PDA

Pogledati punu verziju : Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)



Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

sunCica
08.02.2011, 10:16
Kop bi bio super vikend destinacija kada ne bi bilo parking-lopatara :awm2:

Vaistinu!!!

jopopo
08.02.2011, 10:20
Ja sam pretprosle godine po ceo dan vozio krcmar, stim da zica nikada nije radila, a staza je redovno sredjivana. Lepo se popnete cetvorosedom duboka 1, presecete preko livade i stignete na vrh krcmara, odatle se spustate stazom sve do najstrmijeg dela gde skrenete opet na pocetak zice duboka 1 i tako u krug.

Moguce je da trenutno nema snega na prelazu sa vrha zice duboka 1 na krcmar, ali sa prvim snegom ova varijanta ce biti moguca.

Od ove godine za takve akcije se oduzima ski-pas. Lično sam bio prisutan prošlog petka kada su dvojica iz GSS stajali kod prvog topa za veštak i zaustavljali ljude koji su kratili preko livade. U subotu i nedelju nisam primetio da su bili tamo ali nemojte se zezati i voziti van staza.

macak011
08.02.2011, 10:36
Taj fenomen "obuke" male dece koja ne znaju da skijaju na teskim stazama od strane roditelja sa sumnjivim skijaskim znanjem je karakteristican i za Staru Planinu.. Prosto neverovatno kako neki roditelji bukvalno NE VOLE svoju decu, postupaju s njima kao da su tudja! Ono sto sam imao prilike da vidim u vise navrata ne ostavlja ravnodusnim, povrh svega to njihovo nevaspitanje. Uzas, grozni su. Par puta mi je doslo da im kazem svasta, pa opet necu, sta se ja mesam koji qrc, to je njihovo dete, oni najbolje znaju..a zao mi deteta, bukvalno kuka za mamom i tatom, preplaseno.. Vidim da i Kop nije imun na takve sampione.. :sm008:

Verovatno se niko od njih nece opametiti dok se ne desi neko sr*nje. :hair:

Sto se pocetnika ili da kazem losijih skijasa tice, meni je drago da vidim da pokusavaju da se spuste niz "jendek" i vrlo dobro znam kako se osecaju jer sam i ja davno prosao istim putem sa srcem u petama. Medjutim, sve je to ok, dok nisu, sto neko rece, pod uticajem neke hemije ili cistog ludila pa krenu neustrasivo direktno niz stazu kao kamikaze, ugrozavajuci sve ostale na svom putu! E takvima zelim da zavrse sa skijanjem sto pre i to neslavno, jer predstavljaju veliku opasnost po druge, pa lepo kuci na sony playstation, internet ili "fejs", tamo su bezopasni... :awm2:

Ivan Bgd
08.02.2011, 11:26
Od ove godine za takve akcije se oduzima ski-pas. Lično sam bio prisutan prošlog petka kada su dvojica iz GSS stajali kod prvog topa za veštak i zaustavljali ljude koji su kratili preko livade. U subotu i nedelju nisam primetio da su bili tamo ali nemojte se zezati i voziti van staza.

A da li ima igde znak da je zabranjeno tamo skijati ?
I sto su zabranili spustanje niz taj levak ispod Pancica do 4seda duboka ?!
I ko ce da mi oduzme ski pas ako nikoga ne ugrozavam ?
Sta, jednostavno ga nemam popeo sam se pesice , i ... ?
Pa taj levak je jedina zanimljiva a malko duza off piste ruta.
Ma 'ebo Kop onda ako ce samo po stazama da se vozi, eto ga pocetnicima i porodicnom skljanju pa neka se namlate para.
Pa zar ima ista lepse od voznje po dubokom snegu izmedju drveca? Napominjem izmedju a ne po, ako zbog toga brane off piste.
Nek kazne onog ko nesto osteti.
:sm018:

wlad
08.02.2011, 12:19
Na Kopaoniku nije zabranjeno skijanje van staza, generalno. Zabranjeno je u zaštićenim oblastima, a to uključuje delove kod crne duboke i sve između crne duboke i krčmara (znači te dve offpiste rute - ispod stubova žice crna duboka i između krčmara i crne duboke). Taj deo se veoma lako kontroliše, dovoljno je da gledaju na početnoj stanici duboke i videće sve koji tu izlaze ;). Tamo stoje i znaci (npr. na međustanici duboke i sl.) ne sećam se tačno reči, ali kao i "napolje" nešto u stilu it is your forest also ili sl. ;).

Mislim da je pored te grupe jedino još na vrhu duboke2 postavljen taj znak, da se ne skija ispod te žice, ali to je teško kontrolisati. Ovo ostalo nema znaka - nije zabranjeno.

sev
08.02.2011, 12:27
Kao sto wlad rece - jeste zabranjeno. Kada pogledate sta secenjem sa Suvog Rudista ka Krcmaru napravimo, rekao bih da zabrana i nije neopravdana (pod pretpostavkom da je to zaista zasticeno podrucje, sto kazu da jeste).

Samo jedna opaska - GSS nema nikakve ingerencije u smislu oduzimanja ski-passa. To sto si video ocigledno je bila neka privatna akcija;)

Ivan Bgd
08.02.2011, 12:33
Na Kopaoniku nije zabranjeno skijanje van staza, generalno. Zabranjeno je u zaštićenim oblastima, a to uključuje delove kod crne duboke i sve između crne duboke i krčmara (znači te dve offpiste rute - ispod stubova žice crna duboka i između krčmara i crne duboke). Taj deo se veoma lako kontroliše, dovoljno je da gledaju na početnoj stanici duboke i videće sve koji tu izlaze ;). Tamo stoje i znaci (npr. na međustanici duboke i sl.) ne sećam se tačno reči, ali kao i "napolje" nešto u stilu it is your forest also ili sl. ;).

Mislim da je pored te grupe jedino još na vrhu duboke2 postavljen taj znak, da se ne skija ispod te žice, ali to je teško kontrolisati. Ovo ostalo nema znaka - nije zabranjeno.

Pa ja kad izlazim iz levka secem ispod 4seda duboka i izlazim na stazu izmedju drveca i tu nastavljam dole do zice.
E, sad ako oni odozdo mogu da zapamte ko je tacno izasao iz drveca na stazu i uklopio se u masu svaka im cast.
Morat ce da nadju pandure presretace ko na putevima da me prate snime i dokazu. Bilo bi dobro i snimak da nam daju da imamo za kucnu kolekciju :sm021:
:sm018:

YIBLEX
08.02.2011, 12:41
ProduzenI vidend, petak-pon 04-07 feb.


Isli smo Lastom, polazak 5.45 povratak 17.15. Bus je stizao u oba pravaca za 4.15 tj. brze nego sto je predvidjeno. Moguce je biti oko 11 pola12 na stazi. Autobusi su komforni, nema guzve(spavali na 4 sedista), pauza na Eko pumpi(Jagodina)traje 15-ak min. Cena povratne karte je 1850, plus 40 din za svku torbu/par skija.


Nazalost, na prvom spustu na KGB(odvajanje za Mali Karaman) desilo sa se difovac iz Leposavica(sa sve kacigom) zakuca u drugara(Ogi86) I polomi mu kljucnu kost. Spustili smo se do Doli Bela, gde smo pozvali GSS. Dosli su za minut dva, stavili bandazu I pozvali sanke koje su ga prevezle do Vojne ambulante. Sve u svemu imali smo srece da je sve bilo brzo I korektno odradjeno.


To smo smo uhvatili u petak je bilo zaista dobro. Staze su bile dobro pripremljene. U odnosu na uslove I ono sto smo navikli, mogao bih reci I odlicno. Staze koje su osnezene su ujedno I dobro pripremljene(videli smo da I je to moguce) I sneg se dobro drzao cak I za vikend. U ponedeljak je vec pocelo ozbiljno da popusta. Naravno, nedostaju Gobelje I Gzvozdac ali nadam se da ce se I to uraditi u narednom periodu. U principu, najvise smo bili na Crvenoj I Krcmaru. Vozna zicom Krcmar traje 16-19 min, ali staza je ubedljivo najbolja za voznju. Najduza je, odlicno pripremljena I nema ni g od guzve. Video sam da su neki sekli od Duboke1 ali mi je covek iz SS.a reko da nije dozvoljeno. Marine Vode I Jaram takodje fine, bez velike guzve(pogotovo Jaram). K. bare odlicne dok nije upeklo. Inace put od bara do crvene je takodje osnezen I totalno funkcionalan. Sunce vec danima przi, tako da je utisak dodatno poboljsan. Oblaka I Magle ni na pomolu, vetar skoro neprimetan. Pet I pon poluprazno, vikend malo popunjeniji ali nista strasno. Zakljucak: Iz trenutne situacije izvucen je maksimum.


Objektivno, Kop je napravio veliki pomak ka ozbiljnom ski centru. Dosta novih zica I veci broj osnezenih staza su prijatno iznanedjenje koje se nemoze ignorisati. Jedna,dve nove zice, osnezavanje Gvozdca I Gobelja I imacemo ozbiljnu pricu. Centar ce zavisiti od niskih tempretarura ali ne toliko I od padavina.


Ako se nastavi ovim tempom, nece mi biti zao da dolazim I placam ski pass ovoliko koliko kosta. Naravno, jos uvek ima 101 mana ali o tome cemo drugi put.


Preporuka onima koju su planirali odlazak za naredni vikend(Sretenje): Ako ne padne novi sneg tj. Tempretare ne padnu konstanti minus, bolje je malo pomeriti odlazak. Bice veca guzva a staze ce biti losije.

wlad
08.02.2011, 12:51
Pa ja kad izlazim iz levka secem ispod 4seda duboka i izlazim na stazu izmedju drveca i tu nastavljam dole do zice.
E, sad ako oni odozdo mogu da zapamte ko je tacno izasao iz drveca na stazu i uklopio se u masu svaka im cast.
Morat ce da nadju pandure presretace ko na putevima da me prate snime i dokazu. Bilo bi dobro i snimak da nam daju da imamo za kucnu kolekciju :sm021:
:sm018:

Pa ja samo pišem šta je zabranjeno, a ako je nešto zabranjeno onda mogu da ti oduzmu ski pass, tj. imaju pravo po pravilima skijališta i/ili zakonu o skijalištima. A ja kada sam tu skijao skijao sam do kraja ispod stubova Duboke1, izađe se na polaznu stanicu sa desne strane (kada se gleda od gore).

jopopo
08.02.2011, 13:59
Kao sto wlad rece - jeste zabranjeno. Kada pogledate sta secenjem sa Suvog Rudista ka Krcmaru napravimo, rekao bih da zabrana i nije neopravdana (pod pretpostavkom da je to zaista zasticeno podrucje, sto kazu da jeste).

Samo jedna opaska - GSS nema nikakve ingerencije u smislu oduzimanja ski-passa. To sto si video ocigledno je bila neka privatna akcija;)

Dobro de... za svako slovo se hvatate :sm022:
Ne oduzima GSS nego SS, momci u fluo prslucima, pogrešio sa u skraćenici ali efekat je isti. Zabranjeno jeste, sigurno!

Max
08.02.2011, 15:21
@wlad
Jesi li to pricao sa nekim iz SS pa ti je potvrdio da skijanje nije zabranjeno van obelezenih staza sem u delovima najstrozeg rezervata prirode? Pitam jer u pravilniku drugacije pise i zabrana se spominje u smislu svuda van staza.

lordnex
08.02.2011, 15:43
http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011.jpg

Na zvanicnoj mapi je ucrtano da postoji vezna staza sa vrha Suvo Rudiste ka Krcmaru?!

marsi
08.02.2011, 15:44
danas fin dan skroz... bas toplo a staze iznenadjujuce drzale ok... narocito crvena duboka, gde skoro da uopste nije bilo guzve... veca guzva je bila na crnoj nego na crvenoj, tako da je bas moglo da se vozi... gornji deo crne ok, donji pun sitnih kamencica i relativno klizav... krcmar sam tek odvezao oko 13h i nije mi se svideo, dosta klizav... ne isplati se voznja dvosedom kad je crvena duboka odlicna...
tako da verovatno necu vise vikendom skijati, vec samo radnim danima...

sto se zabranjenog off piste tice... gde je onda kao dozvoljneno ako je zabranjeno ispod D1, D2 i izm. D1 i krcmara? ostaje onda oko gvozca i lavina samo? eventualno bela reka ako je ne utabaju i struga... kontam da ce ledenice biti glavna off piste ove godine ako, tj. kada padne sneg...

wlad
08.02.2011, 17:18
@Max: tako su pričali u TV emisiji kada je bio pregled onih pravila skijališta (za Kopaonik).

I prošle godine su upozoravali / oduzimali ski pass na tim delovima gde stoji znak. A ostalo za offpiste gde bi trebalo da može je: sečenje od Vučje staze ka crvenoj dubokoj, Gvozdac, Ledenice, Gobelje, Bele Reke..

zloglasni
08.02.2011, 17:51
Ako ima neki pravnik na forumu mogao bi da nam malo objasni zavrzlamu sta mogu da zabrane a sta ne.Oni svjoim pravilnikom mogu da zabrane i prdenje na stazi ali svako ima ustavom zagarantovano pravo da prdi gde god hoce.Ako se dobro secam nizim pravnim aktovima se mogu samo povecati slobode koje su garantovane visim a nikako ograniciti.Takodje bi neko mogao da nam objasni sta je pravilnik jel to zakon ili podzakonski akt ili sta? i kakvu snagu on uopste ima.SS upravlja zicarama na kopaoniku ne poseduje staze i planinu tako ne vidim kako oni mogu da odlucuju o bilo cemu vezanom za skijanje izvan uredjenih staza.

E sad ako je podrucje zakonom zasticeno onda verovatno to povlaci sa sobom pokretanje nekog prekrsajnog ili krivicnog postupka i ski pass ne bi trebao da ima nikakve veze sa tim jer mogao je neko i peske da ode gore

Milos011
09.02.2011, 08:59
Pričao sam sa zaposlenima u SS pre nedelju dana. Stajali su na spajanju Duboke i Krčmara (koji nije radio) i upozoravali ljude da je zabranjena vožnja po Krčmaru. Na moju primedbu da nigde ne piše da je zatvorena staza Krčmar, odnosno da na svim tablama piše samo da je zatvorena žica Krčmar dobio sam, za mene, iznenađujuć odgovor.

Zabranjen je svaki vid skijanja van staze na Kopaoniku. Razlog koji su mi naveli je da je svaki ski pass istovremeno i osiguranje, i da oni moraju da zbog tog osiguranja snose sve troškove ako se negde skrljaš.

Priznajem da mi to nije uopšte logično. Zašto bi oni bili odgovorni ako ti skijaš po predelima za koje nisu odgovorna SS? Šta ako rešim npr. da se spustim preko Jarma do Brzeća?

A vezano za prelaz između Duboke i Krčmara. Na zvaničnoj mapi ne postoji nikakva poveznica, što bi po njihovim pravilima značilo da ako želiš da skijaš Krčmar moraš da se klackaš 20 min, što isto nema nikakve logike. Znači.... ili da naprave zvaničnu poveznicu ili da menjaju pravila.

Nemanjus
09.02.2011, 09:21
Pričao sam sa zaposlenima u SS pre nedelju dana. Stajali su na spajanju Duboke i Krčmara (koji nije radio) i upozoravali ljude da je zabranjena vožnja po Krčmaru. Na moju primedbu da nigde ne piše da je zatvorena staza Krčmar, odnosno da na svim tablama piše samo da je zatvorena žica Krčmar dobio sam, za mene, iznenađujuć odgovor.

Zabranjen je svaki vid skijanja van staze na Kopaoniku. Razlog koji su mi naveli je da je svaki ski pass istovremeno i osiguranje, i da oni moraju da zbog tog osiguranja snose sve troškove ako se negde skrljaš.

Priznajem da mi to nije uopšte logično. Zašto bi oni bili odgovorni ako ti skijaš po predelima za koje nisu odgovorna SS? Šta ako rešim npr. da se spustim preko Jarma do Brzeća?

A vezano za prelaz između Duboke i Krčmara. Na zvaničnoj mapi ne postoji nikakva poveznica, što bi po njihovim pravilima značilo da ako želiš da skijaš Krčmar moraš da se klackaš 20 min, što isto nema nikakve logike. Znači.... ili da naprave zvaničnu poveznicu ili da menjaju pravila.

Mislim da ti je taj iz SS to rekao samo da te skine :sm011:! Po meni, zabranjeno je tamo gde ima znak. Samo postojanje znaka dakle implicira da tamo gde nema znaka nije zabranjeno :sm022:. A što se tiče osiguranja, oni su dužni da te spašavaju svakako (GSS), zato i služe, s tim što će ti naplatiti transport i lečenje ako se povrediš van staze.

Ivan Bgd
09.02.2011, 10:07
Mislim da ti je taj iz SS to rekao samo da te skine :sm011:! Po meni, zabranjeno je tamo gde ima znak. Samo postojanje znaka dakle implicira da tamo gde nema znaka nije zabranjeno :sm022:. A što se tiče osiguranja, oni su dužni da te spašavaju svakako (GSS), zato i služe, s tim što će ti naplatiti transport i lečenje ako se povrediš van staze.


po meni su vece sanse da se povredis na stazi (zbog drugih )nego na toj off piste ruti.
dubok sneg, nema guzve gde ces lepse i bezbednije.
:sm018:

wlad
09.02.2011, 11:44
Pa jeste to za osiguranje, ali ne da zbog toga ne smeš da skijaš, nego da ti onda osiguranje ne važi (a i inače je strašno osiguranje :D). Kao i ono osiguranje koje plaćaš kada plaćaš smeštaj (obavezno osiguranje + boravišna taksa), to samo postoji da se naplati ;).

Na TVu kada je bio prilog, piše zabranjeno skijanje van staze, a komentator komentariše: skijanje van staze na sopstvenu odgovornost. Naravno, tamo gde stoji eksplicitno znak da je zabranjeno (kao kod dubokih/krčmaru) to i jeste, ne zbog Skijališta Srbije, nego zato što je to zakonom zaštićena zona nacionalnog parka.

Dakle, ako skijate offpiste na npr. Gobeljama, koje nije zaštićeno područje (pored staza) ne znam po kom osnovu bi vam zabranili skijanje van staze? To što njihovo osiguranje ne pokriva skijanje van staze nema veze, to je vaša stvar (osiguranje).

A kao što je neko rekao, ako se u zoni skijališta skršiš GSS treba da te prebaci a bolnica zbrine i sve to naplati - u krajnjem slučaju zato što je to ljudski. Ako se skršite u gradu to će da uradi neka služba, pa zašto ne bi i u planini?

Inače pravila korišćenja ski passa i osnovna pravila skijališta srbije:

http://www.skijalistasrbije.rs/pdf/pravila_ski_karta.pdf

gde se ne pominje skijanje van staza, ne znam postoji li i zvanično to pravilo ili su to sami dodali usput ;).

Max
09.02.2011, 12:46
Evo izvoda iz zakona o skijalištima
http://www.skijalistasrbije.rs/pdf/pravila_na_skijalistu.pdf
izmedju ostalog stoji da je skijaš dužan da:
за скијање на скијалишту користи искључиво маркирану стазу, осим у
случају опасности
iz ovakve odredbe proizilazi da mogu da zezaju svaki put kada napustiš markiranu prečicu, ali kod nas nista nije logicno i potreban je trust pravnih mozgova da se protumači prosta recenica a zaključci mogu da budu svaki put drugačiji. Zato je najbolje da se pitaju ljudi iz SS-a šta je njima naredjeno u datim slučajevima. Verujem da je tačno ono što je preneo Miloš :dontknow:

Gazza
09.02.2011, 13:13
Treba procitati na sajtu SS Zakon o javnim skijalistima. On je visi pravni akt od svakog pravilnika SS i donela ga je Vlada Srbije. Vrlo malo stvari je, kako sam onako na brzinu video, nedoreceno mada ima nekih kontradiktornosti. Konkretno, ako skijas van uredjenih staza niko nema prava da ti oduzme ski pas. Samo bih voleo da vidim onoga ko bi se usudio meni da ga oduzme. Clan 26. kaze da skijas na sopstveni rizik skija na divljim i neobezbedjenim stazama a da je SS duzan da u cilju sprecavanja takvih aktivnosti postavi odgovarajucu signalizaciju i upozori takve skijase da se radi o neobezbedjenim stazama. Na taj nacin oni sebe obezbedjuju u slucaju da se neko pri takvoj aktivnosti povredi. Prakticno skidaju odgovornost sa sebe sto je potpuno ok. Oni su te upozorili a ti ako hoces samo izvoli ali na sopstvenu odgovornost. Nigde u zakonu dalje ne stoji da postoje bilo kakve sankcije za skijase koji skijaju na neobelezenim i divljim stazama. Sto se tice konkretno prelaska sa Suvog Rudista na Krcmar to je zabranjeno ali samo u uslovima kada zicara i staza Krcmar ne radi tj. kada stoji crveni krstic na tabli, bez obzira sto je to zvanicno sada ski put. Na nekim mapama je oznaceno da jeste ski put a na nekima nije??? U clanu 55. stoji da skijas ne sme da skija na stazi koja je zatvorena. U istom clanu stoji da je skijas duzan da ako se skijaliste nalazi u zakonom zasticenom podrucju postuje pravila koje je utvrdilo pravno lice koje upravlja zasticenim podrucjem. To bi se odnosilo na taj predeo oko Duboke i Krcmara koji, naravno, mora biti propisno obelezen da je pod zastitom. I na kraju najzanimljivije - sankcije. Za prekrsaje iz clana 55. izrice se novcana kazna na licu mesta od 2000 din, tj. ako krenes sa Suvog Rudista na Krcmar kada je Krcmar zatvoren ili ako gazis ljubicice. Nigde ni slova o oduzimanju ski pasa! Oduzimanje ski pasa je predvidjeno samo nakon upozorenja koje ignorises. To je definisano u clanu 54. mada mislim da je to protiv ustavno jer ti bilo sta sto je u tvom vlasnistvu, a ski pas to sigurno jeste jer si ga ti kupio, moze biti trajno oduzeto samo sudskom odlukom. E sad... Sve ove kaznene odredbe po zakonu sprovodi redar. Clan 54. kaze da ako skijas ne postupi po naredbi redara ili pruzi fizicki otpor redar je duzan da obavesti policiju. Sto znaci da samo lud covek moze redaru da da ski pas ili neki drugi dokument npr. licnu kartu u ruke. Neka zove policiju na kraju ako je to uopste izvodljivo. Zaista nikada nisam cuo do ove godine toliko prica da su redari presretali skijase i pokusavali da oduzmu ski pas. Buduci da su 90% njih lokalci sumnjam da na sceni nije hajducija slicna lopatarima jer vikendom na Kopu ima desetine lokalaca koji prodaju ski pasove koje oni koji odu ranije utope njima. Ja sam u martu 2009. prodao dva sedmodnevna sa slikama jer nisam hteo i u subotu da ostajem. Cak mi je u krugu Konaka sam prisao lik i ponudio mi da otkupi ski pas ako imam. Vrlo moguce da i oduzeti ski pasovi zavrsavaju na taj nacin. Ako ti uzmu ski pas moraju ti dati potvrdu a ja ne verujem da neko od redara te potvrde popunjava na sred staze. Verovatno ako nekome uspeju da otmu oni otmu. Pretpostavljam da idu mahom na klince. Nemam neko drugo logicno objasnjenje. Bas bih voleo da vidim kako bi meni oduzeli ski pas.

plecko
09.02.2011, 13:51
a sta znaci termin "skijate na sopstvenu odgovornost" jel to znaci ako mi se nesto desi VAN STAZE da me niko nece spasavati, ili jos bolje pitanje: ako skijam na uredjenim stazama jel to onda skijanje na njihovo odgovornost, pa malo-malo pa se neko povredi na stazi, i sta onda ? cija je onda to odgovornost ? pa opet sopstvena - tako ispada da je skijanje na uredjenim stazama i van staza na istu tj. sopstvenu odgovornost

Nemanjus
09.02.2011, 14:05
a sta znaci termin "skijate na sopstvenu odgovornost" jel to znaci ako mi se nesto desi VAN STAZE da me niko nece spasavati, ili jos bolje pitanje: ako skijam na uredjenim stazama jel to onda skijanje na njihovo odgovornost, pa malo-malo pa se neko povredi na stazi, i sta onda ? cija je onda to odgovornost ? pa opet sopstvena - tako ispada da je skijanje na uredjenim stazama i van staza na istu tj. sopstvenu odgovornost

Ako skijaš van staza ne važi ti osiguranje koje si platio kupovinom ski karte, a takođe nemaš pravo na besplatno lečenje u trauma centru. Dakle, ako se povrediš (opet kažem skijajući van obeležene staze), GSS će te pokupiti, prevesti do trauma centra, ovi će te medicinski zbrinuti, ali ćeš sve to zajedno morati da platiš :sm004:.

jopopo
09.02.2011, 14:28
Pričao sam sa zaposlenima u SS pre nedelju dana. Stajali su na spajanju Duboke i Krčmara (koji nije radio) i upozoravali ljude da je zabranjena vožnja po Krčmaru. Na moju primedbu da nigde ne piše da je zatvorena staza Krčmar, odnosno da na svim tablama piše samo da je zatvorena žica Krčmar dobio sam, za mene, iznenađujuć odgovor.


Ja poznajem čoveka iz SS koji radi na početku Duboka 1 pa sam i ja ćaskao malo sa njim. Ispravno tumačite "Zakon" ali postoje i "Podzakonski Akti" i "Odluke" koje dopunjuju praznine i konkretne stvari i koji se mogu menjati po potrebi. Radnici SS, naravno, nisu pravnici i ne znaju da se izražavaju pravilno pa im nije ni zameriti.

Znači, ne piše nigde "javno" ali pravilo jeste: na Kopaoniku je svaka staza obeležena "brojem staze" a po logici "broja lifta" kojoj pripada pa ako ne radi lift 21 (Krčmar) zabranjeno je koristiti i stazu 21 i pripadajuće ski-puteve.

Znači, primer, ako ne radi lift 6 (Duboka 1) zabranjeno je skijati stazama 6a, 6b i koristiti ski-put 6 od Kneževskih bara i ski-put 6 od Krčmara.

Primer 2, iz prakse, prošle sezone je radio lift 6 ali nije lift 4 (centar) i postavljene su bile oznake ali neko ih je skinuo (ili vetar oduvao) i onda su ljudi krenuli nakon izvlačenja liftom Duboka 1, stazom 4a da se spuštaju (koju po logici je zabranjeno koristiti jer ne radi lift 4), dok nisu došli ljudi iz SS da nas ljubazno usmeravaju na Duboku 2 kojom smo se izvlačili na KGB i zatim do Granda/Centra.

E sad, to negde sigurno treba da bude objašnjeno, možda i postoji ali je meni tako objasnio čovek. Poslednji put, pošto je bilo takmičenje, iskoristio sam žicu i u 8:15 uhvatio 4 pa skijao Duboku i kada sam sreo tog poznanik u Duboki 1 rekao mi je: Jel znaš da skijaš na sopstvenu odgovornost jer je radno vreme skijališta od 9:00h?". I ima logike. Mogao sam peške da se popnem ali ne poštujem radno vreme skijališta. E sad da li postoje posledice za to ili ne... ne zna ni on. Za tu veznu stazu 21 od Vrha Duboke do Krčmara mi je rekao da zvanično još uvek ne postoji jer postoji "neki problem" a on ne zna koji ali zna da više ne postoji znak i putokaz (skinuli ga od ove sezone). Razmišlja se o tome da se napravi vezni lift koji bi izvlačio skijaše do početka Krčmara.

Ja nisam primetio znak za veznu stazu 21, da li je neko slučajno video znak ili stvarno ne postoji kako kaže čovek?

Znači sve ima svoje i sigurno negde piše (javno ili ne javno) ili postoji na mapi pa zbunjuje, a ne možemo očekivati od radnika SS da znaju sve.

wlad
09.02.2011, 18:13
Logično je da SS ne može očekivati od skijaša da proučavaju zakon o skijalištima ;), a isto tako je logično da oni naprave pravilnik koji je u skladu sa zakonom. I tako su oni napravili pravilnik:

http://www.skijalistasrbije.rs/pdf/pravila_na_skijalistu.pdf

Gde između ostalog piše:


15) за скијање на скијалишту користи искључиво маркирану стазу, осим у случају опасности;

Pa sad, možda smo mi frirajderi uvek u opasnosti (od samog sebe) :D


Редар у вршењу својих дужности овлашћен је да одузме, трајно или привремено, карту за вожњу жичаром скијашу или другом лицу које се и поред опомене редара понаша супротно одредбама овог закона, вози на низбрдици угроженој лавином, не поштује знаке забрана и упутстава, поступа супротно налозима службе спасавања или поновљено чини повреде утврђених правила понашања на скијалишту, (члан 54. став 1. тачка 5. Закона о јавним скијалиштима).

Dakle, bez opomene nema oduzimanja :sm018:

zloglasni
09.02.2011, 20:15
Ja iskreno mislim da njihov pravilnik nije u skladu sa zakonom i da je to doneto samoinicijativno jer znaju da 99% ljudi nikad nece dovoditi validnost pravilnika u pitanje.(opet bilo bi dobro kad bi neki pravnim to potvrdio ili demantovao)

Druga stvar kad su vec tako lepo i precizno definisali kad moze da se skija off piste svi lepo koji vozite izvan staza ako vas ikad zaustave samo recite da se osecate konstanto ugrozeno na stazama jer su neadekvatno pripremljene i nisu u skladu sa prtokom skijasa.A dodatnu opasnost za vas predstavljaju samoubice.Drugim recima za vas na stazama vlada konstatna opasnost pa ste stoga prinudjeni da utociste potrazite izvan istih:dziveli:

Za zakonom zasticeno podrucje nema sta da se raspravljamo tu stvarno ne treba ici ne zbog SS vec zbog nas samih jel unistavao nase.Sad ta precica sto je ucrtana na mapama stvara dodatnu zabunu.Ne moguce je da oni nisu znali kad su je ucrtavali da je to podrucje zasticeno.Ili ista moze da se koristi samo u uslovima obilnog snega

alpinista
10.02.2011, 09:57
http://www.skijanje.hr/skijalista/srbija/clanak/kopaonik?id=22736

wlad
10.02.2011, 13:26
I kada čovek pročita pljuvačine po Internetu o Kopaoniku (90% je pljuvačina po netu, ne računajući ovaj sajt) i ovakav pregled pita se ko je ovde lud u Srbiji (pošto naravno 100% pljuvačine potiče iz SRB)?! :D

sev
10.02.2011, 14:47
Rekao bih - veoma realan prikaz.

Pljuvacina je, rekao bih, trenutno vecinsko raspolozenje u Srbiji. Ima to svoje razloge i u mentalitetu i u sveopstem populizmu koji na zalost vlada u nas, ali ovde cu se zaustaviti.

Realna ocena Kopa i jeste - vikend i porodicno skijaliste, relativno jeftino u odnosu na Evropu. Dodao bih: nama najblize.

Mozda tu jos moze da se ponesto iscedi (po mester planu, deo oko Gvozdca), ali to je negde to. I uopste nije lose;)

marsi
10.02.2011, 16:04
lep dan i danas, mada se jutros pojavio neki oblacak :)

staze (mislim na duboke) dosta losije nego prethodnih dana... od ranog jutra na svakom cosku po jedna grupa koja uci, dal difovaca, dal milicajaca dal koga vec... do pola jedanaest ostrugase staze... tako da je ujutru moglo i da se odskija a posle toga samo klizanje... mogu da mislim sta li ce biti sad za vikend... ja jos sutra da uhvatim malo pa pauza do srede...

Milanpop
10.02.2011, 17:29
Al nas braca nahvalise, mada da ce oni tesko dolaziti kod nas ( zbog blizine Nasvelda i jos nekih dobrih skijalista, recimo u dolomitima), ali ono sto smo stvarno mozda medju prvih 3 u evropi, kao sto i oni navode je nocni provod. Vala brate par puta sam dolazio u 5 sati ujutro u apartman. Ima to i ponegde i napolju ali za probranu klijentelu i cene su bas bezobrazne za nas standard ( mada ni Kop nije jeftin ali je napolju jos nekoliko puta skuplje)

Cobra
10.02.2011, 18:31
ma taj tekst je pisao naa
ovek, ali mislim da je dao prili
no objektivno vienje stanja na Kopu.

gevara
10.02.2011, 20:37
http://www.skijanje.hr/skijalista/srbija/clanak/kopaonik?id=22736

A autor je :)? :ok:

Tadija_91
10.02.2011, 20:41
Pa pise ti dole :)

Autor i photo: Nemanja Stanić

gevara
10.02.2011, 21:05
Znam, znam... Šala-mala :) :ok:

plecko
10.02.2011, 22:41
Razmišlja se o tome da se napravi vezni lift koji bi izvlačio skijaše do početka Krčmara.


e ovo im je dobra ideja, ima tamo pametnih ljudi.....:yay:

Tadija_91
11.02.2011, 00:08
apropo onog ko sta moze i ko sta ne sme, ovog u'apsise sto skija "uzbrdo" :)
http://www.jhnewsandguide.com/article.php?art_id=6974

sunCica
11.02.2011, 01:01
Eh mene vikendovanje tek čeka!!! :smor: (treba nam jedan smoreni smajli). A moglo bi i malo snega da padne,mislim, dobro bi mi došlo! Mada moj raspored na poslu se iskomplikovao tako da nemam ni slobodne vikende.

wlad
11.02.2011, 03:11
apropo onog ko sta moze i ko sta ne sme, ovog u'apsise sto skija "uzbrdo" :)
http://www.jhnewsandguide.com/article.php?art_id=6974

Dobro, to su Amerokanci, tamo je sve zabranjeno (što je besplatno :)), to što je čikica radio je sasvim normalna pojava u Evropi (da se penju na skinovima uzbrdo po ivici staze - po utabanom delu). Kako je on originalno iz Austrije (ako sam dobro razumeo) nije ni čudo što je u konfliktu :D

garcia_kg
11.02.2011, 20:51
Ljudi, jel ima neko info sa staza za danasnji dan?

marsi
11.02.2011, 22:59
skijao ja i danas, doduse do 13h samo... staze standardne, drze ok, dok ih ne sastruzu i ne postanu klizave... duboke bile odlicne do pola jedanaest otprilike, posle se pojavise xyz grupa sto uce i polako ali sigurno ostrugase... uopste mi ne ide u glavu sto ih "ucitelji" uopste i vode na duboke, umesto da lepo odu na mali karaman i sl. da uce carving i da uzivaju... ali ne, njima izgleda lepse da ih gledaju kako se u plugu muce...

e da donji deo crne ima sitnih kamencica, koji, kako primetih, i ne ostecuju mnogo skije :)

stojim danas na vrhu crne i cekam da grupa koja je krenula spusti gornji deo da bih mogao da se spustim bez opasnosti po sebe a i po druge... i tako posle jedno 2 minuta, taman se spremam da krenem, kad eto je druga grupa... reko aj dobro jos 2 minuta... u medjuvremenu nailazi i treca grupa... cekao sam sigurno 10tak minuta... naravno eto je i naredna grupa... i naredna... i naredna... i naredna... i na kraju se sjurih izmedju njih nekako... niti sam ja uzivao u toj voznji niti sam se osecao bezbedno... i pitam se dal je problem u meni ili je nesto drugo u pitanju? jer ako cekam svaki put po 10tak minuta da bih krenuo, onda skijanje gubi draz i nema nista od uzivanja... losa alternativa je voziti kao kamikaza izmedju ljudi, i moliti se bogu da niko od njih ne izadje iz projektovanje putanje ili ne daj boze naglo zakoci u pogresnu stranu... neko pametno resenje stvarno ne vidim...

sev
11.02.2011, 23:10
MIslim da ti je najbolja politika da probas prosto da se opustis...

Skijanje nam je hobi i strast i u svakoj prilici i na svakoj stazi je bolje nego ne skijati u tom trenutku;)

wlad
12.02.2011, 04:14
:sm021:

Jedna od taktike je da skijaš uz neku od ivica staza, koristiš par metara uz samu ivicu staze i to je to, u slučaju crne duboke držiš npr. levu ivicu (zato što je iza nebezbedno), naravno moraš da budeš*"umešan" da skijaš uz samu ivicu ;). Zašto? Pa početnici i slabiji skijaši beže od ivice kao đavo od krsta - zato što imaju slabu kontrolu na skijama (njima je staza od 10-20m širine preuska) i uvek skijaju po srenjem delu staze, čak i ako idu prema ivici budi siguran da će skrenuti mnogo ranije od iste (ne-bi-li-spasili-živu-glavu :D), pre će pasti nego da se približe "ambisu"...

Grimani
12.02.2011, 09:20
uhhh to uz ivicu mnoogo volim jer uvek ima snega a sto kaze Wlad nema ni guzve al' ako postoji mogucnost da se malo izleti sa staze to je dobrar zehon...vozio sam jedan dan sto bi rekli cik-cak, zaokret u desno na stazi a u levo uletim u sweet powder jedno metar auuuu da znas koji je to fazon kad te izbaci...inace vozio bi samo po dubokom al tu bash i nije bilo izvodljivo jer je uz stazu gusta shuma...
:dziveli:

marsi
12.02.2011, 10:34
da da, na donjem delu crne uz levu ivicu uvek ima nanetog mekanog snega u sirini od jedno 1.5-2m, i sto vise ljudi prodje stazom to vise tog nanetog mekanog snega... da toga nema sumnjam da bih uopste i skijao na crnoj... ubedljivo najlepse parce bude od kraja mreze pa jedno 30m nizbrdo, gde poneki put bude skoro kao powder...
ali to je donji deo crne gde se "mrdoguzi" i brzina nije velika... ja vise mislim da gornji deo crne ili na crvenu gde moze bas fino da se iscarva uz dosta vecu brzinu i na mnogo vecoj sirini od 2m...

gevara
12.02.2011, 17:18
Specijalizovani strani medij pominje Kopaonik...

http://www.fall-line.co.uk/magazines/fall-line-ride-better-issue-12-10

Disco
12.02.2011, 19:35
Danas dobro skijanje bilo, prvi dan produzenog Sretenje vikenda. Sve staze vrhunski spremljene i izdrzale do kraja dana, osim Crvene duboke koja je od samog jutra natrpana snegom do listova. Guzve nema... cekanje za kupovinu ski pasa 0 minuta, cekanje na zice sve ispod 1 minuta.

jopopo
12.02.2011, 20:21
... kao powder...

Pa kaži po naški "prašak" šta tu "powder" :ski:

Ivan Bgd
13.02.2011, 18:08
eh kada bi ove stipse od SS dale dve zice besplatne za pocetnike kao sto sam video u Tinju svega gore navedenog sa pocetnicima ne bi bilo.
Sto ne bi pocetnici besplatno ucili na tim stazama i kad nesto nauce plate i skijaju ko ljudi na ostalim stazama.
Pozdrav

wlad
13.02.2011, 19:18
Kada bi na Kopaoniku dali jednu žicu (a ne dve) da su dž, ne bi prodali ni 20% ski passa :D. Ludi bi se spustili 5 puta na njoj i onda sunčali skije u kafani :smoke:

Sve to zavisi od tipa skijališta, Tinj nije baš za početnike i ima mnogo više km staza od Kopaonika (:sm021:), pandan Kop akcije bi bilo da ima neka staza na Kopaoniku od 500m i da je najstrmija - pa da tu daju skijanje za dž :D.

Symon
13.02.2011, 19:44
Na Kopu nešto džaba od strane SS, to prosto ne može da se desi. Oni bre neće da smanje cenu ski pasa a radi pola staza a da daju nešto džaba ha ha ha...

zloglasni
13.02.2011, 21:20
Ne treba da daju za dzabe vec treba da postoji 2-3 lifta za pocetnike za koje vazi jevtiniji ski pass.Tipa da postoji ski pass koji vazi za Malo jezero,masinac i greben i koji je 50% off dnevnog pass-a.Ta praksa se primenjuje u vecini americkih ski centara

jopopo
13.02.2011, 21:54
Ne treba da daju za dzabe vec treba da postoji 2-3 lifta za pocetnike za koje vazi jevtiniji ski pass.Tipa da postoji ski pass koji vazi za Malo jezero,masinac i greben i koji je 50% off dnevnog pass-a.Ta praksa se primenjuje u vecini americkih ski centara

Apsolutno!!! + Krst, nova žica, staze idealne za početnike.

shaolin_master
15.02.2011, 20:07
Restoran na Kopaoniku sa dobrom klopom ispod sacha sa ok cenama. Ima li neko nesto da preporuci?

jopopo
15.02.2011, 20:46
"Koliba" na stazi Malo jezero, dobro ne baš na stazi nego negde pored na sredini. Nisam bio ove godine ali cene su bile manje-više svuda iste.

A ubedljivo najbolji restoran i ponuda je "Kljunac kod Gavre", 7km od Brzeća ka Brusu, prepoznatljiv deo puta sa kolibom u steni i mnoštvo parkiranih automobila levo i desno na putu (a ima i parking). Poznat je po odličnoj domaćoj kuhinji. Sve je dobro ali su cene malo jače. Ako imaš vremena u dolasku ili odlasku svrati ali su gužve zagarantovane skoro svakog dana.

Disco
15.02.2011, 22:22
http://photonicsworkshop.ipb.ac.rs/UserFiles/Image/druzenje/Odzakljia%20B.jpg





Ok je i kod "Odzaklije" u planinarskom domu Rtanj

shaolin_master
16.02.2011, 09:06
Hvala :) javljam gurmanske utiske :)

sev
16.02.2011, 15:31
Ako vec spominjemo kafane u podnozju: PROMAJA (veoma blizu GAvre). Na samom putu, cene vrlo pristupacne, kuhinja iznad proseka. Od Brzeca ka Brusu sa desne strane.

Ivan Bgd
16.02.2011, 16:51
Koliba u Brzecu.
Pristojne cene i odlicna klopa.

DRAGON
18.02.2011, 01:13
Isao sam da probam picu u Grandu. Ne pamtim kada sam jeo bolju. Cena prihvatljiva - 650 dinara, a jedan bas mora da se bori sa njom.

Slazem se sa discom, u Odzakliji je dobra klopa u uvek jedinstvenom ambijentu. Nije skupo.

Tadija_91
18.02.2011, 03:22
I kod nas je pocelo:ski:
a i vreme mu je bilo
http://oi54.tinypic.com/emycz.jpg

designbvr
18.02.2011, 08:27
[quote=DRAGON;54348]Ljudi, pazite kako vozite...

Na Ibarskoj magistrali ima presretaca. Negde posle Kraljeva vozio sam oko 80-90, ispred mene jedan auto, a iza nervozni lik u Rextonu. Baja nije izdrzao, nego nas je pretekao preko pune linije. Samo nekoliko sekundi kasnije prosisao nas je i crni BMW 535, jagodinske tablice. Tek sam krenuo da psujem, kada ovaj ispred mene naglo poceo da koci, vidim plavo-crvena svetla i kako na zadnjem staklu BMW svetli "STOP POLICIJA".



Evo, sa malo zakasnjenja i malo :sm023:
za one koji su iz SRB i MNE, pogledati,
downloadovati a mozda i koristiti :dontknow:
nisam probao ?!?

http://www.norios.com/

legga
18.02.2011, 14:20
http://www.registracija-vozila.rs/
U gornjem desnom uglu mozete skinuti raspored radara za teritoriju Srbije

macak011
18.02.2011, 23:42
sa sajta skijalista:

"OBAVEŠTENJE

Žičara Karaman greben neće raditi od ponedeljka, 21. februara do srede, 23. februara zbog tehničkih razloga.

Skijaši do staze Karaman greben mogu da dođu žičarom Pančićev vrh, odatle stazama crna i crvena Duboka do polaza žičare Duboka 2, odakle ovom žičarom mogu da se prevezu do vrha staze Karaman greben ili ka veznom putu Karaman greben – Mali karaman.

Javno preduzeće Skijališta Srbije se izvinjava posetiocima ski centra Kopaonik i zahvaljuje na razumevanju."

vuca
19.02.2011, 10:57
sad procitah to obavestenje ... meni licno ne smeta, jer zicu KGB izbegavam, tj nije mi potrebna. Zasto im nekad ne padne na pamet da spuste cenu ski passa? Uvek se samo izvinjavaju i cao djaci. Takodje, mogli bi produziti rad zica bar do pola 5, sad na kraju februara bar, niko ne trazi u jeku sezone u januaru ...

dzoni_ski
19.02.2011, 11:38
Pa zice i rade do pola pet:ski:

wlad
19.02.2011, 11:53
Tako je, radno vreme žičara direktno zavisi od dužine dana, a evo kako to izgleda na Kopaoniku: tabela preuzeta sa InfoKop sajta (http://www.infokop.net/staze-i-zicare/zicare-i-staze.html)

Radno vreme žičara i ski liftova

doba godine radno vreme
01.12 - 31.12 09:00h - 15:30h
01.01 - 02.02 09:00h - 16:00h
03.02 - 31.03 09:00h - 16:30h
01.04 - 04.05 09:00h - 17:00h

marsi
19.02.2011, 15:01
danas oblacno (maglovito), staze relativno ok... guzva na crvenoj dubokoj, dok je crna dosta klizava u donjem delu... krcmar odlican ali dzabe kad zica izvlaci citavu vecnost...
van staza i ima snega, neki minimum minimuma za pokusaj offpiste, ali je leden i tvrd... tako da ce jos da se saceka...

plecko
19.02.2011, 15:07
šta, ne pada sneg gore ???:eek:

andrijapajic
19.02.2011, 15:32
> šta, ne pada sneg gore ???

ma malo fali da gore zaborave kako pravi sneg izgleda. vestak na stazama se lepo drzi, i staze su po meni dosta bolje od proseka poslednjih 4-5 godina (a posebno u periodima kada nema dovoljno snega), samo su i tvrdje zbog vestackog snega pa se treba navici ko nije. Sto se tice offpiste, do pre neki dan si jedino mogao da berez ljubicice, sada je pocelo ponesto da pada, videcemo, ja se nadam uobicajeno (za bordanje) lepom martu.

sunCica
21.02.2011, 07:46
Nadam se dobrom vikendu, jer ne mogu više da izdržim, moram polako da krckam moj 10/s.

Snowman
21.02.2011, 09:50
Bio sam juce na Kopu, jer je krajnje vreme da pocnem da krcam svoj 10/s. Nisam pogresio, bilo je vise nego OK. Magla je malo ometala ugodjaj, staze su bile odlicne, guzve nigde, jedino jos nema nista od freeride-a. Sledeci vikend bi po svemu sudeci, a narocito po narocito po http://www.snow-forecast.com/resorts/Kopaonik/6day/top trebalo da bude najbolji u sezoni do sada. Ostaje da se nadamo da ce prognoza obistiniti.

marsi
21.02.2011, 18:20
rekao bih da su staze danas bile najbolje od pocetka sezone... KG nije radio pa su bile malkice vece guzve na ostalim stazama... magla je malo pokvarila utisak u popodnevnim casovima...snego koji je u toku dana poceo da pada, pada i dalje tako da sutra ocekujem i off piste...

ski&sun
22.02.2011, 15:45
rekao bih da su staze danas bile najbolje od pocetka sezone... KG nije radio pa su bile malkice vece guzve na ostalim stazama... magla je malo pokvarila utisak u popodnevnim casovima...snego koji je u toku dana poceo da pada, pada i dalje tako da sutra ocekujem i off piste...
Slazem se u potpunosti. I ja sam juce skijao i bilo je izvanredno. Jeste malo magla kavarila uzitak, ali to je car zime i pravi zimski dan. Sneg i dalje pada i po svemu sudeci mart ce biti dobar ako bude minusa!

marsi
22.02.2011, 17:16
@ski&sun
da da, slazem se skroz za cari zime, u par navrata je bila prava zimska idila...

danas slicno kao juce... nazalost jos nista od off piste... mislim moze po sumi da se odskija ali daleko je to jos od pravog uzitka...

ftj
22.02.2011, 18:55
Kolko još snega treba da napada da bi proradile gobelje i gvozdac?

admin
23.02.2011, 03:22
Kopaonik - Otvoreno Prvenstvo Srbije u alpskom skijanju Izvor: SkijaškiSavezSrbije (http://www.skisavez.com/)
Otvoreno prvenstvo Srbije, Kopaonik, staza Crna Duboka. Trke u disciplinama Slalom i Veleslalom za FIS kategotije takmičara: kadeti, juniori i seniori. "Uz Nevenu Ignjatović, tu će biti i ostali najbolji takmičari iz Srbije i očekujem visok kvalitet. Nadam se da će nam ovo prvenstvo pomoći u nameri da na Kopaonik vratimo i kvalitetna međunarodna takmičenja." - istakao je generalni sekretar skijaškog saveza Dimitrije Lazarevski.

- čet. 24.02.2011. - Trke Slaloma u ženskoj i muškoj konkurenciji. Početak u 10h

- pet. 25.02.2011. - Trke Veleslaloma u ženskoj i muškoj konkurenciji. Start u 10h

chaghaboo
25.02.2011, 16:18
Od ponedeljka niže cene skipasa, ne znam da li je to od samog početka u cenovniku ili su sada uveli taj popust?
http://www.skijalistasrbije.rs/strana/vesti-gal/vest_id/258

sasacg
25.02.2011, 16:35
Kakvo je stanje sa stazama?Sta radi,a sta ne radi?

ftj
25.02.2011, 17:11
Po sajtu SS-a(Shutzstaffela) i dalje ne rade gobelje, jaram i gvozdac/ledenica. Idem sad na kop pa ću javiti sutra kakvo je stanje ali čisto sumnjam da će otvarati, fali im goriva za ratrake.

barrcode
25.02.2011, 19:36
kako pobogu da otvore stazu na kojoj ima 34cm neutabanog snega?
nakon skijanja bi kukao "nikada više na Kop, odrao sam skije..."

ftj
25.02.2011, 23:06
Pa valjda treba da je tabaju malo cesce a ne da puste da napada metar pa tek onda?

Sto se tice puteva, sneg je stao a cistaca snega nema nigde tako da ko dolazi nek ocekuje finu voznju kroz sneg.

ski&sun
27.02.2011, 22:50
Gobelja se taba, od srede se ocekuje nov sneg, tako da ako padne dobar sneg verovatno je da ce za sledeci vikend proraditi!
:sm017:

admin
28.02.2011, 00:51
Od ponedeljka niže cene skipasa, ne znam da li je to od samog početka u cenovniku ili su sada uveli taj popust?
http://www.skijalistasrbije.rs/strana/vesti-gal/vest_id/258

Ne radi se o pojeftinjenju, već o stupanju na snagu novog tarifnog perioda, tzv srednje sezone, koja traje od 28.02. - 15.04.2011. a u kojoj su scene nize nego u predhodna dva meseca. Znaci na snazi su cene iz druge polovine decembra (12.-23.12.2010.) kada je takodje vazio tarifni period srednje sezone.

Detaljnije o cenama ski passa: Kopaonik (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/Kopaonik/cene_kopaonik.htm), Stara Planina (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/srbija/babin_zub.htm), Tornik (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/srbija/tornik.htm)

ftj
28.02.2011, 09:07
Vreme za vikend idealno, sunce i do -5', staze klasično kopaonički sređene, posle 12 skijanje po čistom ledu na strmijim delovima staza. Velika gužva je bila na svim žičarama kao da je cela Srbija nagrnula ovaj vikend, da su radile ostale staze verovatno bi bila prihvatljivija situacija. Krčmar je solidna staza ali žičara koja vodi do njega je vrlo spori dvosed gde puštaju svaku drugu korpu jer po rečima radnika skijališta, oće da se sruši ako je opterete, tako da ko hoće na krčmar najbolje je da prepreči sa pančića. Na karamanu iako je šestosed ne seda po 6 ljudi a radnike boli uvo da teraju ljude da idu po 6 i tako smanjuju gužvu jer im je prijatnije da samo sede i ne rade ništa.

Preko dana se malo sneg topi pa nakvasi put koji uveče zaledi tako da mi se desilo pri povratku da u par krivina naletim na pravi led(ne sneg) što je bilo malo neprijatno tako da vodite računa. One što su zaduženi za održavanje puta verovatno nisu predvideli tako nešto iako verujem da je to tako decenijama unazad. U Austriji sam gledao kako putari idu putničkim kolima i kada naiđu na baricu pospu je sa solju što bi bilo sasvim dovoljno da se i kod nas uradi i niko me ne može ubediti da je to komplikovano i skupo.

macak011
28.02.2011, 09:47
Teraju po 6, ali samo u 16:25h, nikako ranije. Juce je prosla grtalica i skinula 1 cm snega pored puta. Bacali su i rizlu u petak, ali je smrzla, pa nije htela da ispadne iz kamiona - nakrivio se onaj kiper maksimalno, a sve stoji, k'o zalepljeno. Ne znam da li su uspeli da je "otkrave"..

sunCica
28.02.2011, 11:28
Kopaonik vikend 26-27.02

Sa skibusom smo stigli u subotu ujtru oko 9 na Kop, sve je bilo super bus se popeo bez ikakvih problema i bez lanaca. Nsš vodič, Steva je organizovao konjića da nam odveze stvati do ski doma Raška i sve je to bilo baš super. Ski dom Raška je blagorečeno jeziv. Jeste otišla sam gore da skijam, ne da se luksuziram i očekivala sam tako nešto, ali soba koju su nam dali je mirisala na buđ, bila bez prozora i kupatilo je bilo zarđalo celo, jako slabo grejanje. Spavala sam ja u krš smeštajima i do sada, ali ovo je bilo baš previše. Jeste da je dom na stazi, ali moj savet je, IZBEGAVAJTE "SKI DOM RAŠKA". Moju ličnu kartu zato što je nisam uzela ujtru nisu mogli da nađu i okrivljavali što nisam bila ujtru tu, a da sam tad MORALA da napustim sobu i kakoje njihova dobra volja što su nas pustili da ostanu stvari u sobama do 5. :hair: Moje lične karte nema, a nama ubrzo polazi bus za BG. Sva sreća Steva je uspeo i moju ličnu kartu da nađe i sve ostalo je bilo skroz OK!!!


Skijanje je bio super, iako je bio vikend nije bilo mnogo ljudi, bilo je gužve ali ništa tragično kao ranijih godina. Staze opeglane i urađene sasvim solidno, nemam neke naročite primedbe. Jedva čekam sledeći vikend!!! Sve je Ok samo nek se skija. :ski:

lordnex
28.02.2011, 13:46
Spavala sam ja u krš smeštajima i do sada, ali ovo je bilo baš previše. Jeste da je dom na stazi, ali moj savet je, IZBEGAVAJTE "SKI DOM RAŠKA".

ne znam, jes da je krsh, ali cini mi se , da je ipak bolje od kragujevackog ;)

sunCica
28.02.2011, 14:42
Ne znam za Kragujevačko, ali ja sledećeg puta biram vilu Ivanović u Brzeću, jer smo u subotu veče, iako smo spavali posle skijanja bili tako umorni da smo malo problejali do 12 i otišli na spavanje. Birali smo da budemo u centru zbog skijanja i provoda, ali za bilo kakav provod osim za kafu i priču u kafiću nismo imali snage.

Što se ski staza, puta, gužve i ostalog tiče, navikla sam možda isuviše na Kopaoničke standarde pa mi ništa ne smeta i ništa me ne može iznenaditi.

legga
28.02.2011, 17:19
Posto sam bio za vikend aj da kazem i ja dva-tri reca. Ja sam bas bio u Kg odmaralistu i moram da kazem da je smestaj sa sa svi tri obroka 1500 dinara u baraci. Sama baraka je mnogo stara i sobe su krs i zajednicko kupatilo al je zato grejanje ubica. Greju 24h dnevno i to toliko da ne mozes da pipnes radijator. Postoje i noviji delovi koji su puno bolji od barake al je zato cena malo veca(oko 2000 dinara pun pansion). Sto se tice skijanja- guzve jeste bilo al ni blizu ko nekad. Staze dobro pripremljene, leda je bilo u kasnijim satima kao i hupsera ali obzirom na frekvenciju skijasa i broj staza koje su radile mislim da je to neizbeno. Ski pas moze da se nadje kod svercera povoljno tako da ko nije zahtevan moze lepo da se provede za male pare. Mene vikend kostao 2000 dinara obzirom da nisam placao smestaj i imam skipass 10/sezoni. Prevoz kolima iz Kragujevca.

Dogac
01.03.2011, 08:23
Kopaonik vikend 26-27.02

Ski dom Raška je blagorečeno jeziv. Jeste otišla sam gore da skijam, ne da se luksuziram i očekivala sam tako nešto, ali soba koju su nam dali je mirisala na buđ, bila bez prozora i kupatilo je bilo zarđalo celo, jako slabo grejanje.

Bio sam i ja za vikend u Ski domu i slažem se da je socijala, ali šta da očekujem za 500 dinara po krevetu? Jedino ne znam kako ti je bilo slabo grejanje? Ja sam non stop bio u majici...

ftj
01.03.2011, 09:35
Takođe u Putniku vrlo slabo grejanje. Inače vrlo dobar hotel za te pare ali grejanje ga uništi, tj. verovatno prozori ne dihtuju kako treba.

sunCica
01.03.2011, 09:51
Jedino ne znam kako ti je bilo slabo grejanje? Ja sam non stop bio u majici...

Pa vidiš u našoj sobi se spavalo u jaknama i duksevima ... :cool:
Nije bitno organizujemo se i ovog vikenda i palimo, ovaj pržimo ... kako znamo i (ne)umemo ...

ftj
01.03.2011, 11:35
http://www.infokop.net/intervju/intervju-izvrsni-direktor-jp-skijalista-srbije-dejan-ljevnaic.html

evo jedan nekritički, čisto stranački, intervju sa direktorom Skijališta Srbije. Navodno se očekuje veštačko osnežavanje gobelje i gvozdca. Izgleda infokop niko nije obavestio da postoji problem parkinga i tzv. lopatari, pa da slučajno provuče i to pitanje gosn. direktoru.

macak011
01.03.2011, 11:48
pa sad, citajuci isti intervju, nadjoh sledece:

"Problem parkiranja je delimično rešen, lokalne komunalne službe popravljaju svoje usluge, a u saradnji sa nadležnim inspekcijskim službama i policijom rešavamo pitanje „lopatara“ i preprodavaca ski karata. Tim stvarima (parking, preprodavci i „lopatari“) sam najmanje zadovoljan, jer znam da mogu mnogo bolje da se reše. Skijaši ne razdvajaju probleme na Kopaoniku, i u pravu su, jer ne moraju oni da znaju da li su za problem parkinga zaduženi opština ili Skijališta Srbije. Iako u ovom ski centru ima još posla, mislimo da smo uradili puno na unapređenju skijališta. Uvek može bolje, tako da mi osluškujemo sve zahteve skijaša i trudimo se da ih maksimalno ispoštujemo."

Dakle, direktor je pomenuo "lopatare", zar ne?

Ostaje cinjenica da ih novinar InfoKop-a nije eksplicitno pomenuo, pitanje je bilo "Cime ste Vi licno zadovoljni, a cime ne?"

ftj
01.03.2011, 12:22
U trenutku dok sam pisao poruku nisam pročitao poslednji odgovor, lepo da je bar priznao da postoji problem pa makar ga i preneo na lokalnu samoupravu.

Ja bih dodao i pitanje šta se čini preko leta na pripremanju terena i da li će se poboljšati jer mi se čini da je to jedan od ključnih problema zašto su staze u takvom stanju kakve su pošto očigledno imaju najmodernije tabače.

akole
01.03.2011, 12:35
Možda je čovek imao u planu da postavi to pitanje pa je bilo glupo kada je direktor odovorio na njega.
To mi ne možemo znati.
Sve ovo može biti veoma dobro. Taj intervju nam daje jasnu sliku da neko u SS ipak prati "glas interneta". Dakle jedna internet satranica je napravila intervju i dobila poziv da prisustvoje sastancima operativnog tima, dakle imaćemo informacije iz prve ruke i videti zašto taj parking recimo nije gotov...

bozza
01.03.2011, 13:44
po strani parking i ostalo idemo na planinu da uzivamo

sunCica
01.03.2011, 15:59
:yay:
po strani parking i ostalo idemo na planinu da uzivamo
:yay:
Jedva čekam!:ski:

pailhead
01.03.2011, 19:24
Steta sto nije bilo pitanja vezanih za obucavanje i za skijanje izvan staza.

Tadija_91
02.03.2011, 01:09
nisu ni oni blesavi :)
http://vukajlija.com/posteri/biznis-forum-u-sred-n-74998.jpg?1299016850

macak011
02.03.2011, 12:33
Kop-srpski Davos

sunCica
02.03.2011, 18:32
Ma ja jedva čekam vikend!!! Još malo smrzavanja na onom dvosedu koji penje na Krčmar, 20min i onda se spustim za 10 min dole. Jupiii!!!

bozza
02.03.2011, 18:55
danas bio gore, sneg na putu od razbojne do vrha, ima i leda, magla do gobelje od jarma vedro, sutra da se obavi nesto na brzinu pa uvece pravac planina

ftj
02.03.2011, 19:08
Sunčice, mnogo je brže da se popneš od duboke do pančića pa preprečiš kroz šumarak do krčmara.

sev
02.03.2011, 20:47
Jeste brze - ali ako ima magle i/ili ako je neko malo slabiji skijas, ta precica nije dobra opcija.

Dobra opcija je iskljucivo za solidne skijase i one koji znaju planinu. I jedno i drugo;)

akole
03.03.2011, 00:29
Sunčice, mnogo je brže da se popneš od duboke do pančića pa preprečiš kroz šumarak do krčmara.

Da li je ove godine neko koristio ovu prečicu?
Ima li promana na njoj ili je još šumica puna kratera.
Sada je ta prečica ucrtana na zvaničnoj mapi pa je red da su je i sredili, prošitili i doveli u nivelaciju.

Ja sam doživeo i video razne zanimljivosti koristeći tu prečicu na sreću bez poledica. Bude tu svega... Može biti baš komplikovana i opasna radnja.

Dogac
03.03.2011, 08:13
Koristio ja i ništa se tu nije promenilo. A inače, dosta niže od prečice ima put kojim je prošao ratrak, ali njime ne može do druge staze bez dobrog naprezanja nožnih mišića. :) Možda je on ucrtan?

Milos011
03.03.2011, 08:25
Da li je ove godine neko koristio ovu prečicu?
Ima li promana na njoj ili je još šumica puna kratera.
Sada je ta prečica ucrtana na zvaničnoj mapi pa je red da su je i sredili, prošitili i doveli u nivelaciju.

Ja sam doživeo i video razne zanimljivosti koristeći tu prečicu na sreću bez poledica. Bude tu svega... Može biti baš komplikovana i opasna radnja.


Prečica sa Suvog rudišta od žice Duboka ka stazi Krčmar zvanično ne postoji. Nema je na mapama.

A ako ima snega ne vidim zašto bi bilo tehnički zahtevno da se tuda preseče. Ja sam prošao tuda pre nekih mesec dana i bilo je napeto jer je bilo malo snega.

A i postoji ona priča da je taj deo zabranjena (zaštićena) zona, mada to ni samim radnicima SS nije baš najjasnije. Naime, tih dana su spremali Krčmar da puste, ali još nije radio, i radnici SS su zaustavljali ljude na spajanju Krčmara i Duboke koji su koristili tu prečicu jer je staza zvanično zatvorena.

Jednog od njih sam pitao da li će biti dozvoljen prelaz sa žice Duboka kada puste stazu Krčmar.... čovek mi ladno odgovori da "hoće ako bude snega". Pa čekaj malo.... jel dozvoljeno ili nije???

ftj
03.03.2011, 08:38
Prošli vikend je stotine ljudi tuda prolazilo bez ikakvih problema, snega je bilo dovoljno, čak je i početnica jedna prolazila sa mnom bez problema. Doduše stoji znak da je zabranjeno tuda ali niko ga ne vidi :sm022:

Stvarno bi trebalo napraviti neku stazu koja ih spaja, pretpostavljam da će po "master planu" biti. Gde se može uopšte naći taj master plan kopaonika??

sunCica
03.03.2011, 08:44
Išla sam tako, od Duboke do Krčmara kroz dubok sneg i jelke i nije teško i onaj ko malo bolje zna planinu ne može da se izgubi. Mada smara me malo to preprečavanje i cimanje oću li naleteti i upetljati se u korov, jelku ili neki kamenčić ... Mogla bih ovog vikenda da kružim Pančić - Krčmar (prečicom kroz jelke, pa do kraja) - Duboka II - Vučja staza (taman odmorim noge) - Duboka I (opet gore na Pančić)- Krčmar ... i tako u krug

ftj
03.03.2011, 08:52
Možda je tako bolje jer je gužva na dvosedu krčmar ogromna jer puštaju svaku drugu korpu da se ne bi srušila a pritom je nikad sporija žica.

sunCica
03.03.2011, 08:55
Uffff jeste vala, imaš pravo bolje je!!! Sigurno ću voziti te krugove do pauze za kafu oko 12-13, a posle tanjiri i neka ša-la-la-la limunadica, Marine vode itd.

Cobra
03.03.2011, 09:47
Тај путељак са Сувог рудишта до Крчмара се скија на сопствену одговорност. То ми је у недељу рекао један жичничар на Панчић Експресу. Ако се повредиш све трошкове плаћаш сам. Иначе путељак се за викенд масовно користио и био је симпатичан за вожњу. Иначе, ако желе да ти из било ког разлога одузму ски пас, они то не раде физичким одузимањем. Имају декодере, препозна ти ски пас и угаси га. Мислим да би проблем Крчмара најбоље било решити тако што би се поставило један тањир са врха Сувог рудишта ка Панчићу непосредно испод бодљикаве жице која окружује Панчић са северне стране.:ski:

sunCica
03.03.2011, 09:57
Ja moj ski pas ne dam ni za živu glavu! Došla sam pešice ili ako nije baš sasvim vedro izgubila sam se!

akole
03.03.2011, 10:29
Prečica sa Suvog rudišta od žice Duboka ka stazi Krčmar zvanično ne postoji. Nema je na mapama.



Možda ja gledam neku pogrešnu mapu. Imao i ona koju sam dobio na otvaranju sezone samo nemogu da je pronađem. Na ovoj je ucrtan kako put romb 21.



Stvarno bi trebalo napraviti neku stazu koja ih spaja, pretpostavljam da će po "master planu" biti. Gde se može uopšte naći taj master plan kopaonika??
Stvarno na master planu postoji. Tokođe je bez žice Krčmar.

plageton
03.03.2011, 10:47
Mislim da se problem sastoji u tome što je taj predeo između Duboke i Krčmara zaštićena ekološka zona. Sigurno ima ko zna bolje od mene, ali čini mi se da tu ima neka biljka koja živi samo tu i zbog toga je bilo i problema oko trasiranja žičare Duboka.

sunCica
03.03.2011, 10:50
I ja sam načula nešto o tome i tim nekim jelkicama. Ma sve je to super, ali nek zamene onda već jednom onu babu od žičare ili nek naprave još neki "vučak" kao vezu, da svi gazimo jednim putem, a da na ostalom mirno žive jeklice.

Cobra
03.03.2011, 11:53
Ма у питању су неке љубичице. Дубока 1 је требала да иде увалом између Крчмара и садашње позиције, и тиме би и Крчмар био решен. Међутим, жица би ишла кроз строги резерват, па се налази на овом месту. За Крчмар се проблем може решити или тањиром изнад резервата, или како Сунчица рече да се баба замени са девојком

sunCica
03.03.2011, 11:55
Mudro zbori Sunčica, samo nema se para da se zameni sve!

Milos011
03.03.2011, 13:50
Možda ja gledam neku pogrešnu mapu. Imao i ona koju sam dobio na otvaranju sezone samo nemogu da je pronađem. Na ovoj je ucrtan kako put romb 21.


Stvarno na master planu postoji. Tokođe je bez žice Krčmar.


Ovo je zvanična mapa koju možeš da uzmeš i na šalterima SS.

http://www.skijalistasrbije.rs/mapakop.html

Sećam se i ja da su na nekim mapama ucrtavali i tu "crvenu" prečicu. To samo potvrđuje da ni oni nisu načisto sa tim delom skijališta.

plecko
03.03.2011, 16:57
Pa mislim da nije baš tako jednostavno, dobar deo skijališta (uključujući i Kopaonik) je u nacionalnim parkovima. Skijanje van staza u nekim delovima može da ugrozi neke vrste, npr. poznato je da se "jelkice", tj. njihovi vrhovi "odsecaju" sa skijama. Ne znam da li ste videli da od prošle sezone na nekim mestima stoje znakovi da je skijanje van staze zabranjeno (na vrhu žice duboka 2, na međustanici i dnu duboke 1 i sl.).

I na drugim skijalištima sam viđao zabrane skijanja u nekim delovima iz istog razloga, npr. u St Antonu je u nekim zonama zabranjeno skijanje van staza sa identičnim znakom kao i na Kopaonuku (ovo je i vaša šuma - ili sl. "parola" ;)), s' tim da u St Antonu ne oduzimaju ski pass - nego vas kazne - kazna ide do 5000EUR - i to je naznačeno svuda - druga je stvar što to tamo ne proveravaju rigorozno - ali ne pada ti na pamet da ideš kada vidiš 5000eur kaznu :D.
o ovome smo vec diskutovali, ali izgleda da niste bili tu u januaru

akole
03.03.2011, 20:06
Ovo je zvanična mapa koju možeš da uzmeš i na šalterima SS.

http://www.skijalistasrbije.rs/mapakop.html

Sećam se i ja da su na nekim mapama ucrtavali i tu "crvenu" prečicu. To samo potvrđuje da ni oni nisu načisto sa tim delom skijališta.

Bilo je par verzija mape ja sam skinuo jednu na kojoj postoji ta prečica kao što si video. Čak je i na ovom sajtu još aktuelna ova verzija sa prečicom http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011.jpg


Takođe je prečica-put predviđen u master planu, pa jednog dana će možda i biti. U master planu su obeležene sve zaštićene zone.
Svakao je ovo pitanje za SS. Da li je, i ako nije, kada će biti prečica-put ka Krčmaru?
Ova prečica-put bi da je urađen kako treba, iznivelisan i ograđen deo koji se spušta ka zaštićenoj zoni, bio od koristi svima i Nacionalnom parku i SS i nama skijašima.
Ovako može biti zona povreda, konflikta a i sprečava veču upotrebu staze Krčmar jer je lift Krčmar je u raspadu baš šteta.

akole
03.03.2011, 20:13
o ovome smo vec diskutovali, ali izgleda da niste bili tu u januaru

Tada je rasprava bila usmerena na oduzimanje skipasa klincu i skijanje van staza i smislu Freeride, sada je malo usmerena ka pitanju da li prečica-put ka stazi Krčmar sređen i da li je legalna ili ne?

sunCica
03.03.2011, 22:31
Tada je rasprava bila usmerena na oduzimanje skipasa klincu i skijanje van staza i smislu Freeride, sada je malo usmerena ka pitanju da li prečica-put ka stazi Krčmar sređen i da je prečica legalna ili ne?


Ja sam prošlog vikenda bila na Kopu i ljudi skijaju i van staza svuda gde su i ranije, prelaze preko tih ljubičica, isto kao i ranije ... ništa se nije promenilo.
:sm019::ski::sm019:

Možda su to samo trenirali strogoću na početku. :sm006:

Za svaki slučaj ja imam u glavi spreman scenario po kome sam jadna ja zalutala ili kako sam manijak koji ide pešice, prema situaciji ću primeniti odgovarajuću strategiju.;)

Nikolino
03.03.2011, 22:38
Ma masa ljudi je u isla sa Duboke na Krcmar. Sedeo sam na dvosedu 35 minuta, jer je 3 puta stajao i to na najvetrovitijem delu. Nego, kad se prepreci sa Duboke, pa ponovo na nju, staza se bas skrati i opet to nije to.

sunCica
03.03.2011, 22:45
Sa Krčmara na Duboku I ima dosta kamenja, prošla sam jednom i ne hvala više!!!

donthinktwice
04.03.2011, 08:21
Ma masa ljudi je u isla sa Duboke na Krcmar. Sedeo sam na dvosedu 35 minuta, jer je 3 puta stajao i to na najvetrovitijem delu.

Cini mi se da Krcmar i bez stajanja vozi oko 25-26min gore sto je stvarno previse

sunCica
04.03.2011, 08:31
Ma jeste, ali ajde da se voziš 35min i posle skijaš jedno 40 ili bar 30, ali staze na Kopu su kratke i niz Krčmar koji je i najduža staza se spustiš za 5min. Bedak je ipak da ideš na "skijanje" i provedeš više vremena u redu nego na stazi.

sasacg
04.03.2011, 10:46
Dosao sinoc sa Kopa nakon 4 dana sasvim ok skijanja...

Vreme u pon,prvi deo utorka i juce posle 10.30 savrseno...Sunca za izvoz,staze na pocetku fenomenalne,kasnije se pojavi led,posebno na donjem delu crne i celoj crvenoj dubokoj...

Bilo je i par bzv situacija,kao npr. kad smo u sredu dosli na prvu zicu ka Pancicu i do gore putovali nekih 20 i kusur minuta jer su je zaustavljali na svakih 15-20 metara i to po najhladnijem danu -10 sa jakim vetrom...Kad smo konacno stigligore,pitam ove na zici o cemu se radi,kazu "zamrzla zica"...Pa sto je onda pustate za skijase dok ne radi kako treba???

Ali to je sitnica,ostali je bilo ok...Jedino mi nije jasno zasto instruktori forsiraju apsolutne pocetnike da skijaju po crvenoj dubokoj?Zar nema mnogo laksih i za njih,lepsih i blazih staza?

I kao sto rekoste,Krcmar je mozda i najbolja staza na Kopu,ali zbog baba lifta,apsolutno je mucenje doci do njega...

Par slika posle podne...

chaghaboo
04.03.2011, 10:54
Jedino mi nije jasno zasto instruktori forsiraju apsolutne pocetnike da skijaju po crvenoj dubokoj?Zar nema mnogo laksih i za njih,lepsih i blazih staza?

Twilight Zone! Da ovo je fascinantna pojava i jako bih voleo da neko ponudi smisleno i racionalno objašnjenje, iako sam siguran da ne postoji :sm006:

macak011
04.03.2011, 10:57
Ja se vala lepo naskijam od vrha do medjustanice na crnoj, brzo sidjes i brzo se popnes. Medjutim, ima shabana koji nece da otvore korpu na medjustanici, a voze se po dvoje max, pa to malko kvari ugodjaj.. Trebalo bi da zicnicari na polaznoj stanici u dogovoru sa medjustanicom ostave po koju korpu slobodnu bas iz tog razloga... :)

Takodje, lepo se vrti i karaman kad upeche mraz uz jak vetar ... :ski:

sasacg
05.03.2011, 01:05
6899

6900

6901

6902

6903

sasacg
05.03.2011, 01:06
6904

6905

6906

6907

6908

macak011
05.03.2011, 01:25
uuu lepo, svaka cas'! Ja se uvek zeznem i ostavim foto u rancu, a onda me mrzi da ga trazim na zici... :sm022:

sasacg
05.03.2011, 11:10
Meni je ovaj kompaktni stalno u dzepu,ali mi je krivo sto ne mogu da nosim onaj pravi, veliki i da skijam :) To bi onda bile prave slike

macak011
05.03.2011, 11:28
Vise sam mario za foto dok sam imao 36 snimaka, nego danas. A i slike su bile lepse, za svaku si birao i trenutak i polozaj, a tek dok cekas dal' su sve uspele...

Sad mi foto cuci u rancu, za pet dana slikali smo se u dva navrata kad me nije mrzelo da stanem i da se raspakujem, a i tad smo slikali sve zivo unaokolo, dok baterije nisu crkle, jedan pogled u 300 slika.. bzvz. :sm008:

Vracam se ja uskoro na 36, 100 asa, pa kao nekad, to ima dusu.. :sm023:

macak011
05.03.2011, 11:46
prosle subote..

sasacg
05.03.2011, 11:52
Da,razvijanje filma je stvarno imalo dusu :)

Nego,zaboravih jos neke stvari,jedno da pohvalim,a druge i ne bas...

Pohvala za servis (verovatno sam pogresio ime) Stanojlo i Draske,sa donje strane Konaka kod teniskih terena,odradili su mi ostrenje i mazanje i skija naravno opet drzi kako treba i na tvrdoj stazi i na ledenim delovima...Prvi dan sam opet skijao sa nenaostrenim rubnicima (pisao sam o tome na temi Bansko,i onom serviseru iz Beosporta) i to je bilo pravo mucenje...Nekon ovog ostrenja-MIIIILIIIINAAA :) :)

Cini mi se da je neko na ovoj ili nekoj drugoj temi hvalio pitu sa borovnicama na Malom Jezeru...Ta pita je skroz bezveze,kao i lepinja sa kajmakom i prsutom koju smo pre toga pojeli...

Hahaha i jojs jedna zanimljivost,sad se setih-u Rtnju je mali Jelen 150 din,a veliki 100 :)Bar je tako pisalo u cenovniku :)

macak011
05.03.2011, 12:07
pa mali je MALI, a VELIKI je veliki.. :D

Inace, krofnice na dnu malog karamana iliti rtnja ako momak odledi aparaturu su pravi potez kad tuche mraz - obavezno uzeti i preliv od JAGODE, nikako samo eurokrem! Pritom sesti na cebence, koje lepo moze da posluzi i kao pokrivac u slucaju vetra. Svaki ulazak u bilo koju drugu zagrejanu prostoriju preti momentalnim odustajanjem od skijanja po kijametu! :)

AlexTheGreat
06.03.2011, 10:54
Na Kopaoniku je najneophodnija gondola iz Brzeća ali moćnici iz centra verovatno sabotiraju inače bi Brzeće bilo posećenije od centra.

Skroz logično rešenje je gondola iz Brzeća. Ali kao što si već napisao, ko zna zbog čega to još uvek ne postoji. Smanjen bi bio i broj automobila u centru i ne bi bilo baš tolike gužve. Moguće je da tek sad neće tako nešto biti urađeno jer je interes vlasnika hotela da ljudi idu gore.

Brištite zaneo sam se... Otišli smo u off, ovo je tema o Staroj Planini...

admin
06.03.2011, 19:26
Mladjan Dinkic je na TV KOP-u pocetkom februara 2011. izjavio da drzava nudi 1/2 novca za izgradnju gondole iz Brzeca. Ta ponuda je upucena pre svega hotelijerima i Brzecu, koji bi trebalo da skupe novac za drugu polovinu. Procena je da bi ta gondola kostala 10 miliona eura.

Takodje je rekao da je zicara Suncana dolina ispravna i spremna za rad, takodje i sistem zasnezavanja na toj stazi, ali nije u finkciji jer nema dovoljno vode za pravljenje snega (to je ipak rubna staza skijalista).

Za naredno godinu je najavljen sistem zasnezavanja na Gobelji i novo jezero za vodosnabdevanje celog Kopaonika.

Zasnezavanje staza Gvozdac i Ledenice za sledecu godinu je malo verovatno.

Istakao je i da je plan u narednih 5 godina da se na Kopaoniku instalira 10-tak zicara...

wlad
06.03.2011, 19:46
Zasnezavanje staza Gvozdac i Ledenice za sledecu godinu je malo verovatno.


I logično (da se ne radi osnežavanje) ;), dok ne prevedu taj deo u stanje kakvo je u master planu nema logike da ih osnežavaju..

akole
06.03.2011, 22:04
A evo i tog dela intervjua na TvKop
http://www.youtube.com/watch?v=knyJHD9JsiA
Samo neka se ulaže...

E sada kako će to sve ići kada je zglajzno ministar skijaš :dontknow:

sunCica
07.03.2011, 09:44
Vikend je bio super, samo je baš bila gužva. Subota je bila sunčana, oko podneva kačamak na stazi, posle je zamrzlo.:ski: U nedeljuje bilo malo sunca ujtru, posle se spustila magla i hladan vetar, led na stazama. Jedva čekam sledeći vikend.:sm011:

zex
07.03.2011, 12:27
...nedelja 9 sati ujutru - prvo spustanje, sunce sija, temperatura malo u minusu, staze sredjene a na njima nikoga - nirvana :yay:

dejan
07.03.2011, 17:27
danas ceo dan veje sneg doduse sitan ali lepo je pokrio staze

sunCica
07.03.2011, 18:54
danas ceo dan veje sneg doduse sitan ali lepo je pokrio staze
:yay::sm019::yay:

To volim da čujem, jer kupila sam i onaj roll on vosak, da ako bude kačamak da samo klizim kroz njega, na proleće sređujem garažu i kupiću nani novu peglu, a ja uzeti staru bez pare.


Još samo da naučim da skijam!!!:sm021:

Cobra
07.03.2011, 19:32
Данас је снег падао добро, био је дебели минус, нема гужве. Скијање је било екстра. На Копу сам био прошли викенд и сада ми је план понедељак-среда. Неупоредиво је боља ова друга опција.

ucesnik
08.03.2011, 07:58
uh, brine me prognoza, isao bih cele sledece nedelje ali temperatura ide u plus, bar koliko sada vidim....ne znam sta cu...

sunCica
08.03.2011, 15:23
Ni ja, a duvaće i južnjak, ceo Kop će se otopiti ...

macak011
08.03.2011, 15:23
sudeci po kamerama sa infokopa, dan je idealan! ko je gore, blago njemu! :)

macak011
08.03.2011, 15:29
Noci ce biti hladne, ponovice se situacija od pre izvesnog vremena, staze o.k. do 11-12h, posle kacamak...ali, bice skijanja! :)

akole
08.03.2011, 15:33
uh, brine me prognoza, isao bih cele sledece nedelje ali temperatura ide u plus, bar koliko sada vidim....ne znam sta cu...

I mene ovo zabrinjava ne izgleda mi baš optimistično.
Ima juga i temperatura u blažem plusu ali sve to je još daleko za neku precizniju prognozu menja se, pre neki dan je bilo još gore za 14.03.
Evo šta je snowforecast rekao na tu temu

dejan
08.03.2011, 17:45
Danas najlepsi moguci dan za skijanje, suncan i vedar dan, dobar minus a dovoljno i prirodnog snega tako da su staze bile odlicne, ljudi ima ali nije bila guzva.

Cobra
08.03.2011, 17:54
Данас је скијање било одлично. Време је било променљиво облачно али са доста сунца. Било је хладно, стазе нису биле тврде, али на крају дана није било много хупсера. С обзиром да ће ноћас бити ведро, а да ће температура у свитање бити око -20, могу замислити шта нас чека ујутро. За сутра најављују хладно и сунчано, то би могао бити дан као из бајки.

milos_pg_91
08.03.2011, 18:20
Postoji li na Kopu popust za grupe na dvodnevni skipass?

ucesnik
08.03.2011, 19:56
Ni ja, a duvaće i južnjak, ceo Kop će se otopiti ...

ostaje nam samo da pratimo, ja planiram da budem celu sledecu nedelju

designbvr
08.03.2011, 20:01
Zašto je sve manje turista na Kopaoniku?

Lider u negativnom smislu

Autor Marko Miladinović 2011/3/3


http://www.prekoramena.com/t.item.148/zasto-je-sve-manje-turista-na-kopaoniku.html#

ski&sun
09.03.2011, 16:38
Danas staze fantasticne. Jutros u 9 je bilo -12, oko podneva je bilo -4. Guzve nije bilo, ali jedini, nazovi problem, je trening na Crnoj dubokoj, koji je doduse trajao do 10:30.
Za sutra se najavljuje vreme kao i danas, tako da ce biti superrrrr. Od petka ce temp biti iznad 0, + ce biti mnogo ljudi za vikend, tako da od vikenda ne ocekujte neko skijanje.

sunCica
10.03.2011, 10:40
Svi kapaciteti su popunjeni, vikend naselje puno, u Brzeću sve puno, znači za vikend skijanje od 8.45 do 11, posle čitanje novina, sunčanje i šankanje do 15, pa još koji spustić i u sobu.

macak011
10.03.2011, 11:26
S' obzirom na guzvu, uhvatices jednu do dve zice od 8:45 do 11 :sm019:

ski&sun
10.03.2011, 16:57
Danas bilo -6 u 9h. Staze bile OK, mada Crna opet zatvorena za trening, a za vikend imaju takmicenje na istoj!!!!
Crvena pukla vec oko 11h, sve sami hupseri i led, a crna posle treninga i nije bila bas divna :) U jednom kraju staze su trenirali veleslalom, u drugom slalom, tako da je crna takodje bila raskopana.
Oko podneva je vec bilo toplo skijati u jakni, 8 stepeni iznad 0 je bilo, a za vikend najavljuju jos toplije :sm006:
Pocinje prolece....

Pozdrav.

sunCica
10.03.2011, 17:13
Super čekaćemo satima u redu za kRčmar!!! Biće totalno ludilo ovog vikenda!

polaR
10.03.2011, 17:21
1 zenska osoba, bez skija, potreban prevoz do Kopa. Ako niste obezbedili smestaj, ima mesta u pl. domu u centru, noc-10E, ima kuhinju & kupatilo
Javiti se na 063/235126

jopopo
10.03.2011, 19:21
Ma Mali Karaman pa karving za sve pare :)

sunCica
10.03.2011, 19:30
Ma Mali Karaman pa karving za sve pare :)

Pa sa Karamančeta skreneš na Marine i samo u širokim lukovima. Ma D2 i Vučko i kružiš.:ski:

jedva čekam, ali već je kraj sezone, a ja sam se baš zagrejala, ali nema snega ostaće mi 4 dana od onih 10/s. Nije mi se isplatilo, na 0 sam.

macak011
11.03.2011, 00:40
ma bice snega i sledeci vikend minimum, gore je jedna veeelika ledena ploca... nece biti bas neki kvalitet, ali ce biti skijanja... ako noci ostanu hladne, jos bolje

ski&sun
11.03.2011, 08:21
ma bice snega i sledeci vikend minimum, gore je jedna veeelika ledena ploca... nece biti bas neki kvalitet, ali ce biti skijanja... ako noci ostanu hladne, jos bolje
Bice ovde snega do pola arpila kao i prosle godine, ali skijanje ce biti kvalitetno od 9 do 9:30 :-) Znam iz iskustva od prosle godine. Temp konstantno iznad 0, bljuzga od samog jutra. Zadnji dan kada sam skijao prosle god je bio 11. april, a snega na dubokim je bilo do 1. maja i to skoro pola metra.

Nikolino
11.03.2011, 13:22
Ma bice sigurno i pocetkom Aprila, ali kvalitet skijanja...

macak011
11.03.2011, 13:37
pa kvaliteta nema, to je neosporno, kad nema minusa nema ni dobrog skijanja. Eto sta bi od te najjace zime u proteklih 100 god...mada, ima nesto lepo spustati se stazom u martu ili aprilu na +10,15C... Secam se na Durmitoru, april mesec, snega preko glave, neka luda '98 recimo, vodio nas ZPU, cak i takmicenje organizovali, radile obe sedeznice! Ludo: april, toplo, a skijas! Doduse, ima tamo skijanja i u avgustu, u sorcu, na Kalici ... :sm004:

Nikolino
11.03.2011, 13:48
4. Aprila 2006. na Divcibarama sneg je, gde je bilo smetova na putu, bio u visini kola. Oko 15 stepeni, a 7 dana kasnije bilo je na mestima nesto ispod kolena sa temperaturom 23 stepena. Setnja po snegu u majici. 23 je lepo za setnju, ali za skijanje...

macak011
11.03.2011, 14:26
ma ide, sta ima veze, cist vazduh, skije na nogama, pa i da stoje samo, super.. ja cu sigurno bar jos jedan vikend da skocim na kop, pa nek budu i ljubicice na stazi.. :)

sunCica
11.03.2011, 15:08
Super!!! Možda ću i stići da iskoristim ski pas.

Milanpop
11.03.2011, 17:20
Pa da nam je Kop vislji za 500 metara mi bi skijali i u maju :ok:, samo da izdrzi do kraja marta jer mi kolega sa posla ide u tom terminu a onda bi bio i ocekivano da se i staze pocnu topiti brze jer i nocna temperatura retko bude u -minusu

jopopo
11.03.2011, 18:26
Nema veze sa visinom, ima veze sa time što je jedina planina u okruženju, nema prirodnu zaštitu. Sve što treba da prođe i vetrovi i oluje, kiše, suše i sl. pređe preko Kopaonika koji je na udaru sa sve 4 strane.

ski&sun
11.03.2011, 19:28
Evo da vas malo ohrabrim.
09. apr 2010. Samo buraz, ja i GSS-ovci na stazi :)
Mozete primetiti kako su tragovi od skija "debeli" jer je staza jako jako meka bila, ali opet, polovina aprila i skijanje. Sto rece macak, kako god da je, uzivanje je biti na suncu, na skijama i na snegu na +10-ak :-)

http://www.dodaj.rs/t/2F/iS/1nSenpBv/dscf2038.jpg (http://www.dodaj.rs/?2F/iS/1nSenpBv/dscf2038.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/3n/be/Lunb1Ma/dscf2043.jpg (http://www.dodaj.rs/?3n/be/Lunb1Ma/dscf2043.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/3N/m9/4lLkYYs3/dscf2081.jpg (http://www.dodaj.rs/?3N/m9/4lLkYYs3/dscf2081.jpg)

akole
12.03.2011, 23:16
Evo da priložim i ja malo.
12.08
Put ka Kopaoniku umesto snega pun kamenja i odrona

Staze blago šećeraste ali se dobro drže za sada. Izašao sam malo kasno posle 13h.
Duboka posle medju stanice sa dosta hupsera.

akole
12.03.2011, 23:33
Krčmar je oko međustanice blago puko a posle je pun hupsera ali se sve može zaobići u suštini to je sve zadovoljavajuce.
Na tom donjem delu nažalost bila je i jedna povreda, nadam se da je sve ok.

akole
12.03.2011, 23:41
Prečica ka Krčmaru nije napravljena tuda je zabrajnjeno ići ali je dosta ljudi korist. Primetio sam da se tu muvaju na skijam iz SS.

akole
12.03.2011, 23:54
Primetio sam za razliku od prošle godine, pored novosti infrastukturno, da je primetno više zaštitnih meža i obeležavanja kritičnih delova sa zutio crnim štapovima. Vrlo lepo.
Toliko za prvu ruku od mene.

PS: Neko je komentarisao da smo generalno nekulturni i da kada čovek padne ne ćemo da pomognemo da samo ljudi prođu itd...
Ja sam se posle prve vožnje crnom malo opustio kako ma to je sve ok pa sam u drugoj se tako sastavio sa jednim hupserom da je sve prštalo. Tek sam se zaustavio a čovek mi donese skiju i štap. Izgleda da se vraća zaduženo;)
Još jednom mu zahvaljujem ovom prilikom.

Poz

akole
12.03.2011, 23:55
Evo da priložim i ja malo.
12.08


He he ala bi bilo lepo da je tako tada
12.03

Milanpop
13.03.2011, 08:59
@ akole
Svaka cast na izvestaju i slikama, puno znaci kada neko direktno i objektivno posalje ovakav izvestaj pa i ostali mogu da dobro procene da li krenuti na put a izgleda da jos ima lepog skijanja

akole
13.03.2011, 23:00
Hvala Milanepop

To je samo moje viđenje stvari. Naravno svako od nas vidi svojim očoma istu situaciju.
Neko ima veće zahteve i zelje a i mogućnosti

Današnji dan, da ne lupim datum opet ;)

Pre podne sam se sa klincem vozkao i kada je išao da reklamira bord obišao sam Krčmar. To je bilo oko 10:30h. Bila je dobra mozda je malo donji deo posle skretanja za duboku počeo da se "nabora" ali meni je bilo ok.
Crna duboka je dans pre podne bila zatvorena za takmičenje crvena je ponela njen teret. Pose otvaranja crna je bila super nisu je razvalil i drzala dobro ceo dan najvise sam vozio krug crna crvena pa opet. evo malo slika

akole
13.03.2011, 23:07
Crna duboka je po meni bila mnogo bolja nego juče bilaj e zatvorena do oko podneva i nije toliko "izvozana" čak je bilo ok i pred sam kraj dana.

akole
13.03.2011, 23:38
Što se tiče ostalih staza koje sam prosao mali karaman i greben su u neko očekivanom stanju kako i krst. Nisam išao na marine klinac nije mogao dalje ...
Krčamar posle podne je bio sasvim pristojan. Gornji deo bio je bas tvrd, deo oko međustanice je bio šečeni a donji rastresen. Danas nije bio progledanih delova kako juče ali je na mestima uz ivicu staze virela neka trava ili sta već mora da je ratrak dovukao sa strane

akole
13.03.2011, 23:56
Mene malo brine ovo vreme što i dalje ide u plus čak se i najavljuje kiša???
Kada bi ostao ovako bilo bi dobro, mogla bi da se provuče nedelja...
Večeras kada smo šetalo oko 22 nije bio baš toliko hladno i nisa video da rade topovi u ovom donjem delu "doline stortova"
Postavili su još znakova kod granda na šetalištu toga ranije nije bilo

-Miki-
14.03.2011, 01:12
@ akole
Svaka cast na izvestaju i slikama, puno znaci kada neko direktno i objektivno posalje ovakav izvestaj pa i ostali mogu da dobro procene da li krenuti na put a izgleda da jos ima lepog skijanja

+1
Odlicne mini reportaze :ok:

sunCica
14.03.2011, 07:25
Stze savršene ujtru 9 i do 11 u odličnom stanju. Posle ne popusti sneg toliko koliko je frekvencija skijaša velika. Svi su na crvenoj dubokoj i početnici i kamikaze i oni malo bolji. Na crnoj ima kamenčića, na Krčmaru isto, čak su i na crvenoj na početku probili kamenčići juče pre kraj. Izgrebala sam skije skroz, OPET! Posle 15 staze se zalede, ali su hupseri ogromni na Dubokama, ali preporičujem skijanje do kraja!!!

plageton
14.03.2011, 14:27
Stze savršene ujtru 9 i do 11 u odličnom stanju. Posle ne popusti sneg toliko koliko je frekvencija skijaša velika. Svi su na crvenoj dubokoj i početnici i kamikaze i oni malo bolji. Na crnoj ima kamenčića, na Krčmaru isto, čak su i na crvenoj na početku probili kamenčići juče pre kraj. Izgrebala sam skije skroz, OPET! Posle 15 staze se zalede, ali su hupseri ogromni na Dubokama, ali preporičujem skijanje do kraja!!!

Ala ti rano ustajes.

CrazyKong
14.03.2011, 15:16
Nemam sta da dodam na prethodne reportaze, posto su moji utisci od prosle nedelje slicni.
Fenomen duboka crvena/crna me svaki put odusevi. Znaci, na prvoj zici preko 80% ljudi sa Pancica ide odmah na duboku, tako da ova vrlo brzo pocne da popusta i vec oko 10h je kao da se celi dan skijalo po njoj.

Kao da nema druge staze :dontknow:...pancic 4b ima "rebarca" i posle 10h, da ne pricam 4a i 4c koje su odlicne do kraja dana. Jeste da su nesto krace i blaze ali ko voli uredjenu stazu pravi su izbor. :ok:
Rtanj je takodje pust dok ne izadju ski skole.

Inace pohvala za SS sto je za vikend radio i tanjir na rtnju pa je cekanje bilo podnosljivo. :ok:

sunCica
14.03.2011, 15:16
Ja ustajem mnogo ranije, ali žice počinju sa radom tek u 9. U subotu ujtru u 8.45 sam bila na početku Pančića i čekala u redu, uspela sam da uđem tek u, recimo desetu korpu. Znači red nije bio mali. Poučena iskustvom u nedelju sam umesto da čekam u redu na Pančiću sela odmah na KGB i spustila se na D1. Ma važno je da sam u nedelju bila u poslednjoj korpi koja je vozila uz KGB. Ma odlično skijanje!!!

Vidim nedostaje utisak sa Marinih Voda i Jarma. Staze su super i kad popuste ostale one su u dobrom stanju zato što nema tako mnogo ljudi. Marine vode su bile jako dobre, sa uživanjem sam ih vozila svakog dana po nekoliko puta, baš onako lagana uživancija. Najpopularnija staza je ja mislim Crvena Duboka, a ne bi trebalo tako da bude. Ipak nije to staza za početnike (neskijaše), nego za malo bolje skijaše, ali da ne tupim mnogo neka svako skija gde mu se oće i gde mu je lepo. Četvorke za svaku pohvalu, standardno dobre i vrlo zgodne za skijaše koji ne vole gužvu i teško se snalaze u istoj (JA).

Imam za još 4 dana pseto i nadam se da ću iskoristiti!

akole
14.03.2011, 17:12
Današnji dan 14.03 Ponedeljak

Ako bi u jednoj kratkoj rečenici trebalo da opišem današnji dan bilo bi:
Eto pa skijali smo kao tako :hair:.

Imao sam utisak da je jutros oko 9h stanje na satazama gore negi juče u 16h, jedino što su opeglane. Jugo je učinio svoje i to je to. Rekao sam juče samo da ne bude gore a to gore je danas, a za sutra kiša ;( užas.
Staze su u startu bile šećer ne kačamak nego šećer teške spore ali i to ima neku dobru stranu. Možeš malo da uvežbavaš tehniku sve se sporo dešava ali je to i opasno video sam jako puno padova od onih pao sam nije mi ništa do bogami intervencija :couto:.
Na stazama nije bilo gužve a nije bilo ni osnežavanja, ratrak je na par mesta napravio sranje naročito 4a mislim, ogulio do zemlje.
Najviše sam se zadržao u krugu crvena-crna duboka. Malo sam prošao one staze sa pančica i tu ima svega od leda, vode, potoka... Ona 4c je katastrofa ipak su se duboke najbolje držale. Nisam imao ambiciju ni volju da idem na Krčmar nešto mi nije bilo baš do skijanja. Mogu reći da je KG bio ok naravno staza kakva je takva je ali se dobro držala ujutro, zadni krug odlazak kući je bo katastrofa potoci, i krst je ok pre podne.

Na kraju utisak, duboke kakve su takve su mogle da posluže, eto da se provede dan. Bila je jedna vožnja na Crnoj gde sam bio inokosan nikog ispre nikog iza mene strašno.

Eto i par slika za ilustraciju...
Crvena duboka

akole
14.03.2011, 17:22
Evo malo slika sa Krsta posebo pogled ka Pančiću...
Posle su slika izlazne stanice Sunčana Dolina ...

akole
14.03.2011, 17:37
Crna duboka

akole
14.03.2011, 17:39
Današnji dan sam zavrršio sa skijanjem oko 14:30 to govori sve ...
Toliko za danas u nadi da se neće ostvariti prognoze za sutra koje najavljuju kišu.
Navijam da ova kiša ipak bude sneg ...
Pozdrav svima..

Nikolino
14.03.2011, 17:40
Ja sam juce iskoristio svoj 6/sezoni ski pass i nadam se da ce brzo proci vreme do sledece, nadam se lepse i sneznije sezone.

marsi
15.03.2011, 11:55
wtf?

http://www.infokop.net/webcamkopaonik4.jpg

sunCica
15.03.2011, 12:00
:ski::yay::sm019:

wtf?

http://www.infokop.net/webcamkopaonik4.jpg

Jupi!!! Imam za još 4 dana skipass!!! A čini mi se biće i snega!!!

milos_pg_91
15.03.2011, 12:05
Ljudi, kako ovo? :D jupii

dejan
15.03.2011, 13:15
sneg padao do malopre, krupan a mokar, sve zavisi od temperature dalje, ako stegne bice ok

sunCica
17.03.2011, 08:21
Biće snega, biće snega idem i 26-27.03 tamo :ski:

Nikolino
17.03.2011, 10:23
@sunCica, bas si optimista :ok:. Valja iskoristiti 10/sezoni. Ima i varijanta 6/sezoni za 4980 din. Padnes kao ja, polomis kljucnu kost i vrate ti pare za preostala 4 dana :dontknow:

sunCica
17.03.2011, 10:47
@sunCica, bas si optimista :ok:. Valja iskoristiti 10/sezoni. Ima i varijanta 6/sezoni za 4980 din. Padnes kao ja, polomis kljucnu kost i vrate ti pare za preostala 4 dana :dontknow:

Ne hvala, mislim da je bolje da mi propadne 4 dana skijanja, jer se meni pass isplatio za ova 3 vikenda.
Najbitnije je to što mi je lakše da u decembru izdvojim novac, 8.300, za ski pass, nego u februaru kad mi je potrebno još love za put i smeštaj. Ovako izdvojim po 4500 za vikend i mogu nekoliko vikenda da skijam, onako bi mi bilo potrebno 7000 što bi mi već bio problem da izdvojim.

Nikolino
17.03.2011, 12:14
Naravno da neces da padnes i polomis bilo sta. Menjao bih 5 tih 10/sezoni za svoju kljucnu kost. Nadam se da ces se lepo provesti i skijati jos ta preostala 4 dana. :sm018:

akole
18.03.2011, 01:13
Da nastavim pricu
Utorak
Osvanuo sunčan dan ali je ubrzo krenula kiša i polse mokar sneg. Haos. Ja nisam izašao u 9 a klinac je bio mokar strava. Taj dan skijao samo noćnu do 22.

Sreda dan kao i ponedeljak u osnovi staze nesto lošije za nijansu sa delovima koji se moraju zaobilaziti... Odskijali puna dan.

Četrvrtak
Videli smo da može i gore da bude. Magla i jak vetar ne rade staze, tek da se nešto se vrti. Gde je bar ono lepo vreme od ponedeljka. Posle se malo razvedrilo pa je bilo skijanja kako tako. Radilo je malo zica u suštini Duboka... I dalje se dan nastavio sa periodima totalne magle i sunčanim perodima.

akole
18.03.2011, 23:37
Današnji dan Petak 18.03

Danas smena Magla Kiša Sneg. Staze u stanju kako juče stim sto su 4 i 4a su u gornjem delu oguljene do zemlje i zatvorene su. Primetno je da na svim stazama ima delova koji su progledali. Pohvalno je jedino što je svaki takav deo obelezen mrežom i štapovima.
Sve staze koje sam prošao od samog jutra su bile u lošem stanju teške i raskvašene spore itd. Međutim to nam nije smetalo da skijamo do zadnje žice.
Meni današnji dan izgeda optimistično mučilo se vreme da sneg pada ali oblačno je bilo i dosta vlage. Potrebno je samo da temperatura krene u minus i to je to.
Noćašnja staza Malo Jezero je izgledala isto kao i preko dana samo je malo poravnata. I u toku noćnog skijanja počinjao je sneg ali nije nastavio da pada.

evo malo slika...

akole
18.03.2011, 23:44
Krčmar danas.

akole
18.03.2011, 23:51
Gornji deo Krčmar

akole
18.03.2011, 23:58
Generalno gledano izabrali smo lošu nedelju ona pre je bila odlična a izgleda i ova što dolazi će bitno bolja od ove naše.

Da je moglo da se skija skijalo se e sada nije baš onaj gušt.
Evo malo prognoze za narednu nedelju

sunCica
21.03.2011, 07:28
Na sajtu skijališta Srbije uvek piše da npr. na Kopu ima 12cm snega, a na osneženim stazama 45cm. Gde oni izmere tih 45cm?

ExBaker
21.03.2011, 08:02
http://www.kolasin1450.com/
Pogledaj ovi nasi kako jos ljepse lazu i kamere toboze pokvare svake godine u martu.

sunCica
21.03.2011, 10:43
[url]... ovi nasi kako jos ljepse lazu

Kako lažu!!! JOoJ kako kleveću!!!:sm008:

Mislim bez šale ja se ne sećam da je ukad bilo na Kopu 50cm utabanog snega. Bude 50cm van staze, ali neutabanog.

Grimani
21.03.2011, 11:07
mogu da nas farbaju za 50cm utabanog snega jer to nikad nije vidjeno na ovim prostorima ccccc:hair:

ExBaker
21.03.2011, 18:38
Sreca sto su ove godine pustali topove inace od skijanja nebi bilo gotovo nista, pa neka oni za sebe utabavaju u to 50cm;)

Nikola1904
21.03.2011, 21:21
Da li neko zna kakva je situacija na Kopu ovih dana,da li ima skijanja,koje staze rade?
I kakve su prognoze narednih dana?:)

sasacg
22.03.2011, 11:40
http://www.infokop.net/info/ski-kamere-2.html

Ne izgleda lose,samo ne znam kakva je prava situacija na stazama...

sunCica
22.03.2011, 11:44
Pa čini mi se da je malo snega napadalo, a čobano neće da puste topove ako pada sneg. Mislim da će to vikenda sve biti razrljano, oguljeno itd. Trebalo bi da idem ovog vikenda, ali nisam optimista, ne nadam se kvalitetnom skijanju.

andrijapajic
22.03.2011, 12:21
ja se nadam bilo kakvom, da jos malo izgulim bord i potrosim jos ta 2 dana ski passa koja su mi ostala, glupo da propadnu, a u aprilu vec na Savu, prolece je vreme za reku :D

sunCica
22.03.2011, 12:26
Proleće na severnoj Zemljinoj polulopti počinje u subotu, 20. marta. Proleće stiže u 18.32 po srednjoevropskom vremenu i trajaće 92 dan. Mislim da ću posle ovog vikenda okačiti skije na klin.


prolece je vreme za reku :D

Meni će ostati 2 dana viška, ali isplatilo se, pa ću i sledeće god uzetiisti, samo ću krckati malo ranije.:ski: Vreme je za rolere, mada sam sezonu još davno otvorila.

velkom
22.03.2011, 13:06
Ja krećem sutra na Kop. Do subote. Ako neko hoće da udomi svoj ostatak sezonskog ski pasa neka mi pošalje pp. A ima i dva mesta u kolima.

pailhead
22.03.2011, 21:11
Cela poenta tog 10 dana u sezoni je da vam i ostane koji dan viska ali da vas bas briga za to. Tako se vodi biznis.

pailhead
22.03.2011, 21:14
Uzgred, jesu li zice na gobelji uopste radile ove sezone?

Tadija_91
23.03.2011, 00:05
Nisu, kao ni suncana dolina, gvozdac/ledenice i bele reke.

Grimani
23.03.2011, 10:27
Jbga ljudi.... prosle godine sam bio u januaru(iz nostalgicnih razloga jer nisam isao na KOP vishe od 10 godina) nije bilo puno gostiju i oni su odlucili da forsiraju samo zacarani krug KGB/Duboka/Pancic. smorio sam se najcrnje kazu kao nema snega.....jedan dan radio je mali karaman i ja odlucih da bacim oko do Gvozdca kad ono fini sneg do kolena(visok sam 190cm) naravno zica ne radi i pride dolazi lik koji me umalo puskom nije oterao odatle...uh dodao bi samo da idem cesce napisoa bi kao pailhead (http://skijanje.rs/forum/member.php?u=2584) u signature
Zbog smaranja ljudi na forumu, i pljuvanja po kopaoniku, trebalo bi da budem banovan :(

CrazyKong
23.03.2011, 15:52
Jbga ljudi.... prosle godine sam bio u januaru(iz nostalgicnih razloga jer nisam isao na KOP vishe od 10 godina) nije bilo puno gostiju i oni su odlucili da forsiraju samo zacarani krug KGB/Duboka/Pancic. smorio sam se najcrnje kazu kao nema snega.....jedan dan radio je mali karaman i ja odlucih da bacim oko do Gvozdca kad ono fini sneg do kolena(visok sam 190cm) naravno zica ne radi i pride dolazi lik koji me umalo puskom nije oterao odatle...uh dodao bi samo da idem cesce napisoa bi kao pailhead (http://skijanje.rs/forum/member.php?u=2584) u signature
Zbog smaranja ljudi na forumu, i pljuvanja po kopaoniku, trebalo bi da budem banovan :(

Da, na Gvozdcu je bilo u nekim periodima snega sasvim dovoljno za skijanje i bez vestaka. tamo inace ima mnogo vise snega nego na zvanicnom merenju, posto je severna strana i sunca skoro i da nema, a takodje rupa je pa vetar dodatno nanosi sneg.
Sto ga nisu pustili, pitanje je za SS

Cobra
23.03.2011, 17:22
Данас одлично скијање, као у сред фебруара. Стазе су се држале цео дан. Температура је била дошла до нуле, стазе су јутрос биле добро испеглане, није било гужве. Црна дубока и Крчмар у пола четири поподне су имали врло мало хупсера и леда. Плаве стазе су биле као писте. Сутра би требло да буде мало лошије, најављују температуру до +4, петак и субота већ топлије. Ко се двоуми, по мени треба да дође, на стазама има снега доста, само ће од петка сигурно бити и качамака. Критично је од 12 до пола три. Ја сутра трошим десети дан од 10/сезона, и мислим да је време да се затвори сезона.

bančilo
24.03.2011, 19:44
Pozdrav svima.
Nakon dve godine odsutsva sa ponovo se vratih na kop (period 26.02.-04.03.) i ne mogu sa sakrijem odusevljenje.
Ni manje snega ni boljih staza, izgleda da je kombinacija vestackog i prirodnog snega najbolje resenje. Ljudi zaduženi za uredjivanje staza su, zaista, majstorski obavljali posao. lako je primetiti da su staze bolje obelezene, pogotovo, veze ka drugim stazama, znakovi za upozorenja su svuda postavljena i vidi se da ima velikih pomaka po pitanju bezbednosti. Medjutim, najvecu pretnju po bezbednost skijasa su, zapravo, sami skijasi! Što oni koji jurcaju glavom bez obzira i pri vecem broju skijasa na stazama, ili pak oni koji su sebi uzeli velik zalogaj i odabrali stazu neprikladnu njihovom skijaskom umjecu. Ako se uz to uzme i vikend, koji je po obicaju krcat, dobije se zaista problematicna situacija na stazama. Mislim da bi ljudi zaduzeni za bezbednost morali nesto da ucine kako bi upozorili ili na drugi nacin sankcionisali problematicne skijase. Tokom mog boravka zaista sam se svacega nagledao, pogotovo na Crvenoj Dubokoj, a silazak do poznatog Rtnja da i ne pominjem, pa tamo se svaki dan neko skrši.
Zaista mi nije bilo svejedno biti u guzvi na stazi sa neobzirnim skijasima. Takodje, ne mogu da sakrijem svoje odusevljenje sa majstorski uredjenim stazama. Zato, evo par fotografija i jedna mala virtelna setnja Kopaonik Ski Staze (http://www.360vr.rs/turizam/kopaonik-ski-staze.php)

http://i87.photobucket.com/albums/k152/banchilo/Kopaonik/Zica_rtanj.jpg

http://i87.photobucket.com/albums/k152/banchilo/Kopaonik/pancic.jpg

http://i87.photobucket.com/albums/k152/banchilo/Kopaonik/Duboka.jpg

http://i87.photobucket.com/albums/k152/banchilo/Kopaonik/centar.jpg



http://i87.photobucket.com/albums/k152/banchilo/Kopaonik/FB3.jpg

dzoni_ski
24.03.2011, 21:25
Odlicne slike svaka cast:ski:

Nikolino
24.03.2011, 22:15
Vobra tebra! :sm021:

sunCica
24.03.2011, 22:26
:sm017::sm017::sm017::sm017::sm017:

Svaka čast za slike.

ExBaker
24.03.2011, 22:57
Super slike kao i ove na linku koji si dao!
Respect:sm017:

sasacg
24.03.2011, 23:05
Ova virtuelna setnja je FENOMENALNA!!!

Grimani
24.03.2011, 23:37
head cyber xp 60 :) old school. dobre fotke sa cime si slikao?

-Miki-
25.03.2011, 01:08
Ova virtuelna setnja je FENOMENALNA!!!
+1 genijalno uradjeno svaka cast

bančilo
25.03.2011, 10:54
Dslr Canon 450d sa Sigma 8mm Fisheye objektivom. Vidni ugao je 180 stepeni pa su malo neobicne fotke. :)

akole
25.03.2011, 16:59
I u period od 12 do 19.03 sam sretao likove koji su snimali nešto ovako slično.

Jedan je sa kamerom i stalkom snimao a drugi je pravio "gard" upozoravo skijaše na prepreku.

Pretpostavio sam da je to snimano za Google a videćemo šta će se pojaviti.

Bančilo slike i 360vr.rs su super, poslužilo vas je i vreme staze su perfektno ispale...

bančilo
25.03.2011, 22:04
Hvala svima! :) :)
Evo nekoliko fotografija, vece rezolucije, spremljenih za Google Earth.

http://www.360vr.rs/images/GE.gif (http://www.360cities.net/ge_kml/author/banchilo.kml) Klik na ikonicu za preuzimanje kml liste.

Potrebno je neko vreme kako bih ih Google prihvatio pa ce biti vidljive i bez preuzimanja ove liste.

ski&sun
26.03.2011, 11:00
Dslr Canon 450d sa Sigma 8mm Fisheye objektivom. Vidni ugao je 180 stepeni pa su malo neobicne fotke. :)
Odlicne fotke pravi eos 450d, super! Nije mi dobro kad vidim onako dobro ispeglane staze, sunce, a nisam na Kopu :dontknow:

Bata Bane
28.03.2011, 20:10
Dslr Canon 450d sa Sigma 8mm Fisheye objektivom. Vidni ugao je 180 stepeni pa su malo neobicne fotke. :)

Pusti to SMENA 8 je zakon:ok:

sunCica
28.03.2011, 22:50
Otišli smo gore u petak 25.03.2011. Stigli oko 22h na vrh. Gore je bilo iznenađujuće hladno i vreme je obećavalo.

Subota 26.03.2011.

Bili smo na žičari u 08.50 i čekali u redu. Pančić je krenuo prvi i svi su otišli na Crvenu Duboku. Crna je bila zatvorena, zbog bordera imali su neko takmičenje klinci. Bilo je sunčano, staza opeglana, najbolje u sezoni. Pošto je bilo toplo već oko 11 smo se povukli, jer je zbog vrućine sneg postao težak i umorio me je pa smo krenuli u obilazak. Osim 4a koja je skroz pukla i leve strane MK sve ostale stazi su bile sasvim ok. Jaram možda najbolji, tamo smo bili oko 12, a tamo rebarca na stazi. Na marinim je bilo nezgodno na tanjiru je bilo na nekim delovima blato. Duboke su bile razdrljane skroz i za mene jako zamorne pa sam šarala crvena plava crna plava. Na Krčmar nisam išla, jer brinulo me je kamenje kog na jednom delu staze. U 17h sam uhvatila zadnju žicu. Bilo je dosta ljudi, bila sam iznenađena što ih je toliko bilo.

Nedelja 27.03.2011.

Mnogo manje ljudi nego u subotu. Mnogo manji red na Pančići u 8.50. Naravno svi odmah idu na Crvenu Duboku, koja je prva pukla, bila zarovana već oko 11h. Bilo je malo hladnije nego u subotu, pa je i sneg bio nešto tvrđi, ali opet je posle 12 otežao i skijanje je bilo baš zamorno za mene. 4b je najduže držala. Čak je oko 16 bilo rebara po uglovima. Nijednu stazu nisam mogla da odskijam iz keca, morala sam malo, malo pa da stanem. Do 17h su skijali samo žičničari i po koji fanatik i ja.

KRAJ SEZONE :sm018:

ovomoze
29.03.2011, 12:23
U ponedeljak bilo perfektno. Dočekao nas minus i prazne staze. Potpuno nov doživljaj Kopaonika!

P.S. Mala molba off topic. U nedelju sam na potezu Krčmar - Karaman Greben - Mašinac izgubio fotoaparat NIKON L12. Pa ako neko zna nešto o tome bio bih zahvalan..

trendo
29.03.2011, 14:06
KRAJ SEZONE :sm018:
Nemoj reci dvaput
http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=154&page=132

akole
30.03.2011, 00:04
I u period od 12 do 19.03 sam sretao likove koji su snimali nešto ovako slično.

Pretpostavio sam da je to snimano za Google a videćemo šta će se pojaviti.



Hvala svima! :) :)
Potrebno je neko vreme kako bih ih Google prihvatio pa ce biti vidljive i bez preuzimanja ove liste.

Bogami ipak se pojavilo još 360 slika, doduše baš nisam siguran da je snimljeno u periodu 12-19 mart ali je super.
Skijalista Srbije su odradile posao sa 360 svernim slikama i postavile na svoj sajt Kop 360 (http://www.skijalistasrbije.rs/strana/360-kop01)
A bogami snimljen je Zlatibor i Stara planina.

Valjalo bi da se i ovo pojavi na Google bilo bi baš upotpunjeno sa Bancilovimim slikama i imali bi doživljaj kretanja kroz Kopaonik...
Postavljeni su i video snimci staza.
Prava stvar

pailhead
30.03.2011, 00:20
Apropos price o fasizmu sa proverom identiteta i ski pasova. Jos malo pa cu zaokruziti dva meseca skoro svakodnevnog skijanja u monterosi. Ovo mi je drugi sezonski pas, a mogao sam da produzim i prvi. Nisam morao da se slikam ponovo jer su me nasli u kompjuteru od prosle godine, a i tad su uzeli samo sliku iz biometrijskog pasosa.

Pored toga, na sezonskom ski pasu, niko me nikada nije zaustavio da proveri da li sam zaista ta osoba, a ovo je nesto sto se lako moze zloupotrebiti.

Eto, a na kopaonik je u decembru moralo da se ide i da se slika sa naslovom novina tog dana.

YIBLEX
30.03.2011, 08:44
E bas super..sigurno te vec i poznaju, posle toliko vremena

Eviva Monterosa e la liberta!

wlad
30.03.2011, 10:19
@pailhead: ista stvar važi i na Kopaoniku, samo se prvi put slikaš, znam pošto dečiji ski pass zahteva sliku, i nisu mi ni tražili da se slikaju samo su našli sliku u računaru. A ne moraš ni da vodiš decu sa sobom ako prvi put kupuješ pass za njih pošto možeš da im daš sliku sa mobilnog (to su mi oni ponudili).

Za onaj 10/sezona su "plašili" ljude iz prostog razloga da se isti ne bi zloupotrebljavao (a jeste, pošto se može videti i na oglasima na ovom forumu barem 2 takva u prodaji - a ski pass nije prenosiv po pravilima svih skijališta na svetu)..

Ljudi zloupotrebljavaju ski passove, kradu skije sa ski testova, pa nije ni čudo što se kontroliše više.

Lično ne vidim nikakav problem da mi neko ponekad proveri ski pass (a nikada mi niko u životu [do sada] nije proveravao ski pass, ni na domaćim ni na stranim skijalištima), nemam šta da krijem, ne petljam, pa nemam ni čega da se "bojim".

sunCica
30.03.2011, 11:08
Još jedna fascinantna stvar u vezi SS i skijališta Kopaonik (jedinog koje radi, pošto su ostala dva zatvorena). Zar ne bi bilo bolje da naprave neku last min akciju, da nenormalno spuste cenu ski pasa i smeštaja i da umesto da skijaju samo žičničari i po koji fanatik napune ceo centar. Najskuplji je prazan hotel i prazna žica.

pailhead
30.03.2011, 19:44
Ili da su bili fleksibilniji oko kupovine tog 10 u sezoni. Ja bih ga kupio, ko zna da li bih ga uopste iskoristio.

sunCica
30.03.2011, 19:52
Uzeću i sledeće sezone definitivno, isplati se, meni se isplatlo iako sam samo 8 dana iskoristila. Najviše se isplati zato što u februaru mogu da izvodim 4500 po vikendu i odem na 4 vikenda, a 7500 po vikendu bi mi već bio problem. Počeću ranije, već početkom februara da krckam pa ću potrošiti