PDA

Pogledati punu verziju : Nordica Dobermann Spitfire EVO EDT



magic
28.01.2014, 22:04
Karakteristike proizvoda
Dužina: 176cm
Geometrija i radijus: 126-74-109 mm - Radius 15,5 m
Profil: Tip Rocker
Vezovi: Marker 12
Podešavanje vezova: 9.5
Ostalo: http://www.nordica.com/srbija/products/dobermann-spitfire-evo-edt-ski/#prod-dett

Mesto i uslovi testiranja
Mesto: Kopaonik
Dužina testiranja: 1 dan
Uslovi: -14C, jako utaban i jako tvrd sneg koji skoro da uopste nije popustio tako da je staza do kraja dana ostala skoro perfektna sem na pojedinim delovima
Lične ili demo skije: demo

Lične informacije
Starost: 44
Visina i težina: 187cm i 110kg
Prosečan broj dana po sezoni: do skoro po 10+, zadnje 2 godine po 30+
Godine skijanja: 36
Veština (1-10): 8.5, po tvrdom snegu bez ogranicenja limitiran samo tipom skije. Relativno malo iskustva po dubokom snegu.
Način skijanja (power/finesse): power +
Poželjan teren: tvrda uredjena staza sa 5-10cm svezeg snega preko

Zaključak:
Stabilna i okretna, manje tvrda i zamorna nego sto sam mislio. Za skijase od viseg do visokog nivoa znanja i fizicke spreme.
Za:
Sirok dijapazon zavoja, od skoro skroz uskog slalomskog do mega sirokih
Protiv:
Ovo (ipak) nije race skija


Recenzija
O sebi: od svoje 14. pa do 35. godine sam terao ili race GS skiju ili nesto odmah ispod toga. Od 2007. vozim Volkl AC3 od 170cm (R 17m), izuzetno tvrdu skiju klasicnog full camber profila koja prosto jede tvrdu stazu ali koja i stravicno kaznjava noge, narocito po neravnoj stazi. Sto zbog godina a bogami i zbog kilograma odlucio sam da prosirim svoje vidike i nabavim kako skije za dubok sneg tako i skije koje ce mi omoguciti celodnevno skijanje u visokom ritmu. I tako je pocela moja potraga ...

Zahvaljuci ljubaznosti uvoznika Nordica skija za Srbiju dobio sam skije na demo i sa velikim ocekivanjima krenuo u test Spitfire-a. Sve na ovoj skiji ukazuje da se radi o agresivnoj skiji, pocev od imena Dobermann/Spitfire pa do materijala koji su korisceni u izradi - skija prosto "vristi" od naboja.

Tako sam se i ja osecao kada sam rano krenuo na stazu. S o bzirom na spoljnu temperaturu od -14C pretpostavio sam sta me ceka - staza tvrda kao kamen i ravna kao tepsija :cool:. Sreca nije bilo vetra i oblaci su bili tik iznad vrha inace ne bi valjalo. Prvu zicu hvatam u 9:05, pravac Pancic ...

Prvo spustanje pravim niz Pancica da bi se malo zagrejao i upoznao i sa skijom i sa uslovima jer svaki pad po ovakvoj podlozi je jedno vrlo bolno iskustvo. Krecem krajnje opusteno, pravim 5-6 zavoja srednjeg radijusa, nista ne forsiram. Hm, ne osecam se bas najsigurnije, onaj Tip Rocker napred malo hvata malo ne hvata pa ne uliva poverenje. Otklizavam mnogo vise nego sto bih to hteo ili nego sto sam ocekivao. Nastavljam u istom ritmu do dole bez zurbe.

Odlucujem da jos jednom probam Pancica pre nego sto krenem dalje. Ovaj put malo vise forsiram misleci da nisam dovoljno opteretio skiju prvi put, nazalost rezultat je isti, previse otklizavanja i skija ne uliva poverenje. Malo sam zbunjen jer znam da je skija bila u servisu pre nego sto mi je data i da su rubnici naostreni :sm006:. Kako jos uvek prakticno nema nikoga oko mene odlucujem se za proveru stabilnosti i zadnju 1/3 staze pravim u spustu iako sam osecao malu nelagodnost. Na svu srecu ovaj test prolazi savrseno i pored jako velike brzine jer je sneg bio stvarno veoma brz, ovo je definitivno najstabilnija skija koju sam ikada vozio, ocena 5.

