PDA

Pogledati punu verziju : Iskustva jednog pocetnika



biohemicar
11.12.2012, 09:15
Obecao sam sebi jos pocetkom godine da cu nauciti da skijam, i da sa vama koji ste mi zdusno pomogli tokom ovih meseci podelim utiske.

Mesece sam proveo citajuci forume i odlucio sam se za sledeci raspored koraka.

1. Ucenje skijanja na Ski traci na Adi

Zaprepastilo me je sa koliko skepticnosti su skijasi iz moje okoline reagovali na ovu ideju. Moram reci potpuno neopravdano. Imao sam tri casa pre odlaska na Kopaonik, i sve sto mi je instruktor rekao prvog dana da cu savladati, tacno sam savladao. Jako strpljiv i metodican rad (a jako sam zahtevan i tezak ucenik :glavaozid) mi je mnogo pomogao, kao i saveti koje sam dobio pre odlaska na planinu.

2. Ski opening Kopaonik

Mozda ne najbolji termin za pocetnika, ali nisam mogao vise da izdrzim :sm022:... Po dolasku (cetvrtak) nas je sacekalo prijatno iznenadjenje, cena ski pasa je smanjena 70%. Brzo iznajmljivanje skija i dva spustanja pre zatvaranja staza. Otvorena je bila samo desna strana Karaman grebena (gledano sa zicare), ali zbog sunca koje je przilo ceo dan je bila vise led nego sneg.
Vec sutradan je situacija bila znatno bolja i otvorena je i leva strana, bolje osnezena, te sam sve nauceno mogao da primenim. Ovde je moje iznenadjenje postalo vece. Lakse je skijati na snegu nego na ski traci :yay:
U subotu je otvoren Pancic 4b i morao sam da pokusam, kud puklo da puklo... :) Sve je proslo bez problema, tacnije sto je bilo vise snega na stazama, lakse sam skijao :ski:.

biohemicar
11.12.2012, 09:16
Sto se tice samog ski vikenda, par ocena:

Prednosti:
Cena ski pasa, uredjenost staza (ipak je sneg pao bio samo par dana pre toga) i odsutstvo kamikaza.

Mane: S'obzirom na kolicinu padavina, mogli su da puste jos koju stazu.

Sve u svemu jako lep pocetak ski sezone :ok:

sasacg
11.12.2012, 10:13
Znaci zarazio si se virusom skijanja,sada nema nazad :yay::yay:

Cestitam i puno uspesnih sneznih dana zelim :ski:

wlad
11.12.2012, 11:00
Biohemicar-u, jako lepo od tebe što si napisao ovaj post/temu, nadam se da ćeš u istoj i dalje izveštavati o tvom napretku, to može biti veoma korisno iskustvo za sve koji ulaze u ovaj sport. Isto tako čestitam ti što si uspeo da savladaš zahtevne početke u skijanju tako brzo. Sad ti ostaje da usavršavaš tehniku i da što više uživaš na planini :ok:

Panzer
11.12.2012, 11:53
Čestitke. Lijepo će biti kad za jedno 3 godine pročitaš ovaj post :ok:

macak011
11.12.2012, 13:31
e svaka cast! Moja cerkica je prve prave ski korake napravila upravo na ski traci na Adi i posle toga je rekla isto sto i ti: "skijanje na traci je mnogo teze od skijanja na snegu"! Probao sam i ja ski traku posle godina i kilometara provedenih na snegu i takodje mogu da primetim isto - ski traka ne prasta greske i odlicna je za uigravanje i zagrevanje misicnih grupa za odlazak na planinu, pa ko moze samo napred! Odlicna je i za pocetnike i za iskusne skijase. Tebi svaka cast i samo napred, velika je stvar sto si odmah posle trake imao dodir sa snegom u kratkom vremenskom periodu - sad si gotov, ova bolest leka nema! Jedina terapija koja pomaze je: "spustanje raznim stazama vise desetina puta dnevno u zimskom periodu od 8-16h uz validan ski pas..." :ski: :dziveli:

da dodam: jako oboleli primerci kao ja npr, ne uzimaju u obzir stanje snega na stazama vec po svaku cenu idu nizbrdo sto rezultira unistenim kantnama, jako ostecenoj kliznoj povrsini i velikim naknadnim nerviranjem zbog istog. E tu tada pomaze neko kuvano vino ili rakija i dosta jake zacinjene hrane recimo... :glavaozid

IvanQ
11.12.2012, 13:55
da dodam: jako oboleli primerci kao ja npr, ne uzimaju u obzir stanje snega na stazama vec po svaku cenu idu nizbrdo sto rezultira unistenim kantnama, jako ostecenoj kliznoj povrsini i velikim naknadnim nerviranjem zbog istog. E tu tada pomaze neko kuvano vino ili rakija i dosta jake zacinjene hrane recimo... :glavaozid
Isto, samo se trudim bez nerviranja. Sveze servisirane skije sam odmah izgrebao na izlazu iz Pancica na prvom izvlacenju u subotu. Samo rekoh sebi: "Jebiga, gotova stvar, nece pomoci nerviranje i nastavio dalje :)"

macak011
11.12.2012, 13:58
ma ni ja se ne nerviram, nego trazim izgovor da jedem!:cug: :sm011:

LiquidCocaine
11.12.2012, 14:11
i da se pazis kad pijes ja od vina tripujem Tombu a od rakije Milera :)

macak011
11.12.2012, 14:26
a ne, to samo apres-ski (x-juz maj french), al' se ne uroljavam vise kao nekad kad bejah mladjan (dinkic) momak ja...eh kad se samo setim onog sanka u rtnju, kukuuu.. :sm003: :eek:

LiquidCocaine
11.12.2012, 16:15
hahah ma najcrnja stvar je kad sam se uroljao na Gobelji u onom lokalu kod cetvoroseda krenem nazad kao gopro da mi u glavi sve fisheye

biohemicar
11.12.2012, 18:03
Hvala svima na podrsci i recima podrske, obecavam da cu i dalje pisati... Ako bude srece mozda se sretnemo na nekoj planini :ski:....
A sto se tice virusa skijanja, cini mi se da kada ga jednom dobijes nema nazad.. :yay:

funyrace
11.12.2012, 18:21
To niko ne liječi niti tome uopšte ima lijeka.

ibane
12.12.2012, 00:55
Nema leka apoteka a i ne trude se da ga nabave nego se samo jos vise siri

Nikolay
13.12.2012, 09:46
Što se tiče Ski trake na Adi.......Sebe sam doživljavao kao nekoga koji solidno zna da skija,da kontroliše skije.A onda sam stao na traku...i šta reći- uspeo sam da iskočim/istčim iz vezova/skija, nakon 10 minuta "vožnje" sam bio mokar od znoja,a ona traka mi je izgledala abnormalno uska i kratka. Tek tada sam video koliko ne znam i šta radim nepravilno. Sve u svemu, veoma korisna spravica za korekciju tehnike nas koji "znamo" da skijamo.

grile
26.11.2013, 21:47
U pravu si za ski traku i ja sam bio jedan od tih koji "znaju" da skijaju dok nisam otisao na Adu

alexapi32
01.12.2013, 13:59
Meni licno pojam "trake" za skijanje je nepoznat.
Sta vam je to?

stekan
01.12.2013, 14:45
Meni licno pojam "trake" za skijanje je nepoznat.
Sta vam je to?

Pokretan beskonačni tepih koji ide uz kosu ravan, a niz koji se dokoni ljudi spuštaju na skijama. Pomaže Google sa riječima "pokretna traka za skijanje".