PDA

Pogledati punu verziju : Dynastar Legend Mythic Rider



macak011
11.03.2013, 11:28
Karakteristike proizvoda
Dužina: 184 cm
Geometrija i radijus: 122/88/110 R=23
Profil: tradicionalni camber
Vezovi: Dynastar NX 11
Podešavanje vezova: DIN 8
Ostalo: vezovi montirani direktno na skiju

Mesto i uslovi testiranja
Mesto: Kopaonik
Dužina testiranja: 2 dana - vikend 9-10.3.2013
Uslovi: Temperatura vazduha u plusu 3-5C, sneg oko nule
Lične ili demo skije: licne

Lične informacije
Starost: 38
Visina i težina: 179cm 110kg
Prosečan broj dana po sezoni: 7-10
Godine skijanja:od 4-te godine sa 7 godina pauze - 27g skijanja
Veština (1-10): 7
Poželjan teren: utabane tvrde staze

Zaključak:
Za: stabilnost pri vecim brzinama i u mekanom i teskom snegu
Protiv: veliki radijus i slabo izvodjenje kratkih zavoja

Recenzija

Skija kupljena preko oglasa jos prosle sezone, bez vezova, nova, placena 200e. Zatim sam se dao u potragu za vezovima sa sirokim kocnicama i posle potrage zavrsio sa polovnim salomon vezom i novim dynastar - odlucio sam se za dynastar iz dva razloga: kocnice su fabricke i serijske, a ne pravljene, a i isti je natpis na obe komponente, pa se idealno slazu estetski (dynastar).

Tek ove sezone vezovi su stavljeni ali kako ceo zivot skijam na skijama koje nisu bas bucmaste vec direktno suprotno, bila mi je frka kako cu i sta cu sa njima na nogama da radim. Off-piste nikad nisam vozio i nisam siguran da bih se snasao ali sam zato dosta puta zavrsio sa rejs daskama na nogama na mekanoj i razbijenoj stazi - sto razvaljenoj od mnogo skijasa, visoke temperature i lose pripreme staze, sto zbog vecih i obimnijih padavina pred samo jutro i tokom skijanja na stazi. Kad god su bili takvi uslovi, skijanje na nekoj rejs slalom ili veleslalom dasci bilo je prilicno mucenje za mene i dao sam se u potragu za necim univerzalnijim za tavke uslove - i nasao sam Dynastar Legend Mythic Rider-a.

Skija nije teska fizicki, a opet nije ni bas lagana. Bila mi je frka i zbog njene duzine ali sam bar znao da sam tako nesto nekad vozio samo mnogo uze ispod pancerice(!). Prvi susret sa skijom bio je na parkingu ispred ski servisa Draske i Stanoje na Kopu, a prvi susret s stazom Malo Jezero u 9:00h bio je fantastican - skija je vec u prvom zavoju pokazala izuzetnu poslusnost i veoma lako obaranje na ivice. Sa neverovatnom lakocom se izvode siroki zavoji, a otklizavanje samo po sebi nije problem. Brzo vijuganje vec jeste problem i moguce je samo kombinacijom klasicne tehnike rasterecenja skije i otkizavanja repovima. Podsecam da je radijus 23m na duzinu od 184cm i klasican camber da klasicniji ne moze biti, znaci nije ni RLI RAJZ ni roker/camber/roker i ostale zafrkancije na temu.

Skija je takodje izuzetno stabilna pri 50 km/h mereno na medjustanici Crna Duboka u popodnevnim satima u nedelju, kada je zaduvao hladan vetar, pa je gornji deo Crne Duboke bio pristojan za kakvo takvo skijanje do medjustanice. Ko je bio na Kopu tu u to vreme, mogao je da vidi dve budale koje jurcaju niz CD do medjustanice, a onda uz neverovatno jak vetar klaj-klaj do gore...minus za skijase koji se sami voze u korpi, a cisto ih boli ona stvar da ponude i otvore korpu za bar jednog od nas - sledeci put, obecavam, pritiskam crveni panic button, zastavljam zicu i izbacujem dripca na medjustanici - ovaj dinastar kad opali po glavi, garant boli, samo da ne polomim kocnice, pa ko @Tadija91 da jurim kocnice po pijacama i metalostrugarama...

Skija je pripremljena mesec dana ranije u ski servisu u Beogradu toplim voskom za -5 / -10C. Kako je temperatura vazduha na Kopu od petka uvece, pa do nedelje uvece konstantno bila u plusu, a jos je u subotu ujutru padala kisa kao iz kabla na stazi, odlucio sam da skije pre izlaska na stazu, jos u sobi premazem univerzalnim TOKO tecnim hladnim voskom i utrljao filcom i plutom. Skija se odlicno ponasala do kraja dana u subotu iako je sneg bio vrlo tezak i spor. U nedelju je vreme bilo daleko lepse, plus je i dalje bio veliki, a sneg jos sporiji, pa sam bazu mazao u dva navrata - i ujutru pre izlaska na stazu i jos jednom u 13h ispred Rtnja - i pokazalo se kao odlicno resenje -- gledali me kod Rtnja dal' sam normalan, a ja kao da sam Seth Morrison, mazem daske, imam i ranac na ledjima, samo mi lopata za lavinu falila! :sm021:

Skija ne prasta greske. Kako nemam dovoljno kondicije, u dva navrata nisam prebacio tezinu na donju skiju pravovremeno i gornja je otisla svojim putem, pa sam se jedva vratio da ne omlatim spojnu stazu izmedju duboke 1 i 2 i eventalno zavrsim u potoku ali sam zato vec posle par desetina metara ispred zice duboka2/krcmar poljubio stazu jer sam ponovo ostao na gornjoj skiji i spoljnoj kantni koja me odvukla suvise "u levo" i zavrtela kao ringispil na hupseru. Nije da mi se to ne desava cesto :sm022:, ali se nekako sa rejs daskom lakse vratim u normalu, lakse je vratim na bazu i nastavim pravo na njoj, pa se cupam posle...

Moram da napomenem da je skija neverovatno dobra za mekan i spor sneg, razrovanu stazu. Sa neverovatnom lakocom sam prolazio kroz brdasca od snega, neformirane hupsere i tudje duboke tragove - kao da ne postoje, k'o ratrak da imam na nogama! Voznja po hupserima na dnu crvene/crne duboke je pesma, tako se lako razbijaju i upijaju, da je to neverovatno - nisam imao nikakvu smetnju pri promeni pravca pri silasku direktno sa hupsera, a repovi su bukvalno razbijali otklizavanjem iza sebe i nikakav poremecaj u stabilnosti nisam osetio! Apsolutno idealna daska za takve uslove.

Na Rtnjevoj stazi, broj 8, Mali Karaman (???) - nikad necu nauciti kako se zove - sam probao da vozim siroki karving zaokret u stilu slovenacke skole - @skiman, pozz za tebe - tako da sam u fazi zavoja drzao najstabilni polozaj tela - poravnate cipele, kolena, kukove i ramena u pravcu kretanja - i skije su bukvalno razbijale SVE pred sobom, kao buldozer! Da ne pominjem da je sneg spor, tezak i da su tudji tragovi kao mali bedemi na stazi...
Dakle, kao da je staza idealno ravna, e tako se ponasaju.

Na delu staze 4a ili 4b, pojma nemam vise, bilo je malo leda - skija se odlicno pokazala u brzem karving zaokretu, isekla je led kao da ga nema! Doduse, skija je nova, nevozena, a kantne francuske, pa je jasno.. nisam probao da kocim na ledu ali verujem da bi bile na visini zadatka.. :ok:


Skije nisam probao off jer ni nemam gde, a i bila mi frka da upadnem u mokar, dubok sneg - malo sam vozio okrajkom crne duboke u gornjem delu gde ima vise snega, isla je kao i po utabanom delu, apsolutno nema razlike, ali kratki zavoji su nemoguci bez otklizavanja pa verujem da bih tom tehnikom nadrljao u pravom off-u sem da vozim spust!

Prelaz na ovu skiju sa jedne fischer rc4 sc ili sc je za mene bio tezak korak ali sada sam sve blizi tome da svoje rejs daske zamenim ovom, slobodno mogu reci, odlicnom "daskom za mekanu i razrovanu stazu" jer upravo takvi uslovi vladaju skoro na svakom nasem skijalistu posle 12h...

Apsolutno svaka preporuka za ovu, rekao bih, 50-50% skiju. :sm018:
Cista desetka! Dovidjenja do sledeceg vikenda na Kopu ako zaladi i padne poslednji sneg ove sezone kako je i najavljeno. :ski:


Ocene (1-5)
Stabilnost pri većim brzinama:5
Držanje kantni na tvrdoj stazi: 5
Upravljivost:5
Praštanje grešaka:3

Dugački zaokreti: 5
Srednji zaokreti:4
Kratki zaokreti:2

Uređena staza:4
Poleđena staza:4
Razrovana staza:5
Dubok sneg (off-piste):-
Moguli:5

Ukupni utisak:5

macak011
11.03.2013, 15:59
Zezali me drugari na Kopu: videli neke dugacke, siroke, drvene grede od jedno dva i po metra duzine i sirine bar 20cm, naslonjene na zid dole kod ulaza u skijasnicu Andjele i neko rece: "evo su Maretove skije"! Wood-core... :sm011:

Zaboravih da dodam recenziji: moji "mitiksi" su 2009. godiste :D

macak011
21.03.2013, 12:19
Ovako, skije probane jos dva cela skijaska dana na Kopu, na -5 po magli i off-piste uslovima po stazama, pa zatim i po lepom vremenu na oko 0C i malo manje svezeg snega na stazama ali opet dovoljno da se drugi skijasi sa rejs daskama ne osecaju komotno na stazi.

Rajder je odlican u svim uslovima - par putta sam izleteo na zaledjen deo staze usled jakog vetra - zaledjena rebarca! Pokazale su se kao dobre za usecanje u led, iako nije bilo strmo, pa nije bio jak zadatak ali je ipak uspesno resen.

Za uslove koji su vladali na nekim stazama u ponedeljak i utorak na Kopaoniku, rajder je pokazao svu svoju snagu. Iskustva po voznji u dubokom snegu nemam, ali ono sto sam pronalazio na samim obodima staza, dakle svez, nedirnut sneg od par cm dubine, bilo je aspolutno fantasticno! Skija se bukvalno vozi kao po stazi, doduse nije ni bilo mogucnosti da mi vrhovi zarone ali iz iskustva pouzdano znam da bi rejs daska tu lako "sama birala put" ako se makar malo pogresi u rasterecenju - u takvom snegu sam ove sezone dva puta "zaronio" - klasican face plant, doduse na Staroj Planini sa GS rejs daskama, sto verujem sa Rajderom nikako ne bi bio slucaj...

Da podsetim da je rajder 184 duzine i da ima klasican camber i da se po stazi vozi potpuno prirodno i vrlo lako prebacuje na ivice. Karving nije nemoguc, ali je potrebna veca brzina i naravno veci, siroki zaokret.

Pred kraj drugog dana uspeo sam i brzo vijuganje sa otklizavanjem na razrovanoj stazi, ritmicno, a zatim to isto pokusao u malo dubljem snegu pokraj staze i uspelo mi je, tako da smo se Rajder i ja upoznali skoro do kraja, rekao bih.

Kao finale, mislim da je ova skija pravi kompromis za sve uslove koji mogu da vladaju na stazi i pravi izbor za one koji ne zele da imaju vise od jedne skije sa sobom na planini, a da ne zavise od skijalista i pripreme staza, a opet verovatno prilicno dobre za pravi OFF izlet - za sada sam jos uvek blizu staze i na stazi ali bice valjda jednom i to... :)

DRAGON
21.03.2013, 12:31
Svaka cast za recenziju....:ok:

Sapa
21.03.2013, 15:46
E neka bas! Drago mi procitati recenziju koja odise entuzijazmom ;). Sa Mythicnim Mitom bekrijom skoro da i nisi mogao pogrijesiti, a eto praxa pokazala da je za tebe nabavka bio pun pogodak (jesmo tu nabavku komentarisali nekad prosle godine? Bile u celofanu ako se dobro sjecam, ispale iz nekih lokalnih oglasa zar ne?) No kako god najbitnije da je legla ko budali samar :D
A meni sad glupo pisati recenziju o mojoj skiji, ponovice se prica u mnogim segmentima skijanja na stazi ;)
A van staze je polozila kompletnu obuku za vozaca kamiona, autobusa, sa prikolicom...(ma pis'o bi ja evo sad inspiracija naisla, nego plasim se da cu ostavit par sati na impresije iz dubine terena. :-)

macak011
21.03.2013, 16:09
Jeste vala, komentarisali i zajedno jurili vezove sa sirokom kocnicom, pa je @flexon upao sa vintage salomon vezovima koje sam uzgred nabavio i prepravio ali ipak nisam montirao - novo je novo hbga, pa je u rupe za srafove uleteo, prirodni nastavak price, dynastar NX 11..

A jes legla ko taj samar, klizi niz stazu ko mache niz gelender! :D

Sapa
21.03.2013, 17:07
Offtopic; gdje nestade flexon?

macak011
21.03.2013, 17:41
offtop: ko ce ga znati, mozda cuo da je ELAN u finansijskim problemima, pa spashava sta se spasti moze - citaj kupuje opremu po Begunju na veliko... :kez:

Stvarno pojma nemam, vidjen krajem dec 2012 na forumu, posle toga muk...? :dontknow:
http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=77303&postcount=17

@Flexon: jesi ziv?