Slede crvena i crna duboka naizmenicno. Na strmijim delovima situacija se popravlja jer skija hvata celim rubnikom dok je na manje strmim situacija i dalje slicna kao na pocetku. Poverenje je ipak poraslo jer sam je malo "uhvatio" i mogu da predpostavim kada ce poceti da bezi. Pozitivna strana je ta da skija ne kaznjava mnogo noge i da nije tako tvrda kao sto sam ocekivao.

Posle jedno 2 sata na stazi je poceo da se pojavljuje tanak sloj oguljenog snega tako da staza nije vise bila kao kamen. Sto je tog mekseg snega bilo vise tako se situacija popravljala. Narocito je na ivicama pocelo da bude dovoljno snega tako da sam sa potpunim samopuzdanjem poceo da pravim sve uze i uze carving zaokrete. Radijus od 15,5m se svakako oseti i jako je zabavan.

Oko podne eto zene i dece. Zena pita kako je, a ja kazem pomesano, ocekivao sam nesto drugo. Skijamo se zajedno, malo ih pustim pa ih stignem, bez problema i bez napora otklizavam po potrebi. Sreca pa su i klinci bili bas raspolozeni tako da smo se lepo naskijali, a mene za divno cudo nista ne boli! Ono sto me je iznenadilo je to da i pored duplog titanijuma i karbonske ploce nije potrebna neka prevelika brzina i snaga pa da skija pocne da funkcionise i vrlo lako se uvodi i u uzak zaokret.

Klinci su se smrzli i dosta im je za taj dan. Imam jos jedno sat vremena sam za sebe. Oguljenog snega sada ima poprilicno na stazi ali je staza i dalje skoro skroz ravna. Dizem ritam, i jos, i jos! To je to napokon! Skija prosto leti, uski, srednji ili dugacki zavoji - njoj je svejedno, tranzicija sa kantne na kantnu je fenomenalna.

OK, spreman sam za moj ultimativni test, spust sa Pancica u GS stilu sa jako sirokim zavojima gde koristim citavu sirinu staze. Hvatam dobar zalet, pumpam levi zaokret, pumpam desni zaokret - nista se specijalno ne dogadja, mislim u sebi nemoguce, idem ponovo u levi zaokret - svom snagom sam opteretio desnu skiju u nadi da ce mi ona nesto od toga i vratiti i ... vratila mi je ali ne bas mnogo :dontknow:.

Posto sam iz auto branse volim da pravim i takve analogije. Sta je, odnosno koja vrsta skije je Spitfire u auto zargonu? Pa to je jedan maksimalno utegnut najnoviji Golf GTI, mozda jos malo i dodatno spusten i sa sirim gumama ali i dalje "samo" Golf GTI. Ja sam ocekivao barem Porsche Boxster.

Za koga je ova skija? Za ljude koji maju jako dobru tehniku i solidnu fizicku kondiciju, oni ce moci da izvuku sve iz ove skije. Ne uredjena staza je nece uplasiti ali na duboki sneg ni ne pomisljajte, nemojte da vas njena sirina napred zavara.

Tip Rocker je definitivno prednost kada na stazi ima makar malo svezeg ili ne utabanog snega ali po tvrdoj podlozi samo smeta. Kod skija je ucinio isto ono sto i prednja vuca kod kola, nije to lose ali svi znamo da je zadnja vuca ono pravo, a to se kod skija zove Full Camber.

I za kraj. Po danasnjim kriterijumima Spitfire EVO EDT spada definitivno u tvrde skije. Samo se onda pitam, od cega li je onda napravljena moja Volkl AC3 kada je jos tvrdja od ovoga :eek:, verovatno od kryptonita, samo to nisu smeli da napisu na skiji da se ljudi ne bi poplasili :sm004:.

dzoninho
28.01.2014, 22:15
Verovatno prvi citam post, svidja mi se recenzija, samo kao sto rekoh mislim da si za ovu skiju, uzeo predugacku na test :) Ovo ipak spada vise u slalom daske pa bih ja voleo da probas istu dasku samo u 168 recimo, sa 14m radijusa... Inace, iznad ove daske, u komercijali, ako pricamo o slalomu, postoje jos dve tvrdje a to su SL PRO i SL R, tako da me nije iznenadio komentar o tvrdoci :) Bravo za recenzije i vreme koje si odvojio da ih napises

magic
28.01.2014, 22:23
dzoninho to sam i ja mislio dok je nisam probao. Skoro sam 100% siguran da je ovo samo uzi i drugacije ofarban FireArrow i da kraca skija nece mnogo toga promeniti.

A ako neko zeli da mi pozajmi SL PRO ili SL R, rado cu napisati recenziju i o njima :sm019:

dzoninho
28.01.2014, 22:27
U poredjenju sa Firearrow 74 EDT, da, jako slicne skije, samo je spitfire uzi u struku... Mozda bude prilike na testu na Kopu, ako ga bude bilo, da se nadje nesto kao SLR, to ti mozda mogu unapred reci tamo gde si uzeo i ove na test :)

striker74
28.01.2014, 22:34
Svaka cast za recenziju koja nije prva, a takodje i vremenu...

Sinisha
28.01.2014, 22:59
prvo si vozio spitfire, pa sledeci dan magnum. jesam li pogodio ? :)

pitam jer kada citam tvoj review prepoznajem stvari sa kojima sam se ja susreo i iznenadio kada sam prvi put vozio skiju sa tip rokerima ove godine, a kao i ti vozio sam je po beton tvrdoj podlozi. a mislim da su nam i stilovi voznje slicni.

meni je vec sledeci dan ponasanje skije bilo mnogo predvidivije i pitomije. nesto meksa staza ili puder na stazi ili razvaljena staza pomazu da u punom i jakom zaokretu roker vrh bolje grize i da nema vibriranja.

odlican test.

svesifre
28.01.2014, 23:07
@magic čestitke na tekstu. Mada sam ja više za kraće i konciznije testove, ovaj mi se baš svidio. Možda zato jer me je nakratko vratio u dane uživanja i skijanja na Kopu.
Dodatno i sve pohvale za hrabrost. Takav stil vožnje u tim godinama i sa tom gramažom - respect!
Što se tiče ovih kritika na račun rocker dijela skije, hm, to mi izgleda kao i kritike koje sam čitao nekad kada su se pojavljivale prve carving skije. Svidjelo se to nama ili ne proizvođači to vide kao prednost u takmičarskom dijelu(prošlogodišnji pobjednik u WC, a i disciplini slalom), pa ih sada spuštaju i na niže klase. Biće da nam se valjda i na to navikavati :-).

magic
29.01.2014, 10:29
@ Sinisha ne prvo sam vozio Magnum pa onda Spitfire. Prilagodio sam se vremenskim uslovima, tako je Magnum ispala upravo ono, cak i mnogo vise od onoga sto sam ocekivao od nje! Opet koristeci auto analogiju Magnum bi mogao da bude jedan dobar BMW X3 :). Od Spitfire sam ocekivao da ce biti mnogo blize nekoj race skiji zato sam njega i ostavio bas kada je tvrdo, ali on to nije.

@ svesifre drago mi je da se tekst svidja, pokusao sam da prenesem emociju i nadam se da sam u tome uspeo. Sto se tice "gramaze" neumoljno je rasla do prosle godine i stigla na pozamasnih 115.000g, e onda sam odlucio da je dosta i resio da se polako vratim u formu sa mojim omiljenim sportom - skijanjem. Nekada davno sam trenirao i plivanje i vozio biciklu po vise hiljada km godisnje, ima tu misica, samo ih je trebalo ponovo naci. Inace ja i ti smo "vrsnjaci" nemoj da te prevari ono 44 ;)

Sto se tice carvinga meni licno se taj prelazak svideo jer nikada nisam voleo da nesto mnogo otklizavam. Bacio sam pogled na konstrukciju pravih race skiija (Volkl, Nordica, Blizzard) i koliko vidim tu jos uvek vlada dobri stari Full Camber, nista bez zadnje vuce kada se izadje na pistu :).

alexapi32
29.01.2014, 10:47
Odlican review :thumbsup:

sasacg
29.01.2014, 11:05
Full camber za pistu i kraj price :ski:

Inace,vrhunski opisi skija :ok:

Misk0
29.01.2014, 11:19
Sto se tice carvinga meni licno se taj prelazak svideo jer nikada nisam voleo da nesto mnogo otklizavam. Bacio sam pogled na konstrukciju pravih race skiija (Volkl, Nordica, Blizzard) i koliko vidim tu jos uvek vlada dobri stari Full Camber, nista bez zadnje vuce kada se izadje na pistu :).


