PDA

Pogledati punu verziju : Menjanje vezova



wlad
16.08.2006, 09:23
Generalno pitanje, šta je sa menjanjem vezova na skijama?

Ima li nekih loših propratnih efekata, ili "ne smeta ništa"?

- konkretno:

Imam skije i zadovoljan sam sa njima, vrlo (Elan M12), nisam zadovoljan sa vezovima (Marker M1000). Prvo sam mislio da prodam celu kombinaciju i kupim nove skije sa vezovima (npr. MagFire 10 ili 12, dodju sa Elan Fusion/Tyrolia vezovima), sada se mislim da promenim samo vezove. Pa je pitanje može li, da li mora Marker, ili može nešto drugo (da li mora, ili ne sme da se poklapaju "rupe" itd.)? Da li može neki Look, Tyrolia ili nešto deseto?

Hvala na pomoći! :)

stekan
16.08.2006, 12:08
Nekada davno sam sebi i kolegama montirao vezove (bez originalnih šablona) i često sam mjenjao vezove, tj. bušio nove rupe, a zatvarao stare. Nikakvih problema ne može biti ako je razmak između starih i novih rupa 1cm ili više. Normalno, stare rupe treba zatvoriti plastičnim čepovima za tu namjenu (ili nečim sličnim). Prije stavljanja čepova (čuvena metoda čekića) sam u staru rupu stavljao dvokomponentno epoksidno ljepilo.

Međutim, mene interesuje zbog čega nisi zadovoljan Markerom i na koju DIN vrijednost su ti podešeni vezovi.
Da li si siguran da su vezovi ispravno podešeni. Ako uzdužni pritisak zadnjeg veza nije ispravno podešen, vez će otvarati i kad ne treba. Gledao sam svojim očima u ski servisu u Austriji kako serviser olako ispušta vezove iz ruku, tj. na brzinu ih dotegne na DIN vrijednost prema uprošćenoj tabeli gdje je jedini parametar težina skijaša, te uzdužno podesi zadnji vez tek da pancerica može stati i da vez može da se zatvori. Gledao sam i kako buši rupe za vezove, a šablon nije čvrsto fiksiran. Prednji vez je bio montiran "samo" par milimetara u stranu. Sreća, nisu moje skije bile u pitanju.

Svi današnji ispravno podešeni vezovi su dobri, ali ako si već odlučio da ih mjenjaš, ja još nisam nigdje čuo da je neko imao problema sa vezovima Tyrolia (Fischer, Elan) i Look (Rossignol) pa ih mogu toplo preporučiti.

Da si malo bliže, rado bih tvoje vezove propustio kroz šake.

wlad
16.08.2006, 14:26
Hvala na komentarima.. Problem koji sam primetio sa vezom se dešavaju pri većim brzinama verovatno vibracije?.

Vez podešavam na 6.5 (din) i funkcionisali su OK. Skijam po raznim terenima, tvrdo, meko, duboko i sl. :).

Do problema je dolazilo pri spuštanju po tvrdoj stazi (led) pri velikim nagibima, dakle skoro da nema pritiska (velikog) na skije / vez i jedna skija samo otkači. Napominjem da je cipela bila čista, nije bilo snega / lega ispod i sl..

To se ne dešava uopšte često (prve godine se uopšte i nije dešavalo), u principu se dešavalo samo par dana kada je bila izuzetno niska temperatura (Žabljak).

Nije dolazilo do povreda, ali naravno da malo iziritira kada shvatite da nestaje skija pod nogama, a nema čak ni jakih udara i sl.. Ono što sam primetio je da mi se to uvek dešavalo sa desnom skijom, iako su podešavanja identična...

Naravno, želeo bih da mi u tim slučajevima ne iskače vez, a da opet ne "zatežem" na veću vrednost. Veću vrednost prosto ne želim zato što mi ova "radi" skroz OK, izbacuje kad treba a ne izbacuje kad ne treba ;).

Možda je uticala preniska temperatura tih dana? (ekstremno niska da napomenem + vetar)

Posle par nedelja sam skijao opet na istim tim skijama i nije nikada izbacivao bez potrebe (na drugim skijalištima).

stekan
16.08.2006, 15:35
Ono što sam primetio je da mi se to uvek dešavalo sa desnom skijom, iako su podešavanja identična...

... u principu se dešavalo samo par dana kada je bila izuzetno niska temperatura (Žabljak).
Da li vodiš računa koja skija ide na lijevu, a koja na desnu nogu ili je to stvar slučajnog izbora u momentu stajanja na skije?
- Ako vodiš računa o tome, postoji velika šansa da ti je desna skija podešena za par milimetara veću pancericu, pa je uzdužni pritisak vezova na cipelu premalen.
- Ako ne vodiš računa o lijevoj i desnoj skiji, tad provjeri da ti nije đon desne pancerice kraći od lijeve. I to je moguće, a razlika od 2mm u određenim okolnostima može da bude dovoljno za probleme.
- Moguće je čak da su kod tebe zastupljena oba slučaja

Plastika je osjetljiva na temperaturne razlike i moguće je da se pancerica na vrlo niskim temperaturama "skupi" milimetar ili dva. Zajedno sa prethodno opisanim, eto razloga za probleme.

Marker i Atomic vezovi su osjetljiviji na podešavanje uzdužnog pritiska od drugih vezova. Fabrička je preporuka da kad je cipela u vezovima zavrtanj na zadnjem vezu kojim se podešava dužina đona, a ujedno i uzdužni pritisak (nalazi se ispod zavrtnja za podešavanje DIN-a) treba da bude u ravni kućišta veza, tj. niti da viri napolje, niti da bude "u kućištu". Ovo se odnosi samo za Marker i Atomic vezove. Mnogi "oštriji" skijaši vole da još dodatno pritegnu par "klikova".

Provjeri ovo i ako kod tebe taj zavrtanj "viri" iz kućišta kad je cipela u vezovima, tad smo mu ustanovili dijagnozu i uštedjeli nabavku novih vezova.

wlad
16.08.2006, 17:35
Da li vodiš računa koja skija ide na lijevu, a koja na desnu nogu ili je to stvar slučajnog izbora u momentu stajanja na skije?
- Ako vodiš računa o tome, postoji velika šansa da ti je desna skija podešena za par milimetara veću pancericu, pa je uzdužni pritisak vezova na cipelu premalen.

Da, vodim računa koja skija ide na koju nogu. Moguće je da odstupaju podešavanja vezova što se tiče "napred-nazad" podešavanja, tj. nisam siguran da su bili identično podešeni (mada se naravno trudim da budu).


- Ako ne vodiš računa o lijevoj i desnoj skiji, tad provjeri da ti nije đon desne pancerice kraći od lijeve. I to je moguće, a razlika od 2mm u određenim okolnostima može da bude dovoljno za probleme.
- Moguće je čak da su kod tebe zastupljena oba slučaja

Iste su cipele, barem kada spojim đonove ne izgleda da ima razlike..


Plastika je osjetljiva na temperaturne razlike i moguće je da se pancerica na vrlo niskim temperaturama "skupi" milimetar ili dva. Zajedno sa prethodno opisanim, eto razloga za probleme.

Marker i Atomic vezovi su osjetljiviji na podešavanje uzdužnog pritiska od drugih vezova. Fabrička je preporuka da kad je cipela u vezovima zavrtanj na zadnjem vezu kojim se podešava dužina đona, a ujedno i uzdužni pritisak (nalazi se ispod zavrtnja za podešavanje DIN-a) treba da bude u ravni kućišta veza, tj. niti da viri napolje, niti da bude "u kućištu". Ovo se odnosi samo za Marker i Atomic vezove. Mnogi "oštriji" skijaši vole da još dodatno pritegnu par "klikova".

Provjeri ovo i ako kod tebe taj zavrtanj "viri" iz kućišta kad je cipela u vezovima, tad smo mu ustanovili dijagnozu i uštedjeli nabavku novih vezova.

Posle sezone sam otpustio i pomerio vezove na neke bezveze vrednosti do sledeće sezone, pa ne mogu da vidim sadašnja podešavanja.

Ovo objašnjenje da zavrtanj viri ili je u kućištu baš nisam razumeo da budem iskren :).

Hvala na komentarima i idejama, moguće je da je samo u pitanju takva nekakva "sitnica" na koju moram da obratim više pažnje od sada.

Još da nađem uputstvo za Markera i sliku kako to sve treba da izgleda, ja sam do sada din podešavao normalno (ne vidim da tu ima nešto specijalno oko podešavanja) a uzdužnu poziciju zadnjeg veza u odnosu na cipelu, nisam se udubljivao na poziciju šrafa :confused: .

:dontknow: :)

stekan
16.08.2006, 23:04
Posle sezone sam otpustio i pomerio vezove na neke bezveze vrednosti do sledeće sezone, pa ne mogu da vidim sadašnja podešavanja.

Ovo objašnjenje da zavrtanj viri ili je u kućištu baš nisam razumeo da budem iskren :).

Hvala na komentarima i idejama, moguće je da je samo u pitanju takva nekakva "sitnica" na koju moram da obratim više pažnje od sada.

Još da nađem uputstvo za Markera i sliku kako to sve treba da izgleda, ja sam do sada din podešavao normalno (ne vidim da tu ima nešto specijalno oko podešavanja) a uzdužnu poziciju zadnjeg veza u odnosu na cipelu, nisam se udubljivao na poziciju šrafa :confused: .

:dontknow: :)
Nakon sezone ti si otpustio vezove, tj. oznaku na DIN skali si spustio na minimum. To i ja radim, ali to sa pričom o uzdužnom pritisku veza na pancericu u ovom slučaju nema veze.

Da imam vezove pri ruci (okružen sam samo Tyrolijama sa različitim oznakama) napravio bih par fotki da pokažem taj detalj, pa ću se poslužiti slikom sa Interneta.
514
Zavrtanj za podešavanje jačine izbacivanja tj. DIN skale je na slici označen plavom bojom i kao što sam napisao u ovoj priči nije bitan.

Ispod tog zavrtnja bi trebao da se nalazi drugi nešto manji zavrtanj za pomjeranje zadnjeg veza naprijed-nazad. Njegov položaj je označen crvenom bojom i on je ovdje bitan.

Kad se cipela stavi u vez i kad se zadnji vez zatvori, vez se pri tome pomjeri unazad za 5 ili više milimetara. Pri tome se spomenuti zavrtanj ne pomjera. Ako se pri tome zadnja okrugla površina tog zavrtnja u koju ide izvijač poravnala (u vertikalnoj ravni okomitoj na osu skije) sa površinom zadnjeg veza iz koje taj zavrtanj viri kad cipela nije u vezu, tad je uzdužni pritisak ispravno podešen. Ako nije, treba ga zavrtati ili odvrtati dok ne bude u ravni.

Ista priča vrijedi i za Atomic vezove. Za Salomon i Look nisam siguran, a Tyrolije imaju drugi sistem pomjeranja zadnjeg veza , siguran sam da vam se ne čita moja priča o podešavanju Tyrolije. Nadam se da sam samo malo dosadan, ali ne i previše.

wlad
17.08.2006, 00:19
Više su nego korisne tvoje priče / objašnjenja..

Ja i DIN spustim na minimum i ceo vez pomerim u nazad na kraju sezone (ne samo DIN), zato kažem da sam sve "razdrndao", namerno naravno.

Ne znam da li je pametno, ali tako radim.. Pretpostavljam iz tvoje priče da je dovoljno samo "otpustiti" DIN...

Sada sam skroz shvatio o čemu se radi oko poravnavanja. Videću sutra da pokušam da podesim "napred-nazad" po savetu, a testiranje tek za par meseci ;).

Hvala još jednom na odličnim savetima! Pretpostavljam da sam uštedeo vez :D.

Flexon
17.08.2006, 00:52
stekan je to stvarno strucno objesnio nema sta
sto se skija tice m12 one su stvarno genijalne
posto ja posjedujem m12 fusion a i m10
pa mogu da kazem iz licnog iskustva
predpostavljam da su to one skije sa slike na oglasima
ni slucajno da ih prodajes jer neces dobiti onoliko koliko vrijede

a sto se tvog problema sa vezom tice isto mislim da vez nije bio pomakniut dovoljno naprijed
posto sam i sam imao tu vrstu problema

e ja imam jedan glup ali efikasan nacin za podesavanje veza koi stalno koristim
pomjeris zadnji vez (jedini pokretni u tom slucaju) taman toliko naprijd
da cizma nemoze da stane
i onda polako opustas milimetar po milimetar unazad i svaki put pokusaj da
ubacis cizmu u vez (ali pritisni dobro nije ti ga mati rodila ... sala mala)
i kad cizma udje onda je to to
te isto to ponovis sa drugom cizmom

postoi jos jedna opcija a to je da se djon cizme izlizao naprijed ili nazad pa vez nije u mogucnosti da adekvatno pricvrsti cizmu

a mislim isto tako da ubuduce nebi trebalo da obracas paznju na lijevu i desnu skiju
posto su te skije simetricne te nema potrebe
osim ako je u pitanju neka povreda pa na jednoj skiji koristis manji DIN
a sa time bi postigao da obadva veza koristis ravnomjerno
a i kantne bi sacuvao bolje
to je moje misljenje neznam mozda grijesim
ako da onda izvinjenje

wlad
17.08.2006, 09:29
Da, da, to su skije sa oglasa :). Odlučne su, kao što sam već pomenuo mislio sam da ih menjam zbog vezova, pa sam odustao :). Evo sada sam naučio i sve o vezovima pa ne moram ni njih da menjam..

Cipele su u savršenom stanju pošto su korišćene 1.5 sezone, i ko nove su :).

Da, simetrične su skije, to levo-desno sam koristio od početka skijanja, onda znam da li se isto ponašaju vezovi i sl.. Ali ti je odličan komentar za rubove, da je bolje "mešati" skije da se ravnomerno koriste "obe" strane.

Sve u svemu se ova tema pretvorila u izuzetno korisnu (pogotovo za mene :D).

Hvala na komentarima obojici!

stekan
17.08.2006, 09:29
Ja i DIN spustim na minimum i ceo vez pomerim u nazad na kraju sezone (ne samo DIN), zato kažem da sam sve "razdrndao", namerno naravno.
Ima smisla otpustiti DIN preko ljeta, jer je ta opruga pod stalnim pritiskom. Međutim, apsolutno nema potrebe odvrtati i zavrtanj za uzdužno pomjeranje zadnjeg veza, jer je ta opruga pod pritiskom samo kad je pancerica u vezu. Podrazumjeva se da pancerice van sezone NE SMIJU BITI U VEZOVIMA. Ma smiju, ali nije pametno.


e ja imam jedan glup ali efikasan nacin za podesavanje veza koi stalno koristim
pomjeris zadnji vez (jedini pokretni u tom slucaju) taman toliko naprijd
da cizma nemoze da stane
i onda polako opustas milimetar po milimetar unazad i svaki put pokusaj da
ubacis cizmu u vez (ali pritisni dobro nije ti ga mati rodila ... sala mala)
i kad cizma udje onda je to to
te isto to ponovis sa drugom cizmom
Vrlo praktično rješenje. Čitao sam na nekim forumima da ga dosta skijaša koristi. U najgorem slučaju će uzdužni pritisak biti malo jači od predviđenog, a to nije problem.


postoi jos jedna opcija a to je da se djon cizme izlizao naprijed ili nazad pa vez nije u mogucnosti da adekvatno pricvrsti cizmu
Good point. Pretpostavljam da svi znaju da ako je dio đona pancerice koji ide u vez istrošen ili oštećen, te pancerice su zrele za tretman firme "Gradska čistoća" metodom kontejner.


a mislim isto tako da ubuduce nebi trebalo da obracas paznju na lijevu i desnu skiju
posto su te skije simetricne te nema potrebe
osim ako je u pitanju neka povreda pa na jednoj skiji koristis manji DIN
a sa time bi postigao da obadva veza koristis ravnomjerno
a i kantne bi sacuvao bolje
Ja vodim računa o tome, a kad osjetim da mi rubnici ne drže 100%, tad skije zamijenim, jer su vanjski rubnici ostali oštriji. To mi je ujedno znak da trebam naoštriti rubnike za sledeći dan.
Ako dužine đonova pancerica nisu potpuno iste (npr. nakon "proširivanja" i "razvlačenja" školjke pancerice u servisu), tad bi trebalo stogo voditi računa o lijevoj i desnoj skiji.

wlad
19.08.2006, 18:35
Evo igrao sam se juče sa vezovima. Sa mojim cipelama rade oba algoritma, tj. podese se skoro isto vezovi sa "poravnavanjem" i "upasivanjem" (kako sam ja nazvao vaše dve metode :)).

Ako se dobro sećam kako sam ja podešavao, mislim da je meni bilo nešto "lakše" podešen vez, tj. bilo je više mesta kada se ubacuje cipela tako da verujem da je to bio problem.

U svakom slučaju sada ste me naučili kako tačno da podesim uzdužnu poziciju pa se nadam da neće više biti problema. Jedva čekam da ih testiram ponovo :D.

stekan
19.08.2006, 21:59
Siguran sam da više nećeš imati problema.

Flexon
20.08.2006, 18:56
evo i ja sam bas sada postavio svoje vezove
rossignol 120 jib wb na elan m999
postavio sam ih 1,5 cm od linije unazad
posto je linija previse pomaknuta ka ncentru za moj ukus

rossignol ili look vezovi su dosta jednostavni za postaviti
uzelo mi je svega nesto manje od dva sata
menio licno dosta jednostavnije za razmijeranje od markera

za ovaj eksperiment vam je potrebno
malo volje malo znanja
busilica sa odgovarajucom burgijom
skromno poznavanje geometrije od 1-4 razreda osnovne skole
lenijar trokut a ni sestar nebi bio zgoreg radi centriranja
i naravno veci krstasti sarafciger
i to je sve

preporucujem svakom skijasu da oproba postavljanje
vezova barem jednom u zivotu
posto po mome iskustvu dosta servisa postavlja iste
prilicno rahiticno za moj ukus

pa i ako se nesto desi sam pao sam se ubio...

Bata Bane
20.08.2006, 20:03
Meni je to Pop postavio :sm022: :sm022:

tataratira
24.08.2006, 13:53
iako je sve rečeno, čim se Stekan umješa, ja bih samo da dodam da sam to radio prošle sezone i da naravno nema nikakvih problema
a sjetićeš se mojih elaborata o vezovima koje sam uništio

obično se radi nepopuštanja, vez uništi čim stane na snijeg
primjer su moje Elan GS skije od prije rata sa Salamon 737 koji je većinom metalni vez i jedan slabiji 647 ili tako nešto, ne sjećam se uglavnom
poslije rata oba veza su prosvirala nazad..izletila opruga a plastika pukla kao da je nije bilo
od troje skija samo su Komprex G sa Marker m48 titanium preživjele 10 godina stajanja bez popustanja veza(DIN 12), a da se nisu raspale kada se stalo na njih, marker je crkao jos kada sam ga kupio, prednji vez i zamjenjen je sa M46 koji i danas stoji na njima

i tako nakon 4 veza kupio sam Atomic 1018 u koji sam zaljubljen :ski: jer ga ne mogu pokvariti, pogotovo što ga ne moram popuštati na kraju sezone jer je 11 skoro pa minimum :sm011: