve vrste staza.

Ko je skijao na vodi zna da se skija bez pancerica :), a ako imate dobar balans mozete da kontrolisete gole daske bez vezova.
Tako i u skijanju na snegu ako imate pravi balans skijacete bez da jako natezete pancericu. Cvrst fleks pre svega donosi preciznost u trkackom skijanju, kada svaki milimetar u polozaju skije pravi razliku, pa vam treba kruta veza noge sa skijom. Tu su sile velike, uglovi ekstremni, a tranzicije iz zavoja u zavoj maksimalno brze.
Tu preciznost u polozaju skije obezbedjuje najtvrdji fleks.

Sa druge strane krajnosti su pocetnici koji ce cesto natezti pancericu nepravilnim drzanjem tela i nogu, dok uce. Pa tada pancerica ne treba da bude tvrda da im ne povredjuje noge i da amortizuje koliko moze greske.

U zoni izmedju gde smo mi ostali, treba imati pancu koja nije meka da mozete da je deformisete svojom tezinom u skijaskom polozaju, a da nije pretvrda da vas muci dok skijate ceo dan. Tu negde treba naci optimum. Najvaznije da vam lepo lezi na nozi, da imate sto potpuniji kontakt potkolenice i stopla sa skijaskom cipelom. Tada se ostvaruje najbolji prenos pokreta sa noge na skiju.
Tvrdja pancerica ne znaci obavezno da cete skijati bolje.

FreeRider
08.12.2014, 22:56
Sinisha, odlican post I hvaLa na lijepim zeljama.
Mislim da je flex 60-80 dobar za pocetnika , 90-100 za rekreativce I preko 100 za napredne skijase. Javljam prve utiske sa skijanja sa novim pancericama.

FreeRider
08.12.2014, 23:41
I zaboravih da napisem , visok sam 190cm I imam 95 kg.
Da li je to dovoljno za flex 90 ?

wlad
09.12.2014, 00:09
Nemoj da brigaš, niti su to pretvrde cipele niti si ti sitan momak :D

"Vozio" sam 90flex (Rossignol cipele) i radi to posao za sve uslove/skijaše (ja sam 190/86).

FreeRider
09.12.2014, 11:16
Wlad, e sad mi je laknulo :ok:
Jedva cekam da ih isprobam ...

dzoninho
09.12.2014, 21:58
Mene najvise brine ova oznaka X, da li je ovo neka odrada za Intersport?

FreeRider
10.12.2014, 03:54
Valjda novi model, 2014/2015 ...
Provjeri na Sport Chek . Na internetu se prodaju za 400 dolara .

dzoninho
10.12.2014, 09:32
Bio sam u pravu, Intersport verzija cipele Salomon Impact X90. Nadam se da nisi dao 400 dolara za nju :)

wlad
10.12.2014, 12:49
Ne vidim razlog zašto bi se brinuo ako je to InterSport verzija?

FreeRider
10.12.2014, 14:31
Bio sam u pravu, Intersport verzija cipele Salomon Impact X90. Nadam se da nisi dao 400 dolara za nju :)


Kod nas je u InterSportu 160 e , je je trenutno popust 20 posto . Da sam je kupio izmedju 1. i 3. dec imao bih 30 posto popusta ...

Puna cijena je 200 e .
Čitajući o ovoj pancerici na internet sajtovima, vidim da ima veoma dobre ocjene. Hvale je da je pogodna za cjelodnevno skijanje i da ne izaziva veliki zamor i nije teška. Ove se ocjene baziraju vjerovatno na modelu Impact 90 .
Ako to bude tačno, kupio sam odličnu čizmu za moje široko stopalo, i za relativno male pare.

ExBaker
11.12.2014, 12:40
Odlicna je ovo pancerica.Ja imam Salomon Xwave flex 80, udobna, mozes cio dan setati u njoj.Sledece godine kupujem isto salomon, samo sa tvrdjim flexom.

FreeRider
11.12.2014, 16:40
Exbaker, bas mi je milo da ti se pokazala dobrom. Kuoi taman ove kao moje, mada si ti bolji skijas pa vidi i nee flex 100 imaju u istoj radnji za slicnu cijenu...

dzoninho
11.12.2014, 18:27
Ne vidim razlog zašto bi se brinuo ako je to InterSport verzija?

Vise puta sam objasnio na forumu, ali ajde jos jednom posto mozda nisi procitao a takodje znam da imas averziju prema onome sto ja pisem i uvek kontriras ali nema veze.

Intersport, kao veliki trgovinski lanac, pravi za sebe po narudzbini cipele koje obicno nose oznake X. Tako recimo postoji Nordica Firearrow X, Sportmachine X, Salomon Impact X, Atomix Hawx 85 od pancerica, ili Elan waveflex 9 i 11 skije itd itd.

Ti modeli, ne postoje u zvanicnom katalogu proizvodjaca i obicno nose boje najjaceg modela iz te serije a najslabiji flex, i nemaju nista od "opreme" koje nose cipele iz te serije. Na primer, Firearrow X je zelene boje, kao Firearrow F1, ima 100 flexa kao Firearrow F4, ima potpuno drugaciji ulozak od cele serije Firearrow cipela, mnogo prostiji i jeftiniji, a kosta isto kao Firearrow F3...

wlad
11.12.2014, 18:33
Veruj mi da nemam nikakvu averziju prema tebi :-)

Čovek je kupio odličnu cipelu koja mu odgovara za skroz OK novce a ti mu ubacuješ crv sumnje bez potrebe. Moje mišljenje.

Ti izgleda imaš problem kada je u pitanju diskusija ;-)

stekan
11.12.2014, 19:01
Prošle zime u Villachu uzeh Hervis verziju Salomon Impact HS 100+. Hervisove specifičnosti modela su:
- Impact je serija koja se više nije dio zvanične Salomon ponude, tj. to je stara serija
- Zvanični Impact modeli su imali oznaku CS (Custom Shell), a ovo HS je vjerovatno od Hard Shell. Znači model bez opcije laganog zagrijavanja i prilagođenja školjke na najširem dijelu pancerice.
- Uložak ispod stopala je obični komad spužve (sunđera).

Sve u svemu, fenomenalna pancerica. Ubacio sam Sidasov uložak i odradio razvlačenje školjke na skočnom zglobu pa mi je sad pancerica genijalna. Čak mi više paše od nove X serije, jer ima veći predni nagib. Cijena je bila ispod 140 EUR kad se vrati PDV.

dzoninho
11.12.2014, 23:08
Veruj mi da nemam nikakvu averziju prema tebi :-)

Čovek je kupio odličnu cipelu koja mu odgovara za skroz OK novce a ti mu ubacuješ crv sumnje bez potrebe. Moje mišljenje.

Ti izgleda imaš problem kada je u pitanju diskusija ;-)

Napisao sam samo da se nadam da nije platio 400 dolara tu cipelu jer ne vredi toliko. Evo veceras sam bio u Intersportu, imaju sve modele koji se rade za njih i to recimo NXT NX, NRGY H3 X, X PRO X90 itd itd. Poenta price je da ti modeli imaju mnogo manje opreme od modela koje "kopiraju" a ne kostaju manje. Npr, u Intersportu model NXT NX koji ima 100 flexa kosta 35000 a malo manje kosta NXT N2 koja isto ima 100 flexa i daleko je bolja cipela. Tako da sam hteo samo da skrenem paznju da Impact 90 i Impact X90 nisu ni blizu slicne cipele a kostaju odprilike slicno.

Te cipele prilikom narucivanja opreme, na stokovima mozete da nadjete na hiljade i cene su im neuporedivo manje. Zato mogu da se nadju po povoljnim cenama modeli stari god ili dve. Ne kazem da su te cipele lose, ali nisu ni blizu modelima koje "kopiraju".

Stevo, posto si naveo dobar primer, konkretno eto proizvodnja te HS verzije je daleko jeftinija od CS verzije a veruj mi da u istoj godini proizvodnje, kostale su slicno, sto nije ni blizu realno. A takodje garantujem da je "original" model dugotrajniji od "kopja" modela jer sam ja prvi pre 3 godine kupio Atomic HAWX 85 u Intersportu i nosio sam je dva skijanja i posle toga prodao jer tih 85 flexa sa pocetka, posle 2 skijanja je mnogo manje.

Uf, ne znam ko me uopste tera da se trudim da nesto pisem i objasnim iz najbolje namere. Takodje evo neka se javi neko sa foruma ko me zna, ko je imao priliku da dodje i poprica samnom, da se nesto posavetuje a koga sam zajebao ili dao pogresan savet ili se nisam potrudio da maksimalno ispostujem...

Zato mi je wlad krivo, sto na svaki moj komentar vezan za opremu, ti pokusas da omalovazis ako nekad nesto kazem... Ti si dosta stariji od mene, i duze si "forumas" ali to ne znaci da se u neke stvari bolje razumes a ja pak uvek pokusam da naucim nesto novo i iz tvojih postova i iz Stevinih i od ostalih starih forumasa. Samo sam ja ipak trenutno malo vise od tebe u prilici da neke stvari vidim, cujem, probam prakticno i uzivo a ne samo da zakljucim ako nesto procitam. Nikad nisam bio zlonameran i nikad nisam nekoga zajebao ili nagovorio da uzme nesto sto mislim da nije dobro, bez obzira sto radim u prodavnici ski opreme.

Sinisha
11.12.2014, 23:47
Po sredi je samo nesporazum :). To je uobicajeno u forumskoj komunikaciji, gde ne mozes da vidis coveka sa kojim pricas, ne cujes ton, ne vidis mimiku lica, gestikulaciju, osmeh, itd.

Zato je lako pogresno shvatiti poruku koja je opisana samo otkucanim recima, a lisena svega ostalog sto prenosi smisao. Ne treba sve primati k srcu i prihatati kao negativno :).

Dzoni je drugar i po, tu sumnje nema.
I zato Dzoni ne primaj sve k srcu kada se pise na forumu :). Uvek ce biti raznih pitanja i razlicitih misljenja, da ih nema forum bi bio mrtav. Srz kvalitetne diskusije je argumentovano suceljavanje razlicith misljenja.

Bas zato je lepo sto te je wlad "isprovocirao" pitanjem (i mene je isto interesovalo) i razlicitim misljem da napises to sto jesi, jer smo sada bogatiji za tvoje znanje.

Aj :dziveli:

p.s.
citajuci ovih dana forum vidim da nas je vecina istih dimenzija, visine, tezine i nogatosti. mogli bi proizvodjaci da nam daju neke popuste sto im cistimo magacine od velikih brojeva pancerica koje niko ne kupuje u Evropi :). to me podseti da videh u Intersportu u Merkatoru Tecnopro pance velicine 30.5 flex 60 za ~5000 din, pa ako nekome od nogatih treba da zna gde ima bagatela.

dzoninho
12.12.2014, 00:15
Prošle zime u Villachu uzeh Hervis verziju Salomon Impact HS 100+. Hervisove specifičnosti modela su:
- Impact je serija koja se više nije dio zvanične Salomon ponude, tj. to je stara serija
- Zvanični Impact modeli su imali oznaku CS (Custom Shell), a ovo HS je vjerovatno od Hard Shell. Znači model bez opcije laganog zagrijavanja i prilagođenja školjke na najširem dijelu pancerice.
- Uložak ispod stopala je obični komad spužve (sunđera).

Sve u svemu, fenomenalna pancerica. Ubacio sam Sidasov uložak i odradio razvlačenje školjke na skočnom zglobu pa mi je sad pancerica genijalna. Čak mi više paše od nove X serije, jer ima veći predni nagib. Cijena je bila ispod 140 EUR kad se vrati PDV.

Mislio sam na kompletan LINER ne samo na ulozak ispod stopala. Ne znam za slucaj tog Salomona ali znam za pomenute pancerice iz mog posta da je liner potpuno drugaciji.

stekan
12.12.2014, 08:25
Džoni, jednako razmišljamo na tu temu. Nije sporno da su modeli za InterSport i Hervis drugačiji (i često stariji) od zvaničnih modela proizvođača i jasno je da zvanični modeli brane obraz proizvođača, a trgovački modeli trgovačkih lanaca (znači nemaju šta ni da brane). Pri tom se gleda da proizvodna cijena bude što niža, a da model što više liči na "pravi".
To u praksi znači da su trgovački modeli mačak u vreći, jer za njih je praktično nemoguće dobiti detaljnije informacije. Ali opet to ne znači da je svaki taj mačak loš, posebno ako se naleti na dodatni popust petkom na već sniženu cijenu.

dzoninho
12.12.2014, 09:16
Džoni, jednako razmišljamo na tu temu. Nije sporno da su modeli za InterSport i Hervis drugačiji (i često stariji) od zvaničnih modela proizvođača i jasno je da zvanični modeli brane obraz proizvođača, a trgovački modeli trgovačkih lanaca (znači nemaju šta ni da brane). Pri tom se gleda da proizvodna cijena bude što niža, a da model što više liči na "pravi".
To u praksi znači da su trgovački modeli mačak u vreći, jer za njih je praktično nemoguće dobiti detaljnije informacije. Ali opet to ne znači da je svaki taj mačak loš, posebno ako se naleti na dodatni popust petkom na već sniženu cijenu.

Upravo to sam i ja hteo da kazem... Ako se nadje na nekom extra extra popustu pa kosta koliko bi realno trebalo da kosta, onda moze da bude ok kupovina, ali nikako ne moze da bude ok kupovina ako u sezoni za isti novac mozes da kupis kataloski model proizvodjaca.

Preracunajuci ovih 160e u dinare, to je nesto vise od 19000 din, mislim da si prosao ok sto se cine odnosa cene i kvaliteta.

salto
13.12.2014, 03:09
uh , ode tema predaleko .Jednom davno skrenuh isto ovako na doticnu firmu ali iz etike nisam hteo da obrazlazem , naime , te godine je izasla legendarna serija nordica speed machine.Istovremeno odrada za in... sport u varijanti 100 flex dobije apsolutno isti dezen flex 130 , ubio sam se objasnjavajuci da nije uopste ista cipela a svaki drugi ko june u plast jos na vratima radnje : bre gorane ova u intersportu kosta 22.900 a kod tebe 33,900
aj sad , umal nisam napisao obavestenje , napominjem da je 100flexa bila 21990 kataloska kod nas , Dzonija razumem ali mlad je :) uskoro ce i on prestati da obraca paznju zato sto nam megamarketi nisu ni najmanje konkurenti , bas ni najmanje , njihova explozija je bila 3-4 god , taman toliko da nam na finjaka isisaju lovu :) , secam se pre 4 godine kada me je iz francuske zvao veliki vodja da me pita posto su speedmachine 14 kod mene posto su dobili popust na devet ovih cipela na odlicnih 350e , napisah gore koliko je bila kod mene tu pred nosom-330e , e bas bih voleo da sam tamo bio da im vidim te..ce face , more kupujte cipele i skijajte , ako mene pitate koja je najbolja skija -bio bih kreten da kazem nordica a takodje i cipele , jedino elana nesto bas al tu ce vam Dzoni sve objasniti , mene zanima kao najlanjskiji sneg , za ostale skije mogu napisati enciklopediju posto sam ih skoro sve video u preseku ahaha , naravno polomljene :)

alexapi32
15.12.2014, 00:07
Imalo novih pancerica na Expozim-u tipa Head Raptor 130 i Tecnica Inferno 130 flex za 140/120e, ali su bili modeli od pre 2-3 godine.

average
17.12.2014, 18:03
Kao neko ko je pokrenuo ovu temu da zakljucim...

Prelezak na 120 Flex je prosao bezbolno, nista osetio nisam :)

Prezadovoljan novom pancericom, resio problem sa hladnim nogama, Thinsulate nije ispao marketinska laza...to je to, hvala svima koji su ucestvovali u diskusiji

Marselo
18.12.2014, 20:31
@ Average,

Drago mi je da su ti sele kako treba i u zdravlju da ih nosis.

@ Dzoninho, veoma me interesuje tvoj generalni sud vezan za Elan skije.

alex11
21.12.2014, 23:38
Average, mislim da sa malo tvrdjim flexom neces pogresiti. Ja imam Lange RS110 Race, tvrdja je plastika, tanji i uzi ulozak 97mm ali sam zrtvovao comfort za preciznost. Imao sam opciju 100mm sirinu stopala ali sam mislio da ce mi biti siroke. Manji broj uvek mozes malo da prosiris a siroku cipelu ne mozes suziti (ima varijanti da ubacujes pad ali to nije resenje). Sto se hladnih stopala tice meni nije bilo toliko hladno, jer su ovo race boots, uske su pa se i kopce ne moraju ekstra zatezati.