To za vas majstore, za nas koji nismo bas tako dobri, tip rocker mnogo pomaze.

Gledaj to kao X3 vs Land Rover, znas koji bi pre vozio ako put nije asfaltiran :sm018:

DRAGON
29.01.2014, 12:40
Svidjaju mi se ovakve vrste testova jer su u "prvom licu" i obradjuju subjektivni osecaj prepun vaznih "sitnica", sto je jako dobro. Pa jos na stazama koje jako dobro poznajemo i tacno mogu da zamislim kako se skija ponasa.
Postoji gomila testova sa uglavnom opstim mestima, ali mi ne pomazu mnogo. Bez obzira sto smo svi razliciti po gabaritima, znanju, iskustvu i pretenzijama, dragoceno je procitati ovako nesto.

lijadjo
29.01.2014, 12:40
Svaka cast za recenzije, nice work. Cekamo recenziju mantre sa nestrpljenjem.

svesifre
29.01.2014, 12:44
Bacio sam pogled na konstrukciju pravih race skiija (Volkl, Nordica, Blizzard) i koliko vidim tu jos uvek vlada dobri stari Full Camber, nista bez zadnje vuce kada se izadje na pistu :).
Pogledaj koje skije su prošle godine osvojile mali kristalni globus u slalomu :).
Nije nijedan od nabrojanih proizvođača.

DRAGON
29.01.2014, 12:49
Redster 10% Rocker.

Sinisha
29.01.2014, 13:03
@ Sinisha ne prvo sam vozio Magnum pa onda Spitfire. Prilagodio sam se vremenskim uslovima, tako je Magnum ispala upravo ono, cak i mnogo vise od onoga sto sam ocekivao od nje! Opet koristeci auto analogiju Magnum bi mogao da bude jedan dobar BMW X3 :). Od Spitfire sam ocekivao da ce biti mnogo blize nekoj race skiji zato sam njega i ostavio bas kada je tvrdo, ali on to nije.

Nisam pogodio :). Vodio sam se logikom da si na nordiki prvi put vozio tip roker, pa ti je sutra blizard bio mnogo prirodniji.

Kada smo vec kod automobilskih analogija, ja bih tip roker tehnologiju uporedio sa progresivnim oprugama i amortima. Gde imate deo opruge koji obicnu voznju cini udobnijom, a deo opruge koji pri sportskoj brzoj voznji i krivinama ne pusta auto da pliva.
http://performance-suspension.eibach.com/sites/devperformance-suspension.eibach.com/files/performance/performance_springs/main_helper_system.jpg

Inace jako bih voleo da procitam test GS skije i porednjenje sa slalomskim u brzoj voznji i sirokim zaokretima. Primetio sam da danas gotovo niko ne kupuje GS skije, na sajmu sam gledao neke nove Nordikine GS modele, strasno dobro izgledaju, ali su i cene bile strasne...

Sinisha
29.01.2014, 13:05
@ Sinisha ne prvo sam vozio Magnum pa onda Spitfire. Prilagodio sam se vremenskim uslovima, tako je Magnum ispala upravo ono, cak i mnogo vise od onoga sto sam ocekivao od nje! Opet koristeci auto analogiju Magnum bi mogao da bude jedan dobar BMW X3 :). Od Spitfire sam ocekivao da ce biti mnogo blize nekoj race skiji zato sam njega i ostavio bas kada je tvrdo, ali on to nije.

Nisam pogodio :). Vodio sam se logikom da si na nordiki prvi put vozio tip roker, pa ti je sutra blizard bio mnogo prirodniji.

Kada smo vec kod automobilskih analogija, ja bih tip roker tehnologiju uporedio sa progresivnim oprugama i amortima. Gde imate deo opruge koji obicnu voznju cini udobnijom, a deo opruge koji pri sportskoj brzoj voznji i krivinama ne pusta auto da pliva.
http://performance-suspension.eibach.com/sites/devperformance-suspension.eibach.com/files/performance/performance_springs/main_helper_system.jpg

Inace jako bih voleo da procitam test GS skije i porednjenje sa slalomskim u brzoj voznji i sirokim zaokretima. Primetio sam da danas gotovo niko ne kupuje GS skije, na sajmu sam gledao neke nove Nordikine GS modele, strasno dobro izgledaju, ali su i cene bile strasne...

magic
29.01.2014, 13:53
Inace jako bih voleo da procitam test GS skije i porednjenje sa slalomskim u brzoj voznji i sirokim zaokretima. Primetio sam da danas gotovo niko ne kupuje GS skije, na sajmu sam gledao neke nove Nordikine GS modele, strasno dobro izgledaju, ali su i cene bile strasne...

I mene to jako zanima! Da budem iskren kada gledam klince trkace kako vezbaju i sibaju onaj uski carving - gornji deo tela miran a noge samo lete levo desno - pozelim da uzmem neku neku SL trkalicu sa R13. Zato sam se i radovao Spitfire-u i njegovom R15 jer sam uvek terao skiju od barem R17. Razlika se oseti, i te kako, pa samo mogu da zamisljam kako bi to bilo sa R13 :cool:.

Nadam se da ce biti prilike da probam takvo nesto, dzoninho javljaj ako nesto bude, ja sam skoro svaki vikend na Kopu.

A za ovo moram da priznam da izgleda zanimljivo hmm, nemam nista protiv novih tehnologija, naprotiv, sve dok su svrsishodne.

http://www.atomic.com/static/images/productfinder2013/technology/en/alpine_ski/technology_piste_rocker_90_10.png


Kad smo vec kod Kopa, sifra raspoznavanja naradzasta jakna, crne pantalone i crna kaciga - rado cu popricati a ako treba i pomoci sa savetom.

:ski:

stekan
29.01.2014, 14:52
Da li to neko želi da kaže da na skijama na kojima se takmiči Marsel postoji rocker? Na modelu za trgovine vjerovatno postoji.

Rocker ima smisla samo na skijama za duboki snijeg i mekanu stazu. Rocker na race modelima u trgovinama je trenutna moda koju traži tržište. Većina skijaša i ne zna šta je to, ali im je bitno da njihove skije to imaju. Uvijek vrijedi ona "ne znam čemu to služi, ali bolje je da to ima nego da nema".

sasacg
29.01.2014, 16:10
E vidis,i ja citam da su na FIS skijama stavili rocker,pa se cudim. Al rekoh "cuti,verovatno ne znas" :)

Sinisha
29.01.2014, 17:42
Hm, ne bavim se trkanjem, ali ne bih tako lako otpisao roker kao tehnologiju (mozda je preteska rec) koja se moze naci na trkama. Verovatno vecina tehnologija koja zavrsi u rekreativnim skijama nastane za potrebe trkaca, pa verujem da je i sa tiprokerom slicno.

Roker na vrhovima ne olaksava samo voznju po razvaljenoj stazi, vec olaksava ulazak u zaokret. Pa u tom kontekstu moze da ima smisla na trkama. A ponekad se desi i da pista za FIS trke bude razvaljena, eto jos jednog mesta za roker.

Pored svega ovoga, mozda prozivodjaci koriste roker da prevare striktna pravila o karakteristikama fis skija, smanje radijus npr.

svesifre
29.01.2014, 18:10
Da li to neko želi da kaže da na skijama na kojima se takmiči Marsel postoji rocker? Na modelu za trgovine vjerovatno postoji.

Rocker ima smisla samo na skijama za duboki snijeg i mekanu stazu. Rocker na race modelima u trgovinama je trenutna moda koju traži tržište. Većina skijaša i ne zna šta je to, ali im je bitno da njihove skije to imaju. Uvijek vrijedi ona "ne znam čemu to služi, ali bolje je da to ima nego da nema".

Da. Neko to baš hoće da kaže. Čak i sam Marcel to želi da kaže: "Developed and designed by myself. The ski that earned me two World Championship titles". Ovo je naravno marketinška rečenica, ali važnije od toga je što se rocker može vidjeti i na snimcima njegovih vožnji. Najbolje prilikom intervjua nakon vožnji, kada obično stoje sa skijama i tada se najbolje vidi baš taj gornji dio skije. Osim natpisa, koji je ove sezone još vidljiviji nego prošle, može se primjetiti i koliko su njegove daske više "razmaknute" na vrhovima od konkurenata, koji se pojavljiju na istim snimcima. Upravo taj razmak je posljedica rocker tehnologije koja je implementirana na gornjem dijelu daske (oko 10%). Ostatak skije je svakako camber.

Sve ima i jasnu logiku zbog obrnutog redoslijeda startovanja u drugoj vožnji, kada je staza potpuno razrovana za najbolje vozače.

Za amatersku upotrebu to vam je onaj dio dana iza 12 sati kada teren popusti.

magic
29.01.2014, 18:24
Uf, ajde da probam da vratim diskusiju na pravi put pre nego sto bude kasno jer vidim da ide u pogresnom smeru.

Ja nisam rekao da rocker ne valja, naprotiv, odusevio sam se i sa Blizzardovim Tip&Tail rockerom kao i Nordikinim Tip rockerom kada su na stazi bili pravi uslovi!

Ja sam Spitfire-u pristupio kao da se radi o malo meksoj race skiji, mozda moja greska, ali cinjenica je da kada je staza bila tvrda kao kamen tj. kao na ovom videu to nije ulivalo poverenje

https://www.youtube.com/watch?v=pHpHFRDxBCo

Bukvalno sam gledao u vrh skije kako malo hvata a malo ne, i samim tim drzi bolje ili losije. Ono sto me je "razocaralo" je sto ja nisam mogao mojim stiskanjem ili otpustanjem same daske da na to uticem. Rockeri (ne oni s Moravu :)) su stvarno korisni, i svakako pomazu kako ulasku u zavoj tako i drzanje u zavoju, ali na stazi mora da bude bar par cm makar oguljenog snega da bi kantna imala zasta da se uhvati.

Cudno da me niko do sada nije pitao koju bih pre odneo sa sobom kuci!? Pa iznenadicete se, bez trunke razmisljanja to bi bila Magnum. Znam, znam, Blizzard je (bio) bljak ali verujte mi na rec, ne da nije vise bljak nego je vrlo, vrlo cool i zabavan. Kada sam jurio malo siru skiju i procitao sve zivo first pick mi je bila Blizzard Bonafide pa tek onda Mantra. Samo zato sto nije bila u pravoj duzini opredelio sam se za Mantru.

Sve ono sto sam i ja procitao o Magnumu mogao sam i da dozivim u praksi, a najbitniji je bio osmeh na kraju dana. Po savrseno ravnoj stazi Spitfire je bolji izbor, samo sto morate da priznate koliko cesto su, barem kod nas, staze savrseno ravne?

@ svesifre "Developed and designed by myself" kljucni deo teksta, on je u prilici da moze da bukvalno nastimuje rocker po svojim zeljama i potrebama tako da on svojim pritiskanjem ili otpustanjem utice na to kako se skija ponasa, a moras priznati da mi obicni smrtnici nemamo takvu mogucnost, mozemo samo da imamo ludu srecu da to sto je tamo neki inzenjer pretpostavio se poklopi sa nasom tezinom i stilom skijanja

oggy
29.01.2014, 18:25
ali važnije od toga je što se rocker može vidjeti i na snimcima njegovih vožnji. Najbolje prilikom intervjua nakon vožnji

Auuu, sa'ce Stevo da ti kaze... :D

trendo
29.01.2014, 18:42
Izgleda da je ELan ipak bio u pravo kaka je promovirao Amphibio kao revolucionarnu tehnologiju

svesifre
29.01.2014, 19:20
@magic izvini nije mi namjera bila off-topiciti i zbog toga neću ovdje dalje širiti.
Zamolio bi te i da ne postuješ ovakve snimke kada mi je puna radna nedelja :).
Sledeći put stavi nekom od djece (ili društva) kameru, pa neka voze iza tebe. Tako bi se mnogo bolje vidjelo ponašanje skije.
Srećan si što imaš priliku dobiti ovako demo skije na vikend upotrebu. Kod nas u Sarajevu je to nemoguća misija. Hvala ti još jednom na podjeli iskustava. I daj neki snimak niz crnu stazu, jer slalomke bi trebalo tamo najbolje da pokažu svoju ćud.

stekan
29.01.2014, 19:46
Auuu, sa'ce Stevo da ti kaze... :D

Oggy, nemam šta da kažem. Moje oči su prespore da na TV-u uhvate momenat u vožnji kada je skija u zraku neopterećena i pod takvim uglom kamere da se taj rocker može vidjeti.
A nemam šta reći ni na skije koje se drže dok skijaši daju intervjue i slikaju se. Doduše, ponekad me ovlaš zbuni što nakon spusta drže skije za veleslalom.

magic
29.01.2014, 20:00
@ svesifre he, he, nije moj snimak ali je jako slicno mom skijanju, ja jos samo malo vise pumpam u zavojima. A staza je bila jos tvrdja i brza tog dana kada sam vozio Spitfire jer je bilo -14. Inace i moj speed test je upravo odande gde je ovaj momak pravio pauzu, samo sto se ja skroz skupim.

A da ti iskreno kazem i sam se iznenadio ponudom za demo, nije to bas ni ovde uobicajeno, nisam trazio skije vec nakon kupovine novih skija za zenu (Nordica Belle to Belle), njoj i meni novih cipela (btw uzeo sam sebi Nordica Hell and Back F2) ljudi su mi sami ponudili skije za vikend, sto ja naravno nisam mogao da im odbijem :). Videli ljudi krenulo me pa verovatno vele bice tu jos posla ...

Kad vec pomenuh zenine Bell to Belle, ja (genije) joj kupio pre 6 godina Volkl Attiva S5 - zenska verzija AC3 :eek:. Skija ona dobro ali nije jos ni blizu prisla limitu skije pa sam odlucio da prestanem da je mucim.

Kada sam je na kraju prvog dana pitao kako je, samo je rekla :sm011:. Pusticu je da joj malo legnu pa cu zajedno sa njom da napisem recenziju i za njih za nase lepse polovine :sm004:

trendo
29.01.2014, 20:18
... za zenu (Nordica Belle to Belle), njoj i meni novih cipela (btw uzeo sam sebi Nordica Hell and Back F2)...

...recenziju i za njih za nase lepse polovine :sm004:

Kada sam citao odma sam rekao "a recenzija za Belle to Belle", no vidim da se sprema, a iz razloga sto ih posmatram vec neko vreme za zenski clan mog tima, mada bi dobro dosla uporedba sa unknow legend.
Sto se tice cipela moj glas za izbor u odnosu na firearrow cipela.

gio
29.01.2014, 20:49
Najbolje prilikom intervjua nakon vožnji, kada obično stoje sa skijama i tada se najbolje vidi baš taj gornji dio skije.

Ne znam da li si primetio da im neko iz tima praktično čim završe trku i skupe skije, otimaju par koji su do malopre vozili i uvaljuju primerak za slikanje.

stekan
29.01.2014, 21:50
Evo šta kažu profesionalci: http://www.epicski.com/t/125129/redster-marcel-hirscher-sl-ski. Post br. 5 je od druga Phila koji je alfa i omega za opremu na EpicSki forumu.

@Magic, sorry za :sm023:

@Oggy, nadam se da se nisi uplašio da ću prestati sa komentarima :dziveli:

svesifre
29.01.2014, 22:32
Ne znam da li si primetio da im neko iz tima praktično čim završe trku i skupe skije, otimaju par koji su do malopre vozili i uvaljuju primerak za slikanje.

Nije mjesto za raspravu o ovome. Da primjetio sam. Ali nakon pobjede, što je u Marsel-ovom slučaju dosta često zadnjih godina, slavlje i prvo slikanje se obavlja sa skijama na kojima je voženo. Ja nigdje nisam tvrdio da ovi ljudi bore skije iz prodavnice, samo sam rekao da i šire na kojima je čovjek uzeo dvije titule imaju rocker. U svojoj konstrukciji.

dzoninho
29.01.2014, 23:18
Da. Neko to baš hoće da kaže. Čak i sam Marcel to želi da kaže: "Developed and designed by myself. The ski that earned me two World Championship titles". Ovo je naravno marketinška rečenica, ali važnije od toga je što se rocker može vidjeti i na snimcima njegovih vožnji. Najbolje prilikom intervjua nakon vožnji, kada obično stoje sa skijama i tada se najbolje vidi baš taj gornji dio skije. Osim natpisa, koji je ove sezone još vidljiviji nego prošle, može se primjetiti i koliko su njegove daske više "razmaknute" na vrhovima od konkurenata, koji se pojavljiju na istim snimcima. Upravo taj razmak je posljedica rocker tehnologije koja je implementirana na gornjem dijelu daske (oko 10%). Ostatak skije je svakako camber.

Sve ima i jasnu logiku zbog obrnutog redoslijeda startovanja u drugoj vožnji, kada je staza potpuno razrovana za najbolje vozače.

Za amatersku upotrebu to vam je onaj dio dana iza 12 sati kada teren popusti.

Zao mi je sto moram ovo da komentarisem, ali te skije koje oni drze na intervjuima, nisu skije sa kojima oni voze trku, mislio sam da toliko valjda si do sada primetio, da cim zavrse trku u ruke dobijaju komercijalne verzije za slikanje... Cist primer sledeca slika:

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/998136_10153708370940702_1692653913_n.jpg

Jel ovo skija sa kojom je vozio? Nema sanse... U ruci drzi skiju koju je magic testirao, sa sve marker komercijalnim vezom... Dalji deo topica necu komentarisati jer je jako mali broj nas uopste imao prilike da uzivo vidi a ne proba, skije radjene za FIS WORLD CUP... Te skije koje se prave za Hirsera, Nojrojtera itd, nisu cak ni iste kao one RD koje mogu da se naruce preko klubova, saveza itd... Te skije nemaju nikakve veze sa komercijalnim skijama...

O tehnologiji i inovacijama mozemo da pricamo do sutra, ali vecina takmicara iz Svetskog Kupa, iza sebe ima ceo tim koji za njih radi, priprema skije itd... Dacu kao primer Viktoriju Rebensburg, devojku koja je od sasvim prosecne skijasice, kada je presla na odredjenu tehnologiju, da ne reklamiram koju, postala Olimpijski prvak i osvajac malog kristalnog globusa u veleslalomu iako po meni nema savrsenu tehniku. Cak postoji i video, doduse na nemackom, gde ona opisuje kakva poboljsanja je dobila sa tom tehnologijom. Tako da to da li Hirser vozi rocker 2-3 cm ili full camber, tesko da mozemo da vidimo sa slika. Trke Svektskog Kupa pobedjuju stotinke a verujte mi da tu 50% zasluge ide vozacu a 50% serviserima koji spremaju skije za trku...

wlad
29.01.2014, 23:26
Al' us*aste čoveku temu :sm004:

BTW koga briga koje skije koriste ljudi u WC?

dzoninho
29.01.2014, 23:29
I jos moram da dodam, neko je pomenuo stanje snega na trkama Svetskog Kupa. To nije sneg, to je led... Oni voze po strahovito tvrdim i ledenim stazama... Trke se odlazu nekad i satima kada ima puno padavinama jer je strahovito puno vremena potrebno da se staza pripremi za samu trku...

dzoninho
29.01.2014, 23:35
Al' us*aste čoveku temu :sm004:

BTW koga briga koje skije koriste ljudi u WC?

Da, napravismo offtopic... Ali mislim da mnogo ljudi interesuje koje skije koriste ljudi u WC :)

alexapi32
30.01.2014, 01:29
Al' us*aste čoveku temu :sm004:

BTW koga briga koje skije koriste ljudi u WC?

Ja licno stvarno ne vidim na koji nacin smo negativno uticali na ovu temu.
Da je off-topic, jeste. Ali mislim da je diskusija vodjena, barem meni, interesantna.

wlad
30.01.2014, 08:06
Zato što se ista diskusija vodi već X-ti put na forumu, samo što to znaju "stariji" članovi - pošto su je čitali X puta ;)

Ovde je novost u diskusiji samo termin rocker :ok: