PDA

Pogledati punu verziju : Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)



Strane : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Panzer
30.12.2010, 16:38
Uživo sa Kopa:
Situacija puno bolja nego što sam očekivao. Skijao samo 2 sata popodne, od 2 do 4. Rade Pančić, KGB, Novi Krst, Duboka I i II (ali samo crvena duboka).
Staze su sasvim solidne s obzirom na to da je visina prirodnog snijega od 0 do 10 cm. Crvena duboka ima masu kamenja, 4-oka sa dosta leda. Onaj novi Krst nema baš mnogo smisla kad nije povezan sa ostatkom, ali eto, može za početnike.
Uglavnom, plus za JP SS :ok:
Svi koji dolaze narednih dana - bez brige, topovi rade i dalje. Nadam se da akumulacije nisu potrošene, ali i ovo što ima se neće topiti uskoro. E sad, ako im se bude desio neki nestanak struje ili slično, onda ....

braneso
01.01.2011, 15:27
Uživo sa Kopa:
Situacija puno bolja nego što sam očekivao. Skijao samo 2 sata popodne, od 2 do 4. Rade Pančić, KGB, Novi Krst, Duboka I i II (ali samo crvena duboka).
Staze su sasvim solidne s obzirom na to da je visina prirodnog snijega od 0 do 10 cm. Crvena duboka ima masu kamenja, 4-oka sa dosta leda.

Gledam ski kamere na kopu: crvena duboka nije baš spremna za skijanje (viri busenje, i kamenje). Mislim da to nije dobro pokriveno snegom, a ne vidi se ni jedan skijaš... Zbog toga mislim da bi trebalo da daju onaj popust od 40% na ski pas za one koji idu 02.01. To bi bilo korektno sa njihove strane, jer ako to ne urade većina ljudii (skijaša) više neće ići na Kop (bar ja neću)... :dontknow:

Panzer
01.01.2011, 17:23
Još jedan update za sve koji dolaze sutra. Crvena duboka jeste loša, posebno u gornjem dijelu, ali može da se skija. Danas je još puštena staza desno od novog lifta (krst). Biće malo problem sa gužvom, jer sutra dolazi dosta skijaša na relativno malo staza. Ipak, skijanje je ovih dana bilo OK.

wicked
01.01.2011, 20:44
ski pass je u full ceni? Hvala.

Panzer
02.01.2011, 18:45
Jeste, puna cijena ski pasa.

range
02.01.2011, 21:53
Sad sam dosao s Kopa. Krsh i lom: radile su Duboka, Pancic, Karaman i Krst. Leda koliko god hocete, kamenje, povremeno busenje i prilicna guzva. Ruku na srce, oni ljudi se prilicno trude, pokrili su koliko su mogli sve staze, ali mislim da je ovo stvarno premalo za bilo sta vise od ski vikenda (i to je upitno).

baxus
03.01.2011, 00:00
provedoh prehodnih sedam dana na kopaoniku, pa rekoh da iznesem par utisaka.
malo je staza koje rade ali su one koje rade solidno sredjene (do nekih 12h kad kvalitet opada)

sa druge strane, od tih sedam dana koje sam proveo na kopu (tacnije u rtnju), topovi na malom karamanu su radili 3-4 dana, a da ta staza nije pustena u rad. i dalje mi nije jasno sta su time hteli da postignu.
juce je na pancicu odnos sneg/led bio tako los da mi nije padalo na pamet da se tamo zaputim ponovo.
danas je bila tolika guzva da se nije ni isplatilo izlaziti na stazu (2-3 minuta spustanja pa zatim 10+ minuta cekanja u redu za zicaru). pokupio sam se oko 12:30-13h i ostavio ljude da uzivaju (ili "uzivaju" ako je nekome tako lakse) a ja otisao da se pakujem i spremam za put kuci.

Panzer
03.01.2011, 15:47
Vratih se kući - ukupno 4 dana, klincima je bilo super, starijima - tu i tamo, prva dva dana odlično, kasnije lošije. Najgori dan je bio juče (nadelja), kao što su i drugi napisali. Moglo se spustiti nekih 10-ak puta, ali dosta kamenja i leda plus velika gužva na stazi.
Smještaj u Konacima je katastrofa. Ti apartmani nisu nimalo renovirani, ukupno ne znam imaju li više od 15-20 m2, namještaj je sav nikakav, stalno je vruće (ne pomaže ni regulacija na radijatoru, pa se moraju otvarati prozori), od 4 dana 2 dana lift nije radio (3. sprat, a ima apartmana i na 5. spratu), tako da je sa pancericama i sa djecom vrlo teško ići do staze. Za 100 € dnevno - užas. Eto, ako su staze dobile prelaznu ocjenu (s obzirom na teškoće s prirodnim snijegom), smještaj dobija veliki minus :sm008:
Dobra je bila škola skijanja (za djecu) kao i restoran Salaš 137 - preporuka.

pailhead
03.01.2011, 17:34
If you don't like America you can giiiiit out!

Um pardon greska,

Ako vam se ne svidja kopaonik, ne morate na njega da idete :)

Panzer
03.01.2011, 18:40
Ako vam se ne svidja kopaonik, ne morate na njega da idete :)

Nažalost, u krugu od 300 km (što je često ograničenje ako ideš sa malom djecom) nema boljeg. Pogledaj komentare za Tornik, Jahorinu, Durmitor. Jedino se na Jezerinama (Kolašin) kako-tako skija, mada je i tamo na granici. Ne znam sa Kupres i Babin zub - daleko su mi oba, a ne znam ni kako je za višednevni boravak.
Znači, da ponovo biram (kao u situaciji prije 15-ak dana), opet bi izabrao Kop ;).
E sad, smještaj je druga priča...
Još jedan momenat - gore od smještaja su mi bili učestali komentari tokom vožnje žicom. Toliko pljuvanja po skijalištu, cijenama, itd. odavno nisam čuo. Ama, došlo mi je bilo da podignem ogradu i iskočim sa Pančića kada je jedna baba (sa sve skijama!) počela da komentariše situaciju. Bilo je takvih scena još - nijednom se nisam uključivao u polemike - ćuti reko' Igore, imaš onaj forum pa ti tamo komentariši i diskutuj, a ovdje skijaj...

wlad
03.01.2011, 20:49
Ove legende iz Skijališta Srbije je iznenadio veliki broj skijaša koji je juče došao i danas počeo da skija :sm008:. Glavno prodajno mesto, od 5 šaltera radi 3, kod KGB rade šalteri, u JATu ne rade itd. A gužva, tj. red za ski pass po 1h! Nisu normalni, pitam ja "redara" kod KGBa zašto je zatvoreno JAT prodajno mesto - valjda da bude veća gužva a on kaže da nije bilo potrebe da radi do sada, komentariše posle kako su iznenađeni tolikim brojem ljudi - 3 januar / raspust a SS iznenađen, neverovatno ;).

Ja sam naravno otišao na piće, posle jedno sat vremena red je postojao ali se čekalo 15tak minuta tako da sam ipak sačekao na red - moraš da čekaš da im daš 300eur ;) (2 odrasla + 2 deca - za 6 dana) - u prevodu moraš da izgubiš pola dana skijanja da bi kupio ski pass, mislim da im je to super za marketing :bootyshak.

Kada sam juče dolazio na Kopaonik, trava svuda po planini na prilazu, mnogo više ima snega u NS/BG pored puta nego na planini, tj. na planini _nema_ snega pored puta. Imajući to u vidu staze su OK, sve to radi na veštački sneg i za porodice / početnike dovoljno da se skijaju (sinoć je padao sneg, kao i preko dana, ali mislim da nema neki efekat osim psihološkog - da se malo jele zabele ;)). Jedino što mislim da bi mogli još da urade je da im topovi rade malo više, ne vidim razloga zašto npr. danas preko dana nisu radili? (da gruvaju pored staze / naprave brdo - pa da se to preko noći razvuče po stazi) a bila je niska temperatura, radio je jedan onaj veliki u centru - valjda za marketing - gruvao po onoj ravnici...

Panzer
03.01.2011, 21:03
Ja sam po komentarima na infokop sajtu vidio da su gužve za pas, pa sam onda, "na noge lagane" ujutro u 8 bio pred onim šalterom u centru. Nažalost, isti otvara tek od 8 i 30, pa sam se malo provrtio okolo, i kasnije došao, bez gužve.
Ono što mi je glupo što za dječiji ski pas uzimaju sliku, tako da to sigurno usporava cijelu proceduru (srećom imao sam na telefonu neku sliku, inače ne uzeh).

wlad
03.01.2011, 21:10
OK si se ti snašao :), desi se i "napolje" da bude gužve za ski pass, ali to ide brzo i postoji red tako da se ne čeka duže od 10min. Koliko sam shvatio najviše se razvlačilo za porodični ski pass (zbog dokumentacije i sl. gluposti) - ali na KGBu se ne izdaju porodični tako da im to nije opravdanje.

Što se tiče slika tu su korektni, kada im daš ime deteta oni ti ne traže dete/slikanje ako je već imalo ski pass - pošto sliku imaju u bazi od ranijih godina (moj slučaj od danas). Takođe ne mora da bude lično tu, može slika sa mobilnog (kao što kažeš) ili sl. media.

akole
05.01.2011, 00:51
Ljudi koliko se čekalo na KGB i Pančiču na žicu?
Ova slicka pokazuje baš dobru gužvu.
Bogami dosta se čekalo i na Mašinac?

wlad
05.01.2011, 01:09
Nije problem, Pančić do max 5 minuta, KGB duže, 10tak min, ali se zato duboke 1 i 2 ne čekaju ništa, Krst isto nema reda (za početnike idealne staze). KGB je (kao i uvek ;)) kritičan, mada red ide dosta brzo pošto je 6sed. Kada bi otvorili još neke staze sigurno ne bi bilo problema sa gužvom, ali šta je tu je ;). Za porodice/početnike skroz OK.

Valter
05.01.2011, 14:53
Ljudi pomagajte,
jako se dvoumim dal da dolazim sad za vikend ili ne, nisam siguran u vreme....kako izgledaju staze sad?
Jel pucaju topovi nocu i koliko su ozbiljni?
Hvala unapred

ski-shkomi
05.01.2011, 15:12
Trenutno web-cam pokazuje da topovi na crnoj dubokoj rade punom parom........za vikend verovatno obe duboke u funkciji.......

frrka
05.01.2011, 17:03
Za vikend opasan + u najavi (http://www.weather2umbrella.com/sr/vremenska-prognoza-kopaonik/eta/1/3166753/0/6h) :glavaozid
Do koliko stpeni su efektivni topovi?

Jel topovi rade nocu ili preko dana?

Milanpop
05.01.2011, 17:18
Bogami ide temperatura u plus za vikend, ali to ne mora da znaci ta ce i staze odmah da progledaju. Ipak vestacki sneg je mnogo izdrzljiviji od prirodnog tako da ce postojece staze koje rade raditi i za vikend. Do nekih 13,14h bice ok skijanje posle vec ne znam. A ako posle vikenda bude nastavljeno otopljavanje onda nisam siguran. Mada je -minus najavljen da ce biti preko noci sto znaci ujutru na stazu i ne staj naredna 4 sata :sm018:

wlad
05.01.2011, 18:23
Tačno je da veštački sneg mnogo bolje podnosi visoke temperature/jugo nego prirodan, iz prostog razloga zato što se on mnogo bolje sabije pod gusenicama pa je podloga "ko beton". E sad, lepo bi bilo da oni naprave 50cm veštačke podloge, onda preko toga malo prirodnog snega i ne može do aprila da se istopi do zemlje (što je jako važno - da posle prirodan sneg pada na sneg [kakav god] a ne na zemlju).

Sad, jesu se trudili da prave veštački sneg - toliko da su potrošili svu akomulaciju i da su uspeli da povuku mulj u instalacije za veštački sneg - sad, ko će to popraviti / očistiti :dontknow:
Koji deo instalacije je "nadrljao" ne znam, ali znam da imaju užasno malu akomulaciju vode na Kopu (te dve) i da zato topovi ne gruvaju, a mogli su da gruvaju i po danu i po noći pošto je npr. juče po suncu bilo -15c na vrhovima i da naprave npr. 50cm podloge i onda bi kasnije u sezoni mogli da odmaraju i topovi i ljudi...

Inače danas su pustili i mali karaman i malo jezero, gužva je danas bila veća po žičarama nego juče (jedino na malom jezeru nije bilo gužve [pored dubokih]).

plageton
06.01.2011, 11:36
Sad, jesu se trudili da prave veštački sneg - toliko da su potrošili svu akomulaciju i da su uspeli da povuku mulj u instalacije za veštački sneg - sad, ko će to popraviti / očistiti :dontknow:
Koji deo instalacije je "nadrljao" ne znam, ali znam da imaju užasno malu akomulaciju vode na Kopu (te dve) i da zato topovi ne gruvaju, a mogli su da gruvaju i po danu i po noći pošto je npr. juče po suncu bilo -15c na vrhovima i da naprave npr. 50cm podloge i onda bi kasnije u sezoni mogli da odmaraju i topovi i ljudi...


Neodoljivo me priča podseća na sistem za prečišćavanje vode na Kopaoniku. U svoje vreme najmoderniji filteri, koji sadrže bakterije koje prerađuju organske nečistoće. Samo što je neko bio zaboravio da te bakterije ne mogu da opstanu na hladnoći. I - propast i ekološka katastrofa, a gosti nemaju čistu vodu.

hehehe
06.01.2011, 16:21
Možda sam omašio temu al imam pitanje:

Postoji li neki propis, neki zvanični papir po kome je na Kopaoniku (i ostalim skijalištima) zabranjeno skijati/bordati ispod žice, između stubova, (osim ako žica ne prelazi preko staze) ili je to samo bezbednosna preporuka tipa "to radite na sopstveni rizik"?

Max
06.01.2011, 16:45
Ovo je pravilnik ponasanja na skijalistu ( mislim da je deo zakona o skijalistima) http://www.skijalistasrbije.rs/pdf/pravila_na_skijalistu.pdf
Na prvoj stranici tacka 15 zabranjuje skijanje van oznacenih staza sem u slucaju opasnosti, tako da je kod nas zabranjen i off piste a kamoli skijanje ispod zicare :dontknow:

hehehe
06.01.2011, 17:04
E sad mi je lakše... Da onda očekujemo da neko sa TV Avala bude u'apšen zbog javne promocije nedozvoljene radnje u emisiji "Kopaonik na Avali", a?

Max
06.01.2011, 17:13
Samo ih ti podseti pa ce da uvedu i policiju sa alko-testom, a ima da nam propisu tehnicki pregled i godisnju registraciju skija :glavaozid

Ivan Bgd
06.01.2011, 19:25
Samo ih ti podseti pa ce da uvedu i policiju sa alko-testom, a ima da nam propisu tehnicki pregled i godisnju registraciju skija :glavaozid

:hair: Nemojte molim vas da im dajete ideje, jer lopine ce to stvarno i da urade da popune svoj budzet. :awm2:

:sm018:

Disco
08.01.2011, 12:19
+5'C
pozdrav iz Rtnja
http://img600.imageshack.us/img600/7586/kopaonik42011021.jpg

trigon
08.01.2011, 17:58
A gde su vam skije? :)

pailhead
08.01.2011, 21:09
Katastrofa

legga
08.01.2011, 22:16
Evo jedne od danas:6300
Topovi postavljeni sve do polazne stanice Gvozdac

wlad
09.01.2011, 14:58
Sve u svemu ova nedelja je bila skroz OK za skijanje, snega pored staza nikada nisam video manje na Kopaoniku (ni u decembru) a opet je radilo nekoliko staza (Krst, KGB, Pančić, Duboka 1/2 [bez crne], Mali Karaman, Mašinac i Malo Jezero) i sve je to bilo OK, i više nego OK koliko je bilo (tj. nije bilo) snega.

Glavni propust je bila loša organizacija prodaje ski passa na početku smene (gužva), ostalo je OK.

A ova sledeća nedelja će očigledno biti katastrofa - temperature u velikom plusu / bljuzga / verovatno će se otopiti skoro sve.

Napomena: OK se odnosi na porodično skijanje (sa decom).

braneso
09.01.2011, 23:04
Upravo dođoh sa Kopa i mogu reći da sam se lepo naskijao (onoliko koliko se moglo)... Ono što kaže Wlad nikad manje snega na Kopaoniku, ali staze su zaista bile dobro uređene. Vezivni putevi do staza takođe dobro urađeni, od 05.01. puštene u rad još dve staze: Mali Karaman i Malo Jezero što je mene obradovalo pošto sam bio u Rtnju :). Kako sam se nadao još je ispalo i dobro. Ljudi iz SS su se zaista trudili da osposobe što više staza.
06.01. su počeli osnežavati i Krčmar i crnu Duboku ali ne znam koja vajda od toga pošto je već sutra počelo otopljenje i temperature u plusu.
U subotu sam imao poslednji dan skijanja i mogu reći da su staze popodne polako počele popuštati na onih +5, ali bilo je ok. Jedino bih dodao da je zadnjih dana crvena duboka (deo polaz sa Pančića) bila u jako lošem stanju.

Žao mi je onih ljudi što su došli u smenu od 09.01. zaista neće imati sreće sa temperaturama.:dontknow:

Interesuje me koje staze su radile u nedelju i kakvo je stanje sa stazama na kraju dana.

Bax
10.01.2011, 00:18
NEdelja je bila znatno bolja od subote, manje ljudi, i moglo se skijati ceo dan do 16h.

Led je poceo da probija oko 12h.

pailhead
10.01.2011, 03:26
Žao mi je onih ljudi što su došli u smenu od 09.01. zaista neće imati sreće sa temperaturama.:dontknow:


If they don't like America, they can git out!

crni16
10.01.2011, 08:53
U subotu sasvim dovoljno snega na stazama za lepo bordanje. Van staza, snega ni za grudvu, dan prelep.
Ono sto mi je bacilo veliku mrlju za taj dan jesu lopatari koji te prosto vijaju da ti pokazu gde smes da stanes i nasa i vasa policija :). Ja naravno, pametan, nisam hteo da slusam lopatare vec sam trazio parking na svoju ruku. Nadjoh parking u jednoj ulici u blizini Granda, parkirao se bocno kao i 50tak automobila.
Na kraju dana me je sacekao saobracajni policajac koji je krenuo da kaznjava nepropisno parkirane automobile. Dobar dan - dobar dan, 5000 hiljada, dovidjenja, tako je tekao nas razgovor :dontknow:. Ja i jos par ljudi koji su se u tom trenutku pakovali su platili, ni krivi ni duzni, kazne. Na moje pitanje sta ce biti sa ostalima, gosn policajac mi je rekao da ce ih sacekati a ako ih ne docekaju poslace im fotke i kazne na kucnu adresu. Istina, stajao je znak na pocetku ulice, al eto :glavaozid.
Tako da kolege, ljubirtelji zimskih sportova, pazite gde se parkirate i gledajte na hebene znakove.

bojan
10.01.2011, 09:08
Saobraćajac obično ne kažnjava džipove aždahe i lokalce sa KŠ, NP registracijama. Lopatari mašu lopatama na 0cm snega i ide im još bolje nego ranije zbog kažnjavanja policije. Ruglo, ispada još najbolje platiti 500din dnevno za veliki betonski parking

Symon
10.01.2011, 09:42
Na Kopaoniku sve je u službi PLJAČKE...

Nikolino
10.01.2011, 11:08
Zar ne moze da se kaze lopataru "Skloni se da parkiram i nemoj da mi nesto fali na kolima, zapamtio sam ti facu!"?

wlad
10.01.2011, 11:28
Ma daj ;), ove godine jedva da postoje / da se vide (lopatari). To što je neko nepropisno parkirao (a bilo je obaveštenje pre sezone da su neke ulice jednosmerne, da je zabranjeno parkiranje po trotoarima itd.) i kažnjen je - pa to je valjda normalno.. Ove godine su policajci vidno raspoređeni, ako vide nekoga da se ne parkira ispravno odma ga upozore - lično sam video par puta da upozoravaju vozače da je zabranjeno parkiranje.

Slobodnih parking mesta oko Konaka i Jata je bilo sasvim dovoljno - ne u ulazu (kao što dosta ljudi hoće da parkira) nego 50m dalje. Parking je uvek bio čist tako da ja nisam ni video lopatare sa lopatama - oni su se preselili po recepcijama i nude se da iznesu torbe i sl. pomoći.

Moguće je da se vrte oko Granda i sl. ali na glavnim parkinzima ih nema - osim da nude pomoć oko torbi itd.

P.S.
Najveće "iznenađenje" ove godine su Rusi, ima ih dosta a ranijih godina ih nešto nisam viđao na Kopaoniku.

P.P.S.
Pre par nedelja sam platio 50eur kaznu za parkiranje u FR skijalištu, stajao je lepo znak da se plaća parking a ja to nisam video - ko mi je kriv, otišao sam u policiju i platio kaznu. Jedino što je tamo ljubazna devojka izvadila detaljni plan celog naselja i onda mi pokazala gde je besplatan parking.

chaghaboo
10.01.2011, 12:12
Evo i ja se vratih sinoć pa da podelim utiske. Ne bih previše o stanju na stazama s obzirom da se slažem sa prethodnim utiscima. Nikada bolje sređene staze a da pri tome van staza snega ni za lek. SS su očigledno napravile korak napred kada je održavanje staza u pitanju. Od petka su temeprature znatno skočile u plus, tako da je pravo skijanje trajalo od 9 do nekih 12, posle toga je više bilo glisiranje po kačamaku i umetničko klizanje po gornjem delu Pančića.
U tom terminu je zbog raspusta i odmora bilo dosta ljudi što je pravilo poveću gužvu na stazama, pogotovu pre nego što su pustili Mali Karaman koji je koliko toliko rasteretio staze. Krst je takođe doprineo manjoj gužvi, i odlična je staza za početnike. Gužve su po mojoj proceni bile najveće od 11 do 13, ali uz malo strateškog planiranja moglo se lepo odskijati (ujutru se seliti sa staze na stazu bežeći od gužve i napraviti pauzu kada je gužva najveća).

Novi tanjir označen brojem 23 na mapi skijališta vuče na vrh Malog Karamana i izlazi baš kod same žičare. Tako da se sada od tanjira 24 lakše stiže do Malog Karamana.

Kao što je već pisano gornji deo crvene Duboke je bio stalno pun kamenja, nekad više nekad manje, i nikako mi nije jasno šta na toj stazi traže oni koji se jedva održavaju u plugu, a takođe mi nisu jasne ni kamikaze koje se odozgo puste pravo dole kao da na stazi nema nikoga.
Crnu Duboku su osnežavali mada nije proradila dok sam bio gore, ali je bilo onih koji su je spuštali. Vodite računa video sam kako policija na motornim sankama čeka ljude sa crne Duboke i oduzima im skipas!

Što se tiče gastronomije, kafići u dnu žičara su definitivno najskuplji i izbegavam da sedim u istima. Nemojte se čuditi ako vam u nekom od njih čaj naplate 250 din.
Rtanj je 5+, čorba je fenomenalna i to za samo 130 din, takođe gotova jela koja su 400 din, preporučujem kupus sa rebrima iz ćupa i krompir ispod sača.
Hunny Bunny, odlična čorba 200 din, međutim dobio sam kajmak i pršutu u bajatoj lepinji (300 din) i pitu sa borovnicama, izgleda kao malo veća baklava, u kojoj je bilo borovnica tek da zamirišu a sama pita je bila zagorela (takođe 300 din!).
Ako niste bili svratite u Kolibu u Brzeću, odlična klopa, korektne cene i lep ambijent.
Skituljko, mislim da je ubedljivo najjeftiniji za predah uz čaj i neki zalogaj. U Skituljku je čaj 80 din ako se dobro sećam.

I ako se odlučite za kupovinu domaćih proizvoda na putu sa ili do Kopaonika povedite računa jer se cene drastično razlikuju. Tako na primer teglu meda možete da platite od 350 do 550 dinara.

Pored toga sledeće stvari su mi ostavile prilično negativan utisak:

Put je ne samo prohodan već suv, snega, ako se uopšte tako može nazvati, ima samo u senovitim mestima, na primer leva lakat krivina kod znaka za Gobelje. Prvih par dana je još i bilo nešto snega na putu i na par mesta je bilo onih meštana koji nameštaju lance. Kada sam se vraćao sa skijanja u utorak (ili sredu) vidim da ladno ti likovi lopatama nabacuju sneg na put kako bi omanuli ljude da su lanci neophodni. Uredno sam pozvao policiju i prijavio ih sa sve registarskim brojem automobila u kojem su sedeli i od tada ih više nisam video.

Druga stvar su ski instruktori, ili da ne generalizujem, nekolicina njih. Izuzetno se bezobrazno i bahato ponašaju na ulazu na žice da bez griže savesti mogu da ih oslovim sa "seljačine". Guraju se i gaze preko svih iako imaju odvojen ulaz i prioritet na kapiji. A kao da to nije dosta daju sebi za pravo da se deru na druge i zavode red pri ulasku. Stajao sam na skroz desnoj kapiji na KG, odmah pored kapije za ski škole, kada je jednom instuktoru oduzet skipas zbog nekakve zloupotrebe, nisam čuo o čemu se tačno radi, ali je instruktor bez previše rasprave predao svoj skipas, što znači da je i sam svestan da ga je zloupotrebio.
Takođe sam bio svedok bahate vožnje tih istih instuktora koji su prvi koji treba da daju primer na stazi. Lik, neki matorac, pri tome instruktor je uleteo u putanju i tako pokosio na Krstu devojčicu od nekih 8-9 godina da sam stao da vidim da li je dobro. Pri čemu se gosn instruktor ladno još zaustavio, okrenuo i počeo da viče na nju jer se zaleće i ne gleda gde ide. E zamislite, dete koje ide od ivice do ivice u plugu sigurno ne juri, a on mamlaz kao da nije mogao da proceni i ostavi više mesta nego je morao da je pokupi!

chaghaboo
10.01.2011, 12:26
Da podržim wladovu priču. Lopatara stvarno nema, odnosno nema ih u tom obliku. Video sam ih po parkingu Konaka ali pokazuju gde ima mesta da se stane i nude se da odnesu prtljag ili preprodaju skipas, jer nemaju šta da lopataju.

Za parking stvarno nije bilo problema, ako dođete rano ujutru možete naći mesto i kod samog Granda ili evenutalno u obližnjim uličicama. Gde postoji znak za zabranjeno parkiranje redovno su policajci pisali kazne, ali to nije nikakva nauka, treba samo malo obratiti pažnju.

Rusa stvarno u ogromnom broju, kako su mi rekli Kostić je ponudio aranžman preko nekih Ruskih agencija i zbog toga ih je toliko.

Inače svi gore navedeni negativni primeri ski instruktora su imali jakne "Nacionalne škole skijanja". Njih je i najviše, koliko mi se čini, pa verovatno među njima je i najveći broj "indijanaca".

wlad
10.01.2011, 12:33
Koliko znam samo 2 ski škole "operišu" na Kopaoniku (tj. imaju pravo), to je ta pomenuta nacionalna i druga "La Scuola Di Schi". Interesantno je da sam pre par godina, kada sam tražio podatke o tome imao problema (na Internetu) da pronađem web sajt.

Sada sam ponovo na brzinu pokušao da nađem web sajtove tih škola i ne vidim da postoje - prosto neverovatno da dve najveće ski škole u Srbiji nemaju web sajt?! Možda grešim pa se unapred izvinjavam, ali ako stvarno nemaju - u kom veku oni žive?

chaghaboo
10.01.2011, 12:37
Bilo je i nekih koji su podučavali a imali su jakne na kojima je pisalo Rtanj, sa sve logoom Rtnja. Svi koji odsedaju u Rtnju imaju i besplatnu školu skijanja/bordanja, samo ne znam da li se i zvanično vode kao ski škola ili ne.

Inače instruktori takođe imaju i oznake na rukavima, npr: "Instruktor 28", kao neka identifikacija. To prošle godine nisam video.

pailhead
10.01.2011, 14:36
Jel zna neko nesto vise o tom oduzimanju ski pasova?

Symon
10.01.2011, 15:49
Neki klinja od 13 godina je kao "jurio" niz Pančić pošto je to jelte mnogo strma i teška staza, pojavio se tobože neki stručnjak i procenio da je mali prebrzo vozio i ugrozio svoj i tuđe živote, jedva ga sustigao koliko je mali jurio i odma bum tras oduzeo mu ski pas zbog opasnog skijanja. E sad šta reći ko i kako procenjuje šta je i koliko brzo. Da li je trebalo baš tako idiotski oduzeti detetu ski pas a inače su mu uvalili ski pas po punoj ceni za odrasle. Kad je klinac otišao da kupi novi ski pas onda su mu prodali dečiji ski pas.Inače je klinja došao sa školom na zimovanje. Akcenat je na tome da je staza Pančić jako strma i opasna, teška za skijanje i da klinac ne sme tako neozbiljno da juri. Nisam primetio da reaguju baš tako revnosno na likove koji razvaljuju motornim sankama po stazama i divljanja svake vrste.

pailhead
10.01.2011, 16:03
A za to instruktorsko oduzimanje?

baxus
10.01.2011, 17:04
pretprosle nedelje je instruktor vodio grupu na duboku, a da duboka jos uvek nije bila otvorena.
oduzeli su skipasove njemu i toj grupi, ako sam dobro obavesten.

bojan
10.01.2011, 17:21
Ja sam sa lopatarima imao svađe i 18. i 19. decembra i 4, 5, 6. januara a i sa jednim policajcem koji selektivno pušta i kažnjava. Stoje već pre jatovih apartmana i trče da te ugnjave i po 50m nazad prema brzeću nudeći svoju lepezu usluga. Sa druge strane, Lopatar mi je "nudio" parking mesto 4. januara u 13 časova na parkingu kod kragujevačkog odmarališta, ne možeš da uđeš na parking a da te ne saleti. To što ih ima više kada je više snega ne menja ružnoću situacije. Sledeći put ću slikati a ako vas interesuje daću vam i mob jednog od njih sa kojim sam se upustio u podužu raspravu pa ga pitajte gde je lešinario 6. januara

pailhead
10.01.2011, 18:32
Kakav bi Kopaonik bio bez lopatara? Ovako barem ima dushu.

braneso
10.01.2011, 19:13
Kao što je već pisano gornji deo crvene Duboke je bio stalno pun kamenja, nekad više nekad manje, i nikako mi nije jasno šta na toj stazi traže oni koji se jedva održavaju u plugu, a takođe mi nisu jasne ni kamikaze koje se odozgo puste pravo dole kao da na stazi nema nikoga.


Da kažem da sam i ja to primetio... za ove početnike smatram da su za to krivi instruktori koji ih vode posle par dana plugića na Duboku, a postoje tako lepe staze za njih... S druge strane više su me nervirali one kamikaze koji misle da su naučili skijati, pa posle pluga se onako brutalno spuste niz stazu bez ikakve kontrole i glume neke frajere. Video sam jednu grupu (njih 3) gde ni jedan ne zna skijati: skije im "plešu levo desno" dok voze i bez ikakve kontrole jurcaju niz crvenu Duboku. Zakoče nekako tek kad se pojavi ravniji deo staze. E takvima bih oduzimao ski pas bez ikakve griže savesti...

Prvih par dana je zbog takvih na stazama bilo dosta povreda... Ja sam jednog dana video 4 slučaja iznošenja ljudi na nosilima, a ostalim danima po dva-tri slučaja kada su intervenisali ovi iz gorske službe...

Imao sam i ličnih iskustava kada sam skijao na crvenoj Dubokoj kada me je jedna mala (srednjoškolka) koja je nenormalno jurcala udarila u ruku i blago zarotirala... Ja sam skijao predvidljivom putanjom, u ritmu, ne brzo u cik-cak varijanti kada sam iza sebe čuo vrisak i udarac... Na sreću ona je posle udarca uspela da se održi, a ja sam se malo zarotirao i stao... Posle sam je dole sustigao i objasnio kako je ona ta koja mora da bira putanju jer ja nemam oči na leđima...a ona kaže: "Ja sam išla samo pravo a vi ste skrenuli" :sm022:... Imao sam i slučaj kada je jedan čovek koji je jurio navodno izbegavao dete pa udario u mene. I sa njim sam imao raspravu... Svima sam rekao ako ne mogu da procene situaciju da ne jurcaju...

Eto tako, ovo skijanje je obeležio veliki broj povreda na stazama (o čemu ovi iz SS ne pišu), što zbog neznanja skijaša što zbog velikih gužvi na stazama.

pailhead
10.01.2011, 19:28
A kako uopste moze neko da odredi ko zna da skija a ko ne zna? Meni ovo sve zvuci kao zesci fasizam.

wlad
10.01.2011, 22:27
Nije bitno ko zna a ko ne zna - po pravilima skijališta "vožnju" treba prilagoditi stanju na stazi. Pa ako je gužva na istoj (a u ovim terminima definitivno ima više skijaša na stazi od kapaciteta istih - pošto ne radi ni pola staza).

Vrlo lako se može izvući veza između gužve, zaleđenih staza, brzog skijanja i povreda. Pa kada se desi nešto kao: gospodin skija brzo, nailazi na "zmiju" od 4 klinaca koji skijaju jedni iza drugih u potpuno predvidljivom smeru (pošto skijaju u zmiji) udara jednog dečaka i pritom mu iseče usta + polomi prednja 3 zuba i kao "začin" pobegne sa lica mesta (dečaka su drugari morali da "spašavaju"). Kada se desi tako nešto (plus dosta sudara sa mnogo lakšim izhodom) logično je da se nekako reaguje, kod našeg naroda nije dovoljno okačiti 10 FIS pravila, ili nešto drugo, tj. edukacija - jedino uradanje po džepu pomaže (a to je upravo oduzimanje ski passova).

Nebranim SS, oni su trebali da imaju veće akomulacije i da otvore 80% skijališta, tada bi broj takvih povreda / gužve bilo u mnogo manjoj meri, ali sa druge strane situacija je takva kakva je i nešto mora da se uradi. Koliko sam ja razumeo ski passove je oduzimala policija.

Interesantno je da je juče u emisiji SAT bila priča o pravilima na skijalištima i onda ide sve standardno + ide tekst i priča voditelja. Za pravilo gde piše tekst "zabranjeno skijanje van obeleženih i uređenih staza" komentar voditelja je "skijanje van uređenih staza je na sopstvenu odgovornost" - a razlika između ove dve "definicije" je drastična ;).

bozza
10.01.2011, 22:42
pravilnik ss je kao novi zakon o saobracaju, kako god da vozis gde god da vozis nesto ne radis kako treba (kako bi oni voleli), a cela prica oko te zabrane skijanja, bordanja van staze i oduzimanja skipass-a malo ne pije vodu, ides van staze na svoju odgovornost ne pokriva te obavezno osiguranje i to je to sam snosis eventualne troskove angazovanja gss-a posto sad i oni verovatno imaju cenovnik. ovi iz ss bi verovatno hteli da kupis skipass i sedis u hotelu

wlad
10.01.2011, 23:00
Pa mislim da nije baš tako jednostavno, dobar deo skijališta (uključujući i Kopaonik) je u nacionalnim parkovima. Skijanje van staza u nekim delovima može da ugrozi neke vrste, npr. poznato je da se "jelkice", tj. njihovi vrhovi "odsecaju" sa skijama. Ne znam da li ste videli da od prošle sezone na nekim mestima stoje znakovi da je skijanje van staze zabranjeno (na vrhu žice duboka 2, na međustanici i dnu duboke 1 i sl.).

I na drugim skijalištima sam viđao zabrane skijanja u nekim delovima iz istog razloga, npr. u St Antonu je u nekim zonama zabranjeno skijanje van staza sa identičnim znakom kao i na Kopaonuku (ovo je i vaša šuma - ili sl. "parola" ;)), s' tim da u St Antonu ne oduzimaju ski pass - nego vas kazne - kazna ide do 5000EUR - i to je naznačeno svuda - druga je stvar što to tamo ne proveravaju rigorozno - ali ne pada ti na pamet da ideš kada vidiš 5000eur kaznu :D.

jopopo
10.01.2011, 23:01
Pravila su pravila i tu su da se poštuju. A sve zbog siledžija na stazi, nije slučajno. Nego je čudno kad odjednom krene, mi bi sve voleli nešto lagano, malo po malo da nam se dešava. Gužve jesu ali to je što je, kome se ne sviđa nek ide na drugu planinu, drugu državu. A da ima klinaca, koji se narodski rečeno "puvaju", ima. Pogotovu borderi koji pred društvom ili devojkama popiju red bul i dobiju krila :) i pokazuju se na stazi ne mareći za "zmijice". Off slope opet, većina njih ide da se folira i nije ni svesna opasnosti.

Da ima matorih budala, ima i njih, ali ima ih i u Austriji, Italiji... Pogotovu pijani skandinavci (prozvani "irvasi" od mog prijatelja :) ) koji ne poštuju signalizaciju ali tamo pored oduzimanja ski pasa završe i u policiji. Prema tome, to je normalno i nema tu šta mnogo da filozofiramo.

Sad, svaka priča ima dve strane, uvek je kriva ona druga. Ne opravdavam naravno svaku zloupotrebu ili preteranu/neovlašćenu upotrebu službene dužnosti ali koliko njih ste videli na stazi i pomislili "kako bi mu sad %&#$ kevu! ;)

braneso
10.01.2011, 23:16
pravilnik ss je kao novi zakon o saobracaju, kako god da vozis gde god da vozis nesto ne radis kako treba (kako bi oni voleli), a cela prica oko te zabrane skijanja, bordanja van staze i oduzimanja skipass-a malo ne pije vodu, ides van staze na svoju odgovornost ne pokriva te obavezno osiguranje i to je to sam snosis eventualne troskove angazovanja gss-a posto sad i oni verovatno imaju cenovnik. ovi iz ss bi verovatno hteli da kupis skipass i sedis u hotelu

Konstatacija za skijanje van uređenih staza je u redu ... skijaš na sopstvenu odgovornost i plaćaš iz svog džepa eventualne intervencije gorske službe... Ali, verujem da nikom nije u interesu (a najmanje SS) da neko kupi ski pas i sedi u hotelu...
Red na stazama se mora znati kako bi ljudi na stazama bili sto sigurniji i uživali u skijanju... Lično smatram da neodgovorne pojedince koji ugrožavaju sebe i druge treba kazniti oduzimanjem ski pasa (na 1,2 dana ili trajno)... Najveći problem je, koliko vidim, kako policija procenjuje koju kaznu primeniti... mislim da oni i nemaju neki širok spektar kazni tipa od upozorenja, pa do trajnog oduzimanja ski pasa... Najbolje bi bilo kada bi oni prekršioce pravila vodili u nekoj bazi podataka (legiimisanje preko ski pasa), pa na primer prvi put izreknu upozorenje, drugi put ako ga uhvate oduzmu ski pas na 2 dana treći put trajno ili tako nešto (znam znam...jako teško)...

Možda oni i imaju neki spektar kazni a da ja i ne znam, ali ako ga nemaju drastično je posle prvog prekršaja pravila uzeti ski pas trajno...

Video sam i slučaj kada je policija uzimala ski pas na dubokoj nekom momku, a drugi stariji čovek se onako izdaleka raspravljao sa policijom kako oni nisu obezbedili uslove na skijalištu (mali broj staza i oštećene staze).

U svakom slučaju policija mora da ima jasne kriterijume i spektar kazni za one koji ne poštuju 10 FIS pravila... Pa sad ako neko ne zna evo ih dole:

10 FIS pravila
Deset zlatnih pravila za sve sudionike bijelih padina...
1. Skijaš se mora ponašati tako da ne naškodi i da ne ugrožava druge skijaše ili boardere

2. Brži skijaš mora izabrati svoju putanju tako da ne ugrožava skijaša ispred sebe

3. Prilikom obilaženja, brži skijaš mora ostaviti dovoljno prostora sporijem skijašu

4. Brzinu vožnje skijaš mora prilagoditi svojem znanju, situaciji na stazi i gustoći prometa ostalih skijaša

5. Skijaš koji siječe stazu mora prvo provjeriti promet na stazi te se uvjeriti da može nesmetano prijeći na drugi kraj staze

6. Skijaš se ne smije zaustavljati na nepreglednim mjestima na stazi. Na prijelomnicama, dijelovima sa slabijom vidljivošću i uskim prijevojima

7. Skijaš smije za penjanje i hodanje po stazi koristiti isključivo dobro vidljiv rub staze

8. Skijaš mora poštovati oznake, upozorenja i prometne informacije na skijalištu

9. U slučaju nesreće svaki je skijaš dužan sa skijama označiti mjesto nesreće te po potrebi pozvati gorsku službu spašavanja te hitnu pomoć

10. Svaki skijaš je dužan, po zahtjevu odgovorne osobe na skijalištu, pokazati svoju ski kartu te osobne isprave

pailhead
10.01.2011, 23:22
Wlade, tako sam i mislio, ne mozes ti unapred da odredis ko zna a ko ne zna da skija, ali kad se nesto desi, relativno je lako ustanoviti da li je nesrecan slucaj ili nemar.


Pre su bili znaci kod duboke 1 da ne sme da se ulazi u onu sumu, a jel sad bas izricito zabranjeno skijanje van staze? Tacno nikad vise necu na kopaonik ako je tako. Jos ja pricam kako je kod nas bar to dobro.

braneso
10.01.2011, 23:32
ali kad se nesto desi, relativno je lako ustanoviti da li je nesrecan slucaj ili nemar.

...Pa svakako da je nemar onoga koji je iznad i koji mora da proceni situaciju i prilagodi je svom skijaškom umeću, uslovima na stazi, "zmijicama" i td. Ako udari u nekoga niko drugi ne može da bude kriv nego on (pretpostavimo da mu je oprema u uredu)...

Svakako stoji konstatacija wlada za skijanje na neuređenim stazama u nacionalnim parkovima...Ja sam u prethodnom postu ovo izgubio iz vida..

wlad
10.01.2011, 23:48
Pre su bili znaci kod duboke 1 da ne sme da se ulazi u onu sumu, a jel sad bas izricito zabranjeno skijanje van staze? Tacno nikad vise necu na kopaonik ako je tako. Jos ja pricam kako je kod nas bar to dobro.

Mislim da je "kritičan" taj deo oko duboke 1 (rupa između crne duboke i krčmara, ispod žice duboka 1) i deo oko duboke 2 - što je i jedan od najlepših offpiste delova na Kopaoniku. Na drugim delovima nisam video znake koji zabranjuju.

Mora se priznati da je taj deo oko Duboke 1 zaista u najvišoj zaštiti, ako se sećate prvobitna trasa žice duboka 1 je promenjena na zahtev NP i to je koštalo oko 1mil eur (da se promeni trasa žice u toku izgradnje), ima negde na ovom sajtu/forumu info o tome, i zaista bi bilo čudno da troše toliki novac da skrenu žicu a da onda puštaju skijaše da idu po toj istoj površini.. Jedino što bi bilo bolje da tu postave mrežu/ogradu da bude 100% jasno gde je to striktno zabranjeno jer je logično da se zabrana ne odnosi na ceo centar.

pailhead
11.01.2011, 00:38
to je jedino sto valja na kopaoniku,

dozvolili su one jaram vile, a ne dozvoljavaju skijanje? pa ta povrsina je izmedju dve staze pobogu,

Tadija_91
11.01.2011, 01:48
Pa i oni su malo piglu, trebali su da uvedu neke kazne a ne oduzimanje ski pass-a ako su te jelke stvarno toliko ugrozene. Ko ce meni da zabrani da im kazem da nemam ski pass, stavim skije na ledja/stavim skinove i krenem uzbrdo, i posle 100 m se spustim stazom do D2(posto na d1 jedino mogu da"uhvate" offpiste skijase-sve ostale rute se zavrsavaju na stazi)
PS Sto se mene tice te jelkice nisu ni potrebne, gde cemo posle da skijamo :P

piksifort
11.01.2011, 02:22
to je jedino sto valja na kopaoniku,

dozvolili su one jaram vile, a ne dozvoljavaju skijanje? pa ta povrsina je izmedju dve staze pobogu,

Bravo ... mnoge opasnije i nelogicnije stvari se tolerisu, a oni nasli zabranjuju prolaz izmedju dve staze... da nije krcmar "desno" pa da kazes... ovako potpuno glupo...obozavam tuda da prodjem

bozza
11.01.2011, 09:42
svakako treba voditi racuna o podmlatku tih jela i ostalog rastinja al nek odrede te dve trase gde najvise ljudi ide nek malo ociste teren i nek puste ljude ko voli nek vozi po dubokom snegu, pa sad ako neko ni to ne postuje onda neka ga kazne, oduzimaju skipass proteraju sa planine .. . . .

ostaje samo bela reka kad ima snega

baxus
11.01.2011, 11:00
Pogotovu borderi koji pred društvom ili devojkama popiju red bul i dobiju krila :) i pokazuju se na stazi ne mareći za "zmijice". Off slope opet, većina njih ide da se folira i nije ni svesna opasnosti.

obozavam ove price "borderi su krivi"
zanemaricemo to sto je skijasa recimo 10 puta vise i sto prave 50 puta vise sranja na stazi.

Eto tako, ovo skijanje je obeležio veliki broj povreda na stazama (o čemu ovi iz SS ne pišu), što zbog neznanja skijaša što zbog velikih gužvi na stazama.
ja sam ispao sa zicare zbog budale koja nije znala da sedne na zicaru. i gle cuda, nije bio u pitanju border ;)
incident se desio na dnu duboke (ona zica sto ide gore do karamana, ne znam da li je 1 ili 2)
sa drugom i devojkom sam prosao kapiju i otisao napred, sve po propisima, da bi se doticni idiot usunjao za nama i seo u korpu 3m iza nas. jos je seo na sred korpe, ubacio mi po jednu skiju sa svake strane borda pa nisam mogao da se izvucem, korpa me je povukla, drzao sam se neko vreme al sam posle par metara pao dole na onaj jedan jedini red kamenja.
jos sam i super prosao, mogao sam da se obogaljim.

wlad
11.01.2011, 11:10
Gobelje, Gvozdac/Ledenice, Duboka2 ne može da se kontroliše (kao što kaže Tadija). Kritična je Duboka1, gde kada se krene u rupu između Krčmara i nje, ili ispod žice, izlazi se kod polazne stanice - a tu nema staze pa je jasno kuda se išlo. Ja volim i levi deo crvene duboke (krene se crvenom dubokom, i onda skrene levo - pa se skija između dve staze) nije strmo, ne ide puno skijaša tu, a jelke su ređe, pa je pravo uživanje tuda da se ide (izađe se na spajanju crvene duboke i onog puta sa vrha duboke2).

jopopo
11.01.2011, 11:19
@baxus

Vidi, to je bio samo primer. Mi smo narod koji voli da se pokazuje (auto, mobilni, garderoba) pa u svrhu toga i primećujem šta rade ljudi od sebe čak i na skijanju, pokušavaju da se pokažu da su "opasni" skijaši/borderi i dešavaju se problemi. Na Kopu provedem 3-4 vikenda godišnje što mu dođe 10-tak ski dana. U Austriji isto toliko ali u celini. Pošto je i ovom tridu teme Novosti sa Kopaonika mogu i da dam poređenje da retko imam incidente pošto izbegavam vikende kada su gužve ali su 9 od 10 sa borderima, pogotovu na crnoj dubokoj pošto "probaju" da voze, parkiraju se na sred staze, koče na sred staze a ne na krajevima, a obožavaju da u grupi stanu na prevojnici gde je uzano, svi posedaju na sneg i gledaju kako da pređu strminu. Generalno, nisu i neki incidenti ali mi smetaju da neometano vozim svoju vožnju.

U Austriji je obrnuto, 9 od 10 incidenata je sa skijašima, kao što sam pomenuo već jednom, dosta pijanih skandinavaca, dosta čeha i mađara koji hrle na crvene staze sa skromnim znanjem.

Stvar mentaliteta i kulture i u tome je razlika. Nemam ništa protiv bordera, čak šta više volim da vidim dobre kako jure bezbedno!!!

baxus
11.01.2011, 11:33
@ jopopo:
ja sam ove godine bio 7 dana na kopu, oko nove godine.
neuporedivo cesce sam vidjao skijase kako prave gluposti, i kako iznad njih stoje gss-ovci.
daleko od toga da nema bordera koji se glupiraju, ali skijasa ima mnogo vise.
ja to objasnjavam time sto je bordere pocetnike jako lako uociti posto uglavnom padaju na guzicu svakih par metara pa ih je lakse i izbegavati. takodje, osnove borda se nauce relativno brzo pa posle toga ljudi uglavnom znaju sta rade na stazi. losa strana toga je da cesto misle da znaju vise nego sto znaju pa to uzrokuje sporije spustanje niz zahtevnije staze. mada i skijasi pocetnici imaju slicnih problema sa crvenim i crnim stazama.
npr na dubokoj (6a) skijasi cesto usporavaju na delovima na kojima nema drugog razloga da usporavaju osim sopstvene nesigurnosti i nedostatka vestine.

licno mi ne smeta kad neko gresi zbog nedostatka vestine i iskustva, vec kad se ljudi bahate i ne razmisljaju o ostalima na stazi vec misle da je staza njihovo licno vlasnistvo.

jopopo
11.01.2011, 14:15
licno mi ne smeta kad neko gresi zbog nedostatka vestine i iskustva, vec kad se ljudi bahate i ne razmisljaju o ostalima na stazi vec misle da je staza njihovo licno vlasnistvo.

Mislim da smo zajedno došli do poente ovog malog "off topic" ;)
A sad, nazad na temu! :)

Djordje
11.01.2011, 16:23
bas tako, nazad na temu! x))

Zna li mozda neko kakva je situacija trenutno na Kopu...ima li snega za skijanje, rade li topovi uopste, ja sam planirao sutra-prekosutra da zapalim malo tamo, ali ovo vreme ne uliva optimizam nikako....? :S

Disco
11.01.2011, 16:31
Djordje
Ja ti ne savetujem...
Prognoza je da ce u sledecih 7 dana pasti samo 1 cm snega..
Temperature su od 0 do +4, tako da nista od vestackog osnezavanja. (potrebno -3)
Ovo sto ima na stazama je kako kazu oko 5-30 cm i pitanje je kad ce da popusti.
Za Bozic je popustila precica za Malog Karamana do Grebena negde po sredini, stavili su dva ukrstena stapa (ono - rupa na putu) i sutradan zakrpili, ali koliko ce izdraziti sve po ovom prolecu ostaje da se vidi.
Nadam se sto brzem pogorsanju vremena, inace ako ovako nastavi bice vrlo blatnjavo na stazama, kao sto je sad i sa strane.

pailhead
11.01.2011, 16:45
Gobelje, Gvozdac/Ledenice, Duboka2 ne može da se kontroliše (kao što kaže Tadija). Kritična je Duboka1, gde kada se krene u rupu između Krčmara i nje, ili ispod žice, izlazi se kod polazne stanice - a tu nema staze pa je jasno kuda se išlo. Ja volim i levi deo crvene duboke (krene se crvenom dubokom, i onda skrene levo - pa se skija između dve staze) nije strmo, ne ide puno skijaša tu, a jelke su ređe, pa je pravo uživanje tuda da se ide (izađe se na spajanju crvene duboke i onog puta sa vrha duboke2).

Levo od crvene duboke? Zar se tako ne ide ka centru?

pailhead
11.01.2011, 16:48
bas tako, nazad na temu! x))

Zna li mozda neko kakva je situacija trenutno na Kopu...ima li snega za skijanje, rade li topovi uopste, ja sam planirao sutra-prekosutra da zapalim malo tamo, ali ovo vreme ne uliva optimizam nikako....? :S


Mislim da je najbolja odrednica sajt "Snow forecast". JEdnostavno vidis sta te ceka narednih nedelju dana i po tome se organizujes. Ja mislim da do februara nece biti smisla ici gore.

Djordje
11.01.2011, 16:59
Hvala puno na brzim odgovorima!

U nadi za 'losim vremenom'...

pozdrav svima

wlad
11.01.2011, 19:53
Levo od crvene duboke? Zar se tako ne ide ka centru?

Pa ne, u centar ne ide crvena duboka, nego četvorke/pančić staze. Crvena duboka je 6a, znači siđeš levo (gledajući od gore) pored 6a i skijaš offpiste po livadi a posle po (retkoj) šumi, na kraju izlaziš ponovo na stazu (gde se spajaju 6a i put koji ide sa vrha duboke2/kgba).

pailhead
11.01.2011, 20:23
nikad tu nisam pokusao da idem, bio sam izmedju dve duboke

braneso
11.01.2011, 22:38
Da li je neka staza zatvorena u odnosu na prošlu nedelju zbog visokih temperatura ili nekako uspevaju da ih održe?... Da li su svi vezni putevi u funkciji?

ski&sun
13.01.2011, 20:51
Da li je neka staza zatvorena u odnosu na prošlu nedelju zbog visokih temperatura ili nekako uspevaju da ih održe?... Da li su svi vezni putevi u funkciji?
Sledece staze rade:

Duboka 1 i 2, Krst 3 i 3a, Karaman Greben, Mali Karaman, Malo jezero, Masinac, Pancicev vrh i Ski vrtic.
Ja sam danas prosetio Krstom i Pancicem. Staze imaju leda i kamenja (uglavnom sitno kamenje, poput rizle), ne mnogo, ali ipak imaju. U principu staze su dobre do podneva, posle toga vec popustaju jer je temp oko i iznad 0 nazalost.
Pozdrav.

braneso
14.01.2011, 00:00
@ski&sun Znači uspevaju da ih održe i na visokim temperaturama... nije loše, ja sam mislio da će neke da zatvore u odnosu na prošlu nedelju...
SREĆNA SRPSKA NOVA GODINA SVIMA :)

pailhead
14.01.2011, 01:22
Mislis uspevaju da ih odrze uprkos tankom pokrivacu? Da su topovi poceli da rade ranije ne verujem da bi imali ovih problema? Ili gresim?


Ma kako god da okrenes, trebalo bi da budem banovan :)

Tadija_91
14.01.2011, 01:33
Dinkic najavio uvecanje nadmorske visine Kopaonika za 1000 m do sezone 2011/2012. Po master planu sledi i formiranje glecera na stazi duboka u sledecih 5 godina
:sm022:

zloglasni
14.01.2011, 05:44
Mislis uspevaju da ih odrze uprkos tankom pokrivacu? Da su topovi poceli da rade ranije ne verujem da bi imali ovih problema? Ili gresim?


Ma kako god da okrenes, trebalo bi da budem banovan :)

Ne gresis da su krenuli na vreme naravno da bi mogao duze da odoleva losim vremenskim uslovima.

Milos011
14.01.2011, 10:15
Dinkic najavio uvecanje nadmorske visine Kopaonika za 1000 m do sezone 2011/2012. Po master planu sledi i formiranje glecera na stazi duboka u sledecih 5 godina
:sm022:


Tadija, zaboravio si teleport mašinu direktno iz Beograda (za početak).

sunCica
14.01.2011, 10:19
Dinkic najavio uvecanje nadmorske visine Kopaonika za 1000 m do sezone 2011/2012. Po master planu sledi i formiranje glecera na stazi duboka u sledecih 5 godina
:sm022:


Ej nisam se ovako slatko nasmejala poslednjih 5 godina!!!
Dugujem ti pivo!!!:cug:

chaghaboo
14.01.2011, 16:09
Evo sličica sa skijanja od 2. do 9. januara. Kasnim znam, ali treba se naterati...

chaghaboo
14.01.2011, 16:12
A evo i još par komada...

Pančić, kako je izgledao Kopaonik van staza i pas koji skija iliti skipas!

P.S. Ne, taj lik što nosi kuče to nisam ja.

jopopo
14.01.2011, 16:46
Lepo bi bilo neko ko ide za vikend da raportira u nedelju popodne/uveče kakvo je stanje posle smene i kraja školskog raspusta. Skoknuo bih pon/ut na jedan dan pa da znam čemu da se nadam.

wlad
19.01.2011, 21:09
6428

FREESTYLE NA KOPAONIKU (http://www.urbanbug.net/magazin_text/33/3183/Freestyle-na-Kopaoniku.html/)

Freestyle skijanje i snowboad će na Kopaoniku biti predstavljeni javnosti i zainteresovanima za ove sportove kao nikada ranije. Predstojeće sezone ćemo konačno u Srbiji imati pravi park u kojem će moći da vozi svako ko kupi ski kartu za skijalište na Kopaoniku. Poligon se postavlja na stazi 4b trasom nekadašnjeg sidra koje je izvlačilo skijaše na Pančić. Park će imati tri skakaonice u liniji, a pored manje skokove za početnike i liniju sa boksovima i gelenderima. Počinje sa radom odmah nakon izgradnje i snežnih radova, najverovatnije već u prvoj nedelji januara. Park će se održavati tokom cele sezone, sve do prvog aprila. Poligon će biti izgrađen od strane "Skijališta Srbije" i Kluba ekstremnih sportova "Zubski Rt", realizovan kroz poslovno-tehničku saradnju.

...

frrka
23.01.2011, 11:07
Ovo mi je bas bezveze, postaviti freestyle park na pancicu, tamo gde je naveca guzva. Mislim da bi mnogo bolje bilo da je isti prebacen na Gobelju. Da se fizicki odvoji park od najzauzetijih staza.

chaghaboo
23.01.2011, 12:11
Pazi, Gobelje su ipak na samom kraju i ako ne rade sve žice do njih skijama/bordom tamo ne možeš otići drugačije, već jedino kolima.

A postoji i to da su Gobelje znatno niže od ostatka skijališta, vrh Gobelja je na visini na kojoj je dno Karamana, tako da bi sigurno bio problem sa temperaturom, padavinama i osnežavanjem.

Mislim da je dobro da Kopaonik dobije i freestyle park, koje od skijališta danas nema tako nešto.

Bax
23.01.2011, 12:38
Nisam siguran da je Goblja znatno niza od ostatka vrhova?

chaghaboo
23.01.2011, 12:48
U pravu si, razlika je nekih 60tak metara. Ali opet, najviši vrh je na 2017, a ne na 3000 pa verujem da zbog toga i male visinske razlike igraju veliku ulogu.

Poslednji put sam gore bio 9. januara i Gobelje su bile samo za pašu stoke, snega ni za grudvu, a gore oko Pančića je ipak bilo (ne pričam o veštačkom snegu).

sunCica
23.01.2011, 15:04
Ovo mi je bas bezveze, postaviti freestyle park na pancicu, tamo gde je naveca guzva. Mislim da bi mnogo bolje bilo da je isti prebacen na Gobelju. Da se fizicki odvoji park od najzauzetijih staza.

Ja sam već navikla na razne nelogičnosti kad je u pitanju Kop. Možda i nisu nelogičnosti nego samo je moje razmišljanje pogrešno. ja na Kop gledam kao na ski centar, a izgleda da ga uprava vidi kao odmaralište tipa zlatibor, više za šetnju i relaksaciju.

Tako sam se nadala uklanjanju puta i promosćivanju sa Jarma na Gobelju, ali ništa evo iznikoše hoteli između.:dontknow:

wlad
23.01.2011, 16:35
To će sve biti rešeno po Master Planu razvoja tako da ne moraš da brineš*;).

Inače, ako pažljivo pročitate tekst i pogledate sliku vezano za freestyle park on se neće (naravno) nalaziti na stazi Pančić, nego pored nje - što je uobičajeno svuda u svetu. Nalaziće se na poziciji sklonjenog sidra koji se nalazio na Pančiću.. Ne vidim zašto je bolja pozicija Gobelja, ako hoće neko da ode do parka mora da se cima sat vremena da iz centra dođe do Gobelja i onda isto toliko nazad - a Pančić Expressom za 5 minuta dođe do gore :). Gobelje takođe imaju problem sa snegom..

pailhead
23.01.2011, 18:20
Prva dobra vest sezone.

Sasha
23.01.2011, 21:00
Evo podataka o vrhovima sa sajta http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA
Pančićev vrh 2017 m
Suvo rudište 1976 m
Veliki Karaman (Vučak) 1936 m
Velika Gobelja 1934 m
Mali Karaman 1904 m
Mala Gobelja 1854 m
Nebeska Stolica 1793 m
Bećirovac 1782 m
Kukavica 1726 m
Markove stene 1721 m
Vučak (Banjski Kopaonik) 1714 m

sev
23.01.2011, 23:06
Problem Gobelje sa snegom nije toliko visina, vec juzna orijentacija staza, konfiguracija terena (staze nemaju zastitu) i vetar sa Jarma. Kada je jugo, staze i sve okolo ode za 1 dan. Nema sume, nema okolnih vrhova, nema nista... Lepe, doduse jako kratke, staze, ali ce uvek imati problem sa snegom (cak i kada postave topove).

Cobra
24.01.2011, 11:24
Dajte ljudi neku pouzdanu informaciju za Krcmar, Marine vode, Karaman. Da li ce ih pustiti ovih dana, jesu li ih pripremili? Palo je 25 cm, rade topovi. Od sutra do cetvrtka prognoza je idealna pretezno suncano a -10 stepeni. Ja bih sutra ujutro rano zapalio iz BGD-a, kad bi pustili jos koju stazu.

Sasha
24.01.2011, 11:25
Tako je! Problem Gobelje je juzna (zapravo istocna) orijentacija strana. Staze bi bolje drzala kada bi ih malo izdubili buldozerima (ali onda bi par godina trebalo dok se zatravne).
Medjutim, severna strana Gobelje nudi mogucnost za najbolju ski stazu na Kopaoniku!

Cobra
24.01.2011, 11:35
Tako je! Problem Gobelje je juzna (zapravo istocna) orijentacija strana. Staze bi bolje drzala kada bi ih malo izdubili buldozerima (ali onda bi par godina trebalo dok se zatravne).
Medjutim, severna strana Gobelje nudi mogucnost za najbolju ski stazu na Kopaoniku!
Sto se tice Gobelje, sa severne strane Velike Gobelje se nalazi prirodni rezervat "Gobeljska reka" tako da na tu stranu nece biti staza. Medjutim, u nastavku nove crvene staze (poslednja levo-negde na vrhu nekadasnjeg tanjira Gobelja greben) bice prostora za dobre staze. To je severna do severoistocna ekspozicija.

admin
24.01.2011, 23:42
Za ovu sezonu su na Kopaoniku postavljena nova tri vezna ski lifta?
Moze li neko ko je bio gore da da njihov opis, da li im je polozaj kao na mapi, kog su tipa (tanjir, ili?) ??? Znam da oni nisu trenutno u funkciji, ali verovatno se vide sa vrha Malog Karamana.
Dakle radi se o veznim liftovima sa oznakama na najnovijoj mapi:
23-Vucak I
24-VucakII
25-Gvozdac

http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011.jpg

Naravno ako neko ima i neku fotografiju...

zloglasni
25.01.2011, 00:23
Za ovu sezonu su na Kopaoniku postavljena nova tri vezna ski lifta?
Moze li neko ko je bio gore da da njihov opis, da li im je polozaj kao na mapi, kog su tipa (tanjir, ili?) ??? Znam da oni nisu trenutno u funkciji, ali verovatno se vide sa vrha Malog Karamana.
Dakle radi se o veznim liftovima sa oznakama na najnovijoj mapi:
23-Vucak I
24-VucakII
25-Gvozdac

http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011.jpg

Naravno ako neko ima i neku fotografiju...

Evo jedne pretpostavljam da su i ostale istog tipa tj u daljini se vidi izlazni stub druge koji izgleda identicno.Sacekacemo Stevu da potvrdi sobzirom da je on i slikao

Disco
25.01.2011, 01:32
http://img600.imageshack.us/img600/3927/kopaonik22011181.jpg

Ovo je na vrhu Malog Karamana.
U daljini se gore vidi i instalacija za drugi vucak.

legga
25.01.2011, 07:19
Sto se tice Gvosca, nema ovakvog lifta vec je zica produzena za nekih 15-ak metara.

chaghaboo
25.01.2011, 09:15
Jedan od tih vučnih liftova se nalazi kada se siđe sa žice Mali Karaman pravo, završava se odmah kod table sa mapom skijališta. Nisam previše obraćao pažnju, već mi je samo zapao za oko, ali mislim da se radi o broju 23 (Vučak I), a koji vuče u smeru izlazne stanice MK.

Radi se o tanjiru, ali drugačije izgleda od već postojećih, ceo sistem je nekako niži i šipka kao da ima koleno na sredini. Šipka nije prava sa onim polukružnim profilom na kraju, već izgleda kao slovo L, pri čemu je donji deo slova L okrenut suprotno pravcu kretanja. Odnosno ako bi se lift kretao sa leva na desno donja crta na L bi išla na suprotnu stranu, na levo. Na žalost slike baš tog mesta nemam.

sasacg
25.01.2011, 10:37
Sto se tice Gvosca, nema ovakvog lifta vec je zica produzena za nekih 15-ak metara.

Odlicna vest!

Dobro su se i setili...Ranije je bila katastrofa jer je trebalo 15-20 metara da se cima uzbrdo da bi se izaslo na vrh staze...

sasacg
25.01.2011, 10:37
Sto se tice Gvosca, nema ovakvog lifta vec je zica produzena za nekih 15-ak metara.

Odlicna vest!

Dobro su se i setili...Ranije je bila katastrofa jer je trebalo 15-20 metara da se cima uzbrdo da bi se izaslo na vrh staze i deo prema ostalim zicama...

sev
25.01.2011, 13:27
Da li ima nekoga ko je trenutno gore na Kopu? Verujem da dosta nas razmislja da li da skoci za vikend gore, pa bi svaka info bila vise nego dobrodosla.

Hvala unapred.

ski&sun
25.01.2011, 13:51
Da li ima nekoga ko je trenutno gore na Kopu? Verujem da dosta nas razmislja da li da skoci za vikend gore, pa bi svaka info bila vise nego dobrodosla.

Hvala unapred.
Situacija je sledeca: Marine vode i Karaman trebaju da budu pusteni najverovatnije u petak. Gvozdac i Knezeve bare takodje, na zalost od Gobelje nema nista. Bez obzira sto je sneg padao ovih dana, negde samo oko 25cm ga ima na Gobelji. E sad, temperatura je negde oko -10, ako ne i hladnije, jer stvarno kida kako je hladno. Danas je osvanuo predivan dan sa suncem, ali malocas su se navukli oblaci i nista se nije videlo, da bi se opet razvedrilo :-)
Staze koje rade su super, guzve nema, ali ce je, pocev od cetvrtka verovatno biti jer ce se dolaziti na produzeni vikend.
Putevi su svi prohodni i Rudnica i Josanicka Banja i preko Brusa.
Pozdrav.

sev
25.01.2011, 14:23
Hvala za info.

Jos samo jedno pitanje - vidim da trenutno ne radi Krcmar? Imas li tu neki aber;)? I uzgred, da li radi crna Duboka?

Siguran sam bio da GObelje nece raditi, ali ako proradi Gvozdac, to tretiram kao cist bonus;)). Vredi skociti...

ski&sun
25.01.2011, 14:38
Na Krcmaru se jos uvek pravi vestacki, ali se ne zna kada ce biti pusten. Ne bih ti Krcmar preporucio dok ne bude zvanicno pusten, ja sam prosle godine isao na svoju ruku, srecom ne sa svojim skijama :-) jer je imalo dosta kamenja. Sto se Crne duboke tice, skijasi se i dalje preusmeravaju na Crvenu od medjustanice, sto znaci da jos nisu pustili onaj strmiji deo, ali verujem da ce i on raditi za vikend. Sve u svemu skijanje je kvalitetno, ali meni nema uzitka dok ne puste Gobelje, tamo mi je nekako najbolje, nema nikada guzve, a onih nekoliko staza su vrhunske.
Pozdrav.

sev
25.01.2011, 14:57
Zaista iscrpno. Jos jednom hvala.

Nikolino
25.01.2011, 16:15
Nove kamereeeeeheheheeee. http://www.infokop.net/info/ski-kamere-2.html

dzoni_ski
25.01.2011, 17:43
Cool:ski:Lepa novina

average
25.01.2011, 23:44
Idemo u cetvrtak :)

Malo i kop da overimo ove sezone

ski&sun
26.01.2011, 11:12
Dajte da otvorimo jednu temu, ili mozda ovde da napisemo, i organizujemo neko zajednicko skijanje. Ne mora da bude zajednicki put do Kopa, ali da se nadjemo na Kopu i da skijamo all together!

ski&sun
26.01.2011, 17:21
Od danas je i Crna duboka u funkciji celom svojom duzinom :-)
Staze su u jutarnjim satima kao piste, popodne vec ima dosta leda, tako da je pozeljno poraniti ukoliko zelite dobro skijanje!

zloglasni
26.01.2011, 23:37
Od danas je i Crna duboka u funkciji celom svojom duzinom :-)
Staze su u jutarnjim satima kao piste, popodne vec ima dosta leda, tako da je pozeljno poraniti ukoliko zelite dobro skijanje!


Leda ima kad svi struzu tj skiduju umesto da karvaju :dziveli:.Naostrite dobro skije i stisnite ih malo jace i led nece biti toliki problem.

DAKLE ZATO PRAVILO JE : STO JE TVRDJE TO MORA JACE DA SE STISNU SKIJE

Nemanjus
27.01.2011, 09:09
Leda ima kad svi struzu tj skiduju umesto da karvaju :dziveli:.Naostrite dobro skije i stisnite ih malo jace i led nece biti toliki problem.

DAKLE ZATO PRAVILO JE : STO JE TVRDJE TO MORA JACE DA SE STISNU SKIJE

Misliš da je pametno karvati niz crnu stazu sa 50 ljudi na istoj? :sm022:

A druga stvar, da bi skija držala na ledu, mora da bude oštra i tvrda, džaba je stiskaš ako je meka ko dekina k...! :sm011:

ski&sun
27.01.2011, 11:09
Leda ima kad svi struzu tj skiduju umesto da karvaju :dziveli:.Naostrite dobro skije i stisnite ih malo jace i led nece biti toliki problem.

DAKLE ZATO PRAVILO JE : STO JE TVRDJE TO MORA JACE DA SE STISNU SKIJE
Eh kad bi svi karvali, to bi bila prava milina, ne bi imalo ni hupsera ni leda, ali na zalost, ni 30-ak procenata ne karva!

sas35bgd
27.01.2011, 11:21
A zao mi je zbog toga. Manje love, pa se ski vikendi na Kopu ne praktikuju, a islo se i po 4-5 i to produzenih. Ne javljam se na ovu temu, jer nisam bio skoro 2 godine a znam da je Kop za to vreme napredovao znacajno. Kao i letovanje, i u zimskom odmoru praktikujem da kad vec trosim za nas 4 tolike pare, da obidjem nesto novo, pa svake godine drugo skijaliste. Tim pre mi Kopaonik sve vise nedostaje. i svi ovi problemi sa stazom mi simpaticni. Kad pricamo o Soldenu, Salbachu, Dolomitima, nema tako zanimljivih tema vezanih za kvalitet staze, snega, radu zicara. Sve je monotono i na tom delu foruma najvece dileme su kojim putem doci do skijalista. Preko Budimpeste ili preko Zagreba, ali i te dileme su bezpredmetne, jer sve pise na Viamichelinu
Da ne bude da sam se bezveze javio, podstakao me problem sa nenaostrenim skijama. Duboka mora da se skija sa ostrim skijama pre podne, dok je zaledjena. Posle 11h, ne znam iz kog razloga, sve staze na Kopu se razbiju i tesko je skijati po njima. Ne znam sta je u pitanju, nisam video takav prirodni fenomen nigde i mislim da bi pored Djavolje Varosi i ovaj fenomen trebalo promovisati u Srbiji. Ljudima iz cele Evrope bilo bi zanimljivo da posecuju Kop i posmatraju ovaj prirodni fenomen i to treba iskoristiti

Nemanjus
27.01.2011, 11:24
Možda je u pitanju temperatura u plusu :sm011:!

ski&sun
27.01.2011, 11:31
Možda je u pitanju temperatura u plusu :sm011:!
Tesko da je plus u pitanju, zadnjih nedelju dana najtopliji dan je bio -5 koliko se secam. Konstantno je zestoko ispod 0 :dontknow:

sev
27.01.2011, 11:47
Nije preterana misterija: uglavnom jugoistocna i juzna orijentacija staza, udruzena sa guzvom na istima.

Na primer Marine Vode (kao severna, slabije posecena staza) je uvek u znacajnom boljem stanju nego npr. obliznja slicna Knezevske bare (da ne pricam Duboke).

Cobra
27.01.2011, 12:09
Utorak i sredu sam skijao na Kopu. Bio sam u nedoumici da li da idem na Kop ili ne. Nisam pogresio. Uslovi za skijanje su bili odlicni. Staze su drzale bukvalno do kraja, leda je bilo malo. Osnovni nedostatak je sto je relativno malo staza u funkciji pa malo dosadi, ali za dva dana skijanja nije problem. Crna Duboka je radila oba dana i bila je odlicna. U pripremi su Krcmar, Marine vode, Karaman. Prirodnog snega je malo, i da nije vestaka skijanje bi bilo tanko. Na svoju ruku sam presekao sa Suvog rudista na Krcmar, odskijao i mislim da ce i ova staza biti pustena za vikend. Sve u svemu, ko je u nedoumici, mislim da treba da ide na Kop. Samo oprezno na prilaznim putevima za planinu, bez zurbe, narocito prilikom silaska sa planine.

alpinista
27.01.2011, 12:21
A genijacli aj mi objasnite kako mislite da se staze drze ako navece padne snijeg,utabaju se i preko njih sutradan predje ne znam ni ja koliko hiljada skijasa??? Da ratraci izlaze non stop na stazu ili mozda na ratrake ugraditi prskalice da lede stazu i spremaju kao za takmicare :glavaozid. Alo ljudi pa to ni Francuzi ne mogu da postignu peglajuci od sumraka do svitanja,a ne nasa skromna masinerija.
Normalno je da posle padavina staza bude OK tek drugi treci dan. Skijajte i uzivajte . . . kome je do trazenja "dlake u jajetu" nek' sjede u prvu kafanu i sunca se :dontknow:

Nemanjus
27.01.2011, 12:35
Priprema staze je nešto što se radi tako što ratrak pređe preko iste jednom u toku noći. To važi i za Kopaonik i za Francusku i za Austriju i bilo gde u svetu. Ako imaš dobre meteorološke uslove da pripremiš stazu na način da ona bude tvrda, onda se to i postigne tim jednim prelaskom i staza dobro drži ceo dan. Drugi način je da imaš topove, ali opet ne sme da padne previše snega u toku jednog dana ili noći.
Ukoliko se desi da recimo padne 30-40 cm svežeg snega zvanog puder, taj sneg je nekonsolidovan i ima veliku zapreminu u odnosu na masu. Ratrak prelazi preko njega, ali ga samo "izmeša", a staza ostane mekana. Prođe par skijaša, ode staza do đavola, naprave se hupseri, a tamo gde se zguli ostane podloga od veštaka koju neki zovu "led". E pa to nije led nego tvrda staza od veštačkog snega. Led možemo videti na klizalištu, jako retko na ski stazi. Ukoliko ga ima na ski stazi, treba ga obilaziti ili preći pravo preko njega :sm011:!
Onaj ko je skijao u Austriji zna da Austrijanci nisu neki zaluđenici kad je u pitanju sređivanje staza. Bitno da nema kamenja, a ako ima pokoji hupser to nikoga nije briga.
Na kraju, ono što je Marko rekao, skijajte i uživajte. Naoštrite skije, po hupserima se potrudite da savladate tehniku, uzmite prikladnije skije, kako god... Ili skijajte van staze po dubokom snegu :ok:.

alpinista
27.01.2011, 12:40
Nemice ovo je bilo vrlo opsirno i edukativno . . . iskustvo je cudo :sm021:.

Dakle da rezimiramo,kad padne snijeg prvi dan idemo van staze,freeride :ski:,a sutradan na stazu i hard race :ok: . . . kompenzacija i to je to!

plageton
27.01.2011, 13:08
A genijacli aj mi objasnite kako mislite da se staze drze ako navece padne snijeg,utabaju se i preko njih sutradan predje ne znam ni ja koliko hiljada skijasa??? Da ratraci izlaze non stop na stazu ili mozda na ratrake ugraditi prskalice da lede stazu i spremaju kao za takmicare :glavaozid. Alo ljudi pa to ni Francuzi ne mogu da postignu peglajuci od sumraka do svitanja,a ne nasa skromna masinerija.
Normalno je da posle padavina staza bude OK tek drugi treci dan. Skijajte i uzivajte . . . kome je do trazenja "dlake u jajetu" nek' sjede u prvu kafanu i sunca se :dontknow:

Sa tom razlikom da Francuzi treba da popeglaju po 500 km staza a na Kopu - koliko? 15? 20? 25?

Nemanjus
27.01.2011, 13:13
Pa kakve sad to veze ima koliko staza treba da se popegla? :dontknow: Ne znam na šta misliš kad kažeš 500 km, verovatno na 3 doline. E pa u 3 doline postoji 150 ratraka, a na Kopu verovatno ne više od 7-8. Ali to uopšte nije bitno. Ja nisam nijednom bio na Kopu, a da neka staza nije ispeglana (bar ne u zadnjih par godina).
:sm018:

plageton
27.01.2011, 13:18
Čovek je napisao da to ne mogu da postignu (da popeglaju staze) ni Francuzi. A ti kažeš da su staze stalno popeglane.

Dogovori se s njim.

Nemanjus
27.01.2011, 13:25
Čovek je napisao da to ne mogu da postignu (da popeglaju staze) ni Francuzi. A ti kažeš da su staze stalno popeglane.

Dogovori se s njim.

Pa šta ja imam s njim da se dogovaram, samo iznosim svoje mišljenje :).

alpinista
27.01.2011, 13:32
Ovde izgleda hebo lud zbunjenog :sm021:

jopopo
27.01.2011, 14:11
Priprema staze je nešto što se radi tako što ratrak pređe preko iste jednom u toku noći. To važi i za Kopaonik i za Francusku i za Austriju i bilo gde u svetu. Ako imaš dobre meteorološke uslove da pripremiš stazu na način da ona bude tvrda, onda se to i postigne tim jednim prelaskom i staza dobro drži ceo dan. Drugi način je da imaš topove, ali opet ne sme da padne previše snega u toku jednog dana ili noći.
Ukoliko se desi da recimo padne 30-40 cm svežeg snega zvanog puder, taj sneg je nekonsolidovan i ima veliku zapreminu u odnosu na masu. Ratrak prelazi preko njega, ali ga samo "izmeša", a staza ostane mekana. Prođe par skijaša, ode staza do đavola, naprave se hupseri, a tamo gde se zguli ostane podloga od veštaka koju neki zovu "led". E pa to nije led nego tvrda staza od veštačkog snega. Led možemo videti na klizalištu, jako retko na ski stazi. Ukoliko ga ima na ski stazi, treba ga obilaziti ili preći pravo preko njega :sm011:!
Onaj ko je skijao u Austriji zna da Austrijanci nisu neki zaluđenici kad je u pitanju sređivanje staza. Bitno da nema kamenja, a ako ima pokoji hupser to nikoga nije briga.
Na kraju, ono što je Marko rekao, skijajte i uživajte. Naoštrite skije, po hupserima se potrudite da savladate tehniku, uzmite prikladnije skije, kako god... Ili skijajte van staze po dubokom snegu :ok:.

Potpuno si u pravu, i meni je smetala "podloga" što ljudi zovu led i situacija sa stazama, masom ljudi i sl. na Kopu pre 5-6 godina pa sam rešio da unapredim znanje. Dva dana po par sati vežbanja, skijanje po hupserima i neravnim stazama, promenio skije i rešio problem Kopa a i svoj problem jer se više "ne plašim" hupsera, leda i nagiba, sada mi je sve to izazov.

I ja sam svestan kakvo je stanje tamo pa ako ne možeš da ih pobediš ti im se pridruži :) To je što je...

A inače Duboka (obe) je severo-istočne orjentacije baš kao i Gvozdac. Jedino potpuno južno orjentisana staza je Jaram. Čak i Marine vode je jugo-zapadne orjentacije a ne severne kako neko reče.

admin
27.01.2011, 17:41
Danas popodne sam dobio mail poruku od jednog zabrinutog roditelja (Goran T.) koji je sa porodicom na Kopaoniku:

27.01.2011. oko 13h, na brdašcetu između Konaka i staze "Malo jezero" gde se deca sankaju izgladneli pas je istrčao iz šumice i ugrizao mog dvogodišnjeg sina za ruku i krenuo da vuče. Bio sam udaljen oko 5 metara i krenuo sam ka detetu, pas je pobegao, i 100 metara dalje, na samoj stazi je napao moju suprugu!!!
U razgovoru sa drugim roditeljima sam saznao da je to čopor od nekoliko pasa koji je ranije tog dana već napadao decu.
Elitni ski centar!

ski&sun
27.01.2011, 17:50
Danas popodne sam dobio mail poruku od jednog zabrinutog roditelja (Goran T.) koji je sa porodicom na Kopaoniku:

27.01.2011. oko 13h, na brdašcetu između Konaka i staze "Malo jezero" gde se deca sankaju izgladneli pas je istrčao iz šumice i ugrizao mog dvogodišnjeg sina za ruku i krenuo da vuče. Bio sam udaljen oko 5 metara i krenuo sam ka detetu, pas je pobegao, i 100 metara dalje, na samoj stazi je napao moju suprugu!!!
U razgovoru sa drugim roditeljima sam saznao da je to čopor od nekoliko pasa koji je ranije tog dana već napadao decu.
Elitni ski centar!
Je li u pitanju pas lutalica (bondza) ili mozda crni rotvajler?

-Miki-
27.01.2011, 18:29
:hair: strasno , znam da nisu za sve krivi ljudi iz SS ,psi lutalice su veliki problem u celoj Srbiji (jer izgleda vise ima dusebriznika za zastitu pasa nego ljudi) ali ovo je stvarno nedopustivo da se desi na samoj stazi, pa gde su svi ti silni redari koji navodno paze na bezbednost skijasa? jel moguce da taj copor niko nije primetio ...

zloglasni
27.01.2011, 20:02
Misliš da je pametno karvati niz crnu stazu sa 50 ljudi na istoj? :sm022:

A druga stvar, da bi skija držala na ledu, mora da bude oštra i tvrda, džaba je stiskaš ako je meka ko dekina k...! :sm011:

U pravu si totalno sam smetnuo s uma tvrdocu skije :sm022:

Ali sto se tice peglanja staza mora da postoji neka fora kako se to radi pravilno jer na kopu nije palo metar snega preko noci vec po 5-10 cm po veceri sto nikako ne bi smelo da utice na razbucavanje staze posle pola dana.Mozda neko ko je upuceniji u ratrake moze da nam objasni ali pretpostavljam da oni kao dolaze u razlicitim tezinama ili imaju mogucnost da im se nabije tezina kako bi sto bolje sabili sneg.Mozda i lupam sto se ovoga tice ali nesto sigurno postoji jer sam vidjao na mnogim mestima da staze sa mnogo vise ljudi i strmije nego na kopu posle noci sa snegom drze po ceo dan bez problema.

dejan
27.01.2011, 22:02
Sve staze su svaki dan pripremljene, cini mi se da je posebno u poslednja dva dana preveliki broj skijasa na ovo staza sto je u funkciji, a sto se adekvatne tehnike i skija tice mislim da je veoma uocljiv fenomen da se dosta voze race skija (sve sljasti od race skija raznih proizvodjaca dynastar, ross, atomic, fischer, head - cak ih voze i 40godisnje tetke, moje vrsnjakinje, koje su verovatno prvi put stale na skije pre par godina). Drugi takodje uocljiv fenomen je da ima veliki broj klipana koji u punoj brzini na tim istim race skijama spasavaju zivu glavu na stazi i ugrozavaju sve ostale koji se tu zateknu. Verovatno bi i njima ovaj lepi sport izgledao mnogo zanimljiviji i lepsi kada bi koji evro manje ulozili u opremu i platili poneki cas ucenja tehnike smucanja kako bi mogli da skijaju pristojno rekreativno, a mi koji skijamo sa njima posebno ako smo sa malom decom osecali bi se bezbedniji i opusteniji i posle 12 sati kada oni masovno izmile na stazu i ne bi morali da stalno menjamo staze po kriterijumu izbegavanja budala. Koliko je ovaj drugi fenomen izrazen mislim da ne preterujem ako kazem da moja cerka od 7g od vecine njih ima bitno bolju tehniku skijanja, ako se ono sto oni rade moze i nazvati skijanjem. Toliko o oadekvatnim skijama i tehnici skijanja koji se posebno poslednja dva dana mogu videti na kopaoniku.

sas35bgd
27.01.2011, 22:19
Moj sin dok je bio mladji (10tak god.) pokusavao je da nam objasni kako funkcionisu sedeznice. Kako dok se krecu izmedju stubova do vrha i od vrha do dole odrzavaju rastojanje od 30 tak metara, a onda se zbiju dok se skijasi ukrcavaju i budu 3-4 sedeznice jedna do druge. Kako je to muguce, a uvek su na jednoj te istoj sajli, jel to znaci da moze da sklizne sedeznica sa sajle? Nema potrebe da vam prepricavam njegovo vidjenje ovog problema u transportnom masinstvu, jer se ne secam, ali je definitivno licilo na mnoga objasnjenja kojima nas uveseljavaju pojedini clanovi ovog foruma. Objasnjenjima o postrojenjima za vestacki sneg, tehnici pripreme staze, kategorizaciji staza u zavisnosti od orjentisanosti staza u odnosu na Sunce.....
Obzirom da mi je u toku danasnjeg dana na ovoj temi u tancine objasnjeno zasto se Crna Duboka raspadne posle 11h, mogu da postavim sledece pitanje. Ne znam samo da li da prihvatim sva objasnjenja , zdravo za gotovo. I ona da ne moze staza da bude pripremljena kad su na njoj 1000 skijasa, i da je juzno orjentisana, i da ne treba na to obracati paznju, jer i Austrijanci imaju iste staze- i ne brinu mnogo o priprema istih...i da u Alpima sneg pada postepeno, ne napada preko noci puno, kao na Kopu, pa oni mogu natenane da ratracima utabavaju stazu. Sigurno je istina negde izmedju.
E da, kako to da sedeznice skliznu sa sajle kad dodju na ukrcavanje skijasa, a ne skliznu dok nas penju na vrh staze?!?:dontknow:

admin
28.01.2011, 00:22
Za sve je kriv mali crni tockic, levo...

zloglasni
28.01.2011, 00:22
E da, kako to da sedeznice skliznu sa sajle kad dodju na ukrcavanje skijasa, a ne skliznu dok nas penju na vrh staze?!?:dontknow:

Evo za one koji i dalje ne kontaju kako rade isklopive zicare

http://www.coloradoskihistory.com/chairlift/hsq.html - kliknite na slike da bi ste ih uvelicali

Dakle ne moze da sklizne izmejdu ulazne i izlazne stanice jer nema sta da je izbaci sa sajle

Gazza
28.01.2011, 00:56
Zloglasni, sto se tice fore za peglanje staza cuo sam pre par godina nesto u vezi toga. Nije me to toliko zanimalo pa se nisam udubio u problematiku da bih bas do tancina shvatio a i proteklo je oko pet godina od tada. Uz to, covek mi je to objasnjavao u Svajcarskoj pa je tu bilo i poteskoca u sporazumevanju (nemacki, engleski, francuski, rukama, nogama...). Ono sto bi otprilike bila sustina je da stazu po zatvaranju ne treba tabati vec samo spustiti rijace na zadnjem delu ratraka, preci tako preko nje i "otvoriti" supljine u snegu nalik nekoj oranici. Takvu stazu treba ostaviti preko noci da bi mraz stegao podlogu do sto vece dubine a tek ujutro sve to utabati. Ako se staza utaba uvece samo par gornjih santimetara ce se preko noci stegnuti sto se za par sati razbije. U suprotnom, ako rijaci do odredjene dubine "otvore" sneg podloga od te dubine do koje su isli rijaci pa na dole jos par santimetara mrzne pa kada se jos i sneg koji je izoran utaba dobija se znatno veca debljina koja je u toku noci ocvrsla nego sto je slucaj sa utabanom podlogom. Nemam pojma o svemu ovome niti se time bavim ali ovo je ono sto sam otprilike cuo.

sev
28.01.2011, 04:46
@sas35bgd
Ne razumem ton. Bar ja sam pokusao da objasnim zasto Crna Duboka pukne, iz najbolje namere kada si vec pitao.
Ismevanje nije na mestu - pogotovo jer ne znas koliko ko ovde godisnje ima dana skijanja.
ili te ipak nisam dobro razumeo?

sas35bgd
28.01.2011, 10:16
@ Gazza
Koliko sam shvatio, staza ti je kao kuvanje pasulja, treba uvece da pocnes sa pripremama. Pasulj da ostavis da nabubri preko noci, a stazu da zaledi preko noci i da ujutru finisiras. - Ovde sam ostavio saljiv utisak-komentar, ali cu dodati da ima logike u Gazzinom objasnjenju. Ovako, uz objasnjavanje vica- Gazza se nece naljutiti, sto njegovu tezu, uporedjujem sa kuvanjem pasulja-mada ovako sa objasnjenjem izgleda solidno banalno
@sev
ne znam sta si napisao ti konkretno, pa ti se ucinilo da sam ironican prema tebi, ali su me neki komentari, kao sto rekoh na pocetku svog komentara, podsetili na svog sina. Dobronamerno pokusava da objasni nesto, sto je njemu logicno- i tu nema nista lose (a cesto i logicno) :dziveli: . Mozda je upravu neko ko je napisao da postoje ljudi na Kopu koji ne pravilno skijaju, otklizavanjem, a ne karvingom i da zato puca staza. Ni u Austriji nema vise od 20% skijasa koji skijaju karvingom, pa mi samo bio zanimljiv komentar. Ja priznajem da mi je zanimljivije da vozim slalom-zasecanjem, a deci karving, jer idu brze(kad nisu na bordu). Ali ne verujem da Austrijanci zabranjuju odklizavanje na stazi, da im ne bi razorali stazu. Valjda nece ni na Kopu :)
U objasnjenjima o razlozima oko "pucanja staze" Duboka crna imala su dva dijametralno suprotna objasnjenja. Jedno, da je severno orjentisana, a drugo da je juzno orjenitisana- kao da je staza na vrtesci pa je se kao suncokret okrece-cas je juzno, cas severno orjentisana
PS: Virtualni nacin komunikacije je hendikep u odnosu na "live" jer ne vidis izraz lica sagovornika. Tesko mozes provaliti kad je neko saljiv, a kad zajedljiv. Ja uvek pokusavam da budem ovo prvo, ali vidis- nekad mi ne polazi za rukom, pa u virtualnoj sferi ispadnem ono drugo
-Jos jedno zapazanje- Kad se neko potrudi, pa izgoogla i na taj nacin uoblici svoj komentar, jos ostavi link, onda imas sta i da naucis, bez dileme u autenticnost:dziveli:

sev
28.01.2011, 11:10
Ok, NHF. U pravu si oko razlike izmedju licne i virtuelne komunikacije.

