PDA

Pogledati punu verziju : Nova žičara na Kopaoniku sa kosovske strane?



dvukovic
14.09.2006, 12:34
Nova žičara na Kopaoniku

LEPOSAVIĆ - Izgradnju turističkog ski-centra na kosovskoj strani Kopaonika u selu Belo Brdo, u opštini Leposavić, najavio je koodrdinacioni centar i Ekonomski tim za Kosovo i Metohuiju na jučerašnjoj pres-konferenciji.
Belo Brdo udaljeno je samo četiri kilometra od Pančićevog vrha i nalazi se na 1.164 metara nadmorske visine i predstavlja idealnu lokaciju za izgradnju novog turističkog i ski-centra.
Nova žičara, duga četiri kilometara, kako je najavljeno, bila bi povezana u sistem žičara i ski-liftova preko međustanice "Nebeska stolica" do Pančićevog vrha.
- Realizacijom jedinstvenog projekta stvaraju se osnove za privlačenje direktnih stranih investicija, pokretanje malih preduzeća, malog hotelijerstva i ugostiteljskih objekata, uslužnih objekata, benzinskih stanica, što će doprineti ekspanziji regiona i direktnom stvaranju uslova za 1.000 novih radnih mesta - rekao je Nenad Popović šef ekonomskog tima.
Prema grubim procenama, realizacija čitavog projekta koštala bi oko četiri miliona evra, a prvi turisti na južnoj padini Kopaonika mogli bi se videti već naredne sezone.


++++++++++++++++++++

Da li ovo ima neke veze sa vikend naseljem Treska ispod Bačišta, ili je neko od prepametnih političara iz naše vlade odlučio graditi žičare šiptarima i promovisati šiptarski turizam?!?!?

Stevs
14.09.2006, 15:37
Belo Brdo je južno tj. jugoistočno od Pančićevog vrha na Kosovu i udaljeno je nekih 4km vazdušnom linijom. Pozicija je ako gledamo u ogledalu u odnosu na Pančićev Vrh kao pozicija Konaka stim što je duplo dalje. Ako međustanica bude stvarno izlazila na Nebeske stolice koje su tačno severno od Belog Brda onda će verovatno biti novih staza u delu paralelno sa Krčmarom gde mogu da se naprave vrhunske crne staze jer je visinska razlika ogromna. Inače Nebeske Stolice su u užoj Srbiji i svi ti tereni koji bi gravitirali iza Bećirevca tj bili okrenuti na istok bili bi u užoj Srbiji.
Mada to sve ne bi treblo da pravi problem jer su sva ta sela na kosovskoj strani pa sve do Kosovske Mitrovice su naseljena Srbima. Taj deo uključujući i granicu koja je sada na Pančiću je bio u užoj Srbiji ali je 60tih godina prošlog veka da bi se napravila kompaktna srpska opština granica pomerena na Kopaonik.

dvukovic
14.09.2006, 15:41
A zar nije logičnije napraviti žičaru koja će da vodi u vikend naselje, koje je prepuno za vreme sezone, i time poboljšati ponudu kopaonika, nego praviti žičaru ka Kosovu (koja garantovano neće raditi zbog političkih odnosa), i to u mesto za koje nikad nisam čuo da postoji, a kamoli da ljudi tamo idu da zimuju, a od početka devedesetih, tj. odkako znam za sebe skijam na Kopaoniku...

ThE_MaN
14.09.2006, 18:52
Ma samo neka se gradi!

Što reče Stevs onda se otvara mogućnost pravljenja još staza na odličnom terenu.

dvukovic
14.09.2006, 18:54
Nemam ništa protiv gradnje, naprotiv, međutim itekako imam protiv traćenja skupih resursa zarad prikupljanja jeftinih političkih poena..

Bojan87
14.09.2006, 19:08
Nemam ništa protiv gradnje, naprotiv, međutim itekako imam protiv traćenja skupih resursa zarad prikupljanja jeftinih političkih poena..

Tako je, ako izgrade zicu da bi radila godinu dana i ako kosovo ne daj boze jednog dana bude nezavisno, zicara najverovatnije nece raditi. Ako je ovo samo igranje u trajanju jedne eventualno dve godine, ona je to cisto bacanje para

Markoos
14.09.2006, 20:45
Ne bih rekao da nece sluziti, to je fantastcan predeo za crne staze.
Bio sam blizu Leposavica oko mesec dana kada sam bio u vojsci dole pa sam skoro svakodnevno taj predeo gledao kroz :awm2: i pitao se majku mu zar ne postoji neko pametan da napravi nesto sa ove strane Kop-a, kad ono....
Izgleda da ima.

Mada kao sto je neko rekao ranije, mogle bi te pare da se preusmere na neke druge planine koje tek treba da se razvijaju. Ko je rekao Stara planina?

vampire
14.09.2006, 21:40
nije li puno 4km za chetvorosed? mozhda je bolje investirati u gondolu ili ne raditi nishta...

dacha
14.09.2006, 22:26
Do juce smo svi pljuvali, sto nista ne grade a sada pljujemo gde grade.:glavaozid :glavaozid :glavaozid

plageton
14.09.2006, 22:41
Da li ovo ima neke veze sa vikend naseljem Treska ispod Bačišta, ili je neko od prepametnih političara iz naše vlade odlučio graditi žičare šiptarima i promovisati šiptarski turizam?!?!?[/quote]



Ako Kopaonik (gde verovatno nema ni jednog jedinog 'Siptara') proglasimo za podrucje "siptarskog turizma", sta onda treba da kazemo za Brezovicu? I kako mislimo da dokazemo da je to Srbija ako se vec sada ponasamo kao da nije?

D.I.M.
14.09.2006, 23:26
Naravno!
Pa to je jos uvek nasa Srbija. Drugu nemamo. Treba pokazati sta smo sve spremni da uradimo, kada to nismo pre. A poeni za buducnost, pa bice ih i u vikend naselju Treska jednog dana.
Poz.

Stevs
14.09.2006, 23:39
Koliko sam shvatio četvorosed će služiti za izvlačenje skijaša sa južne strane planine jer se sa te strane što je i normalno sneg slabije zadržava i lošijeg je kvaliteta. Apsolutno poržavam gradnju žice jer se time pomaže ljudima koji nemaju nikakve prihode, a turistički centar im je bukvalno ispred nosa.

pop67
15.09.2006, 22:33
Koliko sam shvatio četvorosed će služiti za izvlačenje skijaša sa južne strane planine jer se sa te strane što je i normalno sneg slabije zadržava i lošijeg je kvaliteta. Apsolutno poržavam gradnju žice jer se time pomaže ljudima koji nemaju nikakve prihode, a turistički centar im je bukvalno ispred nosa.
Radi se i staza duga oko 5 km,ustvari nezvanicno sa te jugo zapadne strane ima super uslova za stazu dugu 5 km,i koordinacioni centar insistira na gradnji staze ma koliko mogla da iznese dana pod snegom,podrzavam inicijativu i konkretne akcije na tom delu Kopa!:dziveli: :sm017: :dziveli: :sm017: :dziveli:

Stevs
15.09.2006, 23:07
Radi se i staza duga oko 5 km,ustvari nezvanicno sa te jugo zapadne strane ima super uslova za stazu dugu 5 km,i koordinacioni centar insistira na gradnji staze ma koliko mogla da iznese dana pod snegom,podrzavam inicijativu i konkretne akcije na tom delu Kopa!

Ipak mislim da će ta staza biti osuđena na vrlo mali broj snežnih dana. Levak na Beloj Reci je vrlo slično okrenut, negde je na 1400-1500 m/nv, a znamo kako se tamo zadržava sneg :( Ono što me raduje je aktiviranje predela za nove žice izeđu Nebeskih Stolica i Krčmara koji može da bude jako jako atraktvian.

Malo sam se potrudio pa nacrtao kako bi to po dostupnim informacijama izgledalo...

dvukovic
18.09.2006, 09:49
Sve je to super, te političke fore "Kosovo je naše" i sl. Ali da li je neko nekad zimovao u tom Belom Brdu?

Na jednoj strani imamo gomilu vikedica u vikend naselju, i sigurno nekoliko hiljada skijaša u svakom trenutku, i tamo se ne postavlja žičara, a sa druge strane imamo selo u kom ima 2.5 kuće i čija jedina prednost je što će trenutno gdin. Selja Ilić ubrati neki politički poen postavivši žičaru na 'Srpsku' teritoriju...

A kad treba da se kenja o divljoj gradnji na kopu, i urbanizaciji centra tu su svima puna usta... A kad treba da se napravi nešto da se gradnja vikendica prenese tamo gde joj je i mesto (u vikend naselje) tu nikom ništa..

pop67
18.09.2006, 14:50
Ipak mislim da će ta staza biti osuđena na vrlo mali broj snežnih dana. Levak na Beloj Reci je vrlo slično okrenut, negde je na 1400-1500 m/nv, a znamo kako se tamo zadržava sneg :( Ono što me raduje je aktiviranje predela za nove žice izeđu Nebeskih Stolica i Krčmara koji može da bude jako jako atraktvian.

Malo sam se potrudio pa nacrtao kako bi to po dostupnim informacijama izgledalo...
100% si u pravu Stevs,staza je ili ce biti osudjena na mali broj ski dana,ali je za respekt duzina i mogucnost off skijanja ma koliko trajalo,a zasto se zica pravi,ja ne zelim da komentarisem osim da ako mogu pomognem na neki nacin da oni ljudi sa Kosova koji nemaju za zivot pocnu bar u zimskom periodu da zaradjuju i zive kao ljudi!
Stevs ovo si super nacrtao!:dziveli:

dvukovic
18.09.2006, 17:37
100% si u pravu Stevs,staza je ili ce biti osudjena na mali broj ski dana,ali je za respekt duzina i mogucnost off skijanja ma koliko trajalo,a zasto se zica pravi,ja ne zelim da komentarisem osim da ako mogu pomognem na neki nacin da oni ljudi sa Kosova koji nemaju za zivot pocnu bar u zimskom periodu da zaradjuju i zive kao ljudi!



Upitno je šta je tu bolje, al to već duboko zalazi u politiku... To ti je kao situacija kad imaš jedno zdravo i jedno retardirano dete... A onda napraviš debila i od zdravog jer si svu pažnju posvetio tom retardiranom kom ni ne može da bude bolje... Al opet kaže, politika...

ski dude
18.09.2006, 18:45
i onda dodje socialno i uzme ti dete pa kad ti ostane ovo jedno shvatis da si ga totalno zapostavio i pokusavas da ga vratis na stari put sto nije nimalo lako jer je postalo propalitet,jbg opet politika:sm023:

dacha
18.09.2006, 20:15
Da li ste vas dvojica, nekada uzivotu, podelili sendvic, pivo, cokoladu sa nekim? Da li ste uvek gledali samo vi da budete siti. Imas pedeset zicara po uzoj Srbiji i na Kopu a vas boli jedna sto se gradi na Kosovu!?!?

Strasno sta se ovde pise!!!

dvukovic
18.09.2006, 20:35
Mislim da ovde nije mesto emocijama i politici.

Ta žićara će biti jako skupa (> 7 miliona evra), za te pare se mogu izgraditi 4-5 novih manjih žičara tipa Karaman Greben ili neka kombinacija jedne duže i par kraćih.

Baciti te pare na žičaru, koja će najverovatnije i pre kraja svoje izgradnje ostati na terotoriji druge države je apsolutna glupost. Šta mislite, kad Kosovo postane nezavisno, a nije pitanje da li će, nego samo kad će, da li u narednih nekoliko meseci, ili 1-2 godine, mislite da će se moći koristiti ta žičara? Halo? To će biti druga država za koju će nam trebati pasoš da pređemo, a verovatno i viza (kao i za Albaniju uostalom), tako da je apsurdno zanositi se nekim jeftinom političkom propagandom koju prosipaju Selja Ilić i kompanija...

ski dude
18.09.2006, 20:36
naprotiv meni je jako drago sto ce biti jos skijaskih staza i zicara ali graditi zicaru na trenu za koji se ne zna ciji je (nas politicki sigurno nije) ne znam da li bi se nesto moglo postici po pitanju turizma jer znam da bi tamo odlazili samo srbi sa kosova i siptari a nama od toga nema vajde

dvukovic
18.09.2006, 20:41
naprotiv meni je jako drago sto ce biti jos skijaskih staza i zicara ali graditi zicaru na trenu za koji se ne zna ciji je (nas politicki sigurno nije) ne znam da li bi se nesto moglo postici po pitanju turizma jer znam da bi tamo odlazili samo srbi sa kosova i siptari a nama od toga nema vajde

Fora je što ta žičara neće uopšte moći da se koristi... Jer je jedan kraj u budućoj državi Kosovo, a drugi kraj u državi Srbiji...

Stevs
18.09.2006, 21:39
E moji Srbi...

Kao prvo kakvo god političko rešenje bilo Srbija nikad neće prihvatiti nezavisno Kosovo niti ima političara koji će to prihvatiti.

Kao drugo jasno se zna od kojih para se žica gradi i čije će vlasništvo biti bez obzira na konačan status.

Kao treće čak i da je to druga država, a na kojoj živi naš narod trebalo bi finansirati taj projekat čisto zbog tih ljudi tamo tj. naći način kako im pomoći. To se zove nacionalna politika. Taj deo teritorije sve do Kosovske Mitorovice je naseljen isključivo Srbima tako da treba zadržati narod na toj teritoriji, a ne terati ga.

Kao četvrto postoji veliki broj država gde se ski centri prostiru na dve nezavisne države i funkcionišu odlično pa zašto ne bi ovde gde je granica ustvari administrativna granica.

Kao peto ko zna gde će biti granica uopšte i da li će Kosovo biti nezavisno ili neće i da li će možda biti podele ili neko treće rešenje. U međuvremenu ti ljudi treba da žive od nečega, a turizam je idalan način.

I kao šesto ako znam da će ljudima koji su na ivici egzistencije takav projekat da vrati bar malo nade u bolje sutra putovao bih svaki dan do skijališta ne od vikend naselja nego od Jošaničke Banje.

dvukovic
18.09.2006, 21:46
E moji Srbi...
Kao prvo kakvo god političko rešenje bilo Srbija nikad neće prihvatiti nezavisno Kosovo niti ima političara koji će to prihvatiti.

A kao da se mi nešto pitamo o nezavisnosti kosova...



Kao drugo jasno se zna od kojih para se žica gradi i čije će vlasništvo biti bez obzira na konačan status.

Kakav je ovo argument?
Jel mogu ja doći i u tvom dvorištu izgraditi kuću i reći, e ovo je sad moje i ja mogu da koristim kako hoću? Naravno da ne mogu, nema veze to ko je platio, u pitanju je teritorija druge suverene države na kojoj Srpska vlada, odnosno Srpski državljani neće moći polagati nikakva prava.



Kao treće čak i da je to druga država, a na kojoj živi naš narod trebalo bi finansirati taj projekat čisto zbog tih ljudi tamo tj. naći način kako im pomoći. To se zove nacionalna politika. Taj deo teritorije sve do Kosovske Mitorovice je naseljen isključivo Srbima tako da treba zadržati narod na toj teritoriji, a ne terati ga.

Odavno je prošao voz za bilo kakvu nacionalnu politiku... Sad šta možemo da uradimo je samo da spasemo šta se spasti može...



Kao četvrto postoji veliki broj država gde se ski centri prostiru na dve nezavisne države i funkcionišu odlično pa zašto ne bi ovde gde je granica ustvari administrativna granica.

Kao na primer?

Nemoj samo da navodiš EU, ili USA/Canada pošto su to praktički iste države...



Kao peto ko zna gde će biti granica uopšte i da li će Kosovo biti nezavisno ili neće i da li će možda biti podele ili neko treće rešenje. U međuvremenu ti ljudi treba da žive od nečega, a turizam je idalan način.

Da se ne lažemo, svi znamo šta će biti sa Kosovom i to vrlo brzo.. A ako država želi da pomogne žiteljima tog sela, to može uraditi na mnogo bolji i praktičnij način, nego ovim pompeznim i bombastičnim potezima...



I kao šesto ako znam da će ljudima koji su na ivici egzistencije takav projekat da vrati bar malo nade u bolje sutra putovao bih svaki dan do skijališta ne od vikend naselja nego od Jošaničke Banje.

Plamenito od tebe, ali nažalost realnost je sasvim drugačija...

Stevs
18.09.2006, 22:00
Ne volim defetističke stavove. Ništa nije gotovo i za sve može da se nađe rešenje. Uostalom šta pregovaraju sa državom Srbijom ako je Kosovo već unapred nezavisno? Ne može neko u pregovorima da dobije sve, a neko ništa. Čemu onda pregovori.
Što se tiče izgradnje i vlasništva, to je isto kao kada bi pitao čija je Merkatorova zgrada na teritoriji grada Beograda. To je opština Leposavić i žica će da bude na njenoj teritoriji i ona će da odobri izgradnju i ubiraće prihod od te žice prosta stvar. Nema tu neke državne politike.
Realnost je da tim ljudim treba pomoći i realnost je da oni mogu samo da sanjaju "lagodan" život kakav mi imamo posebno mi koji idemo na skijanje. Sad ja treba da brinem da li će neko svaki dan da se vozi 2km na skijanje, a ljudi nemaju od čega da prežive. Mislim neukusno je uopšte porediti te stvari.

Stevs
18.09.2006, 22:03
Odavno je prošao voz za bilo kakvu nacionalnu politiku... Sad šta možemo da uradimo je samo da spasemo šta se spasti može...


A šta je izgradnja žice nego spašavanje onoga što se može spasti tj. spasavanje i ono malo naroda što je dole ostalo da ne pobegne glavom bez obzira.

dvukovic
18.09.2006, 22:05
Gledaj, da uprostim.

FastForward jedno 1 god, taman kad se izgradi žičara:
Polazna tačka te žičare se nalazi u državi Kosovo. Krajnja tačka te žičare se nalazi u državi Srbiji.

Bez kontrole dokumenata (lična karta, pasoš, pasoš+viza) se ne može preći iz jedne države u drugu. Dakle ta žičara može da funkcioniše samo ako se na ulasku na žičaru kontroliše pasoš, a na silasku opet kontroliše pasoš, što je malo verovatno.

Ovo što se sada radi je samo ubiranje jeftinih političkih poena na račun Kosova, i ta žičara je samo jedna skupa parola "Kosovo je Srpsko"... jedini problem što će ta parola da nas košta preko 7 miliona evra...

dvukovic
18.09.2006, 22:12
A šta je izgradnja žice nego spašavanje onoga što se može spasti tj. spasavanje i ono malo naroda što je dole ostalo da ne pobegne glavom bez obzira.

A šta će nekome žica koja ne funkcioniše?!?

Nego ajde da gledamo onu najnemogućniju situaciju, a koja je najbolja po nas... Da pretpostavimo da nekako Kosovo ostane u Srbiji, izgradi se ta žičara, i sve to funkcioniše.

I šta onda? Kao ti ljudi će moći da žive od turizma. Kog turizma? Pa ti ljudi nemaju da se prehrane, a kamoli da grade apartmane za smeštaj turista. Znaš ko će profitirati? Biznismeni iz Novog Pazara koji imaju keša da naprave apartmane, a ne prezivaju se na "ić"...

Kažeš, pa dobro, mora neko da radi i u tim apartmanima, zaposliće lokalno stanovništvo. Da zaposliće ih ali za neke bedne plate, sa kojima će opet sastavljati kraj sa krajem.

Da je cilj onoga ko gradi tu žičaru da pomogne ljudima, on ne bi gradio žičaru već bi dao povoljne kredite privrednicima koji bi onda u tom kraju zaposlili nekoliko hiljada ljudi, ili bi se na kraju krajeva za te pare obezbedio krov nad glavom tim ljudima u Srbiji, i omogućeno da koliko toliko normalno žive...

Stevs
18.09.2006, 22:14
Gledaj, da uprostim.

FastForward jedno 1 god, taman kad se izgradi žičara:
Polazna tačka te žičare se nalazi u državi Kosovo. Krajnja tačka te žičare se nalazi u državi Srbiji.

Bez kontrole dokumenata (lična karta, pasoš, pasoš+viza) se ne može preći iz jedne države u drugu. Dakle ta žičara može da funkcioniše samo ako se na ulasku na žičaru kontroliše pasoš, a na silasku opet kontroliše pasoš, što je malo verovatno.

Ovo što se sada radi je samo ubiranje jeftinih političkih poena na račun Kosova, i ta žičara je samo jedna skupa parola "Kosovo je Srpsko"... jedini problem što će ta parola da nas košta preko 7 miliona evra...

Čak i da sve bude kako ti kažeš vizionarski tu žicu će rabiti Srbi i oni će imati korist od nje pa taman uopšte ne skijali na drugoj strani planine. Vidi da razjasnimo kakvo god bilo rešenje za Kosovo ja bih gradio žicu jer time zadržavaš dole ljude (nacionalna politika), a oni će pre da pobegnu od nemaštine nego što će Albanci da ih isteraju.

dvukovic
18.09.2006, 22:17
Onaj moj vizionarski slučaj (da Kosovo ostane u Srbiji) je ravno šansi da dok ja pišem ovu poruku meteorit udari u našu planetu i uništi celokupnu civilizaciju...

Botom line - Ako žica bude napralvjena, niko je neće koristitii, džaba bačene pare radi političkog marketinga. I to je to.

Stevs
18.09.2006, 22:19
A šta će nekome žica koja ne funkcioniše?!?

Nego ajde da gledamo onu najnemogućniju situaciju, a koja je najbolja po nas... Da pretpostavimo da nekako Kosovo ostane u Srbiji, izgradi se ta žičara, i sve to funkcioniše.

I šta onda? Kao ti ljudi će moći da žive od turizma. Kog turizma? Pa ti ljudi nemaju da se prehrane, a kamoli da grade apartmane za smeštaj turista. Znaš ko će profitirati? Biznismeni iz Novog Pazara koji imaju keša da naprave apartmane, a ne prezivaju se na "ić"...

Kažeš, pa dobro, mora neko da radi i u tim apartmanima, zaposliće lokalno stanovništvo. Da zaposliće ih ali za neke bedne plate, sa kojima će opet sastavljati kraj sa krajem.

Da je cilj onoga ko gradi tu žičaru da pomogne ljudima, on ne bi gradio žičaru već bi dao povoljne kredite privrednicima koji bi onda u tom kraju zaposlili nekoliko hiljada ljudi, ili bi se na kraju krajeva za te pare obezbedio krov nad glavom tim ljudima u Srbiji, i omogućeno da koliko toliko normalno žive...

Njima će u svakom slučaju da bude bolje nego sada veruj mi na reč. Oni sad nemaju ni ono "jedva" sa čime da sastave kraj sa krajem...
Inače ako si mislio na Bošnjake iz Novog Pazara oni se većinom prezivaju na ić baš kao i Srbi. Razlika je u imenima, a ne u prezimenima.

pop67
18.09.2006, 22:39
Da li ste vas dvojica, nekada uzivotu, podelili sendvic, pivo, cokoladu sa nekim? Da li ste uvek gledali samo vi da budete siti. Imas pedeset zicara po uzoj Srbiji i na Kopu a vas boli jedna sto se gradi na Kosovu!?!?

Strasno sta se ovde pise!!!
Dacho druze ja sam malo citao sta se pise na ovoj temi i shvatio da sada samo pojedini ljudi mogu da shvate sta se zapravo dobija izgradnjom te zice,a Stevs je jedan od njih,koliko vidim i ti si shvatio poentu pa si malo emotivnije postavio licno pitanje,ali si definitivno u pravu.Ako je Kopaonik imao kriticara za sve ali sve sto ne valja,to sam bio ja,cak i najveci zaljubljenici koji su vodili diskusije samnom oko Kopa me uvazavaju kao dobronamernog kriticara,tako da mogu sa pravom da kazem da od 1982.godine ljudi koji se pitaju oko Kopa nisu napravili PAMETNIJI i HUMANIJI potez od ovog sa zicom na Kosovu!Licno cu spavati u Leposavicu za 5 E i peti se svaki dan na Kop 4 km u cetvorosedu(izgleda ta ce i on biti ISKLOPIVI)!:dziveli:

ski dude
18.09.2006, 23:14
ja na zalost ipak mislim da od svega toga nece u skorije vreme biti nista:glavaozid

dacha
19.09.2006, 00:49
Dacho druze ja sam malo citao sta se pise na ovoj temi i shvatio da sada samo pojedini ljudi mogu da shvate sta se zapravo dobija izgradnjom te zice,a Stevs je jedan od njih,koliko vidim i ti si shvatio poentu pa si malo emotivnije postavio licno pitanje,ali si definitivno u pravu.Ako je Kopaonik imao kriticara za sve ali sve sto ne valja,to sam bio ja,cak i najveci zaljubljenici koji su vodili diskusije samnom oko Kopa me uvazavaju kao dobronamernog kriticara,tako da mogu sa pravom da kazem da od 1982.godine ljudi koji se pitaju oko Kopa nisu napravili PAMETNIJI i HUMANIJI potez od ovog sa zicom na Kosovu!Licno cu spavati u Leposavicu za 5 E i peti se svaki dan na Kop 4 km u cetvorosedu(izgleda ta ce i on biti ISKLOPIVI)!:dziveli:

Cim nadjes smestaj javljaj;) . Obavezno u kalendaru za ovu sazonu, da bude jedan vikend u Leposavicu...:dziveli:

ThE_MaN
19.09.2006, 09:09
Gledaj, da uprostim. Bez kontrole dokumenata (lična karta, pasoš, pasoš+viza) se ne može preći iz jedne države u drugu. Dakle ta žičara može da funkcioniše samo ako se na ulasku na žičaru kontroliše pasoš, a na silasku opet kontroliše pasoš, što je malo verovatno.

Za ovo si potpuno upravu. Juče sam u razgovoru i ne znajući za tvoj post razgovarao sa starešinom Mup-a u čij reon i spada teritorija gde se gradi pomenuta žica. I rekao je da bi svako uspinjanje žicom ili spuštanje niz istu bio prekršaj. Nije potreban pasoš pošto i ne postoji. Ali svako lice koje prelazi administrativnu liniju je dužno da se legitimiše putem L.K. I da je jedino rešenje kao što si rekao kontrola na početku i kraju žice. Ili izmena zakona, u najboljem slučaju neka uredba.

A što se tiče gradnje neka grade ako nastane neki problem izliju nova postolja za stubove i iste premeste na novu lokaciju. Jeste da košta, ali postoje stvari koje nas mnogo više koštaju a ni sami ne znamo. Za ovo bar znamo gde su bacili pare.

I još nešto bolje da pomažu ljudima koji nisu napustili, prodali svoju zemlju i sada beduju nego ovima koji su prodali tako da na Kosovu gotovo da i nema zemlje u vlasništvu Srba. A ovima koji su prodali zemlju i došli ovde i tek kako pomažu a oni i sami neznaju šta će sa parama.


I šta onda? Kao ti ljudi će moći da žive od turizma. Kog turizma? Pa ti ljudi nemaju da se prehrane, a kamoli da grade apartmane za smeštaj turista. Znaš ko će profitirati? Biznismeni iz Novog Pazara koji imaju keša da naprave apartmane, a ne prezivaju se na "ić"...

Novi Pazar pripada Raškom okrugu dok teritorija gde bi trebalo da se nalazi nova žica pripada Rasinskom Okrugu. Stevs je upravu razlikuju im se imena a prezimena se isto završavaju na "ić". Takvih nema u Rasinskom okrugu.

pop67
19.09.2006, 11:31
Tacno je da se propisi krse sada ali do decembra ce i USTAV biti gotov u kome ce pisati doslovce:...Kosovo i Metohija kao sastavni i neotudjivi deo teritorije Republike Srbije...
The Man porazgovaraj ponovo sa covekom koji vodi REON!:dziveli:

ThE_MaN
19.09.2006, 11:33
The Man porazgovaraj ponovo sa covekom koji vodi REON!:dziveli:


O čemu konkretno?

pop67
19.09.2006, 16:08
O čemu konkretno?
Napisao sam u postu nesto vezano za novi USTAV!
Pozdrav i :dziveli:

ThE_MaN
19.09.2006, 18:09
@POP67 Evo nekih informacija koje sam saznao. I prenosim onako kako sam ja razumeo.

Vlada je donela uredbu po kojoj je prelazak administrativne linije jedino moguć na unapred definisanim prelazima. Iz toga prizilazi da je svaki prelazak van definisanih prelaza kršenje iste. Ovo se može rešiti jednostavno definisanjem novog prelaza.

Drugo bez obzira na ustav i kako on glasi. Dole je uvedena privremena uprava od strane UN-a. Dalje UN je propisao administrativu liniju razdvajanja koja mora da se poštuje. I dok se to ne promeni situacija je ista.

Jedno moguce rešenje po trenutno važećim zakonima. Bi izgledalo ovako: kontrola dokumenata u Belom Brdu vrši od strane KAFOR-a a na silasku (vrhu Kopaonika) od strane pripadnika MUP-a republike Srbije. Sledeće pitanje je i gde bi tačno bio postavljen zadni stub žice. Jer od toga zavisi i ko vrši kontrolu na silasku. Tj. da li pripadnici MUP-a iz Rasinskog ili Raškog okruga. A po ovim skicama je to negde na granici ova dva okruga...

I ono naj važnije sve se zasniva na PREDPOSTAVKAMA ili ti ŠTA BI BILO KAD BI BILO.

Tako da treba pustiti i videti šta će se događati u budućnosti. I tek tad komentarisati događaje. Mada od tih kometara nema ništa. Osim eto da razmenimo utiske...

Pozdrav :dziveli:

ski dude
19.09.2006, 18:11
a kad vec oce da pomazu preostalim srbima sto im lepo ne daju kes koji bi dali za zicaru:sm023:

D.I.M.
19.09.2006, 19:21
Da dodam malo.
Da bi se nesto dobilo mora da se zeli! Porazavajuce je da pojedinci zaboravljaju i odricu se necega sto je i njihovo, ali vremenom shvatice da se za svoje treba i boriti, pa makar to ponekad bilo i slovo na papiru.
A sto se kesa tice ne treba dati ribu vec treba dati pecaroski stap da se riba hvata. Godine su tu da se nesto nauci. Radujmo se Kopaoniku i sa druge strane.
Poz.

dvukovic
20.09.2006, 14:15
Nije to samo slovo na papiru... Da je tako ne bi ja imao ništa protiv toga... Međutim to je slovo na papiru koje nas papreno košta... Jer se iz mog i tvog džepa finansira cela ta mašinerija vezana za Kosovo, koje ionako nije naše poodavno, a sve zbog sitnih interesa političara...

Isto kao Zastava... Samo kupovina socijalnog mira i političkih poena..

CrazyKong
20.09.2006, 15:14
Nije to samo slovo na papiru... Da je tako ne bi ja imao ništa protiv toga... Međutim to je slovo na papiru koje nas papreno košta... Jer se iz mog i tvog džepa finansira cela ta mašinerija vezana za Kosovo, koje ionako nije naše poodavno, a sve zbog sitnih interesa političara...

Isto kao Zastava... Samo kupovina socijalnog mira i političkih poena..

Iskreno, da se to ne finansira finansiralo bi se nesto drugo verovatno mnogo gluplje, a kako skijanje volim do loodila apsolutno pozdravljam bilo kakvu akciju izgradnje infrastrukture u Srbiji, Kosovu ili na Marsu...
Slicne price su isle i za nove zice na Kopaoniku/S.Planin, te nema sanse da ista bude od toga, te jeftino politikanstvo, te rasipanje para...samo nek se oni reklamiraju i zadovoljavaju sitne interese gradeci nove i nove zice, siguran sam da svako ko voli skijanje nema nista protiv...a ovi drugi koji ne vole sneg, nek se bune :)

Pizzeria-Tina
24.09.2006, 22:55
I još nešto bolje da pomažu ljudima koji nisu napustili, prodali svoju zemlju i sada beduju nego ovima koji su prodali tako da na Kosovu gotovo da i nema zemlje u vlasništvu Srba. A ovima koji su prodali zemlju i došli ovde i tek kako pomažu a oni i sami neznaju šta će sa parama.

Ispravicu te ali na Kosovu ima jos uvek puno Srpske zemlje, cak sta vise, Srpske enklave i zemlja oko tih enklava je jos uvek Srpska, a prodali su oni koji se nikada nece vratiti (ne bih se ni ja vratio da sam na njihovom mestu).
A one koje pominjes i koji su se odselili i imaju prilicno novca, i nisu tako brojni u poredjenju sa onima koji jedva imaju novca da prezive bilo u Srbiji ili na Kosovu. :sm023:
Elem, mislim da je dobro sto prave zicu, turisticki centar na Kosovu, ali nisam siguran da ce to da funkcionise.:dontknow:
Opet mislim da bi bilo bolje da su taj novac invetirali u nesto drugo, nesto sto ce vise koristiti Srbima.

oddball
30.09.2006, 13:27
a kad vec oce da pomazu preostalim srbima sto im lepo ne daju kes koji bi dali za zicaru:sm023:
you give a fish to a man - it will be for a day,
you teach him how to fish - it will be forever.

to je jedna poslovica koja je surovo iskrena i tacna. dati tim ljudima novacnu pomoc koja je jednokratna ucinice da se osecaju jako lose, potlaceno i beskorisno. prihvatice je jer drugog izbora nemaju.
sa druge strane ako im se omoguci da rade i da novac zarade, efekat bi bio suprotan i daleko pozitivniji. ti ljudi bi se osecali daleko bolje jer rade znajuci da je drzava investirala u njih, da veruje u njih i da ima neki cilj, i da oni ucestvuju u ostvarenju tog cilja. to se zove dugorocan plan nacionalne politike. u ovom slucaju verujem i da je plan visokog rizika ali mnogi tek treba da shvate da novac ne moze kupiti sve, i da je bitan utoliko sto je to samo sredstvo.
moje je licno misljenje (i ogranicavam se na to) da je to dobra ideja.

D.I.M.
30.09.2006, 14:25
Ispravicu te ali na Kosovu ima jos uvek puno Srpske zemlje, cak sta vise, Srpske enklave i zemlja oko tih enklava je jos uvek Srpska, a prodali su oni koji se nikada nece vratiti (ne bih se ni ja vratio da sam na njihovom mestu).
A one koje pominjes i koji su se odselili i imaju prilicno novca, i nisu tako brojni u poredjenju sa onima koji jedva imaju novca da prezive bilo u Srbiji ili na Kosovu. :sm023:
Elem, mislim da je dobro sto prave zicu, turisticki centar na Kosovu, ali nisam siguran da ce to da funkcionise.:dontknow:
Opet mislim da bi bilo bolje da su taj novac invetirali u nesto drugo, nesto sto ce vise koristiti Srbima.
Koliko ja razumem, postoji namera drzave Srbije da investira, ali ona to ne moze sada i da uradi. Ona je predstavila svoju nameru u investiranju i razvoju na svojoj teritoriji. Da li ce i kada moci to da ostvari saznace se u dogledno vreme. Srecno.

kop
26.11.2006, 10:28
Mislim bice nam lepo pa makar se samo jednom spustili niz tu stazu ! :smoke: