PDA

Pogledati punu verziju : Glen Plake na Elan-u



stekan
24.10.2006, 09:25
Najpoznatiji freerider i extreme skier današnjice Glen Plake je odlučio da pređe sa K2 na Elan skije. S obzirom da su i Glen i K2 američki simboli, već su krenuli komentari na forumima s one strane bare.

Glen je dvostruki svjetski prvak u hot dogu, a poznat je i po svojoj frizuri. Pojavljivao se i u nekoliko ski filmova Warren Miller-a.

Glen je već godinama i glavna zvijezda firme Dalbello, tako da prelazak na Elan vjerovatno ima veze sa potpisivanjem ugovora o partnerstvu Elana i Dalbella koje stupa na snagu 1.1.2007.

Linkovi:
http://www.skipressworld.com/us/en/daily_news/2006/10/plake_signs_to_ski_elan.html?cat=Athletes%20%26%20 Competition
http://www.skipressworld.com/us/en/daily_news/2006/10/elan_dalbello_announce_north_american_alliance.htm l?cat=Finance
550

Flexon
25.10.2006, 23:56
glen plake legenda skijaskog sporta potpisao za elan
http://www.skipressworld.com/us/en/daily_news/2006/10/plake_signs_to_ski_elan.html?cat=Athletes%20%26%20 Competition
iskreno se nadam da ce elan vec sljedece godine izbaciti
neki model skija sa njegovim uticajem
to znaci skije duzine 2 metra +
:ski: :sm019: :dziveli: :sm019: :ski:

stekan
01.11.2006, 10:26
Evo još par detalja:
- Glen prelazi na Elan nakon 17 godina skijanja na K2 skijama
- Njegova supruga se takođe priključila Elanovom timu za razvoj ženskih modela. Između ostalog, ona je finalista za izbor Miss Texas-a, takmičarka u skijanju po grbama i pobjednik takmičenja u skijanju na vodi. Em ljepotica, em skače po grbama.
- I frizuru je prilagodio tradicionalnoj Elanovoj zelenoj boji:
580
581

daki
01.11.2006, 20:51
Elan je nazalost, izgubio utakmicu u Svjetskom kupu - Alpine, cak i Banka!
Mislim da Elan, ove sezone voze samo dva slovenca
Dobro su zastupljeni u Ski skokovima
Bravo za ovog ludaka, sto ce da vozi pravu skiju

Flexon
04.11.2006, 19:30
danas sam malo svratio do neke prodavnice sa skijaskom opremom
da pregledam asortiman
a posto sam imao nekog vremena odlucio sam da probam malo nove modele cizama
a posto sam probao neke od modela glan pake mislim da je ovo pravo mjesto da se stavi ovaj post
uglavnom odusevljen sam sa dallbelo krypton cizmama
pro model je za one koi imaju malo uzu nogu
a rampage i cross za siru nogu
ja licno razmisljam da uzmem rampage iz vise razloga
prvi i najbitniji je nevjerovatna komocija
zatim donja kopca je okrenuta na suprotnu stranu
sto mislim da ce rijesiti problem sa otkopcavanjem iste
a to mi stvarno ide na zivce
a onda da se pomene bezbroj mogucnosti modifikovanja cizme
mogucnost izmjene jezika
a da ne zaboravimo da se mogu koristiti jezici od flexon modela
jos kad K2 izbaci ponovo flexon na trziste sa 5 razlicitih jezika ....
koi pasu krypton modelima
sve u svemu mislim da bi svako ko je u mogucnosti
trebao da oproba ove modele

Flexon
04.11.2006, 19:34
i jos nesto koi model skije glen drzi na ovoj slici gore
ako neko zna
lici malo na m999 ali nije twin tip
bas me interesuje?
i dali je to uopste elan skija

stekan
04.11.2006, 20:10
Gospođa Plake ima prekrasnu tehniku free style-a:
588
589

stekan
04.11.2006, 20:21
A što odskakuje po grbama:
591

daki
04.11.2006, 21:24
Elan, je inace, jedna od vecih fabrika skija na svijetu, tako da proizvodi skije i za druge brendove
Veliki dio, bash za K2, a o Nordici da i ne govorimo. Na rekreativnim Nordica modelima i pise - Made in Slovenia

oggy
07.11.2006, 23:49
A što odskakuje po grbama:


Stekane, od svih ljudi na forumu, ovo od tebe zaista nisam ocekivao. Da ovako negativno utices na okolinu, a pogotovo na nasu mladez, zaista nemam rijeci. Pobogu, pa doticna gospodjica skija samo u kupacem kostimu! Dakle bez kacige, suprotno svim FIS preporukama i onome za sta se ti navodno zalazes. ;)

stekan
08.11.2006, 08:33
Ona bi i sa kacigom jednako odskakivala po grbama. ;)

cikloski
14.12.2006, 03:57
Ali bi zato grbe trpele veći pritisak
:)

wlad
05.06.2007, 02:53
Pa evo ga i promo njega na Elanovim skijama:

Glen i Magare (http://www.youtube.com/watch?v=a-ZyT9V6lH8)

Flexon
05.06.2007, 20:23
:sm022: stvarno ga je ruzno vidjeti na kratkim skijama

nadam se da ce se uspjeti izboriti za neki 218 model:smoke:

Borko Pusic
16.03.2009, 18:25
Mislim decki da ste se zaribali sto se tice skija od Glena. On vam dan danas skija na starim ravnim skijama i ne dotice ga se uopce novi style, Fat skije... Govorim vam iz osobnog iskustva jer poznajem Glena i jos nikad ga nisam vidio da skija na icemu osim staroj skoli.

stekan
16.03.2009, 20:05
Borko, dobro došao na forum. :dziveli:

U ovoj temi nije priča o skijama na kojima Glen skija privatno, već o njegovoj poslovnoj saradnji sa Elanom. Iz Flexonovih komentara je jasno da on (i ne samo on) zna da Glen voli skije preko 2 m, a samim tim carving modeli otpadaju.

stekan
16.03.2009, 20:08
Dva puta kliknuh "Submit Reply". Kako se briše dvostruki post? :sm023:

Borko Pusic
16.03.2009, 20:29
Aaaa pardon. Krivo svatih profesionalnost 2 m skija. Samo ne razumijem kakve veze ima duzina skija sa time da su ravne. Vecina ljudi sa kojima ja skijam ima izmedju 196 do 215 skije koje su carv i dosta siroke. Na terenu koji je Glen prije skijao kao npr Pulbell culuar (po kome je on i postao poznat) danas se skija sa tim skijama.

Sapa
16.03.2009, 20:44
Djes Borko, dobro doso-bolje nas nasho. Po ovim kratkim komentarima glede duzine, sirine i zapremine skija zvuci da je Borko ' rajder', aj bas mi je drago da si nam se pridruzijo.
Nego bice da je u pitanju mali nesporazum; mislim da je Stekan spominjuci carve skije referiro na 'dobro strukirane' skijice za pistu, a ne na freeskije tipa Pro Rider XXL ili Katana koje naravno imaju sidecut.

stekan
16.03.2009, 20:54
Dugi niz godina pratim http://www.epicski.com/forum.php i čitao sam nekada dosta o Glenovim "old fashion" skijama. Vjerujem da na ovom forumu nisam jedini.
Zbog toga mi je i bila interesantna priča o Glenu i Elanu.

P.S. Zabrljali su na Epicski-u sa nedavnim redizajnom.

Borko Pusic
17.03.2009, 08:56
Sapa razumije o cemu govorim. Stekan je sigurno dobro informiran ali jedna je stvar sto ekipa iz chamonixa radi za promociju i reklamu od koje neki i zive, a druga je stvar sto stvarno skijaju i rade na planini.

Sapa
17.03.2009, 09:23
..da Glen voli skije preko 2 m, a samim tim carving modeli otpadaju.

Ma mislim da stekan nije doveo u pitanje cinjenicu da danasnje freeride skije od 2m imaju sidecut, ali to nije ni bitno.

Logicno je da ce industrija da bi prezivjela, afirmisati proizvode koji ce naci masovnu upotrebu, a ne one namjenjene sacici entuzijasta i fanatika. Nemam pojma na cemu Glen stvarno skija, bice da ja na njegovoj custom skiji od 218cm nebi imao nikakav ugodjaj;
Na cemu skija stvarno Kay Zackrinsson ili Simon Dumont stvarno nema veze sa mojim skijnjem, znam da ti likovi nisu samo reklamne ikone, nego svojim iskustvom doprinose kvalitetu freeskija za masovnu upotrebu, tj onih koji nama obicnim smrtnicima daju osjecaj da smo rajderi, a s druge strane komfor kakav obicni smrtnici-rekreativci i zasluzuju.
Kolko bi bilo rekreativnih uzivalaca freeskijanja da se nikad nisu pojavile skije tipa Pocket Rocket? ja mislim jako malo.

Nego Borko, djes ti skijo u zadnje vrijeme? Imas kakvih preporuka, vidim pao je la grave; jel se spremas za neki proljetni powder alert?

Borko Pusic
17.03.2009, 11:07
Ove godine sam bio svud po malo. Da krenem iz pocetka:
Isola 2000 (iznad nice), Obertouern, Kalchberg, Chamonix, La Grave, Bad Klaninkirchaim i sada mi se ponudila sansa da odem malo polu radit skijajuci u Makedoniju (http://www.eskimo-freeride.com/) gdje dosta dobra ekipa vodi skijanje sa ratragom. Mislim da necu moc jer moram radi svog posla u London na ronilacki sajam, sto se moze nemozes ulovit sve.

Ove godine sam od velikih stvari proskijao culuar la Vute, trilaminage, hotel face i skoro sam zviznuo sa sjeverne strane A. di Midia u Chamonixu. Sve u svemu zadovoljan sam sa godinom i sad u ronjenje iducih 6 mjeseci.

Top
17.03.2009, 11:20
Ajd nam sad opisi malo ta skijalista sto si ih obisao, cijene i te fore :)

Sapa
17.03.2009, 11:28
ajme ti se naskijo. sad mos komotno ic ronit. ja od ronjenja upraznjavam samo ono u metar i vise pudera.
sa bocama, a pod morem sam probo prije 7,8 godina, hoce mozak da probije na ushi, nije to ronjenje za mene.Nego gdje ronis?
A sta si skoro zviznuo na Auigile du midi? mislis zviznuo kao pao ili sletijo kano soko sivi? Jesi bio samo u Valee Blanche ili si posjecivao i Argentiere? ako jesi, kako ti se dopalo. I nagrdno pitanje broj 4 za kraj, a na cemu vozis? ili imas citav quiver?
Poz

Borko Pusic
17.03.2009, 11:40
E da skijao sam Jalovec prije par tjedana. Dobro je bilo u Kalchbergu od ovih blizih mjesta. Dosta je otvorena ljeva strana kad se gleda iu mjesta prema vrhu. Takodjer je izvrstan Bowl na desnu stranu A1 zicare. tri mala culuara i par dobrih skokova.
Cijena je bila ok...neki privatni smjestaj 10 km od mjesta po 30 eur nocenje.

Svakako bi preporucio chamonix i ako ikoga interesira ista tu moze me slobodno kontaktirati. Ja sam tamo jedan mjesec godisnje i dosta dobro poznajem planine i prolaze.

Da sa midia je vjetar odneo snjeg na ruti la plan (ljevi hrbat kad se gleda sa vrha) i led glecera je bio tako tvrd da su skije pocele proklizavati. Maksimalnom brzinom i skokom preko dvije pukotine u ledu zavrsilo je to dosta, kako bi englezi rekli, skechy iskustvo.

Borko Pusic
17.03.2009, 11:57
Moji prijatelji zive u Chamonixu tako da sam tamo dugo i prodjemo vecinu planina svake godine. Argentiere je prva liga. Bio je dobar koncert gdje je bio i Gerry (vlasnik MBC) svi su se obukli u neke kostime i ludovali uz dobru mjuzu.

Preporucio bih rutu sa vrha La tura u Svicarsku koja se rijetko vozi jer je cijeli culuar ljevak za lavine. Rutaj je luda jer je kuluar obao sa obje strane i spustanje traje preko sat i pol cistog uzivanja. Zavrsi se u malom Svicarskom selu gdje se onda stopira neki auto za put nazad. Sve u svemu idealna jednodnevna avantura.
Podaci:
Ime: Le Nant Noir
Ime culuara: Col de Balme
ulaz: sa vrha Autannes zicare popni se do vrha iznad zicare ...5-10 min
Zavrsava se u selu Trient u Svicarskoj.

Sapa
17.03.2009, 13:33
e ovo su vec vrlo korisne informacije za neke buduce odlaske u Argentiere, pretpostavljam ova ruta je bez vodica ili dobro upucenog lokalca totalno neodgovoran poduhvat. Samo koja zica mu bi Auttanes? znam samo gondolu koja vozi na grandes montets

tataratira
17.03.2009, 14:10
hm, tako se ja jednom popnem na Ogorjelicu i obiđem vas Jahorinu i spustim se na Olimpik
sve sa redom i zastojem žičara uzme pola dana ...

hehe, samo vi uživajte, i mi bi da možemo

Sapa
17.03.2009, 14:37
Eto sad i on bi da moze...da uziva.:dontknow:
A kresne golfa eto ga ha za minut (dobro nek je 35minuta) na skijama.

Ja kresnem mog 'golfa", krenem na skijanje ti lego u krevet i odspavo dobrih 8 sati i procito novine i pojeo dorucak i pogledo malo tv, sjeo u onog istog golfa i opet si brze od mene na skijanju

Tadija_91
17.03.2009, 14:50
A ja upalim mog "golfa" i idem tako na skijanje celu noc i .....onda padnem sa kreveta :D

Borko Pusic
17.03.2009, 16:04
Kad se ide u Col du Balme prodje se Argentiere i la Tur i ide se dalje prema scicarskoj do zadnje nove zice koju su instalirali prosle godine. to je oko 1-2 km od granice.
E tu gore pa na sedeznicu i to je to. Max nagib je 45.

Da dosta je zesnuto ako se ne poznaje planina jer je culuar u podnozju dva vrha od oko 3700m pa sve lavine koje padnu proju kroz njega. To se i vidi kad se izadje iz culuara gdje su kamene gromade velicine trokatnica pobacane ko kockice.

Tamo sam isao sa prijateljem, Irish, koji je na naslovnici Ski magazina iu 1 mjeseca i borda ko lud. Problem je sto takvi decki cesto penju po nekoliko sati i puno ulaza u culuare su tehnicki...sto bi u prevodu znacilo dva cepina i dereze, pa penji. Ovaj ulaz je dosta lagan i da se za dobrog dana u rano jutro odskijat potpuno sigurno.

Ako te interesira Argentiere i Grand Montets onda bi preporucio Pulbell culuar na crhu Broshard (bjela jaja) zicare. Na vrhu su stavljene saile sa koih se konopom upsela u kuluar kojih 30- 40 m zavisi kolko snjega ima...to ti je culuar iz filma The Blizzard of Oz. Lud kuluar i zavrsava u Vale Blanch. Malo je zeznut ako pokrenes lavinu jer je uzak i krivudav. Nagib je oko 55.

Borko Pusic
17.03.2009, 16:06
ja nemam golfa pa moram na skijanjima dugo ostat

Sapa
17.03.2009, 16:47
Kad se ide u Col du Balme prodje se Argentiere i la Tur i ide se dalje prema scicarskoj do zadnje nove zice koju su instalirali prosle godine. to je oko 1-2 km od granice.
E tu gore pa na sedeznicu i to je to. Max nagib je 45.

Da dosta je zesnuto ako se ne poznaje planina jer je culuar u podnozju dva vrha od oko 3700m pa sve lavine koje padnu proju kroz njega. To se i vidi kad se izadje iz culuara gdje su kamene gromade velicine trokatnica pobacane ko kockice.

Tamo sam isao sa prijateljem, Irish, koji je na naslovnici Ski magazina iu 1 mjeseca i borda ko lud. Problem je sto takvi decki cesto penju po nekoliko sati i puno ulaza u culuare su tehnicki...sto bi u prevodu znacilo dva cepina i dereze, pa penji. Ovaj ulaz je dosta lagan i da se za dobrog dana u rano jutro odskijat potpuno sigurno.

Ako te interesira Argentiere i Grand Montets onda bi preporucio Pulbell culuar na crhu Broshard (bjela jaja) zicare. Na vrhu su stavljene saile sa koih se konopom upsela u kuluar kojih 30- 40 m zavisi kolko snjega ima...to ti je culuar iz filma The Blizzard of Oz. Lud kuluar i zavrsava u Vale Blanch. Malo je zeznut ako pokrenes lavinu jer je uzak i krivudav. Nagib je oko 55.

Nisam skijo na tu bandu iza Argenitere, ali zvuci dobro taj tvoj secret spot. Eto vidis, ja upravo prebirem opcije za kraj marta ako padne novi snjeg i sad se pojavijo Borko s novim idejama. Bravo Borko.
Nisam nikad radijo 'tehnicki ulazak/izlazak u kuloar tj nikakve penjacine sa sajlama i kukama, kozama, krpljama, ali sam odskijo nekih dobrih kulaora, a pjesacijo jesam junacki; sat i po do vrha Fogliettaz u Ste Foy (ako nisi jos posjetio prepurucujem). U Argentiere sam pocetkom decembra ubo dva puder dana i nisam pretjerano izlazijo iz domena samog ski-centra, al pudera bilo dosta svuda van staza, nije ni bilo potrebe, u samom skijalistu ima nekolko manjih ali simpaticnih kuloara i na njih su me uputili lokosi iz Chamsa. Mislim da su ove tvoje obje opcije samo pod uslovom da uzmem vodica.

Chikoo
17.03.2009, 19:58
Da dosta je zesnuto ako se ne poznaje planina jer je culuar u podnozju dva vrha od oko 3700m pa sve lavine koje padnu proju kroz njega. To se i vidi kad se izadje iz culuara gdje su kamene gromade velicine trokatnica pobacane ko kockice.

.

Ma daj Saponjicu ca ce ti vodic.
Borko@svaka cast extrem si nema sta....ja vala bih radje saceko da padne neka snezina nego te kuluare.....

zloglasni
18.03.2009, 04:46
Ma daj Saponjicu ca ce ti vodic.
Borko@svaka cast extrem si nema sta....ja vala bih radje saceko da padne neka snezina nego te kuluare.....


WTF is kuluar ?

wlad
18.03.2009, 11:14
Kuluar / kuloar ti je staza koja se nalazi između stena, nekada samo "prolaz" do staze, a nekada i sama staza - često se pojavljuje u freeride filmovima.

Omiljeno mesto za spuštanje ski ekstremista :), najčešće karakteristike su: velika strmina, uzanost, opasnost od lavina (strmo a nemaš gde da pobegneš ;)).

Upravo zbog toga što su pored stene i što su strme padine, kuloari su no-fall zone...

Evo jednog primera:

http://www.youtube.com/watch?v=3kyBcVI6B9E

Tadija_91
18.03.2009, 14:44
Cesto se u kuloare ulazi sa skokom, poprilicno za.eban ulaz ima corbet's kuloar u jackson hole-u:
http://www.youtube.com/watch?v=3uvF29_DM2o&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=pe0xDSMd5sk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Cl7PWumkyyo&feature=related
ovo bih jednom voleo da probam :)

milos79
18.03.2009, 18:21
Preporucio bih rutu sa vrha La tura u Svicarsku koja se rijetko vozi jer je cijeli culuar ljevak za lavine. Rutaj je luda jer je kuluar obao sa obje strane i spustanje traje preko sat i pol cistog uzivanja. Zavrsi se u malom Svicarskom selu gdje se onda stopira neki auto za put nazad. Sve u svemu idealna jednodnevna avantura.
Podaci:
Ime: Le Nant Noir
Ime culuara: Col de Balme
ulaz: sa vrha Autannes zicare popni se do vrha iznad zicare ...5-10 min
Zavrsava se u selu Trient u Svicarskoj.Samo za Sapu, evo ozncen ti je centar kuloara:
http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=&daddr=46.033512,6.979408&hl=en&geocode=&mra=mi&mrsp=0&sz=14&sll=46.032666,6.980352&sspn=0.039864,0.077248&ie=UTF8&ll=46.037433,6.980352&spn=0.039861,0.077248&t=p&z=14&lci=com.panoramio.all,org.wikipedia.en

Nazalost nisam ga nikad presao na skijama (eto plana za neki od narednih vikenda), ali jesam peske leti i stvarno je prelep, delovalo je da nije mnogo strmo, negde oko 40 stepeni.

Borko Pusic
19.03.2009, 15:47
Bravo Milos79 ala si ga naso.
Svaka ti cast.
Ima tu jos puno puno toga sta se da nac ali ako niste za upustanje u culuare bez vodica imam vam jedan ludi koji malo ljudi zna.
Evo linka

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=&daddr=46.033512,6.979408&hl=en&geocode=&mra=mi&mrsp=0&sz=14&sll=46.032666,6.980352&sspn=0.039864,0.077248&ie=UTF8&ll=46.037433,6.980352&spn=0.039861,0.077248&t=p&z=14&lci=com.panoramio.all,org.wikipedia.en

Ulazi se sa vrha sidara u La Grave 3540 m... cesto skokom preko napuhanog previsa. Tu se ulazi u veliki culuar koji ide sve uze i uze kao ljevak. Col de la Lause na mapi. Nagib je ok ali se moze ludovati i otvaraju se velike padine cistog prsica ili ti pudera. Spust traje ako ides nekom normalnom brzinom cekajuci jedan drugoga oko 40 min. Zatim treba pogoditi malo utoviste: Refuge de la Selle (2673 m)
To je bitno jer je tuda prolaz kriz stjene. Lagano ha je vidjeti jer je od aluminija i reflektira svjetlo. Od tuda vasdolina sama vodi dugom traverzom koja se cijela ljepo skija oko 1 sat i zatim dodjete u seoce Saint-Christophe-en-Oisans. Tu je jedan mali Hotel-knjiznica-birtija-restoran....sve u svemu jedno od najljepsih restorana kojeg sam ikad vidio.
Tu morate jesti i samo ako jedete onda vas vlasnica kombijem odbaci do podnozja zicare 2Alpes. Sve u svemu jedan od boljih skijaskih izleta koje mozete napraviti.
" La Cordée "

Marie-Claude TURC

St Christophe en Oisans
Tél. : 00. 33. (0)4. 76. 79. 52. 37
www.la-cordee.com (http://www.la-cordee.com/)
:dziveli:
Ni u jednom momentu jije tehnicki jako zahtjevan jedino bi se trebalo proskijati gornji dio do 10 ujutro.

Borko Pusic
19.03.2009, 15:50
sory na gramatici ali vec pisem mailove pet sati

stekan
23.10.2010, 20:56
S obzirom da se Dalbello i Elan prijateljski razilaze, ostaje pitanje da li će Glen ostati na Elanu: http://www.epicski.com/forum/thread/96917/an-announcement-from-dalbello-sports