Licno nisam hteo dalje da se upustam oko orijentacije staza na Kopu - bilo mi neproduktivno da se ubedjujem. Sto se ostalog tice - KOP zaista dobro poznajem (i volim) i godisnje sam tamo bar 10-ak puta. Sa druge strane, sagledavam ga realno, buduci da itekako imam sa cim da ga uporedim.

U tom smislu rezime je: mnogo, mnogo je napredovao u poslednjih 5-6 godina. Na primer, cesto kazem da je od vremena kada je bio tu negde sa Jahorinom, dosao je jako brzo do tacke da je sada je mnogo slicniji ITA skijalistima nego Jahorini. Stepen organizacije jos nije naravno kao u AUS, ali je Boga mi tu negde sa ITA. Sa druge strane: nalazi se na 3h od Beograda, ima nove zice, od ove godine i vise ski dana i znacajno, znacajno je jeftiniji od bilo cega preko za istu kategoriju smestaja (bez zelje da oko ovoga ovde pocnem polemiku, prosto je to istina - osim delimicno i ponegde za kategoriju apartmana. Za hotele - DALEKO jeftinije, a cak od skora i cesto bolje).

wlad
28.01.2011, 16:53
Slažem se da Kopaonik lepo napreduje, ali upoređivati ga sa Italijom je jako daleko :), u stvari na nekoj drugoj temi sam napisao da postoji više Italija..

Tako, ako neko dođe u SRB i poseti Staru Planinu, i onda taj centar uzme kao "reper" za SRB - lako će zaključiti da je Jahorina bolja, mnogo bolja ;). Sa druge strane ako uzme Kopaonik i uporedi sa nekim drugim centrom videće se velika razlika (složićemo se da je SP daleko iza Kopaonika - nemoj sad neko da počne sa pričom o potencijalima - pošto potencijala ima svuda - gleda se šta postoji realno :D).

Možda sam nepristrasan, pošto sam pre 5 min ušao u sobi sa staze (Italijanske ;)), i ta poslednja staza (samo jedna) vredi više od celog Kopaonika. Sad, ako se priča o organizaciji - Kopaonik i dalje zaostaje što se tiče bezbednosti - konkretno mislim na zbrinjavanje povređenih. Postoji taj trauma centar, i od ove godine (formalno) i prevoz hilihopterom. Sve je to na "papiru", i lično sam video da se ti ljudi zaista trude i da su max prijatni - ali da se "ne daj bože" nekome nešto ozbiljno desi ne znam da li bi stigao do "ozbiljnog" centra (npr. u BG).

Što se tiče "držanja" staza, mislim da nije problem priprema (koja je uznapredovala jako puno na Kopaoniku) - više je problem kapaciteta staza - ako je staza uža i na njoj prolaze horde skijaša dnevno - neminovno je da se raskopaju. Druga je stvar što mi uglavnom idemo off-season po "zapadnim" skijalištima, gde je onda gužva minimalna a kapaciteti ogromni - pa se staze manje "raskopaju" što je logično.. A kada ima gužve na nekog stazi (napolje) isto se raskopa posle par sati akanja ;). Par ljudi je ovde pomenulo: najbolji lek za to je da se izvežba tehnika, ne zbog Kopaonika, nego da se uživa u svim uslovima. I da, "raskopana" staza je jako rastegljiva kategorija, ja se nekada vratim sa Kopa i pročitam neke komentare gde ljudi "pljuju" uređivanje staza - apeluju da se preko dana izađe malo sa ratrazima kako bi se sredila staza - i onda ja pomislim da nisam bio u istom centru u isto vreme - ono što oni zovu raskopana staza je po meni par gomilica / nakupina snega tu i tamo - valjda oni žele piste. Ja računam za raskopane staze kada sepojave brdašca svuda redom i kada moraš da ih obilaziš / skijaš tehnikom za "hupsere", i takva staza je normalno da nastane posle akanja hiljade skijaša.

Buda
28.01.2011, 20:07
Tako, ako neko dođe u SRB i poseti Staru Planinu, i onda taj centar uzme kao "reper" za SRB - lako će zaključiti da je Jahorina bolja, mnogo bolja ;).

Wlad interesuje me da li si skijao na Staroj Planini?

Milanpop
28.01.2011, 20:17
Slozio bi se sa Wladom i jos nekim forumasima, na Kopu je poprilocno velika guzva na nekim stazama a pritom je tehnika samih skijasa na njoj vise nego katastorfalna. Prosle godine kada sam bio imao sam utisak da skoro polovina ljudi uci da skija, sto sa instukrorima sto sa drugarima a od ostale polovine, opet polovina, nesto kao skija dok mali broj ljudi koriste neku tehniku na stazi. Stuganja staze ima previse, drugar i ja smo posmatrali iz kafica sta se desava i lepo vidis da svaki drugi struze ko zmaj. I to ne samo zbog lose tehnike vec se drustvo ceka, dok svi ne dodju do neke perlomnice
pa onda svi dalje i to dok svi ne zakoce pa onda vecina nema snage da se posle 10 sati spusti niz nijednu stazu a da pritom ne odmore 1-3 jer se nema kondicije i onda opet koci, struzi. Dalje, same skije koje se iznajmlju nisu u opste naostrene a kamoli izvoskirane ( za brata sam trazio skiju 30 minuta i onda sam se iznervirao a gledaju da ti daju bilo kakve i da te se rese) a preko trecine skijase inajmljuju opremu a sto se tice izlaska ratraka na stazu u pola dana od toga nema vajde, prosao ratrak i opsle njega ne vise od 10 skijasa, od kojih sam jedan i ja bio, i staza ista kao i pre 2 minuta dok ratrak nije prosao. Zato malo poraditi na tehnici, sevisi za skije i krstariti po celoj planini a moze malo i off roud-a

wlad
28.01.2011, 21:34
Wlad interesuje me da li si skijao na Staroj Planini?

Da, bio jednom. Ali nije to poenta, SP je primer, mogao sam da uzmem i Divčibare ali bi to bio lošiji primer ;).

ski&sun
29.01.2011, 13:41
Evo par slika od danas, obzirom da je vikend i nije neka guzva bila, mada je vreme malo zezalo: cas sunce, cas maglustina, sve to praceno debelim minusom :-)

http://www.dodaj.rs/t/3b/HT/18tZDXDT/dscf3698.jpg (http://www.dodaj.rs/?3b/HT/18tZDXDT/dscf3698.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/i/FY/4raPVTOT/dscf3701.jpg (http://www.dodaj.rs/?i/FY/4raPVTOT/dscf3701.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2N/ga/Isee4RO/dscf3702.jpg (http://www.dodaj.rs/?2N/ga/Isee4RO/dscf3702.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/3r/YW/1x1W3gO4/dscf3703.jpg (http://www.dodaj.rs/?3r/YW/1x1W3gO4/dscf3703.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1r/7F/3k3J28oc/dscf3705.jpg (http://www.dodaj.rs/?1r/7F/3k3J28oc/dscf3705.jpg)

pailhead
29.01.2011, 16:46
Koliko li ce biti dugacak park. Deluje mi cimanje ici na dug cetvorosed zarad svega par sprava.

average
30.01.2011, 12:55
Mozda bas i nemam pravo da sudim o Kopaoniku ali bih da ponudim svoj pogled na “slucaj Kop”. Posto sam skijas tek godinu dana i uradio poprilicno toga da napredujem i usavrsim se, ucio, u nogama preko 30 dana skijanja od cega dobar deo u inostranim centrima (nekoliko njih) – mislim da mogu da dam pogled iz perspektive onoga ko nije znao nista, i onoga koji je dosao do nekog nivoa gde vise nije pocetnik…

Iako sam u ovoj sezoni vec imao 2x6 dana u Austriji i Italiji, odlucih da ovog vikenda (cetvrtak – subota) posetim Kop sa klincima koji su takodje sve bolji skijasi. Odlucih – i nikada vise, makar vikendom vise NE! Ako mi posao omoguci da “zapalim” gore ponedeljak-utorak-sreda, to moze – ali vikendom ne. Na 5-6 strana okupila se tmusta i tma svega i svacega i to skijanje nije. Kad odes na tri dana i odlucis da treceg pokupis prnje vec u pola 12 – onda je to valjda izraz nekog razocaranja.
Da se razumemo, najmanje krivim skijalista srbije jer kopaonik sa time cime raspolaze, nije sam po sebi los ski centar: mnogo toga je uradjeno i kada uopsteno gledamo, osim nedostatka dugackih staza (a to jeste izuzetan problem), cedi se suva drenovina. Tu su nove zicare, staze su dobro obelezene, cak i bolje nego u nekim stranim centrima u kojima sam boravio, ali postoji nesto sto se zove “seljana” i od toga ne mozemo pobeci. Ima tu naravno i detalja druge vrste, a to je da se na Pancic mogao postaviti vizir jer vetar gore predstavlja agoniju, pogotovo mladjima. Da je sedeznica na malom karamanu sporija od puza, da se zaustavlja svaki cas jer ljudi na izlasku redovno padaju, da sam i sam dobio po ledjima od strane sedista u dva navrata jer ona toliko naglo zaokrece nazad da je to uzas zivi. Jedina sedeznica gde te ne ubija vetar jeste ona sto sa dna duboke vucce nazad gore na vrh KGB-a…

Znam da je problem nedostatka snega i da bi bilo daleko bolje da ima mogucnosti za rad Gobelje jer bi oni koji znaju jednostavno presli tamo da na miru skijaju, ali ona masa ljudi kao upravo zavrsenog vikenda je katastrofa. Skijanje koje vredi je – od 9 do 10, i ni minuta vise, to je sve! U 10 sati nastaje agonija u svakom smislu. Primera radi, na crnoj dubokoj u prethodna dva dana (govorim o ranim jutarnjim casovima) nije se isplatilo voziti nista osim donjeg dela (na pola zice) zbog magle. I taj deo skijanja je bio vrhunski i nemam ama bas nikakvu zamerku osim toga sto skijamo stazu od nekih 1000 metara sto je realno jako kratko. A juce sam doziveo da bukvalno u pet minuta staza bude razvaljena, znaci za vreme dok sam se spustio i opet popeo gore. Ekipa neukih bordera je odlucila da se spusta niz nju, njih deset koji su stazu u jednom prolazu izdrljali jer se spustaju prakticno sa bordom popreko. Nakon njih gomila onih koji sebi zele da dokazu da mogu niz crnu i to je to. Necu da zaboravim ni “slalom majstore”…svaka cast na znanju i tehnici, ali aman ljudi odaberite rub staze pa to radite. Svaki ostar zaokret a ima ih mnogo, skida sloj snega i stvaraju se hupseri vrlo brzo. Znaci za carving skijanje do 10 i cao…

Neznanje skijasa je nas najveci problem. Samouki skijasi preplavili su staze Kopaonika, kao da sam gledao sebe pre godinu dana: razmile se na sve strane, ne kontrolisu sebe niti druge, predstavljaju opasnost i unistavaju (sve) staze. Problem je sto ljudi nemaju para da plate skolicu, uzmu ucitelja, vec samostalno krenu da “skijaju” i to je agonija kako za njih, tako i za druge. Ovaj problem je tesko resiv, ja sam zeleo da me neko nauci, platio – ne mogu da krivim ljude koji nemaju i koji su jedva skrpili za odlazak “gore”, rentu opreme i ski pas. Ali, takodje i ucitelje krivim, jer vode grupe da uce na staze na kojima im nije mesto – makar u danima kada zaista kuburimo sa prostorom za regularne skijase. Skolice su svuda, na svakoj stazi…nije to dobro u trenutku kada radi samo njih 5-6
Odsustvo kulture na stazama – da li da trosim reci? Ono sto srecemo na ulici, u kaficu, svuda oko nas – sve je to preslikano na kopu. Strasno, deca koja ulecu bukvalno ispred tebe, ovaj ne ume da se kontrolise, onaj nece da se kontrolise

Nisam bas primetio kao prosle godine recimo, onoliko Bognera i Phenixa, niti sam primetio da se bas skija na race modelima. Mislim da toga mnogo vise ima preko ali je i znanje skijasa daleko bolje. Realno, ako je recimo cena opreme prosecnog skijasa napolju (jakna, pantalone, skije, cipele, kaciga, itd) oko 1000 eura, ovde je to 300 – jer naravno, nema para. Ljudi skijaju na muzejskim eksponatima, u jaknama za svakodnevnu upotrebu, nema tu ni bezbednosti niti mogucnosti da se skija kako valja. O kacigama da ne pricam, osecam se kao marsovac – a preko se zacudis kada neko nosi kapu

Da rezimiram – mala bara puna krokodila :D

Ja sam sa Kopaonikom zavrsio u dobroj meri: za nedelju dana je tezak smor, za vikend je uzasan – samo i jedino ostaje opcija skijanja tokom radne nedelje, u vreme kada nema raspusta. Volim da idem preko, naravno, ali voleo bih da imam skijaliste u svojoj zemlji gde ce mi biti lepo i ugodno. Kopaonik na zalost to u ovom momentu nije – niti ce biti. Nema ni uslova ni para da otvorimo jos pet drugih, niti dovoljno skijasa da se ista popune – sve i da imamo uslova.

55 eura za tri dana skijanja koliko kosta ski pas mozda i nije mnogo, u stvari – nije. Ali ako za ta tri dana skijas 3 ili 4 sata jer je sve ostalo katastrofa, onda se situacija menja znacajno. Jeste skuplje preko, ali VREDI – ma ko sta sad rekao kako nisam patriota i ostala sranja. Ako izostavimo skuplji put, sve ostalo (smestaj + trosak + ski pas) je razlika od 20-30 procenata i tu se svaka slicnost zavrsava…

jopopo
30.01.2011, 14:28
@average
U Austriji postoje na nekoliko skijališta (gde sam ja bio) par staza (uglavnom crnih) gde postoji znak "Zabranjeno za bord", naravno to nisu vezne staze.

Da se razumemo, nemam ništa protiv bordera, čak šta više jednom rekoh volim kada vidim nekoga ko vozi bord kako treba, ali na tim stazama u Austriji ne idu klinci i neiskusni, društvo "koje se čeka" na prevojnici, borderima je zabranjeno i nema gužvi pa ceo dan možeš da skijaš normalno i staze su ok.

Ali kod nas je problem samosvesti i društvene odgovornosti, čuvanju onoga što imaš. I ja vozim slalom tehniku ali što kažeš ako je opeglano po sredini ne kvarim nego sa strane pičim, nek ostane i za posle nešto.

wlad
30.01.2011, 17:20
Slažem se sa delom vaših zapažanja, ali vezano za bordere / slalom tehnike koja uništava stazu ne :). Pa ljudi, "uvežbajte" da skijate po stazama i koje nisu piste i neće vam smetati niko, kao što ne treba da vam smeta niko. Ja kada skijam "ne pazim" da li ću uništiti stazu - zato što to nije posao skijaša i bordera, naš "posao" je da uživamo u skijanju i provodimo vreme na snegu, a ne da pazimo da slučajno nekome ne napravimo "gomilicu" na snegu koja će da mu pokvari utisak :D... Nemojte preterivati ;).

average
30.01.2011, 17:58
Trudim se da na preterujem :)

Ali neka mi neko objasni kako u austriji ili italiji i u 2 popodne skijam po necemu sto se zove dobra staza. Mogu ja da skijam i po hupserima, ali mi je daleko draze kada ostane citava - normalno. Ja samo pokusavam da dam svoje zapazanje

Tadija_91
30.01.2011, 18:17
ja ne znam sta fali hupserima, meni su oni skroz ok, kad je opeglana staza dosadi posle jednog spusta :P
Ovako teras malo izmedju pa skok i tako naizmenicno ;)

sunCica
30.01.2011, 18:45
Slažem se sa delom vaših zapažanja, ali vezano za bordere / slalom tehnike koja uništava stazu ne :). Pa ljudi, "uvežbajte" da skijate po stazama i koje nisu piste i neće vam smetati niko, kao što ne treba da vam smeta niko. Ja kada skijam "ne pazim" da li ću uništiti stazu - zato što to nije posao skijaša i bordera, naš "posao" je da uživamo u skijanju i provodimo vreme na snegu, a ne da pazimo da slučajno nekome ne napravimo "gomilicu" na snegu koja će da mu pokvari utisak :D... Nemojte preterivati ;).

ALELIUJA!!! :yay:

Pa realno, šta sad one koji tehnički loše skijaju trba proterati sa planine. Ma najbolje je ipak da im se zabrani pristup snegu!!! Znači ako se skija sme (SME) da se skija samo tehnički pravilno, ako ne onda onima koji su uživaoci skijanja, a tehnički loše skijaju treba oduzeti ski pas. :glavaozid

Ja skijam tehnički nakardno i na repovima i trudim se da sečem stazu, ne da je gulim, ali ponekad ne ide!!! Sve to radim sa velikim uživanjem i šta sad? Nemam lovu za časove i kacige, kad nagovorim neke poznanike i drugove da mi pokažu, nagovorim, kad nemaju vremena, onda jednostavno uživam u skijanju sa društvom.


Ne zaustavljamo se na stazi, ali i to se dešava, čak se ponekad zaustavimo samo zbog dobre šale, vica, doskočice ili da bi ponovili foru koju smo malopre ispričali.

goranvu
30.01.2011, 19:20
Potpisujem većinu zamerki koje je average dao, kao da je kopirao moje misli. Vratio sam se sa Kopa pre sat vremena. Još od juče ne mogu da se otarasim misli o gužvi i o kratkoći staza. A o nekulturi ljudi da ne govorim. Uvek kažem da se karakter čoveka odslikava i u tome kako vozi auto, a analogno tome i kako skija. Ako je neko stoka, onda je stoka svugde. Juče zamalo da dobijem batine na ulasku na žicu jer sam se okrenuo da vidim (bez direktnog kontakta očima i ikakve grimase) ko me to rukom gura u leđa i gazi mi po skijama, i lik kaže onako agresivno "kaži!", u stilu "imaš možda neki problem, nešto ti smeta?" A danas jedna životinja-grmalj ladno izlete ispred mene pred samom rampom na žici na mesto koje meni sleduje po prirodi stvari, i ja kažem "ne razumem...", a on će meni "šta ne razumeš?", u stilu "oćeš ja da ti objasnim?".
Srećom većina ljudi je kultivisana, ali za ovako mali narod previše je šljama. Sa tim procentom ova zemlja nikako ne može napred, tim pre što je upravo šljam taj koji se gura napred i gazi sve pred sobom i sve prisvaja, a jedini argument je sila.

jopopo
30.01.2011, 19:33
@sunCica
Ma poenta priče je da na Kopu postoje 2-3 staze za dobre skijaše a da iste masovno koriste prosečni skijaši umesto da koriste 15 ostalih staza (naravno kada rade sve 15).

E sada ovim "boljim" smeta gužva što prave spori, osrednji i neiskusni i pitaju se šta rade tu a ovim "osrednjim" smetaju ovi dobri što prave hupsere.

A ne možeš da zabraniš prosečnim da skijaju Duboke a prosečni neće da priznaju da su prosečni nego hoće u Duboke :)

Symon
30.01.2011, 19:34
A jel vi mislite da u Austriji i Francuskoj svi skijaju tehnički perfektno? Ajte molim vas ne preterujte.

bozza
30.01.2011, 20:05
ma u pravu ste sve, za sve su krivi borderi, kako predju kapiju np da se odmah svi kinezi vrate u njihov japan.

iste te hupsere prave i ljudi na skijama koji nisu vicni zanatu, tako da ta generalizacija da to rade samo borderi ne pije vodu. skijam sad ce vec 25god a na board-u sam poslednje 3 god.
A kopaonik se ne voli samo zimi, prosetajte koji put i preko leta ima tu svasta da se vidi

Milanpop
30.01.2011, 20:09
100 ljudi 100 cudi - kaze izreka, a izbor je slobodan u stilu skijanja. Ali se slazem da treba skupiti malo vise para (a to nije mnogo vise) i uzeti instuktora jer je tada ucenje ne uporedivo brze i tehnika se brzo popravlja :ok: Otprilike 2 skijanja od 6 dana ( u ski skoli) i to ce biti dovoljno da se mnogo bolje uziva na stazama sto je poenta ski skola a i samih skijasa, da sto lakse, lepse i sa sto manje iskoristene enegije odveze bilo koja staza :ski:

sunCica
30.01.2011, 20:38
Ajte molim vas ne preterujte.

Što se stila tiče, nigde ne piše tehnički ispravna vožnja obavezna. Ipak na ski stazama ne važe ista pravila kao i u saobraćaju i nikad ni neće važiti. Slično je pravilima koja važe i na bazenu, neki plivaju po dužini, neki po širini, neki se samo brčkaju, valjda je i tu poenta zabaviti se i uživati i plivanju, e sad ko pliva kako i kakvom tehnikom je već manje bitno bitno je samo ne ugrožavati druge (zato je skakanje i zabranjeno).

Ne kultura je nešto na šta se ne može uticati i to je činjenica i ima dosta agresivnihi neiživljenih likova i najviše se plašim takvih na stazi (ako me takav grmalj pokupi skupljaće me GSS za uskrs). (ovde treba staviti nekog smajlija u gipsu).Neka pravila postoje da jedni skijaši ne bi ugrožavali druge da ne bi napredni skijaši prebrzo vozili po stazama za početnike i totalni početnici skijali po stazama za napredne skijaše.

E sad, svaki skijaš treba da ide skija na stazama koje odgovaraju njegovoj veštini, zato ja i forsiram najviše crvene staze, ponekad prošaram crnom kad sam odmorna.

jopopo
30.01.2011, 20:48
A jel vi mislite da u Austriji i Francuskoj svi skijaju tehnički perfektno? Ajte molim vas ne preterujte.

Ne znam za Francusku ali za Austriju ti kažem da je nivo znanja na mnogo većem nivou nego kod nas. U periodu od sredine Februara do sredine Marta kada obično idem oko 60% je austrijanaca i 40% stranaca. Svi Austrijanci skijaju od malih nogu, imaju skijanje obavezno jednom nedeljno u školi oni koji su u mestima blizu planina, Austrija je skijaška nacija i svi skijaju iznad proseka.

Od stranca je najviše nemaca, danaca i pomalo čeha, mađara. Samo Danci ponekada su neoprezni jer je poznato da vole da uživaju u alkoholu tokom dana pa sam imam nekoliko puta bliske susreta i incidente sa njima ali to nije do tehnike skijanja nego do samosvesti i lične odgovornosti. Svako skija tamo gde se oseća najbolje, najsigurnije, tamo gde uživa. Niko ne skija na silu i po stazama koje mu ne odgovaraju. Barem ja to nisam video tokom 60-tak dana koliko imam u Austriji za proteklo vreme.

Symon
30.01.2011, 20:49
Za te divljake valjda treba da se postara interventna policija. Mada mogao bi i onaj lik što oduze detetu ski pas da se malo pozabavi tim divljacima ,valjda mu je i to posao ali pošto bi verovatno dobio po nosu lakše mu je da šikanira decu.

zloglasni
30.01.2011, 22:13
Nisu problem borderi,nije problem guzva,nisu problem pocetnici i samouki vec neadekvatna priprema staza.Staza ni u ludilu nesme na minisu da pukne u 10h ili 11h bez obzira koliko je ljudi,koliko ne znaju i koliko je strma.Dakle mozete da pricate koliko hocete da je priprema staza bolja nego ranijih godina sto je verovatno i tacno ali to je ocigledno i dalje nedovoljno

A primedbe za duzinu staza su blago receno smesne (da se ne vredjamo).Ja ne znam jel ste vi prvi put otisli na kop ili niste nikad prostudirali mapu skijalista ili nesto trece ali ne znam koju ste duzinu staza ocekivali na 400-500m visinkse razlike?

Tadija_91
31.01.2011, 00:24
Da li je ovo sledeci projekat na Kopaoniku?
Jel zna neko nesto vise?
http://www.archdaily.com/21430/ski-jumping-hill-for-serbian-ski-resort/

dejan
31.01.2011, 00:42
Ne mislim da je tehnicka ispravna voznja obavezna i da nije poenta u zabavi i uzivanju, ali ako svakih par minuta vidite ponekog skijasa kako vozi nekakav spust sa vrha do dna plave staze karaman, krst, malo jezero a vi ste na tim istim stazama sa malim detetom onda se zaledite od straha. Ovo nije teorija, niti losa namera ili nekakvo popovanje nego nesto sto sam svojim ocima video jer sam bio prinudjen da itekako na to obracam paznju. Mnogo je to OPASNO!!! Jednostavno ljudi iz SS koji su zaduzeni za ovaj posao (opomenuti i ako dalje nastave klipanima oduzimati ski karte) ne rade kako treba. Jos jednom kazem ovo nije pojedinacni slucaj vec nesto sto se redovno svakog casa desavalo (mogu 100% da tvrdim za period od 25. do 29. januara). Mislim da za ovo nema mesta nikakvoj socijalnoj zalopojci o ljudima koji sastavljaju kraj sa krajem pa eto skupili nekakvu crkavicu da malo skijaju na kopaoniku. Da li treba da se desi nesto tragicno pa da se neko uzme upamet?

average
31.01.2011, 02:46
Hteo sam samo jedno da kazem u mom postu - meni gore nije bilo lepo. Zelim da mi bude lepo, zato sam i otisao, svestan da ne idem ni u Austriju, nit' u Italiju. Kad se klincima (11 i 15 godina) smucilo, eto...da ne bude da sam ja utripovao. U 12 sati ih pitam, jel vam se jos skija? Jedva su docekali da kazu ne jer shvataju da je to sustinski potpuno drugacije od mesta na kome smo bili pre dve nedelje i gde nisam mogao da ih dozovem na rucak. Ja sam svesno bacio pola skijaskog dana a nedelju dana sam samo mislio kada cemo da idemo "gore"

Pustise u subotu Marine vode, 70 ljudi u redu za tanjir - ma ne, gresim, ne u redu nego na gomili. Jedno mesto pikira deset potencijalnih, ko ce vise skije da primakne rampi, pa ko bezobrazniji, ko ukrade vise centimetara. Klinac mi sa bordom jase po skijama jer ga tata gura da se progura napred; pomerim se malo, on opet ceo bord preko mojih skija. Evo Gorana iz Salto M-a pitajte sta mu je sa novim Nordica skijama prosle godine bilo na prvom skijanju na Kopu...

I molim vas ne pominjite skijase preko i ovde, ne poredite nas sa njima, daleko smo ko sto smo daleko od EU. Jos jednom, jako bih voleo da na Kopaoniku ostavljam novac umesto tamo daleko - ali nije moguce. Stvarno mi je na vrh glave laznog nacional patriotizma, kao kada me neko ubedjuje da je Beograd lepsi od ne znam kog cuvenog grada. Rodoljublje je jedno a otvorene oci nesto drugo - ja sam ovde rodjen i svestan sam sta nam to nedostaje. Video sam, ne mnogo ali mnogo vise od average srbina, i znam sta zelim

KOP_MANIA
31.01.2011, 07:55
Ima tu naravno i detalja druge vrste, a to je da se na Pancic mogao postaviti vizir jer vetar gore predstavlja agoniju, pogotovo mladjima.
Ovo je po meni glupo jel kada duva jaci vetar korpe se vise ljuljaju (prazne) zar ne ?? A onda ce pre da zatvore zicu zbog nepovoljnih uslova..

wlad
31.01.2011, 10:16
@KOP_MANIA: to je jedan or razloga zašto se ne stavljaju "haube" na žice gde večito duva jak vetar (kao Pančić). Drugi razlog je finansijski, pored toga što su skuplje korpe iste zahtevaju i ogromne garaže za korpe tj. zgrade kod polazne stanice žice.

Ono što je SS po meni propustio a potencijalno donosi ogroman profit kod npr. KGBa, Pančića, Duboke 1, Karamana i uopšte žica koje vode na vrh je da kod izlazne stanice naprave zgradu - kao što rade na "zapadu". Dakle da izlazna stanica ne bude prosta nego da bude zgrada, pošto im NP ne brani da naprave žicu mogli su barem na jednom vrhu da odrade zgradu i onda bi imali sjajan "poslovni prostor za iznajmljivanje". Nisu napolje "mutavi" pa svako malo na izlazu naprave zgradu i taj prostor iznajme restoranima/kafićima i sl. Pogledajte Kopaonik, jedini restoran "na vrhu" je Vučja staza - sa pogledom - svi ostali su nabijeni u kotlinu - lepo je i tamo ali ne može se porediti restoran koji u staklu ima pogled sa 2000m i (ovi drugi - sadašnji) koji imaju pogled u bebi staze i početne stanice liftova. Iskreno verujem da su na iznajmljivanju takvog prostora nekome za restoran mogli da zarade više para nego od same žice.

sev
31.01.2011, 13:00
I ja sam se sinoc vratio sa Kopa i jako mi je zanimljivo da citam razlicite utiske ista dva skijaska dana. Uvek je utisak u oku posmatraca;)).

Elem, i ja sam pre 2 nedelje bio u AUS. Tacno je da vam je prvi utisak na Kopu duzina (da ne kazem kratkoca;) svih staza i ogromna guzva na obe Duboke (odgovorno tvrdim da onaj poslednji levak pre Duboke 1 zgrazava svakog pravog skijasa!).

Ipak, sve je u ocekivanjima: godinama Kop dozivljavam iskljucivo kao vikend destinaciju. Prosto, za drugo nije. Staze su kratke, broj ski dana je mali (a onih dana kada radi ceo ski centar - zanemarljiv). Staze pocinju sa samih vrhova (koji su goli) => nema stena koje prave zavetrinu. Po prirodnim predispozicijama, deluje to kao cedjenje suve drenovine.

Ipak, ko voli da skija - na svega 3h od BG je Kop. Najbrza i najbliza mogucnost. Naravno, kada idem na 6-8 ski dana, put nije problem - ali za bar 6-7 dodatnih vikenda godisnje, prosto mi je previse da vozim 5.5h do Krvaveca (+ne razlikuje se mnogo od Kopa) ili 6.5-7h do Koruske. Da ne kazem i da je razlika u ceni puta 150eur (multiplicirano brojem vikenda;), a razlika u ceni ski pasa je primetna (a onaj 10-dnevni sa pocetka sezone na Kopu je ZAISTA dzabe).

Tako da - naucilo se da se okrene "slepo oko" na mane Kopa.

U organizacionom smislu, Kop je jako napredovao i (stojim iza toga) sada je uporediv sa skijalistima napolju (obratite paznju da ovo ne znaci da je generalno uporediv!). Ova sezona je najbolji dokaz: manje-vise, sa postojecim vremenskim uslovima i _bednim_ akumulacijama zaista iscedise suvu drenovinu;). Naravno, to ne znaci da nema mesta unapredjenju - naprotiv (!). Ja prvi sam jedan od zescih kriticara u tom smeru. Ipak, lepo je videti da se ide napred.

Sta u stvari hocu reci? Ko krene na Kop, a ocekuje da vidi "pravi" veliki ski centar i jos zna kako to treba da izgleda, neizbezno srlja u razocarenje.

Ko od KOP-a ocekuje jedino sto on moze da ponudi: 1-2 dana jeftinog skijanja, na kratkim stazicama, u uslovima guzve i velikog broja slabih skijasa, taman da "zelja mine" - well, vrati se kuci zadovoljan.

Meni je recimo ovaj vikend bio super;).

PS: ovaj novi Krst je pun pogodak (za pocetnike). SA dva lepa kraka i vezom ka Malom jezeru, dosta je rasteretio KGB i (narocito) MK i mislim da sa tih 6 plavih krakova + Knezevske bare, KOP moze super da se pozicionira kao porodicno skijaliste.

Ugi
31.01.2011, 13:17
Ljudi, sad za 2 nedelje idem prvi put na kop, i imam pitanje u vezi iznajmljivanja opreme.
Vozim board, i imam svoje cipele. Ono sto me zanima je da li su dobro opremljeni ljudi koji izdaju opremu na kopu? Zato sto nosim broj cipele 14(sto je 48), i ne bih da odem tamo i da ne nadjem dasku... Tako da, ako neko zna da li na kopu po tim servisima za iznajmljivanje ima sirkoih bordova sa najvecim vezovima? :D
I koliko bi me kostalo rentiranje samo daske na 6 dana?

macak011
31.01.2011, 13:34
Da li je ovo sledeci projekat na Kopaoniku?
Jel zna neko nesto vise?
http://www.archdaily.com/21430/ski-jumping-hill-for-serbian-ski-resort/

Haha, imacemo i mi nas Garmish! Btw, info je jos od maja 2009, a deluje kao ozbiljan projekat.. :sm017: :ski:

pailhead
31.01.2011, 15:00
Ugi, probaj dao des recimo u marconi, ili mozda jos bolje koncept/half pipe (ne znam kako se danas zove) u YUBC centru. Tamo mozes da iznajmis dasku za put, a imaju dobar izbor.

jopopo
31.01.2011, 15:05
@Tadija_91, macak011
Gospodin Đorđe Pejković je komentator na Eurosportu, bivši je biciklista i mogli ste ga prethodnih nekoliko godina čuti kao specijalnog saradnika prenosa Tour de France trka, klasika, Svetskih prvenstava u biciklizmu i sl. a od skora radi prenose ski skokova na Eurosportu. Ovo je (kako mi se čini) njegov diplomski rad na fakultetu a ujedno i dobra ideja za SS (ili neku sličnu organizaciju).

Ugi
31.01.2011, 15:15
Ugi, probaj dao des recimo u marconi, ili mozda jos bolje koncept/half pipe (ne znam kako se danas zove) u YUBC centru. Tamo mozes da iznajmis dasku za put, a imaju dobar izbor.
hvala... pogledacu :) sledeci vikend cu se pozabaviti time

plageton
31.01.2011, 16:04
Došlo je dotle da ja branim Kopaonik.

Ako me nešto nervira, to su tipovi koji dođu na skijanje a ona manje skijaju a više komentarišu - te ovi ne znaju da se skijaju, te oni su džiberi, te gaze me po skijama, te treba im oduzeti ski pas... Sad evo prvi put čujem i to da su problem oni koji voze slamom pa prave rupe po stazi. Zaključak: mnogo je bolje u Austriji.

Da, bolje je u Austriji.


Skijajte se, prijatelji, i pustite druge da se skijaju onako kako oni umeju i misle da treba.

macak011
31.01.2011, 16:52
@Tadija_91, macak011
Gospodin Đorđe Pejković je komentator na Eurosportu, bivši je biciklista i mogli ste ga prethodnih nekoliko godina čuti kao specijalnog saradnika prenosa Tour de France trka, klasika, Svetskih prvenstava u biciklizmu i sl. a od skora radi prenose ski skokova na Eurosportu. Ovo je (kako mi se čini) njegov diplomski rad na fakultetu a ujedno i dobra ideja za SS (ili neku sličnu organizaciju).

Sama ideja ski skakaonice na Kopu je po meni potpuno OK, a i ovaj diplomski rad-projekat je zaista dopadljiv na prvi pogled (strasno podseca na Garmis). Medjutim, mislim da se popularizaciji zimskih sportova kod nas mora daleko ozbiljnije prici nego sto je sada slucaj, te s tim u vezi mislim da je za ovakav projekat jos uvek rano, jer ski skokovi, iako vrlo atraktivan sport, ipak je vrlo malo, ako ne i nimalo interesantan na ovim prostorima, voleo bih da me vreme demantuje... U slucaju pozitivnog razvoja jos nekog ski centra u Srbiji, mozda bas ovakva skakaonica nadje svoje mesto, ako ne na Kopu, onda mozda na Zlatiboru ili Staroj planini... Zivi bili pa videli! Gospodinu Pejkovicu svaka cast, bas sam hteo da pitam ko je u pitanju, hvala na info! :ok:

sunCica
31.01.2011, 16:55
Skijajte se, prijatelji, i pustite druge da se skijaju onako kako oni umeju i misle da treba.
:sm017:
Šta više reći, a ne slagati!!!

baxus
31.01.2011, 17:10
kao i uvek, krivi su borderi ;)

-Miki-
31.01.2011, 18:04
Došlo je dotle da ja branim Kopaonik.

Ako me nešto nervira, to su tipovi koji dođu na skijanje a ona manje skijaju a više komentarišu - te ovi ne znaju da se skijaju, te oni su džiberi, te gaze me po skijama, te treba im oduzeti ski pas... Sad evo prvi put čujem i to da su problem oni koji voze slamom pa prave rupe po stazi. Zaključak: mnogo je bolje u Austriji.

Da, bolje je u Austriji.


Skijajte se, prijatelji, i pustite druge da se skijaju onako kako oni umeju i misle da treba.

Svi smo ovde da bi ovde izneli svoja misljenja/iskustva i predloge radi unapredjenja Kopa kao skijalista pa valjda forum tome i sluzi :sm022: .Naravno 100 ljudi 1000 cudi i svako ima svoje vidjenje jedne te iste stvari ali je fakat da je nasa kultura na nezavidnom nivou. Izvini ako tebi ne smeta: da ti gaze po skijama,preskacu red ,manjace po stazi (i to je uglavnom decurlija cije tate i mame piju espreso u kaficima i telefoniraju a "ovi"neka se sami snalaze) sto namerno sto nenamerno e pa i mene to izludjuje.Takodje napisati nekom zbog takvih zapazanja "za tebe je Austrija koji ces nam ovde" najblaze receno nekulturno.
Ne slazem se sa celim postom (slalom po stazi i sl. je zaista :sm021: ) ali covek je izmedju ostalog napisao i deo "nase realnosti" sa kojom se apsolutno slazem i voleo bih kad bi malo vise uvazavanja drugih na skijalistu ali ne mislim da je tome resenje - kulturni idite u inostranstvo pa skijajte a pustite nas da se laktamo ,guramo i izigravamo kamikaze pa kako nam bude.

Ovde samo iznosim svoje misljenje o situaciji na Kopu a licno uvek obilazim decije raspuste upravo zbog gore navedenih stvari i uvek idem na Kop kad znam da nema guzve makar i na 2 dana.

Pozdrav Miki :ok:

Ugi
01.02.2011, 00:11
Moram da postavim jos jedno pitanje, a ne mogu da smislim drugi topic :D
Razmisljam da odem na vikend sa skibusom, i zanima me da li neko zna ako preko njih mogu da uzmem za ta dva dana po cas borda? Platio bih ako treba... Samo me zanima je li oni daju casove i za vikend putovanja ili bih morao da "unajmim" intruktora?

YIBLEX
01.02.2011, 08:31
Najprecizniju informaciju ces dobiti ako okrenes SKI BUS. To ti je i brze i pouzdanije, nego da ovde cekicas odgovor

Nemanjus
01.02.2011, 12:31
Nisu problem borderi,nije problem guzva,nisu problem pocetnici i samouki vec neadekvatna priprema staza.Staza ni u ludilu nesme na minisu da pukne u 10h ili 11h bez obzira koliko je ljudi,koliko ne znaju i koliko je strma.Dakle mozete da pricate koliko hocete da je priprema staza bolja nego ranijih godina sto je verovatno i tacno ali to je ocigledno i dalje nedovoljno

A primedbe za duzinu staza su blago receno smesne (da se ne vredjamo).Ja ne znam jel ste vi prvi put otisli na kop ili niste nikad prostudirali mapu skijalista ili nesto trece ali ne znam koju ste duzinu staza ocekivali na 400-500m visinkse razlike?

Ja najiskrenije na znam šta to znači da staze "puknu", pa bih molio nekog da mi objasni :sm022:.

Bax
01.02.2011, 12:39
Pa aj probacu ja, zadnje ino skijanje sto sam isao je Passo Tonale, sad u decembru.
I tada su staze bile nabijene, tako da se nisu menjale ceo dan...
Ali tako vrlo tvrde, su bile i poteske za moje skije MaFire, koje ne drze tako dobro na tim plocama.
Ali stos je i u frekvenciji skijasa, pa tako na primer u obliznjoj Madoni su se stvarali hupseri vec oko 12h, i to na stazama sa ogromnom brojem skijasa, a ne verujem da su im razlicite tehnologije pravljenja staza...

Kopaonik je vikendima preopterecen, dok je tokom nedleje druga prica...

Nemanjus
01.02.2011, 12:47
Ko bi rekao za Madonnu? Sudeći po nekim komentarima na ovom forumu, ja sam stekao utisak da su Talijani, Francuzi, Austrijanci... svemogući, i da tamo ne mogu da se stvore hupseri, pa makar i 50000 skijaša prošlo stazom :).

piksifort
01.02.2011, 13:05
Sta je bre ovo ljudi kad ce sneg da se ispada na Kopaoniku - pa jel moguce da u sred februara nece biti padavina ??!? Ne moze covek bezbrizno da planira skijanje u februaru ... sledece godine sezonu da pomere da pocinje od 01.02. a spic da bude u aprilu !
GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

plecko
01.02.2011, 14:00
Medjutim, mislim da se popularizaciji zimskih sportova kod nas mora daleko ozbiljnije prici nego sto je sada slucaj
Morao bi da se pojavi neki talenat poput Novaka Djokovica da bi ski skokovi i skijanje postalo popularno u Srbiji. Vidite sta rade sad klinci, izadju na igraliste, razvuku neki kanap preko i igraju tenis, kad ih pitas sta rade, kazu igramo se Novaka Djokovica. Jer su ga videli na televiziji kako pobedjuje sve redom. A dali su to klinci radili pre 10-ak godina kada Djokovica nije bilo, pa naravno da nisu, tad o tenisu niko nije pricao jel nas to kao naciju nije interesovalo. E tako je i sa ovim sportom, kad se pojavi talenat "idol" onda ce vecina klinaca traziti od roditelja da im se kupe skije, pa niz padinu juris...........:yay:

Cobra
01.02.2011, 14:14
Skijao sam u utorak i sredu (25 i 26 januar) na Kopu. Utorak je bio izrazito hladan (tokom dana -12 do -15, a noć na sredu -18). Staze su bile perfektne oba dana do 4 sata popodne. Ocito da je za takvo stanje staza potrebno da se poklopi dosta faktora. Moje misljenje je da su presudni bili vremenski uslovi: debeo minus, severac, vedre noci. Mislim da su i ovi iz SS naucili da kvalitetno pripremaju staze. Takodje, to su bili radni dani, nije bila preterana guzva kao vikendom. U tri, pola četiri crna Duboka, bez hupsera, samo sitan sneg na nekim delovima koji svaka skija probija.

wlad
01.02.2011, 14:18
Bolje da ne padne sneg, ako padne pola metra ima staza da bude mekana pa će biti neuređenja, i kako onda po njoj da skijamo?? :sm004:

sunCica
01.02.2011, 17:44
Joj nadam se da će ga biti i u martu, jer ja tek treba da počnem da krckam onaj moj 10/s

zloglasni
01.02.2011, 18:56
Ja najiskrenije na znam šta to znači da staze "puknu", pa bih molio nekog da mi objasni :sm022:.

Krajna faza su hupseri,grbe ili kako ih vec zovete.Medju-fazama se ne vredi ovde ni zamajavati.

U potpunosti se slazem da ne treba biti jednodimenzionalan i da treba znati skijati u svim uslovima ali iz mog iskustva vrlo malo ljudi preferira hupsere a verovatno ni oni ih ne furaju po ceo dan

Nemanjus
02.02.2011, 07:43
Krajna faza su hupseri,grbe ili kako ih vec zovete.Medju-fazama se ne vredi ovde ni zamajavati.

U potpunosti se slazem da ne treba biti jednodimenzionalan i da treba znati skijati u svim uslovima ali iz mog iskustva vrlo malo ljudi preferira hupsere a verovatno ni oni ih ne furaju po ceo dan

Skijao sam za vikend na Kopu i bila je jako puno ljudi koji su skijali, baš konkretno na tom delu Duboke. Nijedan hupser se nije pojavio, osim ledenih ploha kad se staza sastruže. Po mom iskustvu, hupseri od veštačkog snega se pojave tek kad temperatura ode debelo u +.

Što se tiče hupsera, nema tog ratraka koji će da spreči njihovu pojavu prvog dana nakon što padne veća količina prirodnog snega. I to ne samo na Kopaoniku, nego i u 3 doline, Tignes-u, Saalbach-u, Varsu...

:)

Buda
02.02.2011, 10:28
Što se tiče hupsera, nema tog ratraka koji će da spreči njihovu pojavu prvog dana nakon što padne veća količina prirodnog snega. I to ne samo na Kopaoniku, nego i u 3 doline, Tignes-u, Saalbach-u, Varsu...

:)
:yay: :ok:

plageton
02.02.2011, 14:08
Izvini ako tebi ne smeta: da ti gaze po skijama,preskacu red ,manjace po stazi (i to je uglavnom decurlija cije tate i mame piju espreso u kaficima i telefoniraju a "ovi"neka se sami snalaze) sto namerno sto nenamerno e pa i mene to izludjuje.Takodje napisati nekom zbog takvih zapazanja "za tebe je Austrija koji ces nam ovde" najblaze receno nekulturno.
Ne slazem se sa celim postom (slalom po stazi i sl. je zaista :sm021: ) ali covek je izmedju ostalog napisao i deo "nase realnosti" sa kojom se apsolutno slazem i voleo bih kad bi malo vise uvazavanja drugih na skijalistu ali ne mislim da je tome resenje - kulturni idite u inostranstvo pa skijajte a pustite nas da se laktamo ,guramo i izigravamo kamikaze pa kako nam bude.



Ako 100 ljudi čeka na red za žičaru, onda očekuj da će da ti gaze po skijama. Na Kopaoniku, ili u Šamoniju, sasvim svejedno.

Sto se tiče "manijačenja", shvatio sam da se to odnosi na decu, kojih opet ima isključivo na laganim stazama. Na ozbiljnim stazama na Kopu ih nema. Ali, kao što vidimo, do sada nijedna ozbiljna staza na Kopu, osim Duboke, nije otvorena.

Šta hoću da kažem: nije pitanje kulture, pitanje je uslova na skijalištu. U rđavim uslovima će ljudi da se ponašaju nekulturno.

A to ko pije i da li pije espreso me stvarno boli uvo.

Bax
02.02.2011, 14:17
Ja kad sam bio u Banskom, uredno su ljudi cekali po dvoje, troje u redu za gondolu, red je bio par stotina metara dug...
Bugari, Englezi i ostali, cupkaju u mestu, onda je meno palo napamet da prodjem pored celog reda, naparvim se blesav, i udjem na gondolu.
Niko nije reagovao, jer im je ocigledno neverovatno da je meni tako nesto palo napamet. Onda sam ja to ponovio i narednih dana.

E sad ovo je za onu pricu, cega se pametan stidi...

Ali ima nesto i u mentalitetu, a nas je ocigledan na svakom koraku...

BTW u Francuskoj te neprestani ljudi pozdravljaju na ulici, kod nas ti komsije iz ulaza sklanjaju pogled umesto da odpozdrave, to im je lakse nego da ti kazu DOBAR DAN...

piksifort
02.02.2011, 14:32
mali off ali moram...

A mislis da kad ti Francuz kaze "Dobar dan, kako ste komsija?" onako u prolazu, da ga stvarno zanima kako si? Veruj mi da ce samo proci pored tebe ni ne cekajuci odgovor. Kod nas je bar komsa iskren :-)
Svuda imas ljudi radih da pomognu i onih koji ce te pre pljunuti nego da ti pomogne cisto onako - ja skoro nisam mogao na taksi stanici da namolim ni jednog taksistu da mi pomogne da upalim kola na MOJE kablove - sve kao jao nemoj meni stari akomulator, meni elektronika ne da , meni pegla kuci upaljena i tako sve dok nisam dao 300 din nekom liku ... ma nas narod naviko da ga zavrcu svi, pocev od drzave, komsije, pa na dalje pa postao potpuno nepoverljiv. Ali hocu da kazem da je tako i "preko" samo se oni malo vise cere. Mozda ce se samo "preko" neko pre ponuditi da ti pomogne ako ti zafali 100 kinti na kasi ili tako nesto ali ne ocekuj mnogo vise.

wlad
02.02.2011, 15:14
:sm023:

To se zove lepo ponašanje a ne iskrenost, svakodnevna komunikacija sa nepoznatima i poznatima koja uključuje dobar dan, hvala, izvini i itd predstavlja lepo ponašanje (koji neki zovu "kultura"). Ako nekoga "očepite" skijama, dovoljno je da kažete izvini i to će se "anulirati" i svi će se osećati bolje (nestaće nervoza na obe strane), ako sa druge strane kažete "šta gledaš" logično je da će izazvati stres na obe strane ;).

Dakle, nije teško biti fin, i to nema veze sa time da li je neko "iskren" ili nije. Ako uzmemo u gornjem primeru, biti iskren znači da neko ako te očepi ti treba da ga odalamiš ili da se izvičeš na njega?! :D

Sasha
02.02.2011, 17:04
Bravo Wlad, odlicno si to rekao. Narocito je dobar ovaj primer uz "anulirati".

-Miki-
02.02.2011, 17:29
.. Na Kopaoniku, ili u Šamoniju, sasvim svejedno.
Ne nije svejedno...



Šta hoću da kažem: nije pitanje kulture, pitanje je uslova na skijalištu. U rđavim uslovima će ljudi da se ponašaju nekulturno.

To je pitanje domaceg vaspitanja i naseg mentaliteta.Kop je jako lepo skijaliste a moj uzitak gore mogu da mi pokvare samo kombinacija navedenih stvari.

@Wlad
Ni zarez ne bih dodao tvom postu :ok:

zloglasni
02.02.2011, 19:39
Skijao sam za vikend na Kopu i bila je jako puno ljudi koji su skijali, baš konkretno na tom delu Duboke. Nijedan hupser se nije pojavio, osim ledenih ploha kad se staza sastruže. Po mom iskustvu, hupseri od veštačkog snega se pojave tek kad temperatura ode debelo u +.

Što se tiče hupsera, nema tog ratraka koji će da spreči njihovu pojavu prvog dana nakon što padne veća količina prirodnog snega. I to ne samo na Kopaoniku, nego i u 3 doline, Tignes-u, Saalbach-u, Varsu...

:)

Ovih 25 cm je palo u 5 dana,po danima : 4cm,7cm,9cm,4cm,1cm.Koji od ovih dana smatrate da je bio dan sa velikom kolicinom prirodnog snega ?
Da je palo 25cm preko noci pa i da pricamo o necemu ovako izgovora nema pogotovu sto je temp bila sve vreme u debelom minusu

wlad
02.02.2011, 22:39
@zloglasni: ako pažljivo pročitaš Nemanjusov post videćeš da se na Kopaoniku nisu pojavljivale džombe (hupseri kako vi kažete):


Nijedan hupser se nije pojavio, osim ledenih ploha kad se staza sastruže

25cm svežeg snega je bilo zapažanje, sa kojim se slažem, da je palo 25cm sigurno bi se lakše staza raskopala. Ne znam kako u US sređuju staze, ali u FR/IT/AT centrima u kojima sam bio:

1) ako je u toku mećava, u većini centra se uopšte ne sređuju staze (primer: St Anton u aprilu je u toku noći palo 20-30cm snega i staze se _uopšte_ nisu sređivale taj dan, skijalo se po dubokom snegu, samo su sredili Rendl deo skijališta)

2) ako su sređene staze i na njoj je velika frekvencija iste se raskopaju do pola dana (u slučaju da je dan pre bilo svežeg snega), ako skijate u velikim skijalištima i van sezone (sa ovih prostora mi uglavnom idemo van sezone) to se retko dešava [da je velika freq na određenoj stazi]

Naravno, kada su u pitanju blage staze one se nigde ne raskopavaju ;).

akole
02.02.2011, 23:27
Da li je tačna info da na Ratracima postoje boce sa plinom i gorionici kojima se delimično rastapa i sabija sneg, te se pravi tvrđa podloga u uslovima velike količine svežeg lakog snega?
Koriste li naši taj deo opreme i da li ga imaju uopšte?
Možda ovo parče opreme rešava probleme o kojima raspravljate?

zloglasni
03.02.2011, 00:02
@zloglasni: ako pažljivo pročitaš Nemanjusov post videćeš da se na Kopaoniku nisu pojavljivale džombe (hupseri kako vi kažete):



25cm svežeg snega je bilo zapažanje, sa kojim se slažem, da je palo 25cm sigurno bi se lakše staza raskopala. Ne znam kako u US sređuju staze, ali u FR/IT/AT centrima u kojima sam bio:

1) ako je u toku mećava, u većini centra se uopšte ne sređuju staze (primer: St Anton u aprilu je u toku noći palo 20-30cm snega i staze se _uopšte_ nisu sređivale taj dan, skijalo se po dubokom snegu, samo su sredili Rendl deo skijališta)

2) ako su sređene staze i na njoj je velika frekvencija iste se raskopaju do pola dana (u slučaju da je dan pre bilo svežeg snega), ako skijate u velikim skijalištima i van sezone (sa ovih prostora mi uglavnom idemo van sezone) to se retko dešava [da je velika freq na određenoj stazi]

Naravno, kada su u pitanju blage staze one se nigde ne raskopavaju ;).

Moje komentar se odnosio na izvestaj koji je neko okacio par stranica u nazad kada je staza prema njihovom izvestaju pukla u 10h iako je bio debeo minus.Na moj komentar da to nebi smelo da se desava su se neki nadovezali da se desilo zbog vecih kolicina snega koji napadao.
Drugo kada govorimo o guzvama jel ima neko neki orijentacioni broj jer po ovome sto izjavljuju celinici ss da je tipa u petak zabelezeno 3500 prolaza to je smesno sve i da su svi otisli na duboku.

wlad
03.02.2011, 00:06
Da, da, ali citirao si Nemanjusov post i na njega odgovarao.. A Nemanjus je izneo svoje viđenje, da nije bila iskopana staza, kao i oko svega i oko toga ima različitih viđenja. Nekome kada ima mala gomilica to predstavlja "iskopanu stazu", dok to neko drugi ni ne primeti ;).

zloglasni
03.02.2011, 00:20
Cela konverzacija je bila podstaknuta tim prvim izvestajem pa smo se posle samo nadovezivali ali nije to ni toliko bitno koliko je manje vazno.Brisi to sve ako hoces slobodno

jopopo
03.02.2011, 09:26
Zanimljiv članak, http://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2011&mm=02&dd=01&nav_id=489694

jedino ne shvatam zašto uvek moramo da se poredimo sa nekim ili nečim? Stalno su prisutne odrednice "u ovom delu Evrope", "u okruženju", "u regionu", potpuno neodređeno, samo da budemo nekako najbolji. Pa kad nam odgovara poredimo se sa Bugarskom a kad ne onda sa Jahorinom i sl.

Iz ove priče je dobra namera da se pokrije Gobelja topovima ali ovo o dovođenju Rusa, Belorusa i sl... :sm006: ne želim grubo da se izjašnjavam ali ne miriše mi da će izaći na normalno.

wlad
03.02.2011, 10:49
Tekst kao tekst, nabacano sve pa ti odaberi, to je (naše) novinarstvo ;). Najbolje su ove informacije kako je Kopaonik pun, sećam se prošlog januara, zoveš telefonom hotele/apartmane i sve puno. Nađemo smeštaj u Konacima, i dok smo bili tamo vidi se da je najmanje 20% prazno, a kada ih zoveš sve je popunjeno. Ko je tu lud ne znam... Ali znam da je usluga sve lošija (usluga restorana propada neviđeno), samo jedan primer: salaš 137, sedneš za sto, a iza tebe puše cigare (ne cigarete), dimi se kao u pušnici, a na stubu pored njih i svuda okolo stoji znak "zabranjeno pušenje", bahaćenje. A tržište će pokazati njihove procene...

sev
03.02.2011, 11:24
Trenutno, mesta ima koliko hoces po hotelima.

Ja sam proslog vikenda u petak ujutro odlucio da idem na vikend. NAsao sam sobu na prvi poziv, u hotelu koji svoj renoviran deo iznajmljuje (po zvanicnom cenovniku) samo na 7 dana;)). To sve govori.

piksifort
03.02.2011, 12:24
Meni iskreno kad ima snega na Kopu malo toga smeta - dok sam na stazi. Ocajna usluga po hotelima, kaficima, parking, cene i ostalo uvek su bili problemi na Kopaoniku... E sad kako je i sa snegom tanko sve to jos vise dobija na znacaju. Da rade sve staze verujem da bi opsti utisak bio daleko bolji! Samo mali osvrt na pricu o smestaju i ko je tu lud. Zvao sam konake da se raspitam o cenama i varijanti odsedanje 3-4 dana za Sretenje. Kaze fina gopodja (ne stvarno je bila bas fina, nisam sarkastican) 55eur po osobi dan ! WTF ?! npr za produzeni vikend 3 nocenja - 165e samo smestaj, gde je ski pas 60eur, gde je prevoz, gde je hrana - o kakvoj mi vikend destinaciji pricamo ? Jos povrh svega ne rade sve staze. Sreca pa postoje varijante ski bus i nekog malo povoljnijeg smestaja ... Naravno da ce biti uvek skuplje dosta u Grandu i slicnim hotelima (mada konaci nikako nisu slicni bar nisu bili prosle godine) ali mi nije jasno da se niko ni ne trudi da prilagodi cenovnik uslovima na planini...

wlad
03.02.2011, 12:32
Ta cena je 99.99% za sobe u renoviranom delu konaka (hotel), ima jedan nerenoviran deo gde su cene kao i ranije ali ti se više isplati da odeš*u npr. JAT nego da ti daju neku sobu u Konacima u potkrovlju koju ni ne čiste :D.
(a pošto su prazni odma ti naravno nude najskuplji smeštaj - da ga uvale ;))

jopopo
03.02.2011, 14:19
Definitivno fali ponuda smeštaja pošto nema ski-buseva, parkinzima kojih ima malo haraju lopatari ako hoćeš da se ne mučiš i dođeš "normalno" do žice osuđen si na smeštaj u centru. Ja bih lično voleo da se napravi ta kabina od Brzeća i da se dole izgrade smeštajni kapaciteti svih tipova i kategorija pa da čovek može da bira.

Ovako si "osuđen" na neki prosek i nemaš izbora.

Da, u vezi smeštaja i ja sam juče rešio da skokem na produženi vikend i mesta svuda koliko želiš ali da ne umeju da prodaju ne umeju. Kleštima im izvlačim informacije iz usta, koliko je kvadrata soba, da li je švedski sto ili ne, da li ima internet... strašno.

jopopo
04.02.2011, 17:04
Danas je bilo super, sunčano ceo dan, crna Duboka fenomenalna pogotovu posle 13h, nigde nikoga :). Crvena Duboka je bila do podneva zatvorena za takmičenje a Gvozdac su rekli da će pustiti ali ceo dan je goreo crveni X na tabli pa se nisam usudio da krenem ka njemu.

Jutrošnja temp -4, oko podneva je bilo oko 0 a kasnije i +1 sve u svemu staze odlično spremne za uslove, ja nemam zamerki.

marsi
04.02.2011, 21:56
izgleda i sutra i prekosutra ima isto takmicenje na crvenoj dubokoj... danas kad su je pustili posle takmicenja staza je bila idealna, ali potrajala je jedva 3 spustanja (prva dva spustanja su vredela za ceo dan)... crna danas bez guzve, ali donji deo idalje klizav po sredini, po ivicama moze fino da se izabere....

DRAGON
06.02.2011, 11:49
Ljudi, pazite kako vozite...

Na Ibarskoj magistrali ima presretaca. Negde posle Kraljeva vozio sam oko 80-90, ispred mene jedan auto, a iza nervozni lik u Rextonu. Baja nije izdrzao, nego nas je pretekao preko pune linije. Samo nekoliko sekundi kasnije prosisao nas je i crni BMW 535, jagodinske tablice. Tek sam krenuo da psujem, kada ovaj ispred mene naglo poceo da koci, vidim plavo-crvena svetla i kako na zadnjem staklu BMW svetli "STOP POLICIJA".


Bas mi je bilo drago...:yay:.

Inace, ispred Granda ima parkiranih dzipova za dva miliona evra.

jopopo
06.02.2011, 20:18
Ljudi, pazite kako vozite...

Na Ibarskoj magistrali ima presretaca. Negde posle Kraljeva vozio sam oko 80-90, ispred mene jedan auto, a iza nervozni lik u Rextonu. Baja nije izdrzao, nego nas je pretekao preko pune linije. Samo nekoliko sekundi kasnije prosisao nas je i crni BMW 535, jagodinske tablice. Tek sam krenuo da psujem, kada ovaj ispred mene naglo poceo da koci, vidim plavo-crvena svetla i kako na zadnjem staklu BMW svetli "STOP POLICIJA".


Bas mi je bilo drago...:yay:.

Inace, ispred Granda ima parkiranih dzipova za dva miliona evra.

A što ibarskom? Zar nije lepše preko Kruševca pa na auto-put, 90 minuta lokalnim putevima i 90 minuta auto-putem (do BG) nego guranje i nervoza ibarskom? Jedino ako nije zbog neke kafane :ok:

Inače meštani i lokalci kažu da je ovo bio najlepši vikend od početka ski sezone, mada se sve topi, teško da će sutra biti dobrog skijanja, topovi za sneg nisu radili ovih dana (noći) a iz Dubokih izbija zemlja i trava, prava šteta.

ski&sun
06.02.2011, 21:51
Za sad se ne zna jel gora ova ili prosla sezona kada je u pitanju prirodan sneg? Temperature u plusu cak do 9 stepeni su najavljene, a topovi stvarno ne rade nocu. Crna je vec prepuna kamenja (citaj sljunka)! Ne znam gde bi mogla da se nadje neka dugorocna prognoza da vidimo sta nas ceka!

DRAGON
06.02.2011, 23:05
A što ibarskom? Zar nije lepše preko Kruševca pa na auto-put, 90 minuta lokalnim putevima i 90 minuta auto-putem (do BG) nego guranje i nervoza ibarskom? Jedino ako nije zbog neke kafane :ok:



Nije zbog kafane, nego smo mi iz Kraljeva, a zivimo u Bg, pa onda uvek idemo Ibarskom. Kod taste na rucak...:sm021:

Tadija_91
06.02.2011, 23:58
Bio sam u petak, subotu i danas gore. Najbolje je bilo u petak(najmanje ljudi) i staze su drzale do kraja, juce i danas se napunilo i staze su bile razvaljane do 12(hupseri + led). Sva tri dana je bilo suncano(nidje oblaka), ako nista, onda ce se ovim otopljenjem napuniti akumulacije :dontknow:, a nadajmo se da prirodan sneg ni ove godine nece da izda za drugu polovinu februara/mart.
PS i da, predlazem da skijasima deo obavezne opreme budu retrovizori :D, posto dosta njih vijuga(u plugu- i hvale se- "treci dan skijam a vec se spustam niz crnu stazu") sa kraja na kraj crne, crvene duboke i krcmara, pa ne moze da se skija lepo. Inace postavio sam novi brzinski rekord, juce sam poranio na krcmar i bio prvi na stazi- isao sam 104 :)

vuca
07.02.2011, 00:30
cime meris brzinu?

Max
07.02.2011, 09:29
Skijanje u subotu i nedelju je bilo sasvim pristojno u odnosu na kolicinu prirodnog snega i temperaturu u toku dana. Staze su se pristojno drzale i moglo je da se skija celog dana. Crna Duboka bi prva popustila, ali zato je pustana crvena Duboka oko 14.30 gde se pre toga odrzavalo neko takmicenje. Najvece pozitivno iznanedjenje je sto sam video coveka koji skpulja kamencice po stazi. Verovatno da to nece drasticno da smanji kolicinu kamencica ali je izuzetno lep gest :ok: Bice skijanja i narednih par dana ali sigurno sve slabije jer temperature idu u ozbiljan plus. Malo nade za iducu nedelju
http://www.yr.no/place/Serbia/Other/Banjski_Kopaonik/long.html :sm017:
Kada ste vec spomenuli voznju kolima da kazem da sam resio da u buduce imam kameru u kolima i da snimam manijake koji preticu preko pune linije spustajuci se ka Brzecu. Bio sam u situaciji da lik u tuaregu pretice kolonu na totalno nepreglednim mestima i da smo dva puta svi morali da stanemo zbog njega jer je dosao neko u susret. Isti auto sam posle video parkiran ispred kafane. Mora da je bio suvise gladan ili da mu se hladila supa. On je bio najgori od svih ali je imao jos dosta sledbenika na putu.

Nikolino
07.02.2011, 09:49
@Tadija_91, pazi se! Nije u pitanju tvoje skijasko umece, nego staze na Kop-u, koje nisu spremne za > 100km/h, nema zastitnih ograda i zaustavljanje na ravnom i na neravnom je velika razlika. I bez kacige... nisi lud!

jopopo
07.02.2011, 10:11
Ja sam se "prošvercovao" u nedelju još oko 8:20 sa klincima koji su vozili takmičenje i već tada na nevoženim stazama izbijala je trava i zemlja i po koji kamen, na početku crvene i donjoj polovini crne Duboke. Problem je bio u količini snega tako da nije stvar u pripremi staza ratrakom već u tome što nisu radili topovi nekoliko dana da nabace novi sneg.

@Max
Ma pusti ti budale neka voze kako žele i ne sklanjaj se nikome :) Mene niko nije pretekao ali sam imao drugi problem, prvo sam 9km pratio u koloni nekog lika koji je vozio 40km/h (ali ni km više, da ubrza po ravnom, ma jok) sve vreme do izlaza iz Brusa kad smo ga pretekli. A posle kod jezera Ćelije takođe je neka žena vozila 50km/h i ja sam bio neki dvadeseti u koloni pa dok se sve to preteklo... Ne znaš šta je gore ali po meni su ovi ludaci koji mile veća opasnost po nervni sistem. Ne znam šta je u glavama tih ljudi koji vide iza sebe kolonu vozila i ne reaguju.

Tadija_91
07.02.2011, 10:54
@vuca merim garminom u telefonu ;), proveren je u kolima i pokazuje pravu brzinu(manju od one na brzinometru) ;)
@nikolino opusteno, sve je bilo ok, onaj deo krcmara pred medjustanicu je prilicno ravan a tu sam se zaustavljao- a pri malo vecoj brzini i kad se uspravis to te znacajno uspori ;)
a kacigu nosim naravno

sev
07.02.2011, 10:57
Svejedno - ne znam kako je bilo za ovaj vikend, ali za prosli su na Krcmaru bile DINE od vestaka i izmaglica od topova koji rade. Sa travom i kamenjem iznad medjustanice. U tim uslovima 104kmh je ozbiljno dobra brzina;)).

Tadija_91
07.02.2011, 11:03
Krcmar je ujutru bio odlicno sredjen, a i preko dana je dobro drzao jer (sporim) dvosedom ne mogu da se izvuku gomile skijasa kao cetvorosedom na dubokoj

Milos011
07.02.2011, 11:19
Bio sam prošle nedelje na Kopaoniku posle nekoliko godina. Vreme nas je lepo poslužilo. Sedam dana sunčano sa dobrim minusom. Snega dovoljno za skijanje gde ima veštaka, prirodnog toliko samo da zabeli "okolinu". Putevi čisti, na parkinzima haos vikendom, radnim danom prazno.

U suštini, utisci sa staza su već napisani u prethodnim postovima. Malo je gužva na stazama na nekim delovima, ali ništa strašno. SS odlično priprema staze s obzirom da je u 2011. godini palo 20 cm snega. Ko hoće da skija po prirodnom snegu nek ide na planine sa preko 2500m n/v. Neko je već prokomentarisao i slažem se sa konstatacijom da kada bi stanje u Srbiji bilo kao što je na Kopu (u poređenju sa sličnim ski centrima) gde bismo mi bili.....

Za jedno porodično skijanje (kao što je bio slučaj kod mene) je sasvim OK. Ko ima veće skijaške apetite ipak mora da se otisne u Alpe (što i planiram u martu).

Naravno da imam i zamerki. Npr. na skijaškoj mapi nije napisano radno vreme žičara, a sama mapa je prenatrpana informacijama koje zauzimaju prostor koji je mogao da bude posvećen samim stazama. Na crnoj dubokoj, na najstrmijem delu uz desnu stranu staze viri cev iz zemlje (verovatno odsečen neki znak). U celom centru postoji jedna apoteka koja radi od 10-18 (ranije je radila dvokratno) tako da ako nešto zatreba posle skijanja može da vam se desi, kao i meni, da poljubite vrata. I još jedna stvar u vezi staza. Mislim da bi ukrštanja staza morala da budu bolje obeležena. Postoje znakovi sa strane, ali mislim da to nije dovoljno i da bi morali da postoje i veća upozorenja na ukrštanje staza na samoj stazi. Npr... ukrštanje puteva Mali Karaman i Marine vode.

Najveću zamerku imam na pijaću vodu. To se slabo komentarisalo na ovom forumu i tek kad su mi klinci fasovali stomačne probleme i temperaturu ljudi su me pitali:"Pa zar vi pijete vodu iz česme?". Ne kažem da je baš voda bila uzrok problemima, ali ipak nisam znao da nije preporučljivo da se pije česmovača na Kopaoniku. Ranijih godina sam je uvek pio. I to nije sitnica kao što su ovi propusti koje sam spominjao iznad. Ako moraš da vučeš svaki dan vodu do apartmana (u mom slučaju do pola staze) nije baš zgodno.

Kakvi su vaši utisci sa pijaćom vodom na Kopu i da li pijete česmovaču?

Na kraju ipak da kažem da Kop ima prelaznu ocenu kod mene kao vikend destinacija i porodično skijalište.

DRAGON
07.02.2011, 11:50
Gledam sad, na Kopu je +6. :dontknow: Opet sam imao ludacku srecu sa vremenom jer prosle nedelje nije izlazilo iz minusa, a sedam dana nisam video oblak.

Ne bih imao mnogo sta da dodam na vecinu prethodnih postova. Skijaje je bilo iznad ocekivanja, napredak i poboljsanja su vidljiva na mnogim poljima. Staze su takve kakve su, ne mogu da se produze i meni je to posle skijanja u Ita i Fra sve kratko...


I dalje me najvise nervira nekultura i precenjivanje vlastitih mogucnosti.

Sto se tice pijace vode, u JAT-u na recepciji pise da je voda u apartmanima samo tehnicka, tako da smo mi kupovali.

chaghaboo
07.02.2011, 12:31
Ma pusti ti budale neka voze kako žele i ne sklanjaj se nikome :) Mene niko nije pretekao ali sam imao drugi problem, prvo sam 9km pratio u koloni nekog lika koji je vozio 40km/h (ali ni km više, da ubrza po ravnom, ma jok) sve vreme do izlaza iz Brusa kad smo ga pretekli. A posle kod jezera Ćelije takođe je neka žena vozila 50km/h i ja sam bio neki dvadeseti u koloni pa dok se sve to preteklo... Ne znaš šta je gore ali po meni su ovi ludaci koji mile veća opasnost po nervni sistem. Ne znam šta je u glavama tih ljudi koji vide iza sebe kolonu vozila i ne reaguju.

Da te budale ugrožavaju isključivo sebe ne bi bilo nikakvih problema, ali oni ipak ugrožavaju i ostale na tom putu, a divljanje na putu do Kopaonika i nazad je stvarno problem.

Ne znam od kada se brzina prilagođava na osnovu broja vozila u koloni? Zakon je zakon, a ograničenje je ograničenje koliko god nelogično ono bilo. Slažem se da je označavanje kod nas katastrofalno, kao i sami putevi. Vidim da ti piše Beč u profilu, pa pretpostavljam da znaš da se na zapadu kažnjavaju i oni koji na bilo koji način forsiraju druge u saobraćaju (npr. popićeš kaznu ako nekome signaliziraš farovima da ide brže).

I kakvi su to nervni sistemi kada postanu labilni zbog toga što neko ispred vozi po ograničenju, ili čak ispod ograničenja nebitno? Pre bih doveo u pitanje psihološke profile tih kauboja koji misle da je zakon bržeg, jačeg, luđeg, nepromišljenijeg, bahatijeg, nekulturnog iznad svih ostalih.

Ajde malo više poštovanja zakona, kulture i odgovornosti prema sebi i drugima, a manje bahatosti, nekulture i ugrožavanja drugih.

jopopo
07.02.2011, 13:02
Da te budale ugrožavaju isključivo sebe ne bi bilo nikakvih problema, ali oni ipak ugrožavaju i ostale na tom putu, a divljanje na putu do Kopaonika i nazad je stvarno problem.

Ne znam od kada se brzina prilagođava na osnovu broja vozila u koloni? Zakon je zakon, a ograničenje je ograničenje koliko god nelogično ono bilo. Slažem se da je označavanje kod nas katastrofalno, kao i sami putevi. Vidim da ti piše Beč u profilu, pa pretpostavljam da znaš da se na zapadu kažnjavaju i oni koji na bilo koji način forsiraju druge u saobraćaju (npr. popićeš kaznu ako nekome signaliziraš farovima da ide brže).

I kakvi su to nervni sistemi kada postanu labilni zbog toga što neko ispred vozi po ograničenju, ili čak ispod ograničenja nebitno? Pre bih doveo u pitanje psihološke profile tih kauboja koji misle da je zakon bržeg, jačeg, luđeg, nepromišljenijeg, bahatijeg, nekulturnog iznad svih ostalih.

Ajde malo više poštovanja zakona, kulture i odgovornosti prema sebi i drugima, a manje bahatosti, nekulture i ugrožavanja drugih.

Pa ograničenje na tom delu puta je 60km/h a kroz grad je 50km/h a ako neko vozi 40km/h nešto nije u redu, ili sa kolima ili sa vozačem u svakom slučaju slučaj za specijalistu. Drugo to 40km/h je po kilometar satu a meni je GPS pokazivao 36km/h!!! Što je sporo, sporo je. Ja da pogledam u retrovizor i vidim kolonu stao bih na prvi parking da kolona prođe jer očigledno nešto nije u redu.

Zatim drugi opisani slučaj, ograničenje 80km/h, delom i 60km/h a gospođa nabila bradu u volan i vozi čitavih 50km/h a po GPS 46km/h, puna linija 5km, nigde mesta za preticanje. Pa jeste nenormalno.

U Austriji možeš bez problema da voziš 150km/h, čak i ako si usnimljen kamerom nećeš dobiti kaznu, osim na petljama gde je 120 ili 130km/h tu nije preporučivo i kazna stiže. Takođe postoji sistem za opomenu a i kažnjavanje sporih vozača kao što je bio moj opisan slučaj. Najteži prekršaj je voziti i praviti kolonu u zaustavnoj traci prilikom nekog zastoja jer ta traka služi za prolaz policije, hitne pomoći, vatrogasnih službi i sl.

A jedna studija u Austriji je pokazala da preko 70% vangradskih nesreća je isprovocirano ultra sporom vožnjom i sporijim kretanjem ostalih učesnika u saobraćaju a to je zapad gde su ljudi dosta staloženiji po pitanju ponašanja u saobraćaju pa ti sad vidi.

Ne opravdavam divljanje ali takođe ne i bezobzirnost i nemarnost prema ostalim učesnicima u saobraćaju pogotovu na prilazu Kopaoniku sa obe strane (Brus i Jošanička banja) kada se zna kakav je put, voziti racionalno i ne gušiti protok.

jopopo
07.02.2011, 14:01
Ovo je zabeleženo u subotu, donji deo crne Duboke. U jednom momentu je bilo, bez preterivanja, jedno 50 ljudi koji su stajali levo i desno po celoj stazi sa strane i mozgali "kako do dole", žao mi je što nisam snimio. Jedno su želje a drugo mogućnosti.

http://www.youtube.com/watch?v=pMaaYe1JugY

Da se razumemo, nemam ništa protiv, svako po savesti ali juče sam u dva navrata zaustavljao klizanje i skupljao sa mojim drugom nepoznatu decu koja su posle pada otklizavala sa staze i po 20-30 metara a bila su sa roditeljima. Na kraju ni "hvala" od roditelja ni osmeh, ništa!!! Samo: "neka, neka, mogu ja...". Jadna istraumirana deca i nekulturni roditelji. Jedan lik je toliko forsirao da na delu gde se spaja crna sa crvenom je zaboravio da ukoči i otišao preko ivice u jelke. Bilo je kao u crtanom filmu :)

A šta je falilo uživati sa decom na malom Karamanu, Marinim vodama, Kneževskim barama? Staze su bile super sređena bez gužvi. Kada me smorila gužva otišao sam tamo i uživao celo popodne dok su se "optimisti" i dalje gurali na "6-cama"!!!

Nadam se da će najavljeno veštačko osnežavano Gobelje za sledeću godinu malo rasteretiti skijalište jer je vikendom katastrofa.

vuca
07.02.2011, 16:04
Ne znam sta vam nije jasno ... duboka crvena, a crna posebno, su odavno glavna tema za hvaljenje. Ako nisi vozio duboku, ti kao da nisi ni bio na Kopaoniku ...

I onda dripci bez znanja i sa jos manje samopouzdanja idu tamo da bi posle mogli da se pohvale. Zvuci glupo, tj zvuci pre pre glupo, ali je prosto tako ...

Gvozdac je odavno najbolja staza za voziti ... nema guzve, odlicna staza, dovoljno dugacka tj kratka, nigde nikog, milina ... Na dubokoj samo traumiranje mozes da dozivis, od tih bitnih skijasa

sev
07.02.2011, 16:26
U pravu si - svih 20-ak ski dana godisnje kada Gvozdac radi;)).

Po meni, najbolja staza na Kopu je Krcmar (lepa crvena, ima duzinu i, jos vaznije, vuce sve vreme, ima ok prelomnicu na kraju). Iza nje Gvozdac, pa Gobelje. Malo je cak vise aktivna godisnje nego Gvozdac (secenjem sa Suvog rudista).

Inace, najlepsa plava je Marine vode. I tu solidno moze da se jurca (ujutro i na kraju dana).

Milanpop
07.02.2011, 17:45
A ako postave 4 sed na Gvozdac onda ce svi morati i da idu na njega, jer ce ici prica ako nisi overio Gvozdac nisi ni skijao na Kopu. Ipak trenutno sidro na toj stazi dosta je brani od pocetnika a i sama staza je najstrmija pa valjda se i malo ljudi boje( sto je dobro). Ali ne moze se zabraniti skijasima da idu na bilo koju stazu na planini.
Ja sam vise za neki vid edukacije. Recimo kroz bilborde i postere oko hotela i parkinga, jasna upozorenja na svakoj stazi za koga je ona namenjena( davati neku vrstu poredjenja kao da je samo odredjeni nivo znanja), na stubovima zicara takodje, raznim reklamama koje imaju razliciti sadrzaj, brosure koje se mogu naci na stazama i sportskim i ski radnjama, detaljniji tekstovi u recimo dnevnim novinama i sportskim casopisima, neke i emisije na TV i recimo i sklopu decijeg obrazovnog kanala, preporuke za dobre ski skole koje rade vrhunsku obuku svih nivio znanja skijanja (to standardizovati, nesto se zadnjih godina i pokusava na tu temu sto je pohvalno) jer ipak polako sve veci broj ljudi sa ovih prostora ide na skijanje pa je potrebno malo i stucnih uputa a ne samo na ravno na stazu pa sta bude. Inace vecinu nabrojano sam video u stranim ski centrima tako da je vrlo lako prekopirati

pailhead
07.02.2011, 17:54
Ljudi, batalite to. Ne mozes ti da prodas ski pas nekome i onda da mu branis da koristi sve sto je platio.

Igi
07.02.2011, 17:59
Ima li neko snimke ili fotografije tih staza da bi mi, koji nikad nismo bili na Kopaoniku, vidjeli o cemu se radi? :)

Neki YouTube link? (vidio onaj na prosloj strani)

svetskigigacar
07.02.2011, 18:36
Generalno je na pojedinim mestima obeju Dubokih postalo rizicno skijati od tih koji misle da znaju. Korekto je kad vidis da neko skija onako sa strane, sto se trudim da radim i trazim najmanju guzvu, ali kada vidim grupu nekih sampiona koja proleti kroz guzvu onako u svom divljackom stilu creva mi se prevrnu.

Juce jedan klinja zamalo da najebe zbog toga...

jopopo
07.02.2011, 18:50
Ja se u zadnje vreme stalno nešto stavljam u službu odbrane Kopa, ali dajte da budemo malo realni. Ja na ovom snimku stvarno ne vidim neku gužvu :dontknow:.
Pa ljudi otiđite u Semmering vikendom pa ćete videti šta je gužva. Mnogi su očigledno zaboravili čekanja dok su žice bile prastare, a staze pune kamenja i zemlje. Pa nećemo valjda zabraniti ljudima da dolaze na skijanje?! Stvarno ne razumem čemu tolika pljuvačina, a realno je skijanje daleko kvalitetnije nego što je ikad bilo.

Čekaj malo, ko ovde na snimku govori o gužvi? Rekao sam da "nisam snimio gužvu" jer tada sam bio na žici a na snimku možeš da vidiš skromne tehnike skijaša koji su, kako kaže @vuca pošto-poto krenuli tuda da bi se pohvalili i ni zbog čega drugoga (čujem dok se vozim žicom takve komentare) a toliko plavih staza za njihovo skromno znanje. Pa pogledaj snimak, svaki peti skijaš je prošao kako treba a ostali se muče, pogledaj u pozadini ljudi padaju i stoje jer ne znaju kako će. Za 1 minut koliko traje snimak nije prošlo ni 10 skijaša za zavidnom tehnikom. Niko ne napada Kop, pa ja sam skijao za vikend tamo i uživao, ali "pojedinci" jednostavno moraju da shvate gde im je mesto. Meni ne smetaju, vozim oprezno i pazim na sebe i druge, ali se većina njih krše i lome i potencijalna su opasnost za druge slični njima.

A Semmering mi je takođe omiljena vikend destinacija (Stuhleck pogotovu) i znam da je gužva vikendom ali se i zna gde ko skija "i kako"!!!

vuca
07.02.2011, 20:43
Dovoljno je sesti u basticu brvnare na sredini duboke, tj na pocetku zice, pre onog suzenja i posmatrati "skijase" i ""skijase"" ... vikendom, u nekih pola sata mora da se dese par zescih sranja od kojih se prevrcu creva ...

zloglasni
07.02.2011, 20:50
Na onom snimku videh samo jednog ubicu sto je zanemarljivo.

@Tadiju mora to brze sinko u tvojim godinama :dziveli:

109 km/h na 165cm skijama

http://hqonline.reconinstruments.com/highlights/view=0982b2631592fb41002e0a0d37b4f5ba6c28f64f

plecko
07.02.2011, 22:03
Po meni, najbolja staza na Kopu je Krcmar (lepa crvena, ima duzinu i, jos vaznije, vuce sve vreme, ima ok prelomnicu na kraju)
i po meni najbolja staza, najbolja preglednost,nema guzva na njoj,
a stvarno mi nije jasno zasto toliko forsirate pricu o toj dubokoj, zadnjih 20-ak dana samo citam o dubokoj, te pukla,progledala, te puna kamenja i hupsera, pa ovakva pa onakva, pa ne postoji na kopaoniku samo jedna staza, zvana "duboka"

jopopo
07.02.2011, 22:22
i po meni najbolja staza, najbolja preglednost,nema guzva na njoj,
a stvarno mi nije jasno zasto toliko forsirate pricu o toj dubokoj, zadnjih 20-ak dana samo citam o dubokoj, te pukla,progledala, te puna kamenja i hupsera, pa ovakva pa onakva, pa ne postoji na kopaoniku samo jedna staza, zvana "duboka"

Pa realno koju stazu bi preporučio za skijanje ali za bolje skijaše? Ako izuzmeš Duboke lift do Krčmara vozi 18 minuta a spustiš se za 3 minuta maksimalno. Gubljenje vremena, mogu da podnesem maksimalno 2 vožnje. Gvozdac zatvoren, Gobelja takođe. Šta ostaje? Četvorka koja je kratka i prenatrpana a onda čekanje lifta još 5 minuta pa vožnja njime 5 minuta. I ja sam tražio izlaz i te situacije pa se vozio Malim Karamanom ali 4-5 žica pa dosadi plava staza.

Zato i rekoh, veštak na Gobelji i Gvozcu će umnogome rasteretiti skijalište.

Sapa
07.02.2011, 22:41
Čekaj malo, ko ovde na snimku govori o gužvi? Rekao sam da "nisam snimio gužvu" jer tada sam bio na žici a na snimku možeš da vidiš skromne tehnike skijaša koji su, kako kaže @vuca pošto-poto krenuli tuda da bi se pohvalili i ni zbog čega drugoga (čujem dok se vozim žicom takve komentare) a toliko plavih staza za njihovo skromno znanje. Pa pogledaj snimak, svaki peti skijaš je prošao kako treba a ostali se muče, pogledaj u pozadini ljudi padaju i stoje jer ne znaju kako će. Za 1 minut koliko traje snimak nije prošlo ni 10 skijaša za zavidnom tehnikom. Niko ne napada Kop, pa ja sam skijao za vikend tamo i uživao, ali "pojedinci" jednostavno moraju da shvate gde im je mesto. Meni ne smetaju, vozim oprezno i pazim na sebe i druge, ali se većina njih krše i lome i potencijalna su opasnost za druge slični njima.
A Semmering mi je takođe omiljena vikend destinacija (Stuhleck pogotovu) i znam da je gužva vikendom ali se i zna gde ko skija "i kako"!!!

fakat ne razumijem; pogledaju na youtube filmice sa bilo koje zajebane staze u alpima i vidi ces da se barem 50% skijasa muci da se spusti; uzmi na primjer le Mur u Porte du Soleil ili Tortin u 4vallee svaki engleski i holandski turista sa 2,3 sedmice skijaskog iskustva zeli da skine skalp jednoj takvoj stazi;pa moj kolega koji ima 50 godina i koji je proskijao u svojoj 45toj; opisuje mi nedavno kako je na skijama savladao le Mur; radost kao da je u naj manju ruku odskijao mont everst, za ljude je to podvig i veliki izazov. a nigdje ne pise da ne smiju tu da se spustaju, stoji samo da je staza crna; i bore se i cupaju i lome, a meni nikad nije na pamet palo da bi im to zadovoljstvo trebalo uskratiti. a vecina nisu nista veca opasnost za druge skijase, od bilo kojeg tehnicki potkovanog kamikaze sa iskustvom. htjedoh reci ne treba pretjerivati u kritici skijasa sa Kopa.

zloglasni
07.02.2011, 23:26
fakat ne razumijem; pogledaju na youtube filmice sa bilo koje zajebane staze u alpima i vidi ces da se barem 50% skijasa muci da se spusti; uzmi na primjer le Mur u Porte du Soleil ili Tortin u 4vallee svaki engleski i holandski turista sa 2,3 sedmice skijaskog iskustva zeli da skine skalp jednoj takvoj stazi;pa moj kolega koji ima 50 godina i koji je proskijao u svojoj 45toj; opisuje mi nedavno kako je na skijama savladao le Mur; radost kao da je u naj manju ruku odskijao mont everst, za ljude je to podvig i veliki izazov. a nigdje ne pise da ne smiju tu da se spustaju, stoji samo da je staza crna; i bore se i cupaju i lome, a meni nikad nije na pamet palo da bi im to zadovoljstvo trebalo uskratiti. a vecina nisu nista veca opasnost za druge skijase, od bilo kojeg tehnicki potkovanog kamikaze sa iskustvom. htjedoh reci ne treba pretjerivati u kritici skijasa sa Kopa.

Ma ovi sto sporo srtuzu u plugu nisu nikakva opasnost,problem su retki koji ili nemaju straha ili su se pojacali nekom hemijom pa se puste nizbrdo sa rasirenim rukama u nekom poluplugu i naravno nema zaustavljanja do neke zaravni a sta ce se desiti u medjuvremenu je vrlo diskutabilno.Iz mog iskutva takvi obicno vicu ako ste ispod njih i ne vidite ih a nalazite im se u putanji ali ako slusate muziku dok skijate onda ste u ozbiljnom problemu i prepusteni ste slucaju

jopopo
08.02.2011, 01:40
@Sapa
Pa dosta je bilo kritika na račun spremnosti staza i na uslove nakon par sati skijanja (led, hupseri i sl.) a uglavnom je bilo reči o toj pomenutoj stazi na snimku. Ja samo nadovezujem postove koje sam krenuo pre nekoliko dana o tome što se većina "žali na uslove" a vidi se i kako većina skija. Ako se čita samo posledni post nema smisao i ne vidi se šta sam hteo da kažem, a to je da uglavnom skijaši sa skromnim ski znanjem kritikuju uslove na stazi (ne samo na forumu, već i tamo na licu mesta), ali i nema veze, ćaskamo :) . Generalna primedba mi je bila na roditelje koji vuku malu decu sa sobom na teške staze a deca se lome i prosipaju po stazi a pri tome može da naleti neko neiskusan (ili iskusan ludak) i povrediće decu (što se i dogodilo u subotu ali samo ogrebotine kod jednog malog).
)
Neka vozi gde ko hoće i kako hoće ali mora da se prvo pomisli na bezbednost drugih pa i svoju.

Milos011
08.02.2011, 08:43
Ne znam što vama smetaju ljudi koji se muče na strmijim stazama? Njihova stvar. Dokle god ne ugrožavaju druge nek se lomataju i pluže po ledenim pločama što se mene tiče. Koliko god uske bile Duboke (i slične im staze) ja ću uvek imati mesta da odskijam.... pa makar i uz ivicu.

Problem su samo oni što misle da znaju..... a ne znaju. Ali iz nekog mog iskustva, to nije samo priča sa Kopaonika..... ima toga svugde.

ucesnik
08.02.2011, 08:46
ja ne kapiram da neko sa nedelju dana iskustva ide na crnu stazu. ja sam prvi put naucio da skijam prosle nedelje na kopu i bio sam vrlo zadovoljan kada sam se posle par dana casova spustio niz pancic. uporedio bih to za voznjom motora: imam motor od 1.200 cm3 i 15 godina iskustva. naravno da sam oprezan ali sam i siguran, znam svoje mogucnosti.

spustati se na crnoj stazi nakon nekoliko dana ucenja je najkraci put do loma i povrede. ali i to je licna stvar, ko hoce da se lomi neka se lomi, frka je za bezbednost ostalih.

Bojan87
08.02.2011, 09:27
Ja sam pretprosle godine po ceo dan vozio krcmar, stim da zica nikada nije radila, a staza je redovno sredjivana. Lepo se popnete cetvorosedom duboka 1, presecete preko livade i stignete na vrh krcmara, odatle se spustate stazom sve do najstrmijeg dela gde skrenete opet na pocetak zice duboka 1 i tako u krug.

Moguce je da trenutno nema snega na prelazu sa vrha zice duboka 1 na krcmar, ali sa prvim snegom ova varijanta ce biti moguca.

ftj
08.02.2011, 09:48
Ja sam prvi dan posle 3-4 sata skijanja otišao na pančić i spustio se. Doduše to je više bilo otklizavanje u plugu ali šta ima veze :ski: gvozdac stvarno ne bih preporučio početnicima, ali mislim da ova pljuvanja nisu na mestu i meni je drago da ima ovoliko početnika jer to govori da skijanje postaje popularnije kod nas.


Nisam neki mega stari skijaš na kopu(prvi put 2000e skijao tamo) ali razlika u infrastrukturi tad i danas je neuporediva mada mi je tad bilo bolje skijanje jer je bilo više snega i skijao sam radnim danima a sad uglavnom (ponekad)vikendom. Kop bi bio super vikend destinacija kada ne bi bilo parking-lopatara :awm2: