PDA

Pogledati punu verziju : Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)



Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28

wlad
29.10.2014, 13:04
Evo sada sam pogledao mapu (http://www.skijanje.rs/assets/ski-centri/srbija/kopaonik/ostale-mape-koapaonika/kopamapamasterplan2010.jpg) i taj novi put se priključuje dole na put koji dolazi iz Jošaničke Banje... Ide starom trasom do Jarma a onda se spušta "dole" i obilazi buduće staze na Marinim vodama i sl..
Rozla ;) bojom je obeležen letnji put (sadašnji)...

Ono što upada u oko je razvoj Bruskog dela Kopaonika, Srebrnac i Jaram.

Marselo
29.10.2014, 19:00
Meni zvuci zanimljivo ta ideja sa novim putem, ali mi nije jasno nesto oko starog puta koji bi se i dalje koristio kao "letnji" put. Ako ce on i dalje biti pod asfaltom, kako se onda pravi skijaska staza preko njega koja ce se uklanjati tokom leta? Bas me zanima, jer po planu ima skoro 10 staza koje ce prelaziti preko tog puta.

Sto se tice Bruskog dela, ja mislim da tu samo treba da se naprave staze i zice koje sluze kao konekcije da bi se doslo do glavnog dela skijalista, naravno ako i kad budu izgradjeni ti hoteli i apartmani.

wlad
30.10.2014, 02:25
Staza potpuno normalno ide preko asfalta (kad može preko tucanika zašto ne bi preko asfalta ;)) - i ove sadašnje staze/veze prelaze/idu preko puteva tako da ...

Što se tiče razvoja turističkog centra na Bruskoj strani (Jaram/Srebrnac itd.) on će da se zahukta pošto je napravljena infrastruktura (kanalizacija, voda, struja i sl.) a investitori su kupili zemljište (taj deo uglavnom stranci).

zex
30.10.2014, 08:48
Jel zna mozda neko sta se desava sa gondolom iz Brzeca? Vidim da staru zicu ne diraju pa se verovatno jos nesto ceka da bi se krenulo sa izgradnjom. Dole ima dosta smestajnih kapaciteta a verujem da bi se jos vise izgradilo/dovrsilo kad bi se napravila gondola. Time bi se dosta rasteretio i sam centar Kopaonika.
Sad kad razmislim mozda bas zbog ovih razloga "neko" koci izgradnju :)

Misk0
30.10.2014, 11:05
Jel zna mozda neko sta se desava sa gondolom iz Brzeca? Vidim da staru zicu ne diraju pa se verovatno jos nesto ceka da bi se krenulo sa izgradnjom. Dole ima dosta smestajnih kapaciteta a verujem da bi se jos vise izgradilo/dovrsilo kad bi se napravila gondola. Time bi se dosta rasteretio i sam centar Kopaonika.
Sad kad razmislim mozda bas zbog ovih razloga "neko" koci izgradnju :)

Ne secam se da je potpisan bilo kakav ugovor za gondolu, samo neki memorandum pre godinu ili dve. Po meni je ovo problem opstine Brus, nek nadju pare i naprave je, oni ce imati najvise koristi, kao sto pokusavaju na Zlatiboru

Marselo
30.10.2014, 14:45
Staza potpuno normalno ide preko asfalta (kad može preko tucanika zašto ne bi preko asfalta ;)) - i ove sadašnje staze/veze prelaze/idu preko puteva tako da ...

Što se tiče razvoja turističkog centra na Bruskoj strani (Jaram/Srebrnac itd.) on će da se zahukta pošto je napravljena infrastruktura (kanalizacija, voda, struja i sl.) a investitori su kupili zemljište (taj deo uglavnom stranci).
Nisam znao da je infrastruktura na tom delu vec uradjena, to je super vest. Video sam planove za to naselje i svidja mi se.

Sa obzirom da dugo nisam bio gore zaboravio sam kolika je visinska razlika pre i posle puta (tj. koliko je put usecen u brdo) ali u svakom slucaju kad napada sneg na tim delovima ce biti lepe prelomnice za terenske skokove.

sev
30.10.2014, 22:27
Terenski skokovi? Na Marinim vodama možda, mada će se to nivelisati.

Na Jarmu ukidanje puta ne donosi mnogo. Najviše donosi produžetak Marinih voda do kasarne (najlepša plava staza Kopa) i posledična izgradnja žice iz te rupe ka Gobelji (sa pripadajućim stazama). Ovo je radikalno unapređenje planine, baš kao i nove žice na Gvozdcu i Krčmaru, ako ih za par godina isprate i nove staze po master planu (ili bar veći deo njih).

Obilazni put je zato ključna stvar.

Što se Brzeća tiče, moralo bi samo da shvati svoju šansu i gradi gondolu, ne da sedi i kuka godinama, čekajući da im neko drugi donese prosperitet. Za sam centar Kopaonik neuporedivo je trenutno važnija žica do vikend naselja i posledično rasterećenje problema parkinga u centru (znam da će sada da se sruči lavina komentara, jer dirnuh u svetu gondolu ;)). Da se ne shvati pogrešno, gondola je super stvar, ali u nju, Bele reke i parking dole treba uložiti milione i to prosto nije realno. Osim da opština u tome prepozna svoju šansu i doooobro zalegne, ipak je to Brusu životni interes.

Misk0
30.10.2014, 22:38
. Za sam centar Kopaonik neuporedivo je trenutno važnija žica do vikend naselja i posledično rasterećenje problema parkinga u centru (znam da će sada da se sruči lavina komentara, jer dirnuh u svetu gondolu ;))


Sev, za gondolu se slazemo, kao sto napisah iznad a po istoj logici je transport iz vikend naselja a i parkiranja/saobracaja u centru problem opstine Raska.

Da ne bude da samo Brus ne valja :sm004:

sev
30.10.2014, 23:54
Realno parkiranje u centru koje generise smeštaj iz Brzeća, u odnosu na smeštaj iz divljeg vikend naselja (al', bigaje, divljaštvo je pobedilo i to više sada niko ne sruši) je realno 1:5 (u korist vikend naselja). Od oka ;), al' ne grešim mnogo. Ulaganje verovatno i više 5:1, u korist gondole.

U tome je razlika.

Sinisha
31.10.2014, 01:27
@sev

Sve je to ok, samo se zanemaruje jako bitna promenjiva u jednacini gondola i pravaca razvoja, a to su interesi hotelijera i manjih vlasnika smestaja na Kopaoniku. Njihov uticaj je veliki, cak i vlasnika iz vikend na naselja, da ne pricamo o multimilionerima koji imaju svoje interese u turistickom centru Kopaonika.

Siromasne opstine kao sto je Brus i naselja kao Brzece nemaju teoretskih sansi da same finansiraju visemilionske projekte. Porediti naselje Zlatibor, tj. opstinu Cajetinu kao najveci turisticki centar u Srbiji i siromasni Brus, u kontekstu samofinansiranja gondole je potpuno bespredmetno.


Sto se tice master plana i pravca razvoja ocoravih gledajuci onu mutnu slicicu, evo ga u pdf-u kopaonik master plan mapa (http://www.informisanje.info/wp-content/uploads/2014/10/kopaonik-master-plan-2010.pdf).
Ambiciozan plan. Posebno deo vezan za razvoj skijalista zapadno i severno od Gobelje. Bilo bi verovatno bolje da vecina tih staza nije juzne orijentacije, ali geografija je numoljiva.
Ovo mikroskijaliste severno od Srebrnca deluje jako interesantno, sa sve prelazima preko magistrale.

Sto se tice vikend naselja i parkinga, skijaliste bi moralo da razmisli o uvodjenju redovnih ski bus linija. Mnogi smestaji imaju svoje kombije, ali klasican skibus sa pouzdanim redom voznje bi prilicno resio problem. Uz gradjenje novih parkinga, recimo duz novog puta koji ce da obilazi centar.

sev
31.10.2014, 01:46
Ko je spominjao da Brus sam finansira gondolu iz svog budžeta? Toliko kreativnih opcija imaju na raspolaganju (npr. PPP). Naravno, srpskom samoupravnom umu najlakše je da kao večito dete kuka i kuka, da mu roditelj (u ovom slučaju Vlada) kupi igračku.

I još nešto mi nije jasno. Pa valjda je normalno da ljudi koji su uložili pare (čak i ti iz vikend naselja) imaju svoj interes, da lobiraju, da se bore za isti? Njhovo je da imaju interes. Na uređenom društvu je da taj interes kanališe u prihvatljive okvire.

Ne razumem tu čestu jadikovku da hotelijeri treba da rade u interesu nekog imaginarnog malog čoveka. To u realnom životu ne biva, a čak i ljudi koji se za to zalažu, u svom životu se ne ponašaju tako, nego itekako grizu za svoj interes... ;)

Mada, dobro, razumeli smo se, nema razloga da tupim dalje. Malo smo razmrdali forum, ide zima, to je lepo... ;)

Sinisha
31.10.2014, 04:48
Pa naravno da svi imaju interes, to jeste poenta mog upisa, zato je apsurdno pricati o sirenju skijalista, izgradnji, investicijama, a posebno gondoli ne vodeci racuna o tom bitnom elementu.

Jadikovku si ti spomenuo, ne ja :). Ja sam probao da donesem dozu realnosti u razmatranje zasto necega nema, a razlog nije topografija.

Ipak mi ovde pricamo iz perspektive skijasa, a ne vlasnika smestaja-bilo gde na planini. Meni licno postojanje gondole ne bi donelo mnogo. Skijaski - verovatno nista, jer gondola ne podrazumeva nove staze, ekonomski - par evra jeftiniji smestaj na planini, a i to je pitanje.

Mozda, samo mozda bi gondola u perspektivi dovela do otvaranja lowcost ski smestaja, jeftinih spavaonica za klince i tinejdzere. Sto bi omogucilo povratak skijanja kao sporta u Srbiju, odnosno povecalo dostupnost skijanja. Ali i u to nesto ne verujem...

Dakle gondola je najmanje u sferi skijanja kao sporta, a mnogo vise u sferi velikih interesa.

Svejedno, kreativne opcije za pravljenje gondole na skijalistu ne postoje :). Postoji samo jedna koja podrzumeva konsenzus onih koji odlucuju o tome. Dozvola za gradnju nije zavisna od postojanja investitora.

Ne znam sta je PPP, ali ako Zlatibor pravi gondolu iz dzepa gradjana, ne nadaj se suprotnom bilo gde drugo u Srbiji. Sem ako skijalista ne budu privatizovana.

:ski:

wlad
31.10.2014, 16:59
Sto se tice vikend naselja i parkinga, skijaliste bi moralo da razmisli o uvodjenju redovnih ski bus linija. Mnogi smestaji imaju svoje kombije, ali klasican skibus sa pouzdanim redom voznje bi prilicno resio problem. Uz gradjenje novih parkinga, recimo duz novog puta koji ce da obilazi centar.

Skijališta Srbije kao firma (kao i sve ostale na Kopaoniku) daje prilično veliku svotu novca svake godine opštinama na kojima se nalazi ski centar (Brus, Raška).
Trenutno se glavni deo smeštaja nalazi u Raškoj a razvojem Jarma/Srebrnca ta "neravnoteža" će da se promeni. Što se tiče staza (skijališta) tu nije takav disbalans, dobar deo staza se nalazi i na Bruskoj opštini.

E sad, ceo turistički centar podrazumeva mnogo stvari, a skijalište je jedno od njih (nama skijašima verovatno najvažniji :)), i parking definitivno ne spada u problem skijališta - nego odgovarajućim opštinama - i zbog toga sam pomenuo kako pored skijališta, svaki smeštaj, ili neka druga kompanija koja operiše u turističkom centru Kopaonik plaća godišnji harač ;) na ime raznih prava i doprinosa...

U master planu je ucrtan parking kod polazne stanice Sunčana dolina, i zna se ko treba da izgradi i finansira taj parking (opština Raška) a zašto ih neko "ne pritiska" ne zna se - a zna se da bi taj parking koristilo 99% posetilaca iz "vikend naselja".

To što mi vidimo ski bus prevoz po zapadnim skijalištima koji je uglavnom besplatan za nosioce ski passa u većini slučaja nemaju veze sa samim skijalištima. Turističke organizacije (koje podrazumevaju "udruženje" turističih "subjekata" - a ne državne organizacije koje služe da zaposle nesposoban kadar) tih krajeva organizuju ski bus prevoz - a skijališta pokrivaju deo troškova preko ski passa.

Sama operacija skijališta nije isplativ biznis, ali ukupno gledano cela ta "ujdurma" ;) oko skijanja jeste - kada se sabere sve što se zaradi na planini i oduzmu troškovi profit je evidentan - ali samo skijalište (bez ostalog) nije.

Primer: skijalište Nassfeld je uspešno skijalište ali do sada _nikada_ nije isplatilo dividende akcionarima, prosto sav profit ide u razvoj skijališta - zato što je konkurencija toliko jaka da ako se ne radi stalan razvoj skijalište pada "u zaborav"...

Zato ne bi bilo pošteno tražiti od (u ovom konkretnom slučaju) Skijališta Srbije da finansira projekat ski busa iz Vikend naselja (i Brzeća), pravljenje parkinga itd. kada mnogo subjekata od njih ima ogromne koristi (opštine, hotelijeri, kafane, restorani, prodavnice, rente itd. i sl.).

Skijalištima treba ostaviti da razvijaju skijašku infrastrukturu i otplaćuju silne kredite koji se prave razvijajući ski centar......

Sinisha
31.10.2014, 19:25
Sta reci o SS, sem da su pozitivan fenomen. U okruzenju imamo primere kako je jedna olimpijska planina [Bjelasnica] ubijena korupcijom i kriminalom, a druga nestrucnim vodjenjem dovedena u losu situaciju [Jahorina]. U HR i SLO ne cvetaju bas ruze.

U tom kontekstu Skijalistima covek ne moze nista da prigovori. Sa moje strane kapa dole na uradjenom za skijase.

Ali budimo posteni i prema ostalim gradjanima ove zemlje. Ako Brus i Raska uzimaju neki harac od Skijalista Srbije, ne zaboravimo da SS uzimaju harac od svih gradjana Srbije.

Kao sto ti rece cela "ujdurma" ipak pravi proft :) to jeste jako bitno za dugoricni razvoj. To sto su majstori da ne plate porez to je druga stvar :), svejedno mi imamo odlicno skijaliste, koje je sve bolje i bolje.

U opstinama i skijalistima je ekipa iz iste firme, sa tro/dvoslovnom skracenicom SNSSPSDSLDPG17 itd. Pa nema potrebe da branimo menadzmet skijalista od predsednika opstine.

Na njima je da se dogovore da zavrse posao, da li ga placala opstina ili skijalista, pare dolaze iz dzepa gradjana.

Mogu da razumem lokalne politicare, jer nije lako opravdati gradjanima izdvajanje para za neki parking na skijalistu, a imao si poplavu ove godine u Raskoj, sirotinje i socijale koliko oces, a skole se raspadaju.

Zato skijalista treba da preuzmu inicijativu, vec su pokazali da imaju sposoban menadzment, pokazali su da znaju i umeju, neka nadju nacin da rese i ove probleme koji nisu direktno u njihovoj nadleznosti, ali direktno uticu na kvalitet skijalista.

ibane
31.10.2014, 20:38
Obojica ste u pravu ali ima tu jos problema koji su vezani za skijaliste inirektno a podpada pod posao koji treba opstine da odrade a prvenstveno se odnosi na opstinu Raska. To su npr.: odosenje smeca, otpadne vode, vodosnabdevanje, kanalizacija ....Da ne pricam o struji pogotovo u vikend naselju. Pitajte nekog lokalca da li u centru gore pije vodu sa cesme da vidite koji odgovor ce da dobijete.

wlad
01.11.2014, 00:17
Iskreno, Vikend naselje je nastalo potpuno divlje, pa neka sami rešavaju svoje probleme ;)...

Inače što se tiče kanalizacije, dolazili su pre dve godine stručnjaci da se napravi projekat kanalizacije i snimili situaciju i zaključili da je teoretski nemoguće da se napravi kanalizacija u tom naselju - toliko je sve divlje postavljeno da bi kanalizacija na nekim delovima trebala da ide uzbrdo :D. Žalosno ;)

ibane
01.11.2014, 19:45
Pa da ali zato sva ta g...a i djubre koje se rastura gore preko podzemnih voda, snegova i kise, sve se sliva u reke iz kojih se posle Kopaonik snabdeva sa vodom. Zato niko od njih ne pije vodu sa cesne. Mogu makar odnosenje smeca za pocetak da rese a ne da se razlvaci djubre na sve strane. A legalizacijom bi trebalo da se rese neke stvari u tom naselju. Pa kom obojci Tom i Dzeri :sm004:.

Cp6uH
07.11.2014, 10:37
http://s19.postimg.org/3wzelhxir/ski_pass_cene_2014_2015.jpg
Uporedo sa Jahorinom
http://s19.postimg.org/w8gd4ss1f/Kopaonik_Jahorina_skipass.jpg

http://www.skijalistasrbije.rs/sites/default/files/attachments/cenovnik_kopaonik_2014_15.pdf

Tadija_91
07.11.2014, 11:37
Ocekivano.

bezbi
07.11.2014, 15:16
pa dobro, to je to..uzmes na ekspo zimu za popustom 10 u sezoni i to izadje 155e otprilike, nije to lose toliko.

lukasi
14.11.2014, 10:32
Dan!
Nikad nisam bio na Kopu pa bih vas molio info.
Koliko žica obično radi za otvaranje?
Ostao bih možda još3-4 dana nakon otvaranja jer pretpostavljam da će bit mirnije i puno manje ljudi al me opet brine koliko će žica radit?
Da li zatvore neke žice nakon otvaranja s obzirom da vjerovatno bude puno manje ljudi?
Puno fala
Luka

Misk0
14.11.2014, 11:01
Dan!
Nikad nisam bio na Kopu pa bih vas molio info.
Koliko žica obično radi za otvaranje?
Ostao bih možda još3-4 dana nakon otvaranja jer pretpostavljam da će bit mirnije i puno manje ljudi al me opet brine koliko će žica radit?
Da li zatvore neke žice nakon otvaranja s obzirom da vjerovatno bude puno manje ljudi?
Puno fala
Luka

Prvo dobrodosao na forum.

Koliko zica ce raditi zavisi samo od vremena.

Prvo se obicno pusta 7 pa 4 a ako bas bude povoljno 6 pa 3 i 22 a od staza, redosled je otprilike 7, 4b, 7a, 6a, 3a, 22, 6 pa 8 i tako dalje.

Ako ima uslova da staza radi, siguran sam da je nece zatvoriti posle otvaranja.

lukasi
14.11.2014, 13:20
Hvala!
Kažu u Rtnju da su im "obećali tri žice".
Pretpostavljam da će bit gužvetina na žicama.
Vjerovatno ću pričekat razvoj situacije na otvaranju pa lako odlučim da li se isplati ostat još par dana

Misk0
14.11.2014, 14:33
Hvala!
Kažu u Rtnju da su im "obećali tri žice".

To je ok, pitaj ih da li im je neko obecao 30cm snega i bar 7 dana sa -5? :sm004:




Pretpostavljam da će bit gužvetina na žicama.


Koliko se secam komentara od prethodnih par godina, hoce sigurno. Cena + godinu dana cekanja cini cuda. Samo nemoj dovoditi decu ne otvaranje...

ibane
14.11.2014, 14:39
Cena ski pasa ako se ne varam za vreme otvaranja je -70% a posle je regularna cena iz cenovnika. Tako da prvo se saberi pa se oduzmi :sm022:. Mislim vidi da li ti se isplati ili ne.

FreeRider
15.11.2014, 23:47
Kada se najavljuje snijeg na Kopu ?

Sinisha
16.11.2014, 09:59
Da li zatvore neke žice nakon otvaranja s obzirom da vjerovatno bude puno manje ljudi?
Puno fala
Luka
Ne zatvaraju. Bez obzira na to koliko skijasa ima zice rade.

Ja sam prosle godine skijao dan posle otvaranja sezone, bilo je fantazija, potpuno prazne i dobro pripremljene staze. Utisku je doprinelo lepo vreme i cinjenica da je dan pre toga na stazama bio beskonacan broj skijasa, od kojih se dobar deo valjao po stazama kao kegle.

Naravno dan posle otvaranja vazi puna cena ski pass-a, a radili su "samo" mali karaman, pancic ex. i krst [ski liftovi].

Neki prijatelji su bili ceo opening prosle godine i kazu da je najmanja guzva prvi dan. Dok je subota pik guzve.

@Mikeli koliko sam ja video dugorocnu prognozu, tanka svirka u sledecih 20 dana. Moze biti padavina, ali su najavljene temperature iznad ili jedva ispod nule.

@Misk0 kada tako numericki ispises staze redovno kosultujem mapu da vidim o cemu se radi :D

alexapi32
16.11.2014, 15:11
Norvezani najvaljuju minus od cetvrtka na Kopu i BZ...

FreeRider
16.11.2014, 15:16
Alexa , koji meteo sajt pratis ?

alexapi32
16.11.2014, 17:24
Ovaj: http://www.yr.no/place/Serbia/Other/Kopaonik/long.html
Mada pored njega idu i W2U, yubc.net

Misk0
17.11.2014, 10:31
Interesantna prognoza (http://www.accuweather.com/en/rs/kopaonik/82500_poi/november-weather/82500_poi?monyr=17/1/2014) za sledecih mesec dana.

Daleko od toga da verujem u dugorocnu ali ne mogu da skinem osmeh sa lica :ski:

Misk0
17.11.2014, 11:08
Uskoro osnezavanje?

http://www.dodaj.rs/f/3Y/126/3bJb44Jj/webcamkopaonik8.jpg

gio
17.11.2014, 21:40
Pa valja se pripremiti. Mora da se proveri tehnika, cevi, creva, zaptivanje sistema... To se radi na plusu.
Pošto će narednih dana biti i nekog minusa, verovatno će pokušati da malo prave i snega.
Inače, po negde u Alpima se već uveliko pravi sneg. Gledao danas Obergurgl - topovi rade uveliko (doduše, tamo je polaz na 1900m :) )

donthinktwice
18.11.2014, 12:02
Interesantna prognoza (http://www.accuweather.com/en/rs/kopaonik/82500_poi/november-weather/82500_poi?monyr=17/1/2014) za sledecih mesec dana.

Daleko od toga da verujem u dugorocnu ali ne mogu da skinem osmeh sa lica :ski:
Po nasima dosta sneznih dana, niske temperature ali mala ukupna kolicin padavina:
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/kopaonik.php

wlad
18.11.2014, 12:38
Pa i nije malo, 65mm kiše je oko 65cm snega što i nije tako loše :sm004:

FreeRider
18.11.2014, 12:58
Po ovoj prognozi ima 17 dana sa snijegom do polovine decembra ...
Kako bih volio da se obistini . Planiram u januaru dva skijaska dana na Kopaoniku i htio bih da prodjem sto vise staza i ponovim znanje iz poznavanja planine jer vec dugo nijesam bio tamo .

sonesone
18.11.2014, 19:14
gde na kopu ima igraonica za decu do 5 god.prepodne sankanje,a popodne da ja i supruga mozemo da popijemo kafu a klinac da se izigra...i dal ce da radi sad u decembru?

Misk0
18.11.2014, 20:10
gde na kopu ima igraonica za decu do 5 god.prepodne sankanje,a popodne da ja i supruga mozemo da popijemo kafu a klinac da se izigra...i dal ce da radi sad u decembru?

Imas u Grandu, bar mislim da to pripada hotelu, ulazi se pored kuglane ili sa druge strane pored Stefan Braun kafica. Lepo mesto, jedina mana je bila cena, koliko se secam bilo je 500 dinara sat

Sinisha
20.11.2014, 13:00
Pada :D
http://www.skijalistasrbije.rs/sr/web-kamere-kopaonik

FreeRider
20.11.2014, 21:21
Samo da se obistini prognoza i napada snijeg do polovine decembra...:ok:

Ikar
21.11.2014, 23:19
http://www.infokop.net/novinski-clanci/kopaonik-pocelo-vestacko-osnezavanje.html

Pocelo osnezavanje

sev
22.11.2014, 12:14
Hip, hip, počelo je počelo...

PS: da li se vidi moje nestrpljenje i želja za skijanjem ;)?

FreeRider
23.11.2014, 17:27
Osnijesava li se danas ?

Misk0
23.11.2014, 18:08
Osnijesava li se danas ?

Radili jutros a posto opet pada temperatura, nadamo se da ce poceti ponovo za 2-3 sata

Najbolje se vidi na ovoj kameri (http://www.infokop.net/webcamkopaonik4.jpg), kad vidis svetla sa vrha na desno dole, to je 4b, sa vrha na levo dole, to je 6a. Naravno, kad nema magle. U dolini su obicno 3 topa i jedna zirafa.

Jos kad bi se temperatura spustila na -10 par dana da mogu udarnicki da rade...

Pejamachine
25.11.2014, 13:28
Evo se vidi da rade zirafe na pancicu
http://www.infokop.net/webcamkopaonik3.jpg

Kao da duva vjetar pa mjesto na stazi, snijeg pada iza zirafe..najbolje se vidi na onoj real time cameri a infokopu

Sinisha
25.11.2014, 14:19
Sve prognoze kazu isto, sledecih 6 dana temepratura u plusu, bez snega. Temp. ide ispod nule tek 3./4. decembra. Sneg moze da se pravi na vrhu, ali dole oko polazne stanice nema poente.


Bice tanko za opening, ja sam mislio da odem u cetvrtak cetvrtog, ali vidim da od toga nema nista. Pitanje je da li ce uspeti da osneze jednu stazu. Ako padne najavljenih 5cm snega/leda na 3. dec, pa udare sa osnezavanjem 3,4,5,6 mozda i naprave nesto snega da za vikend puste Pancica.

Da su pomerili opening 7 dana kasnije, bilo bi odlicno, jer od 7-13 idu dobri minusi.

FreeRider
25.11.2014, 20:40
Na Kopaoniku sam primijetio prateći ovaj forum , da se zaista bore sa prirodom i ne predaju se .
Prošla zima je bila primjer koliko su ljudi koji tamo rade sposobni i požrtvovani da stvore dobre uslove za skijanje i kada nema prirodnog snijega.
Nadam se da će se prognoze promijeniti i da će od prvog decembra početi snijeg .

Misk0
26.11.2014, 09:52
posle -7, raj za oci, sad treba preziveti 5 dana u plusu


http://www.dodaj.rs/f/1J/I4/2DOLQGPP/webcamkopaonik4.jpg

alexapi32
26.11.2014, 15:03
Ima nade:
http://i.imgur.com/BuAtcX3.jpg

Sinisha
26.11.2014, 15:10
Odakle je ta prognoza, da li se odnosi na vrh ili podnožje ?
Ja prilično vrerujem weather2umbrella i weather underground prognozama. Oni pokazuju plus sledećih par dana.

Cp6uH
26.11.2014, 15:19
to je yr.no i pokazala se baš tačnom

Sinisha
26.11.2014, 15:59
Držim plačeve :ski:

Ikar
26.11.2014, 17:36
Kad se sve to sabere ukupno je to oko 20 cm snega i na ruku idu niske temperature pa ce biti i vestackog osnezavanja. Svaki cm je bitan;);)

wlad
26.11.2014, 19:34
Glavno je da novi sneg ne pada na zemlju :ok:

alexapi32
27.11.2014, 00:38
Samo da bude bolje od prosle godine :ski:

Na Babinom Zubu najavljuju jos povoljniju prognozu (30+cm i -5), potvrdjuje i w2u..

alexapi32
29.11.2014, 14:18
Nista od prognoze....

Nije mi jasno kako ce da izvedu opening cetvrtog na Kopaoniku gledajuci trenutno stanje na kamerama...

Igi
01.12.2014, 12:53
Ima li nacin da se dobije tacna informacija od organizatora ski openinga (skijalista Srbije?) da li ce biti ove manifestacije ili je odlazu? Puno njih je rezervisalo smjestaj i mozda dodje samo zbog zurki, a na drugu stranu neki bi dosli samo zbog snijega.

dybbuk
01.12.2014, 13:00
I mene isto zanima kakve su prognoze sto se tice openinga.

Nazalost rezervisao sam smestaj jos pre 8 dana, iskreno se nadam da ce uspeti da iskoriste ovih par dana nize temperature da naprave nesto snega.

Ali po svemu sudeci i ako bude skijanja mozda ga bude za vikend, tesko da ce biti sve spremno za cetvrtak, skijalista srbije jos nista zvanicno ne oglasavaju.

Kapiram da nada zadnja umire :)

sev
01.12.2014, 13:02
Ne nadajte se odlaganju. To je nemoguće.

bezbi
01.12.2014, 13:29
Ski openinga ce biti, a to sto ce raditi jedna staza sto je ns problem..

adwarf
01.12.2014, 13:59
Bice problem sto mozda ni ta jedna nece moci da radi...

Misk0
01.12.2014, 14:36
Bice problem sto mozda ni ta jedna nece moci da radi...

zip line i tubing :sm004:


mozda je malo snega moguce u utorak/sredu ali temp oko 0 :sm008:

furious
03.12.2014, 11:38
Ne znam koliko su azurne ove kamere na sajtu infokop,pa tamo nema trunke snega,procitao negde da su svi smestajni kapaciteti popunjeni 20hilj ljudi dolazi,sta ce svi oni tamo da rade meni nije jasno

Misk0
03.12.2014, 11:58
Ne znam koliko su azurne ove kamere na sajtu infokop,pa tamo nema trunke snega,procitao negde da su svi smestajni kapaciteti popunjeni 20hilj ljudi dolazi,sta ce svi oni tamo da rade meni nije jasno

:dziveli: :cug: :bootyshak


tim redom

furious
03.12.2014, 12:49
to mozes i kuci da radis a ne da platis 70-150e za ceo trosak da bi bio na planini na kojoj nema snega

Misk0
03.12.2014, 12:59
to mozes i kuci da radis a ne da platis 70-150e za ceo trosak da bi bio na planini na kojoj nema snega

Slazem se ali ako si platio smestaj, uzeo odmor, ne mozes da dobijes pare nazad, bolje da budes na svezem vazduhu.

Inace cirka nije moj omiljeni hobi...

dybbuk
03.12.2014, 14:01
Bas bezveze, mi smo uplatili za vikend. Do juce sam se nadao necemu, sad se vec nadam nekoj planinskoj setnji :)

FreeRider
03.12.2014, 15:28
Propade skijanje . Nema ni najave snijega...
Možda je previše rano najavljen Ski Opening . Treba čekati minus i malo snijega.
Ipak, svim kolegama sa foruma koji su tamo uplatili odmor ili vikend , želim dobar provod . Ljudi, bar ste na planini :dziveli:

Stevs
03.12.2014, 18:52
Ne znam koliko su azurne ove kamere na sajtu infokop,pa tamo nema trunke snega,procitao negde da su svi smestajni kapaciteti popunjeni 20hilj ljudi dolazi,sta ce svi oni tamo da rade meni nije jasno

Na svim kamerama koje smo postavili mi iz infoKOPa pise tacan datum od kada je fotografija. Iz prve ruke mogu da vam kazem da je identicno kao na kamerama. Dinarski "fen" je nazalost komplet oduvao sneg :(

Ikar
04.12.2014, 13:37
da li je ovo neko zezanje? snega na stazama nema, a iz oblaka ga nema ni u najavi?

http://www.skijalistasrbije.rs/sr/na-kopaoniku-70-posto-popusta-do-11-decembra

Lynx
04.12.2014, 19:00
Pa dobro, oni u stvari računaju na ovaj deo:


Meteorološki izveštaji pokazuju da se od nedelje, 7. decembra, očekuje zahlađenje sa snegom, što će omogućiti optimalnu pripremljenost u periodu u kojem će se odobravati popust.


... mada ne znam zašto baš forsiraju početak sezone i ako nema uslova.

Sinisha
04.12.2014, 19:13
Pa da skinu to sa vrata, ne bi im se isplatilo da daju 70% popusta oko nove godine :).

FreeRider
07.12.2014, 07:33
Ima li ko na Kopaonikau sa foruma, da nam javi nove vijesti ?
Pada li snijeg, kako provodite vrijeme ...

Sinisha
07.12.2014, 17:37
Baci pogled na kamere, snega/susnezice je palo nesto malo ali samo na vrh. Dole na polaznim stanicama kisa je napravila lokve vode.

Za sada vreme ne slusa dnevnu prognozu jer je vec trebao biti mali minus, a ne trenutnih +2.
U svakom slucaju sve prognoze najavljuju zahladjenje u sledecih 7 dana - nocne temeprature do -8C, sto ce biti idealno za prozivodnju snega.

Ponedeljak, utorak i sreda treba da dodesu oko 10cm prirodnog snega. S obzirom da je ovih dana premasena prognoza o kolicini padavina, nadam se da ce se taj trend nastaviti, pa ce pasti vise od ocekivanih 10cm.

Ne verujem da ce biti uslova za skijanje pre 11. dec. Na stazi treba da bude bar 30cm da bi se utabao.

Kapiram da ce pravi opening biti sledeci vikend.
Pa da vidimo.

alexapi32
07.12.2014, 20:23
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/425980_814604931952142_942013270036684936_n.jpg?oh =037a7a89e83aea0cf5a091dc00967b42&oe=5502E627&__gda__=1427490944_5b6071639ecf4e41242e44943cb057c 1

FreeRider
07.12.2014, 22:17
Sad kada su svi otisli sa Kopaonika da pane snijeg ???
Grevota da ljudi nijesu bar vidjeli ove pahulje .

FreeRider
09.12.2014, 19:53
Pada i dalje, ima ga kako kako kaže InfoKop preko 10cm ...
Ako ne skoči temperatura u plus od četvrtka, eto skijanja...

bezbi
11.12.2014, 09:29
Da li ima nekih novih direktnih informacija?

furious
11.12.2014, 09:30
http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/fotografije-novog-snega.html

bezbi
11.12.2014, 09:40
Procitao cim je izaslo :) mislio sam ne neku info o pustanju u rad, ali ocigledno da ni oni ne znaju.

Cp6uH
11.12.2014, 09:54
Info od Skijališta Srbije sa Kopa je da će najverovatnije pustiti Karaman Greben, sa nekim manjim popustom za skipass ali ni oni ne znaju još ništa 100%

Planiram da idem, i nadam se da će pustiti bar još Pančić i Krst (3 žice) uz bar 30% popusta na skipass jer ići na KG dok je pravnijada u toku će biti baš smor

bezbi
11.12.2014, 10:20
Evo info od pre nekoliko minuta, od subote samo karaman radi, za ostale staze se ne zna kada ce poceti.

lukasi
11.12.2014, 13:01
Dan!
Pomakli smo hotelski smjestaj sa ski openinga a moramo ga iskoristit do 21.12(nedjelja).Dakle,3 dana,da li ih iskoristiti od ove nedjelje(14.12) ili cekati drugi petak 19.12.
Vidim,drugi tjedan opaki plusevi,moguce i kise,sve me strah na sta bi to moglo licit krajem drugog tjedna :sm006:
Sta kažu znalci?
Hvala :sm004:

wlad
11.12.2014, 13:27
Mi smo uzeli prekjuče apartman od ovog petka do nedelje, skijamo 2 dana ako radi nešto, a ako ne barem ima snega pa će biti lepo :)

Sinisha
11.12.2014, 14:36
Za sledeci vikend samo staklena kugla moze da ti da odgovor :). Moze biti vise vestackog snega i staza, a moze da se desi i topljenje.
Neki prognosticki modeli kazu bice kise, neki kazu nece biti padavina, neki kazu max temp do +6, neki kazu max +2, sa dobrim nocnim minusima. Velike su to razlike.

Ovaj vikend ce sigurno biti skijanja. Zvanicini podaci kazu bice otvoren KG, a sistem za osnezavanje radi vec 60h neprekidno.

Do subote ce to biti oko 100h neprekidno. Sto po dostupnim podacima za sistem za vestacko osnezavanje znaci 20-30cm vestackog snega na stazi uz 10tak cm prirodnog.

U tim uslovima mogli bi da puste i Pancic. Ali moze biti da ce da ga utabaju i cuvaju za NG, jer dugorocne prognoze ne pokazuju sneg u sledecih 20 dana.

Pejamachine
11.12.2014, 14:49
Do subote ce to biti oko 100h neprekidno. Sto po dostupnim podacima za sistem za vestacko osnezavanje znaci 20-30cm vestackog snega na stazi uz 10tak cm prirodnog.


Da ali ako buddu radili u sta sumnjam jer najavljuju temperaturu u plusu naredna 3 dana...

Sinisha
11.12.2014, 15:35
Skijalista Srbije danas pustaju u rad novi sajt. Trenutno im je stari offline, a novi nije online.
Ali evo nove informacije sa infokopa:

Prvog dana skijanja, u subotu 13. decembra, cene poludnevnih i dnevnih ski karata će biti snižene za 50%.

Za otvaranje skijaške sezone u funkciji će biti žičara Karaman greben i pripadajuće staze 7 i 7a.

Licno mislim da se brukaju sa ovim popustom za otvaranje. Ako je najavljen popust od 70% za opening, logicno je da taj popust i primene.

Ovih 50% za jedan dan prakticno ne znace nista onome ko dodje na vikend, jer je dvodnevna bez popusta jeftinija nego subota_popust+nedelja_redovna cena


Da ali ako buddu radili u sta sumnjam jer najavljuju temperaturu u plusu naredna 3 dana...

Danas i sutra je oko nule ili minus, posebno ce biti debeo minus noc cetvrtak-petak i petak-subota.

Cp6uH
11.12.2014, 15:35
Ovi nisu normalni!

Prvog dana skijanja, u subotu 13. decembra, cene poludnevnih i dnevnih ski karata će biti snižene za 50%.

Ovaj popust ako neko ide na dva dana ispada 100din skuplje jer drugi dan kupuje skipass od 3000din, a prvi dan za 1500din tj. ukupno 4500, dok je dvodnevna bez popusta 4400

Cp6uH
11.12.2014, 15:37
U isto vreme postovali, a na sajtu Skijališta Srbije je pisalo da će 7 biti spremna, a 7a ako bude uslova

Sinisha
11.12.2014, 15:42
A, evo ga i novi sajt Skijalista:

http://www.skijalistasrbije.rs

vlastem
11.12.2014, 15:58
Sajt je ružan naopako, bar meni.. sve je nekako previše krupno, a ja još koristim 1080p ekran ...

Sinisha
11.12.2014, 16:35
Ovo jeste moderniji dizajn i novi sajt se adaptira moblinim uredjajima tj. malim touch ekranima.
Ali kvalitativno je korak unazad u odnosu na stari sajt, po meni.

Lynx
11.12.2014, 16:40
Nisam od onih koji nešto kao drame oko toga ali interesantna mapa za jedno državno preduzeće na dnu naslovne :sm004:

http://www.skijalistasrbije.rs/

ibane
11.12.2014, 16:40
Samo im je karta skjalista malo losa na dnu sajta.

Lynx
11.12.2014, 16:42
edit: a sad vidim i gde su stavili brezovicu, pa ovi su hit.

Sinisha
11.12.2014, 17:21
Ajd da shvati covek da su slucajno copy/pate-ovali mapu sa neta, ali Brezovicu je neko morao rucno da ucrta na ovu mapu, zajedno sa ostalim skijalistima.

http://s13.postimg.org/d8ujr4knb/JP_SS.png

Mora da su im novi dizajn i grafiku radili Indijci :sm022:

Lynx
11.12.2014, 17:45
Ma kakvi Indijci, sve su to naši omladinci radili. Već zamišljam kako će ovo da dođe do šefa pa kad bude otišao do ovog što je ovo zabrljao, ovaj ima da mu se pravda: pa ja samo ažuriram sajt, nisam ja geograf, a i otkud znam šta je to Brezovica... na kraju krajeva ja sam završio PR i hteo sam u kontrolu leta, ne znam zašto me veza ubacila u skijališta :sm022:

ibane
11.12.2014, 18:44
O tome i pricam. A kad odes na ovaj link:

http://www.skijalistasrbije.rs/sr/kako-stici-do-ski-centara

kako stici do ... ne postoji kako stici do Brezovice

wlad
11.12.2014, 20:57
I na staroj verziji je isto stajala Brezovica u horizontalnom selektoru ski centara (kada sam gledao sajt pre par nedelja), ne znam koliko ste upoznati ali Skijališta Srbije upravljaju Brezovicom - otud i na spisku.

Vlasnik Brezovice je 85% exInex i 15% JP Skijališta Srbije, s' tim da SS ima pravo 51% upravljanja (kao što Falkenštajner upravlja 100% hotelom koji nije u njihovom vlasništvu).

http://www.skijanje.rs/vesti/brezovica-nelegalna-privatizacija-ski-centra/

Na dnu možete videti da je i krenulo neko konkretnije ulaganje u Brezovicu ali koliko je odmaklo najbolje znaju ljudi sa terena (Pizzeria Tina)..

Lynx
11.12.2014, 21:22
Nisam znao za tu vlasničku strukturu, nadam se da neće to ostati samo formalnost na njihovim papirima, nešto su "legitimne" vlasti najavljivale privatizaciju a ove koliko vidim ne smatraju za neki faktor.

Nego se mi smejemo kako su sami cepnuli Kosovo a onda Brezovicu parkirali 15-tak km od Kopa na mapi. :D

Sinisha
11.12.2014, 23:27
Nazalost ucesce Miodraga Kostica na tenderu za privatizaciju Brezovice (na tenderu vlade Hasima Tacija), pokazuje koliko mi imamo realno vlasnistvo nad skijalistem.

Na tom istom tenderu je pobedila mutna ekipa sa fantomskih 400 miliona evra za koncesiju od 99 godina nad Brezovicom.

Bio bi red da nasa drzava bez obzira na politiku, zastiti svoje vlasnistvo i vlasnistvo svojih kompanija. Ili bar da pokusa, na ovaj ili onaj nacin. Ako ni zbog cega drugog, onda zbog ljudi koji zive uz to skijaliste.
Skijaliste Brezovica, ski liftovi, hoteli i sva druga infrastruktura nekako ode na dobos bez nase reci.

Da ne idem dalje u off ...



Nego se mi smejemo kako su sami cepnuli Kosovo a onda Brezovicu parkirali 15-tak km od Kopa na mapi. :D
Da :).

Inace akcije kao Ski Opening i promotivni popusti su akcije koje skijalistu donose popularnost, donose im profit i to u kratkom roku. Ne samo kroz ogroman broj prodati pass-ova u periodu kada je skijaliste prazno, vec i kroz prodate smestajne i ugostiteljske kapacitete (indirektno, profit/porez ide drzavi).

Obecati 4 dana 70% popusta, a pretvoriti to u jedan dan 50% popusta je jako los marketinski potez. Posebno imajuci u vidu da je marketinska sluzba prvo shvatila situaciju i produzila akciju tokom ove nedelje.

Da je bilo zdravog razuma i minimalnog osecaja za biznis i marketing, za vikend bi dali 70% off i rasprodali opet smestajne kapacitete.

Cudi me ovaj potez, jer su do sada skijalista odlicno osluskivala ski zajednicu u obostranu korist.

Grimani
12.12.2014, 02:36
I na staroj verziji je isto stajala Brezovica u horizontalnom selektoru ski centara (kada sam gledao sajt pre par nedelja), ne znam koliko ste upoznati ali Skijališta Srbije upravljaju Brezovicom - otud i na spisku.


I ja sam primetio proteklih par nedelja na starom sajtu skijalista u cirilicnoj tj tadasnjoj srpskoj verziji je stajala Brezovica...

Sinisha
12.12.2014, 04:23
Mislim da su Brezovicu ubacili proletos na sajt Skijalista Srbije. U to vreme je pokrenut tender za prodaju tj. iznajmljivanje Brezovice na 99 godina.

Evo ga i sajt o Brezi koji prati tender za prodaju skijalista:
www.brezovicaresort.com

vlastem
12.12.2014, 10:58
Ide li ko za vikend gore...?
Čisto razmišljam, tj pokušavam da predpostavim da li će biti gužve?

wlad
12.12.2014, 11:39
Mi se pakujemo ;) ne verujem da gužva preti od nas koji dolazimo na Kopaonik za vikend nezavisno. Glavna "pretnja" su pravnici ;), tj. njihov tradicionalni skup koji se održava od danas pa nekoliko dana...

vlastem
12.12.2014, 11:52
Oni valjda ne skijaju, nego filozofiraju.. (izvinjavam se eventualno prisutnim pravnicima :) )
I ja se razmišljam šta mi je činiti...

sev
12.12.2014, 12:09
Iz iskustva, dosta njih (proba da) skija, naročito na KGB, jer rentaju skije na dan malo da probaju.

Realno, svake godine je isto, uhvati nas na početku sezone neizdrž, pa skačemo na Kop zbog jedne polustaze. ;) To nije racionalno, ali koja ljubav jeste?... ;)

Grimani
12.12.2014, 12:32
evo i neka vajda od pravnika :D
galerija od par fotki (https://drive.google.com/folderview?id=0B_NKo0sWgLptRXVLZlVGYjR5c1E&usp=sharing)
https://lh3.googleusercontent.com/O3KDdDiQaf4u2p8-ZQPHidtqZ3VykZtfGIbdQkjDjiu0weFNQCflOpZMnU8HhJIxWp-mbw=w1640-h787 (https://drive.google.com/folderview?id=0B_NKo0sWgLptRXVLZlVGYjR5c1E&usp=sharing)
Decko je razocaran, minus 2 a nista ne radi. Sutra su najavili plus

vlastem
12.12.2014, 13:19
Joj lepo na slikama bar, onako lepo...
Vidim ja da ću da se pakujem :)

Sinisha
12.12.2014, 14:10
galerija od par fotki (https://drive.google.com/folderview?id=0B_NKo0sWgLptRXVLZlVGYjR5c1E&usp=sharing)
https://lh3.googleusercontent.com/O3KDdDiQaf4u2p8-ZQPHidtqZ3VykZtfGIbdQkjDjiu0weFNQCflOpZMnU8HhJIxWp-mbw=w1640-h787 (https://drive.google.com/folderview?id=0B_NKo0sWgLptRXVLZlVGYjR5c1E&usp=sharing)
Joj lozenja :D.

Sutra ce biti od 2 do 4C u plusu, ali ne verujem da ce to istopiti stazu.

Sledece nedelje su dobre sanse da padne jos ~10cm snega.


Realno, svake godine je isto, uhvati nas na početku sezone neizdrž, pa skačemo na Kop zbog jedne polustaze. ;) To nije racionalno, ali koja ljubav jeste?... ;)To je to :ski:

vlastem
12.12.2014, 15:30
Hahah tek sad vidim..
pa šta je ovo, visina cveća ili visina snega :)

http://s22.postimg.org/t54p7ycgt/Untitled.jpg (http://postimg.org/image/t54p7ycgt/)

Sinisha
12.12.2014, 18:22
Hahaha, prosle godine su komotno mogli da stave na sajt tu ikonicu za visinu ljubicica na skijalistu :)

Grimani
13.12.2014, 11:47
5 minutase ceka zica a staze josh drze. Info sa zichare nazalost ne iz prve ruke.

Sinisha
13.12.2014, 12:47
Fino drzi, bar po ovim slikama sa kamera, cim nije progledao neutabani deo van staza i deo gde svi koce na dnu, ok je to. Prosle godine se po mnogo celavijoj pisti skijalo :).


http://s7.postimg.org/4b31ep0rf/image.png

Gledam prognozu, nije to tako lose. Ako ne bude juzine, mogli bi srediti Mali Karaman i Pancic za sledeci vikend.

FreeRider
14.12.2014, 00:37
Jeli bio ko sa foruma na skijanju ?

Sinisha
14.12.2014, 04:41
Dok cekamo wlada da baci info iz prve ruke, evo kako je izgledao KG ujutru.
Bas su ga dobro utegli s obzirom na vremenske uslove.

https://www.youtube.com/watch?v=9VMSCUUtHYg

Lynx
14.12.2014, 11:55
Baš sam se pitao kad li će onaj šeik da počne da gradi hotel na mestu gde je nekad bila Jugobanka i kako li će da izgleda. http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Na-Kopaoniku-pet-novih-hotela.sr.html

Izgleda da sledeće godine počinje dosta novih hotela da se zida, samo da ne bude previše načičkano...

FreeRider
14.12.2014, 18:51
Sinisha, odlican video. Staza drzi super...
Izgleda da nije bilo velike guzve ?

clive
15.12.2014, 09:40
Na Kopu sam od petka.

Sezona je otvorena u subotu, solidna gužva, ništa strašno.

Staze?

Samo Karaman greben, obe. U subotu je bilo leda na nekoliko mesta, najveći problem je bio levak, pola je bio led, druga polovina dubok sneg i bar 2-3 skijaša i "skijaša" koji leže na tom uskom prostoru usled pada.

U nedelju su staze bile mnogo bolje pripremljene, bez leđa, bilo je i mnogo manje skijaša.

Ski pass je na popustu od 50%, celodnevni 1500, poludnevni 930. Kuriozitet je da mi u subotu nisu hteli prodati Ski pass na 4 dana, sad svako jutro na šalter SS.

sev
15.12.2014, 11:26
Da li je sada ukinut popust?

wlad
15.12.2014, 14:28
Mi smo bili na vikend skijanju sa decom, deca su se lepo iskijala :)

Staze i temperature su bile odlične. U subotu veća gužva u nedelju manja..

Cena ski passa su na popustu od 50% dok radi jedna žica - tako piše na šalterima.. U subotu ujutru gužve na šalterima SS za prodaju ski pass-a, ali jedan hint za forumaše - na šalteru kod boba na šinama se prodaju i ski pass-ovi a tamo nema nikoga u redu (pošto ne znaju ljudi ;))...

Po onome što može da se vidi na terenu nisu daleko od puštanja Pančića, Krsta itd..

U svakom slučaju prelepo otvaranje sezone za decu - naravno da za odrasle jedna žica nije dovoljna :)

wlad
15.12.2014, 15:15
Sve je to potpunije kada se "začini" sa fotografijama, kao što može da se vidi sa istih stanje na skijalištu je odlično:

14203

14204

14205

P.S.
Fotke su od subote.

FreeRider
15.12.2014, 19:56
Wlad, drago mi je da ste uzivali u skijanju pa iako je radila samo jedna staza.
Hvala ti i na lijepim fotografijama koje si podijelio sa nama.

Chaki
17.12.2014, 23:28
Teška srca danas otkazah planirani vikend pred novu godinu na Kopu (pomerio na februar) :'( A taman sam hteo nove skije da isprobam...

Sneg u najavi samo sad u nedeljh, ali slabo je sve to... Po sadašnjim prognozama tek u januaru će biti ozbiljnijeg skijanja.

Sinisha
17.12.2014, 23:56
Danas se istopio samo tako. Cak i gore na vrhu progledala duboka koju poceli da osnezavaju.

Ipak iako nema snega u najavi do Nove godine. Prognoza bar kaze da nece biti juznog vetra i bice par perioda sa dobrim minusima za pravljenje vestaka.

wlad
18.12.2014, 01:04
Ne verujem da dan-dva lošeg vremena mogu da naškode KGBu kojeg su odlično pripremili prošli vikend (debeo sloj dobro nabijenog veštaka - betonjerka ;)).

Misk0
18.12.2014, 10:02
Mi smo tamo od ponedeljka, nadam se da ce uspeti da puste i ostalo sto su osnezavali, pogotovo ako bude onog minusa preko vikenda

gio
18.12.2014, 12:47
http://www.weather2umbrella.com/sr/vremenska-prognoza-kopaonik/eta2/11/3166753/0/meteogram

Pa sad za sneg ne znam ali izgleda da će vam biti sunčano i toplo. :couto:

Ovo je katastrofa. Gledajući neke prognoze, a uzimajući u obzir da je danas već 18. decembar, izgleda da veći mraz (o snegu ni ne govorimo) neće biti bar do pred 29-30. decembra. Možda tokom naredne nedelje povremeno bude noću uslova za pravljenje veštačkog uz nadu da u toku dana bude mala vlažnost pa da se postojeći sneg ne otopi kao u poslednja dva dana sa kišom, maglom i južnim "fenom".
Teško da će sa ovom situacijiom da otvore Pančić. Možda uspeju nešto sa malim Karamanom. :sm012:

sev
18.12.2014, 12:50
Zaista, sve nas svrbe skije (mene svakako;)), ali besmisleno je bacati pare trenutno na Kop...

Misk0
18.12.2014, 14:31
Pa sad za sneg ne znam ali izgleda da će vam biti sunčano i toplo. :couto:

Teško da će sa ovom situacijiom da otvore Pančić. Možda uspeju nešto sa malim Karamanom. :sm012:


Zaista, sve nas svrbe skije (mene svakako;)), ali besmisleno je bacati pare trenutno na Kop...


Optimista do poslednjeg dana

Nemamo kad drugo, ili sad ili za godinu dana tako da :ski:, pa kako bude

alexapi32
19.12.2014, 13:52
Slike 19.12
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10173687_824778280934807_7624210685291378865_n.jpg ?oh=f8e8b9001aeb683c5ae105acbab35df7&oe=55447EEChttps://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10857923_824778314268137_3456750315323235655_n.jpg ?oh=ef3018d0ad7e8f85c7adddeba0cef8d3&oe=550B2F6C&__gda__=1425854676_5fddf5e05ec12fbfcbfe7931d2b8527 7

furious
19.12.2014, 22:05
Apdejtovana mapa skijalista srbije za gvozdac&krcmar zicama sa wi fi internetom ;)

FreeRider
19.12.2014, 22:50
Alexa , super slike . Jesi li skijao ?

alexapi32
20.12.2014, 00:57
Sudeci po vremenskim prognozama skijanje cu tek videti druge nedelje januara ako budemo isli na Borovec.
Slike sa InfoKop-a.

plecko
21.12.2014, 10:27
jel gledao neko jutarnji program na RTS 1 bio gost Duško Korać i pričao o Kop-u ali mu voditeljka nije dala da ispriča sve što je hteo...

random8
21.12.2014, 11:30
Da li su cene skipass-a umanjene sobzirom da radi samo jedna zicara i 2 staze?

akole
21.12.2014, 13:22
Da li su cene skipass-a umanjene sobzirom da radi samo jedna zicara i 2 staze?

Odgovor na ovo pitanje je na sajtu SS vesti

Za sve ljubitelje skijanja i borda odobren je popust na poludnevne i dnevne ski karte od 50 posto sve dok u centru radi jedna žičara.http://www.skijalistasrbije.rs/sr/pocelo-skijanje-na-kopaoniku-uspesan-prvi-dan

bezbi
21.12.2014, 20:00
Popust je 50% i karta je oko 1500-1600 din, a videh toliko kukanja da je ski pas 3500 din a radi jedna staza, da sam i sam poverovao, niko da proveri vazno je pljuvati

Misk0
21.12.2014, 21:29
Ski pass je definitivno upola cene i biće sve dok ne rade 3 lifta, bar tako reče onaj što prodaje karte.
Danas su ceo dan osnežavali 4b, krst i malo jezero, večeras su dodali i KG. 7 i 7a su super, tvrde, možda malo leda na par mesta. Bilo bi još bolje da žica nije odlučila da stane pola sata pred zatvaranje, nadam se da su je sredili.
Kažu da j e bila katastrofa za ski pass jutros, čekalo se preko sat vremena.
Gužve bar od 1:30 nije bilo.

