PDA

Pogledati punu verziju : tehnika skijanja po rasturenoj stazi



Misk0
31.12.2013, 18:35
S obzirom na skorasnje iskustvo sa Kopa a podstaknut necim sto je Wlad napisao a ja pre par dana diskutovao sa suprugom, kako skijati po rasturenoj stazi?

Da se vratim u doba kad sam mnogo bolje baratao skijama, pre nekih 20-ak godina, kad utabanu stazu skoro da nisam ni video, nikad nisam imao problema bez obzira na velicinu hupsera ili stanje staze a skijao sam uglavnom po Zmajevcu (ili kako se vec zvala crna staza na tada novo otvorenom Torniku). Da, bio sam 20 godina mladji, 10kg laksi, u daleko boljoj kondiciji i kolena su mnogo lakse upijala neravnine.

Kao jedan od lekova, uzeo sam all mountain skije pre 2 godine i stvarno pomazu ali mi nekako karving (ili moja interpretacija istog) ne uliva poverenje tako da se nekako vracam "staroj" tehnici i cestim pauzama jer ne zelim da povredim ni sebe ni drugoga.

S druge strene, nisam imao mnogo problema kada je sneg suv, kao sto je bio pocetkom prosle nedelje.

Unapred zahvalan za bilo kakav savet, link, video, bilo sta sto moze bar malo da pomogne :)

Tadija_91
31.12.2013, 19:10
Proletos sam probao Elan amphibio 88 XTi. Sa njim je od tehnike bilo potrebno samo da se zamisli da je ispod skija savršeno opeglana staza. Kada je staza baš-baš pod hupserima ja skijam uz ivicu, nema hupsera, samo rasturen sneg, bude ok(kad nisi na čačkalicama). A ako baš mora po hupserima onda zalet pa preskakati po 2-3 u nizu :D

Ivan Bgd
31.12.2013, 19:29
Sa skijama iz potpisa bez problema po bilo cemu.
Starinska tehnika spojenih skija, teziste ispod pancerica, savijena kolena uvek i samo strikam sitan vez, po dubokom prsicu sam poceo i sirok vez da vise uzivam u prostranstvu i slobodi off-a.
Samo trazim prsic, hupsere, izrovarene terene, sta god samo da ih opeglam sa skijama.(bez kamenja i ledenica naravno, primetih da mi ledeni izrovaren sneg dere podlogu skije isto kao i kamenje)
A utabano = vrlo dosadno.
:ski:

Ledeni Finac
31.12.2013, 19:32
Proletos sam probao Elan amphibio 88 XTi. Sa njim je od tehnike bilo potrebno samo da se zamisli da je ispod skija savršeno opeglana staza. Kada je staza baš-baš pod hupserima ja skijam uz ivicu, nema hupsera, samo rasturen sneg, bude ok(kad nisi na čačkalicama). A ako baš mora po hupserima onda zalet pa preskakati po 2-3 u nizu :D

Odlicna tema,kad se zavrsi " karvingiranje " , onda pocinje " hupseriranje " . Ono sto sigurno znam iz iskustva je : " pamet u glavu, dupe duvaru ". Znaci: 1. krajem staze, 2. kratki zaokreti, 3. podizanje unutrasnje skije, kao nekad, i 4. jedan mali skokic od pola metra, al kad nema apsolutno nikog iza.
:-)

Misk0
01.01.2014, 23:14
Gledajuci ove odgovore, u sustini, ne radim nista pogresno.

Sa skijama sam prezadovoljan i video sam veliku razliku u odnosu na "rental cackalice", skijam uglavnom krajem staze osim ako nije relativno prazno, naravno izbegavam led ako ga primetim a iskreno, skokovi mi ne padaju na pamet, proslo je vreme za to. Izgleda da je vise do kondicije i samopouzdanja ili mozda suvise razmisljam :dontknow:.

Sad da se bacim na vezbanje sledecih 5 nedelja pa da vidim da li ce biti napretka.

nidza
02.01.2014, 02:13
Karving zavoji su zapravo odlični za razvaljenu stazu. Ne treba kompletne zavoje da praviš ako nije bezbedno, ali koristi poznavanje tehnike i mešaj.

Kada je mnogo loša staza, ja skakućem na repovima da me skije izbacuju same, kao po dubokom. To mi je nekako najsigurnije, pogotovo ako je na stazi gužvanjac.

oggy
03.01.2014, 17:53
Ja sam se navukao na knjige/DVDeve ovog gospodina:

https://www.youtube.com/watch?v=QRYj1a69u2k

https://www.youtube.com/watch?v=nHTvhQ1Y8vg

Otad nemam nesto problema po razrovanom, mada uglavnom skijam na cackalicama. Glavna razlika od "uobicajene" tehnike je savijanje obe noge prilikom promjene pravca, za razliku od tradicionalnog "hop" na gore.

Grimani
04.01.2014, 11:18
Ukoliko je bash izrovarena staza svaki hupser treba napadati agresivno ukoliko nema mogucnosti napraviti okret oko njega kad ste na njemu(na vrhu dzombe)teziste napred i ne mora se skakati nego koristi se inercija istog za zaokret i tako u krug...poneki skokic nije na odmet dochek naravno na kantne i istog trenutka uci u zaokret...

sev
05.01.2014, 17:18
Ista stvar - agresivno na hupsere, dok se ima snage. Plus, za te siutacije koristim 82-ku (Elan), umesto 70-ice, koju obično vozim na stazi.

Već par godina nosim duple skije sa sobom, kumim molim depoe da prime duplo, zezam se u autu, vukljam stalno kao tučak tešku torbu itd;))). Jeste veliko zezanje, ali u većini situacija tako imam super zabavu, umesto večitog kompromisa godinama ranije.