PDA

Pogledati punu verziju : Koliko smo stari / mladi (anketa)



stekan
01.11.2014, 14:21
Radi preglednosti, evo ankete na temu teme: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=8266.

Radi postojanosti u vremenu i prostoru, osnova je godina rođenja.

Opcija skije ili bord bi trebala ići u posebnu anketu, ali mi se ta informacija ne čini pretjerano interesantna, jer se ljudi prebacuju sa jednog na drugo, a neki koriste oboje.

Grazer
01.11.2014, 15:49
Koliko vidim stevo samo smo nas dvojica glasali :)

stekan
01.11.2014, 21:02
Raste broj glasača. ...neka raste, i treba da raste.

Panzer
01.11.2014, 22:11
Samo, Stekane, trebao si malo pravilnije odrediti ovu podjelu, opsege. Nije isto ako je neko '81 ili '89-to. Što se ne može reći za '61 ili '69-to. Godine ne teku linearno, čim pređeš 40-tu postaju funkcija od društvenog uređenja u kojem živiš i stepena izigranosti još ko dijete do 10-te godine. Na znam tačnu formulu, ali ovo su faktori.

stekan
02.11.2014, 08:18
Ideja je bila da će trebati 6 godina da svi glasaju, pa će tada rasponi taman biti po starosti 20 do 30, 30 do 40...
Meni je ovih 50-tak godina prošlo linearno, a društveno uređenje ovdje ne postoji (nema ni društva, ni uređenja, već samo glasačka stoka kojom manipulišu lopovi).

designbvr
02.11.2014, 18:20
Gde nestade :
http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=8266

Panzer
02.11.2014, 19:26
Da ne bi bilo da kritukujem a ne predlažem kako bi moglo bolje - moje viđenje podjele:

- do 1950 - elderly
- od 1950 do 1960 - pravi veterani, generacije koje su dobro zapamtile jade WW II, koje su se mahom više sankale i grudvale nego skijale, a koje su se sa skijanjem sreli uglavnom u JNA. Slabo prihvataju freeride i bord, a ne vole puno ni gopro.
- od 1960 do 1968 - generacije koje su odrasle u zlatnom dobu SFRJ, započeli skijanje u JNA, a nastavili na balkanskim planinama zahvaljujući Energoinvestu. Generacija prepuna funkcionera i rukovodilaca koji i dan danas ne daju ovim mlađima da se nešto pitaju mimo njih. Zahvalne su karvingu, mahom ne vole bord a ponekad koketiraju sa širokim skijama.
- od 1969 do 1978 - gerenacije koje su započeli skijati na ravnim Elanovim, nastavili na karving, a onda ometeni ratovima i sankcijama, ostali bez skija. Uglavnom kasnije nadoknađuju sve propušteno tokom 90-ih. Vole gopro.
- od 1979 do 1986 - generacija koja slabo pamti Tita osim na slikama, ali zna za Titove pionire i partizane. Počinje skijati u ranom djetinjstvu, ali onda propušta veliki dio 90-ih, tako da slabije pamti ravne Elanove skije, ali se dobro navikava na karving i češće probava bord i free style. Skijaški veoma napredna generacija. Vole gopro.
- od 1987 do 1993 - generacija koja ne pamti ravne skije ni Tita, uči da skija nakon desete godine ali brzo prihvata razne off roud - free ride itd.. načine skijanja
- od 1994 do 2003 - generacija ne pamti ni Tita ni ratove ni sankcije. Počinje da skija rano i nastavlja sa svim stilovima - karving, freeride, bord, free style. Skijaški gledano - najnaprednija generacija
- preko 2005 - uči da skija vrlo rano. vidjećemo za ostalo

Alias
03.11.2014, 12:15
Panzer, jako interesantna podela :)

Ja spadam u ovu generaciju koja je započela skijati na ravnim Elanovim skijama, pa da priupitam pripadnike iste generacije - da li ste primetili bilo kakvu razuliku kada ste prešli na carving u smislu da vam je lakše da skijate (kako to većina tvrdi)? Ja apsolutno nikakvu, podjednako mi je lako/teško, tj. zavisi jednostavno od staze.

A čujem da mnogi, posebno oni koji nisu tako dobro skijali na tim starim modelima, tvrde kako im je mnogo lakše na (polu)carvingu. Ja stvarno ama baš nikakvu razliku ne primećujem.

Možda je pitanje po malo off, ali vezano je za generacije skijaša.

stekan
03.11.2014, 12:45
Ja spadam u ovu generaciju koja je započela skijati na ravnim Elanovim skijama, pa da priupitam pripadnike iste generacije - da li ste primetili bilo kakvu razuliku kada ste prešli na carving u smislu da vam je lakše da skijate (kako to većina tvrdi)?

Prelazak na karving skije je jedno, a prelazak na karving tehniku skijanja je nešto sasvim drugo (i ne dešava se spontano). Razlika u načinu skijanja je ogromna. Rezultat je mnogo manje umaranje i mnogo brže skijanje.

wlad
03.11.2014, 13:00
Gde nestade :
http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=8266

Presulo se na ovu temu :sm004:

skiman
03.11.2014, 13:28
od 1960 do 1968 - generacije koje su odrasle u zlatnom dobu SFRJ, započeli skijanje u JNA, a nastavili na balkanskim planinama zahvaljujući Energoinvestu. Generacija prepuna funkcionera i rukovodilaca koji i dan danas ne daju ovim mlađima da se nešto pitaju mimo njih. Zahvalne su karvingu (al znaju potegnuti zavoj i na klasičnim skijam dabome), mahom ne vole bord a ponekad koketiraju sa širokim skijama.

Moja generacija...:sm019:

trendo
04.11.2014, 09:52
od 1960 do 1968 - generacije koje su odrasle u zlatnom dobu SFRJ, započeli skijanje u JNA, a nastavili na balkanskim planinama zahvaljujući Energoinvestu. Generacija prepuna funkcionera i rukovodilaca koji i dan danas ne daju ovim mlađima da se nešto pitaju mimo njih. Zahvalne su karvingu (al znaju potegnuti zavoj i na klasičnim skijam dabome), mahom ne vole bord a ponekad koketiraju sa širokim skijama.

Moja generacija...:sm019:

A jee...:sm019:

funyrace
04.11.2014, 10:23
:yay::yay::yay::yay::yay:Pravo zboriš skiman o jeahhhh

Grazer
04.11.2014, 11:01
Pa i mi posle Titove ere smo proskijali na YU planinama ali ne u JNA. A zelja da vas sklonimo s funkcionerskih pozicija nam je velika kao amerika :) :)

skiman
04.11.2014, 11:31
Pa i mi posle Titove ere smo proskijali na YU planinama ali ne u JNA. A zelja da vas sklonimo s funkcionerskih pozicija nam je velika kao amerika :) :)

U JNA je bilo samo po sebi neminovno, da kao Slovenac znaš skijati....i zato je mnogo naših učilo skijati druge, mada sami nisu imali pojma o učenju (a "kao" su svi imali položen učiteljski)....ali ipak su bili Stenmarki i Križaji za ostale....:sm011:

FreeRider
04.11.2014, 20:04
Sluzio sam i ja JNA prije 22 godine , skijao i uzivao u skjanju... ali ipak mi je snowboard drazi :)

Panzer
04.11.2014, 21:47
... A zelja da vas sklonimo s funkcionerskih pozicija nam je velika kao amerika :) :)

Ne daju se oni Grazer, premazana je to i namazana generacija. Prilagode se oni svemu, kako vjetar duva, čas su socijalisti, čas kapitalisti, kad treba voze čist karving, a kad treba bogami i kroz duboki gaze. A vidiš, potajno se drže i onih svojih ravnih, kako kažu, klasičnih.
Sklonio bi ja njih, ko što su oni skinuli one prethodne koji su im izvojevali slobodu, napravili prve žičare, osnovali Elan... Al ne daju se :sm021:

Alias
05.11.2014, 10:36
Prelazak na karving skije je jedno, a prelazak na karving tehniku skijanja je nešto sasvim drugo (i ne dešava se spontano). Razlika u načinu skijanja je ogromna. Rezultat je mnogo manje umaranje i mnogo brže skijanje.

U pravu si, biće da je to. Ja zapravo nikada nisam u potpunosti prešla na karving tehniku, uvek kada prigusti vratim se na onu staru, mada se trudim da vozim karving kada god mogu.

Kakav je vama ostalima (iz moje i starijih generacija) bio prelaz na karving tehniku, da li ste je lako usvojili ili ne? Ja imam problem jer ne volim da vozim brzo, a karving stvarno baš ubrzava.

Ivan Bgd
05.11.2014, 11:58
rekao bih 2006. na Jahorini.
Presao sam na karving skije tada, ali nikada na karving tehniku, vise volim staru skolu.

Karving samo ako jurcam po stazi tj. zurim da stignem zicu pre zatvaranja, a I to je vise spust.


Poz

Lynx
03.12.2014, 21:52
Dobar video za sve nas koji strahujemo da se uživanje u skijanju smanjuje sa godinama... senior koji privodi kraju devetu deceniju lepo objašnjava neke stvari.

https://www.youtube.com/watch?v=9lpJSB9pd-s&list=PLr83Cjr8vEJhQbEiJCS9Q43_itzJfaGMv