Skijalište se inače zatvara u 3:00 :sm008:

vlastem
22.12.2014, 16:23
Danas je bila opasna gužva koliko sam video na kamerama, ipak radni dan, ja nisam očekivao... I mislim da popust ističe za dva tri dana, pustiće još nešto sigurno..

Misk0
22.12.2014, 17:33
Jeste, u najgore vreme je trebalo oko 25 minuta da sačekaš, popneš se i siđeš dole, u najboljem verovatno 20. Ako gaziš sve pred sobom, uštediš možda još par minuta.

Staze su se super držale, i dalje tvrde čak nije ni gužva sve do uskog grla pri kraju. Iskreno se nadam da će da otvore još nešto, onih 3 minuta spuštanja nije dovoljno da nadoknadi maltretiranje u redu

Sinisha
22.12.2014, 17:42
Misko za viked stize desetak centi pravog snega, plus ovaj vestak i sigurno otvaraju Pancica :). Samo da staze prezive topli utorak i sredu.

sev
23.12.2014, 20:57
Kop danas (23.12.2014.)

Visoka temperatura, ali suv vazduh => KGB se dobro držao (naravno, dobro je betoniran, nikakav problem nije par dana visoke temp. bez juga):
https://lh4.googleusercontent.com/-jVKJm97C6j4/VJnGv_9qbfI/AAAAAAAABBc/emfd3KmPNs0/w800-h600-no/kop1.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-oerE51hNkw4/VJnGwxJI60I/AAAAAAAABBs/jpSOwXfgQ1k/w800-h600-no/kop3.jpg

U daljini možete da vidite Krčmar i Duboku:
https://lh5.googleusercontent.com/-Pqpp77inXBA/VJnGwFVG9FI/AAAAAAAABBg/TMlxUvQK6wI/w800-h600-no/kop2.jpg

Crna Duboka je daleko od otvaranja (prva prelomnica bez snega). Crvena Duboka je bolja, mali problemi na prvoj prelomnici i sredini gornjeg dela, ali par dana osnežavanja i pripreme to rešava. Pančić je, po meni, pred puštanjem, betoniran je, sve što sam mogao da vidim. Mislim da u sledećih par dana Pančić puštaju, to mi je jak utisak.

Sama planina je potpuno bez snega. Evo kako izgleda sa Jarma:
https://lh3.googleusercontent.com/WfdHeFfmEGKNC9_mt8s5MGrCyF-5x6xwN8db8-jd2RU=w800-h600-no

Uglavnom, skijanje je još čisto zezanje. Umesto skijanja, ima ovoga:
https://lh6.googleusercontent.com/-iuiYSByM8B0/VJnGxM8D4SI/AAAAAAAABBw/xhcF9X2OiLE/w800-h600-no/prasac.jpg

Sve je fotkano mobilnim, ali dovoljno da dobijete utisak...

Misk0
23.12.2014, 21:14
Videh i sneg i stazu i travu ali sam prase propustio :-)

Sad sam se vratio iz šetnje, sve je poleđeno, čak mislim da ako temperatura padne za još stepen, mogu da osnežavaju.

Ratrak sređuje snow park, ne znam zašto. Postavlja se i neka bina.

Priča se da se Pančić i krst otvaraju u petak...

Sinisha
24.12.2014, 03:33
@sev (http://www.skijanje.rs/forum/member.php?u=3474)

I ti si gore :). Odlicne slike. Pokazuju da je prosle posne godine u ovo vreme bilo vise snega na Kopu.

Ovaj sneg za vikend i minusi sto dalaze drasticno ce popraviti stanje. Na kamerama se vidi da je Mali Karaman zatrpan vestakom, jos malo pravog i mogu da ga otvore. Bilo bi lepo da krenu u osnezavanje Krcmara umesto Crne duboke.

sev
24.12.2014, 08:32
Bio sam na dan, zasvrbele daske...

YIBLEX
25.12.2014, 11:46
Zna li neko kada se tacno planira pustanje u rad novih zica na Krcmaru i Gvozdcu?

Misk0
25.12.2014, 15:59
Zna li neko kada se tacno planira pustanje u rad novih zica na Krcmaru i Gvozdcu?

Koliko sam ja ukapirao, Gvozdac u ponedeljak a Krčmar nedelju dana posle, pa kad padne sneg. Idi na facebook, nađi infokop stranu, imaš slike.

YIBLEX
26.12.2014, 12:03
Hvala Misko, to su lepe vesti. Jedva cekam da uvalim du.e na nove sedesnice:ski:
Flejsbuksi ne koristim, zatucan sam, zato nemam info.

FreeRider
27.12.2014, 22:52
Jeli napadalo novog snijega ?
Ko je od forumasa na skijanju ?

Misk0
27.12.2014, 23:13
Jeli napadalo novog snijega ?
Ko je od forumasa na skijanju ?

Oko 20cm, i topovi rade punom parom.

Danas se temperatura nije popela iznad -10. Do ponedeljka je u najavi još jedno 25cm, možda i više. Mi na žalost završavamo sutra.
http://www.dodaj.rs/f/3i/h8/1hdFxSfI/tmp23619-imag02365410280.jpg

Misk0
28.12.2014, 20:15
Evo moj ispis za sezonu, jutros skijao jos 3 sata, bilo je jezivo hladno, samo -8 ali vetaaaaaar uz usporene zicare zbog istog. Cak smo razmisljali da produzimo jos dan ili dva ali odustali zbog vremena.

Zvanicno izvinjenje SS-u zbog sveg psovanja prosle nedelje jer nije vise staza radilo, na Pancicu je jutros bilo bas tanko uz dosta kamencica. Nadam se da ce vecerasnji sneg da popravi stvar samo da se vetar smiri.

Otisli smo busom u 13:30 preko Brzeca, dosta snega na putu, ne bas najbolje ociscen, oprez ako idete u sledecih dan ili dva. Mozda je Rudnica najbolja varijanta. Ovo je sve pre nego sto je poceo ponovo da pada.

Nista od danasnjih slika, dosadno kad je sve u magli :sm008:

Edit: skijaliste radi od 8:30 - 16:30 :ski:

Sinisha
29.12.2014, 20:34
Steta sto te nisu zakacili bolji vremenski uslovi. Al' ako nista drugo, bar se skijalo.

magic
29.12.2014, 20:40
Upravo dosao sa Kopa. Nikada se ovako nisam smrzao, bilo je -16 ali je vetar bio veoma jak i hladan, imam cak i blage promrzline na jagodicama. Radio je Pancic, KGB i jos par manih zica. Svo vreme su radili topovi na crvenoj Dubokoj, mozda je puste uskoro. Krcmar i Ledenica nista pre 15.1. zbog papirologije!

Sinisha
29.12.2014, 20:47
Da li osnezavaju Krcmara ?

Gledajuci situaciju ovih dana, ocigledno je da Kopu nedostaje jos akumulacija vode za sistem za osnezavanje. Jer bilo je dana i noci sa dobrim minusom bez vetra, a nisu osnezavali nista sem staza uz centar...

ski-shkomi
29.12.2014, 21:20
oVAJ SNEG JE NAPRAVIO DOBRU PODLOGU ZA SREDJIVANJE OSTALIH STAZA A I MINUS IM IDE NA RUKU..... SVI NARAVNO JEDVA CEKAJU KRCMAR I GVOZDAC ALI MISLIM DA CE TO BITI PUSTENO KRAJEM JANUARA,BIO JE NEKI INFO NA TELEVIZIJI....

Misk0
29.12.2014, 23:08
Upravo dosao sa Kopa. Nikada se ovako nisam smrzao, bilo je -16 ali je vetar bio veoma jak i hladan, imam cak i blage promrzline na jagodicama. Radio je Pancic, KGB i jos par manih zica. Svo vreme su radili topovi na crvenoj Dubokoj, mozda je puste uskoro. Krcmar i Ledenica nista pre 15.1. zbog papirologije!

Drago mi je sto nismo ostali, ti si bas to junacki odradio. Mislim da je crvena realna, za crnu kazu da treba mnogo snega jer vetar raznosi sve sto je na vrhu i na strminama.


Da li osnezavaju Krcmara ?

Gledajuci situaciju ovih dana, ocigledno je da Kopu nedostaje jos akumulacija vode za sistem za osnezavanje. Jer bilo je dana i noci sa dobrim minusom bez vetra, a nisu osnezavali nista sem staza uz centar...

Sedeo sam na zici sa tipom iz SS, kaze da nemaju problem sa vodom jer je dotok i u Krcmar i Crvene Bare super.

Sinisha
29.12.2014, 23:53
Super ako je tako. Ali onda je nejasno zasto ne koriste situaciju da osnezavaju i ostatak planine.
Prethodne dve zime pokazase da se svaka prilika za vestak mora iskorisititi, jer ih nema mnogo (dobar minus, vlaznost vazduha, vetar, raspoloziva voda).

Videh danas fotku crvene (od danas) i ne deluje da ce skoro, jer je vetar na vrhu obrijao:
http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.20141229.DSC 00561.JPG

sev
30.12.2014, 00:53
Sam si sebi odgovorio ;). Dok je jak vetar, nema previše smisla osnežavati.

Sinisha
30.12.2014, 01:33
Vaistinu :).
Ali mislio sam na prethodne dane kada vetar nije bio ovog intenziteta.

Inace fiksni topovi na stubovima su otporniji na jak vetar od mobilnih i zirafa, gledao sam prosle godine kako uspesno prave sneg na debelom minusu i jakom vetru, prakticno ih usmere pravo ka zemlji da rasipanje bude minimalno.
A ratrak stalno radi, rasporedjuje i taba.

plageton
30.12.2014, 10:54
Steta sto te nisu zakacili bolji vremenski uslovi. Al' ako nista drugo, bar se skijalo.

Bar to. :)

Sinisha
01.01.2015, 17:14
:D htedoh reci, vazno je da se skijalo :).

Pustise danas Crvenu duboku, bacih pogled na kamere...jedan ratrak +tri sata uredjuje malo parce crne duboke.

-12C, blag vetar, a ne osnezavaju Marine vode, Karaman, Gobelje...

ninic
03.01.2015, 14:12
sreca pa nije velika guzva:sm022:

lector
03.01.2015, 16:08
Guzva velika, to malo staza razrovano, leda kao u prici, blentavih Grka kao u Solunu, staze koje ne rade nece ni raditi ako ne padne ponovo, jer palo je a ratraci to nisu utabavali nego su pustili da vetar sve razduva. Valjda je "putare sneg u januaru ponovo iznenadio". U svakom slučaju, upisah prvi dan ovr godine juče.

mazzystar
05.01.2015, 11:35
I ja se vratih, juce nije bilo nista od skijanja do 13 h zbog nestanka struje, kada smo krenuli nazad za Beograd. U medjuvremenu je proradila i crna Duboka, tacnije onaj deo do medjustanice, a danas su koliko vidim pustili i celu crnu stazu u promet. Zbog malog broja staza koje su pustene u rad, guzve su oko podneva bile poprilicne na svim zicama (sa izuzetkom 1.januara kada je temperatura varirala izmedju -18 i -11 C). Plave staze su korektno pripremljene, kao i parce crne Duboke, na pocetku crvene duboke je bilo malo hupsera, dok je na Pancicu bio pusten jedan krak crvene staze uz standarno veliku kolicinu leda, pa su skijasi padali kao kruske ......... a bilo je i tuce ispred cetvoroseda na Dubokoj ........... redari su mirno stajali po strani i nije im padalo na pamet da se umesaju i razdvoje "zaracene" strane.
Bilo je prilicno zivahno ispred upravne zgrade "Skijalista Srbije" jer su skijasi trazili povracaj novca u kesu za taj dan kada zice prakticno nisu ni radile.

plageton
06.01.2015, 09:28
I ja se vratih, juce nije bilo nista od skijanja do 13 h zbog nestanka struje, kada smo krenuli nazad za Beograd. U medjuvremenu je proradila i crna Duboka, tacnije onaj deo do medjustanice, a danas su koliko vidim pustili i celu crnu stazu u promet. Zbog malog broja staza koje su pustene u rad, guzve su oko podneva bile poprilicne na svim zicama (sa izuzetkom 1.januara kada je temperatura varirala izmedju -18 i -11 C). Plave staze su korektno pripremljene, kao i parce crne Duboke, na pocetku crvene duboke je bilo malo hupsera, dok je na Pancicu bio pusten jedan krak crvene staze uz standarno veliku kolicinu leda, pa su skijasi padali kao kruske ......... a bilo je i tuce ispred cetvoroseda na Dubokoj ........... redari su mirno stajali po strani i nije im padalo na pamet da se umesaju i razdvoje "zaracene" strane.
Bilo je prilicno zivahno ispred upravne zgrade "Skijalista Srbije" jer su skijasi trazili povracaj novca u kesu za taj dan kada zice prakticno nisu ni radile.
Dobro je znati da je sve opet kao nekada. :kez:

zex
06.01.2015, 11:54
Kakva sprdnja od skijalista. 75cm snega a ne radi ni pola skijalista. Sta cekaju, 2m snega pa da kazu da im je previse?! :awm2:
Prosle godine su kidali i cupali i uspevali da urede staze od nicega a sad kad ima snega nista se ne radi nego se cuju neki glupi izgovori.
Kao da se totalno promenila uprava i kao da ih bas zabole panj za sve. :glavaozid

YIBLEX
06.01.2015, 12:04
Skoro 80 cm snega, a pola skijalista ne radi!? Zarad onih koji su i koji ce uskoro biti gore nadam se da ce ova anomalija biti otklonjena. I to vrlo brzo...inace ce ovo prerasti u akutno oboljenje....

Krcmar?Gvozdac? Ove dve zice bi rasteretile ostale ostaze i dale prostora naprednijim skijasima.....Ne cekajte Mart da secete crvenu vrpcu!

mazzystar
06.01.2015, 13:50
A za vikend stize i otopljenje ................

designbvr
06.01.2015, 17:08
Dobro je znati da je sve opet kao nekada. :kez:

Refundiranje ili besplatan dan skijanja zbog problema sa električnom energijom

http://www.infokop.net/novinski-clanci/nestanak-elektricne-energije-na-kopaoniku.html

:deal:

furious
07.01.2015, 20:54
Pitanje za one koje su bili ove sezone na kop-u

Jel moguce popeti se zicom krst,pa nekako skrenuti na suncanu dolinu to su staze 1,1a,1b,1c ili je moguce samo preko malog jezera?

Kako se logujete na sajt preko kompa? Meni je to nemoguca misija vec nedeljama uporno izbacuje i nece log in,samo preko moba mogu

vlastem
07.01.2015, 21:32
Može sa krsta na sunčanu bez problema..

Milos011
08.01.2015, 08:43
Pitanje za one koje su bili ove sezone na kop-u

Jel moguce popeti se zicom krst,pa nekako skrenuti na suncanu dolinu to su staze 1,1a,1b,1c ili je moguce samo preko malog jezera?

Kako se logujete na sajt preko kompa? Meni je to nemoguca misija vec nedeljama uporno izbacuje i nece log in,samo preko moba mogu

Krst izlazi malo iznad Malog Jezera tako da je sve to uvezano.

I ja ne mogu da se logujem sa Mozillom pa koristim Chrome.

pajche
08.01.2015, 11:04
Crvena duboka je gola, Pancic takodje. Sunacana je pustena u rad, dok sam ja bio tamo samo desni krak. Kazu da ce Krcmar za koji dan(mada kad se pogleda sa zice Duboke vidi se golih delova i po njemu). Nazalost, vratila su se neka stara vremena sa Kopom gde ih sneg u januaru iznenadi. Svaka cast novoj vlasti u SS-u.

gio
08.01.2015, 13:25
Čekaj, zar Ljevnajić nije i dalje direktor SS?

Bez ikakve namere da ih branim, pošto još uvek nisam bio lično gore ove sezone, ali kad duva vertar kakav ume da duva na Kopu, teško da može nešto pametno da se uradi sa topovima. I prethodnih godina sam mogao da vidim kako vetar oduva već napadao sneg ili kako topovi zasipaju uvalu između Pančića i Krčmara dok na stazama se ne uhvati ni % napravljenog snega.

Hoću da kažem da je moguće i pri ovolikim padavinama imati problem sa snegom na određenim delovima planine. Što naravno ne znači da u SS nisu zas***ali tokom pripreme staza. Ovih dana je vetar slabiji, manji mraz pa ćemo videti hoće li nešto da srede.

Nego, pročitah negde da su demontirali Vučak 1 i 2 kanape između vrha malog karamana i karamana? Da li neko ko je ovih dana gore može da potvrdi ovu info?

Bane Bumbar
08.01.2015, 13:31
Poštovanje i pozdrav svima.
Prvi put pišem na forumu, mada vas već neko vreme pratim.

Početnik sam u skijanju, mada već u srednjim godinama. Do sada sam u strahu od velikih gužvi na Kopu i "kamikaza" o kojima se pisalo bežao u Sloveniju, Italiju, Austriju.

Posle puno pohvala za Kop proteklih godina koje sam čuo od svojih prijatelja i čitao po internet forumima - reših da ove godine prvi put krenem na ovu našu planinu.

Znači, nemam nikakvo iskustvo sa Kopom, ni pozitivno ni negativno. Pratih poslednjih dana kamere pa mi je nelogično da sa 80cm snega skoro ni jedna ozbiljnija staza (crvena, crna) nije otvorena. One me u principu i ne zanimaju. Još uvek sam na plavim.
Ali se pitam, kakvi vremenski uslovi trebaju na Kopu da se stvore pa da skijalište radi punim kapacitetom. Šta je u pitanju? Konfiguracija planine, klima, stručnost radnika.

Vidim da se poslednjih dana pominju promene u rukovodstvu. O kakvim promenama je reč? Koliko vidim na sajtu SS, top menadžment je isti kao i prethodnih godina (upoznao ih preko intervjua za medije). Onda je dakle u pitanju niži menadžment na terenu.

Da li je moguće da posle par godina uspona i pohvala sa svih strana za sređivanje staza u nemogućim uslovima, sada ti isti ljudi ne mogu da funkcionišu sa 80 cm snega.

Pratim kamere u Italiji, gde sam bio prošle godine, sada je tamo bez prirodnog snega, svega 5cm, ali sve staze rade. Veštak je odradio svoje i skijalište funkcioniše punim kapacitetom.

pajche
08.01.2015, 14:07
Moja greska za promene, poverovao sam bez provere, posto sam bio jako iznenadjen stanjem svega ove godine u odnosu na nekoliko prethodnih. Navikli su me da ih hvalim i da su bukvalno iz nemoguceg cinili cuda, a ove godiine napokon dobiju "cudo" u obliku snega i zime, a to ne iskoriste na pravi nacin.

Sinisha
08.01.2015, 14:26
Nego, pročitah negde da su demontirali Vučak 1 i 2 kanape između vrha malog karamana i karamana?
Napon prava taktika da se rastereti Gobelja i smestaji sa te strane planine :sm021:.

Salu na stranu, koliko sam razumeo direktor je isti, ali ipak na infokopu se pojavljuju komentari koji pominju da je doslo do promene u SS i da su naprednjaci na vise nivoa zamenili dinkiceve.
Neki sumnjaju da je u pitanju smanjenje budzeta i plata, pa dolazi do namernog ili nenamernog otaljavanja posla.

Sve su to spekulacije. Ono sto je realno je da je vetar prethodnih dvadesetak dana bio izuzetno jak i da brije gornje delove staza. Ja sam za vikend bio na Torniku, ceo dan se osnezavao Zmajevac, a mozda je tek par % napravljenog vestaka palo na stazu, ostatak je zavrsio u sumi. Pri kraju skijaskog dana, vetar je bio toliko jak da je odneo dobar deo suvog snega sa staze na kojoj smo skijali.

Kako radim za racunarom po ceo dan, cesto su mi u jednom tabu live kamere. Neki kazu ratraci ofrlje spremali crnu duboku samo pola sata. A ja sam ih gledao kako celu noc krpe delove i nanose sneg van staze da bi nekako otvorili stazu.

Ipak stoji i cinjenica da ratraci nisu prosli npr. Marinim vodama i Gobeljom ni jednom do pre neki dan (staze pokrivene kamerama). Na tim stazama nije radilo ni osnezavanje.

@Bane Bumbar
Skijanje jeste ektremni i jeste sport. Mnogi to zaboravljaju ili nikada nisu ni znali...

Sto se tice opasnosti nije drasticno drugacije od drugih sportova, ako 10 dana po 7 sati dnevno igras mali fudbal svakako da postoje dobre statisticke sanse da ces se povrediti. Povrede u skijanju mogu biti opasne (i po zivot), ali sanse za iste mozes umanjiti postovanjem pravila, zdravog razuma i koriscenjem zastitne opreme. Kao i u svakom sportu.

ibane
08.01.2015, 14:42
Evo odgovora za sve strucnjake koji se pitaju zasto nije veci broj staza u funkciji:

Sneg koji se bez prestanka pravi već sedam dana, pri ovoj brzini vetra ne može da se zadrži na gornjim delovima staza (fotografije 3-17). Iako je u prethodnih par dana padao prirodni sneg na temperaturama od -16C do -20C, po strukturi, nije pogodan za pripremu staza. Sneg koji pada pri tako niskim temperaturama je izuzetno suv i prilikom prolaska tabača ne može da se utaba (sabije), pa samim tim staza nije bezbedna za skijaše. Pored toga, uslovi na stazama u rasponu od 1700 do 1900 metara nadmorske visine nisu isti, jer zbog jakog vetra na nekim delovima staza snega nema uopšte. Svemu ovome treba dodati i otežavajuću okolnost da nije bilo nikakve prethodne snežne podloge na stazama. Dešavalo se čak da se pojedini delovi na vrhovima staza, koje su već utabane, pod naletom vetra odvajaju u velike snežne komade i odnose sa staza.

Ceo tekst:

http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/zasto-nije-u-funkciji-veci-broj-zicara-i-staza-na-kopaoniku.html

gio
08.01.2015, 15:56
Napon prava taktika da se rastereti Gobelja i smestaji sa te strane planine :sm021:

.

Stvarno, da li su zaista demontirali vučak? Ne verujem da može tako nešto glupo da se uradi ali i dalje znam gde živim.

Misk0
08.01.2015, 17:06
Evo odgovora za sve strucnjake koji se pitaju zasto nije veci broj staza u funkciji:

Sneg koji se bez prestanka pravi već sedam dana, pri ovoj brzini vetra ne može da se zadrži na gornjim delovima staza (fotografije 3-17). Iako je u prethodnih par dana padao prirodni sneg na temperaturama od -16C do -20C, po strukturi, nije pogodan za pripremu staza. Sneg koji pada pri tako niskim temperaturama je izuzetno suv i prilikom prolaska tabača ne može da se utaba (sabije), pa samim tim staza nije bezbedna za skijaše. Pored toga, uslovi na stazama u rasponu od 1700 do 1900 metara nadmorske visine nisu isti, jer zbog jakog vetra na nekim delovima staza snega nema uopšte. Svemu ovome treba dodati i otežavajuću okolnost da nije bilo nikakve prethodne snežne podloge na stazama. Dešavalo se čak da se pojedini delovi na vrhovima staza, koje su već utabane, pod naletom vetra odvajaju u velike snežne komade i odnose sa staza.

Ceo tekst:

http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/zasto-nije-u-funkciji-veci-broj-zicara-i-staza-na-kopaoniku.html


Ovo je definitivno tacno. Mi smo bili one nedelje kad je samo KG radio i stvarno sam mislio da mogu da otvore i Krst i Pancic ali kad su konacno otvorili posle jos 2 ili 3 dana dodatnog osnezavanja, stvarno je bilo tanko.

Izgleda da topovi ne mogu da prave vlazan sneg ispod -10/-12, sve sto izadje se pretvara u sneg. Na par mesta su cak duvali skoro u zemlju sa nekoliko metara (ne znam da li namerno ili slucajno) i pravili ledena brda ali izgleda da nije pomoglo.

Inace nisam video toliko negativne energije na infokop-u od kada ga pratim, tako da ni prljave igre nisu iskljucene, politika je to :sm003:

Sinisha
08.01.2015, 18:07
Stvarno, da li su zaista demontirali vučak? Ne verujem da može tako nešto glupo da se uradi ali i dalje znam gde živim.
Ne znam, nisam jos bio ove sezone na Kopu. Malo sam se salio kada sam rekao da je to pravi potez za rasterecenje Gobelje.

Ne vidim zasto bi razmontirali Vucak 1 i 2 sem ako ne planiraju da ih zamene necim drugim, kao npr. pokretnom trakom.
Mada sam ja te liftove koristio samo po par metara, jer ako se zaletis, pa spustis u spust, prakticno predjes ceo vucak bez pomoci zice.

@Misko

Politika sigurno nije iskljucena u preduzecu gde je kadar postavljen politickom voljom. Pa tako i u komentarima tamo sigurno postoje i politicki motivi obe strane.

Sem toga kada pogledas kamere vidi se da je u ovom periodu najveca guzva na KGB. Dok cetvorosed duboka cesto vozi prazne korpe. Veliki je broj pocetnika na Kopu, pa sem ucenja o skijanju, treba da nauce nesto i o planini. Previse je nerealnih i nekriticnih ljudi, na to dodaj da se mnogi osecaju zakinutim za svoj novac, a nervozni zbog guzve i voila. Eto besa.

Bez da pretendujem na sve znanje ovog sveta, ali neki od komentara na infokop-u zvuce kao da ih je pisala Stanija, Soraja, politikosi koji su na planini.

furious
08.01.2015, 18:54
I sta im znaci ovo na sajtu ss-a ski lift jel to tanjir,sidro?

Misk0
08.01.2015, 19:22
I sta im znaci ovo na sajtu ss-a ski lift jel to tanjir,sidro?

tanjir, posto vise nema ni jedno sidro, bar na Kopu :sm018:

Misk0
08.01.2015, 19:42
@Misko

Politika sigurno nije iskljucena u preduzecu gde je kadar postavljen politickom voljom. Pa tako i u komentarima tamo sigurno postoje i politicki motivi obe strane.

Sem toga kada pogledas kamere vidi se da je u ovom periodu najveca guzva na KGB. Dok cetvorosed duboka cesto vozi prazne korpe. Veliki je broj pocetnika na Kopu, pa sem ucenja o skijanju, treba da nauce nesto i o planini. Previse je nerealnih i nekriticnih ljudi, na to dodaj da se mnogi osecaju zakinutim za svoj novac, a nervozni zbog guzve i voila. Eto besa.



Nekako sam se odvikao od te vrste politike. Na mom ostrvu, smenjuju ministre i mozda zamenike ali nivo dole, koji u sustini rade posao su tu, kao i u svakoj firmi. Znam, drugaciji standard, mnogo niza nezaposlenost... ali nikada necemo imati nikakav dugorocni cilj ako se svi menjaju svakih 2-3 godine. :sm023:

Elem, Re guzva, za poslednje 3 godine bili smo za svako Sretenje kad je najveca guzva, i osim 5 min cekanja na KG i ponekad isto na MK ili Pancicu, ostatak zica radi neiskoriscen. Iskreno se nadam da ce da proseku nove staze i privuku skijase na Krcmar i Gvozdac, inace je bacena investicija.

Sinisha
08.01.2015, 20:26
Nekako sam se odvikao od te vrste politike. Na mom ostrvu, smenjuju ministre i mozda zamenike ali nivo dole, koji u sustini rade posao su tu, kao i u svakoj firmi. Znam, drugaciji standard, mnogo niza nezaposlenost... ali nikada necemo imati nikakav dugorocni cilj ako se svi menjaju svakih 2-3 godine. :sm023:
U normalnim zemljama promene vlasti znace promene manekena pod imenom politicari, dok sistem nastavlja da funkcionise u korist gradjana. Kod nas je svaka promena vlasti cupanje starih iz korena, pa sadjenje svojih na svim nivoima drzavne uprave. Ne kazem da je to slucaj u SS, ali to je slucaj sa Srbijom.
Izmedju ostalog zato je ostrvo broj jedan ekonomija, a mi poslednja u Evropi.
:sm023:

Sto se tice guzve, svakako da bi za KOp najkorisnije bilo instalirati jos 2 karaman grebena u dolini sportova :) mislim na komplet brdo :). A posto to nije fizicki izvodljivo, onda skijalistima ostaje da smisle kako da prosire kapacitet postojece zelene/plave staze i da ubace jos neki lift na istom mestu.

Sto se tice ostalih staza, ne bih se slozio sa tobom. Ja nikada na Kopu nisam bio u piku sezone za NG ili Sretenje, ali recimo prosle godine na kraju sezone kada je pao pravi sneg, brdo ljudi se sustilo ka planini, najveca guzva na pojedinacnom liftu ne racunajuci kgb i mali karaman, je bila na sidru na Gvozdcu. Ljudi su se tiskali kao sardine ispred sidra, cekalo se duze od 5 min.
Cekalo se i na Gobelji, ne mnogo, ali red je postojao.

Pejamachine
08.01.2015, 22:12
Gvozdac mozda bude uskoro jer napravih ovu sliku

http://i1323.photobucket.com/albums/u591/Pejamachine/IMAG0409_zps1f27f5ee.jpg (http://s1323.photobucket.com/user/Pejamachine/media/IMAG0409_zps1f27f5ee.jpg.html)

Vide se ratraci, radili su na stazi danas..nadam se da ce je ubrzo pustiti

Evo i jedne moje
http://i1323.photobucket.com/albums/u591/Pejamachine/IMAG0427_zpsdade505f.jpg (http://s1323.photobucket.com/user/Pejamachine/media/IMAG0427_zpsdade505f.jpg.html)

Premocna stvar, ja sam cak uspio i da izvrnem sanke na stranu..Za preporuku!

Inace danas padao snijeg iako su najavljivali vedar dan na skoro svim meteo sajtovima,,bila temp oko -6.
Suncana dolina radi, pola staze progledalo ali moze se skijati
Sve ostale staze ok sa izuzetkom da nisam bio na crvenoj i crnoj dubokoj i pancicu. O njima javljam sjutra!

gio
08.01.2015, 23:08
Ne vidim zasto bi razmontirali Vucak 1 i 2 sem ako ne planiraju da ih zamene necim drugim, kao npr. pokretnom trakom.
Mada sam ja te liftove koristio samo po par metara, jer ako se zaletis, pa spustis u spust, prakticno predjes ceo vucak bez pomoci zice.


Možeš spustom da se dovučeš sa vrha Karamana/Marinih voda do malog Karamana ali ne na vrh t.j. izlaz sa 4seda MK (odakle možeš onda na skijama i ka centru) ali u suprotnom pravcu nema šanse da zaobiđeš tanjir Marine vode koji je uvek pod gužvom osim ako ne uhvatiš vučak ili tabanaš od dela izmešu dva vučka pa do vrha.

A razmontirali bi ga da bi zamenili nečim drugim, možda... ali se to radi u maju mesecu i instalira traka za nekoliko dana/nedelja. Ako su ovo stvarno uklonili, onda su zaista kompletni idioti.

Misk0
08.01.2015, 23:28
Sto se tice ostalih staza, ne bih se slozio sa tobom. Ja nikada na Kopu nisam bio u piku sezone za NG ili Sretenje, ali recimo prosle godine na kraju sezone kada je pao pravi sneg, brdo ljudi se sustilo ka planini, najveca guzva na pojedinacnom liftu ne racunajuci kgb i mali karaman, je bila na sidru na Gvozdcu. Ljudi su se tiskali kao sardine ispred sidra, cekalo se duze od 5 min.
Cekalo se i na Gobelji, ne mnogo, ali red je postojao.

Ovo mi vise lici na izuzetak nego na pravilo :)


Gvozdac mozda bude uskoro jer napravih ovu sliku

Vide se ratraci, radili su na stazi danas..nadam se da ce je ubrzo pustiti



Gde im je onaj ratrak sa vitlom?

Pejamachine
09.01.2015, 20:31
Danas magla na Kopu

Slikano na Krstu
http://i1323.photobucket.com/albums/u591/Pejamachine/Mobile%20Uploads/IMAG0435_zpsnexonvv1.jpg

Sinisha
10.01.2015, 12:34
Možeš spustom da se dovučeš sa vrha Karamana/Marinih voda do malog Karamana ali ne na vrh t.j. izlaz sa 4seda MK (odakle možeš onda na skijama i ka centru) ali u suprotnom pravcu nema šanse da zaobiđeš tanjir Marine vode koji je uvek pod gužvom osim ako ne uhvatiš vučak ili tabanaš od dela izmešu dva vučka pa do vrha.

A razmontirali bi ga da bi zamenili nečim drugim, možda... ali se to radi u maju mesecu i instalira traka za nekoliko dana/nedelja. Ako su ovo stvarno uklonili, onda su zaista kompletni idioti.U pravu si razmontrali su Vucak. Pitao sam druga koji je sada gore.

Na "spust" sam mislio samo u delu gde su zice Vucak. Ono spustis u spust polozaj. Uhvatis sto vise mozes brizne, kad pocnes da gubis brzinu, krenes sa odgurivanjem, a onda ti ostane mali deo na misice da izlazis.
Ako je staza tvrda, predjes i po 2/3 zice na taj nacin.

gio
10.01.2015, 13:00
Genijalci! Da bi došao do Gobelje sad treba pola sata iz centra, od toga 20 minuta čekanja na Marinim vodama...

Očigledno se nešto loše dešava na Kopaoniku. Sledećeg vikenda planiram da odem prvi put ove sezone tamo pa ću iz prvog lica videti kako sve to izgleda ali ne sviđa mi se sve što čujem ovih dana o Kopaoniku.

plecko
10.01.2015, 15:36
drugar mi je gore od 4.1. i kaže mi da navodno zaposleni u SS štrajkuju ali se ne zna razlog zbog čega...a da se to primeti po ne uređenim stazama, tj.ratraci ne izlaze na sve staze.

akole
12.01.2015, 10:41
E sada da vidimo izveštaje sa žice i staze gvozdac.

Grimani
12.01.2015, 11:49
Petak bila ispeglana crna ali magla ceo dan, veoma gusta magla.
Krenuli smo od Rtnja par puta Mali Karaman pa otisli na Duboku. Veza za povratak katastrofa preko KGBa. Pokusali ka Gobelji magla i dalje i zaglavismo u redu na Marinim vodama(upadanja sa strane negativna energija) i u fazonu ajmo nazad na Duboku preko MKaramana i Knezevskih bara. Vozili smo uglavnom crnu od medjustanice jer tu nekako najmanje je magle.
Stats 9. jan. (http://snow.traceup.com/stats?id=64487&vId=1006575)

Subota, krenuli od Centra na Panchic opet magla i neka susnezica da bi to tokom prepodneva se pretvorilo u sitnu kishu. Kao ajmo na Gobelju medjutim pokisnuli smo ko misevi cekajuci na KGBu i odlucismo da se vratimo na Duboku... LJudi su bili gola voda napravismo pauzu sat vremena oko [podneva i ono do kraja smo skijali crnu Duboku(nas dvojica i par redara slika tog dana na crnoj poslepodne, cak su nas i ukorili tj opomenuli)... Ne videh ja tu novu Gobelju a o Krchmaru i Gvozdcu da ne pricham.
Stats 10 jan. (http://snow.traceup.com/stats?id=64487&vId=1010400)

VIDEO KLIPIC (http://skijanje.rs/forum/showpost.php?p=95170&postcount=149)

Sinisha
12.01.2015, 13:01
Bar se skijalo :), ja na kraju nisam otisao na Jah, a tamo je bilo pristojno...
Povratak preko KGB, znaci nije radio 4sed duboka2 ?

Dobro rokate vi ovu crnu ... sto su vas opominjali ?

@gio
Izgleda da ponovo montiraju Vuckove

Grimani
12.01.2015, 13:18
Kazu da nije lose bilo na Jahorini ali opet nije ni savrsheno.
NIje radila zica D2...maler
skakali smo na mestu gde se spajaju crna i crvena i na par kikera na ivici staze pa kao ne sme da se ulece i izlece tako sa staze iako nije bilo nikoga a na dnu smo malo isli u karv shire zaokrete pa kazu ovako: Nema pravila na planini koje te ogranichava skijash nekom max odredjenom brzinom(ne postoji speed limit hocu reci) postoji praviloo da skijashi moraju da skijaju u skladu sa svojim mogucnostima. smesno ali rekli su nam da je jasno kakve su nashe mogucnosti i zamolili nas da se obuzdamo i napisali neku opomenu...to nam je bila jedna od poslednjih voznji tako da je bilo sve jedno...
nego shushkalo se da su zeznuli Gvozdac, nisu dobro prokopali start zice. kad je napadao sneg kazu kachi nesto. nznm koliko je to istina...

Sinisha
12.01.2015, 14:01
LOL, znaci imate opomenu na papiru za uspomenu :). Nekome je zena uvalila rogove ili je sasecena plata...

Na Jahorini nije ni blizu idelano, ali manja je guzva, slabija magla i oni su sada u kontra ritmu u odnosu na Kop. Trude se iz petnih zila da spreme sve staze i lifotve, jer ih je prosla zima sahranila, sad je biti ili ne biti...

Danas su pustili novi Gvozdac, pa da vidimo. Nadam se da je neko od "nasih" gore pa da cujemo iz prve ruke.
Rece mi drug koji je pesaka obisao stazu u decembru da je donji, novi deo staze, neobicne kofiguracije...

adwarf
12.01.2015, 14:36
Za tu kofiguraciju sam ja pitao jos kad su se pojavile prve slike prosecene staze. Delovalo mi je da je pod velikim bocnim nagibom. Moze li neko ko je tamo da napise utiske, ne mogu da cekam sretenje :)

Na infokop-u u par utisaka pisu da je jos uvek pod ledom gornj i donji deo, ali da je ok.

ski-shkomi
12.01.2015, 17:57
Danas kako javljaju poceo sa radom gvozdac....ocekujemo prve utiske ,slike,izvestaje.....

YIBLEX
13.01.2015, 10:39
Kolko vidim i Bele reke....nek neko baci info kakve su

pajche
13.01.2015, 10:59
Mislim da su Bele reke samo za izvlacenje, al nek javi neko iz prve ruke

Sinisha
13.01.2015, 13:52
Evo ih i slike :). Ako ih vec niste videli.

Ovako je resen novi, donji deo, staze i pocetna stanica:
http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.20150113.201 50113_103734.jpg

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.20150113.201 50113_103709.jpg

Pogled iz korpe

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.20150113.201 50113_104251.jpg

Od danas u pogonu i Krcmar !

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.zavrseni-radovi-gvoz-krc.krcmar.DSC01025.JPG

ski-shkomi
13.01.2015, 14:01
svaka cast i za fotke i za nove zice....sada kop gazi punom parom..... na fb su se vec pojavili prvi klipovi sa zice krcmar....FENOMENALNOOOOOOOOOOO

furious
13.01.2015, 23:25
nisam jos vozio krcmar stazu,koliko je realno crvena ta staza jel plava sa povremenim crvenim delovima ili je bas sve vreme crvena

sasacg
13.01.2015, 23:39
nisam jos vozio krcmar stazu,koliko je realno crvena ta staza jel plava sa povremenim crvenim delovima ili je bas sve vreme crvena

U gornjem delu je maltene plava staza,samo poslednji deo je malo ostriji...

furious
13.01.2015, 23:41
i mislio sam da je tako..

Sinisha
13.01.2015, 23:52
Jedina pozitivna strana starog dvoseda je bila ta da na stazi nikada nije bila guzva. Koliko god da je veliki picvajz i guzva na Kopu, na Krcmaru je bila milina. Sednes na dvosed, klackas se lagano dvadeset minuta, izadjes na vrh i voila, tvoja privatna najlepsa staza na Kopu :D.

I nekako vise cenis skijanje na istoj jer si ulozio prilicno vreme da se popnes na vrh :).

Ali cak i u takvoj situaciji, znala je da se napravi guzva na donjem strmom delu staze i suzenju. Taj donji ostriji deo, koliko se secam, je nagiba slicnog crnoj dubokoj. Kako to sada izgleda sa 6-sedom koji izbacuje masu skijasa, zivo me interesuje.

Marselo
14.01.2015, 00:06
Nema sta, lepo sve ovo izgleda. Nadam se da ce sada da se poradi i na sirenju skijalista sa druge strane (po master planu) jer stvarno je grehota da sestosed opsluzuje samo jednu stazu.

Sto se tice guzvi na donjem delu, ja se nadam da je medjustanica i dalje funkcionalna.

Milos011
14.01.2015, 10:25
Ali cak i u takvoj situaciji, znala je da se napravi guzva na donjem strmom delu staze i suzenju. Taj donji ostriji deo, koliko se secam, je nagiba slicnog crnoj dubokoj. Kako to sada izgleda sa 6-sedom koji izbacuje masu skijasa, zivo me interesuje.

Moraće Krčmar da se proširi i u gornjem delu staze. A rešenje za taj najstrmiji deo je po planu prosecanje novih staza sa desne strane od nekadašnje međustanice (gledano odozgo)...kroz šumu.

Mislim da međustanica ne postoji više.

Misk0
14.01.2015, 10:43
Sa infokop-a, ovo je stara medjustanica, nema je vise.

Koliko se secam najstrmiji deo je kao donji deo crne duboke, samo uzi. Ne secam se koliko je dugacak.

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.20150113k.20 150113_141109.jpg

Milos011
14.01.2015, 14:28
Slično kao na Dubokoj. Uža je staza duplo i tu će garant da bude gužve ove sezone.

