PDA

Pogledati punu verziju : Prvi put u Francuskoj , Saveti .



Smallville013
16.09.2013, 13:01
Cao svima .

Ove ski sezone bih trebao da idem za Lyon kolima i hteo bih negde skijati .

Nikada nisam skijao u Francuskoj i iskreno da kazem ne znam ni sta da gledam .

Zanima me ski centar koji nije skup ali da ima duge staze .

Najbolji ski centar u kome sam do sad bio je Jahorina i tamo je bio problem sto mi treba 5 minuta od vrha do dole a posle cekam i 30min a nekada i 1h u redu .

Nisam profesionalni skijas ali sam skijao na crvenim stazama na Jahorini ali sa mnom ide devojka koja je pocetnik i naucila je da skija na plavoj stazi isto na Jahorini .
Vazno bi bilo zbog nje da u ski centru imaju staze za nju .

Svi koji su bili ili znaju nesto neka pisu .

plageton
16.09.2013, 13:30
Ako se ne varam od Liona nije daleko do Alpe d'Hueza i Les Deux Alpes. Što se tiče dužine staze, Sarenne u Alpe d'Huezu je zvanično najduža crna staza na svetu. ;) Mada to može da zavara.

Grazer
16.09.2013, 15:32
Kad kazes ides zas Lyon to znaci bices u Lyonu pa zelis jednodnevne izlete da pravis ili ides za Lyon ali trazim skijanje od par dana u Francuskoj?
Da, definitivno su ti Alpe d'Hueza i Les Deux Alpes najblizi. Ako si samo na Jahorini skijao onda ovo je za tebe novi nivo jel jahorina je 1/20 onoga sta ovde ima.
Cak ni 3 doline ti nisu daleko, vredelo bi razmisliti.

Mislim da kada se uzme u obzir da imas pocetnika najbolji izbor je Alpe D´Huez jel bas su dobri za pocetnike.

Sto se tice voznje na Sarenne to zaboravi. Vrh je crn a ostale 2/3 su ravne tako da trebas da imas dobru tehniku otklizivanja inace ces se nagurati.

Sto se tice pojedinosti Alpe d'Hueza i Les Deux Alpes to procitaj u temama vezanima direktno za ta dva ski centra

Ovde mozes da nadjes ski centre koji su ti najblizi Lyounu http://www.french-alps.net/maps/french-alps-map.html

Smallville013
16.09.2013, 19:06
Bicu u Lyonu (mislim u martu) 7 dana . Datum jos nije fixan , sve zavisi od posla .

Za ski centar nije prioritet da bude blizu Lyona ali je bitno da bude na putu jer bih svratio kada budem isao ili u povratku . Ostao bih 7 dana .

Kada sam bio na Jahorini ostao sam 10 dana ali svakog dana vise sam cekao u redu nego skijao .

Mislim da mi ta crna staza nece znaciti jer nisam toliko iskusan .

Pogledacu bas za ta 2 ski centra .

Sta mislite o mestu Orelle - Val Thorens ?

U martu preko skibusa moze da se nadje za 319e .

Jel to skupo ?

To je sa prevozom ali posto cu ici kolima mozda bi spustili cenu .

Grazer
16.09.2013, 21:08
Orelle i Val Thoren su ti mesta u tri doline ili Les 3 valles. Najveci ski kompleks Europe, skoro 600km staza, tu ne mozes pogresiti. To sto ces ici s tvojim autom nema ucinka na cenu. Cena je ista a 319eur za ovakvo skijanje je bagatela.

wlad
16.09.2013, 22:05
Mislim da ima razlike u ceni da li ideš svojim prevozom ili autobusom. Ali najbolje idi na skibus.rs (www.skibus.rs) i kontaktiraj ih sa konkretnim pitanjem koja je razlika..

Orelle je mesto van tri doline (geografski) ali je povezano gondolom sa sistemom skijališta 3 doline.

donthinktwice
17.09.2013, 12:02
Mislim da za vas kao pocetnike ima i boljeg izbora od Val Thorens-a.
Ski bus u martu ima i 2Alpa, Paradiski, Tignes... Sve je bolje od Val Thorens-a za pocetnike.
Raspitaj se i sta manijaci spremaju za mart, za sada su zvanicno izbacili samo prvi deo sezone

CrazyKong
19.09.2013, 22:25
Mislim da za vas kao pocetnike ima i boljeg izbora od Val Thorens-a.
Ski bus u martu ima i 2Alpa, Paradiski, Tignes... Sve je bolje od Val Thorens-a za pocetnike.
Raspitaj se i sta manijaci spremaju za mart, za sada su zvanicno izbacili samo prvi deo sezone

Ja bas mislim da je VT odlican za pocetnike, posto pored zahtevnijih staza ima gomila dugih plavih, a celo mesto je ski in-ski out sto pocetnicima sigurno znaci.

A La Plagne je jos bolji...posto su tamo uglavnom plave staze.

nego, evo spiska najblizih vecih centara Lionskom aerodromu pa biraj
http://www.skiingfrance.co.uk/french-ski-resorts-near-lyon-airport.html

donthinktwice
20.09.2013, 09:02
Ja bas mislim da je VT odlican za pocetnike, posto pored zahtevnijih staza ima gomila dugih plavih, a celo mesto je ski in-ski out sto pocetnicima sigurno znaci.

Istina... Ja sam mislio prevashodno na poslovicnu (ne)uredjenost staza u VT

ftj
20.09.2013, 09:48
Za početnike je dobra i isola/auron a definitivno je i najjeftinija francuska varijanta.

ftj
20.09.2013, 10:39
prevideh da mora biti blizu Liona tako da ništa.

plageton
20.09.2013, 10:42
U Orelu nisam bio ali sam čuo podeljena mišljenja. Nekim ljudima smeta što je zabačen, nema sadržaja, prodavnica, obično nema ni snega u samom mestu itd. Plus što je skijanje pretežno ograničeno samo na VT, a kad dođeš tamo glupo je da se ne skijaš i po Meribelu i po Kurševelu.

Nekim drugima pak, to sve ništa ne smeta, naprotiv, sviđa im se što je smeštaj u Orelu komforniji.

Izola/Oron zaista jeste dobra za početnike, naročito Izola, ali ako dobro razumem geografiju, to nije baš usput za ovu kombinaciju.

Alpe d'Huez je, koliko sam stigao da vidim za 1 dan koliko sam tamo bio, dobro mesto za početnike, a Les Deux Alpes nikako nije, jer su najteže staze do samog mesta (a lake na vrhu), pa ih je teško zaobići. Kad se uzme u obzir da je AdH usput da usputnije ne mož biti, obda mis ečini da ti je to nekako prirodno rešenje. E ako tražiš varijantu sa Skibusom onda je to drugo, ograničen si na njihovu ponudu.

Smallville013
21.09.2013, 13:59
Hvala svima na odgovorima . Vidim da ima puno ljubitelja skijanja sa puno iskustva .

Gledam ponude i jedino mi se sve poklapa za taj Orell (Ski-bus) . Ovo ostalo ili su sve sobe cetvorokrevetne - sestokrevetne ili mi ne odgovara termin ili cena .
Za Alpe d'Huez nisam nasao neke ponude , samo 1 i to je jako skupo i nema dvokrevetna soba .

U sustini posle Jahorine mi je prioritet samo da skijam , odnosno da ne cekam ceo dan u redu i da mi ne treba samo 5min do dole .

Koliko sam ja razumeo , taj Orell je deo VT i ide se nekom zicarom ili ?

Zna li neko duzinu staza tamo ?

Grazer
21.09.2013, 19:19
Orell nije deo Val Thorena vec mesto koje pripada kompleksu Les 3 Vallees. Staza ima preko 600km sto znaci kao 30 puta velicine jahorine.

Mapa celog Les 3 vallees komplexa s Orell gore desno u cosku. Po mom misljenju Orelle je najlosija opcija kada je smestaj u pitanju u 3 doline.

http://images.skiresorts-test.com/skigebiete/600/les-3-vallees_trail_map_l1.jpg

Novosadjanin
22.09.2013, 15:32
I jos jedna po meni bitna stvar. Ako kupujes ski pass u Orelle-u mozes skijati samo Val Thorens regiju, a za ostale doplacujes oko 30e dnevno (a ni ne postoji opcija da uzmes za vise dana odjednom)

Smallville013
23.09.2013, 01:42
Koliko sam ja shavatio , ako uplatim Orelle ja mogu da skijam 150km od mogucih 600km staza ?

Na ovoj slici su tri doline i ja bih samo skijao desno kod Orelle ?

Ako je ta doplata cak toliko onda ne znam .

Ovo na slici je ogromno i prosto ne znam ni da li bih stigao niz svaku stazu da se spustim ako bih uplatio VT umesto Orelle :)

Da li neko zna kakav je ski centar Val Cenis ?

Video sam da ima najduzu zelenu stazu u evropi od 10km :) .

wlad
23.09.2013, 09:24
Zelena staza nije ni za sankanje a ne skijanje ;).

Orelle ski pass pokriva i Val Thorens, na mapi možeš videti koji je to deo. Ako sam ja dobro shvatio taj ski pass ne pokriva tu celu dolinu (treću) tj. ne važi za donji deo (Les Menuires) ali to će ti bolje reći neko ko je koristio ski pass..

Ono što su ti pominjali doplatu je za sve tri doline, znači čitavih 600km staza i taj ski pass pokriva i Kurševel i Meribel dolinu pored VT/Orelle. Praktično je teško izvodljivo da iz Orella skijaš do Kurševela i nazad, može naravno ali moraš mnogo da paziš*zbog povratka.

Iskreno, ako ideš*u 3D ja ti preporučujem da se smestiš u Val Thorens, jedina "mana" je duži put ali se skroz isplati, smešten si na stazi i ne moraš da paziš za povratak kao iz Orella... Ili gledaj neki drugi centar ;).

plageton
23.09.2013, 13:09
Da, to je zanimljivo pitanje, dali taj ski-pas za Orel pokriva celu dolinu Belvil (znači i VT i Menuir). Znam da ski-pas za Menuir NE pokriva VT, što bi po logici trebalo da važi i obrnuto, ali ne mora obavezno da znači. Prvi ti je zadatak da proveriš da li ski-pas pokriva i Menuir.

Ako ski-pas važi i za Menuir, to je onda sasvim ozbiljan prostor i za jednonedeljno skijanje sigurno bi te zadovoljilo u pogledu broja staza, dužine itd. Ako ne važi, lično mislim da nije vredno truda (ipak ima 1300-1400 km puta do tamo).

Što se tiče doplate za ski-pas za čitavo skijalište, verovatno se zaista i ne isplati uzimati više nego za jedan dan. Nije toliki problem stići i vratiti se, ali teško je biti opušten ako si pod pritiskom da moraš da stigneš - a ne znaš koliko ti treba vremena za određenu destinaciju, plus što moraš da uračunaš nepredviđene događaje kao na primer da stane žičara ili da negde promašiš pravi put.

Smallville013
23.09.2013, 14:23
Pise ,, Šestodnevni ski pas za Val Thorens deo skijaške oblasti Tri Doline (oko 150km staza) "

Nemam pojma dal pokriva Menuir ali cu proveriti .

Ja cu ukupno 3000km do Lyona i nazad preci u svakom slucaju zbog posla ali bilo bi sjajno kada bih skijao negde u Fr jer do sada nisam skijao u ozbiljnijem ski centru od Jahorine . To bi bilo ili u feb. ili u martu .

Kada smo prosle godine skijali na Jahorini bile su : 1 plava , par crvenih i par crnih .

Skijao sam na plavoj i crvenoj a crnu sam samo probao (bolje da nisam :( )

Sa mnom je isla devojka koja je posle 5 dana casova naucila da skija na plavoj ok . Ostali smo 10 dana tako da je na kraju mogla da se spusti niz plavu bez problema .

Nisam znao da su zelene staze toliko lake .

Pogledacu i smestaj u VT ali nisam video da ima za feb. ili mart .

Mozda jos nisu izbacili ponude a mozda nece ni biti :(

ftj
23.09.2013, 15:40
Val Thorens pass ne pokriva Menuir.

Verovatno će ti kao početniku biti sasvim dovoljno to što daju za Orelle a ako baš budeš imao želju možeš doplatiti jedan dan da baciš pogled i na druge doline. Većina posetioca sa ovdašnjih prostora ide u Orelle i bude im super.

Smallville013
25.09.2013, 22:13
Nesto razmiljam i gledam gore pomenuti ski centar alpe d'huez .

Da li mislite da je bolje da ne uplacujem ove godine Orelle nego da idem alpe d'huez ?

Video sam da nije mnogo skuplji a dosta ga hvale .

Kakav je on ? Valja li ? :D

Tako bi preskocio Orelle ove godine a sledece ili one tamo uplatio sve 3 doline . Kada budemo malo ozbiljniji skijasi (kondicija , iskustvo , tehnika ) :)

dzoninho
25.09.2013, 22:45
Ja nisam bio u duezu, ali sam u 3 doline bio i imao uplacen skipass za sve tri doleni. Moj najbolji drug je bio prosle god samnom u 3 doleni u decembru aposle u martu u duezu i kaze da mu se duez dopao, svakako ne kao 3 doline ali kaze da mu se vise dopao recimo od les2alpes. Tako da svakako verujem da vredi posetiti duez, ja planiram ove dog da posetim duez i tignes...

plageton
26.09.2013, 10:42
Osnovna razlika je u smeštaju. Da li voliš da budeš smešten u samom ski-centru ili ti ne smeta da budeš u nekom mestu podalje, koje samo po sebi nije naročito zanimljivo. Pri tome, AdH je veće skijalište od samog VT, mada ne bih rekao da je ta razlika baš presudna.

Na strani Orela je to što, koliko sam čuo, sobe su komfornije. Kada je FR u pitanju to je okolnost koja nije bez značaja.

AdH je inače vrlo frendli i za slabije skijaše pošto su laganije staze pristupačne, a one teške prosto zaobiđeš, što nije tako lako na primer u L2A ili u Tinju.

dzoninho
26.09.2013, 11:05
E tu se potpuno slazem sa plagetonom, smestaj u AdH je po recima mog druga bio bas dosta skucen u odnosu cak i na VT. JA sam u FR najkonformniji smestaj imao u Les Sybelles, i to skijaliste bih svakako preporicio da se poseti, iako uopste nije poznato, vredi ga obici samo treba birati deo godine gde ima sigurno snega, ili kraj januara ili pocetak marta jer je malo nize skijaliste ali ima 300km staza

drazenpfc
27.09.2013, 15:24
dajte neki predlog za Francusku...bitno je samo da je smjestaj prakticno na skijalistu, a ne kao, recimo Briancon ili Orelle, gondolom do skijalista...
saljite linkove aranzmana...

unaprijed hvala!

dzoninho
27.09.2013, 16:24
U zavisnosti od budzeta, moj neki predlog je sledeci redosled: Tignes, Tri Doline Val Thorens, Alpe d Huez, Les 2 Alpes, Paradiski...

Smallville013
28.09.2013, 17:36
Ja sam definitivno resio da idem u Alpe d'Huez .
300evra za takvo skijanje i nije puno .

Gledao sam malo slike i snimke i cini mi se da je extra . Koliko sam video staze su dosta duge i nije guzva .

Jel zna neko koliko je teska Sarenne (16km staza) ?
Gledao sam snimak sa onim tunelom i izgleda jezivo :hair:

dzoninho
28.09.2013, 18:57
Sarenne je samo u gornjem delu da kazemo malo teza, kasnije je bukvalno plava, ravna staza, crna je na mapi samo zbog svoje duzine...

stekan
28.09.2013, 20:20
Koliko se razumijem u geometriju, staza od 16km ne može biti strma, jer bi visinska razlika bila ogromna. Sumnjam da kreće sa vrha Himalaja i završava kod Sape ispod nivoa mora.

boris
28.09.2013, 22:27
Koliko se razumijem u geometriju, staza od 16km ne može biti strma, jer bi visinska razlika bila ogromna. Sumnjam da kreće sa vrha Himalaja i završava kod Sape ispod nivoa mora.

:ok: Stevo legendo...

Smallville013
29.09.2013, 01:39
E pa super , onda cu moci da i ja skijam tamo . Samo jos da nabacim kondiciju :ski:

drazenpfc
29.09.2013, 17:51
Mozete li mi predloziti neki konkretan aranzman preko neke turisticke agencije...
Budzet je skroman-aranzmani do 350-380e

dzoninho
29.09.2013, 18:00
Cuj skroman, za te pare mozes gde hoces :) Moj predlog bi ti bio SkiBus, imas i na forumu u delu aranznama ponudu. Sto se Francuske tice, moj neki predlog bi ti bio ValThorens, Tignes, Paradiski, Alpe dHuez, Les2Alpes. Da li si do sada isao u Francusku na skijanje?

Smallville013
29.09.2013, 18:25
Ok je budzet i mozes dosta da biras ali je vazan termin i broj osoba jer zbog tih stavki cena moze ozbiljno da varira .

Ski bus je ok ali koliko sam ja video negde imaju samo 5-okrevetne i 6-okrevetne apartmane a za neke termine nema ponuda ili jos nisu izbacili .

Ja cu verovatno krajem marta da idem u Alpe d'Huez i trebalo bi da me izadje malo jace od 300e po osobi , bez prevoza .

dzoninho
29.09.2013, 19:48
Smallville031 tO jedino ako ides sam u svojoj reziji taj iznos... Racunaj da ti samo za skipass ako ides sam treba 216 evra. Mislim da je to jedino isplativo ako neko ide recimo sa porodicom ili ako bas ima para pa zeli luksuz da ide svojim kolima ili bas ne moze da nadje neku odgovarajucu ponudu... Ja sam mlad pa meni ne predstavlja problem ni 22h sati putovanja, ni ne preterano komotni smestaj jer ja ceo dan provedem na skijanju, u smestaju samo ujutru doruckujem, popodne veceram i istusiram se i spavam... Tako da svako se opruzi onoliko koliko ima, ali ja bi recimo pre dao manje para za arazman i prevoz busom ali zato bi tu razliku dao na recimo dobru opremu...

drazenpfc
29.09.2013, 20:00
Drustvo mi je bilo prosle god u Orelle...nisu zadovoljni jer su morali gondolom da se voze do skijalista i bili su ograniceni sa vremenom jer se zadnja gondola vracala u Orelle valjda u 15h.
Ima nas petoro, sestoro...a termin koji nam odgovara je za novogodisnje praznike, tj odmah posle Nove godine.
Ali ove godine trazimo da budemo smjesteni odmah blizu skijalista, tj zicare...da smo u centru desavanja :)

drazenpfc
29.09.2013, 20:02
Obzirom da smo iz Podgorice, svakako idemo svojim prevozom...

Smallville013
29.09.2013, 20:16
Ja se u potpunosti slazem sa tobom , bukvalno u svemu ali ja idem poslom za Lyon i prolazim tuda . Za taj posao mi je neophodan auto i isao ili ne na skijanje ja cu morati za Lyon da idem u martu . To sto cu svratiti da skijam , to mi je bukvalno usteda na tome sto bih dao negde za prevoz .
Putovao sam ja busom 48 sati i nije mi bio nikakav problem .
I za smestaj bih dao sto manje jer i ja bih skijao ceo dan tako da tu bi samo prespavao ali sta da radim kada nema nista jeftinije od ovoga :( .

Za tu sumu novca , sto sam nasao , ukljucen je smestaj i ski pass .
http://www.dreamland.rs/sites/default/files/ALPE%20D%27HUEZ%20-%20Ski%20paket_0.pdf

Ovo je 2012/2013 ali pretpostavljam da se nista nije promenilo .

Preko Ski fun-a je 350 po osobi (smestaj i ski pass) bez prevoza .

To je sve sto sam nasao za Alpe d'Huez .

Gledam i ja gde god mogu da u stedim jer planiram da uzmem neke malo bolje skije ili mozda Go-pro :)

dzoninho
29.09.2013, 20:36
Ja pokusavam da ti kazem onda sledece, pogledaj smestaj preko sajta

http://en.ski-france.com/

Pa se preracunaj ako je vec takva situacija, mozda prodjes cak i jeftinije... Cene prosle god i ove su mnogo drugacije, ja sam prosle god Val Thorens u decembru platio 300 a sad je 350 evra :)

Smallville013
30.09.2013, 03:36
Za Alpe d'Huez ispadne skuplje .

Smestaj je 450e i ski pass 238e . Izadje 926e .

Preko skifun-a je 700e za 2 osobe a dreamland je prosle godine 300 po osobi sto bi bilo ukupno 600e sto je jos jeftinije .

Zvacu da pitam da li je ista cena i za ovu godinu

dzoninho
30.09.2013, 08:11
Cene su ti po apartmanima da znas, ne po osobi.

ftj
30.09.2013, 08:56
Obzirom da smo iz Podgorice, svakako idemo svojim prevozom...

Ako idete do recimo Val Thorensa i pritom vas je četvoro, računajte na bar 120-150e po osobi samo za put.

dzoninho
30.09.2013, 09:32
Ako idete do recimo Val Thorensa i pritom vas je četvoro, računajte na bar 120-150e po osobi samo za put.

Tacno toliko ispada... Mislim da vam se vise isplati da dodjete do BGa kolima pa busom odatle posle sa agencijom. Stos e Orella tice, to je trebalo da znaju kada su uzimali aranzman za Orelle jer je to mesto u podnozju sa druge strane brda. Prednost Orella su recimo malo konforniji apartmani. Ako hoces opet u 3 doline, ides u Val Thorens ili Menuires. Moja preporuka bi ti bila mozda da ove god obidjete Tignes ili Paradiski. Takodje Alpe dHuez ili Les2Alpes su zanimljiva destinacija.

http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=7819

Ovde imas ponudu skibusa pa pogledaj, termin o kome ti pricas je 04.01. do 11.04. ali uzmi u obzir to da se jako jako brzo pune mesta, ja sam u petak bio i vec d akazem skoro pola je popunjeno i najbolji smestaju uvek prvi odu...

Milos011
30.09.2013, 09:55
Drustvo mi je bilo prosle god u Orelle...nisu zadovoljni jer su morali gondolom da se voze do skijalista i bili su ograniceni sa vremenom jer se zadnja gondola vracala u Orelle valjda u 15h.
Ima nas petoro, sestoro...a termin koji nam odgovara je za novogodisnje praznike, tj odmah posle Nove godine.
Ali ove godine trazimo da budemo smjesteni odmah blizu skijalista, tj zicare...da smo u centru desavanja :)

Gondola u Orelle radi najmenje onoliko koliko rade i ostale žice na skijalištu (do 16:30 - 17:00). Znajući praksu na FR skijalištima, gondole koje izvlače u mesta obično počinju sa radom ranije, a završavaju kasnije sa radom.

dzoninho
30.09.2013, 10:03
Zavisno od meseca, rade ili do 16:30 ili do 17:00 ali se slazem da si opet ogranicen vremenom i da nije bas prakticno... Najbolje bi bilo kada bi postojala mogucnost da se skijama spustis do Orella ali ne postoji tako da opet znate kakva je situacija i shodno tome se covem mora organizovati...

plageton
30.09.2013, 12:01
Sarenne je samo u gornjem delu da kazemo malo teza, kasnije je bukvalno plava, ravna staza, crna je na mapi samo zbog svoje duzine...
Da, tako je. Mada mi je i tih 16 km sumnjivo.

Izgleda da nikad nije suviše opisivati kako se staze katagorišu, barem u Francuskoj. Dakle: ako staza ima makar samo jedan kratak deo koji po svojim osobinama (nagib, pretpostavljam) treba da bude kategorisan crno/crveno - a taj deo nije moguće zaobići nekom drugom stazom - u tom slučaju će čitava staza biti kategorisana crno/crveno.

U konretnom slučaju staze Saren to znači da je ispočetka ona nešto teža (crna), ali na niže delove te staze nije moguće doći na drugi način osim da se otpočetka ide tom stazom, dakle, ona je u celini označena crnom bojom iako u donjem delu gotovo da moraš da se guraš štapovima.

Smisao takvog označavanja je da se slabijim skijašima pruži informacija o stazama koje imaju teške delove koje je nemoguće zaobići.

drazenpfc
30.09.2013, 12:10
ski bus odbija 70e od aranzmana, ukoliko idete sopstvenim prevozom...tako da i nije neka razlika u novcu, a u vremenu jeste, jer bi nam prvo trebalo 8h do Beograda, pa onda busom od Bg-a do Fra.
a ovako nam treba 1500km od PG do fra.
ustedjeli bi nekih 20,30e po osobi...

dzoninho
30.09.2013, 12:43
ski bus odbija 70e od aranzmana, ukoliko idete sopstvenim prevozom...tako da i nije neka razlika u novcu, a u vremenu jeste, jer bi nam prvo trebalo 8h do Beograda, pa onda busom od Bg-a do Fra.
a ovako nam treba 1500km od PG do fra.
ustedjeli bi nekih 20,30e po osobi...

Onda se tu slazem sa vama, samo obavezno uzmi u obzir Parking, ne znam da li ste to racunali ili ne ali moze se desiti da smestaj nema svoj arking ili da je placanje parkinga obavezno kao recimo u Val Thorensu gde pauk radi svakodnevno :)

dzoninho
30.09.2013, 12:47
Da, tako je. Mada mi je i tih 16 km sumnjivo.

Izgleda da nikad nije suviše opisivati kako se staze katagorišu, barem u Francuskoj. Dakle: ako staza ima makar samo jedan kratak deo koji po svojim osobinama (nagib, pretpostavljam) treba da bude kategorisan crno/crveno - a taj deo nije moguće zaobići nekom drugom stazom - u tom slučaju će čitava staza biti kategorisana crno/crveno.

U konretnom slučaju staze Saren to znači da je ispočetka ona nešto teža (crna), ali na niže delove te staze nije moguće doći na drugi način osim da se otpočetka ide tom stazom, dakle, ona je u celini označena crnom bojom iako u donjem delu gotovo da moraš da se guraš štapovima.

Smisao takvog označavanja je da se slabijim skijašima pruži informacija o stazama koje imaju teške delove koje je nemoguće zaobići.

Sarrene je konkretno kategorisana kao crna staza zbog svoje duzine i da kazem gornjeg dela koji jeste strm ali i zbog brojnih litica na koje se nailazi tokom spusta. Mislim da kategorizacija generalno ima mnogo faktora koji uticu na nju. Takodje mogu da dam primer jednu stazu na skijalistu Les Sybelles koja je na mapama plava a ima jedan deo od nekih 200 metara koji su bukvalno toliko strmi da se mozete rukom drzati za stazu koliki je nagib :) Mnogo ljudi krene na nju i kad tu dodje tu bude velika guzva jer se mnogi boje da se spuste iako je jako kratak deo ali strahovito strm. Tako da generalno malo je cudna klasifikacija staza ali ja najvise volim francuske crvene staze :)

ftj
30.09.2013, 12:51
U svakom slučaju vam je onda bolje kolima, ali računajte da uplatite parking unapred ako idete u VT jer možete proći jeftinije.

Mi kad smo išli u martu krenuli smo u isto vreme kad i autobus ali smo pritom prespavali na jezeru Garda. Ujutru izblejali na jezeru i oko 12 krenuli ka VT-u i stigli bukvalno u isto vreme kad i autobus.

Milos011
30.09.2013, 12:58
Posle obiđenih desetak skijališta u FR, mogu samo da kažem da je kategorizacija staza u Francuskoj čudna. Negde su staze plave, a imaju strme deonice, negde je realno zelena staza (vezni put) obeležena crveno zbog nekih uskih deonica, nedge je uzet prosek nagiba staze pa su je tako obojili, negde su crno obeležene staze koje su realno crvene... ali se ne sređuju.... itd...

Pravilo je da nema pravila.

plageton
30.09.2013, 23:15
Ne znam. Ja sam se na označavanje staza u Francuskoj navikao i sad mi je sasvim logično, čak mislim da i nije različito nego u drugim zemljama.

U suštini, najvažnije je da su plave staze odgovarajuće označene, da bi slabiji skijaši bili što bezbedniji i kada isplaniraju određenu rutu da nema neprijatnih iznenađenja.

dzoninho
30.09.2013, 23:35
Hehe ja ti navedoh primer neprijatnog iznenadjenja na plavoj stazi :)

Milos011
01.10.2013, 09:18
Znam bar tri plave sa postrmim deonicama.....onako iz glave....

dzoninho
01.10.2013, 10:04
Ja znam ovu jednu koje se dobro secam jer plava, krenu ljudi sa decom i tu kad dodju kuknjava... :) Em prestrmo em zaledjeno, jesto to mozda 100 metara ali tih sto metara gore se napravi guzva, jedva prodjes... Jos sve to zastrasuje ograda na desnoj ivici staze a iza ograde provalija...

plageton
02.10.2013, 00:33
E sad ste mi stvarno dosadili... :)

U FR sam prošao 3D, Izolu, Oron, L2A, Tinj, Val d'Izer i AdH, neke i po više puta i jedina plava staza za koju mi se učinilo da nije plava nego laganija crvena je staza Santon u Val d'Izeru. Pretpostavljam da su tu malo nategli zbog toga što inače sa tog dela skijališta ne bi bio moguć dolazak skijama do samog mesta, a Francuzi drže do toga da sve delove skijališta, ako je ikako moguće, povežu tako da svako može da dođe do njih.

gevara
02.10.2013, 17:24
A kako li se u svemu tome snalaze daltonisti...?

dybbuk
28.03.2015, 02:28
Ne znam koliko ima aktivnih bordera na forumu, ali me zanima koje odrediste je da kazemo "border friendly", gde ima solidnog powdera za voznju off piste, koji centri imaju dobre snowboard parkove.

Nesto sam gledao online, Tignes navodno ima ok parkove, stim sto je sve to rekla kazala po forumima, interesuju me licna iskustva.

Sledece godine definitivno planiram francusku, uglavnom mi posao ne dozvoljava zimi da se odvucem dalje od srbije.

jopopo
29.03.2015, 21:54
Ne znam koliko ima aktivnih bordera na forumu, ali me zanima koje odrediste je da kazemo "border friendly", gde ima solidnog powdera za voznju off piste, koji centri imaju dobre snowboard parkove.

Nesto sam gledao online, Tignes navodno ima ok parkove, stim sto je sve to rekla kazala po forumima, interesuju me licna iskustva.

Sledece godine definitivno planiram francusku, uglavnom mi posao ne dozvoljava zimi da se odvucem dalje od srbije.
Pa u Tinju (i Val Dizeru) imaš sve što ti treba, jedino što su parkovi povremeno zatvoreni zbog nekih takmičenja. I moraš čekati da napada sneg za vožnju van piste, naravno. Možeš pratiti informacije o snegu i prognozi kao i dešavanja na tignes.net

Nisam border, skijaš sam ali sam video i slušao utiske bordera (sinoć se vratih).