Samo ostaje nada da će se Duboka rasteretiti kada oni koji su morali da se potpišu da su se "spustili niz Duboku" pređu na Krčmar.

Marselo
14.01.2015, 18:25
Po meni je bas steta sto medjustanica vise nije u funkciji jer gornji deo staze moze da se prosiri ali donji (crni) malo teze. Da postoji medjustanica, ljudi koji uzivaju u plavim stazama i karvingu mogli bi da koriste medjustanicu umesto da se guzvaju u donjem delu, pogotovo u samom dnu posle ukrstanja sa nastavkom od Duboke. Nazalost mislim da cemo u tom delu vidjati mnogo vise povreda.
Istina, mogli bi mozda da prosire onu precicu od Krcmara do Duboke tako da i malo slabiji skijasi mogu bezbednije da se spuste do zice.

LakiS
14.01.2015, 22:05
Prvi dan po otvaranju i na Gvozdcu i na Krcmaru je bio haos. Danas je bilo ok, verovatno jer su 80% njih shvatili da nisu to staze za njih. Ono sto mene impresionira je neverovatna glupost ski instruktora koji decu koja su jos u plugu vode na Gvozdac.

Evo jednog strucnjaka:

14396


Pozdrav sa Kopaonika!

Milos011
15.01.2015, 10:58
Ako se naprave nove staze ka Krčmaru koje sam pominjao nema potrebe za međustanicom. Po projektu, to su sve plave staze, odnosno nekoliko "krakova" koje kroz šumu dolaze do početne Krčmara.

Marselo
15.01.2015, 15:50
Pa bas da su plave i nisu. Na toj mapi su oznacene kao crvene, ali ja mislim da su to sve crne staze. Na tom planu stoji da je vrh te nove zice (21) 1788 m, vidi na Google Earth kolika je prosecna duzina tog novog kraka i uporedi onda sa duzinom i visinskom razlikom sadasnjeg Krcmara.

Inace, negde sam ranije procitao da Nacionalni park nije dao dozvolu za te nove staze, verovatno ce skijalista da traze dozvolu ponovo ali ko zna kad ce sve to da bude izgradjeno.

U svakom slucaju i ovo je velika stvar sto se dosad napravilo.

furious
16.01.2015, 15:15
Cekamo fotke pokretne trake

Sinisha
16.01.2015, 16:11
Nove kamere, na Krcmaru i Gvozdcu.

http://www.skijalistasrbije.rs/sr/web-kamere-kopaonik

Traka:
http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2015.zima.20150115.201 50115_165819.JPG

furious
16.01.2015, 23:59
ova staza gore je cist karaman br.10 tako?

marsi
17.01.2015, 01:44
da karaman je sa tanjirom, a jaram ova sa trakom...

Ivan Bgd
17.01.2015, 15:52
Evo slike trake
Inace kada sam naisao nije radila
Poz

hallo
17.01.2015, 23:19
Od 13. do danas skijao i nisam bolje vreme nikad na Kopaoniku uhvatio u januaru...cinjenice:
-4 i 4a ne rade jer je vetar oduvao sneg i ne vidim kada ce moci raditi
-do danas se sve extra drzalo uz led na vetrometinama na Pancicu, na Krcmaru s pocetka, na Dubokoj cnoj s pocetka i sl....danas je sve ojuzilo posle 11h i popustilo tako da ne bih preporucio ko nije vec gore da planira do sledeceg snega ili bar dobrog minusa
-u centru guzva ali ne bas preterana...10-tak min na Karaman Grebenu, Pancicu cak i manje, na Krstu malo vise...Suncana se do juce drzala juce i danas nisam isao
-Marine Vode propast od cekanja kao i uvek, staza odlicna ..
-Mali Karaman cca 10 min u spicustaza odlicna
-Karaman odlican sve ove dane, a s obzirom da smo bili smesteni na Jarmu, zadnjih 45 min (os 15.45 do 16.30) onako iz gusta maltene sa staze u zicu..
-Gvozdac precica sa Karamana bila do danas na mestima ledena ali se moglo proci..sam Gvozdac danas popustio u donjem delu
-Gobelja i Gobelja relej....svaki dan dok noge drze...na tanjiru ponekad guzva treninzi bili, danas trka, ali zato cetvorosed ma 7 minuta..do danas staze drzale etra danas vec popustile
Sve u svemu, svaki dinar vredno skijanje...
PS: Traka je bila reklamnog tipa...radila je celih 11 minuta...od tada je cackaju neki trojica ali jok da proradi..

furious
17.01.2015, 23:33
prosek 10mina za cekanje na zicu meni zvuci poprilicno mnogo

sasacg
18.01.2015, 00:53
Zavrsava se raspust (ako ne bude strajka),tako da bi trebalo da bude bolja situacija sto se guzve tice. jedino sto bi bilo fino da padne jos snega

Ivan Bgd
19.01.2015, 03:00
U nedelju radila traka

ibane
20.01.2015, 00:16
Gde je moguce sankanje u centru? Jel ima neki deo gde mogu da se spustaju deca da je bezbedan? I da li ima igraliste za decu?

YIBLEX
20.01.2015, 09:46
Za ovaj(22-25.01.) kao i jos tri vikenda do kraja sezone, SS daje popust od 15 % na 3 i 4-dnevni skipas

http://www.infokop.net/investicije/prvi-top-ski-vikend-na-kopaoniku-22-25.-januar.html

Misk0
20.01.2015, 10:09
Gde je moguce sankanje u centru? Jel ima neki deo gde mogu da se spustaju deca da je bezbedan? I da li ima igraliste za decu?

Zavisi koliko ima snega. Nema staze za sankanje, sto mislim da je veliki propust. U sustini ljudi koriste one mini padine od kafica ka dolini pa do tjubinga. Kad prestane skijanje, odes na donji deo KG-a koji je blazi ili na donji deo Krsta koji je malo strmiji. Sve zavisi od kondicije :)

Postoji malo igraliste u dolini, ako pogledas http://www.infokop.net/webcamkopaonik7.jpg pa malo levo.

Imas i igraonicu, dosta velika i nije losa, ulaz pored kuglane

Ivan Bgd
20.01.2015, 22:41
Ima
Danas videh masu dece kako se sankaju odmah kod izlaza iz konaka prema grandu ka teniskim terenima

ibane
20.01.2015, 23:12
Nisam nigde pronasao da je neko pisao o tome pa reko da pitam ovde da ne otvaram novu temu.
Ranije se secam bilo je ispred granda ali su sad tu napravili baste za kafice i stepenice. I secam se od Konaka ka Malomm jezeru da je isto bilo sankanje. Steta sto ne urede jedan deo gde mogu deca bezbedno da se sankaju.
@Misk0 jel se placa ta igraonica i koliko. Negde sam procitao da ima i u okviru nekog restorana ali ne secam se kog?
I po vama koji je bolji termin da se ide na zimovanje zbog skijanja a i sankanja,snega i ostalog, termin oko 10-og februara ili 10-og marta?

Misk0
21.01.2015, 08:46
Nisam nigde pronasao da je neko pisao o tome pa reko da pitam ovde da ne otvaram novu temu.
Ranije se secam bilo je ispred granda ali su sad tu napravili baste za kafice i stepenice. I secam se od Konaka ka Malomm jezeru da je isto bilo sankanje. Steta sto ne urede jedan deo gde mogu deca bezbedno da se sankaju.
@Misk0 jel se placa ta igraonica i koliko. Negde sam procitao da ima i u okviru nekog restorana ali ne secam se kog?
I po vama koji je bolji termin da se ide na zimovanje zbog skijanja a i sankanja,snega i ostalog, termin oko 10-og februara ili 10-og marta?

Igraonica je bila 500 dinara sat, ne znam da li postoji popust za duže ostavljanje. Bilo je i nekoliko devojaka koje su se igrale sa decom. Mi smo bili 3-4 puta na po sat uveče, ostavimo decu a mi idemo na piće u SB.

Ako možeš da čekaš, mart je verovatno bolji. Manja šansa za maglu a mislim da neće biti problema sa snegom. Možda uhvatite i neki popust

marsi
21.01.2015, 14:24
I po vama koji je bolji termin da se ide na zimovanje zbog skijanja a i sankanja,snega i ostalog, termin oko 10-og februara ili 10-og marta?

nisam bas siguran al mi se cini da je sretenje u toj smeni od 10og februara i skijanje je katastrofa zbog guzve tad...
sa druge strane mart je obicno suncan i sa dosta snega, desavalo se da bas oko 8-10 marta napada i metar snega... po meni je mart obicno najbolji za skijanje na kopu...

YIBLEX
22.01.2015, 09:26
Sigurno da je zbog snega bolje otici u 10og Feb, za Mart bi ipak malo trebalo da rizikujes ali ko zna...

Svakako da ce u periodu 13-16 Feb, zbog Sretenja, biti pojacana guzva u saobracaju i na stazama. Racunaj da je i ski pas malo , a smestaj malo vise skuplji....

E sad, ako si u mogucnosti nedelju pre ili posle, toplo bi ti preporucio

ibane
23.01.2015, 13:21
Mislio sam na nedelju pre Sretenja tj. zavrsetak 14.02. Meni se mart vise svidja ali zbog snega je mozda bolje februara. Iskrsle su sad i neke druge obaveze, videcemo.

ski&sun
24.01.2015, 11:56
Ko u ovako nepredvidim vremenskim uslovima moze da kaze da li je feb ili mart bolji?
Pre 3 godine dok sam radio na Kopu, secam se marta od po -10 do -15 skoro svaki dan, sunce po ceo dan, a na stazama metar snega.....nikad bolje skijanje na Kopu. A sada u januaru imamo 5+ iznad 0. Ja za mart nisam bas optimistican iako i sam idem u martu :-)

mladja22
24.01.2015, 14:58
pretprosle godine na kopu pocetkom aprila se sneg rasturio od padanja, nigde guzve :D

wlad
24.01.2015, 17:09
Danas odlično skijanje na Kopaoniku, nema gužve, sve staze/žice rade, sneg dobar i može se i van staze jedino ima pomalo magle ali ništa strašno.

Nove žice su odlične, grejanje uključeno :-)

Nastavak Gvozdca niko nije pominjao - možda ta pozicija polazne stanice bude odgovarala za neke buduće staze ali ovaj sadašnji produžetak je bezvredan - plava stazica...

Ivan Bgd
24.01.2015, 19:36
Danas odlično skijanje na Kopaoniku, nema gužve, sve staze/žice rade, sneg dobar i može se i van staze jedino ima pomalo magle ali ništa strašno.

Nove žice su odlične, grejanje uključeno :-)

Nastavak Gvozdca niko nije pominjao - možda ta pozicija polazne stanice bude odgovarala za neke buduće staze ali ovaj sadašnji produžetak je bezvredan - plava stazica...

Sa puno kamenja trenutno na dnu Gvozdca.

wlad
25.01.2015, 20:46
14531

Danas bolje skijanje nego juče :ok:

Padao je sneg i moglo je fino da se skija offpiste i sa uskim skijama pošto je podloga tvrdja (praktično nije skijanje u dubokom) - ali prava uživancija :ski:

Na Gobeljama (slika) probilo sunce i malo koga je bilo na stazama svi su navalili izmedju ali pošto gužve na skijalištu nema onda ima za svakoga ;-)

Naravno zbog svežeg snega crne staze su se razvalile dosta brzo..

Ko može da dodje na Kopaonik topla preporuka...

vlastem
25.01.2015, 22:03
Sutra, ranom zorom..
Samo da svane :)

furious
25.01.2015, 22:04
ja tek u nedelju grrrrr

vlastem
26.01.2015, 19:36
Put preko Jošaničke banje sasvim ok.. Malo utabano snega, ali sve generalno ok...
Svega sasvim dovoljno..
Sutra i neki izveštaj sa staza :)

Bakunjin
27.01.2015, 11:06
Negde sam procitao, mozda i ovde, da su zaposleni u nekom kao tihom strajku pa je pitanje da li se staze sredjuju i kako.
Ima li nekog sa informacijom iz prve ruke?

hallo
27.01.2015, 12:23
Sve je REDOVNO..nema potrebe za brigom...samo maglu omasiti i voila...

wlad
27.01.2015, 18:16
Staze se sređuju normalno. Ono što je primetno je da nisu sredili sve varijante 4ki a mogli bi - da nisu u tihom štrajku :)

Ivan Bgd
27.01.2015, 20:55
Onda neka tako uvek tihuju
:)

hallo
27.01.2015, 21:01
Staze se sređuju normalno. Ono što je primetno je da nisu sredili sve varijante 4ki a mogli bi - da nisu u tihom štrajku :)
Sada ne znam, ali u periodu 13.-18.jan odgovorno tvrdim da nisu mogle biti sredjene 4 i 4a zbog POPTPUNO GOLE staze u gornjem delu s pocetka jer je vetar ludovao non stop skidajuci sneg...sve u svemu, staze su u pomenutom periodu bile ODLICNO odrzavane i spremane, radno vreme se postovalo u minut odnos radnika na zici, kao i uvek, profesionalan i korektan.
:ok:

vlastem
27.01.2015, 21:19
Iako juče vreme nije obećavalo, danas do 14h sunčano.... posle toga samo na donjim delovima staza magla...
Odličan dan, ceo dan oko -4, sunce, milina... Nije bilo gužve...
Trenutno pada slab sneg...

NemanjaN
28.01.2015, 12:25
Neistina o tihom štrajku je objavljena na jednom drugom sajtu koji dozvoljava svakakva komentarisanja bez punog potpisa komentatora. Mogućnost da obilato i nekažnjeno pljuju koriste razne struje i tipovi tako da taj sajt ima sve više odlike prostačkog sajta koji treba zaobilaziti "u širokom luku". Biser su im i prognostičari u pokušaju koje komentatori prizivaju i u koje se kunu!?

Moje je mišljenje da Skijališta Srbije rade prilično dobro i da ne zaslužuju toliku kulturu kritike.

Ivan Bgd
28.01.2015, 15:01
mesto gde je zalutalo malo prsica uz ivicu sume i par skijasa u subotu
:dontknow: